BOELHUIS 'BPfTÊML' AND. BERLIJNSCHE BRIEVEN. BINNENLAN D. STADSNIEUWS. ADVERTENT ÏEN.~ N ieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. te Schoorl gandistische kracht van nitgaan en waarschijnlijk voor de liberale party nog een toekomst zjjn. Wanneer de libe ralen tegenover nienwe toestanden en nienwe machts verhoudingen, en tegenover nienwe politieke en andere eischen eens wat minder bevangen stonden, misschien bezaten zjj het vermogen dat zjj nu missenjonge, frisscbe krachten aan te trekken en slagvaardig te staan tegonover de clericale demagogie, die het nu met haar beroep op het geloof altijd van de liberalen wint. Nu echter ontleen - het liberalisme zjjn kracht aan het negatieve, aan bet anti-clericalisme. Onder het ministerie-Borgesius verdeelde de partjj zich en ging achteruit, nu is zjj actief. Doch van het negatieve kan geen opbouwende kracht uitgaan. Men ziet 't zelfde ook aan Dr. Knyper. De onvruchtbaar heid van zjjn regeering is te wjjten aan het negatieve van zjjn politiek, aan zjjn opzetteljjk gewilden strjjd tegen de moderne arbeidersbeweging en hare eischen. Hierin onderscheiden zich als het er op aan komt de tegen woordige regeering te bestrjjden, de sociaal-democraten van de liberalen, dat zjj naast het negatieve, de critiek, iets positiefs hebben hun duideljjk geformuleerd program en hun blik in de toekomst der maatschappij. Op dat positieve moest, zoo meende de heer M., te meer nadruk gelegd worden omdat de leuze »anti-clericaal" de grenzen tusschen de sociaal-democratie en het liberalisme doet verflauwen en in zooverre een gevaar is. Wat nu de Juni-verkiezingen aangaat, de heer Melchers verwachtte, dat de sociaal-democraten alleen door grooto inspanning hunne tegenwoordige zetels zouden kannen behouden. Verschillende groepen kiezers, die vóór vier jarentoen de strjjd om de sociale hervormingen voorop stonden, in de sociaal-democratie de krachtige hervormings partij steunden zullen nu als het anticlericalismo in den strjjd naar voren raakt makkeljjker met de liberalen me degaan. Dat maakt het ook twijfelachtig of het mogelijk zal zjjn nienwe te veroveren. Dat achtte bjj echter niot het voornaamste, al was het niet zonder gewicht. Wel dacht bjj, dat op hanne candidaten meer stommen zouden worden uitgebracht, zoodat de verhouding van hun stern- men-cjjfer wat gunstiger zou zjjn tegenover het totaal. Dit kwam hem voor van meer bljjvende beteekenis te zjjn. Ook hot stemmen-cjjfer van de liberalen zou wellicht iets vooruitgaan doch de heer Melchers betwgfelde 't, of degenen zouden terugkeeren, die voor deze partjj verloren gingen door hun vrees voer de fiaancieele gevolgen der sociale politiek van het ministerie-Goeman Borgesins. Het belang gaat bjj de massa boven het beginsel en de zoogenaamde kleurlooze middenstof is niet gediend van sociale politiek die geld kost, reden waarom deze wel zou meewerken het ministerie Knyper, dat voor hen »het beste en goedkoopste in 't gebruik is", te behouden. De heer Melchers eindigde zooals hij begon Verandering kan slechts komen door de toenemende teleurstelling van de kleine luyden en hjj voegde daaraan toe: Op het op komend geslacht moet verder de hoop zjjn gevestigd. Er zjjn ruimschoots teekenen, dat dit geslacht een anderen weg zal willen volgen dan thans bewandeld wordt. Anders zou het clericale conservatisme heusch niet zoo'n haast maken om vóór de verkiezingen haar schoolwotnovelle en het hoogere subsidie voor de bjjzondere school binnen te krjjgen Zjj wil tot eiken prjjs de jeugd naar haar inzicht en haar belang opvoeden en clericale kiezers kweeken 1 Particuliere Correspondentie). Berlijn, 6 April 1905. Grepen alt hetgeen Berlijn In de laatste maanden aan kunst bracht. Op muzikaal gebied zijn we aan wonderkinderen gewoon geraakt. Dichteressen in de korte rokken be lmoren nog tot de groote zeldzaamheden en het door haar hooren voordragen van haar literarische producten lokte een talrijk publiek naar de Beethovenzaal. Voor ons had deze gang een dubbele beteekenis omdat het heette dat de twee jeugdige dichteressen Hollandsche meisjes waren. De vijftienjarige Lou en haar veertien jarig zusje Jo Weissenturn droegen haar «Blumen- 'versspiel BlumenfreudBlumenleid" met