sYa d s nTêïj w s. Gemengd {Nieuws. Het ontwerp bevat de bepaling dat door den minister van waterstaat, handel en nijverheid merken worden vastgesteld, welke uitsluitend bestemd zijn om door of vanwege aangeslotenen bij een onder rijkstoezicht staand botercontröle-station te worden aangebracht op door hen bereide of aangekochte boter, of wel op de verpakking dier waar. Deze merken worden in de Nederlandsche Staatscou rant openbaar gemaakt, benevens de door voornoemden minister nader te geven voorschriften betreffende het aanbrengen van die merken op de waar of op de ver pakking ervan. In de Memorie van Toelichting zet de minister uiteen dat die maatregel noodig is bij het door sommigen toegeven aan den lust om de boter te vermengen met andere stoffen, teneinde oneerlijke winsten te behalen, waardoor ons eeuwen beroemd zuivelproduct gaandeweg haar voorname plaats op de wereldmarkt verloor. Alle krachten moeten worden ingespannen om het verloren terrein te herwinnen. Een eerste stap in de goede richting werd gedaan door het zich meer en meer verplaatsen van de boterbereiding van de boerderij naar de fabriek, die den weg baande tot eene contróle van het product. Met voldoening kan de minister constateeren, dat de aan rijkstoezicht onderworpen botercontróle, die in het vorige jaar over het geheele rijk haar beslag heeft ge kregen, aan de verwachting blijkt te beantwoorden. Wederrechtelijk gebruik van een rijksmerk door of door de schuld van aangeslotenen bij een onder rijks toezicht staand contrölestation is niet te duchten, en gebeurt dit, dan is een herhaling daarvan te voorkomen. De regeering moest er natuurlijk op bedacht zijn, om wederrechtelijk gebruik van het merk buiten de schuld van een aangeslotene te keeren. Het merk behoorde daarom zoo te zijn, dat dit niet van de boter, waarop het is aangebracht, kan worden verwijderd zonder ge schonden te worden, en dat het dus maar eenmaal kan worden gebruikt. Het is 'gelukt aan dien eisch te vol doen. Op eventueele fraude is straf gesteld tot ten hoogste twee jaren gevangenisstraf. Vrije Handel. In 1903 werden in een bnndel vereenigd en uitgege ven zeventien gescbriften, die van 1896—1902 door de vereeniging »Het Vrije Rnilverkeer" tot verdediging van den vrjjen handel waren verspreid. In 1903 en 1904 werden deze geschriften met twintig vermeerderd. Deze zjjn weder door de vereeniging bijeengebracht en uit gegeven. Op schriftelijke aanvrage zgn de boekjes te ver kregen bg den secretaris van het bestuur, den hoer A. Heringa te 's Gravenhage. Tuberculose. Ons werd toegezonden het eerste nummer vau het tijdschrift «Tuberculose" hetwelk voorloopig op onge regelde tpden, door bet bestuur van het Nederlandsche Centraal Comité tot bestigding der tuberculose gratis aan de leden der vereeniging zal worden toegezonden. De heeren Jhr. P. J. H. Röell en J. A. Wgnhoff, art sen te Utrecht, hebben zich met de redactie belast. In do inleiding wordt o.a. in verband met het doel van het tijdschrift gezegd, dat wat het centraal comité met de uitgave hiervan beoogt is: >in bet tuberculose vraagstuk belangstelling wekken en deze levendig bon den laten zien, telkens weer, wat er gedaan worden kan en hoeveel voor het comité nog te doen overblgft; doen voelen, dat men het nooit vergeet, dat hier een groot volksbelang op het spel staat, waarvoor wg zorgen moeten en zorgen knnnen, als wg maar willen en de handen ineen slaan. Als men dat alles goed inziet en begrgpt, zal het wel beter worden. En het gaat ook al beter worden de teekenen zgn er. In tal van plaatsen zgu plaatselgke veree- nigingen gesticht of is de stichting in voorbereiding. Koningin Emma ging vooraan laat de Regeering en het volk van Nederland volgen!" Slaats-loterlj en Premie-verzekering. Aan den Minister van Binnenlandsehe Zaken is het volgende adres verzonden door de firma Van Duysen& Co. commissionairs in effecten, Toussaintkade, den Haag Door eene ervaring gedurende een tiental jarenin ijverige werkzaamheid bij het loterijbedrijf in al hare schakeeringen eenigszins tot oordeelen in staatnemen de ondergeteekendenra t het oog op de aanstaande nieuwe wettelijke regeling der loterijeerbiedig de vrijheid, het volgende in ovenveging te geven: Inplaats van de Nederlandsche Staats loterij aan te wijzen eene Premie-verzekering en deze op zoodanige wijze in te richten: