STADSNIEUW S. Veiling van vaste goederen, Nationale Militie. dieren achterblijven. Van de pl. m. 32000 oonschapen worden straks een 10000 stuks als oude schapen vermarkt. Wanneer men nu rekent, dat elk lam ongeveer f 10 opbrengt en elk schaap ongeveer f 20, dan ontvangt Texel dit jaar meer dan een half millioen guldens voor zijn schapenbedrijf. Dat is nog zoo kwaad niet. Aanbesteding. Door het Prov. bestuur van Noord-Holland is bij en kele inschrijving aanbesteed het bouwen van zes pavil joens en één administratiegebouw voor het nieuwe pro vinciale krankzinnigengesticht »Duin en Bosch", te Cas- tricum. Raming f 895.000. Laagste inschrijver was: J. Bijlard Fzn. te Hilversum voor f 831,000. Verder het herstellen van stormschade aan de duinen van den vasten wal van Noord-Holland in twee per- ceelen. Raming perceel I f 6400perceel II, f 8100massa f 14,500. Laagste inschrijver voor de massa: W. v. d. Mev, Wijk aan Zee en Duin, f 13,232. Perceel IC. G. Doeksen, Terschelling, f 6288. Perceel II Gebr. Appeldoorn, te Egmond-Binnen f 9300. Wijziging kiesdistricten voor de verblezl ngen van leden van den kemeenteraad. In de raadsvergadering van 29 Maart jl. werd het voorstel van B. en W. tot het nemen van eene afwij zende beschikking op het verzoek van de afdeeling Alkmaar der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij tot het inrichten van meer stembureauxvooral in het 3e district, aangehouden, en werd een nader onderzoek door B. en W. toegezegd. Nu de kiezerslijst voor het jaar 1905/1906 is vastge steld en dus het aantal kiezers zoowel in zijn geheel als naar de verschillende stemdistricten bekend is ge worden, is het B. en W. gebleken, dat aan het bezwaar «dat de woon- of werkplaats van enkele kiezers te ver van de stembureaux is verwijderd", beter kan worden tegemoet gekomen door eene wijziging in de stemdis tricten, althans voor zooveel de raadsverkiezingen betreftdoor dan één ot meer bureaux boven de nu bestaande in te richten. Daarom geven B. en W. den Raad in overweging 1 aan adressante te berichten dat aan haar verzoek om meerdere stembureaux niet kan worden voldaan, maar dat getracht zal worden door het wijzigen van districts-verdeeling voor den gemeenteraad zooveel mogelijk den verren afstand van de stem bureaux voor den arbeidenden stand te verminderen en 2°. aan heeren Gedeputeerde Staten van Noordholland, in verband met het bovenstaande, het volgende schrijven te richten Alkmaar, den 1905. Volgens de nu vastgestelde kiezerslijst, bedraagt het aantal kiezers voor leden van den Gemeenteraad alhier in het le district 731 v 2e 680 3e 1251 Door de steeds aangroeiende bevolking van de wijken E en F issinds de verdeeling der gemeente in deze kiesdistricten in 1897 werd vastgesteld, de evenredigheid van het 3e district tot de andere zoozeer verbroken dat eene herziening dier verdeeling, naar onze meening noodzakelijk moet worden geacht. Volgens een besluit van uw college d.d. 9 Juni 1897 No. 65 (Provinciaal Blad No. 68) zijn de kiesdistricten voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad samengesteld als volgt: Het le district bestaat uit de wijken A en B, waarvan afgetrokken het blok loopende van de Oudegracht z.z., van den hoek der Baangracht af tot aan het Ritsevoort, het Ritsevoort o. z. tot aan het Kennemerpark, het Kennemerpark tot aan de Baangracht w.z, en die gracht tot aan de Oudegracht. In dit blok zijn begrepen de Zrlverstraathet Ach terom, de Gedempte Baanslootde Parklaan en de Baanstraat. Het 2e district uit de wijken C en D. Het 3e district uit de wijken E en F, de schippers die in vaartuigen wonen en het blokhetwelk aan wijk A is onttrokken. Bij die verdeeling bestond de bevolking van het le district uit 5352 zielen 2e 6002 i 3e 5897 terwijl zij nu bedraagt het le district5310 zielen 2e 6078 3e 8548 der Gemeentewet bepaaltdat in gemeenten 15000 zielenvoor de verkiezing