groote zeker heid en in onberispelijk Duitsch voor. Als we nu niet geweten hadden dat de oude heer Weissenturn uit gever, impresario, regisseur, tooneelspeler en dichter is of was, en in een of eenige van deze functiën eenige jaren in Nederland gewoond heeft, dan zouden we misschien met anderen een »hoe is het mogelijk' heb ben uitgeroepen. Nu waren we tamelijk sceptisch ge stemd en vermoedden van het begin tot het eind de alles regelende hand van den vader, die zijn verblijf in het buitenland als reclame ten voordeele van zijne kinderen tracht te exploiteeren. De breede massa liep er in en was vol bewondering voor onze lieve «lanagenootjes", die niet alleen zoo mooi konden dichten, doch met zulk groot talent hare verzen wisten te zeggen. Over een punt waren we het allen eens, dat Lou en Jo zich met buitengewoon gemak wisten te bewegen, geen zweem van onzekerheid aan eerstbeginnenden ge woonlijk eigen. Het zal de groote vraag zijn of we op den duur met de door vader Weissenturn bij onze natie ingedeelde won derkinderen veel eer zullen inleggen. Dit is gelukkig wel het geval met onzen eenigen zanger Johannes Messchaert. Uit de groote keuze aan solisten, die te Berlijn worden aangetroffen, was hij steeds de uitverkorene, die in groote koorwerken een der solo partijen vervulde. Bracht het programma, wat sopranen, alten en tenoren betreft, nog al eens afwisseling, als bas was het steeds professor Messchaert die medewerkte en die de lastigste critici door zijnen edelen zang en zijne ge acheveerde methode tot bewondering wist te brengen. Zelfs groote kunstenaars hoorde ik onlangs zeggen van dien man kan men altijd nog wat leeren. Na het einde van dit seizoen gaat deze buitengewoon begaafde zanger ons verlaten en zal als leeraar aan het conservatorium te Frankfort optreden. Zjjn nieuwe werkkring zal hem niet altjjd de gelegenheid laten aan de roepstem der zangvereenigingen gevolg te geven om de bas-solopartij op zich te nemen. Yvette Guiibert thans Frau Dr. Schiller nam voor eenige weken afscheid van ons. Wat zij dezen winter bood was geheel nieuw. Oud-Fransche liederen Chansons Pompadour zong ze, onder begeleiding van oud-Fransche instrumenten, voor zalen die steeds uitvei kocht waren. Toen ze de zekerheid had, dat het publiek voor vroegere kunst oog en oor had, bracht ze ook volksliederen uit het tweede keizerrijk op haar programma. De Chansons Pompadour werden in rococo-costuum voorgedragenlater verplaatste ze met hare enorme crinoline en gescheiden haren ons in het glanstijdperk van Keizerin Eugenie. Met grooten kunst zin droeg ze de liederen uit die perioden voor. Gustave Nadaud's «Bonhomme" is één van de mooiste verzen, die Yvette Guiibert ooit heeft voorgedragen. Nu de Berlijners hun zin voor de Fransche kunst ondubbelzinnig aan den" dag hebben gelegd, heeft Yvette's man, Dr. Schiller, het zich blijkbaar als taak gesteld ook de moderne Fransche muziek hier ingang te doen vinden. Onder de leiding van Fransche dirigenten en Fransche solisten zal het Philharmonische Orchest eenige avonden uitsluitend Fransche werken uitvoeren. Heden avond heeft het eerste «Schiller-Concert" plaats. Behalve werken van Saint-Saëns worden composities van Charrier (Ouverture Gwendoline) Caesar Franck en Vincent d'lndy ten gehoore gebracht. Behalve Saint- Saën zjjn de meesten te Berlijn zoo goed als onbekend. Ik heb er, geloof ik vroeger reeds opgewezen, dat al wat Fransch is hier tegenwoordig opgeld doet. De schouw burgen, die uit het Fransch vertaalde stukken op hun programma brengen, maken de beste recettes en kunnen met 3 hoogstens 4 stukken in een seizoen vo'staan. Iloe gewaagder de situatiën, hoe grooter de bijval van het publiek. De geregelde theaterbezoeker zal al spoedig de opmerking maken, dat iedere schouwburg hier tamelijk wel zijn stam-publiek heeft. In het Trianon- en in het Residenz-theater, de huizen die den lichten Franschen kost aanbieden, steeds rijen kaalhoofdigenin smoking en jonge vrouwen, die gaarne zien en gezien willen worden. Daartusschen door officieren in de ver boden burgerkleeding en nu en dan een groepje land- edelen met familie, niets begrijpende moeders en dochters incluis. De in de pauzes haar, door de vrouwelijke