Op ongewissen bodem. ALKMAARSCHE COURANT. ^BUITENLANDS FEUILLETON. INNEN L A N D Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Oudcrdoms-verzekering. No. 36. Honderd en Zevende Jaargang. 1905. Woensdag 23 Maart 190A. Me Russische krijgsgevangenen In Japan. Het vertrek der eerste detachementen Russische krijgsgevangenen van Moekden naar Japan is begonnen. Drie en veertigduizend is hun gezamenlijk aantal. De Japansche autoriteiten moeten, de gevangenen van Port-Arthur medetellend, reeds een 80 000 Russen den kost geven. De aankomst der nieuwe scharen krijgsgevangenen in Japan zal wel gepaard gaan met soortgelijke toonee- len, als de heer Charles Pettit, correspondent der Temps, onlangs beschreef, toen hij te Osaka getuige was van de ontscheping der overwonnelingen van Port-Arthur. Om mij heen schreef de heer Pettit dartelde een vroolijke menigte. Welk een triumf, welk een weer wraak voor die kleine Nipponners, deze groote, knappe mannen zoo vernederd te zien. Deze mannen waren in hunne oogen niet alleen Russen, maar in de eerste plaats vertegenwoordigers van de Europeanen, die zij verachten uit instinct, uit gewoonte en wegens den aangeboren haat, welken de door de natuur stiefmoe derlijk 'bedeelde wezens tegen de rijken en machtigen voeden. Dit in zijn eenvoud tragisch schouwspel, deze over wonnen en gevangen blanken, trekkende voorbij de zegevierende en vrije gelen: dat was niet Rusland, ge slagen door Japan, dat was niet de neerlaag van een volk door een ander volk. Neen, dat was iets nieuws, iets buitengewoons en wonderlijks, 't Was de overwin ning van een wereld op een andere wereld; het was de wraak, waardoor Azië's eeuwenlang gedulde vernedering werd uitgedelgd; het was de rijzende hoop der volken van 't Oosten. En de Japansche menigte gevoelde dit en de andere Aziaten, die onder haar waren, deelden in Japans triomf. Nooit begreep ik beter, dat de huidige oorlog niet een worsteling tusschen twee natiën was, maar het begin van een rassenkrijg. Tk vergat geheel, dat die gevangenen Russen warerv Ik gevoelde mij niet zoo aangedaan, omdat 't bondgenooten van mijn land waren, maar omdat ik in hen zag leden van hetzelfde menschen- soort als 't mijne; schepselen gemaakt als ik, met een zelfde hart en eenzelfae brein, terwijl ik van de over winnaars door een afgrond gescheiden was. En ik moet zeggen, dat de enkele andere Europeanen, die daar stonden, hoewel zij niet hielden van de Russen, hetzelfde neerdrukkend gevoel kregen. Ook zij beseften, dat die overwonnenen huns gelijken waren. Toen wij den trein naar Kobe namen, stapten wij uit een instinc tief gevoel van bij elkaar te behooren in hetzelfde compartiment. In het Verre Oosten vereenigen de Europeesche volken zich met meer gemak dan in Europa. Men vergeet de onderlinge twistpunten en herinnert zich alleen, dat men tot één ras behoort. Wellicht zal deze oorlog, indien de Japanners voor spoedig blijven, ten minste deze verblijdende uitkomst hebben, dat hij de inwendige geschillen van Europa verzwakt en de broedervolken samenbrengt tegen het gemeenschappelijk gevaar. Lord Milner over Transvaal. Lord Milner zou vóór zjju vertrek uit Zuid-Afrika drie redevoeringen houden, bljjkbaar om uiteen te zetten in hoe bloeienden staat hjj Zuid-Afrika achterlaat! De eerste heeft hjj te Germiston uitgesproken. Hij had 't daar over de financiën van Transvaal. Die waren nu in orde. Verleden jaar kek 't of 't met 't land spaak zou loopen, maar nu was er geen zorg meer. Het had ontzettende moeite gekost, om 't land uit de klem te bevrjjden, maar 't was gelukt, dank zij Milner natuurlyk. Er waren nu nog moeilijk heden in 't vooruitzicht, maar niet van financiëelen aard. Transvaal kon zijn verplichtingen best nakomen, en zelfs de oorlogsbelasting zou, by goed overleg, geen bezwaar opleveren. De mjjnwet in Duitschland. De te Berlijn Uit het Duitsch tan Ludwtg Cltnghofer. 