a. dat zij geen verlies van geld aan de deelnemers ver oorzaakt b. dat van do winsttrekkenden een hooge belasting wordt geheven; c. dat deze heffing hetzij geheel of gedeeltelijk voor een algemeen liefdadig doel wordt besteed. Een volledig uitgewerkt plan dat aan bovengenoemde eischen voldoet, zijn bovengenoemden in staat Uwe Excellentie ter hand te stellen; dat zij zich te eerder daartoe bereid verklaren nu de aan de Staats-loterij klevende gebreken voldoende zgn aangetoond en tevens duidelijk -- als het ware bij den dag blijkt dat ook in Nederland met graagte aan loterijen wordt deelgenomen door elke klasse der maat schappij (en in dit geval aan geen afdoend verbod kan worden gedacht); dat zij de vrijheid nemen ook daarop de aandacht te vestigendat in het door hen bedoelde schema de exploitatie van buitenlandsche loterijen ten zeerste zal worden geschaad; dat zijin het vertrouwen dat Uwe Excellentie bij eene regeling van deze materie in staat is de belangen van bovengenoemden te behartigenzij gaarne bereid zijn hun voorstel zoo uitvoerig toe te lichten als wen schelijk wordt geacht dat adressanten in de bijlage hun schema eenigzins aanschouwelijk voorstellen. Orankwet. De minister van binnenlandsehe zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën het volgend schrijven gericht Verzoekers, die op grond van het bepaalde in art. 5, tweede lid der Drankwet (Staatsblad 1904 no. 235) een vergunning voor den kleinhandel in sterken drank boven het maximum vragen, onder overlegging van twee ver klaringen, waarbij afstand wordt gedaan van twee ver gunningen, hebben die afstandsverklaringen veelal tegen niet geringe geldelijke bijdragen verkregen. Sommige gemeentebesturen nemen die verklaringen aanstonds in ontvangst en gaan over tot intrekking van de daarbij bedoelde vergunningen, afgescheiden van de vraag, die zij later overwegeD, of de verzoekers hon doel kunnen bereiken en dezen een vergunning kan worden verleend. Blijkt dit niét het geval te zijnwordt dus afwijzend op de verzoeken beschikt, dan lijden de verzoekers groote schadevermits de koopsommen voor de verklaringen van afstand vergeefs zijn besteed. Tot deze toepassing van genoemd artikel acht men zich gehouden door de letter der wet. Yoor bovenbedoelde verzoekers bestaat krachtens de wet verband tusschen hun verzoek en het overleggen der afstandsverklaringen, welk verband moet doen ver onderstellen, dat zij de verklaringen niet zouden hebben overgelegdindien zij hadden geweten of bedacht, dat hun een vergunning niet zou worden verleend. Eenerzijds nu ben ik van meening dat de wet een elders ook gebruikte gelegenheid laat tot herstel van dwaling. Men kan nl. vóór de intrekking der vergun ningen, waarvan afstand is gedaan, (wil men vóór het in ontvangst nemen der afstandsverklaringen).onderzoe- ken of tegen het verleenen der vergunning bezwaar bestaat en indien dit het geval blijkt te zijnde ver zoekers op hun dwaling wijzen. Anderzijds acht ik evenwel, dat ook, waar men tot deze wijze van uitvoering niet wenscht over te gaan, kan worden voorkomen dat verzoekers schade lijden, voor zoover bij hen zeiven niet onwil of grove nalatigheid in het spel is. Men zou n 1. op het voetspoor van zoovele gemeentebesturen, die in min of meer uitvoerige publi caties kort na het in werking treden der herzieningswet belanghebbenden wezen op onderscheidene voor hen gewichtige bepalingen der herziene Drankwet, hun die overeenkomstig art. 5, 2de lid der Drankwet een ver gunning willen vragen, kunnen raden, zich, vóór dat zij atstandsverklaringen overleggen, te vergewissen, of zij vallen in de termen van één der bepalingen van art, 8 der wet. Daarbij zou onder hun aandacht gebracht kunnen worden dat Burg. en Weth. ook om andere re denen dan vermeld in art. 8 de vergunning kunnen weigeren zoodat voor henwier omstandigheden be denking kunnen doen rijzen, omzichtigheid is aan te bevelen bij het opkoopen van vergunningen met het doel een nieuwe vergunning te vragen. Door het bestuur eener gemeente is mij voorts ge vraagd of het als geoorloofd mag worden beschouwd dat, wanneer op grond van afstandsverklaringen twee vergunningen zijn ingetrokken en het verzoek om ver gunning van hem (A), die de verklaringen overlegde, is afgewezen, „een later aanvrager (B) zich beroept op de verklaringen van afstand, door A