abonnés, toegeblazen sigarettenrook doet hare ontzetting tot de uiterste grens stijgen en zijn mede oorzaak, dat ze zich thuis zoowel over het Trianon, het Residenz en het Metropol-theater als over de daar gegeven stukken hoogst geheimzinnig uitlaten. De buren, die na eenige weken ook het Spree-Babylon gaan bezoeken, haasten zich natuurlijk zich persoonlijk te overtuigen wat in ge noemde schouwburgen toch wel te zien is en leveren dan den abonné's opnieuw stof tot vermaak. Er spelen zich hier dikwijls kostelijke tooneeltjes af. Ofschoon ook in deze theaters goed gespeeld wordt, is kunstgenot niet het hoofdmotief waarom de meesten er heengaan. Voor den Berlijner is echter op dit gebied een over vloed van keuze. We tellen hier 39 schouwburgen, waarin avond aan avond gespeeld wordt. Daarom is het te verrassender dat over premières zoo weinig te ver melden valt. Alleen het in dit seizoen geopende »Lustspielhaus" deed eene uiterst gelukkige greep met Kadelburgs «Familientag". Het Neue en het Kleine Theater brach ten eene reeks nieuwe stukken voor het voetlicht, doch hadden met geen enkel een blijvend succes. Met Shakespeare's «Sommernachtstraum", Oscar Wilde's «Salome" en Gorki's «Nachtasyl" weten ze de onver wachte gapingen steeds weder aan te vullen. Tot vóór korten tijd ging het de direktie van het Lessing-theater ook al even weinig voorspoedig. Ger- harts Hauptmann's bewerking van «Elga", dat een geheel nieuw licht op het talent van dezen auteur werpt, heeft gelukkig verbetering gebracht. Alleen het Berliner Theater biedt in dit seizoen iets buitengewoons, niet door nieuwe stukken, doch door het optreden van Jozef Kainz, op het oogenblik Dir'tsch- lands grootsten acteur, dien men echter niet aan Berlijn wist te binden en die thans een der sieraden van het Burgtheater te Weenen is. Nu hij voor Berlijn zoo goed als verloren is, ziet men eerst duidelijk in, hoe weinig berekend de intendant van de Koninklijke thea ters voor zijne taak is. Want ik weet zeker dat gij, Nederlanders, maar heel weinig Duitsche acteurs en actrices zelfs bij name kent. De grootsten onder hunne Fransche kunstbroeders en zusters kent iedereen bij U. Zijn er echter wel velen onder U. die Frau Schramm, Frau Pappe, Rosa Bertens, Irene Triesch, Gertrud Eysoldt, Reicher, Rittner, Pohl, Matkowsky, Staase, Christians, Kayssler, Krausneck, Pagay of Wasmann zelfs bij naam kennen? De oorzaak is hierin gelegen dat, indien men von Sonnenthal en Kainz uitzondert, lalenten als de Coque- lin's, Sarah Bernhardt en Eleonore Duse hier vergeefs gezocht worden. De tegenwoordige Berlijnsche acteurs en actrices spelen goed, soms zeer goed, hun samenspel is gewoon lijk uitstekend, doch eminente kunstenaars telt Spree- Athene niet onder de leden zijner talrijke theaters. Van een roem tot over de grenzen is bij de meesten geen sprake. Ook op het gebied der opera's en operette's is dit jaar de oogst dun. Herinnert U als eenige première der Koninklijke opera de «Roland von Berlin". Bij de eerste uitvoeringen een «succes d'estime" (voor den Keizer) bij de volgende een «succes Destinn", aange zien de sopraan Erminy Destinn in dit werk van Leoncavallo onvergetelijk mooi zingt. Onze tweele opera, in het Theater des Westens onder gebracht, stelde het Berlijnsche publiek in kennis met een ander Italiaansch werk «Die neugierigen Frauen" (Le donne curiose) van Ermanno Wolf-Ferrari. Reeds vroeger werd het o.a. te München, Hamburg en Essen opgevoerd, zoodat Berlijn tamelijk achteraan komt. Toch heeft deze werkelijk zeer goede opera veel meer succes dan de Roland, en ir.en vraagt zich hier af hoe het mogelijk is dat de koninklijke opera, die bijna nooit iets nieuws brengt, niet de hand op deze noviteit heeft gelegd. Het zaljer mede gaan als met Massenet's «Manon", die eerst sedert een jaar hofïahig is. Zondert men enkele concerten uit, dan verheft, van alles wat Berlijn op kunstgebied te genieten geeft, zich zelden eene uiting boven het peil der middelmatigheid. Het is of eene onzichtbare looden hand op alle takken der kunst rust. Ook de liberale kiesvereeniging te Ondorp heeft Jhr. Mr. P. van Foreest aftredend lid der Tweede Kamer opnienw eandidaat gesteld bjj de Juni-verkiezingen. Het besluit van den