Kantongerecht te Alkmaar. PERSONALIA. burgerlijke sta nö: IN GEZONDEN STUKKEN. (üeinengd Nieuws. MARK TB E RICHTEN UezondlieldscoMKolssie. Vrjjdag j.l. had te Schagen ten raadhuize plaats de openbare vergadering van de Gezondheidscommissie voor de gemeenten Tessel, Anna Panlowna, Wieringen, Wie- ringerwaard, Callantsoog, Petten, Zjjpe, Sohagen, Barsin- gerhorn, Sint Maarten, Oadcarspel, Haringcarspel, War menhnizen, Noordscharwonde, Znidscharwonde, Broek op Langendjjk en Sint Pancras. Deze Gezondheidscommissie bestaat nit de heeren Mr. L. E. v. Peterson RamringVoorzitterG. Beers té Schagen, H. G. Th. Mann te Zgpe, A. C. Melohior te behagen, 0. Rootlieb Jr. te Znidscharwonde, A. Wage- maker te Tessel en G. Visser Az., Secretaris te Schagen. Uifgebiaeht werd het verslag over het afgeloopen jaar 1904, waaruit wij meedeelen er werden 11 vergaderingen gebonden waarvan 1 openbaar, de begrooting over 1904 sloot in ontvangst en nitgaaf op f 2110.—, waarvan een batig saldo van het vorig jaar van f 345.92. De algemeene gezondheidstoestand wordt tamelijk ennstis genoemd, behalve te Warmenhuizen, waar veel "evallen van diphtheritis voorkwamen, zoo ook in andere gemeenten enkele gevallen van febris typhoidea en roodvonk. Bg onderscheidene gemeentebesturen werd aangedrongen op verbetering van voor de gezondheid schadelijke toe standen, zoo werd te Broek op Langendjjk gewezen op de pomp bg het Armenhuiste Schagen op het dempen ot uitdiepen van een tweetal stinkslooten te Wieringen op stinkende afvoergoten en vervuilde slooten te Dirkshorn eveneens op een vervuilde sloot; te Zjjpe op gieralooten achter de school; te Sohagen op de vuile slooten achter de school en bewaarschool, te Oadcarspel eveneens op een doodloopende sloot, te Znidscharwonde dito De Gezondheidecommissie plaatste advertentiën om te waarschuwen togen het gebruik van slootwater voor het reinigen van hoishoudeljjke artikelen en vaatwerk De gemeentereiniging ten plattenlande zal nader een punt van overweging uitmaken en de heer Mann zal een voorloopig plan opmaken voor de regeling daarvan Het gemeentebestuur van Scbagerbrug werd gewezen op het aanwezig zgn vlak bjj de school van een open mestvaalt. Zoo ook werd het zijn van mestboopen bij wo ningen te Znidscharwonde aan B. on W. dier gemeente onder het oog gebracht, terwjjl ook gevraagd werd het aanbrengen van een ondergrondsche afvoerleiding met zinkput in plaats van een open afvoergoot. Bg het hoofdstuk volkshuisvesting werd meegedeeld, dat de Gezondheidscommissie had vervaardigd een leidraad voor de bouw- en woningverordeningen en deze aan al de gemeentebesturen in haar ressort had toegezonden. komeDyStematiSCh wouin8°nderz08k zal dit jaar gereed Aan het Oude Mannen eu Vrouwenhuis te Scbacen werd oen bezoek gebracht en alleen de inrichting der privaten en de verre afstand daarvan eischte verbetering Ue drinkwatervoorziening in een tweetal perceelen liet te wenschen over en ook daarvan werd B. en W van behagen kennis gegeven, ook aan het gemeentebestuur van Oadcarspel werd een dergelgke opmerking gemaakt, eveneens aan dat van Zuidtcharwoude. De inriehting van het Weeshuis te Zgpe was zeer behoefde mtloozing der privaten, die verbetering