Op ongewissen bodem. aToaarsche courant. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. BUITEN L A ND. "bTnN NL AND." Gemengde Mededeelingen. Ni euwst ij dingen. No. 30. Hondoril en Zevende Jaargang. 1905. Woensdag 8 Klaart ÏOOA. V. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik niet weinig ver baasd was in de Alkmaarsche Courant te lezen, dat een der abonnés zich geërgerd had aan een zin in mijn vorigen brief, n.l. daar waar ik zeideeen advocaat, bevriend met de familie, bracht partijen weder tot el kander. »De wereld is boos" placht een mijner collega's te zeggen, doch daar ik mij in deze van geen enkele boosheid bewust ben en achter dat zinnetje niettemin een hatelijkheid is gezocht, wensch ik hier in alle be scheidenheid daartegen te protesteeren. Een advocaat behoeft zeker niet bevriend met eene familie te zijn, wanneer hij tracht, twee overhoop liggende echtgenoo- ten weder tot elkander te brengen, maar zeker is van een wildvreemd advocaat niet te verwachten, dat hij dan zijne diensten nog verder verleent en voor zijn cliënt een kapitaal bijeenbrengt van f36000 en als het later misloopt zelf nog een f60000 bijpast. Mocht Alkmaar op dezen regel een uitzondering maken, weet dan, ge achte lezer, dat dit voor mij eene oprechte verheuge nis des harten zal zijn. Na dezen last, die als een molensteen mijn gemoed bezwaarde, aldus te hebben algewenteld, kunnen wij gevoegelijk overgaan tot het nieuws van de beide laatste weken. En dan moet allereerst genoemd de komst van don Lorenzo Perosi, den genialen kunstenaar, den eenvou- digen, vriendelijken abbé, die hier zoowel als te 's-Gra venhage de harten heeft weten te veroveren. Waar de bladen ellenlange verslagen hebben gewijd aan dit evenement en ik, niet muzikaal zijnde, niet anders dan in herhalingen zou kunnen treden, wil ik besluiten met te zeggen, dat de geestdrift, waarvan het Concert gebouw getuige is geweest, slechts zelden bereikt wordt in ons land op het gebied van muziek. Iemand, die de uitvoeringen heeft bijgewoond, verklaart mij dan ook, dat hij als trouw bezoeker vin het Concertgebouw nog nooit getuige is geweest van eene dergelijke éénstem migheid en absoluut ontbreken van vooroordeel. Eene speciaal Amsterdamsche gebeurtenis is wel de quaestie-Winkler en waar er duizenden in den lande zijn, die als oud leerlingen of patiënten den genialen hoogleeraar kennen, wil ik hier eenigszins dieper op deze treurige geschiedenis ingaan, omdat daardoor ook een bijzonder licht wordt geworpen op verschillende machinaties in onze goede stad. In de Amsterdamsche bladen kon uit den aard der zaak niet al te diep op deze quaestie worden ingegaan, maar waar hier deze bezwaren niet bestaan, wil ik hier iets meer mededeelen. Toen in November dr. Jacobi, geneesheer in het Wilhelmina-gasthuis, benoemd was tot directeur van het krankzinnigen-gesticht aan den Zwanenburgwal moest er een nieuwe uitwonende geneesheer worden benoemd. In de laatste jaren gaf professor Winkler college in het Wilhelmina-gasthuis, waar hij dan verschillende krank zinnige patiënten demonstreerde, en hij doet dit op eene wijze dat steeds honderden medici daarvan profiteeren. Bij deze demonstraties gaf dr. Jacobi of ook wel dr. Melchior, assistent in het gasthuisaanwelke pa tiënten geschikt waren en op hunne diagnose ging prof. tinkler in de meeste gevallen af. Het spreekt vanzelf dat het