Kost en Inwoning DIENSTBODE. Verzuim niet PERSONALIA. Kantongerecht te Alkmaar. A l> V E R T E X T I E X. Gemengd .Nieuws. mTr KTBEKTOHfEN. gevraagd, met gebrnik van vrije kamer, door een jongmensch, z. b. b. li. h., tegen 15 Maart a.s. Huis van Zessen. Het is nu voor de gemeentebesturen geon voordeel meer, als er in 1905 bijzondere scbolen worden opgericht. De verrekening met de gemeentebesturen zal nu uitgaan van den toestand op 1 Januari 1905 in plaats van 1906. Ook erkent de redactie, dat de wachtgelden-regeling aan zienlijk is verbeterd. Zij »neemt daarvan met dankbaar- beid nota." Maar waar de minister niets wil weten van het eischen van meerdere waarborgen voor de deugdelijkheid van bet bjjzonder onderwijs en tegen bet nadeel van kleine schooltjes niets wordt gedaan, ook niet door bet uit breiden van het aantal verplichte leerkrachten, blijft haar conclusie evenals bjj het oorspronkelijk wetsontwerp >Onaannemelik voor de vrienden van de openbare school I Onaannnemelik voor alle voorstanders van goed volks onderwijs t" IJlt filwMen wordt ons geschreven Door den Raad werd het kohier van de inkomsten-be lasting dienst 1905 vastgesteld met de navolgende be dragen Geschat inkomen f 183000, onbelastbaar f 83450, belastbaar inkomen f 99550, waarvan te hellen 2°/ f 1991.-. Van zeer bevoegde zijde vernemen we dat alhier een kaasfabriek zal worden opgericht in navolging van de meeste in Kennemerland en Hollands Noorderkwartier gelegen dorpen. De grootste drijfveer die tot de oprichting leidde is het al meer en meer kenbaar wordende toeken dat de boer niet meer is boer wat men in deze streken er van verlangtgeen varken op het hok, geen kalfje in de weide heeft hij meer, indien hij de melk verkoopt. Levert bij de molk aan een coöperatieve fabriek dan krjjgt hij de wei terug en bij mest varkens of maakt daarvan boter, in alle gevallen het boereu-leven herleeft weer, al is bet niet in alle deelen, want do kaas blijft op koegang of dorscb; ontbreken helaas, want het is zulk een prachtig gezicht die lange rjjeu gladde bolletjes. Varkensfokkerij. In den laatsten tijd zijn hier te lande waarnemingen gedaan omtrent een tot dusver onbekende ziekte, welke onder de varkens heerscht. In bijna alle deelen des lands worden zeer vele varkens plotseling ziek, verliezen den eetlust, weigeren voedsel tot zich te nemen, worden stijf zoodat ze bijna niet meer kunnen staan, en wan neer ze dan niet direct worden geslacht, sterven ze. Deze ziekte wordt niet alleen aangetroffen onder jonge, maar ook onder oude varkens, ja zelfs is het soms noodig drachtige varkens om die reden te slachten, zoo dat onze varkensfokkerij en mesterij daardoor een ern stige knak wordt toegebracht. Nu is het eigenaardig, dat deze zelfde ziekte ook in Denemarken heerscht en volgens autoriteiten daar te lande twee oorzaken heeft. De eerste oorzaak moet gelegen zijn in den drogen zomer van het vorige jaar, waardoor het koren niet al die stoffen in voldoende mate heeft opgenomen, welke zoo noodzakelijk zijn voor het mesten der varkens, n.l. phosphorzure bestanddeelen. Het beste geneesmiddel nu tegen deze ziekte bestaat volgens die autoriteiten in een mengsel van 