STAD SN IE ÏÏVS. Kalkovensbrug. INGEZONDEN STUKKEN. benoemd in district I de heer J. Swan, Voorz., C. Groot en C. Bij post, leden en J. Schoorl, plaatsvervanger en in district II de heeren W. Keesom. Voorz.,, W. Zut en J. B. Boekei, leden en D. Plaatsman, plaatsver vanger. Het jaarlijksch verslag van den toestand der gemeente over 1904 werd na voorlezing voor kennis- geving aangenomen. In eene vergadering van de afdeeling Amsterdam der Noord-Hollandsche Vereeniging »Het Witte Krnis" is besloten o. a. tot lid van het hoofdbestnar voor te dragen den heer G. Looman secretaris der aideeling Alkmaar. Ons wordt verzocht te melden, dat Vrjjdag te 7 nnr in de kerk der Evangeliscb-Lutbereche Gemeente de Avondmaals-bediening zal plaats hebban. Vrijdagavond 7 nar is er ook dienst in de Remon- strantsche Kerk. Op den Tweeden Paaschdag te 10 nnr is er Kinder- kerk in het gebonw der Doopsgezinde Gemeente. Vrjjdagavond is er voorts dienst in de Groote Kerk (7 nnr, Ds. Vinke), in de Doopsgezinde Kerk (7 nnr, Ds. Glasz) en in de Gereformeerde Kerk (Ds. Wechgelaer). Een paar berichten nit de slagerswereld. Bljjkens een advertentie in dit nnmmer heeft de heer Jb. Brands heden zjjn nieuwe zaak geopend in de Scha- pensteeg 24. De inriohting mag gezien worden de nionw- ste eischen des tijds komen er tot hnn recht. Voorts zjj de aandacht gevestigd op de advertentie von den heer Jb. Pels, die voor da Paaschdagen gezorgd heeft voor extra-goede waar voor zjjne olientéle. Gisteren was het 25-jaar geleden dat de bankwerker Jan Post bjj de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij in dienst kwam. De Directenr, de heer Th. van Spall, wenschte hem daarmede harteljjk geluk en bood hem een zilveren horloge met inscriptie, als aandenken, aan, hetgeen door den jubilaris dankbaar werd aanvaard. Ook van andere zgiien ontving hg blijken van belang stelling. Het verslag der Gezondheids-commissie in de gemeente Alkmaar, zooals dat werd uitgebracht in de Openbaie Vergadering van den 9en Maart j.l., is thans in druk verschenen. Een uittreksel daarvan gaven wij in ons nummer van 10 Maart. Cadettenschool. De cadetten zijn heden met verlof vertrokken tot den 25en a.s. *- Ds parade, Woensdagmiddag in den Hout, had 't ge» wone verloop. Zg werd gecommandeerd door den kapitein G. Snellen ea de honneurs werden in ontvangst genomen dooi den Dhecteur der Cadettenschool, den luit.-kolenel J'. H, P. de Lille Hogerwaard. Het Neder landschc Rund vee-Sta» boek. Woensdagmorgen werd in Hotel «Toelast' alhier de algemeene vergadering van het Nederlandsche Rundvee- stamboek gehouden. Voorzitter was de heer P. J. J. Repelaer, secretaris de heer H. C. Waldeck; de vergadering was goed bezocht, alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. In zijn openingswoord deed de voorzitter uitkomen, dat deze vergadering de eerste is, die sedert 1896 in Noord-Holland gehouden wordt. De inwendige toestand der vereeniging is tot nog toe verre van rooskleurig geweestvooral in de drie laatste jaren. Er is niet stil gezeten om hierin verbetering te brengen maar 't heeft weinig gebaat. Daarom is noodig dat de vereeniging op andere grondslagen komt te rusten dan tot nu toe een nieuw lichaam zal in het leven worden geroepen 't zal niet zoozeer zijn een reorganisatie als wel een nieuwe organisatie, waartoe men stappen gaat nemen. Spr. hoopt, dat dit jaar het laatste sukkeljaar is geweest, en dat een nieuw leven voor de vereeniging zal beginnen. Twee mededeelingen heeft spr. te doen1°. een droevige, n.l. het overlijden van het lid en commissaris Job van der Have, dien spr. herdacht als een arbeidzaam en degelijk lid, en 2°. een verblijdende, n.l. dat de landbouwinspecteur, de heer F. B. Löhnis, de vergade ring gaet zijne tegenwoordigheid vereert. Aangezien de notulen van de vorige vergadering reeds in druk zijn verschenen en aan de leden zijn rond gezonden, stelde de voorzitter voor, den secretaris van de voorlezing ervan te ontheffen. Alzoo werd besloten,' waarna de notulen onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens las de secretaris het verslag omtrent den toestand der vereeniging voor. Hieruit bleek o.a. dat de regeering de vereeniging steunde het rijkssubsidie