den hoogleeraar daarom niet onverschillig was wie de opvolger van dr. Jacobi zou worden en hij beval dan ook zijn assistent dr. Bouman warm aan. Behalve deze solliciteerden nog dr. Meyers, assistent van professor Wertheim Salomonson, en dr. Melchior. De commissie voor de gasthuizen, die in deze aan B. en W. advies geeft, zond het volgende lijstje in:l.dr. Meyers, 2. dr. Melchior en 3. dr. Bouman. Hiertegen maakte prof Winkler bezwaar, omdat dr. Meyers zich speciaal had bewogen op het gebied van zenuwziekten en hij had gaarne iemand, die ook van psychiatrie studie had gemaakt. De keuze tusschen dr. Meyers, die aanbevolen werd door professor Wertheim Salomonson, en dr. Melchior Uit het Dditsch TAN Lndwlg Ganghofer. 41) »Nu ja! Wat vertraging kan toch overal voorkomen," meende Pnrtscheller. «Vertraging kan voorkomen, daarin hebt ge geljjk. Maar zalk een vertraging kan ook vermeden wor den. En ik weet, ge zjjt een fijn en voornaam man, heer Pnrtscheller!". Raphaël lachte tevreden, toen hjj de uit werking van dit compliment bespeurde. »En zulk een fjjn heer kan zich niet met groven arbeid bemoeien, maar moet anderen laten werken." »IIet eerste verstandige woord, dat ik hoor," sprak Pnrtscheller. «Juist! En dan knnt ge er niets op tegen hebben, wanneer ik u een vljjtig betrouwbaar man be zorg, aan wien ge het toezicht gerust kunt overlaten." «Wat! Zal ik mij onder curateele laten stellen!" «Heb ik daar een woord van gezegd? Wij maken bij den notaris een stille overeenkomst op, geheel onder ons, en ik heb vertronwen in u ge zjjt een fijn, voor naam man." «Ja, Raphaël! Mijn woord is als jjzerl En eerlijk ge zegd, heb ik zelf al aan zoo iets gedacht. Den Simmer- auer-Mathes had ik graag gehad." «Mathes?'' riep Raphaël in geestdrift, «dan hebt ge het beste idee gehad, dat men hebben kan, heer Pnrt scheller! Mathes is een man als goud! Houd dien vast! Als Mathes het bedrjjf eenmaal in orde heeft, dan slaat hjj er vijftienduizend mark per jaar uit!" «Meer, zeg ik!" werd beheerscht door overwegingen, die ik hier niet nader zal noemen, doch zooveel is zeker dat, wanneer de gasthuis commissie daarbij had gedacht aan den toestand van de gemeentekas zij zeker dr. Melchior no. 1 zou hebben geplaatst, daar deze reeds eenige jaren in het gasthuis werkzaam was, niet zoozeer als geneesheermaar als administratief persoon, die bij tusschenpoozen inviel. Toen dan ook B. en W. vernamen, dat prof. Winkler zich niet kon vereenigen met de keuze van dr. Meyers en de gasthuis-commissie niet kon meegaan met den sollicitant, aanbevolen door prof. Winkler, meenden zij, om geen van beiden voor het hoofd te stooten, dr. Melchior bij den Raad te moeten voordragen, maar dr. Blooker, de wethouder onder wie deze quaestie meer speciaal ressorteerde, had de domheid de beide andere namen eenvoudig niet te noemen, zoodat alleen dr. Melchior werd voorgedragen. En toen is dr. Meyers hoog spel gaan spelen, want ofschoon hij door B. én W. niet werd voorgedragen is hij bij een' aantal raadslieden visites gaan afleggen en de Amsterdamsche Raad, in deze meenende te worden gedwongen door B. en W., ging heen en benoemde dr. Meyers. De zaak zou daarmee uit zijn geweestwanneer niet prof. Wink'er hierop geantwoord had met zijn colleges te staken. Ja, het is zoo, dat deze hoogleeraar van we reldvermaardheid, nu hij a gezegd heeft, ook b zal zeggen en liever heengaat