BINNENLAND. PERSONALIA. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij diugeu. Gemengd Nieuws, lie eerste hyacinten. 3?Mste Staatsloterij. Ie kl., 3e lijst, 22 Maart 1905. Nr. 1872 f20,000; nrs. 222L. 14458 en 16356 f 1000 nr. 1705 f400; nrs. 2490, 6867, 12346 en 19533 f 200 nrs. 5166 en 7960 f1000. MARKTBERICHTEN. acnten de stappen te doen, die noodig waren voor den goeden gang van zaken. De Nederlandsche zaakge lastigde zon aan Veneznela te kennen hebben gegeven, dat Holland dwingende maatregelen zon nemen, voor geval de Regeering niet in staat zon zjjn de invrijheid stelling te bewerken van de vijf Hollandsche matrozen, die zonder wettige reden gedmende zeven maanden ge vangen werden gehouden. De toestand in Macedonië. Week in week nit gaat het moorden in Macedonië voorthet is kortweg verschrikkelijk hoeveel bloed daar jaarlijks wordt ver goten. Volgens een bericht nit Saloniki zjjn verleden week vjjt exarehisten nit Bobisjta, Zagritzani en Mokreni vermoord, wegens verduistering van aan het Bnlgaarsche comité toebeboorende gelden. In het dorp Kamenik bij Sorowitsj werd de patriarchist Petro door twee komitadsji's om hals gebracht, omdat bjj had geweigerd tot het txar- chaat over te gaan. Met de vrjjheid van religie zon het er goed uitzien als de Bnlgaarsche revolutionairen eens de baas werden in Macedonië I Een ander bloedig incident heeft plaats gebad op den straatweg tnsschen Kratowo en Koemanowo. Daar legde zich een bende onder den berncbten Spasof in hinderlaag om een Servisch-gezinden spion op te wachten en neer te leggen. Maar in plaats van den rezochten verrader zag de bende den postwagen naderen onder geleide van zes zaptiebs. Een dezer ontdekte van zijn kant de Bulgaren en gaf vuur. De bende antwoordde terstond en slaagde er in twee der soldaten neer te schieten, twee te ver wonden en een gevangen te nemen. De zesde ontkwam. Spasof gaf daarop den postiljon bevel naar Koemanowo to rijden en den kaimakam aldaar te melden, dat de bende niet op de post bad geloerd, maar op deu spion. Of deze achtenswaardige Bulgaren niet eerst een vluchtig onder zoek in de postzakken hebben ingesteld, bljjkt niet nit het verhaal. Maar zooveel zelfbeheersching valt schier niet aan te nemen bij Spasof en zgn gezellen. Zoo zijn de heeren niet. Ook de Grieken laten zich niet onbetuigd. Den 14den dezer heeft een Griek te Monastir vergeefs getracht den Bnlgaarschen dochter Kladof met een revolver dood te schieten. Onder de mijnwerkers in het Roer-gebied. In eonige districten van het Roergebied wordt, naar men nit Oberhansen meedeelt, een nienwe beweging merkbaar. Reeds Zondag hebben de mijnwerkers nit de bnart van Bocbnm weder een vergadering gehouden, die door andere gevolgd zal worden, ten einde een onderzoek in te stellen naar de veelvuldige klachten over plagerjjen der vroegere stakers. In de President-mijn zijn een twintigtal hunner ontslagen, terwjjl daarentegen aan de vroeger arbeids- wiiligen steeds voordeelig werk gegeven wordt. In een vergadering werd, naar aanleiding van de geopperde bezwaren over de behandeling in de President-mijn, een motie aangenomen waarin van het mijnbestnnr wordt geëischt terstond de ontslagen werklieden weer in dienst te nemen en hun de ingehouden loonen nit te betalen. Men verwooht vooral aanstaanden Zondag nieuwe bijeen komsten. In ieder geval schjjnt deze nienwe beweging belangrijk genoeg voor de autoriteiten om er rekenirg mee te honden. Nog zoo gek niet. De zoogenaamd >gekke'' Mullah van Somaliland is thans tot rede gebracht De heer PeBtalozzavertegenwoordiger van Italië, heeft te Illig eene overeenkomst met hem gesloten, waarmede ook de Gonvernenr van Engelsch Somaliland zich hoogst inge nomen betuigde. Bjj die overeenkomst wordt den Mullah een vroeger onder Italiö's beschermheerschap staand ge bied afgestaan. De Mullah zal daar heer en meester zijn ouder Italië's bescherming, met een Italiaanschen Resi dent naast zich en hij beloofde, dat voortaan zoowel het Engelsche als bet Italiaansche gebied vrjj zal blijven van de roof- en plundertochten der inlanders. Een staaltje van Britsch legerbebeer. In het verslag van de Rritsche Zuid-Afrikaanscho Maat schappij (de Chartered Company) aangaande de nitgaven voor de troepen, die in den Boerenoorlog van het Noor den nit optraden, komt deze zin voor »Van 999 muilezels stierven er 158 onderweg en waar de overige 841 gebleven gebleven zijn, nadat ze te Beira geland waren, is niet na te gaan '1 Jacht in het hooge Noorden. In Engeland hebben een aantal liefhebbers eene stoomboot oitgernst om in de Noordpoolstreken op beren en zeekoeien te gaan jagen. Den 2den Juli schepen ze zich naar Frans- Jozefsland in. De kosten beloopen niet meer dan f 3500 per persoon. Een gevaarlijke operatie. Een >artist'die in een variété te Berljjn weken aan een stuk iederen avond zijn koest als glaseter had getoond, moest zich dezer dagen aan een zware operatie onderwerpen. Het was zjjn specialiteit, een glazen bnis, 75 cM. lang. zoo in te slikken, dat bjj zgn mond kon dicht doen. Avond aan avond was het experiment tot groote ver wondering van het pnbliek geslaagd, tot dezer dagen de bnis brak en een gedeelte van 10 cM. in de maag bleef steken. De jooge man werd bewusteloos van hst tooneel gedragen en iD een ziekeahnis gebracht, waar zgn maag werd opengesneden en het glas er uit gehaald; waar- schijnljjk zal de sartist" wel in 't leven blijven, maar aan zjjn scboone konst zal bij zich niet meer kunnen wjjden. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gezonden, 201 Nederlaudsche melk- en kalikoeien en wel lanvs Clinge 56, langs Hulst 63, langs Sas van Gent 35 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 47 stuks. De uitvoer langs al de 13 grenskantoren bedroeg 827 stuks tegen 923 in de laatste helft van Februari. Met wjjziging van de algemeone tabel, vervat in den Momteur Belye van 22 Juni 1904, wordt de invoer toe gestaan van eenhoevige huisdieren paarden, ezels, muil ezels, mnildieren van Hollandsche schapen, geilen, kippen en slachtvee langs het tolkantoor Loozen (Booholt) op alle werkdagen, mits hiervan 24 uren te voren bericht te geven aan den veearts te Brée. In de Maandag te Schagen gehouden bestuursverga dering van de vereeniging »Algemeen Belang" w«rd de vice-voorzitter, de vertrekkende heer W. F. L. Oaden- hoven, tot lid van verdienste der vereeniging benoemd. In zijn plaats werd tot vice-voorzitter gekozen de heer H. A Baron Collot d'Escnry en tot 2den secretaris de heer J. Ranke. Knoeiery In de kaasfabrlcage. De Afdeeling Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw, van meening, dat tegen de bestaande knoeierg in de kaasfabricage afdoende maatregelen genomen moeten worden, zal op de algemeens vergadering het volgende voorstel indienen, dat door de heeren Jb. Zjjp en K. Koster zal worden toegelicht: Wetteljjk dient verboden te worden a. kaas te maken, waarin andere vetbestanddeeien zijn dan die van de melk afkomstig