"STADS nIÊ ÏTW ST Gemengd Nieuws. eenigingzon worden verzocht met deze afgevaardigden mede te gaan. Door de commissie van beheer over de centrale markt te Broek op Langedgk, (zgnde de markt der verschillende vereenigingen) werd verslag nitgebracht, waarnit bleek, dat op die markt aan veilingsproducten was omgezet eene som van f 1201657,62. Daarna was men genaderd tot do verschillende voor stellen, welke op den beschrijvingsbrief waren gebracht door de acht afdeelingen. Deze voorstellen waren daar op vermeld onder de letters A tot en met L, dns wel een rnime agenda, waarnit vele discussies volgden, te veel om in een niet al te uitgebreid verslag weer te geven. Enkele voorstellen konden de goedkeuring der vergadering niet erlangen en werden verworpen of inge trokken, andere aangenomen in hnn geheel of eenigszins gewijzigd. Van de uiet georganiseerden, zy, die zich nog buiten bet vereenigingeleven honden, zal van de onder- handsch verkochte winter-prodncten voortaan op de botaalkantoren der N. L. en H. V, pCt. meer worden gehevendie zullen alzoo een korting moeten afstaan van IJ pCt. Aan de commissie van beheer zal worden voorgesteld, dat van de 1 pCt. der contante betaling van de markt- producten, aan de centrale markt te Broek op Langendjjk omgezetzal terugvloeien in de kassen der verschillende vereenigingen proportioneel '/i# van die 1 pOt., een stap rn de goede richting om hen, die wel in de lusten van het organisatieleven willen deelen, maar niet in de lasten willen bgdragen even te trefïeD. Na een vermoeienden dag werd te half zes, 's avonds, onder dankzegging aan de opgekomenen, de vergadering door den voorzitter gesloten. Een trost In het Bollen vak. De heer L. H. Koolhoven van Overveen heeft een plan ontworpen tot vorming van een syndicaat in het bloem bollenvak. Een der medewerkers van het Haarlem's Dag blad heeft den heer Koolhoven een bezoek gebracht en nadere inlichtingen van hem omtrent zijn plan gekregen. Aan hetgeen het blad erover schrijft ontleenen wij het volgende De heer Koolhoven gaf te kennendat hij ten volle overtuigd was, dat de toestand van het vak van dien aard is, dat deze een aaneensluiting van de kweekers wettigt en noodig maakt. Over het algemeen verdient de kweeker op verre na niet wat hij moest verdienen. De felle con currentie vermind rt voortdurend de prijzen. In tijden van ramp zijn er wel enkele gelukkigen, die van de dan verhoogde prijzen profiteeren, maar de meesten hebben dan slechts een kleine hoeveelheid leverbaar en verdienen dus niet veel. Behalve dat de concurrentie de prijzen drukt worden deze tevens geschaad door de veilingen, waar de kweekers hun overproductie heen zenden, die daar voor een appel en een ei verkocht wordt. En toch behoefde die slechte toestand niet te bestaan. Daar gebleken is, dat de bollen nergens anders in de ge- heele wereld zoo goed kunnen groeien als in de smalle strook gronds in Nederland is er inderdaad geen enkel bedrijf zoo geschikt om het te vereenigen in een syndi caat of trust als de bloembollenteelt. De zaak is dan ook wel eens eerder ter sprake gekomenmaar er werden allerlei bezwaren geopperddie echter niet werden weerlegd. De kweekers (exporteurs-) vreezen vooral dat ze hunne relaties zullen verliezen als de trust niet marcheert. Dit bezwaar is echter ongegrond, omdat het syndicaat moet slagen als het goed wordt opgezet en minstens 80 procent van de kweekers meedoen. Gecombineerd zullen de kwee kers reusachtige sommen aan onkosten besparen. Met één stel catalogi kan worden volstaan, minder reizigers zullen voldoende zijn, die, dan zonder