47) Nu zette George zich op het gras neer en overlegde eene, welke streken hij zou uithalen, om het gansche dorp in opschudding te brengen. Een paar dolle invallen kwamen hem in het hoofd, zoo dwaas, dat hy luid begon te lachen. Toen hjj verder steeg, begon hjj met schelle stem te zingen, doch de rechte vrooljjkheid wilde niet komen. Om warm te worden steeg George by de steilste rots wanden op, en klauterde langs de gevaarlijkste hellingen weer naar beneden en dit onzinnig spel hield hjj een halven dag lang vol. Eindelijk viel hem in, dat het Za terdag was dat gaf 's avonds een vroolijk gezelschap in de herberg. Met groote sprongen ging het naar beneden over heg en steg. Maar vreemd het was toch zijn plan geweest, den kortBten weg naar de herberg te gaan daar ont dekte hy plotseling, dat hij een half uur was omgekropen en aan de Simmerau gekomen wa3. Voor hij aan de helling kwam, bleef hjj staan achter een groep heesters. Van hier kon hij een deel van het kleine huisje overzien en monsterde met onderzoekenden blik de muren. Hy wilde wel zijn leven lang met die »kat" niets meer te doen hebben, maar daarom kon hij toch wel medeljjden hebben met haar ouders en hot arme, bedreigde huisje. Hij haalde verruimd adem, toen hy de muren ongedeerd zag Mathes had waarschynljjk de yzeren stangen laten maken om ze in geval van nood bjj de hand te hebben. vergaderde afgevaardigden der vereenigingen van mijn eigenaren in Duitschland hebben zich verklaard tegen de by het Pruisische Huis van Afgevaardigden na de werk stakingen aan de Ruhr ingediende Mynwotsnovelle. De vergadering is van meening, »dat de voorgestelde wets bepalingen de soc.-democratie en het Groot-Polendom zeer bevorderljjk zullen zijn en door de verhooging van de kosten der steenkooiproductie, waar verhooging van de kolenprijzen uit voortvloeien zal, alle koolverbruikers en vooral de Duitsche uitvoernyverheid aanzienlyke schade zullen lijden." In een memorie aan den Landdag zullen genoemde ver eenigingen haar standpunt en hare bezwaren nader toe lichten. Beteugeling der kindersterfte in België. De Belgische Kamer heeft met instemming van den Minister van Justitie een wetsvoorstel aangenomen, waarbij wordt nietig verklaard elke verzekeringsovereenkomst, die ten doel heeft het betalen van zekere som gelds in geval van overlijden van kinderen beneden de drie jaren of bjj het ter wereld bomen van doodgeborenen, en elke verzekeraar strafbaar wordt gesteld met eene boete van 26 tot 500 franken. Dit besluit strekt tot beteugeling der kindersterfte. De »bleiuheid'' der Japanners. De Japanners schjjnen in den laatsten tijd te zjjn gaan denken over de vraag, hoe het toch komt, dat zij zooveel kleiner van gestalte zijn dan andere volken. Op aandringen van het blad Chono Koru word eene commissie van geleerden belast met een onderzoek daaromtrent, eu die commissie is tot de slotsom gekomen, dat de kleinheid der Japanners is toe te schrijven aan het feit, dat zjj geen stoelen of banken gebruiken, maar plat op den grond zitten, op de welbekonde zitmatten, door welke houding de beenen worden verzwakt en de bloedsomloop belemmerd wordt. Nu zal, volgens het genoemde blad, de Japansche Re geering het gebruik van zitmatten door het geheele land verbieden en het gebruik van stoelen vorplicht stellen. Reuzen.hotels te New-York. De bekende John Jakob Astor, bezitter van heel wat millioenan, die in 't voorjaar to New-York 't St. Regis-hotel oprichtte, 't tehuis voor millionnairs, waar een kamer minstens 25 gulden kost, en in den herfst het Astor-hotel, zal er nu weer een beginnen. In de nabyheid van het Times Square, waar het Astor-hotel is, heeft hij een blok huizen gekocht en zal dit in een reusachtig en prachtig hotel laten ver bouwen. Het zal nog weer sohitterender worden ingericht dan het Astor-hotel. Dit hotel kan er nog heel goed bij, het vreemdelingenverkeer groeit voortdurend aan, en daar juist in die buurt de meeste schouwburgen, restaurants en clubs zijn, voorziet een nieuw hotel altjjd nog in een behoefte. De heer Astor zou daarbij van plan zjjn de prijzen voor dit hotel veel lager te stellen, opdat ook de minder met aardsche goederen gezogendon er gebruik van kunnen maken. Het h nwelijk van Marconi. Marconi, de uit- vinder van de draadlooze telegraphie, is te Londen in het huwelijk getredon met eene dochter van wijlen lord In- chiquin, Beatrice O'Brien. Prins en Prinses Dolgorouki, de Italiaansohe ambassadeuren zijne echtgeuoote, de Hertog en de Hertogin Van Somerset en vele andere aanzienlyke