BINNENLAND. S TA DSN IÈUW S. BURGERLIJKE STA N D» Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. ter verpleging van de 1050 gekwetsten, onder wie 364 Japanners. Kapitein Olginski verzekert, dat de Russische troepen twee etmalen later in geregelde orde en zingend Tje-ling binnen trokken en dat er bg hot legerkorps van Linjewitsj geen enkele achterblijver was. Een factor, die in het voordeel van de Rnssen mag geacht worden, is dat evenals bij ons het weer in Mant- sjoerjje veel zachter is geworden. Het ijs in de rivieren is gaan smelten en daar de Rassen op han terugtocht alle bruggen vernielden, hebben de Japanners bij hunne achtervolging met ontzettende moeilijkheden te kampen. Daardoor was 't aan generaal Linjewitsj mogelijk. Woens dag zijn troepen een rnstdag toe te staan, hetgeen ban wel toekwam na de zware dagen, die achter den rng lagenzoo werd den eersten dag van den terugtocht van Tjeling 48 kilometer afgelegd, den 16en werd Kaigoean ontruimd, den 19e verliet de Russische achter hoede Sjantafoe, dat 29 kilometer noordeljjker ligt. Bevestigd wordt, dat de concentratie der uiteengeslagen deelen van het Russische leger geregeld voortgaai en men zich versterkt in de ljjn van Sjang-sjoen naar Kirin.De Soengari-rivier zou hun daarbij tot steunpunt dienen, daar hier over een lengte van 130 werst natuurljjke stel lingen aanwezig zijn. Deze verdedigingslinie zullen zjj kunnen bezetten met 250,000 man, die gevonden worden uit de overblijfselen der drie legers, die bij Moekden streden en versterkt worden met de onlangs uit Europa aangekomen versche troepen. De hoofdkwartieren van ge neraal Linjewitsj bevinden zich nog te Koenjoeling, dat 160 werst ten zuiden van de Soengari ligt. In Rusland zal ernaar gestreefd worden aanstonds 70,000 man reservisten bjj het leger te velde te voegen. Verder zullen zeven logercorpsen gemobiliseerd worden, die in de garnizoenen vervangen zullen worden door reservisten. De 10de divisie en gedeelten van de 22ste, 23ste en 24ste artilleriebrigades zullen dadelijk vertrekken. Bovendien beschikt de geuerale staf over 100 bataljons infanterie, samengesteld uit reservisten van de laatste mobilisatiein Rnsland bljjven dan de kaderB voor 100 andere bataljons, die later opgeroepen zullen worden. Dat zal te zamen maken 350,000 man, die met de 250,000 man, die nog in Mantsjoerjjo zijn, het effectief van het leger teveldeop 600,000 man zullen brengen. Vier legers zullen worden samengesteld. Linjewitsj zon er twee commandeeren en Koeropatkine de twee andere. De bevelhebbers zullen zjjn generaal Zoerobajef, generaal Kanlbars, generaal baron Meyendorf, wanneer hjj voldoende zal hersteld zijn, en als kommandant van het vierde leger generaal Skoegarefsky, die nu het zesde legercorps aanvoert. Generalissimus zal zjjn grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj. Als chef van den staf wordt genoemd generaal Saeküomlinof, 30 Maart wordt genoemd als de datnm, waarop de nieuwe mo- bilisatieszalkn beginnen. Doch men mag wel rekenen, dat er vier maanden zullen verloopen eer de nieuwe 350,000 man in Mantsjoerije zullen zijn aangekomen. Donderdag hebben H. H. M. M. de Koninginnen en Z. K. H, PrinB Hendrik der Nederlanden de uitvoering van Jacob Kwast" uit Wognum in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage bggewoond. H. M. de Koningin en de Prins werden ontvangen door de heeten W. de Lange, D. Govers en A. J. Stikkel, de commissie uit Alkmaar, door wier bemoeiingen dit concert werd gegovcn. Tjjdens de pauze worden op ver langen van H, M. de Koningin de heer W. S tal, directeur van »Jaoob Kwast," en de dames Veerman, sopraan - solist en Best, alt-solist, door den heer de Lange aan H. M. voorgesteld, waarbij H. M. Hare ingenomenheid met het geboorde te kennen gaf. Het Koninklijk Echt paar verliet daarop het gebouw. Het tweede gedeelte van het concert werd bjjgewoond door H, M. de Koningin Moeder, die tot het einde bleef. Ook aan Haar werd weder door den heer de Linge de directeur voorgesteld, waarbij H. M. ook te kennen gaf, dat zjj met bjjzonder