vrees voor concurrentie, beter zullen kunnen werken, en bijv. er eerder toe zullen komen meer relaties te zoeken in kleinere plaatsen. Wat de détails van het plan betreft, liet volgende. De deelnemers in het syndicaat deelen in het kapitaal naar gelang van de waarde van hun bolgewassen. Stel, dat de gezamenlijke waarde van hun bollen 20 millioen gulden bedraagtdan wordt het benoodigde kapitaal berekend naar 5 pet. van die waarde, dat is dus f 1.000.000. Van deze 1 millioen wordt een storting gevraagd van tien procent of f 100.000, voor de overige 90 procent blijven de deelnemers borg tegenover de bankiers, die het verder benoodigde kapitaal zullen verstrekken. Ieder deelnemer blijft eigenaar van zijn bollen, maar moet het jaarlijksch product afstaan aan het syndicaat, dat hem daarvoor een prijs betaalt, die de teelt financieel loonend maakt. Het syndicaat zal dus de prijzen van de bollen verhoogenmaar niet zoodat de afname in 't buitenland er door verminderen zal. Natuurlijk zal zelfs een kleine prijsverhooging over de massa genomen de ontvangsten ontzaglijk doen stijgen. De Maatschappij bouwt een centrale pakkerij, kanloren en gebouwen tot huisvesting van personeel in den paktijd (welk personeel door de aandeelhouders daartoe tijdelijk wordt afgestaan) in 't midden van de bollenstreek ge legen, 'aan vaarwater en spoor. Ilaar bestuur bestaat uit een Raad van beheergekozen uit en door de aandeel houders, die met de leiding der zaken is belast. Bovendien worden ingesteld commissiën van admissie, om over de toelating van nieuwe leden te beslissenvan classificatie, die de maat der bollen en den inkoopsprijs daarvan vaststeltvan controle, die elk voorjaar de te veld staande gewassen nagaat en opmeet. De productie, meende de heer Koolhovenmag niet uitgebreid worden, zonder de goedkeuring van de Alge- meene Vergadering op voorstel van den Raad van Beheer. Is er een overschot dan wordt dit vernietigd, zoodat de sóhade niet komt voor den kweeker, maar voor de Maat schappij, die dit nadeel moet kunnen dragen. Op de vraag van den verslaggever hoe de heer Kool hoven zich de concurrentie van de kweekersdie niet aangesloten zijn, voorstelde, antwoordde hij, dat die de Maatschappij niet zal hinderen en ook niet lang zal kun nen duren. Berekenen zij lagere prijzen, dan zullen zij zooveel orders krijgen, dat ze al heel gauw niet meer kunnen leveren en om toch zooveel mogelijk aan de be stellingen te kunnen voldoen, te veel moeten rapen, daar door inplanten en zoodoende hun kraam verzwakken. De clientèle, bemerkende dat zij hun orders toch niet kunnen uitvoeren, komt vanzelf tot het syndicaat terug. Hen contragit. .Uit Heer Hogowaard wordt ons geschreven We lezen in de dagbladen dat aan de Universiteit te Utrecht iemand ia geslaagd voor het arts examen na 35 stndiejarenwy kannen met genoegen mededeelen dat onze plaatsgenoot, de heer H. B. A. Boekwinkel, op 23- jarigen leeftijd aan de Universiteit te Leiden is geslaagd als doctorandus in Wis- en Natuurkunde, na ruim 4 stu diejaren. Hen trouwlustig gezin Te Dussen zullen vijf personen uit één gezin binnenkort in het huweljjk treden, n.l. de vader, twee zoons en twe8 dochters. Met afscheid van een onderwyzer. Onder vele bljjken van sympathie nam de heer A. Wjjn, hoofd der openbare school te Koedjjk en met ingang van 1 Maart als zoodanig te Alkmaar in functie getreden, Dinsdagmiddag afscheid van zyne leerlingen en het personeel. Namens leerlingen on personeel werd de heer Wijn toegesproken, terwijl hem als eene herinnering een fraaie studeerlamp werd aangeboden. Met ingang van 1 Maart is