van leden Gemeenteraad, de gemeenten in 3 kiesdis tricten worden verdeeld, waarbij moet worden gezorgd, dat in de kiesdistricten zooveel mogelijk een gelijk getal leden gekozen worden en dit getal in behoorlijke even redigheid sta tot de bevolking van ieder district. Zooals hiervoren is aangetoond, voldoet de tegenwoordige ver deeling niet meer aan die eischen en het is daarom dat wij u in overweging geven de samenstelling der kies districten betreffende de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad, zooals die thans bestaat, te wijzigen Art. 5 boven de van den als volgt le district: de wijken A en B 2e C, D, F en deschip pers die in vaartuigen wonen. 3e wijk E. Wordt door den Raad in dezen geest besloten, dan zal het le district bevatten 811 kiezers, bij eene bevolking van 6344 zielen, 2e district 934 kiezers, bij eene bevolking van 8029 zielen, 3e district 917 kiezers, bij eene bevolking van 5563 zielen waardoor in elk opzicht aan het zooeven aangehaalde art. 5 der Gemeentewet is voldaan. Het is de bedoeling om met de gewenschte wijziging rekening te houden bij het opmaken der kiezerslijst voor 1906/1907. Toezicht op het hnndwerkonderwljs. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwjjs, heeft bg schrgven van 4 April 1.1. enn vijftal aanbevelingen bg B. en W. ingezonden, ter benoeming van eene dames-commissie van bgstand voor het toezicht op het onderwjjs in de handwerken, luidende als volgt: 1. Movronw C. H. de Lange—Tigler Wybrandl. 2. G. Conjju—van der Drift. 1. D. A. G. Verdam—Diephuis. 2. A. F. Koog—Olivier. 1. L. Koning—Rootmejjer. 2. J. Hoek—Loosjes. 1. Mejaffrouw J. M. C. Aalbers. 2. Movronw L. VonkBlom. 1. Mejuffrouw J. M. Cohen Stuart. 2. M. Oort. Daar B. en W. geen gebruik wenschen te maken van hun bevoegdheid om aan elk dezer aanbevelingen nog twee personen toe te voegen, geven zjj den Raad in overweging, uit de bovenstaande dubbeltallen eena keuze te doen. 1. 2. 3. 4. 5. Aankoop van een sloot. Ter verkrjjging van een voldoende frontljjn voor het te stiohten openbaar slachthuis, achten B. en W. in hooge mate wenscheljjk dat de gemeente in het bezit gerake van een gedeelte (sloot) van het peroeel, ten kadaster bekend gemeente Alkmaar in sectie C. No. 200, staande ten name van den Eendrachtspolder. Het polderbestuur heeft bg schrgven van 23 November 1904 bericht, genegen te zjj n de bedoelde sloot, behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, in eigendom aan deze gemeente af ts staan voor eene som van f 165 onder voorwaarde, dat de polder tan allen tgde het reeds sedert onheugelijke jaren bezeten hebbende recht van niigang behoude over het noordelijk gedeelte van perceel sectie C No. 248 tot en op den rgksweg naar Koedijk. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor om in dien geest te besluiten. Sloordhollandsch Krondcredlet. In de op Vrjjdag den 5en Mei 1905 gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders van het Noord- hollandsch Grondcrediet, Hypotheekbank te Alkmaar, directeur de heer J. F. Moens, is de Balans en Winst- en Verlies-rekening over het boekjaar 1904 goedgekeurd en bet voorgesteld dividend van 5 °l0 aangenomen. (Zie annonce.) De voorgestelde Statuten wijziging werd met algemeene stemmen aangenomen. Noordhollandsch Landbouwcredlet. Vrjjdag 5 Mei j.l. werd te Alkmaar gehouden de jaarljjksohe algemeene vergadering van aandeelhouders van het Noordhollandsch Landbouwcrediet, directeur de heer J. F. Moens. In die vergadering werd ue Balans en Winst- en Verlies-rektning over het boekjaar 1904 goedgekeurd en het voorgestelde dividend van 6 °/0 aan genomen. Cadettenschool. De wedstrjjd, die Zondag a s. op 't terrein der cadetten school zal plaats hebben, tnsschen 't eerste elftal der cadetten en de H. F. C. uit Haarlem, zal om l'/j uur aanvangen. Daar de cadetten waarschijnlijk voltallig zullen uit komen, zal dit