Gemeenteraad van Graft, waarbjj aan den beer M. Laan eervol ontslag is gegeven met recht op wachtgeld, als onderwijzer te West-Graftdjjk is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland niet goedgekeurd. Gene geschiedkundige herinnering. Wij lezen in de Schager Ct Dit jaar is bet 350 jaar geleden, dat aan Burgemees- teren onzer gemeente het recht werd verleend, de uit gaande brieven van het wapen te voorzien. Dit wapen was toen en is nog als boven onze conrant is afgebeeld «eon witte Roos, omtrokken met een witte Cirkel, daar vier witte Leliën bniteu omstaan en dat op een rood veldgevoert van een geharnast Man, dragende een knots op zijn schouder.' Dat »de Roos van West-Friesland" bij het duizendjarig herdenken van dit feit nog eene bloeiende roos mag zjjn, zal zeker wel de wensch van ieder barer tegenwoordige bewoners wezen. Dan nóg zjj Dirk Burger's versje een waarheid, te weten »Ey waarom draagt de Reus De frisse Roos van Scbagen Omdat Westvrieslands roem Geen minder man kan dragen." Terzet tegen de politie. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde den anarchist Kloosterman, vroeger te Alkmaar, doch thans te Velzen woonaohtigwegens verzet tegen de politie tot 10 dagen gevangenisstraf. Telefoon te Holhorn. Den Hen April a.s. zal te Kolhorn een Rijks Tele- phoonkantoor in verbinding met Alkmaar voor het alge meen verkeer worden opengesteld. De diensttjjd is geregeld als volgtop workdagen van 7.30 tot 9.30 nnr vóór-, alsmede van 12 tot 1.30 en 5 tot 7 uren namiddagsop Zon- en feestdagenvan 7,30 tot 8.30 nnr vóórmiddags (Greenwichtgd). 11e goederenloods te Helloo. De opening der goederenloods van de H. IJ. S. M. te Heiloo zal plaats hebben op 1 Mei a.s., den dag waarop de nienwe dienstregeling in werking zal treden, waarin ook rekening is gehouden met de verbindingslgn voor het lossen der goederen. Paschen valt dit jaar bjjna zoo laat mogeljjk23 April. De uiterste dag is n.l. de 25e maar dat znllen velen onzer niet beleven want nadat het in 1886 heeftplaats gehad, komt het eerst in 1943 en 2038 terng. De datnm wordt beheerscht door bepalingen, vastgesteld door het Concilie van Nicea in 325. Daarin werd be schreven dat het Passchfeest in alle kerken tegeljjk gevierd moest worden op den Zondag, die op de eerste volle maan na den aanvang van de Lente volgt en valt deze volle maan op een Zondag, dan op den daaropvol- genden Zondag. Deze bepalingon werden vooral gemaakt om samenval len van het Christeljjke met het Israëlietische Paaschfeest te voorkomen. Het begin van de Lente werd door het Concilie aan genomen op 21 Maart (men meende toen, dat deze datnm onveranderlijk waf). Id verband hiermede moet Paschen das tusschen 22 Maart en 25 April vallen. Vroeg Paschen op den allervroegsten datum 22 Maart, viel het laatst in 1818. In 2055 zal dit weer gebeuren. Liefdadigheid naar Vermogen. In de op 5 April 1.1. gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Vermogen", is voor diverae per sonen hnlp toegestaan ten bedrage van f 120,40. Predikbeurten te Alkmaar. De predikbeurten hier ter stede znllen Zondag 9 April als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur, Ds. van Leeuwen Bediening van het H. AvondmaalKapel, 10 uur, Ds. France, Predikant te Akerslootavond 6 uur, Ds. Vinke, DankzeggingWoensdagavond 6 uur, Ds. Vinke, Voorbereiding voor bet H. Avondmaal. Evang.-Luthersche Kerk, 10 uur, C. Met, Proponent. Doopsgez. Kerk, 10 nnr, Ds. Glasz, Doopbediening. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, 10£ nnr, Ds. de Regt. Gereformeerde Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer6 uur, Ds. Weohgelaer, Catech. Zond. 42. Herv. Gero. te Oudorp, 10 uur, Ds. Pool. op Woensdag 12 April 190A, des voormiddags 10 uur op de plaats, bewoond door den heer C. DUIN Jz., nabjj de R C. Kerk, om contant geld van 9 stuks best hoornvee, waaronder 6 kalfkoeien, 1 brnin ruinpaard 2 jaar oud, 1 boerenwagen met herken, bak- wagen met hekken, 1 kar op veeren, driewieldekar met ierbak, melkwagen met bus, 2 troggen, landbort, tuigen en verder hoeren- en landgereedschappen. Op de plaats geen gelegenheid voor altspanning. P. J. LAURMAN Notaris, Schoorldam.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6