stadsnieïïwsT Gemengd Ni en w s. Staatsloterij van heden. No. 14764 f 5000; No. 8769 f2000; '-Nos. 19649 en 19778 f1500; Nob. 2181 en 11755 f 1000 Nos. 10184, 12877 en 19467 f 400; No. 14031 f200 Nos. 1594, 4057, 4494, en 18153 f 100. zeer bevredigend. De rekening en verantwoording over het vorig jaar werd door een commissie nagezien en in orde bevonden. Volgens rooster traden af drie bestuurs leden, allen niet herkiesbaar, n.l. de heeren S. Klaver, J. A. Kalf en A. Kwanteegekozen werden in hunne plaats de heeren K. Breebaart Dz., P. Ag en Ds. H. J. Engelkes. Als afgevaardigde naar de in Mei te houden algemeene vergadering te Assen, werd gekozen de heer W. Oudt en als plaatsvervanger de heer A. D. Waiboer, welke benoeming door beiden werd aangenomen. De bij drage, volgens art. 4 van het huishoudelijk reglement, werd naar aller genoegen vervuld. Met een woord van dank voor de goede opkomst, niet enkel dezen avond, maar het geheele afgeloopen winterseizoen, sloot de voor zitter de vergadering. Het bestuur bleef nog even bjj- een, ter verkiezing van oen vice-voorzitter; als zoodanig werd gekozen de heer K. Breebaart, die zich deze keuze liet welgevallen. Ken gewaardeerd onderwijzer. Den 20sten herdacht de hear L. W. van der Meer, onderwijzer aan de openbare school teKolhorn, den dag, dat hjj vóór 25 jaren als zoodanig werd aangesteld. Door het Hoofd der school, verder personeel en bjjna alle plaatsgenooten werd hem een fraai schrjjfbnreau aan geboden ook van de schoolkinderen ontving hg nog eenige cadeaux. De jubilaris, erkenteljjk voor zoo vele bljjken van belangstelling, gaf hiervan getoigenis door den kin deren een feestdagje te bereidenin de voor deze ge legenheid versierde school, werden de kinderen onthaald, werd een tooneelstukje opgevoerd er was een gooche laar geëngageerd, die de kinderen een groot uur vermaakte. Aanbesteding, Door B. en W. der gemeente Graft is aanbesteed het onderhoud en het herstellen der gemeente-eigendommen voor 1905. Voor perceel I (Graft en Koordeind) waren 2 inschrij vers de heeren J. Hartog voor f 765 en J. Molder voor f 763,94. Voor perceel II (West- en Oost-Graftdgk) was één in schrijver de heer P. Boldewgn voor f 540.60. Aan de heeren Mulder en Boldewijn is het werk gegund. Ongeluk. In de Starnmeer, nabjj Oost-Graftdgk, is door het schrikken van het paard, de zoon van C. D. van den wagen gevallen met het ongelukkig gevolg, dat bij zyn schouder brak, zoodat terstond geneeskundige hulp noodig was. Groente-teelt. Het natte weer heeft te St.-Pancras de werkzaamheden in den groentenbouw de laitste twee weken erg tegengehou den, doch nu het zonnetje weer doorkomt is alles weer leven en beweging op de akkers ;uien en wortelen zaaien, aardappelen zetten zijfi aau de orde van den dag. Goed droog weor in Maart is voor don groentenbouw zeor geweuscht. De tulpenvelden zjjn al weer groen, nog een poosje en de bloemknoppen komen. De koolplanten in don bak staan goed. De overwinterde bakplanten worden al op het veld gebracht. St. liodewjjks-vereenlglng. Den 19deu vergaderde te Scbagen bovengenoemde ver- eeniging. De rekening en verantwoording vau den pen ningmeester, dan heer P. Koemeester, sloot met een batig saldo van f 108, ongerekend het bedrag in fondsen be legd. Met bgna algemeene stemmen werd de penningmeester als bestunrslid herkozen. Een begin werd gemaakt met de behandeling van een nienw reglement. In eeno latere vergadering zal daar verder over