Aan onderscheidene scholen werd een bezoek gebracht en de aanmerkingen daarover betroffen meestal de privaten en urinoirs, de ventilatie eu het drinkwater. Genoemd werden de scholen te Sohagen, Broek op Langendjjk. Dlrksh°™' Schftg0rbrDff. Si- Maartensbrug, St. Maarten en de Nutsbewaarschool te Schagen. In de verschillonde gemeenten kwamen 24 gevallen voor van febris typhoïdea, 41 van diphtheritis en 4 van roodvonk. De gemeonte Warmenhniien had alleen 27 gevallen van diphtheritis. Door den heer Inspecteur der Volksgezondheid Ooeberg werd gewezen op een nieuwe methode van zuivering van regenwater. Bij deze mothode wordt een gedeelte van den regenbak afgescheiden voor een zoogenaamden reinwater- kelder, terwjjl cp den bodem van het andere gedeelte van den bak draineerbuizen worden aangebracht, aangevuld met grint eu zand. De commissie kocht ook nog bij eenige handelaren te Schagen, Wieringen, Tessel en Znidscharwonde aarden vaatwerk en deed dat onderzoeken, met het resultaat dat het glazuur van vele artikelen looddeelen bleek te be vatten, soms in tastbare hoeveelheid. Daar hoogstwaar- sebjjnljjk van hooger hand in deze richting iets zal worden gedaan, besloot de commissie voorloopig geen verdere maatregelen te nemen. Nadat dit jaarverslag was goedgekeurd, werden nog een tweetal klachten over een ierput en privaten uit Znidscharwonde behandeld, waarna de openbare vergade- ring werd gasloten. (Schag. Ct.) Overveen dubbel spoor gelegd waardoor het loopen van meer treinen mogeljjk wordt. Trekhonden voor postpakketten. In verband met den wensch, onlangs door de Kamers vau Koophandel uitgedrukt, om het gewicht der post pakketten van 5 kilogr. te brengen op 10 kilogr., bestaat bij den directeur-generaal der posterjjen het plau, om, bjj wjjze van proef, den dienst op het platteland te laten deen met hondenbespanningen. Te dien einde wendde de directeur-generaal zich tot den Bond tot bescheiming van den trekhond in Nederland, om inlichtingen betreffende het soort honden, dat voor dezen dienst zou kannen in aanmerking komen, wat daar van de prjjs zon zjjn, hoe zij moeten worden behandeld, gevoed, enz.; welke karren daarvoor het doelmatigst zijn enz. Door bet bestuur van den Bond werd een memorie opgesteld, waarin de verschillende door den directeur- generaal gestelde vragen werden beantwoord, welke me morie vergezeld gaat van een aantal afbeeldingen, zoowel van Belgische als Hollandsche trekhonden en karretjes. {Ned. Sp Ks 1st errelcht! Vrjjdag is te Utrecht iemand van ruim 50-jarigen leef- tjjd na 35 studiejaren, bevorderd tot arts. Aanbestedingen. Do bouw van de nieuwe R K. kerk en pastorie te Eg- mond aan Zee, waarmede eerstdaags zal begonnen worden, zal geschieden naar de plannen en teekeningen van de aichitecten gibr. Margry en Snickers te Rotterdam, en is, bij onderhandsche aanbesteding, opgedragen aan den aannemer A. P. J. Lansen te Gouda. De levering van 35000 K.G. snperphosphaat en 100 H.L. landbouwkalk voor de Groentenvereeniging .Waar land eu Omstreken" werd, als laagsten insehrjjver, gegund aan de firma Joh. Morra te Alkmaar, respectievelijk a f 2,53 eu f 1.