dan college te geven en krankzinnigen te demonstreeren, die hem door dr. Mevers moeten wor den aangewezen. Met het oog op deze laatste mogelijkheid hebben de studenten reeds vergaderd en een adres aan den Raad gericht, waarin zij wijzen op de belangstelling die de colleges van prof. Winkler genieten en waarin zij ver zoeken het daarheen te willen leiden, dat deze weder op den ouden voet kunnen worden voortgezet. Men beweert, dat nu zal worden voorgesteld naast dr. Meyers toch dr. Melchior te stellen en den eerste dan zoo spoedig mogelijk naar een andere atdeeling te ver plaatsen, doch men begrijpt dat daarmede nog niet een zuivere toestand is geschapen en dat het de stad in ieder geval weer geld zal kosten. Ik heb dan ook reeds raadsle den gesproken, die spijt als haren op hun hoofd hebben, dat zij mr. Zadok van den Bergh, mr. Carol i, mr. van Gigch, van Nierop, dr. Jitta gevolgd zijn op dezen [weg, maar veel valt er niet meer aan te veranderen. Het berouw komt na de zonde. En nu heet het officieel, dat de commissie voor de gasthuizen dr. Meyers no. 1 had geplaatst omdat deze geneesheer zich hoofdzakelijk met zenuwziekten zou hebben te bemoeien en met de colleges van prof. Winkler zeer weinig te maken had, doch de ï'eden zit dieperhet is of liever wordt als een point d' honneur beschouwd in zekere kringen, dat het Wilhelmina-gast huis goedkooper voor de gemeente is dan het Binnen gasthuis. Kost een patiënt in eerstgenoemde inrichting der gemeente dagelijks f 1.35, in de tweede bedraagt dit f 1,60. Waar hetzelfde voedsel, dezelfde verpleging wordt verstrekt is dit verschil alleen hierdoor te ver klaren, dat universiteits-onderwijs in het Binnengasthuis veel meer gegeven wordt dan in het Wilhelminagast- huis. Het duidelijkste is dit uitgekomen bij de oprichting van de kliniek van prof. Hector Treub aan het Wilhel- minagasthuis. Want voor dien tijd bedroegen de ver- plegingskosten per patiënt en per dag f 1.25 en kort daarop stegen deze reeds met 10 cents. In het Wilhel mina-gasthuis is men dan ook niet gesteld op onderwijs gevende hoogleeraaren en uit hoofde van de overweging dat, wanneer dr. Bouman zou worden benoemd het on derwijs van prof. Winkler grootere afmetingen zou gaan aannemen, zoodat er te eeniger tijd behoefte zou komen aan een nieuwe kliniek wilde men niets van den beschermeling van prof. Winkler weten. Gevolgen van den oorlog in Japan. Het Japansche Parlement heeft besloten tot verhooging der opcenten op de inkomstenbelasting, die tot nog toe 70 pCt. beliepen, tot 80 400 pCt., zoodat men bij een inkomen van 5000 yen 80 pCt. opcenten moet betalen, welk percentage bij stijging van het bedrag toeneemt. «Laat ons vjjftien zeggen! Dat is al mooi! En laten we nn eens rekenen: met zevenduizend mark betalen we de rente en lossen allo jaren een deel van het kapitaal af. Dan zjjt ge in tien, twaalf jaar klaai! En als ge eenmaal de oogen sluit, dan kant gjj den hof vrjj van schuld aan uw zoon nalaten. En daarbjj hebt ge een rjjk leven gehad, achtduizend mark per jaar." Bjj het hooreu dezer cijfers verdween Purtschellers goede luim. «Min, wat valt je inHoe zal ik met achtduizend mark rondkomen!" «Met achtduizend mark zult ge een leven hebben als eou prins, wanneer gij dat geld uw goede, lieve vrouw in handen geeft! Die zal aan alle lieden op den hof den kost geven, u ieder genoegen gunnen, en nog geld