"stadsnieuws. Gemengd Nieuws. L H. M. de Koningin-Moeder heeft aan bet bestaar van het Nederlandsch centraal comité tot bestrijding van de tuberculosa f 100 doen toekomen. In de laatste helft van de vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeenwsch-Vlaanderen naar België gezonden 167 Nederlandsche melkkoeien en drachtige ▼aarzen en wel langs Holst 57, langs Glinge 32, langs Sas van Gent 39 en langs Veldzicht (gemeente IJzen- dijke) ook 39. De aitvoer langs al de grenskantoren be droeg in de mafsd Februari 1827 stuks, tegen 1501 in de maand Januari van dit jaar. De onderwijzeressen te Zype hebben een verzoekschrift gericht tot de Koningin ter vernietiging van het artikel der verordening, eenigen tijd geleden door den gemeente raad van Zjjpo ingesteld, waarbjj gehuwde onderwijze ressen, die in zwangeren toestand verkeeren, twee maanden vóór tot evenzooveel tijd na de bevalling een plaatsver vangster moeten aanstellen. Door de afd. Schagen van den B. v. N. O. wordt dit verzoekschrift gesteund. De oud-liberalen te Deventer. De Zutphensche Courant bespreekt in afkeurenden zin de houding der Deventer oud-liberalen, die tegenover mr. Marcbant in mr. J. W. Mulder een eigen tegencandidaat hebben willen Btellen. Gevaar voor verlies van dit district bestaat wel niet, maar deze handelwijze geeft voor andere districten al een heel slecht voorbeeld. »Waar de Deventer oud-liberalen begonnen zjjn, den aftredenden afgevaardigdemr. Marchant, zijn zetel te betwisten, omdat bij vrijz.-democraat is, daar is de kans groot, dat bjj de vrijz.-democraten en Unie-liberalen, die niet van plan waren te Tiel, te Alkmaar, te Leiden, te Haarlem, te Utrecht en in andere districten aan de aftre dende ond-liberale leden hunne zetels te betwisten, de lust zal ontstaan, om dat nu wèl te doen. De heet-gebakerde Deventer ond-liberalen die, Maandag avond in den stormpas even dit kunststukje hebben ver richt, zullen misschien niet zoo ver hebben gedacht, bljjkbaar evenmin als bun candidaat, die wél spreekt van gevaar, dat bet district Deventer verloren zon kan nen gaan maar kennelyk evenmin nagedacht heeft over den verkeerden invloed op andere districten, d. i. op de geheele vrijzinnige politiek en op de kansen van haar welslagen bjj de algemeene verkiezingen van dit jaar. Aan opzet, aan de kwaadwillige bedoeling, den boel in de war te sturen, zullen we maar liever heelemaal niet denken. Wie dit alles wel overweegt, ziet in, dat de stap, door het groepje Deventer oud-liberalen gedaan, zeer ver strekkende gevolgen kan hebben." Het blad is van meening, dat hier door de Commissie van Advies behoort te worden ingegrepen, al is die ook daarvoor oorspronkelijk niet ingesteld. Immers ook in dergelijke quaesties kan door die commissie nuttig werk worden verricht. In verband met dit stnkje zij de aandacht gevestigd op het bericht in dit nnmmer onder «Stadsnieuws", waaruit bljjkt, dat althans het oordeel van de Zutph. Ct. over mr. Mnlder op z'n zachtst genomen als voorbarig moet worden beschouwd. Het Nieuwe Vaandel der KgMondsche Scherpsehuttersvereenlging. Op de bovenzaal van den Heer E. J. van Schaik te Eginond aan Zee had Dinsdag 1.1. de overdracht van 't nieuwe vaandel plaats aan bovengenoemde vereeniging. Daar de plechtige inontvangstname pas bij 't openen der zomeroefeningen zal geschieden, had deze overdracht meer een intiem karakter. De heer A. C. Bos bood het als voorzitter der Vaandel-Commissie onder eenige welge kozen woorden aan 't korps aan, waarop de luitenant commandant, de heer Snoeks, kort en hartelijk ant woordde. Alsnu namen de leden en genoodigden het nieuwe vaandel eens wat nauwkeuriger op. Iedereen prees het als een waar prachtstuk. En werkelijk, het is een mooie banier, het korps waardig. Op een donkerblauwen, fluweelen ondergrond in ruit vorm ziet men bovenaan, een schijf van witte zijde, waar onder met gouden letters «Egmondsche Scherpschutters vereenigingIn een decoratief van bloemen, waardoor een paar geweren, nieuw model, prijkt en relief het wapen van Egmond, waarop een kroon, fijn bewerkt en van edelgesteenten voorzien. In den ondersten hoek staan de jaartallen 1898 1905, de bestaanstijd van het korps. Terwijl de