i No. 38. Honderd en zevende jaargang. Zondag 2t> Maart 1905. Amsterdamsche Brieyen. BINNENLAND™' STADSNIEUWS. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nienws. COURANT. VI. Of onze politie er in geslaagd is door de arrestatie van drie mannen en drie vrouwen in de Driehoekstraat, een klein straatje in een der uiterste hoeken van den Jordaantevens de hand te leggen op de daders van den moord op de weduwe Oerlijn in de Driekoningenstraat is nog altijd niet overtuigend gebleken. Er komen echter langzamerhand aanwijzingen, die voor de waarschijnlijk heid ervan pleiten. Zoo is bij de gearresteerden een sleutel gevonden, die paste op het slot van de huisdeur van de vermoorde, en dit heeft, zooals ik dezer dagen vernam, tot eene andere hypothese geleid dan eerst was opgebouwd. Het wekte n.l. bevreemding, dat deze vrouw, die van nature achterdochtig was, een wildvreemde zou geopend hebben en dus meende men in den dader een bekende te moeten zoekente meer daar de mantel en de hoed van de weduwe Oerlijn op een stoel in de voorkamer zijn gevonden. Men had ue weduwe Oerlijn echter om circa 8 uur op den bewusten Vrijdagavond nog gezien, gaande van de üarndesteeg naar de Driekonin genstraat en toen was er niemand bij haar. Was het nu mogelijk, dat zij onderweg iemand was tegengekomen, die met haar was meegegaan en haar had vermoord Het leek onwaarschijnlijkmaar er bleef niet anders over, omdat niet was aan te nemen dat zij een onbekende nog na 8 uur zou opendoen. Wanneer zij thuis was had zij bovendien steeds de knip en de ketting op de deur, dus voor inbrekers bestond geen kans om naar binnen te komen. Hoe zij er dan vermoedelijk wel ingekomen zijn? Met een valschen sleutel, terwijl zij uit was. Teruggekeerd heeft de weduwe Oerlijn onraad bemerkt na hoed en mantel afgedaan te hebbenen naar de voordeur willende gaan is zij daarop als een dier geslacht, want ontelbaar waren de haar toegebrachte verwondingen, waarvan er drie doodelijk waren. De vraag is nu of de sleutel, in de Driehoekstraat gevonden, die past op de deur van de Driekoningenstraat, in deze iets bewijst. Er zijn bij de gearresteerden geen voorwerpen gevonden waarvan met eenige zekerheid te zeggen is dat zij aan de weduwe Oerlijn hebben toebehoord om de eenvoudige reden dat er niemand is die weet wat deze eenzelvige vrouw bezat. Dat evenwel de politie een goeden slag heeft geslagen staat vast. Behalve vele gouden en zilveren voorwerpen, afkomstig van den diefstal met braak bij den goudsmid Noach in de Amstelstraat, zijn nog goederen in beslag genomen, ontvreemd bij de inbraken bij den brandkast- fabrikant A. Elsenburg en bij den manufacturier Wijsen beek. Voorts is er nog een reusachtige hoeveelheid goed, waarvan de herkomst nog niet is vastgesteld. Al deze pakken, voor het grootste gedeelte manufacturen, doch er zijn ook nog horloges bij tot tooneelkijkers en een harmonica toe lagen netjes op uitstallingen op het politiebureau tentoongesteld en dit alles ziende, waarvan drie kwart gedeelte verpand was geworden in de banken van leeningvraagt men zich onwillekeurig af hoe het mogelijk is dat een vijftigtal gouden horloges konden worden beleend zonder dat dit den beambten van de bank verdacht voorkwam, te meer daar wanneer er iets gesto'en wordt zij de eersten zijn die daarmee in kennis worden gesteld. De politie en de justitie begrijpen het ook niet en vergis ik mij niet, dan is dezer dagen een schrijven verzonden aan de beambten, dat zij beter uit hun oogen moeten kijken. Hetzelfde verwijt mag men echter de politie maken want wanneer in deze affaire geen verklikker ware geweest zou zij nog niet op deze dievenbende de hand hebben kunnen leggen. Waar vaststaat dat deze nu zeker al vijf jaar ongestoord haar beroep heeft uitgeoefend, dat gestolen werd wat maar eenigszins waarde had, van baaien rokken tot schoenen toedaar pleit dit niet al te zeer voor de waakzaamheid en de activiteit van ons politiecorps, vooral niet waar hier klaarblijkelijk eene veel talrijker bende bestaat dan men weet. Want de mannen die 's nachts inbreken en voor duizenden guldens