overgelegd, mits uit een schriftelyke verklaring van A blijktdat deze daarvoor is schadeloos gesteld, althans ermede genoegen neemt, dat B in zijne rechten treedt Ik acht ook een dergelijke handelwijze niet in strijd met de wet, mits steeds hetzij op de wijze, die be doeld gemeentebestuur aangeeft, hetzij op andere wijze blijke, dat het door de wet gewilde verband tusschen de afstandsverklaringen en het verzoek om een nieuwe vergunning bestaat. Ik heb de eer uw college te verzoeken, het boven staande ter kennis te brengen van de gemeentebesturen in uw gewest. Gebrek aan tamboers en hoornblazers. Dat bot incompleet aan tamboers en hoornblazers bjj het wapen der infanterie groot isblykt hieruit dat door den garnizoenscommandant te Helder het voorstel is gedaan in de kazerne een beltoestel te plaateen ten einde daarmedo de signalen voor de verschillende diensten aan te geven. Gouden tientjes. Het bericht dat onlangs te Harlingen een gouden tientje met den beeldenaar der Koningin met loshangend haar aan een liefhebber was verkocht voor f 195, is de oorzaak geweest dat telkens weer gouden tientjes met dien beeldenaar te koop werden geboden. Dus rees de vraagzijn ze werkelijk zoo zeldzaam, dat een liefhebber er f195 voor kan geven? Ingewonnen inlichtingen hebben aan het Ilbld. doen zien, dat het publiek met deze tientjes voorzichtig moet zijn, alles komt daarbij op het jaartal aan. Gouden tientjes met den beeldenaar Koningin Wilhelmina met loshangend haar met het jaartal 1897 zijn niet zeldzaam en niet meer waard dan tien gulden. Iets anders is het met die, welke het jaartal 1892 of 1895 dragen. Immers met het jaartal 1892 werden bij wijze van roef geslagen 61 stuksmet het jaartal 1895 149 stuks. Maar met het jaartal 1897 zijn gemunt in het jaar 1898 108,771 stuks 1899 144,840 stuks 1900 200,085 stuks. Zij zijn dus volstrekt geen zeldzaamheid. Muntliefhebbers moeten dus letten op de jaartallen 1892 of 1895. Een tientje van 1892 is nog onlangs op een veiling voor f300 opgehouden. Weer wal nieuws bij de posterijen. Om het personeel der posterijen het schrijven van adressen te besparen op de enveloppen, waarin met strafport belaste briefkaarten worden toegezonden, heeft de administratie enveloppen doen vervaardigen, d e aan de voorzijde transparant zijn, zoodat het adres der briefkaart er door schijnt, terwijl de achterzijde pikzwart is, zoodat van den tekst niets te lezen valt. De enveloppen zijn vandaag in dienst gesteld. 0e Hsuer van Koophandel te Alkmaar. In de laatste vergadering der kamer waren alle leden tegenwoordig, behalve de heer T. van Spall wegens eene vergadering der commissie voor het midd. onderw. Na lezing en goedkenring der notnlen worden de nit- gegane stnkken voorgelezen bestaande nit eene missive aan den Min. van Wat., H. en N., houdende gemotiveerd verzoek om zoodanige maatregelen te nemeu, dat de treinenloop voor de volgende dienstregeling aldns worde gewyzigd en aangevuld, dat le. ongeveer half zeven 's morgens een sneltrein nit Alkmaar naar Amsterdam vertrekt (ten einde van de vroegere verbindingstreinen met het Zniden en Oosten van ons land en met het Buitenland gebruik te kannen maken) 2e. ongeveer half twaalf (Amst. t.) 'a av. een sneltrein van Amsterdam naar Alkmaar gaat (ten einde van verder gelegen plaatsen nog in Alkmaar te knnnen terug komen enz.) 3e. de trein van 3,50 (Gr.) des nam. nit Amsterdam tot sneltrein wordt gemaakt en deze niet slechts tot Uitgeest, maar tot Alkmaar doorloopt. Vervolgens worden de ingekomen stnkken behandeld. 1. Een missive van den Min. van W. H. en N., houdende verzoek om voorlichting omtrent de misbruiken, die zich thans op het gebied der Naamlooze Vennootsohappen voor doen en de middelen, waardoor deze misbrniken zouden kunnen worden tegengegaan, in het bizonder of bg eene regeling daaromtrent de wetgever moet volstaan met pu blicatie van balans en winst- en verliesrekening voor te schrijven dan wel of hg daarbg moet bepalen, dat bg Algemeene Maatregelen van Bestnur, een voor alle naam looze vennootschappen geldend model voor die stokken zal worden vastgesteld. Daar een spoedige beantwoording werd verlangd is door den secretarie op verzoek van den voorzitter een voorloopig concept van antwoord opgemaakt, dat in behandeling worde gebracht en na eenige wijziging en aanvalling wordt goedgekeurd, o.a. inhoudende advies omtrent de volgende bepalingen, waardoor de bedoelde misbruiken, die genoegzaam bekend zgn, (maar die naar het oordeel der kamer niet door wettelgke maatregelen geheel kunnen worden gekeerd, zonder al te groote be lemmeringen voor de goede naamlooze vennootschappen) zouden verminderen le. Verbod om het kapitaal der vennootschap te annon ceeren of publiek bekend te maken zonder gelgktgdige en dnideljjke bijvoeging, welk gedeelte daarvan is volge stort. 