BINNENLAND. STADSNIEUWS. Nieuwst ij dingen. INGEZONDEN STUKKEN. de meeste vrouwen en meisjes nog voldaan over het geziene. Wat een goedmoedig, geduldig, spoedig tevreden gesteld volk is toch de Duitsche natie. Tien jaren geleden ontdekte Röntgen zjjne stralen en reeds thans spreekt men van Röntgologie. Op het gisteren gesloten Röntgencongres werd besloten tot het stichten van een Duitsch-Röntgen-genootschap. Het congres Nederland was vertegenwoordigd door professor Wertheim Salomonson uit Amsterdam ging gepaard met een Röntgen-tentoonstelling. Wat kan een enkele ontdekking toch oorzaak zijn dat in korten tjjd voor een geheel nieuwen tak van industrie een ruim veld geopend wordt. De in de Ressource alhier onder gebrachte tentoonstelling gaf een volslagen en alles omvattend beeld van den huidigen stand der Röntgologie. De geneeskundige afdesling bood ons een beeld van de verrassende resultaten door behandeling met Röntgen» stralen te verkrijgen. Men zag geheele serieön reproductiön in was van door afschuwelijke ziekten ontoonbare lichaamsdeelen voor en na de behandeling. Hoe enorm veel de mensch- heid aan professor Röntgen te danken heeftbrachten de groote ziekenhuizen, o. a. ook het groote hospitaal te Massachusetts en het Roosevelt-hospitaal te Boston, ons duidelijk in beeld. Ook de technische afdeeling was, men kan wel zeggen compleet. De meest bekende firma's hadden alle soorten instrumenten, die zich op Röntgens' leer baseeren, inge zonden en lieten die door bekwame technici verklaren. Het was eene hoogst interessante, hoogst moderne ten toonstelling, die een diep respect inboezemde voor wat de wetenschap vermag. In de technische afdeeling spande naast de maatschappij »Sanitas" de firma Siemens en Halske de kroon. De verplichting een roem te handhaven komt deze reuzen- firma trouw na. De firmanten zijn met hunne fabrieken zeer rjjk ge worden. Terwjjl men van de Halske's weinig hoort, speelt de familie Von Siemens een der hoofdrollen in de Berljjnsche wereld. Er wordt hier op het gebied der weldadigheid bijna niets ondernomen of men wendt zich eerst tot een der schoondochters van wjjlen den grooten Werner von Siemens. Elly en Ellen of ten minste éón van beiden moeton hare beschermende hand over bazar of bal uitstrekken, wil men kans van slagen hebben. Ellen vereenigt, als dochter van Von Helmholtz, de her innering aan twee wetenschappelijke namen in haar persoon. De woning van hare schoonzuster, mevrouw Elly von Siemens geb. von Siomens, was in de afge- loopen week het doel van alleo, die zich zoo'n beetje tot de »upper" van Berlijn rekenen. Een harer familie leden, mevrouw de weduwe Eleonore von Siemens, die te Rome een vorstelijk paleis bezit, had daar kennis gemaakt met eenen Perzischen prins, Freydun Malcom. Eenigen tjjd geleden keerde zij naar Berlijn terug om hare ver loving met dezen Pers bekend te maken. Thans had hier de huwelijksplechtigheid plaats. In de St-Gsorge Kiiche, waar de inzegening volgde, werd niemand toe gelaten, zoodat voor de villa der familie von Siemens zich eene dichte menigte verdrong en de receptie, die na de inzegening volgde, enorm bezocht was. Een ieder wilde de beeldschoone jonge vrouw met haren kleinen, tanigen, kromneuzigen prins tenminste éénmaal van nabjj gezien hebben. Het jonge paar zal zich voorloopig metterwoon te Rome vestigen. Over het algemeen is men hier anders in toonaan gevende kringen weinig over dit exotische huweljjk