— per 100 K.G. Zitting 24 Februari 1905. J. R., Alkmaar, overtreding leerplichtwet, 2 dagen hecht. J. D., Castricum, W. Z. Tz. en E. de G. Jz„ Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. A. W., Broek op Langendjjk, en J. R., Beverwjjk, overtreding politie-verordening, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. I W. K., Sint Pancras, A. D. Cz. en J. de G Kz Egmond aan Zee, J. R., T. T,, J. J. de R., F. S., h! J. N. en A. P. B., Alkmaar, dronkenschap, de le f 2 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e en 7e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f 1,50 boete of 3 dagen hecht., de 5e en 8e ieder f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 6e f 3 boet9 of 2 dagen hecht, de 9e f 2.50 boete of 1 dag hecht. D. J., Bergen, J. D. Jz., L. Z. Jd., G. S. Jz„ K. G. 7. j en Wd., Egmond aan Zee, stroo- perg, de le f 3 boete ot 3 dagen hecht., de 2e f2 boete of 4 dagen hecht., de 3e f 0.50 boete of 1 dag hecht de 4e—7e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht J. H., Kalvsrdijk, A. K. en S. K., Schermerhorn, P. B. en C. B. Grootschermer, J. M. Dz. en A. O. Gz., Castricum, jachtwet-overtreding, de le, 2e en 3e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., da 4e en 5e ieder f 0.50 boete of 1 dag hechtda 6e en 7e ieder f 4 boete of 4 dagen hecht. Aan den Heer H. Scholma is met ingang van 1 Juni 1905 eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de L- school te Oudkarspel. Het getob te Telsen. Nu de pont Kennemerland aan een der korte zjjden geheel is onttakeld, de ijsmolentjes, ijsbrekors en kettings houwers zijn er af, valt eens waar te nemen hoe noodig het zal zjjn om, wordt de voetbrug weggebroken en de pont voor goed in dienst gesteld, te zorgen dat steeds een reaervepont gereed ligt, daar er ieder oogenblik op defeotraken van ketting, rad en kettinghouwers moet ge rekend worden. Vooral die laatste, die onder water zitten en dienen om den ketting omlaag te houden, hebben zooveel te ver duren, dat stukgaan haast niet nitbljjven kan. Wat de voetbrug aangaat, die heeft bg de laatste aan varing ook onder water letsel bekomen, waarom de rjjbs- duiker uit IJmuiden daarbjj dienst doet. Waar aan de pont het personeel der Amsterdamsche Machinefabriek het werk verricht, doet dit aan de brug de aannemer Brann uit Beverwjjk, dezelfde die indertijd de duo d'alve bjj de pont heeft geplaatst. Be twist beslecht. De twist tus8chen den president-kerkvoogd K. en den notabel B. te Holysloot is beslecht. B., die K. na afloop der godsdienstoefening een blanw oog sloeg (in den werke- 1 jjken zin des woords), heeft eene boete in de armbns gestort. Koedijk. Ondertrouwd en getrouwd: 5 en 18 Jan. Jacobus Hermanns Buter eii Wilbelmina I Hendrika de Groot. 6 20 Jan Hartland en Leentje Schrjjver. Geboren: J 25 Jan. Oatharina, d. van Johannes Obdam en Antje Groot. 29 Rinkje, d. van Albertas Batter en Neeltje Hopman.' 