personnaees waren onder de gasten. De bruid was ge kleed in geborduurd wit lisse over witte zjjde, een tullen sluier met diamanten broche, een krans van natnnrljjke oranjebloesem en een parelen halssnoer. Door den Heer Verbeek, vice-voorzitter van den R.C. Werkmansbond te Amsterdam, werd 18 Maart te Ursem een pleidooi voor de ouderdomsverzekering gehouden. Jarenlang is reeds opgemerkt, hoe treurig het lot is van hen, wier levensavond door zorgen en kommer wordt gekneld. Veel is in den lande reeds beproefd, andere rijken gingen ons voor, om den ouden van dagen geen "ge nadebrood uit te reiken, hunnen zin voor onafhankelijk heid hoog te houden, doch vergeefs. Voorzichtig sloop hy nader, doch hoe hij ook deooren spitste, hij hoorde slechts de stemmen der beide oudjes, die takken vlochten, tusschen het latwerk. Terwjjl George* naar het gesprek der oudjes luisterde, zette hij groote oogen op, want Michel en Kathe hadden het over hem. En ze spraken niet veel goeds van Daxen- George 1 Om die twijfelachtige lof niet langer te moeten aati- hooren, richtte hij zich op en trad dicht naar den kant. Ze merkten hem niet terstond, en moeder Kathe ging door»Ja, Michel, je hebt geljjk, zoo'n losbol ah die iB bestaat er geen tweede.'' »Ja, ja 1" antwoordde Michel, »maar laat hij zijn dolle streken uithalen waar bij wil, doch niet bjj onsAls ik hem zie, zal ik eens een ernstig woordje met hem praten 1" »Zoo riep George van boven, »zeg het dan maar terstond. Hier ben ik 1" Moeder Kathe stootte verschrikt haar man aan, om hem tot kalmte te manen, dooh dit was niet noodig. Michel wierp alleen een verwijtenden blik naar boven en werkte bedaard door. Terwjjl George geduldig op de hem aangekondigde strafrede scheen te wachten, liet hy zijn zoekende oogen over huis en hof dwalen. Hy za-j wel het hakblok met de bjjl en hoorde Mathes in huis timmeren dooh van Broni was niets te zien of te hooren. En toen kon George de spottende vraag niet weerhoudenWaar is uw lieve katje?" De witte kat lag spinnend op de bank voor het huis, doch zjj scheen te meenen dat de vraag niet aan haar adres was. Dat scheen ook Michel te denken, want met boos gelaat antwoordde hjj: "Wees maar blij, dat Brooi niet thnis is, die zou je wel op je plaats weten te zetten 1" "Kom, Michel," fluisterde moeder Kathe bezorgd, wind je niet op. Zoo iemand is niet waard, dat een fatsoenlijk mensch zich boos op hem maakt. Laat hom gaan Deze vermaning was overbodig. Zoodra George gehoord bad, dat Broni niet thnis was, scheen hij weer groote haast te hebben om in het dorp te komen. Zonder een woord te spreken rukte hy aan den rand van zjjn hoed Mannen van naam hebben zich moe gepeinsd, dit vraagstuk, de verzekering van het lot der oude mannen en vrouwen, op te lossen, doch ten allen tijde stuitte men op moeilijkheden, als daar zijn, wie zal men ver zekeren, wanneer, en hoe Gemakkelijk valt het den Gordiaanschen knoop door te hakken, met de bewering allen te verzekeren en den staat voor de uitkeering te laten opkomen. Men is dan salpartijdig," men legt beslag op de beurzen van elkeen, ieder draagt immers middellijk of onmiddellijk aan de gemeenschap bij, ieder werkt even eens voor de gemeenschap, doch zijn de middelen, om het doel, de ouderdomsverzekering, te bereiken aanwezig? Een verplichte bijdrage in den vorm van premiebeta» ling voor de niet geheel onvermogenden, een aanslag op de successierechten in de zijlinie, een omwerking der vermogens- en bedrijfsbelasting, waardoor getroffen worden zij, die builen het bereik van den fiscus vallen, vermindering van de uitgaven voor het militairisme, ziedaar de middelen, welke door den Staat aangewend kunnen worden, de uitgaven voor Staatspensionneering te dekken. Aan het debat werd deelgenomen door de Ileeren Koster en Onnekes. De eerste was tegen Staatspensi onneering, tenzij met premiebetaling. Hij vreesde, dat ouderdomsverzekering door den Staat op ons volk "im moreel" zou werken, welke vrees door den Heer Onnekes niet gedeeld werd, terwijl juist bet verplichte premie stelsel het zedelijk peil van het Nederlandsche volk zou doen dalen, hetgeen met sterk sprekende voorbeelden aangetoond werd. De heer Verbeek verdedigde op kalme en waardige wijze