de commies der posterjjen en telegrafie 4e klasse P. Bossen verplaatst van het telegraafkantoor te Alkmaar naar het postkantoor te Amsterdam. De kapitein der infanterie A. S. Russer, op non-activi teit te Alkmaar, wordt in actieven dienst hersteld bij het le reg. inf. te Assen. Naar wy vernemen zal de tweede lezing van Dr. K. J. Pen over wijsbegeerte Woensdagavond 8 Maart a.s. wor den gehouden. In de commissie voor de in 1905 te houden examens bij den telegraaf-dienst voor adspirant-commiezen en surnumerairs heeft o.a. zitting de heer E. J. Veldhuij- zen, directeur van het telegraafkantoor te Alkmaar. Onze stadgenoot de heer v. d. Kemp won op den Nationalen Athleten-wedstrijd, den 26 Febr. j.l. te Am sterdam gehouden, den len prijs in de tweede afdee- ling. (Gewichtheffen) Het gas. Te Amsterdam wordt in de laatste dagen door sommigen geklaagd over het gas. Dat is op zichzelf niet zoo bjjzonder interessant voor onze lezers. Maar met het oog op de uitbreiding der gasfabriek hier ter stede is 't wel van belang de verkla ring van dit verschijnsel te vernemen, zooals die, blijk baar van de zjjde der directie der Amsterdamsche fabrie ken, werd meegedeeld aan het Handelsblad. Daarin wordt o. a. gezegd »De gaslevering te Amsterdam verkeert op 't oogenblik in een periode van overgang. Gelijk bekend, worden thans aan onze beide fabrieken proeven genomen met de inmen ging van watergas, wat len gevolge heeft dat de chemische samenstelling van het gas niet zoo constant als gewoonljjk is. Door bijmenging met watergas is het soorteljjk gewicht van het gas gestegen, waardoor de druk verminderd is en het gas met minder snelheid uit do kookcomforen stroomt. Het spreekt vanzelf, dat dit gaandeweg zal beteren; hoe geregelder het bedrjjf zal werken, des te meer zal daar door de stroom toenemen. Het is trouwens alleen het warmtegevend effect dat eenigszins is gedaald de licht sterkte van het gas verminderde niet." Deze geruststellende mededeeling strekke tevens tot antwoord op een Ingezonden Stuk, dat wij over het watergas ontvingen. Hen vraag. Artikel 27, alinea e van de Wet van den 2Ien Juni 1901, houdende regeling van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid luidt: >De gezondheidscommissiën zenden vóór 1 Maart aan den hoofdinspecteur een verslag van hare bevin dingen en handelingen in 't afgeloopen kalenderjaar, ingericht naar een door den centralen gezondheidsraad vast te stellen model, welk verslag in openbare ver gadering behandeld en vastgesteld wordteen aischrilt daarvan zenden zjj aan de gemeentebesturen, wien het aangaat.'' Hoe staat 't met de naleving van dit voorschrift te Alkmaar? Van de openbare vergadering, in het artikel bedoeld, hebben wij niets gemerkt, hoewel de le Maart r6eds achter den rug is. Wie kau en wil ons hieromtrent inlichten Arrondisseinents-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 28 Februari. Mishandeling. Zondag 8 Januari waren vele nieuwsgierigen naar Eg- mond aan Zee gegaan, teneinde de verwoesting te bezich tigen, veroorzaakt door den storm. Vandaar, dat er vele personen aan het strand waren. Onder deze bevonden zich ook Pieter Zwaan en Pieter Broek, beiden woonachtig te Egmond aan Zee. Of er een klein geschil over een gevonden munt ont stond, is ons niet recht duidelijk geworden, alleen staat vast, dat Pieter Zwaan zijn neef Pieter Broek, een hondje in den nek gooide, (een vreemd projectiel om iemand mede te gooien) zoodat Pieter Broek toornig werd. Na elkaar de noodige scheldwoorden toegevoegd te hebben, nam Zwaan een schop en sloeg zijn neef daarmede, boven dien gaf hij