B INN ËNLANDÏ STADSNIEUWS. ADVERTENTIE N. Fietsmanchetten. Dr. FRIEDRICH ESMARCH's Eerste liulp bij plotselinge ongelukken, Nieuw stijdingen. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. Ger. van Nieuwkuyk, N V- Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs COSTER ZOON. JPrijss f O,GO. diplomeerden die geneeskunst uitoefenen. Meer dan 75 percent had alleen da lagere school bezocht en slechts enkelen hadden als apothekersbedienden of als studenten in de geneeskundewat zij korten tijd geweest waren eenige kennis van het vak opgedaan. Anderen waren aan hospitalen verbonden geweesten hadden daar iets ge- leerd. De meeaten echter wisten van het vak dat zjj uitoefenden niets. De uitoefening was in vele gevallen erfelijk vooral in de gezinnen van schaapherders. Dezen verheugden zich in het algemeen in groote waardeering. Een groot aantal personen beoefenden echter de kwak zalverij meer als bjjvak en onder hen waren mannen en vrouwen van hooge ontwikkelinggeestelijken onder wijzers, grondeigenaars enz. Inenten en loten. Het gemeentebestuur van Madrid heeft een eigenaardig middel bedacht om den tegenzin tegen de koepok-inenting, welke nog vele inwo ners der stad bezielt, te overwinnen, daarbjj speculee- rende op de ingekankerde loterjjzucht, die den Spanjaard eigen is. Het richt nameljjk eene loterjj in, waarvan loten uitgedeeld zullen worden aan allen, die zich door den gemeentelijken geneeskundigen dienst laten inenten. Vrijgezellen in Amerika eu Engeland. Te Louisville in Kentucky hebben jongelui een bond ge vormd, waarbjj zjj op zich nemen binnen 't jaar getrouwd te zullen zjjn ot f 330 aan de armen te geven, in welk geval zjj bovendien met schande van 't lidmaatschap worden vervallen verklaard. Te Blackburn in Engeland hebben daarentegen de vrij gezellen zich aaneengesloten tot verweer tegen de vrou wen. Volgens da statuten hunner Vereeniging mag geen lid lauger dan een kwartier met zulk een geducht wezen praten. De heeren bewaken elkander. In de jongste vergadering van de afdeeling Ouder- Amstel der Hollandsche Maatschappij voor Landbouw hebben de maatregelen ter beveiliging van den goeden naam der Hollandsche kaas in het buitenland tot uit gebreide discussies aanleiding gegeven. Met 15 tegen 4 stemmen verklaarde de vergadering zich voor particuliere controle onder rijkstoezicht, in overeenstemming met het gevoelen van het hoofdbestuur der maatschappij. De 4 tegenstemmers waren voor wettelijke maatregelen. Rundvee-fekvereenlglng. In de vWitte Engel" te Hoorn werd Woensdag de derde algemeene vergadering gehouden van den provin cialen bond van rund vee-fok vereenigingen. Voorzitter was de heer Avis, burgemeester van Midwoudvertegen woordigd waren alle 14 aangesloten vereenigingen. De voorzitter deelde mede, dat het centrale fokregister nog niet is ingeschreven, wat wacht op eene regeling van Hollands Noorderkwartier; 6 afdeelingen zijn nieuw aangesloten. Besloten werd tot uitbreiding van den coöperatieven aankoop, door aanschaffing van fokregisters en aankoop van apparaten, noodig voor melkonderzoek. In verband met het puntminimum-eischen voor op neming in 't fokregister, was door het bestuur voorge steld om de geste'de minimum-eischen voor proef