werd verhoogd tot f6600. De financieele toestand is vooruitgaande. In verband met de Nederlandsche vee stapel werden in 1904 proeven genomen door den heer I. G. J. van den Bosch van Wageningen in 1905 zullen de proeven worden voortgezet. Ingeschreven werden in het stamboek 1236 stuks vee200 stuks zijn dit jaar meer ingeschreven dan liet vorige jaar. In het kalve- renboek werden ingeschreven 007 dieren. Het ledental der vereeniging is thans 2306. Het verslag werd, onder dankzegging aan den secretaris, goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna de rekening en verant woording over '1904. Deze rekening, aanwijzende in ontvang een bedrag van f 13080.70, in uitgaaf van f7572.765, sluitende dus met een batig saldo van f5507.935, werd goedgekeurd. Evenzoo de daarna in behandeling genomen begrooting aanwijzende in ont vang en uitgaaf een bedrag van fl6I05.435. Als plaats, waar de tweede algemeene vergadering zal gehouden worden in 1905, werd aangewezen Am sterdam. Deze vergadering zal Zaterdag den 11 den November gehouden worden en heeft ten doel de plannen voor de nieuwe organisatie onder de oogen te zien en daaromtrent te besluiten, benevens het vast stellen van de begrooting voor 1906. De heer J. G. J. van den Bosch deed vervolgens uit voerig mededeeling van het door hem ingesteld onderzoek naar den toestand van het Nederlandsche rundvee. Velege- gevens werden door den heer van den Bosch verzameld. Hij deed in verschillende provincies reizen en bezocht een 195-tal fokkers. Het vee werd door hem onderzocht op gelijke gronden in verschillende provincies om zoo doende vergelijkingen te kunnen maken. Voorts werden de runderen volgens een bepaalde methode gemeten op verschillende plaatsen. Van een regelmatige weging meende spr. was ook voor den veestapel wel heil te verwachten. Wanneer men van de geboorte af op regel matige tijden een rund weegt, zal men een overzicht krijgen van de ontwikkeling. Dezen winter werden de door spr. verzamelde cijfers door hem bewerkt. De voorzitter bracht den heer Van den Bosch dank voor zijn uitgebreide werkzaamheden. Nog werd het woord gevoerd door den inspecteur van landbouw, den heer F. B. Löhnis. Spr. wees er op hoe herhaaldelijk bij de regeering is aangedrongen op ver hoogd subsidie. Dit werd dan ook verhoogd echter niet aanzienlijk, omdat de regeering van meening was dat de basis der vereeniging niet goed was. Met de grootste aandacht is dan ook het pogen der vereeniging gevolgd, om tot nieuwe organisatie te komen. Het doel hiervan moet niet zijn uniformiteit maar een streven om in de verschillende gebieden een zoo groot mogelijke vrijheid te krijgen. Hierna werd de vergadering gesloten. Stlerenkcuring. Bij de op Woensdag 19 April, alhier op het Doelenveld gehouden Centrale Stierenkeuring vanwege de provinciale commissie tot bevordering der veefokkerij in Noord-Hol land, waren ingezonden 165 stuks. De uitgeloofde premiën werden toegekend als volgt Voor driejarige of oudere stieren Premie van f 120. 1. Twisker Rundveefokvereeniging te Twisk, 2. «Bullestiek", Oostwoud, 3. C. Posch, Binnenwijzend, 4. A. Schenk Dz., Barsingerhorn. Voor tweejarige of ouaere stieren: Premie van f80. 1. C. liooij Hz., Ilaringcarspel, 2. H. de Goede Az., Beemster, 3. Jb. Posch, Bobeldijk-Berkhout, 4. H. Stam, Oudendijk, 5. C. Meurs, Winkel, 6. J. de Wit, Bergen. Premie van f 60. 1. Wed. A. C. Bakker, Wieringer- waard 2. A. SchrooderHensbroek 3. Jb. Zijp Hz., Wieringerwaard, 4. C. Smit Gz., Burgerbrug, 5. M. Laan, Beemster, 6. C. Schuurman, Wervershoof. Reserve: Stieren vereenigingAndijk, C. Wit Kz., Nieuwe Niedorp, J. Wonder, Berkhout, C. Mulder Pz., Broek in Waterland. Voor Eenjarige stieren: Premie van f60.1. Joh. Stapel, Berkhout, 2. Js. Ruiter, Oosterblokker, 3. H. Stam, Ou dendijk, 4. K. Kaan Kz., Wieringerwaard, 5. A. Waiboer Dz., Kolhorn, 6. H. Schreuder, Buiksloot, 7. A. J. Zijp, Wieringerwaard, 8. Jb. Kaan Kz., id., 9. I. L. T. Grone- man, id. Premie van f40: 1. P. de Boer, Oosterblokker, 2. Jb. Sloten, Beemster, 3. Jn. Maars Nierop, Oostwoud, 4. J. de Veer, Schagen, 5. A. Sleutel, Schagen, 6. D. Boontjes, Burgerbrug, 7. D. Hogetoorn, Purmer, 8. K. Schoenmaker, Beemster, 9. A. J. Zijp, Wieringerwaard, 