gesproken worden. Iets ongewoons. Op de hofstede van den heer D. Hartenberg te Heer Hugowaard is de vorige week geboren een varken met 2 koppen en 8 pooten het diertje leefde gisteren nog. Schadeiyk vleescli. De gemeente-veldwachter heeft bjj den slager V. te Heer Hugowaard een koe in beslag genomen, waarvan hg vermoedde dat het vleesch ongeschikt was voor con sumptie. De inmiddels ontboden Rjjksvcearts constateerde dit en gaf last het vleesch, met petroleum overgoten, te doen begraven. Nog een andere koe bjj denzelfden slager was juist naar eene andere plaats vervoerd, anders zou dat dier zeer zeker hetzelfde lot hebben ondergaan. Bjj .den laatst gehouden gymnastiekwedstrjjd te Am sterdam, den 5 Maart j.l. uitgeschreven door den Am- sterdamschen Turnbond, ter verkrjjging vau de zes beste turners uit ons land, werd de heer Lambert, leeraar aan de R. H. B. S. alhier, als de eerstaangewezen persoon beschouwd. Wel een bowjjs, dat deze ook als praoticus zeer veel presteert. Voormelde zes turners zullen op het op 22—23 April a.s. te houden Internationaal Turn-Tournooi te Bordeaui Nederland vertegenwoordigen en naar wjj hopen de Hollandsche kleuren hooghouden. De commissaris van H. M. de Koningin in Noord holland heeft benoemd tot het afnemen der eind-examens van de hoogere burgerscholen in dit gewest twee com missies, sec te Amsterdam voor de eind-examens der le, 2e en 3e H. B, school aldaar en voor die der H. B. scholen te Zaandam, Hoorn en Hilversum en een te Haarlem, voor de eind-examens der H. B. scholen aldaar, te Alkmaar en te Den Helder. lu de laatste oommissie hebben o. a. zitting dr. Z. Th. Diehl, directeur, en de heeren J. Timmer, E. M. van Soest en J. L. G, Belonje, leeraren aan do H. B. S. alhier. Bjj Kon. Besluit is, met ingang van 1 April a.s. aan den eerste-luitenanl der infanterie A. H. P. Blaauw, leeraar in de geschiedenis bjj de Cadettenschool te Alkmaar en aan den heer K. J. Pen, doctorandns in de letteren en wjjsbegnerte, leeraar aan het gymnasium te Alkmaar, opgedragen het geven ran onderwjjs, respectieveljjk in de vaderlandsohe geschiedenis en in de Nederlandsche taai en letterkunde, bjj het Koninkljjk Instituut voor de Ma rine te Willemsoord. In de nieuwe aflevering van de >Bjjdragen voor de geschiedenis van het Bisdom van Haarlem" komen enkele bjjdragen voor van den heer C. W. Bruinvis, waaronder één grootere, vermeldende ljjsten van admissiën van priesters te Alkmaar van 1641 tot 1726, aansluitend bjj vroeger gepubliceerde. In dezelfde aflevering geeft Dr. H. E. van Gelder nog iets over het Zonderlinge Papen- gilde te Alkmaar. Een aardige bjjzonderheid. Mej. de Wed. G. H. Mejjroos alhier zond heden het eerste kievitsei, als een lente-groet, aan H. M. de Koningin. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van heden. Jacob Mens, gedetineerd, misdrjjf tegen de zeden, 6 maanden gevangenisstraf. Dirk Vos, Avenhorn, het opzettelijk beschadigen van een dier, dat een ander toebehoort, vrjjgesproken. Petrus Koopman, Alkmaar, diefstal, geldboete f5 sub- sibiair 5 dagen hechtenis. Albertns Jacobus Barkers, gedetineerd, bedelarjj, 2 dagen hechtenis en 2 jaar opzending naar een Rijkswerk inrichting wederspannigheid, 10 dagen gevangenisstraf. Klaas van der Oord, Nieuwe Niedorp, het verstoren eener wapenoefening, in een door het Rijk daarvoor in huur, bestemde iocaliteit, geldboete f 6, subsidiair 6 dagen hechtenis. T. Luitjes. Gisteravond hield de Vrijs-socialisten-vereeniging