veel genoegen de uitvoering had bggewoond. De zaal was vrij goed bezet. De Protestantsche Kiesvoreeniging »Bnrgerplicht' te Heer Hugowaard heeft in hare vergadering van den 24en, aan de gekozen afgevaardigden naar de algemeene ver gadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging Vooruitgang" te Alkmaar, het mandaat verleend om de candidatuur van Jhr. Mr. P. van Poreest voor lid van de Tweede Kamer te steunen. Door de Protestantsche Kiesvereeniging te Ursem is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid, de heer P. B. J. te Haarlem. Ferf Van wege de afdeeling Landbouw van het departement van Waterstaat is uitgegeven een vlugschrift over het „Verzamelen van ziektestoffen voor de onderkenning van de tuberculose onder het rundvee". Dit geschriftje is voor landbouwvereenigingen en voor veehouders gratis verkrijgbaar aan de Ryksseruminrichting te Rotterdam. In de Tweede Kamer zijn de Algemeene Beschouwin gen over de schoolwet-novelle voortgezet. Woensdag zul len eenige interpellaties worden behandeld. De heer Dnymaer van Twist heeft verlof gekregen op een nader te bepalen dag den minister van waterstaat te interpelleeren over het gebruik van kuilnetten bij de visscherg op de Zuiderzee. Aan de N. R. Ct. is uit Batavia geseind, dat de majoor van der Meer Mohr te Kota Radja plotseling is overleden. lioolafzetgebled. Door den heer J. Merz te Schagen werd den 23sten te Kalverdjjk een dergeljjke vergadering gebonden als vóór eenige dagen reeds in dit blad vermeld te Taitjenhorn. Ook hier voelde men veel voor het denk beeld om met het oog op de huoge invoerrechten voor kooi naar Dnitschland een ander afzetgebied voor dit artikel te zoeken. Staande de vergadering, werd voor een onderzoek in deze voor een bedrag van f 75.50 ge- teekend en besloten den 29sten ook te Warmenhulzen eene vergadering te beleggen. Inmiddels zal de lgst voor geldelijke bijdragen ook anderen worden aangeboden. lüen huldebiyk aan den heer Oudenhoven. Uit Schagen wordt ons geschreven Donderdag 23 dezer had in een der zalen van het Noord-Hollandsch Koffiebnis alhier, in tegenwoordigheid van bjjna alle deelnemers, de aanbieding plaats van een prachtig album aan den heer W. P. L. Oudenhoven als een bewijs van hulde en hoogachting aan en voor 's mans grooten ijver en toewijding in bet bevorderen der alge meene zaak. Door den tachtigjarigen Dr. Demmers werd de vertrek kende op zeer harteljjke wijze toegesproken en hem namenB de deelnemers het albnm aangeboden. Dit albnm is in één woord een prachtstok van knnst en bewerking. Gebonden in een fijo zwart lederen band, waarop in good het enkele woord «Schagen», bevat het behalve eene op dracht en de namen der gevers raim veertig groote fotografieën in kooldrnk van bet postkantoor Schagen, de daaronder ressortoerende hulpkantoren en verschillende kjjkjes nit kom en omgeving der gemeente. De opdracht op het eerste blad luidt: »Den heere W. F. L. Ouden hoven tot eene vriendelijke gedachtenis aangeboden door waarna op volgende bladen de namen der 26 deel nemers vermeld staan. De heer F. Gielen heeft met de nitvoeriug der in schoone, harmonische kleuren gecalli- grafeerde titel- bd naambladen, een waar kunststukje geleverd, dat in geenen deele achter staat bij de ook niet minder mooi afgewerkte fotografieën van de heeren Niestadt en Zoon, allen te Schagen. Een standaard van gepolgst koper, evenals het albnm in modernen stijl vormt daarmede een schoon geheel. Verrast door liet prachtig cadeau en zichtbaar aange daan dankte de heer Oudenhoven Dr. Demmers voor diens woorden en de gevers voor hun voor hem en de zjjnen zoo heerlijk geschenk. Door enkele anderen werd daarna nog het woord gevoerd, waarna na een poosje van gezellig samenzgn met een »Heil voor Ondenhoven en de zijnen" aan de hnldebetooning een einde werd gemaakt. Staatspenslonneerlng. Onze correspondent te Kolhorn schrgft onsDen 23sten trad te Barsingerhorn in een openbare vergadering van den Bond voor Stsatspensionneoring op Ds. H. J. Engel- kes van Kolhorn. Onderwerp: Recht op pensioen,zoowel voor