ongetwjjfeld een spannende wedstrijd worden, en zeker de voornaamste van dit seizoen, daar dit H. F. C. elftal zeer stork is en o.a. op den tweeden Paaschdag tegen de Köloer Fuszbail-Verein geljjk speelde. De Kaaskwestie Naar aanleiding vau het gewijzigde voorstel van het hoofdbestuur der fiollandsche Maatschappij van Landbouw, inzake de Kaaskwestie, te behandelen op haie Algemeene vergadering den 17en Mei a.s heeft het bestuur van de vereeniging tot bevordering en verbetering der Zuivelbe reiding in Noord Holland gemeend dat de kwestie opnieuw dient besproken. Eene buitengewone ledenver gadering zal daarvoor gehouden worden op Maandag 8 Mei a.s., des middags te 12 ure, in café „Central." Schietwedstrijd „Volksweerbaarheid". J.l. Vrjjdag avond ward tot sluiting der winter oefennigen een schietwedstrijd gehouden met marga patro nen waaivan de uitslag was als volgt: le prjjs J. J. Siezen 86 p. 2e prjjs M. Koster 86 p. 3a prijs H. Zaadnoordijk 85 p. 4e W. de Vries 84 p 5e prjjs F. H. Ringers Jr. 81 p. 6e prjjs J. D. Braak 80 p. 7e prijs J. Nachbar 79 p. 8s prjjs F. Stntner 75 p. 9e prjjs K. Pander 75 p. 10e prijs J, Eriks 74 p. Ken drenkeling gered. Donderdag j.l. geraakte door een ongeluk de 12jarige M. in de Oudegracht. De drenkeling was echter door de hulp van een agent van politie en eenige omstanders spoedig weder op het droge gebracht. Binnenbrandjes. Met behulp van eenige burgers heeft de agent van politie Siewers een binnenbrandje gebluscht bjj H. in de Bloemstraat. De agent Feltinga blnschte een brandje in de keuken van D. in den Bargerhout. Vreemde kooplieden. Vrijdag liepen hier weer eenige vreemde negotianten door de stad. Bij onderzoek door de politie bleek een van hen een apotheek-fleschje bij zich te hebben, waarin jenever. Predikbeurten te Alkmaar. De predikbeurten hier ter stede zullen Zondag 7 Mei als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur, Ds. Meerburg, pred. te Aarlanderveou, bevestiging; 2 uur, Ds. van Leeuwen, bediening van den H. Doop6 uur, Ds. Verwaag intrede. Kapel, geen dienst. Evang.- LuthorscheKerk, 10 uur, Ds. Ternooy Apèl. DoojSgez. Kerk, 10 uur. Ds. Glasz. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, 10J uur, J. L. La Gro, proponent bjj de Rem. Brooderschap te Groningon. Gereformeerde Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, voorbereiding voor het H. Avond maal 6 unr, Ds. Weobgelaer, Oatech. Zond. 44. Donder dag, 10 uur, Ds. Wechgelaer, huwelgksbevestiging. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, De. Pool. Ken nieuwe zaak geopend. Alweer kunnen wij melding maken van het openen van een nieuwe zaak. Ditmaal is het een coineurs- zaak. De heer Mart. Olie, de eigenaar, heeft alle eer van zijn nieuwe inrichting in de Huigbrouwersteeg welke geheel beantwoordt aan de eischen des tijds. Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens. In de kleine zaal van «Harmonie" werd gisteravond, ingevolge het onlangs verspreide en ook in ons blad opgenomen manifest, eene vergadering gehouden onder leiding van den heer J. J. Wieringa, commandant in het XXVIste landweerdistrict, om ook in Alkmaar te komen tot de oprichting van een afdeeling van boven genoemde vereeniging. Die afdeeling zal omvatten alle gemeenten in het district, nl. Alkmaar, Akersloot, Avenhorn, Beemster, Beets, Bergen, Beverwijk, Broek op Langendijk, Castricum, Edam, Egmond aan Zee, Eg- mondbinnen, Graft, Harenkarspel, Heemskerk, fleerhu- gowaard, Heiloo, Hensbroek, Jisp, Katwoude, Koedijk, Krommenie, Kwadijk, Limmen, Middelie, Noordschar- woude, Obdam, Oosthuizen, Oterleek, Oudendijk, Oud- karspel, Oudorp, St. Pancras, Purmerend, de Rijp, Schermerhorn, Schoorl, Spanbroek, Uitgeest, Ursem, Warder, W armenhuizen, Wormer, Wormerveer, Wijde- wormer, Wijk aan Zee en Duin, Zaandijk, Zuid- en Noordschermer en Zuidscharwoude. Daar in genoemde plaatsen reeds een twintigtal al gemeene leden zijn, was de oprichting der afdeeling verzekerd en kon deze vergadering dus een constitu- eerend karakter hebben en had de heer Wieringa zich voorgesteld, dat thans de vaststelling van het reglement en de bestuursverkiezing zou plaats hebben. Vooraf werd nog in enkele woorden het doel der vereeniging door den Voorzitter aangegeven. Wij ont- leenen daaraan, dat de vereeniging zich ten doel stelt: 1. zooveel mogelijk te voorkomen, dat militieplichtigen, tengevolge van de vervulling hunner verplichtingen, als zoodanig hunne betrekking verliezen. 