30 Jan, z. van Cornelis Groothuizen en Clasina Oud Overleden: 21 Jan. (te Amsterdam) Guurtje Jonker, echtgen. van Jacob Verwer, 22 j. 25 Dieuwertje Boldewjjn, wed. van Jacob van Die, 69 j. 21 23 29 „Caecilla" van Wognua. Het mannenkoor «Caecilia" te Wognum, directeur de heer A. Magnee gaf de vorige week te Ursem eene uit voering in liet lokaal van den heer Duivis. liet programma, bestaande uit een veertiental num mers, werd met aandacht gevolgd. Uit het applaus na elk nummer bleek, hoezeer het talrijke publiek met de verschillende voordrachten ingenomen was. Bijzonder mooi zong de directeur het «Kriekende kriekske" en «iengekort"het zachte sluimerlied van Bas- tiaans klonk in de niet bijzonder hooge zaal overweldi-' gend schoon. Het «Nur nicht angstlich", zoo vol schalksche ironie, werd onberispelijk voorgedragen, en vormde met »de Heiligerlee-cantate" een aardige tegenstelling. Het zou ons te ver voeren, elk nummer te bespreken. Het geheel legde getuigenis af van de «geschooldheid" der zangers, die op hunne beurt eveneens de eer van het dorpje Wognum hoog hielden. Een mooie prijs. Iemand uit Harlingen de gelukkige bezitter van een gouden tientje, met den beeldenaar der Koningin met loshangend haar, heeft dit aan een liefhebber uit Am sterdam verkocht voor den prjjs van,.,, 195 gulden. Concurrentie. Men meldt nit Haarlem De H. IJ. spoor gaat cononrreeren met de' E. N. E. T. op de ljjn Haarlem—Zandvoort. Daartoe is van hier naar {Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Met nieuwe tarief voor Dultschland. Geachte Redactie! In ow blad van Vrjjdag 24 Februari worden onder het opschrift »Een slechte tjjding" verschillende mede- deelingen gedaan met betrekking tot het voor land- en tninbouwprodneten nieuw vastgestelde tarief van invoer rechten in Dnitschland. Naar mjjne meening ziet de schrijver van dit stuk de gevolgen van het nieuwe tarief te duister in. Is zjjne meering de juiste, dan zal aan de door hem genoemde landbonwende streken eene onberekenbare schade worden toegebracht, en zullen do daarbjj betrokken land bouwers eene treurige toekomst tegemoet gaan. Ik geel toe dat het nieuwe tarief nadeelig voor hen zal zjjn, maar toch iang niet in die mate als in genoemd stuk wordt beweerd. Door het hoogere invoerrecht van b.T. 3 centen per kool, zal dat product hier niet dat bedrag minder opbrengenmaar zal de verbruiker in Dnitschland het met dat bedrug meer moeten betalen. Wanneer het dit gevolg, n.l. hoogere prjjzen in Duitsch- iand, niet had, had het tarief voor de agrariërs aldaar geen zin. Protectie heeft toch tengevolge dat de verbrniker van bet beschermde artikel het duurder moet betalen. Verder wordt niet alleen op roode en witte kool een hooger invoerrecht geheven, maar ook op verschillende granen. Daardoor zal m. i. geen grond waarop tot nu graan verbouwd word, in cuhuur worden gebracht voor koollandj, m. a. w. in Dnitschland zaldunkt me, niet belangrijk meer kool geteeld worden dan tot nu het geval was. En aangezien UniLcbland vóór de invoering vau het nieuwe tarief niet zelf gehoel in de behoefte aan kool kon voorzien zal zulks na het tarief nog wel zoo bljjven. Om deze roden geloof ik, dat onze koolbouwers den toestand niet zoo donker behoeven in te zien als in Uw blad van Vrjjdag wordt geschetst, hoewel vrije handelof althans billijker tarief natuurljjk verre waro te verkiezen geweest boven dit. 