zijn stelsel, hetwelk hij gaarne door ernstige mannen verbeterd en aangevuld zag. Het doel echter, ouderdomsverzekering door den Staat, zou be reikt worden in Katholieke kringen gevoelde men hoe langer hoe meer, dat dit probleem aller aandacht waar dig was. Bulvel-consulenten. Door den minister van waterstaat, handel en nijver heid is dezer dagen aan verschillende landbouwmaat schappijen en commissiën eene missive verzonden be treffende zuivelconsulenten. Blijkens deze missive is den minister uit de verslagen der zoivelconsulenten, waarvan hij met groote belang stelling heeft kennis genomen, niet alleen gebleken, dat de verrichtingen dezer deskundigen in steeds meerdere mate waardeering vinden bij de onmiddellijk belang hebbenden, doch ook dat hunne werkzaamheden zich niet zelden uitstrekken tot aangelegenheden, die min of meer verwijderd verband houden met de eigenlijke zuivelbereiding. Hoezeer de minister nu ook de beoordeeling over de wijze, waarop de zuivelconsulent zijn taak behoort op te vatten, aan het oordeel der betrokken maatschappijen en commissies meent te mogen overlaten, zoo komt het hem toch raadzaam voor, dat deze ambtenaar in het bij zonder zijne aandacht blijft schenken aan de verbete ring van de kwaliteit der zuivelproducten. Zulks schijnt den minister vooral van gewicht met het oog op de sinds eenigen tijd ingevoerde botercon- tróle onder rijkstoezicht, opdat het bewijs van echt heid der waar zooveel mogelijk gepaard ga met uit stekende kwaliteit. Mocht dit laatste tengevolge hebben, dat de zuivel consulent, naar het oordeel der bedoelde maatschap pijen en commissiën, zich daardoor niet voldoende aan de andere hem opgedragen werkzaamheden kan wijden zoodat technische hulp voor dien ambtenaar hieruit zou moeten voortvloeien, dan verzoekt de minister hun, dit punt tot een onderwerp van bespreking te maken en hem hunne voorstellen te dezer zake vóór 20 April a.s. te doen toekomen, opdat kan overwogen worden, in hoeverre op de Staatsbegrooting voor het volgende jaar meerdere gelden voor dit doel bij de Wetgevende Macht zouden kunnen worden aangevraagd. In verband met het voorafgaande is bij deze missive een afschrift gevoegd van een schrijven van den mi nister aan verschillende commissiën en vereenigingen, werkzaam op het gebied der veefokkerij, waarin de mi nister hunne aandacht vestigt op hetgeen door hem, tijdens de schriftelijke behandeling van Hoofdstuk IX bjj wjjze van groet en rende bergaf naar het dorp. Zingend en fluitend liep hjj de dorpsstraat af en maakte een spektakel, dat bjj alle huizen de menschen voor de ramen kwamen of de deor uitliepen, om elkaar hoofd schuddend toe te roepen»Kjjk George eens, op klaar lichten dag heeft hij het al te pakken dat belooft wat tegen den Zondag Dicht bij de markt ontmoetto George oen troep knapen, die al heiligavond hielden, en in een lange rjj de straat langs liepen met hun dampende pjjpeti in den mond. »Wacht, daar is wat van te maken daoht George. >Ze is in het dorp... ik zal haar dadeljjk wat to hooren geven 1'' Midden op de straat bleef hjj in strijdlustige houding staan en liet de knapen naderen. »Op zjj, zeg ik 1 Laat den weg vrij 1" Ja, ja 1" sprak een der jongelieden goedig, terwijl de anderen lachten. En ze maakten ruimte. »Yerder uit elkaar I" schreeuwde George, »ik moet meer ruimte 1" »Maar George, wat heb je vroeg er een. En een ander zei: »Je hebt plaats genoeg, je bent geen boerenwagen 1" En een derde riep lachend "George is gek geworden en verbeeldt zich, dat hjj de bakkerin is 1" "Bakkerin Wat bakkerin George's gelaat werd rood en straalde van genoegen. Nu had hjj er eeu, met wie hy twist kon maken. "Bakkerin Wacht, ik zal je leeren de bakkerin to beleedigen 1" Hjj stroopte de mouwen op en trad op den jongeling toe, die half boos, half angstig achteruit week, toen hjj die naakte, gespierde armen zag. "Wie wat van de bakkerin zegt, heeft met mjj te doen 1 Kom maar op! Begin maar! Ik zal je..." George verstomde. Plotseling verbleekte hij en als had hij eensklaps alles om zich heen vergeten, bleef hjj voor zjjn tegenstander staan en keek langs hem heen naar de deur van den kruidenierswinkel. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 5