meenemen, wagen zich niet aan het wegkapen van een paar schoenen en evenmin aan het rollen van een horloge. En hunne vrouwen kunnen dat ook moeilijk hebben gedaan, omdat bij betrapping de geheele familie gevaar liep met het oog op de stapelplaats, die in de woning in de Driehoek straat was gemaakt. De heeren hadden n.l. op de eerste verdieping een stuk uit den vloer gezaagd en tusschen deze en het plafond was alles geborgen. Op den vloer lag een vast kleed en daarover een karpet maar juist deze zeer soliede «belegging" wekte vermoedens omdat zij in de andere kamers nergens werd aangetroffenaldus werd een bergplaats ontdekt die zeker anders moeilijk zou zijn gevonden, daar de planken van den vloer precies pasten en niet het vermoeden wekten geregeld voor een deel te worden opgenomen. Ten slotte iets over eenejontslag-quaestie, waarover in de Woensdag gehouden raadszitting heel wat te doen is geweest. Het betrof den onderwijzer Barend reit, een jong paedagoog met anarchistische ideeën. Gezag was hem blijkens de rapporten van het hoofd zijner school een gruwel, hetgeen niet wegneemt dat hij de kinderen in zijn klasi flink onder appèl hield. Hij wilde echter niet erkennen dat het hoofd de bevoegdheid had hem te controleeren of boven hem stond en zoodoende hadden de heeren alle dagen ruzie en dikwijls waar de kinderen bij waren. Dat ging natuurlijk niet en de onderwijzer Barendreo-t werd geschorst. Nu zou de zaak zeker nog niet zulk een vaart hebben geloopen wanneer deze jeugdige «vrijheids- denker" eieren voor zijn geld had gekozen en amende honorable had gedaan Dit deed hij wel-is-waar, maar in een vorm, die tamelijk dubbelzinnig was. Hij verklaarde n.l. zich voortaan te zullen onderwerpen aan de meenin<* van de meerderheid en aan het schoolbestuur. De vraag is nu maar wat hij daarmee bedoelt en daar B. en W. verwacht hadden, dat hij rcnduit zou gezegd hebben of hij zich aan de bestaande voorschriften en wetten wilde onderwerpen, ja of neen, was het einde een voordracht tot niet eervol ontslag De heer Tak was de eenige, die den jongen man verdedigde, doch hij deed dit zoo onhandig dat hij vrijwel den geheelen Raad tegen zich in het harnas joeg. Hij beging n.l. de flater om den heer Gerritsen, waar deze sprak van het belang van de kinderen, verkiezingsmanoeu vres te verwijten en zoodoende kreeg hij het grootste gedeelte van de vrijzinnig-democraten tegen zich, terwijl van hen had mogen worden verwacht dat zij getracht zouden hebbendezen jeugdigen onderwijzer nog door overplaatsing tot andere inzichten te brengen vooral waar hij een goed onderwijzer is gebleken. Het antirevolutionnaire raadslid mr. de Vries, tevens schoolopziener, wilde ook dezen laatsten weg uit, hetgeen zeker van die zijde merkwaardig mag heeten. De Raad besliste echter anders en met verpletterende meerderheid werd tot ontslag besloten. Er is een exempel gesteld. Hopen wij voor den onderwijzersstand en voor het prestige van het openbaar onderwijs, dat wij voortaan verschoond blijven van dergelijke onverkwikkelijke conflicten. Politiek debat te Broek op Langendijk. Donderdagavond 23 Maart werd te Broek op Langen- dijk een debat gehouden tusschen de heeren Ouwehand, hoofd der bijzondere school, en Ds. ten Cate, beide aldaar. De heer Ouwehand verdedigde de in behandeling zijnde onderwijs wetwijziging en daarmede ook het bijzonder onderwijs, sterk doende uitkomen het strijden voor hunne beginselen. Ds. ten Cate verdedigde daartegenover hot goed recht van de Openbare school, als zijnde de volksschool bij uitnemendheid, toegankelijk voor alle kinderen Spreker betreurde de verwijdering en den godsdiensthaat, die zullen ontstaan door het in werking komen van eene wetswijziging als thans in behandeling bij de Tweede Kamer, waardoor zullen verrijzen verschillende secte schooltjes, Do bijeenkomst was goed bezocht en beide sprekers werden met aandacht aangehoord. Politieke vergadering te fügmond. Woensdagavond 1.1. trad te Egmond aan Zee voor de pas opgerichte anti-revolntionnaire kiesvereeniging «Ne derland en Oranje'1 als Bpreker op de heer Jb. van Over