4 centigram phosphorus op 1 liter levertraan, waarvan de oude varkens dagelijks 2 a 3 eet lepels en de jonge varkens de helft dezer hoeveelheid door het voedsel moet gegeven worden. Ook als voorbe hoedmiddel tegen deze ziekte, zoogenaamde stijfheids ziekte, wordt het ten zeerste aanbevolen, waartoe dan tot 1 eetlepel dagelijks voldoende is, al naarmate den ouderdom der varkens. De tweede oorzaak van deze ziekte moet worden toe geschreven aan het fokken in bloedverwantschap, het allergrootste kwaad dat er bestaat en waardoor, indien daartegen geen maatregelen worden genomen, onze ge- lieele varkensfokkerij en mesterij te gronde zal gaan. En het zal niemand behoeven te verwonderen, dat dit een der medeoorzaken is van deze ziekte, waar in Ne derland van regeeringswege weinig of niets wordt ge daan tot verbetering en veredeling van het varkensras, waar ook geen vereenigingen, die daarbij belang hebben, iets in dezen doen. Er dient een groote beweging op touw te worden gezet, om te traenten, dat er nieuw, versch bloed in Nederland wordt ingevoerd tot bloei van de varkensmesterij en fokkerij, van den varkenshandel en van dat groote deel van ons volk, welks bestaan daarmede zoo nauw verbonden is. Wat gedaan moet worden, dat is het oprichten van fok- en dekstations in elke provincie, waar geregeld moet gezorgd worden voor toevoer van versch bloed van de beste Engelsche fok- stations van Yorkshire-varkens. Dit bloed, gebracht in ons varkensras, zal alleen het kwaad kunnen keeren en genezen. Zoolang dit niet gedaan wordt en dit radicale geneesmiddel aan geregel den invoer van versch bloed in Nederland niet ernstig wordt toegepast in elke pro vincie, zoolang zal de heerschende ziekte niet alleen blijven bestaan, maar verergeren, en onze varkensmesterij te gronde richten. Reeds nu is er schade genoeg geleden. Daarom dient er propaganda voor deze zoo belangrijke zaak te worden gemaakt, moet men zich tot de regee ring wenden, om haar te overtuigen wat in dezen haar plicht is. Veel heeft zij reeds op ander landbouwge bied gedaan tot heil van ons land, maar de varkens fokkerij is tot nog toe steeds vergeten. (N. li. Ct.) Bond voor Staatspenslonneerlng. Op den beschrijvingsbrief van de vpfde jaarvergadering van den Bond voor Btaatspensionneering komt als eerste punt voor een voorstel van de afdeeling Schageu, gesteund door andere afdeelingen, hetwelk beoogt te laton vervallen den imperatieven eisch van den bond: een geljjk pensioen aan mannen en vrouwen op zekeren leeftyd. Wel zal dit, aldus wordt in de toelichting van bet voorstel gezegd, het einddoel bljjven, doch aan bondsvrienden, die allereerst willen zorgen, dat »oud en arm'' niet meer mogelyk zal knnnen zijn, moet de gelegenheid worden geopend te strjjden voor een stelsel, dat tot bet einddoel kan leiden en tevens reeds dadelijk een einde maakt aan alle ouderdoms- stellende, in dier voege, dat aan alle mannen en vrouwen, op een nader te bepalen leeftyd, geljjke rechten worden toegekend op een minimnmin-komen, door middel van een staatspensioen. M. a. w.men moet niet bljjven staan op den eisch, dat een geljjk staatspensioen aan iedereen op zekeren leeftijd zal worden