over houden bovendieD." «Neen, neen, dat gebeurt niet!" «Heer Purtscheller, ge zjjt niet alleen lijn en voor naam, doch ook verstandig!" Raphaël vatte Purtschellers hand en streelde ze. «Maak, dat da menschen groote oogen opzetten van bewondering! Toon ze, wat man ge zjjt! Met achtduizend mark kunt ge leven als een prins, heb ik gezegd. Ja, als een keizer kunt ge leven, als ge die onnoodige geldverslinders weg doet. Waarvoor hebt ge een jacht noodig? Waartoe zult ge ronddwalen op die steile bergen, waar men hals en beenen breken kan? Bljjf liever thuis bjj uw goede vrouw, die u liefheeft en u eeu heerljjk leven wil geven. En waarom zult ge die onschuldige dieren dood schieten? Laat die arme boesten toch levenl Schiet liever op de schijf! Schijf schieten is een vermaak, dat zoo'n fjjn, voornaam man past." Purtscheller lachte. «Ja, ja, lach maar! Lachen is gezond en op de jacht benadeelt ge uwe gezondheid. En zoo'n jacht ver slindt een massa geld." «Ja, Raphaël, ge hebt geljjk! Het is me zelf al te veel geworden. Ueen dag vergaat zonder ergernisen er gernis is niet goed voor me! Hier is mjjn hand de jacht geef ik op. «Heer Purtscheller, gjj zijt een bewonderenswaardig Ook de grondbelasting nijverheidsbelasting en andere verbruikslasten zijn verhoogd en eveneens de invoer rechten. De meeste dezer verhoogingen van inkomende rechten bedragen 5 a 10 pCt., terwijl o.a. suiker, me lasse en stroop 20 a 25 pCt. meer betalen. Ook zijn een aantal artikelen, tot nog toe vrij, belast geworden zoo moet o.a, rijst (na 1 Juli) 15 pCt. betalen, zijde cocons 10 pCt. enz. De dwarsdrijverij bij de Italiaanse he spoorwegen. De Italiaansche minister van openbare werken te Tedesco heeft in den Senaat medegedeeld, dat de spoorwegmaatschappijen op uitnoodiging der regeering maatregelen hadden genomen, waardoor een einde zou worden gemaakt aan de obstructie-taktiek van het personeel. De Senaat nam daarop met groote meerderheid een motie van vertrouwen in de regeering aan. Zelfs de conservatieve leden stemden daar voor. Deze motie versterkt zeer de positie van de regeering, die in den Senaat niet al te vast meer stond. De dwarsdrijvers nemen nog nu en dan hun toevlucht tot daden van geweld. Zoo heeft een wisselwachter ergens een machinist, die niet wilde meedoen, met zijn trein op verkeerd spoor laten loopener gebeurde ge lukkig geen ramp. Op treinen van Florence, Turijn en Napels zijn de stangen van Westinghouse-remmen door gesneden. De beweging bepaalt zicli langzamerhand nog slechts tot het zuiden. In verband met de staking heelt het ministerie-Giolitti vrij onverwacht zijn ontslag gevraagd. Voorts valt nog te vermelden, dat het Italiaansche spoorwegpersoneel heeft gestemd over de quaestie eener werkstaking. Van de 63,000 stemmenden verklaarden zich slechts 14,000 voor eene werkstaking41,000 waren er tegen en 8000 stemden blanco. Regeerings moede. De koning van Zweden en Noorwegen zal, nadat zijn afstand van den troon officieel geproclameerd is, te Rome gaan wonen in een villa, die hij daar bezit. Hij zal daar een reeks studies schrijven over archaeologische en geschiedkundige onderwerpen. Door den Keizer bedacht? De nieuwe Dom te Berlijn heeft een portier van al zeer phantastische kleedij. Volgens de Kreuzzeitung heeft de man een heliotrope-kleurigen, ronden mantel aan, naar Italiaansch model. Op het hoofd draagt hij een witte pruik