met de hand of vuist een slag op zijn hoofd. Het O. M., het feit wettig en overtuigend bewezen achtende, eischte wegens mishandeling f 1 boete, subsi diair 2 dagen hechtenis. B e 1 e e d i g i n g. Trijntje Stam en Maarlje Kort, beiden te Lutjewinkel, waren op 7 Januari buren.Eerstgenoemde, die nogal twist ziek van natuur isen den kinderen harer buurvrouw overlast aandoetkwam op dezen datum het erf van Juffrouw Kort oploopen, en voegde haar de woorden toe »Dief, leelijke dief.'' Juilrouw Kort, zich door die woor den beleedigd gevoelende, diende een klacht bij de Justitie invandaar dat Trijntje Stam zich thans hiervoor had te verantwoorden. I Beklaagde ontkende het haar ten laste gelegde. Het O- M., het feit overtuigend en wettig bewezen achtende in overeenstemming met de gehoorde getuige, noemde de I zaak zeer onbeduidend, doch eischte voor deze beklaagde, I die als zeer lastig bekend staat, en oorzaak was, dat vele personen om haar moesten verhuizen f5 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. I B e d e 1 a r ij. I '!°bannes Bergé, die op 16 Januari op den ouden Rietdijk te Enkhuizen bedelde, hetgeen door den agent van politie Willem Muuszedie omstreeks half twaalf I daar surveilleerde, gezien werd, zoodat hij proces verbaal opmaakte, eischte het O. M. bij verstek, 2 dagen hechtenis en 2 jaar opzending naar een Rijks-werkinrichting. In zijn requisitoir bracht het O. M. -hulde aan de politie I van Enkhuizen, die zich in allen deele beijvert, om paal en perk te stellen aan bedelarij van dergelijke luie kerels, I waarvan het gros wel in staat is om te werkendoch liever op die wijze in hun onderhoud willen voorzien. Mishandeling. W illem Kramer, die reeds vroeger een gevangenisstraf van 14 dagen wegens mishandeling had ondergaan, had I zich nu weder voor een zelfde feit te verantwoorden, omdat hij Zaterdagavond 14 Januari omstreeks half elf, I zijne verloofde Jacoba Zonderhuis en hare moeder, op Zevenhuizen bij de Geest mishandeld had, door Jacoba te schoppen, en hare moeder te slaan, zoodat de laatste hevig bloedde. Beklaagde, te Alkmaar woonachtig, invi teerde zijne verloofde om dien bewusten avond aan den trein te komen, die hier dan ook aan voldeed, doch zij trof daar Kramer met een ander meisje aan. Zij vroeg hem den ring terug, dien zij hem destijds gegeven had, waarop K. wederzijds zijn portret terugverlangde, waaraan Jacoba gaarne wilde voldoenhem verzoekende mede naar huis te gaan, daar hij het dan terug kon bekomen, waaraan hij echter niet wilde voldoen. Het meisje thuisko mende, riep de hulp harer moeder in en beiden togen nu in de richting van het station. Zij ontmoetten K. op Zevenhuizen en nu ontstond er weder geschil over den ring, met het gevolg, dat K. beiden als bovenvermeld mishandelde. Het O. M. eischte voor dezen beklaagde, die niet gunstig bekend staat, de feiten wettig en overtuigend bewezen achtendebij verstek wegens mishandeling2 maal gepleegd, 10 dagen gevangenisstraf. Oneenigheid, mishandeling tengevolge hebbende. Hendrikus Koster, logementhouder te Alkmaar, had 15 Januari als logeergasten zekeren Alle Ilaagsma en de Graaf, beiden kooplieden van beroep, die gewoonlijk bij hem hun intrek nemen, als hunne dagelijksche werk zaamheden afgeloopen zijn. De Graaf, die om half elf naar bed was gegaan, had zijn lijfgoed op een stoel gelegd, die volgens Haagsma aan hem als habitué toebehoorde. Hierover ontstond twist, met het gevolg, dat Haagsma, een klein nijdig ventje, de Graaf een slag in zijn oog gaf, en hem in zijn gezicht krabde. Beklaagde, die zich thans hiervoor had te