verleend, maar men jjvere er voor, dat van staatswege zoo noodig iemands inkomen, indien de betrokken persoon een bepaalden leeftijd bereikt hoeft, zal gebracht worden op een minimum. Behalve voorstellen in zake het houden der jaarver gadering, over financieele zakon, het orgaan, de nitcave van een jaarboekje, bomen nog aan de orde: voorstellen om in de zuidelgke provinciën een propagandist te be noemen; om een prjjsvraag uit te schrijven voor een propagandistisch tooneelstuk, een gedicht of oen schets; om, te beginnen in 1906 of eerder, in elke provincie op minstens één plaats een meeting te beleggen, terwjjl ook verschillende voorstellen zijn ingekomen betreffende het houden van enquêtes. Ken eigenaardig bestriJdiagSMlddel. De kiezers op Wieringen worden voor de a.s. stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal por boekje bekend gemaakt met de houding, het optreden enz. van het tegenwoordige Kamerlid, den heer Staalman, Op den omslag van dat boekje staat: Kiest Staalman, want: en men keert den omslag om en er staat niets. Op de eerste bladzijde staat dan Wie is Staalman en verder alles blanco. Dan weeromslaan en men leest: Wat deed Staalman en dan weer wit als sneenw is het blaadje, cc ten slotte verder: Wat zal Staalman doen? en het is neer blanco. Dat is een nieuw middel van bestrijding. SchagCt Me tienden-qaaestle te Heer Hugowaard. Woensdag j.l waren de tiendpliohtigen te Heer- Hugowaard opgeroepen tot bespreking eener nadere re geling voor den afkoop der tieuden. De totaal-koopsom verhoogd met de gemaakte onkosten, lieten een afkoop- prjjs toe van 20 gld. per morgen voor bouw- en f 5 voor grasland. In beginsel werd besloten da tienden en bloe af te koopen, doch nog een maand tijd te stellen, ten einde de zekerheid te bekomen voor hoeveel slapende tienden de te vormen commissie zal moeten opkomen. De algemeene verwachting was, dat de afkoop binnen een niet te lang tijdsverloop wel vrij algemeen zal wor den. Ook de tiendgerechtigden hadden verklaard de zaak tot generale oplossing te willen zien gebracht. Het einde der tiendenkwestie schijnt dus zeer nabjj. Cadetten te Breda. Uit go-de bron vernemen wy, dat de gouverneur der Academie zich genoodzaakt heeft gezien een order aan de cadetten uit te geven, waarin bjj hen ernstig waar schuwt tegen het makeu van schulden by leveranciers, maar vooral ook tegen dc practyken van die leveranciers, welke den cadetten geld leenen en daarvoor goederen op de rekening schryven, terwjjl inderdaad geen levering is geschied. (B. Ct.) Hn hoe na 2d Jaar f In de 's-Gravenhaagsche Kerkbode vindt men een ad vertentie, waarin het 121/2-jarig huwelijk van een echt paar wordt aangekondigd door hunne 10 kinderen. ieder f 1.50 boete of 3 dagen hecht., de 8e f 4 boete of 4 dagen hecht., de 12e 5 dagen gev., de 13e en 17e ieder f 2 boete of 4 dagen hecht., de 14e f 1 boete of 1 dag hecht., de 15e f 2.50 boete of 5 dagen hecht., de 18e f 1.50 boete of 2 dagen hecht. Beroepen bjj de Geref. Gemeente te Idskenhuizen ds. G. H. A, van der Vegte te Dirksborn. Den 20sten zal do heer L. W. van der Me9r te Kol- hom, den dag herdenken, dat hij 25 jaren daar als onderwijzer werkzaam