te spreken. Doch nog minder was dit het geval, toen vóór eenige maanden een der afstammelingen uit het vorsten geslacht der Hatzfeldts zich te Tokio met eene Japansche in het huweljjk begaf. Ook dit jaar gaf Cornelie van Zanten met hare leer lingen eene openbare uitvoering, waarbjj men weder tot de overtuiging kwam, dat onze vroegere landgenoote eene vrouw van veel talent is. Onder hare leerlingen muntten ditmaal in het bjjzondor mejuffrouw Aaltje Burg en de heeren Van Kempen, Kubbenga en Lulofs uit. Waar het onze aanhoudende grief is, dat onze be- beroemde landgenooten Messchaert, Sistermans, van Rooy, Tilly Koenen, Julia Culp in den vreemde zelden of nooit Nederlandsche liederen op hunne program ma's brengen, was het ons ditmaal een genoegen dat de school-van Zanten liederen van Oath, van Rennes, Kor Kuiler, Henri Vink en Fl. van Duyse ten gehoore bracht. Enkele Berljjnsche bladen, die in beginsel nooit melding maken van leerlingen-concerten, meenden ditmaal van hunne gewoonte te moeten afwjjken en gaven besprekingen van dezen avond. Het Berliner Tageblatt, dat overigens buitengewoon waardeerend over onze landgenooten oor deelde, had daarbjj de fatale »slip of the pen" om ma- juffrouw van Zanten sGesangs-komikerin" te noemen. O, dat drukfout-duiveltje I Eergisteren gaf baron van Wolzogen zjjne eerste opera opvoering. Hoed af voor de volharding en den onder nemingsgeest van dezen artistieken aristocraat. Toen von Wolzogen als kunstenaar in het openbaar optrad, rilden de kringen, waaruit bjj voortkwam, van zulke ordinaire neigingen. Dat was in den tijd toen de leden van den adel bjjna uitsluitend onder aangenomen namen hunne kunst-uitingen aan anderen dorsten mede te deelen. Prins George van Pruisen schreef als Conrad, Graaf Bandissin noemde zich von Schlicht, Frau von PattkammerMarie Madeleine, Helene von Monbart Hans von Kahlenberg. De gravin Kanitz on de dochter van den gezant de Gisbert betraden het concertpodium onder Italiaansohe namen. Gelukkig zijn de tjjden wel veranderd. Prins Joachim Albrecht componeert onder eigen naaut, doch niet eerder voordat de Keizer met zijn >Sang an Aegir" de wereld verrjjkte. En nu volgt de oude prins Albrecht, de vader van Joachim Albrecht, zoo waarljjk nog het voorbeeld van zjjnon zoon en heeft een Fackeltanz-marsch gecomponeerd, die bjj gelegenheid van het huweljjk van den Kroonprins zal worden gespeeld. De, als zoon van wjjlen prinses Marianne, ook in Nederland algemeen bekende prinB Albrecht laat reeds nu door de Brunswjjksche huzaren zjjne compositie in- stndeeren. Voor we tot von Wolzogen temgkeeren, wil ik hier nog even laten volgen dat prins Joachim Albrecht, de 2de zoon van prins Albrecht, tot de meest geziene der Hobenzollernsche prinsen behoort. Men ontmoet hem veel en overal, tot laat in den nacht treft men hem in de Berljjnsche cabarets, gewoonljjk in gezelschap van een der actrices van het Trianontheater. De prins is een gaarne geziene gast, de goedmoedigheid scbjjnt hem de oogen uit en bjj alles schaart bjj zich aan de zjjde van het lachende publiek. En dat zelfs toen in een der ca barets de komiek Cesar Franck den >Zondags-jager" voor droeg. Na het vermelden van allerlei episodes, vertelt hjj eindeljjk het moment dat een kapitaal hert rustig komt aanwandelen en dat de jager met beslistheid een raak schot zou hebben afgegeven, ware het niet dat het machtige beest aan alle zjjden van etiketten was voorzien, waarop