schuine onderzijden der ruit in franjes van zilverdraad eindigen, prijkt boven op den ebbenhouten stok een leeuw in liggende houding en daaronder bevindt zich de ring, bestemd ter aanhechting der medailles. Reeds kon de commandant een eersten corps prijs daaraan hechten, hij hoopte, dat meerdere zouden volgen. Na deze plechtigheid volgde eene andere, het uitrei ken van een eersten prijs, op een vreemde baan behaald door den heer H. Conijn en van twee diploma's respec tievelijk aan de heeren Ruigewaard en Snoeks. Met een huishoudelijken schietwedstrijd met tlobert- patronen. eindigde deze, voor het corps zoo gewichtige avond. Moge het nieuwe vaandel steeds het symbool van eenheid blijven voor deze zoo actieve vereeniging 1 Toorjaars-werkzaamheden. Da vooijaars-werkzaumheden voor de groententeelt zjju te St. Fancias alweer in vollen gang. De vroege kool- planten zjjn al reeds gezaaid, ook vele akkers worden reeds met uien bezaaid, voor de teelt van vroege wortelen en aardappelen wordt hier en daar de rietbeschutting reeds gezet. Onderscheiding. De Hollandsohe Cacao-Chocoladefabrieken v/h Bens dorp Co., ontvingen de telegrafische mededeeling uit Kaapstad, dat zij op dn Internationale Tentoonstelling aldaar met 2 gouden medailles bektoond werden. Aangezien de jury dezer tentoonstelling geheel uit Engelschen bestond, beeft deze bekroning van eene Neder landsche firma, juist in Kaapstad, eene bijzondere waaide. Aanbesteding. In een der lokalen van het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie is aanbesteed het onderhoud van het post- gebouw te Egmond aan Zee, van den dag der kennis geving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 Dec. 1907. Minste inschryvers P. Heere en Zn., Eg mond aan Zee, voor f 979. Uit Llnmen wordt ons geschreven: Het voorjaar komt. Zoo ergens, dan is dit hier te be merken, drukte overal, maar bovenal by de bollenkweekers, die handen vol werk hebben om de tuinen van hun grjjs, grauw winterkleed te ontdoen en de bedden van het losse riet te zuiveren. Zoo hier en daar zien we al de blauwe of witte crocusjes in bloei, een voorbode van de eenige pracht die de byacintben- en tnlpen velden ons na slechts eenige weken te aanschouwen zullen geven. Dan bij al dio pracht der velden het goddelijke weer van verleden jaar en de natunr in haar geheelen omvang zollen duizenden en nog eens duizenden te genieten geven dat wat met recht en zonder eenige overdrijving onge ëvenaard mag heeten. Pluimvee en lamme konijnen. De directeur-generaal van den landbouw heeft aan de vereenigiugen tot bevordering der pluimveehouderij en tamme-konjjnenteelt in Nederland verzocht, de noodige gogevens te verstrekken betredende den toestand van de pluimveehouderij en tamme-konjjnenteelt in 1904, ten behoeve van het verslag over den landbouw. Genoemde vereeniging heeft in verband met dat verzoek, den burge meesters verzocht haar te antwoorden op de volgende vragen 1. Hoeveel eieren zijn in 1904 in uwe gemeenten ter markt gebracht en welke was de prjjs? 2. Is het bekend of er buitenlandsche eieren onder waren en is het getal daarvan te schatten 3. Door wie werden de eieren opgekocht en waarvoor waren ze bestemd? 4. Hoeveel konijnen zjjn in 1904 in uwe gemeente ter markt gebracht en wat was de prijs per kg. levend ge wicht 5. Door wie werden de konijnen opgekocht en waarvoor waren ze bestemd? 6. Kan door u worden nagegaan of de toeBtand op het gebied der pluimveeteelt in de laatste jaren in uwe gemeente is vooruitgegaan, en zoo ja, waaruit wordt die vooruitgang afgeleid? 7. Zijn er in uwe gemeente hoederparken, en zoo ja, hoeveel Abattoir te Haarlem. Wjj vernemen, dat aan den heer A. de Haan te Heem stede onderhands is opgedragen de boow van het gemeente- ljjk slachthuis. Ofschoon wjj niet het bedrag konden te weten komen, waarvoor de uitvoering van dit belangrjjke werk werd aanvaard, kan toch als zeker worden aange nomen, dat dit minder moet zjjn dan het laagste inschrij- vingscjjfer bij de openbare aanbesteding op 22 December, namelijk f 339,500 door den beer J. Machielse Jr. van hier. (De hoogste inschrjjving was t 422,600). Nu de gunnieg heelt plaats gehad volgens de voor waarden van het bestek is te