vrouwen als mannen". Niettegenstaande de ruime openbaarmaking, was de opkomst uitermate gering. Spreker bepaalde zich tot een heldere uiteenzetting der zaak; toonde aan de noodzakelijkheid, den eisch, van staatspensionneering, en eindigde met een opmerking om lid te worden, om ook te Barsingerhorn een afdeeling te vormen, om ook als op zoo menige plaats krachtig mede te werken, ter bereiking van het beoogde doel. Eenige discussie had plaats, rakende onderdeelen en bjjzakec, geen verband hondende met de eigenljjke rede. In 't kort kwam de zaak hierop neer: men achtte staatspensionneering nattig en noodig; maar de Bond overbodig. Het oog was er nn alreeds genoeg op geves tigd, 't was aan de regeering om te handelen, en de kosten te vinden. Resultaat 4 leden toegevoegd hier aan 4 leden van de afdeeling Kolhorn, te Barsingerhorn woonachtig, is 8 leden die een nieuwe afdeeling knnnen vormen. De „Dordrecht". Naar men ons meldt hield de Levensverzekering- Maatschappjj «Dordrecht" onder leiding van den Com missaris-Voorzitter, Mr. P. N. Sickenga, haar 30ste jaarvergadering. Uit het verslag bleek dat de voorstellen, die dit jaar in behandeling kwamen, over f 10 millioen kapitaal en f 82009 jaarljjksche renten liepen. Hiervan moest f 1J/4 millioen kapitaal en f 3000.rente worden afgewezen; nieuwe polissen werden afgegeven voor bjjna 9 millioen kapitaal en f 74000 jaarljjksche rente, terwjjl f 599000 kapitaal en f 4000.ronte onafgedaan bleef. Bg het opmaken der vgfjarige balans werd op ver schillende hoofden f 492Ü00 afgeschreven, en bovendien de, buiten de premie-reserve, aanwezige reserve-fondsen met i 444000 verhoogd, waarna f 318090 ter verdeeling beschikbaar blijft. Uit deze winst genieten aandeelhouders als voorloopig dividend 5°/0 en als aandeel in de overwinst 30°/0 te zamen 3570 hanner storting. Aan de met aandeel in de winst verzekerden wordt verder f 123500 toegewezen. De Becmster Bank. Aan aandeelhouders van de Beemster Bank te Mid den Beemster is voorgesteld over 1904 21 pet. dividend nit te keeren. Brand te Bchoorl. Uit Schoorl wordt ons geschreven Vrijdagavond tnsschen 7 en 8 nur is alhier de boeren- woning van den heer J. Hoogvorst Az. door eene onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. De brand begon zich zoo snel nit te breiden, dat de bewoners, zonder iets te kunnen redden, het perceel moeiten verlaten. De zoon echlor en nog iemand hadden de tegenwoor digheid van geest al het op stal staande vee te redden, mot uitzondering van het paard, dat in de vlammen is omgekomen. Hoewel, naar men zegt, huis en inboedel waren verzekerd, is toch de deelneming op het dorp algemeen in het lot, dat deze goede menschen getroffen heeft. Onze stadgenooteD de heeren Dr. G. Blokhuis, rector en Dr. M. N J. Moltzerconrector aan het stedelijk gymnasium behooren tot de onderteekenaren van een verklaring aan den minister van binnenlandscbe zaken waarin een groot aantal rectoren en conrectoren aan Nederlanische gymnasia ais bnn meening te kennen geven dat wjjziging van de 1ste alinea van artikel 4 van het Koninklijk besluit van 21 Juni 1887, waarbij wordt vastgesteld een programma voor het eindexamen der gymnasia n i e t wonscheljjk is. Te beginnen met heden is de Allcmaarscht Courant aan het telefoon-net aangesloten onder no. 3 het telefoon nummer van onzen hoofdredacteur blgft no. 30. 24 Suppletoir kohier der Btraatbelastlng, dienst 1904 B. en W. bieden den Raad aan het suppletoir kohier der straatbelasting, dienst 1904, tot een bedrag van f 161.83J. Zij noodigen den Raad uit, tot de vaststelling van dit kohier te willen overgaan. Benoeming van een eersten onderwijzer aan de Vierde (gemeenteschool. B. en W. hebben aan den Raad overgelegd twee brieven van het hoofd der Yierde Gemeenteschool en twee brieven van den Arrondissements-schoolopziener, alle betrekking hebbende op do vervulling der vacature van eerste onderwijzer aan de genoemde school, ont staan door het benoemen van den heer Eits tot hoofd der eerste Gemeenteschool. Met den inhoud dier brieven kunnen zij zich niet vereenigen. De motieven, aangevoerd om in deze geen rekening te houden met de anciënniteit van de voor te dragen personen, hebben B. en W. niet kunnen overhalen tot het volgen der gegeven adviezen. Naar hunne meening behoort de voordracht te luiden als volgt 1. K. BUTTER, onderw. aan de 4e Gemeentesch. 