b. kaas te maken in de bekende Gondsche en Edammer modellen, wanneer het vetgehalte beneden een nader bij Kon. Besl vast te stellen minimnm-pereentage is. Politieke lezing te Pui-merend. Onze correspondent te Purmerend schrijft ons Vrijdagavond trad alhier op uitnoodiging van de Pro- testantsche kiesvereeniging »de Vrijheid" als spreker op de heer A. Roodhuizen, lid van de Tweede Kamer voor Brielle met het onderwerp»Het 4e coalitie-jaar". De groote Doelezaal was weder dicht bezet. Evenals elders begint men zich ook hier voor de politiek warrn te gevoelen, trouwens de politiek is als 't ware niet van de lucht. Van clericale zijde hoort men dat af en toe besloten vergaderingen zijn gehouden, terwijl de vrijzinnig-liberalen en de sociaaldemocraten meer in openbare vergaderingen in het politieke strijdperk komen. De heer Roodhuizen begon met aan te toonen waar toe de tegenwoordige zoogenaamde christelijke meerder heid reeds was gekomen. Een grenslijn werd door hen getrokken tusschen geloovigen en niet-geloovigen en in zeer bedenkelijken vorm. Zij. die naar het begrip van onzen minister-president Dr. Kuyper en zijne volgelingen niet streng genoeg in de christelijke leer zijn, worden uitgemaakt voor paganisten, wat niet anders wil zeggen dan heidenen, voor volgelingen van den Satan en meer dergelijks. Spreker noemt dit, met de stembus in het gezicht, schelden, leelijke verdachtmaking. Hij toont aan hoe tegenwoordig huichelaars worden gekweekt, door bij benoemingen o.a. den eisch te stellen, dat eerst de kinderen moeten worden gedoopt. Verder wijst hij op vele partijdige benoemingen van burgemeesters en school opzieners, waaromtrent in de laatste dagen zulke treurige staaltjes zijn te vinden in de sNieuwe Rotterdarnsche Courant". Bracht de Fransche revolutie gelijkstelling van godsdienst, we gaan weder terug naar vroeger tijden, op deze wijze wordt Nederland gesplitst in twee partijen en de gemeenschappelijke belangen worden met voeten getreden. De godsdienst mag niet zijn een po litiek instrument, een ieder moet worden vrijgelaten, in het al of niet aanhangen van een godsdienstige leerstelling. En wat is er in de aanstonds afgeloopen 4 jaren, die dit Ministerie heeft geregeerd, gekomen van de beloofde sociale hervormingen Spreker toont met voorbeelden aan hoe weinig daarvan is terecht gekomen. Als één mini sterie conservatief is gebleken te zijn, dan is het dit ministerie. En daartegenover de liberale regeeringen. Zelfs de socialist Troelstra heeft getuigd, dat zij op een mooien staat van dienst kunnen bogen, onder hen kon iedere leerstelling, hetzij katholiek, hetzij antirevolutionair, hetzij socialistisch tot haar recht komen waar de be langen van de gemeenschap niet werden gekrenkt, kon het individu op volkomen vrijheid rekenen en had geen dwang van hoogerhand te vreezen. Daarom moet de tegenwoordige Regeering met alle kracht worden be streden, alle vrijzinnige fracties moeten samengaan, krachtige actie moet op touw worden gezet om bij den a.s. stembusstrijd op de clericalen de overwinning te behalen. Kleine verschillen moeten op zijde worden gezet. Naar een gemeenschappelijke basis moet worden gezocht. Vrijheid van godsdienst, van drukpers, van vergaderingen moet worden gehandhaafd. Het staat te verwachten, spreker voegt daar voorbeelden aan toe, dat dit Ministerie die grondwettelijke vrijheden aan banden zal leggen. En ook met het oog op de sociale hervormingen is samengaan een eerste eisch. Zie, hoe ongrondwettig