verwachten, dat met spoed aan het werk wordt begonnen, 't Zal de vraag zjjn of na dit oponthoud de werken wel op 1 September 1906 zullen kunnen worden opgeleverd. HaarlCt.) Klein behuisd, toch grootsteedscb. Uit de Egmonden -wordt ons geschreven «Als paddestoelen rijzen ze uit den grond, de uitvoe ringen voegde dezer dagen een kennis ons toe. »Ja, 't lijkt eerder een stad dan twee kleine dorpen, die Eg- monden," antwoordden we. En de lezer oordeele Verleden week na »Kunst zij ons doel" eene opvoering van «Sneeuwwitje" door 't Ondersteuningsfonds der Oud Katholieken. En nu met de Vastenavond-dagenIn Egmond aan Zee eene uitvoering van de Tooneelvereeni- ging «Vriendenkring"; in Egmond Binnengafde Harmonie van Limmen een concert, terwijl in Egmond a/d Hoef warencafé-chantant, dansgelegenheid en eene uitvoe ring van het Harmonie-gezelschap «Lamoraal van Eg mond." Mein Liebchen was willst du noch mehr? Alleen het laatste konden wij bijwonen. Er werd hier wederom goed gespeeld, wij troffen zelfs een nieuw muzieknummertje op 't programma aan: «La Creole", dat 't ijverige gezelschap er in die veertien dagen inge studeerd had en vrij correct uitvoerde. Ook het tooneel- stukje en de voordrachten liepen goed van stapel, zoodat het voor 't wederom in grooten getale opgekomen publiek een recht gezellige avond was. Wjj vernemen dut er van eene candidatuar van den beer Mr. J. W. Mnlder alhier voor het district Deventer nog maar in zoover sprake is, dat Mr. Mnlder, na aan vankelijk een verzeek om zich beschikbaar tostelleD, te hebben afgewezen wegens verschillende redenen, waaraan ook de eischen van zijn praesidium alhier niet vreemd schij nen te zjjn, daarna opnieuw en met aandrang aangezocht zynde, zich bereid verklaard heeft om de aanneming eener candidatuar alsnog ornstig te zullen oserwegen, indien de vergadering van kiezers hare keuze op hem mooht bljjken te bepalen. Een dofinitiefbeslnit tot het aanvaarden den gestelde Kamer- candidatunr schijnt door hom nog niet genomen te zjjn. By Kon. Besluit is bevorderd tot commies der posterjjen en telegraphie van de 3e klasse de heer P. J. Leering, thans commies 4e klasse t«n postkantore alhier. Wjj vestigen de aandacht onzers lezers op de advertentie, die in dit nummer voorkomt, van de A. R. prop. clnb. Op Vrjjdag 10 Maart a.s., des avonds ten 8 ure, zal de heer Talma in eene openbare vergadering optreden. De heer Talma behoort tot de beste sprekers van zjjne party, zoodat reeds daarom velen hem gaarne zullen hooren. De sergeant M. Gregoire van 't regiment grenadiers en jagers is overgeplaatst naar de Cadettenschool alhier Voor het examen nuttige handwerken is te Utrecht geslaagd onze stadgenoote mej. T. de Groot. Men verzoekt ons mee te deelen, dat van Zondag 12 Maart in de Doopsgezinde Kerk de godsdienst-oefeningen znllen aanvangen 's morgens 10 uur. De Vereeniging voor Gezinsverpleging hier ter stede houdt hare algemeene vergadering op Dinsdagavond 14 Maart in «Restaurant Proot". Gezondhelda-Commissle. Hedenmiddag vergaderde de hier ter stede gevestigde gezondheids-commissie in een der lokalen van het stadhuis, onder voorzitterschap van den heer S. R. Smit. Door dan secretaris, den heer mr. K. A. Cohen Stuart, werd het jaarverslag over 1904 uitgebracht, waaraan het volgende ontleenen De leden der commissie bleven alle werkzaam behalve de heer mr. W. C. Bosman, die op 6 Januari jl. zjjn ontslag aan vroeg, wat hem eervol werd verleend. Dienten gevolge is in de commissie eene vacature, welke nog niet is aangevuld. Het aantal gewone vergaderingen was 10. De begrooting voor 1905 ad f975, waarvan door de ge meente by te dragen f575, werd door den Raad'goedge keurd. De algemeene gezondheidstoestand in het afgeloopen jaar is niet gnnstig. Door den drogen zomer was het peil vau het water zeer laag, wat tengevolge had dat uit de grachten in onze stad veel stank opsteeg. De oommissie nam dank baar kennis van bet by de behandeling der begrooting door B. en W. uitgesproken plan van machinale uitbag gering de commissie is echter overtuigd, dat het eerlang verdwjjnen van de slachtplaatsen uit de kom der gemeente nog meer een beteren toestand van het grachtenwater zal bevorderen. De slechte toestand