ge molken koeien in 1904 ook te stellen voor 1905. liet bestuursvoorstel werd na lange discussiën aangenomen. Van een voorstel-Twisk om 't vetgehalte voor koeien, in 1905 proef te melken, te verhoogen van 2,7 perc. tot 2,9 perc., werd besloten deze belangrijke quaestie eerst in ae afdeelingen te bespreken en dan in de volgende najaarsvergadering er over te beslissen. De heer P. Schenk Dz. te Wieringerwaard werd benoemd als gedelegeerd lid |in de commissie van beoordeeling van premie-keu ringen van stierkalveren. De heer C. Stapel Gz. te Berk hout werd aangewezen als zijn plaatsvervanger. De begrooting 1905 werd tot een bedrag van f265,51 in ontvang en uitgaaf goedgekeurd. Den secretaris werd een salaris van f30 toegekend. De Kyksaccijns op bet geslacht. In de Vrijdag gebonden zitting van de Tweede Kamer werd behandeld de conclusie omtrent de inlichtingen op het adres van de Rotterdamsche Slagers vereeniging te Rotterdam, betreffende de wjjze van heffing van den Rjjksaccijus op het geslacht in het bijzonder te Rotter dam en in het algemeen over het geheele land. De heer Passtoors dringt aan op de aanstelling van vakmannen als commies, daar de slagers telkens dupe worden van de onkunde der Rijksambtenaren, door be nadering van vee dat op de goede waarde is aangegeven. De heer Arts, zich hierbjj aansluitende, wijst er op dat de commiezen tegenwoordig veel spoediger tot benadering overgaan omdat zij geen risico loopen, daar zij als con- cnrrenten van de slagers optreden of hen dwingen het benaderde vee terug te koopen. Zooiats komt voor Rijks ambtenaren niet te pas. Spr. dringt aan op het nemen van maatregelen, dat eventueel het strijkgeld in 'sRijks- kas kome en dat het vetkoopen van vleesch hun ver boden worde. De heer Van Raalte verdedigt de conclusie der com missie die strekt tot dankbetuiging aan de Regeenng voor de gegeven inlichtingen. De heer Van Dedem wjjst mede op de omstandigheid, dat de ambtenaren, die vee benaderen nooit gevaar loopen om verlies te lijden maar wel kans hebben om winst te maken. De minister van Financiën antwoordt, dat reeds is tege moetgekomen aan hetgeen hier gevraagd wordt. Benadering geschiedt ten voor- en ten nadesle van het Rjjk. De alschaffing van hei provisiestelsel is in de Slagerscourant met ingenomenheid begroet. Wat de op merking omtrent de vakkennis hier veekennis betreft, veekenuis wordt voor zoover den min. bekend is nergens onderwezen. Yeetaxatie is een gavo die niet aangeleerd schijnt te knnnen worden. Een commies door wiens schuld scbade was toegebracht ia gestraft met het terugbetalen der geleden schade ter wijl hem ook nog binnenskamers straf is opgelegd (gelach). Welke zege de min. niet. Van oueerljjka concurrentie is geen spiake. Dat is schromelijke ovetdrjjviug. De conclusie wordt goedgekeurd. Uiltje van „He Telegraaf". De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den theater. directeur S. Frank wegens mishandeling tot f 10 boete, subsidiair 4 dagen hechtenis. Hij bad, zooals men zich herinneren zal, den heer G. Blok, dien hjj voor Uiltje van »De Telegraaf" aanzag, twee slagen tegen het hoofd toegebracht. JUosplaats en vaarwater. Uit Scharwoude wordt ons geschreven Het algemeen verlangen om van hier nit