2e. Voorschrift, dat de balans en winst- en verlies rekening ter kennis moet worden gebracht van alle belang hebbenden (niet van iedereen) met bepaling van de specifieke opgaven die deze balans en rekening moeten bevatten. 3e. Verplichting opgelegd aan de commissarissen eener Naamlooze Vennootschap om een evenredig aantal aan- deelen te nemen met nietigverklaring van rechtswege van elke overeenkomst, waardoor het verlies op zoodanige aandeelen zon kannen worden gedekt. 4e. Verplichting tot zekerheidsstelling door directeuren eener Naamlooze Vennootschap voor het hun toevertrouwd beheer. 5e. Verbod en strafbaarstelling van het nitoefenen van invloed als aandeelhouder in een Naamlooze Ven nootschap door stemrecht op de vergaderingen enz., zonder inderdaad en voor eigen rekening aandeelhouder te zgn. 6e. Strafbaarstelling van het onderteekenen eener balans- en winst- en verliesrekening of andere aan bet publiek bekend gemaakte zaken eener Naamlooze Ven nootschap, wanneer de onderteekenaars kennis dragen van de onjnistheid dier opgaven. 7e. Het instellen van regeeringswege van een onder zoek naar de juistheid van balans en winst- en verlies rekening en andere gepubliceerde zaken bg een aantal naamlooze vennootschappen per jaar, te kiezeb naar gelang meer ol minder twgfel over die jnistheid is ontstaan, met bekendmaking aan de belanghebbenden van de uitkom sten van dit onderzoek. Voorts is ingekomen een bericht van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, houdende mededeeling, dat de voorgenomen conferentie van afgevaardigden ter be spreking van verbeteringen in het internationaal post verkeer voorloopig niet zal worden uitgeschreven, nu het postcongres, dat te Rome zou worden gehouden, vermoe- delgk zal worden uitgesteld. Bg de rondvraag stelt de heer Boom voor om een schrijven tot den directeur-generaal der postergen te richten om eenige postzegels van andere landen (ter in sluiting voor antwoord bij het vragen van inlichtingen aan consnls of andere autoriteiten en particulieren) aan de voornaamste postkantoren in ons land verkrijgbaar te doen stellen. Daarop wordt de vergadering gesloten. Arrondlssements-Rectatbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 7 Maart. Mishandeling. Jacob de Graaff, die op Dinsdag 17 Januari op den Dijk te Enkhnizen Banke Swier ontmoette, en met hem een woordenwisseling kreeg over gelden, die zjj van elkander te vorderen hadden, mishandelde Swier door hem slagen en stompen op zgn hoofd te geven, zoodat de aangevallene bloedde. Voor dezen beklaagde die niet ter terechtzitting was verschenen vroeg het O. M., heden waargenomen door Mr. Garsten, bij verstek, het wettig en overtuigend bew|js geleverd achtende, 15 dagen gevangenisstraf. Verzet tegen de Politie. Dat de politie te Enkhnizen niet altyd een gemakkelgke taak heeft, bleek Donderdagavond 19 Jannari ongeveer 11 nor weder. Jacob Simons, in staat van dronkenschap ver- keerende, stond dien avond, voor zijn woning op de Bree- straat te razen en te tieien, daarbg zgn vronw en kinderen mishandelende. De agent van politie Jacob Swier, daar surveilleerende, achtte het in 't belang der openbare veiligheid, en in 't belang van beklaagdes vrouw en kinderen om Simons naar 't arrestantenlokaal te brengenwaartegen hjj zich erg verzette, door te schoppen en den agent bg zgn keel te grgpen. Beklaagde gaf tot zyne verdediging op, dat hg zich niets meer kon herinneren, omdat hg dien avond »gek van dronkenschap" was. Daar Simons zich meer schnldig maakt aan misbrnik van sterken drank en reeds horhaaldelgk voor verschillende feiten veroordeelingen heeft ondergaan, vroeg het O. M. voor dezen beklaagde 3 weken gevangenisstraf. Een kippendief. Daarna bad zich te verantwoorden Cornells Schotel, een 19-jarige koetsier te den Helder. Hem is bjj dag-

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6