een openbare vergadering in het lokaal Harmonie, waarin de heer T. Luitjes, van Biaricum, sprak over »de leugens der Christelijke regoering." Het is natnnrljjkzoo bsgon spr,, dat de socialisten evenals ie dat vroeger deden tegenover de liberale regeering, ook tegenover dit Cbristeijjk bewind, een zekere stelling innemen, dat zjj evenals van de liberalen de tekortkomingen van deze regeering meenen te moeten aantoonen. Zeer zeker is de toestand in ds laatste jaren zooal niet verbeterd dan toch veranderd er zijn bewjjzsn dat de leiding een andere iswat van zelf spreekt daar de Christeljjke party volgens een ander program werkt dan de liberale. 't Is echter noodig, de daden van het Christeljjk bewind te toetsen aan de Chrisleljjke beginselen om daaruit te kunnen besluiten, of het de Waarheid dient. Al aanstonds valt te constateeren, dat de christeljjke partij al even onmachtig is gebleken den toestand der kleine luyieu, vau het arbeidende volk, te verbeteren. Eerder heeft zjj dien slechter gemaakt, dan hg onder het liberaal bewind was, zelfs is er een reactionaire bewe ging merkbaar. Wat Dr. Koyper voor de arbeiders gedaan heeftis bedroevend, en allereerst wjjst spr. op het doordrjjveu der stakingswetten waardoor hoe het ook bjjv. door een Talmaontkend wordtden arbeider het recht is ontnomen te staken zonder daardoor den dienst op te zeggen. Men heeft door die wetten het bedrijf gesteld boven de belangen van den werkman. In vereeniging met de natuurljjke vjjanden, de katho lieken, hebben de anti-revolutionnairengemeenscbappeljjk front gemaakt niet tegenover de libaralen alleen maar ook tegenover de revolutionuaire arbeiders, en dat laatste was de hoofdzaak. Tegenover de ware christelijke beginselen makeu de tegenwoordige bewindsleden een pover figuur. Jozus van Nazareth zou niet aarzelen het »Wee U" over hen uit te spreken. De regeoringsdaden der tegenwoordige meerderheid ver der nagaande, noemt spr. als niet te rijmen met de christe ljjke beginselen de vermeerdering der oorlogsuitgaven in 't bijzonder de aanschaffing van snelvuurkanonnen. Niet alleen dat dit in strjjd is met de tien geboden maar zeker ook met de Bergrede, waarin Jezus zalig sprak de zachtmoedigcn. Daarom had men vau dit bewind mogen verwachten de afschaffing van het militarisme dan had het de christeljjke beginselen consequent toegepast. Het optreden met geweld is dus eon der grootste leugens van deze regeering. In aansluiting hiermede noemt spr. den Atjeh-oorlog, die door Dr. Kuyper en zjju vrienden is voortgezet op gruwelijke wijze en al moge men er zich op beroepen dat God het gezag het wapen in de hand heeft gegeven, men vergete niet de groote verantwoordeljjkheid van hem, die het gebruikt. Wat een socialistisch bewind zou doen, kau spr. niet vooruit zeggen, maar wel weet hg, dat deze dingen niet zullen gebeuren, indien eenmaal het socialistisch beginsel goed in het volk is doorgedrongen. Wat deze regeering doet, kan spr. dan [ook niet stellen op rekening der christe ljjke beginselen die zoo zeer overeenkomen met die der socialisten. Het christeljjke beginsel veroordeelt het trekken van rente en toch is deze regeering opgetreden als de beschermer bij uitnemendheid van de groote kapitalisten, en al moge men zeggen, dat God de menschen als rentmeesters heeft aangesteld, toch zal Hij dan zeker niet hebben gewild, dat de rente terecht zon komen alleen in de zakken van enkelen, terwjjl anderen met