verantwoorden, verdedigde zich in een Friesch dialect, het woord procesverbaal steeds bezigende, daarbij echter het ten laste gelegde niet ont kennende. Het O. M. eischte dan ook wegens mishandeling 4 dagen gevangenisstraf. Een jeugdige beklaagde. ervolgens had zich weder een jeugdige beklaagde voor de Rechtbank te verantwoorden. Het betrof Giel Johannes Menijn, te den Helder, een klein doch schrander 11-jarig ventje, dat zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Deze jongen had, in gezelschap van zijn vriend je Andries HeeresZaterdag 7 Januari een gewicht weggenomen uit den melkwagen van Dirk Koningstein, die zijn wagen onbeheerd voor zijne woning had laten staan. Zij gingen daarop naar den koopman Martinus Lingers, en verkochten het gewichtna eerst een verkeerden naam opgegeven te hebben, voor 25 cents, welk bedrag zij samen verdeelden en het vervolgens besteedden voor het koopen van taai taai. Lingers, als getuige in deze zaak gedagvaard, krijgt van den President eene berisping, daar hij als koopman verplicht was om dergelijke voorwerpen van kinderen niet te koopen, wijl hij toch wel kon vermoeden, dat zij daaraan niet eerlijk waren gekomen aldus hielp hij hun een handje om diefstal te plegen. Getuige zegtlk zag daar geen kwaad in. De jongen, hierna door den President gehoord, bekende volmondig. Hij vertelde, dat hij het gewicht weggenomen, het voor 25 cents verkocht heeften dat zij ieder 12i cent versnoept hebben. De PresidentJe hebt al meer diefstal gepleegd, dooi den Kantonrechter ben je ook kort geleden hierover ge hoord, dat gaat toch zoo niet. Daarna wordt de vader gehoord. Deze deelt de rechtbank mede, dat hij zijn kind over het misdrijf heeft onderhou den. Als groenten-koopman is hij overdag niet thuis. Na school doet Giel wel boodschappen voor hem. Zijn oudste dochtertje van 15 jaar past op hem en op zijn 7-jarig zusje. Zijn vrouw is overleden. Na school mag Giel de deur nu niet meer uit. Hij maakt geen bezwaar dat zjjn kind naar een Opvoedingsgesticht gaat, ofschoon hij wel beloven wil, dat hij op hem in 't vervolg zal letten. De onderwijzer van Nieuwenhuizen, daarna gehoord, ver klaart, dat die jongen Ij jaar zijn leerling en zeer schran der is 1 hij behoort tot zijne beste leerlingen. Getuige zou het voor hem bejammerenals hij in een Rijksop voedingsgesticht geplaatst werd. De officier van Justitie in deze zaak requisitoir ne mende, geeft evenals de President, den koopman Lingers, die wel opgeeft, geen kwaad in de zaak gezien te hebben, over diens handelwijze eene berisping. Z.E.A., het wettig en overtuigend bewijs geleverd achtende, vindt voor dien jongen eene plaatsing in een Rijksopvoedingsgesticht zeer gewenscht. Het is voor den vader een onmogelijkheid om zich aan zijn woord te houden, hij kan geen voldoende controle op zijn kind uitoefenen. In deze inrichting kan hij ook van zijn schranderheid nut hebben. Z. E. A. eischt derhalve ontslag van rechtsvervolging en verzoekt de plaatsing van bekl. in een Rijksopvoedingsgesticht tot zijn I8e jaar. Beklaagde, nogmaals gehoord, heeft hiertegen erg veel bezwaar. Een r u i t e n-b r e k e r. Dirk Bakker, woonachtig te Bovencarspel. was Vrijdag avond 6 Januari met eenige vrienden in de herberg van Klein te Bovencarspel. Van Bovencarspel naar Groote broek met hen huiswaarts gaande, had Dirk de flauwe aardigheid, een ruit in te slaan bij den landbouwer Groot, wiens huis zij passeerden. Beklaagde, die op het oogenblik in dienst is, was niet verschenen. Het O. M. eischte wegens vernieling, het feit wettig

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2