was. Door de ingezetenen, arm en rijk, werd een bedrag bijeengebracht, om dien dag feeste lijk te vieren. Bonoemdtot onderwijzer te Westerblokker de beer J. A. L, Jongbloed te Hoorn. Herkozen als hoofdingelanden van Starnmeer en Kamer- hop de hoeren P. van der Oord en K. van der Meer en gekozen do heer M. Rol. Brand. Uit Heer-Hugowaard wordt ons geschreven la den avond van den 4en is de behoizing van den heer K. Kooiman aan den Veenhuizer Middenweg, ver moedelijk door een gebrek in den schoorsteen, afgebrand. De oude menschen hebben helaas daarbjj al hun huis raad verloren. De medebewoner van het perceel, A. Bart heeft van zjjne meubels nog iets kunnen redden. Alles was wel verzekerd, maar laag. Uit Hello wordt ons geschreven Dat de verhouding tusschen het hoofd der openbare scbool, den heer D. J. Rajjter alhier, en zijne pupillen goed is, bleek eenige dagen geleden opnieuw, toen de leer lingen der hoogste klasse han leider en opvoeder ter gelegenheid zijner verjaiing verrasten met een cadeautje, bestaande uit 3 schilderijtjes, gekocht voor een door hen opgespaard bedrag. Als wederkeeiig blyk van waar deering werd deze klasse ten huize van hun meester" onthaald op lekkernyen. No de tuinbouwvereeniging tde Eendracht" vergunning heeft verkregen, alvorens het goederenstation H. S. M. wordt opengesteld, om meststoffen te doen aankomen en lossen, heeft zy daarvan reeds ruimschoots gebruik gemaakt en als bljjk van ingenomenheid daarmede de eerste wagonlading met vlaggen versierd. Zitting 3 Maart 1905. J. P. K. en F. B., Alkmaar, S. B., Broek op Lange- djjk, en A. v. K., zonder bekende womplaats, dronken schap, de le f I boete of 2 dagen hecht., de 2s f 8 boete of 2 dagen hecht, da 3e f 1 boete ut 1 dag h?cht., de 4e f 1.50 boete of 2 dagen hecht. J. H. O., Amsterdam, en P. v. d. H., Alkmuar, over treding politie-verordening, de le f I boete of 1 dag hecht., de 2e f 2.50 boete of 5 dagen hecht. R. S. en C. W. Rz., Broek op Langedyk, en J. O., Alkmaar, overtr. prov. reglement, de le f 12 boete of 6 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 5 boete of 5 dagen hecht. W. K. Az., W. G. Ez. en C. Z. Ez., Egmond aan Zee, S. K., Zijpe, J. E. B. en G. de B,, Helder, jachtwet- overtreding, de le, 4e, 5e en 6e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder t 3 boete of 2 dagen hecht. G. K. Cz., A. K. Cz., W. G. Ez., J. G. Mz., J. V. Az., A. V. Cz., J. K. Cz. en E. S. Ez Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, de le, 2e, 4e en f ieder f 1 boete of 1 dag heoht., de 3e, 6e en 7e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 1.50 boete of 2 dagen heobt. O. Z. Cz., J. P. Wz., J. de G. Jz. en C. S. Jz,, Eg mond aan Zee, loopen over verboden grond, de le, 3e en 4e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 1 50 bo8te of 2 dagen hecht. L. S. Az., A. W. Phz., S. W. Phz., J. D. Jz., IJ. G. Pz., T. D. Az., A. Z. Tz., E. Z. Pz., A. W. KzW. K. Az., G. K. Az., C. G. Wz., P. V. Ez., P. S. Kz., J. de G. Kz., T. S. Kz. en E. K. Sz., Egmond aan Zee, stroo- perjj, de le, 3e, 6e, 9e en 10e iedor f 1 boete of 2 dagen hecht., do 2e en 16e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 2.50 boete ot 3 dagen hecht., de 5e, 7e en 11e Tot de commissie, die de nieuwe tninbonwfederatie- statnten zal opstellen, behoort o.a. de heer A. Nobel te St.