met groote letters stond gedrukt: »reserviert für die Hofjagd." Wanneer men leest dat er regeerende vorsten zijn, die op één dag 910 fazanten, 2 hazen en I uil schieten, dan komt missohien de gedachte bij enkelen op dat er nog al wat tam wild moet rondgeloopen hebben. Een der grootste jagers is de Duitsohe Keizer. Op het landgoed Gross-Strelitz, den graaf Tschirschky-Renard behoorende, staat een 2 meter hoog monument, waarop in gouden letters is gegrift: tS. M. der Kaiser und König Wilhelm II erlegte an dieser Stelle am 2 December 1902 allerhöchst seine 50.000 Kreature, einen weissen Fasa- nenhahn." Binnenkort zal dan ook op zijn landgoed Rominten een groot standbeeld van den Keizer in jagers uniform onthuld worden. Doch terug naar Ernst von Wolzogen. Terecht beweert hjj dat er eene ongewenschte gaping is tusschen de zware, in groote opera's of klassieke concerten geboden muziek en de lichte tingel-tangel-kost. Voor jaren trachtte von Wolzogen deze ruimte aante- vullen door het vüeberbrettl" dat eohter niet in den geest der Duitschers bleek te rallen en eenen vroegtjjdi- gen dood stierf. Nu in de laatste jaren de oogst op het veld der operettes bedroevend dun was, heeft von Wolzogen het plan opgevat, den zin voor de lichte opera de Spieloper, Opéra-bouffe weder op te wekken. Hierbjj wil hjj goede moderne Duitsche componisten aan het woord laten komen. Hjj opende zjjne onderneming met eene opera van Zepler >die Bader von Lucca", waarvoor bjj zelf den tekst samenstelde uit Heinricb Heine's vltalienische Rei- sebilder" en met eene opera in één akte van HanB Hermann met Wieland's »Das Urteil des Midas" tot tekst. Ondanks de vele tekortkomingen was het ernstige artistieke streven van den ijjnvoelenden kunstonaar merkbaar. Indien het publiek von Wolzogen wil steunen, dan zal het hem op den duur tot dank verplicht zjjn. Ik vrees echter dat het onzen idealist zal gaan, als Paul Lindau, die na enkele maanden de bewjjzen gaf niet geschikt te zjjn om aan het hoofd van een groot theater te staan. Evenals hjj is ook von Wolzogen geen man van zaken. Voorloopig blijven we echter hopen dat hjj moge slagen en ons moge bevrjjd n van operette achtige onzinstukken zooals het Metropol-, halia-, Apollo- en Belle Alliance-theater den Bsrljjners in de laatste tjjden meenden te kunnen bieden. Het kwam overal op hetzelfde neeréén of twee populaire hoofdpersonen, voor het overige veel schitterende costumes, veel elektri sche kleureffecten en vooral veel dames in tricot. Het woidt hoog tjjd dat dit genre van kunst uiting door wat betera teruggedrongen wordt. Wie het dan ook wél met de opvoeding van zjjn volk meent, ga het streven van een man als Ernst von Wolzogen niet met onverschilligheid voorbj). Hoe hoog in dezen de Ber- ljjners staan zal ons de naaste toekomst leeren. Het plan is de Eerste Kamer tot hervatting der werk zaamheden niet vroeger bjjeeu te roepen dan kort vóór of na het uiteengaan van do Tweede Kamer. De liberale kiesvereeniging te Valkoog stelde candidaat voor de Tweede Kamer jhr. Mr. P. van Foreest, te Heiloo. Het gemeentebestuur van Wognutn heeft afwjjzend be schikt op het verzoek tot wjjziging der kiezersljjst in verband met de daarop voorkomende oud-zouaven. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft besloten het aantal leden der Gezondheidscommissie te Sohagen uit te breiden van 7 op 8. Uit Koegras en Buitenveld zjjn dit jaar Mei meer dan 50 boeren van hunne plaatsen vertrokken. Hoofdoorzaak van deze groote verhuizing is het in andere handen overgaan van plaatsen en landerjjen. Dezer dagen circuleerden te Heiloo ljjsten, waarop tal van ingezetenen door onderteekening adhaesie betuigden met eene eventueele benoeming van den heer L. C. Holland aldaar tot burgemeester dier gemeente. Alzoo wenscht de eene partij Jhr. N. van Foreest, de andere de heer Holland. muziekuitvoering. Door het Stedelijk. Muziekcorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zullen op Zondag 7 Mei 1905, des na middags 2'/j uur, in den Stadshont, de navolgende stuk ken worden uitgevoerd 1. Santo Stefano1', Marche Triomphale v. Ch. Voick. 2. Oaverture »Zum Frühlingsfest" Reinhardt. 3. »Im Stadtwald", Walzer Tongemlilde Max Fischer. 4. Fantaisie op motieven uit de opera >Mignon" N. Thomas. 5. Marche Loraine Composée l'occasion de la XVIIIe fête de Gymnastique de France v. Louis Ganne. 6. Oaverture »L'union fait Ja force" L. Canives. 7a. Méiitation sur le Ier prélude S. Bach. b. Czardas No. 1 sur des airs Natio- naux HongroisGustave Michiels. 8. Fantaisie uit de opera »PrecioBa" M. von Weber. Het schoolfeest. Een opwekking om wat te geven voor de jeugd. Of „een opwekking" is eigenlijk niet het juiste woord. „Een herinnering" is beter. Immers, om onze jongens en meisjes in Juli in de gelegenheid te stellen weder een prettig schoolfeest te vieren daarvoor wil ieder wel wat offeren, aandrang daarvoor is zeker onnoodig. Er is geen geld, dat mooiere rente afwerpt dan het gela, dat blijdschap brengt aan het kind. De volgende week zullen de commissarissen van de afdeeling „Alkmaar en Omstreken" van „Volksonderwijs" weder hun rondgang door de gemeente maken om bij dragen in te zamelen. Mogen deze regelen voor hen een goede introductie zijn 1 De tocht naar Schoorl met de oudste kinderen zal dit jaar den 5en Juli ondernomen worden en de daarop volgende week vieren de kleintjes hun feest op de speel plaatsen der verschillende scholen. Zooals men weet neemt „Volksonderwijs" dit goede middel te baat om het school verzuim in onze gemeente zoo gering mogelijk te maken. Veler medewerking wordt daarbij verleend. Als altijd was de heer Bosman bereid de noodige booten voorden overtocht der jeugdige passagiers af te staan en de on misbare hulp van onderwijzeressen, onderwijzers en commissarissen staat ook nu weer ten dienste van „Volksonderwijs." Nu nog late het publiek zich niet onbetuigd en dan is de zaak voor de kinderen in orde. Dit jaar staan er bijkans 1500 op de lijst dergenen, die voor de feestelijkheden in aanmerking komen hoe meer bijdragen aus, des te beter. 't ls waar, er wordt vaak een beroep gedaan op de stereotiepe „bekende offervaardigheid van het publiek," doch voor het kind gebeurt ait maar zelden dit bedenke men, wanneer commissarissen hun porte feuille met het papier, waarop geteekend kan worden, presenteeren. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). l)e vergadering van „Vooruitgang." Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het in Uw nummer van gister voorkomend stuk van het bestuur der politieke veree- niging „Vooruitgang" te Alkmaarin welk stuk mijn naam wordt genoemdvergunt Ge me zeker wel een paar opmerkingen. le. Vooraitgang" meende mjj de gelegenheid te moeten verschaffen mijne minachtende uitlating over Prof Treub het epitheton „minachtend" laat ik voor rekening van genoemd bestuur tegen hemzelven te komen volhouden en verdedigen. Maar die gelegenheid heeft het mij niet verschaft. Het is politieke usance wanneer men iemand tot een debat uitnoodigtmet hem in overleg te treden over den dag waarop dat debat zal plaats hebben Dat deed het bestuur van „Vooruitgang" echter niet Het hoeft alleen Prof. Treub laten optreden om te spreken over een onderwerp, dat hij elders reeds behandeld had, en waarover ik, zoo ik daaraan behoefte had gevoelddus elders reeds met hem had kunnen debatteeren. Het heeft hem laten op treden op een dag, zonder overleg met mij vastgesteld en dienog vóór dat het bestuur wist of ik al dan niet zou komen weer veranderd was van welke ver andering bet ten eenenmale verzuimde mij kennis te geven. Waarljjk, eene fraaie gelegenheid, die mij ver schaft werd Ware ik op de uitnoodiging ingegaan dan had ik Dinsdagavond alleen gestaan in de „Har monie", terwjjl Donderdag Prof. Treub tevergeefs zijn opponent zou hebben gewacht. 2e. Eerst Zondagmiddag ontving hot bestuur het bericht, dat en waarom ik de uitnoodiging niet aannam. Hier wordt het zoo voorgesteld, alsof het late inkomen van dat bericht mijne schuld was. Maar dat is geenszins het geval. Zaterdag den 15dennam het bestuur het besluit mij uit te noodigenmaar eerst Zaterdag den I2stenwerd mij daarvan bericht gezonden, welk bericht ik op Paschen ontving. Met de Paaschdagen ben ik niet gewoon zulke zaken te behandelen maar Dins dagmorgen (den 25sten) heb ik dadeljjk geantwoord en mijn antwoord dien dag met den posttrein van 12.30 verzonden. Hoe het kwam, dat het bestuur van „Vooruitgang'' eerst vijf dagen later mijn brief ontving, is mij niet bekendmaar gaarne wil ik daarnaar een onderzoek instellen. Aan mij ligt het in geen geval. 3e. „Een feit is het, dat de uitnoodiging is geschied", zegt het bestuur van „Vooruitgang." Gaarne verneem ik van dat bestuurwanneer het mjj zooals in de ad vertentie staat, tot een debat op Donderdag 4 Mei heeft uitgenoodigd Tot op dit oogenblik zond het mij niet eens bericht, dat Prof. Treub vandaag zou spreken. 4e. „Vooruitgang" is het bestuur van „Groen van Prinsterer" dankbaar voor de prachtige reclamodie het voor de vergadering maakt. Wanneer bij het optreden van „een der meest eminente mannen der vrijzinnig- democratische partij" te Alkmaar er nog reclame noodig is om de zaal te vullen, moet de invloed der vrijzinnig- democraten in die stad toch nog kleiner zijn dan ik dacht. 5e. De insinuaties aan bet lot van het stuk eene insinuatie, omdat het bestuur de gronden wist, waarop ik gewe gerd heb de uitnoodiging aan te nemen, en van die grondendie het niet noemt zeer wel de juistheid gevoeldelaat ik voor hetgeen ze is. „Zooals de waard is vertrouwt hij zijn gasten", zegt een Oudhollandsch spreekwoord en waar de leden van het bestuur van „Vooruitgang' het niet aandurven met politieke tegenstanders in debat te komenmag ik het hun niet al te kwalijk nemen dat ze mij van dezelfde zwakheid verdenken. Maar die mij kennen weten beter. Tot zoover, wat het stuk van „Vooruitgang" betreft. Op de zaak zelve zal ik thans niet ingaan. Voor de verkiezingen hoop ik nog wel eens in de gelegenheid te zijn, het onware en onwaardige in het optreden in deze van het bestuur der politieke vereeniging „Voor uitgang" voor de kiezers duidelijk in het licht te stellen. Met vriendelijken dank voor de opname, Uw dienstw. dr., Vlissingen4 Mei. J. H. BLUM.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 10