10. D. A. Kaan, Wieringerwaard, 11. .1. L. T. Groneman, Wieringerwaard, 12. N. D. 1<aan, Wieringerwaard. Reserve: J. M. Koelman, Wieringerwaard, J. Beem- sterboer, Venhuizen, Fokvereeniging te Andijk, Fokver- eeniging te Andijk. Padstieren. Premie van f25: 1. Stierenvereeniging, Andijk, 2. C. Mulder Pz., Broek in Waterland, 3. Stierenvereeni- fing, Opmeer, 4. Stierenvereeniging te Hoogcarspel, 5. Beemsterboer, Venhuizen, 6. Fokvereeniging te Andijk. Voor eenjarige stieren, afkomstig van koeien, inge schreven in net fokregister van Rundveefokvereenigingen. Premie van f40: 1. J. Beemsterboer, Venhuizen, 2. Rundveefokvereeniging, Winkel. 3. J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, 4. Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard, 5. J. M. Koelman, Wieringerwaard. ReserveJb. Kaan Kz., Wieringerwaard. Fokver eeniging te Andijk, P. Clay, Wogmeer, D. Willig, Ouden dijk, D. A. Kaan, Wieringerwaard, Fokvereeniging te Andijk, A. K. Schenk, Wieringerwaard. Alb. Kaan Kz. Wieringerwaard, Jb. Posch, Berkhout, J. Groot Fz., Twisk. P»ardennarkt. Gisteren werd alhier de groote paardenmarkt gehou den. Aargevoerd werden 183 paarden, dat is 36 paarden minder dan het vorige jaar. De prjjzen waren hoog, de handel was traag. Verpachting staanplaatsen Kermis. Bjj de op heden gehonden inschrjjving voor ds ver pachting van plaatsen voor palingstallen op de KermiB in 1905, is gebleken dat het hoogst was ingeschreven voor een plaats Ged. Nieuwesloot b/d Poffertjes-kraam door W. Porteggs f 8; id., Hol by Café Central door J. Smit f 8,50; id., hoek Achterstraat en Scbapensteeg door J. Gerver te Hoorn f 15.30; id., Kleine Kaasmarkt bij de bakkerjj v/d heer Valk door J. Habich f 20; id., idem, bij het Waagplein door J. Smit f 10,50, idem hoek Langestraat en Mient, door M. Zonderhnis f 30.25id., hoek Boterstraat en Laat, door de Wed. Molenaar, Purmerend f5.40; id., hoek Payglop en Laat, door M. Zonderhuis f8.50; id., Laat ongeveer bij de R. K. Kerk, door rnej. Corjanus geb. Klappe, te Kampen f 10id., hoek Krebbesteeg en Laat, door H. Kalter, te Kampen, I 8.03id. hoek Schoutenstraat en Laat, door J. Smit, f 10 35id., Paardenmarkt, door K. Warnars, te Kampen, f 5.05. De herverpachting van een standplaats voor een stoom- csrronsel had tot resultaat, dat thans de plaats is gegund aan den heer L. G. Tewe, te Gent voor f 1650. Het vorige jaar werd een bedrag van t 3475.— voor deze plaats opgebracht. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22)'ter kannis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rjjks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier No. 2 dor Personeele belasting, voor het diensijaar 1905, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Am sterdam, den 18 April 1.1. dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bjj de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de ter mijn van zes weken, binneu welken daartegen bezwaar schriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, 19 April 1905. J. de WIT Dz., lo. Burg. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatseljjk Bestuur te Alkmaar brengt, op. grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen.dat bjj hem ingekomen en aan den ontvanger der Rjjks directe belasting binnen deze gemeente ter invordering is over gegeven het kohier No. 3 der personeele belasting voor- het dienstjaar 1905, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 19 April 1.1. dat ieder verplicht is zjjn aanslag, op den bjj de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termjjn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften knnnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, 29 April 1905. J. de WIT Dz., lo. Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat bjj hnn ooilege van Dijkgraaf en Heemraden van den polder de Egmondermeer de mededeeling is ontvangen dat de Kalkovensbrug, wegens uittevoeren schoeiiDgawerk, op Woensdag 3 Hel a.s. voor het verkeer net rijtuigen zal gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. de WIT Dz., Voorzitter loco Burg 18 April 1905. DONATH, Secretaris. Ueneentelij ke Bran dverzekering. Geachte Heer Andriessen 1 Als ik, naar aanleiding van uw aanteekening onder mijn ingezonden stuk van Dinsdagavond, weder de pen opnam om verschillende door u te berde gebrachte punten te bespreken, zoudt gij ongetwijfeld mijne be spreking opnieuw bespreken en zouden we, tot vermaak van de lezers uwer courant, wel aan den gang kunnen blijven. Gij schijnt de tegenwoordige regeling, met be trekking tot brandweer, brandpolitie en brandverzeke ring voldoende en onverbeterlijk te achten, ik ben daaromtrent eene andere meening toegedaan. Zoo hebben wij ieder een ander uitgangspunt voor onze redeneering gekozen en gaan onze gedachten ieder een anderen kant uitde uwen naar het behoud van het brandverzekeringsbedrijf in zijn t egen woord igen vorm, waaraan niet mag getornd worden en waarbij van een «naar de eischen des tijds" ingerichte brandweer verder geen sprake isde mijnen, naar een moderne brand weer, te verkrijgen door gemeentelijke brandverzekering, welker invoering niet op onoverkomelijke bezwaren behoeft te stuiten. Dit laatste aan te toonen heb ik mij voorgenomen, gelijk ik Dinsdagavond, aan het hoofd van mijn stukje, reeds schreef. Ik zal zoo vrij zijn daar voor zelf het tijdstip te bepalen en mij niet door u te laten voorschrijven, dat ik dit aanstonds te doen heb. Het kan geschieden buiten de beginsel-vraag om, welke ik in mijn «voordracht" stelde en toelichtte en waarop gij niet hebt gelieven in te gaan. Daar we dus ieder over iets anders pratenkan een debat tusschen ons gevoegelijk worden gestaakt. Met gevoelens van hoogachting, Uw Dw., DONATH. Hooggeachte heer Donath, Gij hebt genoeg van het debatIk moet dit eerbie digen. Wat mij betreft, ik had 't gaarne nog wat voortgezet, in de hoop, dat al debatteerende wel de cijfers en statistieken zouden komen, die aan een stelling als door U wordt verdedigd ten grondslag behooren te liggen. De conclusie, die Gij in bovenstaand stukje trekt, is natuurlijk niet de mijne. Geenszins heb ik betoogd, dat het verzekeringsbedrijf en de brandweer op het oogen- blik zoo volmaakt zijn, dat daaraan niets valt te ver beteren 't lag niet op mijn weg om hierop in te gaan. Wat ik heb willen zeggen en ook volhoud is, dat een verzekeringsbedrijf, zooals 't thans is ingericht, stellig is te verkiezen boven een systeem op zoo losse schroeven als door U in Uw voordracht is aan de hand gedaan. Lukt 't U dat systeem wat beter op pooten te zetten, welnu, dan kunnen wij 't altijd nog eens nader bekijken. Het verdedigen van een beginsel zonder een behoorlijke uitwerking heeft in mijn oog twijfelachtige waarde. Er zijn een menigte mooie beginselen, doch wat hebben wij daaraan, wanneer er niet bij gezegd wordt hoe zij practisch uitvoerbaar zijn. Overigens moge deze discussie u leeren, hoe onvrucht baar gewoonlijk antikritiek is. Want dit wilde ik u toch ook nog even onder het oog brengen't is niet uit eigen beweging, dat ik u heb bestreden. Gij zijt begonnen met mij uw brochure te zenden en daarover mijn oordeel te vragen. Daarmee kendet Ge dus waarde toe aan mijne meening. Dat deze anders is uitgevallen dan Gij waarschijnlijk hadt ver wacht, had voor u geen reden mogen zijn om in uwe beantwoording te beweren, dat ik «den ernstigen zin van uw betoog niet begreep." Waarom dan mijn opinie gevraagd In de hoop, dat er ook nog een dag zal komen, waarop wij vereenigd zullen mogen optrekken ter verdediging van een minder avontuurlijke zaak als nu door U weid ter hand genomen, heb ik de eer met onverminderde hoogachting te zijn Uw dw. W. F. ANDRIESSEN. Ue nieuwe uitdaging. Geachte Redactie, Op de nieuwe uitdaging van Berljjn, wil ik, ofschoon niet de schryver van het stukje geteekend »een bestuurs lid", antwoorden. Ik stel op den voorgrond dat het collecte-debat in Uw blad niet door ons is geopend, zoodat als deze polemiek afmetingen aanneemt, voor de ruimte van uw blad minder gewonscht, dit niet onze sohuld is. Berlijn had op de vergadering van 3 April het zjjne gezegd, ik dacht dat hjj voldaan was; waar B.'s wegen niet de onze zjjn, zullen we in lijdzaamheid berusten, en hem van antwooid dienen. De collecte-kwestie dan. Wanneer een organisatie een vergadering belegt en iemand daar buiten staande wenscht op die vergadering

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2