wordt gehandeld tegenover het openbaar onderwijs, tegen ons volksonderwijs wordt een brutale aanslag gepleegd. In uitzicht wordt gesteld pensioen voor den werkman, doch de middelen om de kosten te bestrijden wil men vinden door een tariefwet, waardoor de lagere volksklasse weder het meest wordt gedrukt, want 4/s wordt gevonden door het belasten van de eerste levensbehoeften en '/s door de artikelen van weelde. Daartegenover willen de vrijzinnige partijen militaire uitgaven besnoeien, door onze defensie te brengen in de richting van een volksleger. Bovendien, de successie belasting kan veel meer opleveren. De erfenissen van verre bloedverwanten moeten zwaarder worden getroffen. Sa mengaan van de vrijzinnigen is hoog noodig. Het blanco art. 80 is te dien opziclite een mooie uitvinding, het groote struikelblok betreffende het verkrijgen van alge meen kiesrecht is daardoor uit den weg geruimd. Dat de clericalen dat samengaan niet aangenaam vinden, blijkt uit de poging, om op alle mogelijke manieren roet in het eten te werpen. Eerst moet de clericale coalitie weg en dan kan worden gezien in hoeverre samenwerking in de toepassing van vrijzinnige begin selen mogelijk is. Dan is in de toekomst veel schoons weggelegd en wordt den clericalen de gelegenheid ont nomen de ons dierbaar geworden vrijheden te bekorten, het volk onder valsche leuzen uit te buiten. Ieder be- grijpe zijn plicht, lauwheid moet plaats maken voor belangstelling en de overwinning bij den aanstaanden stembusstrijd moet met alle kracht worden bevochten. De man van de ïkleine luyden" heeft veel beloofd en niets gegeven. Onder een godsdienstige leuze was het om de macht te doen en eenmaal die macht in handen werd de oude plunje weggeworpen. Alle goede dingen worden op deze wijze tegengehouden. Spreker eindigde met de hoop dat hieraan spoedig een einde moge komen. Met zeer veel belangstelling werd deze rede, meermalen, door geestige invallen gekruid, gevolgd. In debat trad de heer Loopuit, socialist, die de hou ding van de socialisten verdedigde. Maaien werking noodzakelijk. Ooder dit hoofd schrgft »De Vaderlauder" •Met genoegen hebben wjj gezien, dat door leden van bet bestoar van den Vrijz. Dem. Bond onjuist is genoemd de mededeeliDg der »N. R. Ct.", als zonden de vrijz.-dem. in de districten, waar ond-liberalen aftreden, eigen can- didaten tegenover dezen stellen. Tactisch ware znlk een houding niet te verdedigen. De meermalen vernomen stelling, dat men bij eerste stemming alleen alle man naar de stembus krijgt, als iedere groep een eigen candidaat heeft, is in haar alge meenheid ODjnist. Het komt er op aan, hoe de kaart van een district er uitziet. De mogeljjkheid toch bestaat, dat in een district, waar tegeuover den aftredenden oud-liberaal atzonderigke cundidaten der anti-revolutionairen en katholieken worden gesteld, deze beiden in herstemming zonden komen, terwijl de aftredende oud-liberaal afviel, bij gebreke aan steun van Unie liberalen en vrjjz-dem. In znlk een district vooral geldt dns heteendracht maakt macht. Maar ook in andere districten zgn dergelijke kracht metingen gevaarlijk. De zittende liberaal heelt er nit deu aard de meeste kansen en door zijn herkiezing te bemoei lijken wint men niet alleen geen duimbreed op den ge- meenechappelijken vijand, maar loopt men zelfs kans om wat te verspelen. Als we dan ook lezen, dat men van Unie-zijde in Alkmaar tegenover jhr. Van Foreest een candidaat wif stellen, dan dnrven we wel zeggen, dat