't Is misschien mosterd na den maaltijd, maar 't kon tocli misschien geen kwaad, wanneer men een onzer Ka merleden wist te bewegen, om de regeering eens te in- terpelleeren, wat in deze hoogst belangrjjke zaak door haar is verricht, opdat de landbouwende bevolking van Nederland te weten komo, in hoeverre hare belangen door de regeering worden gediend. Met beleefden dank voor de plaatsing, Uw dw. dr., K. L. iilumcn. Ondertrouwd en getrouwd 31 Jan. Jacobns de Waard, te Bergen, eu Adriana Koot, alhier. Geboren: 5 Jan. Maria Cornelia, d. van J. P. Knys en M. v. d. Velden. 9 Nicolaas Jacobns, z. van T. Admiraal en C. Stujjf- bergen. Nicolaas, z. van J. Kaandorp en A. Kroone. Maria Alida, d. van J. Nuijens en W. J. Koenen. Johanna Maria, d. van C. Pepping en M Smit. Cornelis, z. van J. van Wouderen en G. Meijer Overleden: 19 Jan. Mietje Schut, wed. van N. Kuiper. 75 i 21 Dirk van Veen, 55 j. Alkmaar, 27 Febr. Aangevoerd 5 koeion en ossan 170 a 220,—, 87 vette kalveren f 45 a 125, per P. 90 a 105 ct. 106 nuchtere kalveren f 8.— a 20, 0 magere schapen 1 oo 7° lammeren 1 a 167 vette varkens, per P. 38 a 48 ot., 36 magere varkens f 16 a 18. Amstrrdam, 27 Febr. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 421 runderen waarvan do prjjzen waren: vette le kw. f 0.69 a 0.72, 2e kw. f 0.64 a 0.68, 3e kw. f 0 58 «ti0f011 f 0-— a 0.— ct. per Kg., 140 melk- en kalfkoeien f 130 a 270, vette kalveren le kw. f 0.a f 0, 2e kw. f 0.— a f 0.—, 0 graskalveren fa103 nuchtere kalveren 1 6.— a f 12.—, 1 schapen f a - lammeren f 0.— a 0.—, 540 vette varkens: Hol landsche le kw. f 0.45 a 0.47, 2e en 3e kw. f 0.42 a a 44, overzeesche en Geldersohe le kw. f0.44 a 0.46 2e en 3e kw. f 0,41 a 0.43, 0 venlens f a Amsterdam 27 Febr. De prjjzen der Aardappelen waien heden als volgt: Geldersche blauwen f 1,85 a 2.—, id. gieltjes f 1.75 a 2.—, IJpolder jammen f 1.45 a 1.90, Friesehe borgers f 1.40 a 1.60 id. blauwe f 1.70 a 2.—, id. bonten f 1.50 a 1.70, Zeeuwsche bonten f 1.80 a 2.25, id. blauwe f 2.10 a 2.25, id. Eigenheimers f 0.— a 0.—, Zand Thomassen f 3.75 a 4.50 id. eigenheimers f0.— a 0.—, Duitsche Hambur gers f3.60 a 3.75, Spuische pooters f 0.90 a 1.10, Malta f 0.07s a 0.08 per kilo. Aanv. 2 ladingen. Kampen, 27 Febr. Boter. Aangev. 160/8 v. van 20 kg., 80.16 v. van 10 kg. en 400 stukken van lli Kg. ruim 4200 Kg. Ze gold per vat f 24*50 °a 7,6 vat f 12.25 a 13.25, per kg, f 1.20 a samen 26.50, per f 1.30. Rotterdam 27 Febr. Veemarkt. Aangev. 343 vette runderen, 218 vette en graskalveren, 1 nuchtere kalve ren, 58 schapen en lammeren, 546 varkens. Prjjzen per kg. rund le kw. 70 ot., 2e kw. 64 a ct., 3e kw. 50 a et., ossenvl. le kw. 66 ct., 2e kw. 60 a ct., 3e kw. 50 a et., stierenrl. Ie kw. 56 ct., 2e kw. 48 ct.. kalfsvi. le kw. 102 a ot., 2e kw. 90 ct., 3e kw. 74 ct., Schapenvl. le kw. 68 a ct., 2e kw. 52 a ct., varkens le kw. 48 a ct., 2e kw. 44 ct., 3e kw 40 ct., licht soort 40 a 42 ct. Handel over 't algemeen goed. Schiedam, 27 Febr. Noteering Distillateurs f 10,.Jenever f 14,Beurscommi8sie f 9j. Ruwe spiritus f 91/», Sooelinz Commissie f 1,70. 27 Februari. Groentemarkt te Broek op Langeduk. wortelen roode kool gele witte uien bieten koolrapen 1.30 a 10.— a 8.a 10.— a 6.50 a 10.- a 3.a 1.50 24.— 16.— 20 7.— 13.- 3.50 per 50 K.G. 100 stuks. 50 K.G. 1000 stuks. 100

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6