en driesteek en aan de voeten schoenen met gespen. Zjjn geweldige staf wordt bekroond- door een bal met een kruis dit laatste een ergernis voor rechtzinnige Protestanten. Bloemen te Londen. De Londensche graaf- schapsraad heeft de Londensche parken in de bolge wassen gestoken. Hij geeft daar f6000 voor uit, wat weinig mag heeten voor de 350,000 bloemen die straks, bij groeizaam weer, haar kleuren gaan vertoonen Het meest zullen het tulpen zijn, 105,000 stuks, dan 27.500 krokussen, 16,000 hyacinthen; verder lelietjes,sneeuw klokjes, narcissen, anemonen enz. Da Hollandsche Maatschappij van Landbouw heelt besloten de algemeene vergadering ter nadere behandeling van het onderwerp «Boscherming van den Kaashandel" te honden op Woensdag 17 Mei te Amsterdam. De vereeniging «Hoorns Middenstand", te Hoorn eene vereeniging tan hoofden van zaken en bedrijven en van werkgevers heeft besloten tot het oprichten van vakvereenigingen aldaar, in de verschillende takken van deD winkeliersstand, met do bedoeling voor gezamenlijko rekening inkoop en verkoop te doen. Tevens is goedgevonden eene onderlinge schuld-invor- deringmaatschappjj te stichten, met een rechtsgeleerde aan het hoofd, teneinde twijfelachtige rekeningen voor gezainenljjke kosten te doen innen. De Onderwijg-novelle. In de Bode, orgaan van don Bond van Nederlandsche Onderwijzers, komt een hoofdartikel voor, waarin erkend wordt, dat de Memorie van Antwoord op de onderwgs- novclle verschuilende verbeteringen brengt. man 1" Vol bljjdschap omklemde Raphaël met zjjn dorre vingers Purtschellers hand. Eu van de gunstige stemming gebruik makende ging hjj voort: «Heer Purtscheller, waartoe hebt ge een renpaard noodig Dat is een zaak, die ontzettend veel geld kost I In plaats van betalen, kunt ge verdienen. Verkoop den Bruin. Voor acht dagen heeft heer Schlossbraü mij gezegd, dat hjj achtduizend mark wil geven voor don Bruin. Grijp toe, heer Purtscheller En ge kunt als een eerlijk man de achterstallige rente van de hypotheek betalen, en de premie van de brand- assurantie, en de speelschulden bjj Verschrikt verstomde Raphaël. In opvlammendon drift had Purtscheller de wjjnflesch gegrepen en sloeg er mee op de tafel, zoodat de scherven in het rond vlogen en de wjju over tafel en vloer stroomde. «Jjj schurk! Jjj ellendeling. Nu begrjjp ik alles 1 Na weet ik, waaraan ik mjj te houden heb 1" Hjj lachte toornig. «Zoo is de heele komedie op touw gezet! Jjj met Schlossbraü samen «Sta me toe, stamelde Raphaël, «hoe kunt ge denken «Er onder krjjgen wil je mei" schreeuwde Partscheller, zoodat alle venster ruiten dreunden, «mij den Bruin afhandig maken voor zoo'n schandegeld I" «Genadige hemel I" Raphaël stak de handen afwerend uit, «ik heb het eerlijk gemeend, maar ik wil niets ge zegd hebben Behoud het paard 1" «Voor geen honderdduizend mark geef ik den Bruin I Voor de heele wereld niet 1" «Ja, ja, jal Behoud het paard 1 Rjjd er mee uw leveu lang. Ik ben tevreden als gjj de jacht «Houd den mond, zeg ikl Ja, nu wordt je angstig, omdat ik zoo slim ben, de geheele afzetterij te begrjjpen Er uit 1" «Maar heer Purtscheller, luister toch naar een verstan dig woord. Zoo'n fjjn en voornaam «Ja fjjn 1 Te fijn voor zoo esn als jjj bant!" «Om u zelf en om uw lieve vrouw bezweer ik u «Er uit, zeg ik Of ik vergrjjp me aan je, jij ellendeling 1" Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 5