2. hulp te verleenen aan hen, die tengevolge van de vervulling hunner militieplichten, hunne broodwinning verloren en na hun verblijf onder de wapenen dienten gevolge in behoeftige omstandigheden verkeeren. Die steun verleent de vereeniging en dus ook de af deeling Alkmaar dan op deze wijze. Wanneer een mi licien na volbrachten diensttijd, hetzij dat hij voor eerste, hetzij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is geweest en tengevolge daarvan niet dadelijk weerwerk vindt, en door gemis aan ouders of familie gebrek zou lijden, hem tijdelijk eenigen geldelijken onderstand te verstrekken. Voorts zal het afdeelingsbestuur hem behulpzaam zijn bij het zoeken naar werk en daarvoor stelt het zich in connectie met werkgevers. Alleen wordt de hulp verleend aan hen, die een goed dienstrapport kunnen overleggen. De voor dit doel benoodigde gelden worden gevonden uit de contributie der leden, die slechts f 1,— per jaar bedraagt, de bijdragen van donateurs, dat zijn zij die in eens f 2,— storten en jaarlijks f 10,— contribueeren en de bijdragen van begunstigers, die gesteld is op minstens 10 cent per jaar. Na alzoo een overzicht te hebben gekregen van de wijze van werken der afdeeling, werd in deze vergade ring besloten tot vaststelling van een reglement, doch de bestuursverkiezing tot eene volgende vergadering aangehoudener werd alleen een voorloopig comité gevormd, bestaande uit de heeren J. J. Wieringa, G. Snellen en G. G. Vonk. gehouden 2 Mei 1905, door den Notaris Mr, A. P. H. De Lange te Alkmaar. I. Een winkelbuis met woonhuis, werkplaats en erf, aan het Lutiik-Oudorp te Alkmaar, groot 1 are 92 centiaren, bewoond door P. W. Leonard. Strijkgeld S. Bregman 5315, 2. Een nieuw koepelhuis aan den Geestersingel aldaar, groot 48 centiaren. Strijkgeld C. J. Kluft 2600,- 3. Een nieuw koepelhuis aldaar ten noorden van perceel 2, groot 46 centiaren. Strjjkgeld D. de Raat 2600,— 4. Een nieuw koepelhuis aldaar ten noorden van perceel 3, groot 46 centiaren. Strjjkgeld C. J. Kluft 2600, Perceel 1 gemijnd door K. Bos Jz. op 350, Perceelen 2, 3 en 4 verhoogd door M. Jonges Kz. tot 7905, Niet gemijnd. Uitslag Telling, gehonden door Notaris P. A. DÉ GÉLDER op Vrijdag 5 Mei 1905, des avonds 7 uur, in de herbeTg »deRaaf" van den heer A. de Graaf aan de Breedstraat te Alkmaar, vanEene hnismanswoning met Stalling, Schunr, Erf en Tuin aan den Kennemerstraatweg nabjj den Stads- hout, en wel a. Zuidelijkst gedeelte, zijnde woning enz., groot pl.m. 2 aren 70 centiaren, str. O. v. d. Meer f 1430. b. Noordelijkst gedeelte, zijnde stalling met schnur groot pl. m. 3 aren 42 centiaren. De afslag en combinatie zal plaatshebben op Vrijdag 13 Mei lOOÖ des avonds 7 uur in boven gemelde herberg. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onderstaanden verlofganger, om zich ter bjjwoning der herhalings oefeningen, 'a namiddags vóór 4 ure, bg zijn korp3 te vervoegen 2e Regiment Vesting-artillerie, lichting 1902, garnizoen te Naarden: 6 Jnni 1905. PIETER JOHANNES VAN WIJN GAARDEN. De opgeroepene heeft zoo noodig, recht op vrjj trans port naar zijn korps en daggeld, dat ter gemeente-sec- retarie der woonplaats tijdig kan woiden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Albmara, 6 Mei 1905. JAN DE WIT, lo. Burg.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2