een zeer karig loon zich moeten behelpen. Spr. wjjsf hierbjj op den toestand op de kroondomeinen, waar arbeiders niet meer dan 60 ct. per dag verdienen. Het mooie beginsel, dat men in alle godsdiensten terngvindt, is door dit ministerie met voeten getreden. De vraag besprekende, wat dit ministerie heeft gedaan voor de volksopvoeding, veroordeelt spr,, dat men bet onderwjjs wil leiden in de riohting, dat het geheel wordt vermengd met den godsd:enst, voor het kind niet te be- grjjpen, dat men het de godsdienstige dogma's wil doen inprenten. En wat dat uit het hoofd leeren van allerlei dogma's teweegbrengt, het tegenwoordig bewind is er het bewjjs voor. Men verwart in de dogmatiek, daarom is deze christeljjke regeering zoo droog, zoo hard. Dat de maatschappij zonder het godsdienstig onderwjjB, godsdienst loos zou worden, ontkent spr., evenals hg ontkent'dat de socialisten ongeloovig zgn, zjj juist zetten hun geloof om in menscbenmin, dien wjj missen bjj de zoogenaamd Chris- teljjken, daarom is deze regeering anti-christeljjk. En spr. tart de anti-revolutionnairen het tegendeel te bewjjzen. Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen l" Die lenze is nooit door hen tot openbaring gebracht. Men kome niet wjjzen op de pbiiantropie deze is juist het bewjjs, dat ge harteloos zjjt, zou spr. antwoorden, ware het anders, uw philantropie die gawoonljjk niet verder gaat dan tot de leden uwer gezindte, was niet noodig. Vergeljjkt men het Christendom met het Boeddhisme, dan valt die vergeljjking steeds uit ten nadeele van het eerste, dat ons als rschtstreeksch product heeft gebracht het kapitalisme. Dat komt door den zondeval, beweert men, maar heeft de zonde zich dan niet uitgestrekt over allen, niet over de Boeddhisten f Neen, de oorzaak ligt hierin, dat men do dogmatiek heeft gesteld boven den waren Christelgken geest, daarom staan de socialisten nader aan Jezus, dan de zich noemende Christenen, die God en den Mammon willen dienen. Daarom zegt spr. nemen wjj stelling tegenover deze regeering als tegenover elke regeering en koesteren wjj alle hoop dat er eenmaal onder de menschen zal komen een betere geest, dat er meer idealisme onder hen zal worden gekweekt, en men de dogmatiek zal loslaten. De idealen kunnen niet gedood worden, daardoor zal het menschdom zich verheffen, om te komen tot de revolutie niet die welke verwoesting en vernieling brengtmaar die een einde maken zal aan de hedendaagsche verhou dingen 1 (Applaus.) Op deze met veel overtuiging uitgesproken rede, waarvan wij den inhoud slechts in korte trekken hebben geschetst, volgde geen debat, wat den voorzitter aanleiding gaf te zeggen, dat de anti-revolutionnaire propagandaclub »Groen van Prinsterer" niet den moed had gehad om voor haar beginsel te komen getuigen. In „Dlllgentla." Neen maar, wat was dat Zondag aardig in »Diligentia" 1 De eigenaar van dat gebouw, de heer Stapel, is iemand met prjjzenswaardige energie, iemand die wat aan durft en die wat hjj onderneemt goed doet, zonder kosten of moeiten te duchten. Ons dunkt, allen die Zondag in >Diligentia" waren moeten met ons die op merking hebben gemaakt: 't was inderdaad verrassend, zooals de wintertuin, waarin de zaal was herschapen, er uit zag. Er was geen goede wil noodig om zich in een winter tuin te wanen, integendeel, er was meer moeite noodig om zich voor te stellen, dat men zich in een zaal bevond. Langs paden, waarop de voetstappen knarsten in het grint, wandelde