van verschillende kleinere slootjes, ais de Oude Zandersloot en het slootje aan de Westzjjde van den Kennemerstraatweg, kwamen herhaalde- ljjk ter sprake. De commissie meende echter eerst te moeten onderzoeken wie in deze tot maatregelen nemen was verplicht en gerechtigd. Een grondig onderzoek is daarop ingesteld door de heeren mr. Bosman en dr. van Gelder, waarbij gebleken is, dat bet slootje aan den Kennemerstraatweg staat onder de zorg der gemeente. De gemeente wordt aan het einde van het aitvoerig rapport over het onderzoek uitgenoodigd maatregelen te nemende commissie ging mee met het in bet rapport neergelegde en zond het by den Raad in. In verband met de verzamelingen den afvoer van vnil raadde de commissie B. en W. het hebben van beerpotten ten sterkste af, als nadeelig voor de gezondheid. Bjj een bewoner van den Westerweg werden op last der com missie, op verzoek van den bewoner, eenige wagens vnil weggenomen, welk vnil daar gekomen was door gebrek aan voldoenden afvoer. Tegen het verontreinigen der luoht door de dampen van enkele fabrieken, was de commissie niet bjj machte iets te doen. Een onderzoek werd ingesteld naar de bewoonbaarheid van een blok woningen, gelegen aan een slop achter het Groot Nienwland. Het kwam der commissie voor, dat hier verbeteringen hoogst noodig waren. Eenige der perceelen waren volgens hnn meening zelts onbewoonbaar. B. en W. werd verzocht de noodige stappen te nomen ter onbewoonbaarheids verklaring van die peroeelen. Een beantwoordings-missive werd ontvangen, dat B. en W. niet de wenscholjjkbeid van een dergelyke verklaring inzageD. Later kwam de zaak in behandeling in den Raad. Uitgesproken werd de wensch om door de commissie van bjjstand voor de publieke werken een onderzoek in loco in te stellen. Ofschoon eenige leden zjjn benoemd voor dit onderzoek, vernam de commissie tot nog toe niets van haar bevindingen. Eenige malen was de commissie bemiddelaarster tusschen huurders en verhuurders en eigenaars van belendende per ceelen, en ook gelukte bet haar, verbeteringen te brengen in den afvoer van vuil water. B. en W. stelden by de behandeling der gomeente- begrooting, dienst 1905, voor, het porsoneel der publieke werken uit te breiden met een derden opzichter, tevens belast met de contróle op de bouw- en woningveror deningen. Daarop diende de commissie een verzoek in om den uitgetrokken post tot een verhoogd bedrag toe te staan voor de aanstelling van een woninginspecteur, geen derden opzichter. De behandeling van dit verzoek werd aangehouden. Een groot deel van haar tyd besteedde de commissie aan de behandeling der plannen tot oprichting van een openbaar slachthuis. Zjj adviseerde B. en W. tot de oprichting. Door de heeren Dr. van Gelder en Dr. Tayl is begonnen een onderzoek naar den staat der schoolgebouwen. Wat betreft de afdeeiing besmettelyke ziekten, werden naar hier getransporteerd 1 ljjder aan febris typhoidea, 1 aaD varioles, 1 aan diphteritis, respectieveljjk patiënten nit Schoorl, Bergen en Heer-Hugowaard. Het transport geschiedde met het rytuig voor dit doel van de gemeente Alkmaar. Gezorgd werd voor goede ontsmetting van het rjjtuig en de woningen der zieken. Als tydelyke barak voor deze zieken werd ingericht de woning van don op zichter van den Waterstaat over het afgescheiden kanaal vak. Later is dit opgehouden, zoodat op 't oogenblik geen barak aanwezig is. De heeren Wanna en Dr. Tajjl onderzochten het leiding water op lood met negatief resultaat. Nog enkele andere punten van meer ondergeschikt belang komen in het verslag voor. Jonge Vrtjzlnnlgen-Propaganda Club. Van een hoogst verblydend toeken van politiek leven in onze stad, kannen wjj melding maken. Zaterdagavond a.s. zal n.l. op de bovenzaal van «de Unie" door Mr. Smeenge eene lezing worden gehonden, welke ten doel heeft zoo mogeljjk te komen tot de oprichting van een propaganda-olnb van jonge vrjjzinnigen. Het initiatief biertoe werd genomen door de besturen der verschillende hier ter stede gevestigde Vry zinnige Kiesvereenigingen. zynde de beide centrale liberale Kiesvereenigingen, zoowel voor de Provinciale Staten als voor de Tweede Kamer,

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2