2. J. OTT, 2e 3. J. A. ZWARTEVEEN, 4e Ongevallen-verzekering. In de Vrjjdag te Utrecht gehouden openbare terecht zitting beeft de Centrale Raad van Beroep o.a. uitspraak gedaan in het hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij aan J. G. G., meubelmaker te Alk maar, is toegekend eene voorloopige rente van f 0.57 per werkdag, ter zake van een hem overkomen ongeval, waar door hg een diepe snjjwond tnsschen dnim en wjjavinger van de rechterhand bekwam en daar ter plaatse een pees gedeeltelijk werd afgesneden en zulks met vernietiging eener beslissing van de Bank, waarbjj hem eene voor loopige rente van f 0.46 per werkdag werd toegekend. De Centrale Raad vernietigde de aangevallen uitspraak en bevestigde de beslissing der Bank, behalve wat aan gaat de voorloopige toekenning der rente en verstond dat die niet voorloopig wordt toegekend De eerste spinazie. Vrijdagmiddag werd op de afslagmaikt alhier de eerste spinazie van den kondeu grond aangevoerd door do heeren A. Wallaart en J. Zaadnoordijk alhier. Dlllgentla. Zondag worden in «Diligentia» twee concerten gegeven door het Alkmaarsche strgk-orchest onder leiding van den heer W. J. Crefeld. Het programma van de middag-nitvoering lnidt 1. Alle Negen, Kegelaars-Peestmarsch van G. K. G. van Aken; 2. Onvertnre Gartenfest van M. Carl; 3. Sag mir Lebewohl I Walzsr van H. W. de Camors 4. Cecile, Polka voor Piston van A. Billant5. Die Wachtparade komt, Charakterstilck van R. Eilenberg; 6. Souvenir d'Alkmaar, Marsch van W. J. Crefeld 7. Was sich Berlin errahlt, Potpourri van A. Kersten 8. La Tzigane, Maznrka Hongroise van L. Gonne 9. Espana, Walzer van Emil Waldtenfel; 10. Finale Populaire. Het programma van de avond-nitvoering lnidt 1. Seemaas Freud nnd Leid, Marsch van H. Sohulz 2. Ouverture Dichter und Bauer, van F. v. Snppé 3. Gondvisschen-Walzer, van M. Ruiter 4. Soldatenleben, Marsch van Martin Smeling 5. Adagio voor Piston van J. Süchsland6. Blaze Away van Abe Holzman7. Ganz Allerliebst, Walzer van Emil Waldtenfel8. Car- naval-Polka van P. Bncalosi9. Sin-kan-Cake Walk van M. Ruiter; 10. Potpourri Populaire van Renaud. Voordracht-«vond gebroeders Wilson. Woensdagavond a.s. znllen vanwege de afdeeling Alk maar van „Het Nut" de gebroeders Wilson een voor drachtavond houden. Dat belooft een drukke avond in de Harmonie te worden. Onlangs nog hebben de Wilsons hier ter stede proeyen van hun talent gegeventoen zjj optraden in Diligentia als werkend lid van de rekerjjkerskamer „West-Frisia.'' Ook wjjzen wjj op de vele prjjzendoor hen op tal van voordracht- en tooneel-wedstrgden behaald. Met zeker heid mag dns een avond van genot verwacht worden. De bjjeenkom8t zal, wegens den te verwachten grooten toeloop ditmaal niet plaats hebben in de societeitszaal, maar in de comediezaal. Turnclub „Krocht en Vlugheid". Naar aanleiding van de advertentie in ons blad vestigen wij hi6r de aandacht op deze vereeniging, die sedert jaren zich verheugen mag in het bezit van een bloeienden cursus. Mogen vele ouders zich gedrongen gevoelen bnnne kinderen aan dien cursus te doen deel nemen. Voetbal. Zondag den 26s'.en zal een wedstrjjd plaats hebben tnsschen de oadetten voetbalclub en A. F. C. nit Amsterdam, op het achterterrein der Cadettenschool. De strjjd zal een aanvaDg nemen ten 1 nre 's namiddags. Alkmaar. ONDERTROUWD: 23 Mrt. Johannes Jacobns Hessels te Rotterdamen Christina van den Ende, alhier, onl. te 's-Gra- venhage. Simon Krom en Hester Maria Hol meester. -- Bernardus Johannes Smitten Eli sabeth Geerding. Gerrit Venneker, alhier, en Geertrui Osephius, te Rotterdam. 24 Jan van Dijk, alhier, en Doetje Hofma, te Pie- tersbiernm. GEBOREN: 23 Mrt. Catharina, d. ran Pieter Spruit en Marjjtje de Visser.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2