men tusscben bedden met groen en bloemen, terwjjl hier en daar tot zitten verlokkende priëeltjes waren opgeslagen. Muren waren er amper meer te ontdekken, 't waren geworden afscheidingen van latwerk, omstrengeld door frisch klimop, 't Was als een vriendelgk stukje park-aanleg midden in de stad. Maar niet alleen noodden de sLauben" tot plaatsnemen, ook tuinstoeltjes en tuinbanken vroegen den wandelaar wat rust te nemen. En als hjj dan zat, dan was 't een verheugend gezicht al die planten, gewassen en bloemen, frisch en fleurig, de illusie gevend van daar in den vollen grond te staan en er te groeien met weelderigen wasdom. Er was één perk, dat boven de anderen exoelieerde met crocussen en narcissen had men er aangebracht den Alkmaarschen Burg als een attentie jegens de kegelclub »de Burg," wier Groot Nationaal Kegelconoours de aanleiding was geweest om >Diligentia" zoo fraai te tooien. Uit een fontein in 't midden spoot het water omhoog, wat ook bier als altijd het eflect niet miste, 't Was wer kelijk alles met bijzonderen smaak en veel goad inzicht saa mgebracht. 't Interesseorde ons om die reden dan ook te weten, wie den heer Stapel hierbjj behulpzaam waren geweest en toen vernamen wjj, dat voor het timmerwerk was gezorgd door den hear N. Landman en de omtoovering van de zaal in een tuin het werk was van den bloemist, den hear J. Haakman. Mogen wij hun een complimentje maken over wat zjj hier in betrekkeljjk zoo korten tjjd hebben tot stand gebracht. Het verbljjf in de zaal-natuur werd nog veraangenaamd door muziek van een 20-tal ledeu van het stedeljjk Muziekcorps onder directie van den heer J. M. Otto, die een plaatsje hadden gevonden op de plek, waar anders het buffet is te zoeken. Bovendien had men gelegenheid zich zoo nu en dan eens op de hoogte te gaan stellen van de wisselende kansen van het kegelspel kortom, aan aangename afwisseling ontbrak 't niet. Nog de vier volgende Zondagen stelt »Diligentia" zjjne deuren open om, evenals den afgeloopen Zondag, uren van ontspanning te bieden na afloop van een vermoeiende week-taak. Ons dankt, er valt niet aan te twij elen, of het gelukkige streven van den heer Stapel moet met succes bekroond worden. Wie niet een kijkje neemt in den wintertuin weet niet wat er in de stad zjjner in woning omgaat. In een stad met omstreeks 20,009 in woners kan een dergelijk loffeljjk pogen van een ingezetene niet tot een deficit leiden. En nu de Kegelwedstrijd. Bij de opening waren reeds te twaalf uur eeu groot aantal belangstellende dames en heeren aanwezig. Nadat eenige oogenblikken gelegenheid was gegeven, den wintertuin te bezichtigon, klonk van het tooneel de hamerslag des Voorzitterswaarop eene vol komen stilte volgde. De heer J. A. Zuurbier heette daarop allen in verschillende kwaliteit, maar hier zeker als begunstigers van dezen wedstrjjd, harteljjk welkom en onder een woord van dank voor betoonde sympathie of steun, bleef spr. de vereeniging »de Burg" als kind onzer eenvoudigo veste in aller protectie aanbevelen. Spr. noemt het een eigenaardig feit van zelfvertrouwen, dat niet mag getnigen van overmoed, waanwjjsbeid of gevoel van eigenwaarde, waar men hoewel nog jong, reeds een nationalen wedstrijd durfde uitschrjjven. 't Moest, zooals hij hoopte, worden aangemerkt als eene poging om niting te geven aan het gevoel van genot dat ook >de Burg" had gesmaakt bij voorafgaande pogingen

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2