Oudendijk en Avenhorn een alleszins geschikte losplaats en eea goed vaarwater te verkrijgen tot het station Aveshorn is naar men nit goede bron verneemt, in ernstige overweging en er bestaat dus kans, dat binnen een niet te lang tijds verloop in deze groote behoefte zal worden voorzien. Helkvervalschlng. Voor de Rechtbank te Haarlem stond terecht Hendrik Joor nit Beverwjjk, beklaagd van melkvervalschiug. Bekl. bad een contract met den heer Ch. Sepp, directeur der Zuivelfabriek »Kinheim", om te leveren tegen 6j cent per kan, doch toen die prjjs tegen de bepalingen in op 6 cent werd gesteld en bekl. daar niet mee nitkon, voegde hjj 30 L. water bjj de 100 L. melk. Bakl. bekende volmondig. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Mr. L. W. van Gigch riep de clementie der Rechtbank in voor den beklaagde. Trouwen per electrlsche spoor. Ezn trouwpartij uit de afdeeling Haifweg der gemeente Haarlemmerliede c.a. begaf zich Woensdag per elcclrische spoor naar en van bet Raadhuis aan de Liede 1 Inbraak tc Men llelder. Sinds eenige dagen had te Den Helder de politie er lucht van gekregen dat een inbraak werd voorbereid in de villa aan den Vjjlsprong (Polderweg), bewoond door den heer C. Kraakman. Zij was dus op hare hoede. Twee politiemannen werden bij den beer Kraakman ingekwar tierd en wachtten daar sedert enkele dagen en nachten den loop der dingen af. Woensdagmiddag ontving de heer Kraakman een brief kaart, voorzien van het poststempel Behagen, waarin hem werd bericht dat zjja te Schagerbrug woneode zoon ernstig ziek was, waarom zijne spoedige overkomst werd verzocht Met den trein van 7 15 dien avond vertrokken de heer Kraakman en zjjoe echtgenoot-) van Den Heider, en nauwe lijks een kwartier later hoorden de in de villa aan den Vijfsprong ingekwartierde agenten gerucht in het hnis en konden zjj daaruit afleiden dat er oogenoodo gasten waren binnengedrongen. Zjj stalden zich verdekt op in de alcoof, waar zjj niet lang hadden gewacht, 'toen zjj een stem hoorden zeggen: »hier zit de bmt", terwjjl ge- lijktjjdig aan de alcoofdeuren werd gemorreld. Van de binnenzijde wierpen de agenten nn deze deuren open en zjj bevonden zioh van aaugezicht lot aangezicht tegenover een der inbrekers, zekeren G. H. Konjjn, terwijl op eenigen afstand in eene deuropening stond Arie Smit, een gepas- porteerd Indisch militair. Laatstgenoemde haalde terstond een revolver voor den dag en loste twee schoten op de agenten, onderwjjl Konjjn den agent J. met oen zware ijzeren bont, een z g. aehapenpen, een slag in de maag streek toebracht. De agenten maakten nu ook vau hunne vuurwapens gebruik en zonden don vlnohtenden inbrekers eenige kogels na. Door het opgeschoven keukenraam, waardoor zjj binnei gekomen waren, kozen Konjjn en Smit het hazenpad, achtervolgd door de agenten, die hen echter niet konden inhalen en daarom in het buis terugkeerden, om daar den toestand op te nemen. Hier en daar worden sporen gevonden, die er op wezen, dat de heeren naar geld gezocht hadden. Zoo was de lade van een penantkastje uitgehaald en omgewoeld en een karpet omgeslagen, waar een luik in den vloer werd vermoed. Er was evenwel geen geld in hnis, dus viel er ook niets te kapen. Later op don avond werd Konjjn