-Pancras. In de stoomzuivelfabriek te Twisk is tot kaasmaker benoemd de heer C. Kuiper te Binnenwyzend. Alkmaar, 6 Mrt. Aangevoerd 6 koeien en ossen I 180 a 225,19 vette kalveren f 45 a 122, per P. 90 a 110 ct 164 nuchtere kalveren f 8.— a 16, 3 vette schapen f 10 a 20, 0 lammeren a 181 vette varkens, per P. 38 a 50 ct., 53 magere varkens f 16 a 18. Amsterdam 6 Maart. De prjjzen der Aardappelen <varen heden als volgt Gsldereche blauwen f 1,85 a 2.id. gieltjes f 1.75 a 2.—, IJpolder jammen f 1.45 a 1.90, Friesche borgera f 1.40 a 1.60 id. blauwe f 1.70 a 2.id. bonten f 1.50 a 1.70, Zeeuwsche booten f 1.80 a 2.25, id. blauwe f 2.10 a 2.15, id. Eigenheimers f 1.40 a 1.70, Zand Thomassen f 3.75 a 4.50 id. eigenheimers f0.a 0.Duit-sche Hambur gers f 3.60 a 3.75, Spuische pootors f 0.90 a 1.10, Malta f 0.075 a 0.08 per kilo. Aanv. 11 ladingen. Amsterdam, 6 Mrt. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 486 runderen waarvan de prijzen waren vette le kw. f 0.67 a 0.70, 2e kw. f 0.63 a 0.66, 3e kw. f 0.58, stieren f 0.— a 0.ct. per Kg., 110 melk- en kalfkoeien f 125 a 280, vette kalveren le kw f 0.a f 0. 2e kw. f 0.— a f 0.— 3 graskalveren fa 127 nuchtere kalveren f 7.a f 13.4 schapen f a lammeren f 0.a 0.496 vette varkens: Hol- landscbe le kw. f 0.48 a 0.50,,2e en 3e kw. f 0.45 a a 47, overzeesche en Geldersche le kw. f 0.47 a 0,50, 2e en 3e kw. f 0.44 a 0.46, 0 veulens f a Kampen, 6 Mrt. Boter. Aangev. 285/8 v. van 20 kg., 81.16 v. ihn 10 kg. en 300 stukken van l/. Kg. samen ruim 5650 Kg. Ze gold per l/a vat f 22.50 a 24.50, per */16 vat f 11.25 a 12.25, per kg f 1..a f 1.20. Rotterdam 6 Mrt. Veemarkt. Aangev. 389 vette runderen, 188 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalve ren. 73 schapen en lammeren, 553 varkens. Prjjzen per kg. rund le kw. 70 ct., 2e kw. 62 a ct., 3e kw. 48 a ct., oeBenvl. le kw. 66 ct., 2e kw. 62 a ct., kw. 48 a ct., stierenvl. le kw. 56 ct., 2e kw. 48 ct.. kalfsvl. le kw. 102 a ot., 2e kw. 90 ot., 3e kw. 78 ct., Schapenvl. le kw. 60 a ct., 2e kw. 50 a 40 ct., varkens le kw. 48 a ct., 2e kw. 46 ct., 3o kw 40 ct., licht soort 42 a 44 ct. Handel in vet vee traag, in varkens goed. Schiedam, 6 Mrt. Noteering Distillateurs f 10,—.Jenever f 14,—, Beurscommissie f 9a. Ruwe spiritus f Spoeling Oommissie f 1,50. 6 Maart. Groentemarkt te Broek op Langedijk. wortelen f 1.30 a 1.50 per 50 K.G. roode kool 11.a 24.100 stuks, gele 8.30 a 15. witte 10.a 20.— uien 7.50 a 8.— 50 K.G. bieten 10.a 12.50 1000 stuks, koolrapen 3.a 3.50 100 Brieven met prijsopgave onder lett. M 1 aan hot bureau dezer courant. Het April of Hel wordt een 111 n k e DIHMSTBODH gevraagd. SCHOUTENSTRAAT 23. VRIJDAd a.s., tusschen 11 en 4 uur, gratis inlichtingen te vragen aan het Kantoor der Eerste Nederl. Spaarkas voor Kunsttanden en debit- ten, in goud gezetmet driejaar ga rantie, op zeer gemakkelijke wijze te betalen. Verdronkenoord D 30, ALKMAAR. HoofdkantoorGeldersohekade 98 b/d Nieuwmarkt, Amsterdam. Stoomdr, v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6