steeg nit Amsterdam met hot ondsrwerp: De sameqwer king op politiek terrein en de resultaten er van. Spreker begon met te zeggen, dat hij ter voorkoming van misverstand voorop wilde stellen, dat hetgeen hij ging beweren, geheel zijn persoonlijke meening was. Hij sprak niet namens de anti-revolntionnaire partij. En nn zette hy in een lang betoog uiteen, waarom de Christe nen ook op staatkundig terreiu hunnen God niet wil den, noch konden loslaten. Dient God iu alles, wat ge door, was de uitspraak va» Ohr'stus on daarom erkennen wij Hem ook in de politiek. Welke vrijzinnigen, die toch ook beweerden Christenen te zjjn, volgen Obristus na op bet terrein der Staatkunde? Men zie maar eens naar de pezazsquaestie 1 Schuift de liberaal zich niet tusschen het kind en de oudera? Wjj eiacben vrijheid der ouders, om hunne kinderen in die richting te doen opvoeden, waarin zij het wenschen. En daarom is <.oo hoog noodig, hetgeen de aachangige on- derwjjs novelle ons belooft. Toch is er dan nog van rechtsgtljjkbeid geen sprake; immers voor elk kind van de bijzondere school zal vanwege den Staat dan nog maar f 7,50 uitbetaald worden, terwjjl voor elk kind der openbare school f 24,50 zal gegeven worden. Hiermede brak de spreker zijne rede af met te zeggen: Indien er geen debat was, zou hij ook nog over de resultaten der samenwerking spreken. Na eene kleine pauze werd er gelegenheid gegeven tot debat. Hieraan namen deel de heer Swg«huizen Reigersberg, die slechts eenige vragen had te stellen en de heer Frans Netsoher, die begon met zioh voor te stel len als een paganist, een heiden, die niet wilde gelooven volgens de ljjnen, door Dr. Kuyper c. s. aangegeven. De geachte spreker van hedenavond, zoo ging hti verder, spreekt over verdraagzaamheid. Weet hjj dan "niet, dat Dr. Kuyper de socialisten ten aanhooren der geheele Kamer buiten de zedelgke gemeenschap der maatschappij stelde. r Wg, vrijzinnigen, accapteeren niet als leiddraad in de politiek God ueze staat ons te hoog VOor de politiek maar de Rede, gesteund door de gaven van hart eD verstand. Ons beginsel, dat ons doet strijden voor de kleinen en misdeelden, is de algemeene menschenliefde. Wg brengen geen scheuring in de natie, zooals door Dr. Kuyper kunstmatig is gedaan. En wat nu de resul taten betreft die de spreker iu 't geheel niet genoemd heelt, ondanks zjjn opgegeven onderwerp, deze waren weinige. Ook de samenwerking mag wel zoo wezen. Men denke slechts aan 't veisehil omtrent de doodstraf de eedsquaestie, den vaocinedwang, de regeling der zondags rust en de beteugeling van deu hartstocht van 't spel De heer van Oversteeg repliceerde hierop, dat zgn póli- tiek zoo rein was, dat ook hierin God gediend kon wor den. De politiek van den heer Netscher achtte deze zeker te vuil, om God er in te mengen. Nochtans, de Rede mocht wel door de politiek besmenrd worden. De Rede, die volgens den heer Netscher gesteund werd door dé gaven van hart en verstaud. Ed wat nu die algemeene menschenliefde betreft, een Duitsch professor had dezer dagen nog in ons land verkondigd, dat de naastenliefde door het Christendom was gepropageerd. De scheuring iu den lande hadden eerder de liberaleu dan de Christenen gebracht, zelfs een prof. Bcys sprak in b9 al van die scheuring en een van Houten in '86 dus deze was er al vóór Dr. Kuyper opt-ad als minister! De regeering had niets gedaan! Jawel, 't ministerie, het werkzaamste, dat in lange jaren ons laud geregeerd heeft had wel wat gedaan, maar joist datgene, waaraan mijn-' heer Netscher het land had. Nadat de heer Netscher nog in 't kort van dupliek gediend had, waarin hg verklaarde niet op alles te willen Waan, wat do spreker geantwoord had, en de heer Tysma met een eake! woord geprotesteerd had tegen een uitlating van den spreker van de vorige vergadering, sloot de voorzitter, de heer Bremer, de vergadering mét den wensch, dat de kiezers, tot nog toe hier eenzjjdig voorgelicht, nu als zelfbewuste kiezers in Jnni naar de stembus zouden gaan. den brand op Marken. Ougeveer f5000 is ontvangen voor de noodlijdenden door den brand cp Marken. Er kan nu