gearresteerd in café Rust, een koffiehuis op Onrust, terwjjl Smit in zjjne woning werd gevonden en van zij a bed werd gelicht. Voor den commissaris van politie geleid, bleven beide aangehoudenen ontkennen, iets met den inbraak uitstaande te hebben, doch ten opzichte van Smit werd het over tuigend bewijs spoedig gevonden, daar eeu dsr rcvolvor- kogels van de agenten hem aan rng en arm had getroffen en do kogel in den arm was bijjven zitten. Met het oog op zjjne verwonding werd Smit na de voorloopige instructie, die tot diep in den nacht duurde, naar het Ziekenhuis vervoerd, terwjjl Konjjn achter slot ea giendei werd ge bracht, in afwachting van zijne overbrenging naar Alkmaar. Misschien heeft de lezer al reeds vermoed, dat het be richt der ernstige ziekte van den zoon van dan heer Kraakman door de inbrekers verzonnen was, met het doel, de handen vrjj te hebben. De brief kaait is onge twijfeld door Konjjn te Scbagon op de poBt gedaan, daar deze zich daar Woensdag bevond en mot den middagtrein naar Den Helder terugkeerde. (D. v. H.) 0 Vrjjdag zjjn beide aangehoudenen te Alkmaar ge arriveerd. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter kennis: lo. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augus tus e.k. een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld29 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te wor den opgeleid voor den dienst hier te lande; 23 plaatsen voor jongelieden met bestemm ng om te worden opge leid voor den dienst in Nederlandseh-Indië 2o. Ouders of voogden wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren de kennis geving daarvan in dier voege in te zenden, dat zij vóór 16 Mei 1905 aan het Dep. van Oorlog ontvangen wordt. Nadere bjj zonderheden bevat de ,St.-Ct.'nr. 47. Werf „Silcolaas Witscn." Den 23 Februari j.l. werden van de Scheepswerf ,,Nicolaas Witsen", van de firma W. F. Stoel Zoon, alhier, te water gelaten: eene nieuwe stalen motorboot, gebouwd voor rekening van den heer S. Bak Cz. te Broek op Langedijk, benevens een nieuw stalen zeilaakje, gebouwd voor rekening van de firma Folkers Co. te Amsterdam. Predikbeurten te Alkmaar. De predikbeurten hier ter stede zullen Zondag 26 Febr. i volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur, Ds. Haksteen Emir. Pred. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke; 6 uur, Ds. van Leeuwen Catecb. Zondag 30 Woens dagavond 6 nnr, Ds. Guldenarm.Evang.-Luth Kerk, 10£ nur, Ds. J. van Veen beroepen Pred. van Hens broek. Doorsgoz. Kerk, 10 uur, Kinderkerk, Mej. Snellen van Leiden 7 nnr, Ds Glasz. Remon- strantsch-Gereformeerde Kerk, 10i nnr, Prof. Dr. A. Brui- ning Hoogleeraar te Amsterdam. Gereformeerde Kerk, voormiddag 10 nur, D3. Wechgelaer, 6 nur, Ds. Wech- gelaer, Catocb. Zond. 37 Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Pool. Alkmaar 24 Febr. Aangevoerd 88 stapels, wegende 45295 kilogrammen. Kleine kaas f 31.50, commissie 30, Middelbare f 31.50. Alkmaab 24 Febr, Aangev. 898 mudden Tarwe f 7.50 a 0.—, rogge f 5,— a 0.gerst (chev.) f 5.50 a 6.50, haver f 2.50 a 4.30, paardeboonen f 5.70 a 6.25, br. id. f8.a 10. citroen id. f 13. witte id. fa— kanaiiczaad f a rood mosterdz f a karweizaad f - a blauwmaanzaad f erwten groene f 0. a granwe f 13, 15.vale f 6.50 a gerst f 0-—, dmvenb. f 0. Amstsrdak 24 Febr. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgi Geldersche blauwen f 1,85 a 1.90, id. gieltjes f 1.75 a 2.IJpolder jammen 11.45 a 1.90, Friesche borgers f 1.40 a 0.id. blauwe f 1.70 a 2.id. bonten f 1.50 a 1.70, Zeenwsche bonten f 1.90 a 2.10, id. blauwe f 2.10 a 2.15, id. Eigenheimers f 1.4 0 a 0.Zand Thomassen f 3.75 a 4.50 id. eigenheimers f 0.a 0.Dnitsche Hambur gers f3.60 a 3,75, Spuiscbe pooters f 0.90 a 1.10, Malta f 0.075 a 0.08 per kilo. Aanv. 1 ladingen. Leeuwarden 24 Febr. Boter. Aangev. 5.4, 7.8 en 0.16 vaten. Prijs f 49.50 Fabrieks-aanvoer 60.3 en 66.6 v. f49.a 49 50, commissie f 50.a Kaas. 10245 Kg. Nagel f 30.a 40. Leeuwarden, 24 Febr. Ter veemarkt werden aangevoerd 2895 stuss, 79 stieren f 70 a 255, 16 ossen f 0 a 89 vette koeien f 230 a 250, 962 melkkoeien f 130 a 230, 47 pinken f50 a 70, 94 vette kalveien f 20 a 40, graskalveren f a 332 nncht. di. 17.a 10. 106 vette schapen f 23.a 26.94 weide dito f 21. a 23.0— lammeren f a 137 vette varkens f 70 a 80 of f 22 a 25 et. per Kg., voor Londen 20 a 21 et., 97 magere varkens f 40 a 50, 535 vette biggen f20 a 4'J, 175 speenvarkens f 5 a 7, bokken en geiten f0 a 0. 7 paarden f 59 a 100. Handel in vet vee behoorljjk, wolvea onbednidend, ex- portvaikens gewild. Zwolle, 23 Febr. Boter. 4560 Kg., waarvan 137 en 119rs. v. eu 1260 stukken. Prijs per kg. f 1.15 a 1.50, per 1.8 vat van 20 kg. prima f 25.50 a 26 50, af- wjj kende f 24.50 a 25,2e soort f 23,50 a 24.per vat f 12.— a 13.— Handel vlug. Zwolle, 24 Febr. Op de heden gehouden Veemarkt zjjn aangev. 1185 sinks als: 698 runderen, 145 kalveren, 29 schapen, 52 lammeren, 392 varkens en biggen. Handel in vette varkens ving, ander traag. Men besteedde voor nenrende en versch gekalfde koeien f 100 a 245 di. Vaarzen en Schotten f 100 a 215 Gust- koeien voor de vetweide of stal f 75 a 175 di. Vaarzen f 100 a 160, voorjaarkalveren Koeien f 75 a 170 Ossen voor de vetweide 1100 a 195, l'/j jarige Springstieren f 80 f 160 l'/j jarige Pinken f 60 135, jonge Fokkalveren f 30 a 90 nnotttere Kalveren f 6 a 17 vette Koeien Ossen aan bouten 149 a 70 di. Stieren f 0,40 a 0,60 per K.G. diso kalveien f 0.73 a 0.85. dito Schapen f 0.45 a 0.65, Lammeren f 10 a 22, 6-weeksche Biggen f 5 a 8, 10- weeksche id. f 12 a 20, drachtige Varkens f 40 a 60, magere idem f 20 a 45 per stuk, vette di. f 0,40 a 0,46, dito voor Londen f 0.37 a 0,40 per K.G. 24 Februari. Groentemarkt te Broek op Langedijk. wortelen f 1.30 a 1.50 per 50 K.G. roode kool 7.a 23.100 stnks, gela 6.a 15. witte 6-a 21 dien 6 a 6.50 50 K.G. bieten 9-a 13.— 1000 stuks, koolrapen 3.a 3 50 100 Pro Deo. ECHTSCHHIMIWtt. Bg vonnÏ9 der Arroudissements-Reehtbink te Alkmaar, van den 15 December 1904, is h»t huwelijk -au TRIJNTJE MOLENAAR, zonder öer.>epte Alkmaar an CORNELIS KLA&RENthans te Londen door echtscheiding ontbonden verklaard. De procureur van e.scheresse Mr. F. H. G. VAN DER HOEVEN. Kantoor Gedempte Nieuwe loot No 46. Waterdichte Bchoollaarzen Overschoenen en Ylltpantoflfels, allen in ruime keuze voorradig bij HOUTTIIi, ALKMAAB. Voorhanden hij de bewerkt door A. Am. J. QUANJER.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6