dit zeer stellig zon geschieden tegen het advies en tegen de bedoeling van het hoofdbestuur der Liberale Unie. Laat men toch voorzichtig zgn, zoowel aan onze zijde als aan die der vrgz-dem. Met tweedracht te zaaien, speelt men in de kaart van deu tegenstander. Concordia res parvae cresonnt!" De eerste afgesneden hyacinten zijn Dinsdag nit Heem stede naar Engeland verzonden. Het getal bepaalde zich tot een twintigtal kistjes. Üoemelk als voedsel. Van deu heer J. Rinkes Borger is bij de Erveu F. Boon te Haarlem verschenen eene brochure over koemelk als voedsel, bet bekroonde untwoord op eene prijsvraag over dit onderwerp, uitgeschreven door de Noord-Holland- sche Vereeniging »HeS Witte Kruis." De brochure is in popnlairen vorm geschreven, d. w. z. de theorieën van sommige deskundigen, die niet vrg zijn van ingewik keldheid, zgn vermeden. De schrijver heelt gebruik ge maakt van de positieve resnltaten, die het wetenschap pelijk onderzoek beeft geschonken. De heer Borger geeft in deze bladzijden vele practische mededeelingen en opmerkingen, die den watenschappelijken onderzoeker minder volledig bekend zgn en toch van veel belang zijn voor het onderwerp. lie bollenvelden. Uit Limmen wordt ons geschreven Zooals de profeten voorspelden schijnt 't te gebeuren eerst gednronde een paar dagen een konde oostenwind, dan een zoele wind met helderen zonneschijn, en daardoor een zich zeer snel ontwikkelen van de bollenvelden, waarvan de kleurenpracht nn reeds het aanscbonwen waard is, doch die Zondag a.s., en Zondag een week daarna bovenal, een wandeling, fiets- of autotochtje van Alkmaar naar ons anders zoo stil dorpje ten volle zal beloonen. Nn de narcissen en crocnssen, dan de hyacinten en daarna de tnlpen, wie herinnert zich nog die bloemcn-Zondagen van verleden jaar, ieder was toen in verrukking over bet goddeljjk scboone der bloemen en de bewonderenswaardige netheid der tninen kortom een uitstapje naar Limmen mag op een der volgende Zondagen een ware ontspanning heeten. Beroepen bij de Ned.-Herv. Gemeente te Westzaan ds. J. Heep te Wijdenes, Het drietal voor heemraad van den Anna Paalowna- polder, voor de vacature M. Koomen te Schagen, die als zoodanig bedankte, bestaat nit de beeren Jb. Stammes, Jb. Groot en A. Koster, allen te Anna Panlowna. De heer van Balen Blanken geneesheer te Spanbroek, zal den 24 dezer knnuen herdenken dat hjj 25 jaren geloden ziju nuttigen werkkring aanving. Akst a a dam 22 Maart. De prjjzen der Aardappelen <varen heden als volgt Geldersche blauwen f 1,85 a 2.10, id. gieltjes f 1.75 a 2.—, IJpolder jammen 1 1.45 a 1.90, Friesohe borgers f 1.40 a 1.60 id. blauwe f 1.70 a 2.id. bonten f 1.50 a 1.70, Zeenwscbe bonten f 2.a 2 35, id. blanwe f 2.20 a 2.30, id. Eigenheimers f 1.40 a 1.70, Zand Thomassen f 3.75 a 4.50 id. eigenheimers f0.a 0.Dnitsche Hambnr- gers f 3.60 a 3.75, Spuische pooters f 0.90 a 1.10, Malta f 0.07 a 0.08 per kilo. Amstkhdam 22 Maart. Ter veemarkt alhier werden heden aangevoerd 212 vette kalveren le kw. 0.92 ct., 2e kwal. 84 ct., 3e kwal. 78 ct. per Kgr. 0 graskal- vereu f 0 a 142 nuchtere kalveren f 6 a 9, 501 vette varkens, Hollandsche le kw. 48 a 49 ct., 2o en 3e kw. 45 a 47 ct., overzeesche en Geld. le kw. 47 a 49 ct., id. 2e en 3e kw. 44 a 46 ets., 0 schapen. Schuuiam, 22 Mrt. Noteering Distillateurs f 10,Jenever f 14,Benrscommisaie 19. Rn we spiritus f 8%, Spoeling Commissie f 1,80. Drukkerjj v. Herms. Coster k Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6