zeer voldoende geholpen worden. Kievitseieren. Men schrijft ons van Tessel: In de beide Tesselsche couranten komeu weder vele advortentiën voor van landbouwers, waarin zjj het eieren- zoeken op hun landerijen verbieden. Eensdeels wordt dit gedaan omdat er veel gras vertre den wordt en zjj zelf het profjjt van de eieren willen hebben, maar vooral ook verbieden zij het eierenzoeken, omdat zij terecht inzien dat het broeden der kieviten op hun lauderjjen van zeer veel nut voor hen is, wjjl de vogels veel wormen en insecten oppeuzelen. Het gebeurt toch, dat, waar dikwjjls eieren worden gezocht-, de kieviten zich naar andere plekken verplaatsen. Vad, Schurft In appel- cn perenbooncn. De proeven, welke een paar jaren geleden in »do Ban- gert", nabjj Hoorn, zgn begonnen ter bestrjjdmg van do «schurft1' in appel- en perenboomen, en de gunstige uit komsten, welke de tuiniers hebben verkregen door hot besproeien met Bordeausehe pap, zjjn ook buiten de provincie bekend geworden. Dezer dagen hebben drie groote fruittelers uit Poeldijk (Westland) de boomgaarden in de Ëangert bezocht, om zich te overtuigen van de uitkomsten dezer proeven. Overreden. Het 15-jarig meisje S te Haarlem is Donderdagmor gen door de stoomtram Haarlem Alkmaar op den Schoterweg overreden. Het meisje stak den weg over en gleed op de rails uit juist toen de tram aanzette. De wielen gingen over de borst. Ernstig inwendig gekneusd werd zjj naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Rijks landbouwwlnterschool. Het openbaar eind- en overgangseximen van deze school te Schagen, zal Maandag 3 April aldaar plaats hebben. Laadplaatg van groenten. Uit Broek op Langendijk wordt ons geschreven Hoewel de laadplaatB van groenten en de afvoerljjn naar de lgn der H. IJ. S. Mpjj. eerst in Juni 1902 word ge opend, bleek zjj nu al reeds te klein te wezen. Dezen winter heeft de laadplaats een flinke uitbreiding ondergaan, er is een groot stuk aangeplempt, waarop twee stel rails voor wagonberging, en een stel is aange legd laags een in aanboaw zijnde ruime goederenloods, waarbjj een kantoor voor telefoon en lading-bureau. Alles nadert reeds de voltooiïng en kan zeker met het aanstaande seizoen in gebruik worden genomen. In het jiar 1904 werden er van de laadplaatg 6323 wagons groenten verzonden en tot 1 Maart 1905 reeds weder 957 wagons. De heer K. J. Pen, leeraar aan het gymnasinm alhier, staat no. 2 op de voordracht voor leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te 's-Gravenhage. „Liefdadigheid naar Vermogen." Woensdag 5 April a.s. zal de algemeene vergadering der leden van de vereeniging «Liefdadigheid naar Ver mogen", des avonds ten 8 ure in restaurant «l'root" gehouden worden. Een advertentie komt daarover voor in dit blad. Predikbeurten te Alkmaar. De predikbeurten hier ter stede zullen Zondag 26 Maart als volgt worden vervuld: Groote Kerk, 10 uur, Ds. Winkel, Pred. te Limmen. Kapel, 10 uur, Ds.Vinke 6 uurDs. Guldenarm Woensdagsivond geen dienst wegens vacatnro. Evang. Lnthersche Kerk, 10 uur, Ds. Ternooy Apèl. Dooi sgez. Kerk, 10 unr, geen dienst; nre> Kinderker k. Remonstrantsoh-Gereformeerde Kerk, 10j nar, Ds. de Regfc. Gereformeerde Kerk 10 nur, Ds. Wechgelaer; 6 uur, Ds. Wtohgelaer, Calecb, Zond. 40. Herv. G«m. te Oudorp, geen die nst. Aankoop van grond voor het bouwen van een nieuwen gashouder. In de Raadsvergadering van 8 Februari 1.1. werd in begmsel besloten tot het bouwen van een nieuwen gashouder met een inhoud van 8000 k 10000 M3. B. en W. hebben zich aanstonds bezig gehouden met het zoeken naar een geschikt terrein en zijn daarin, ook naar de meening van de Commissie van bijstand en van den Directeur der gasfabriek, zoer goed geslaagd. Gevolg daarvan is, dat zij thans den Raad voor- stellen over te gaan tot aankoop van 1". een stuk grond, gelegen naast en grenzende aan de Boterfabriek van do firma J. A. van den Bosch en Zoon, aan den Helderschen weg, in eigendom toebe- hoorende aan den heer J. Balder, ter diepte van onge veer 60 M. en ter breedte van ongeveer 25 M., alzoo

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 9