STADSNÏËTJWST Kantongerecht te Alkmaar. PERSONALIA Wemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERICHTEN. Protest-Meeting tegen de OnderwJJswiJs- novelle. Zondag werd te 's Gravonhage in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de protest-meeting tegen de aanhangige onderwjjs-novelle gehouden, uitgeschreven door de Vereeniging Volksonderwgs in samenwerking met on derscheidene onderwijzerscorporatiën, die werd bijgewoond door honderden leden en afgevaardigden dezer vereeni- gingen uit alle oorden des lands. Ook waren aanwezig vele Kamerleden, behoorende tot de linkerzjjde. Als sprekers traden op de heeren mr. Van Gilse en de voorzitter van het Nederl, Onderwijzersgenootschap, de heer Bigot. Onder daverend applaus werd ten slotte een motie aangenomen, waarin ter wille van de algemeene volks ontwikkeling, van godsdienstvrede en van verdraagzaam heid geprotesteerd wordt tegen de aanneming van de onderwjjsnovelle door de Tweede Kamer en verklaard wordt, dat bjj die aanneming door de voorstanders van de openbare school de aan hen opgedrongen heropening van den schoolstrjjd, hoewel noodewordt aanvaard, in het besef van hun goed recht en bovenal ter wille van de algemeene volksontwikkelingden godsdienst vrede en de nationale eenheid. Ken ongeluk. Uit Egmond aan den Hoef wordt ons geschreven Zaterdag had hier bjj het zandladen aan >hot hooge duin'' een vrjj ernstig ongeluk plaats. Terwjjl de werk lieden bezig waren de zandwagens te vullen, kwam er plotseling eene z.g. »bres'' (een zandmassa van eenige kubieke Meters) naar beneden vallen, waardoor een zekere M. Scholte van Egmond a/d Hoef, niet alleen geheel bedolven, maar ook nog met kracht tusschen de neer hangende klep van den zandbak en de zandlawine geklemd werd. Zjjne kameraden, die naast hem stonden, wisten zich nog met een grooten sprong te reddeo. Den ver stikkingsdood nabjj (de oogen puilden reeds bloeddoor- loopen uit de kassen) werd de man onder het zand van daan gehaald en, na onderzoek van dr. Fischer, bleek, dat er eenige ribben en de linkerarm gebroken was. Het geval is dus nog al ernstig. Gelukkig is de man verze kerd bjj de ongevallenwet. De directie trachte toch in 't vervolg zulke ongelukken te voorkomen Nieuwe aardappelen. Van Wjjdenes zijn door den tuinder J. Noordeloos de eerste vroege aardappelen uit den kouden bak verzonden School te St.-Prancras Met één Mei bedroeg het aantal leerlingen der open bare school te St.- Pancras 159. Werd het getal leerlingen op 15 Januari 1.1. door afneming en overplaatsing van leerlingen naar een andere gemeente beneden het getal 145 gebracht, nu is dat ge tal ver overschreden, en het personeel bestaande uit een hoofd en twee onderwijzers van bjjstand, be neden hetgeen de wet vereischt. liandbouw-tentoonstelllng. De groote landbouwtentoonstelling te Haarlemmermeer, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den polder zal worden gehouden van 18—22 Juli a.s. en gepaard gaan met verschillende feestelijkheden. De heer B. Biesheuvel, landbouwer te Haarlemmermeer, heeft zjjn land, liggende te Hoofddorp, disponibel gesteld voor 't houden der a.s. tentoonstelling van landbouw. Men is thans druk bezig met het dichtmaken van grep pels en 't verwijderen van alle oneffenheden. De grond beslaat ecno oppervlakte van ongeveer 4 H.A. Kaasfabrleken. Nu men te Waarland besloten heeft tot de oprichting eener kaastabriek, wondt men ook te 't Veld pogingen aan, een kaasfabriek te stichten aan den Zwartenweg. De fabriek te Zjjdewind dreigt daardoor in 't gedrang te komen, ten gevolge waarvan de eigenaars haar reeds ten verkoop hebben aangeboden. Oppositie te Zaandam tegen de haven-uitbreiding. Uit Zaandam wordt geschreven Het is met de adres-beweging tegen de havenplannen hier ernst. Althans heden is op verschillende plaatsen in de gemeente eene oproeping aangeplakt, waarin de burgerjj van Zaandam krachtig wordt opgewekt tot onderteekening van een adres aan Gedeputeerde Staten. Zoo wordt in die oproeping beweerd, dat iedere gulden, dio nu aan inkomstenbelasting wordt betaald, door de uitvoering der havenuitbreiding zal worden f 1.26. Aanbesteding. Door Burg. en Weth. van Zaandam is Zaterdagmiddag aanbesteed de bouw van eene ziekenbarak. Het werk is ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer J. van Santé te Zaandam voor f 28,999. In de Betuwe. Bestond er voor eenige weken groote vrees, dat de gevallen sneeuw met de daarop gevolgde nachtvorst groote schade aan de bloesems van peren en kersen zou hebben veroorzaakt, thans blijkt aïe vrees over het geheel ongegrond. De kersenboomgaarden staan thans in vollen bloei. De perenboomen zijn mede als met een wit laken over dekt, de toen nog gesloten knoppen blijken dus goed tegen de koude bestand te zijn geweest en zijn nu prachtig ontwikkeld. Bollenteelt te Helloo. Uit Heiloo wordt ons geschreven Dat de grond zich alhier uitstekend leent voor de bolgewassen is opnieuw gebleken bij de laatst gehouden veiling van tulpen en hyacinthenwaarbij tamelijk hooge prijzen werden besteed tengevolge van de uitste kende hoedanigheid van dit gewas. Geen wonder dat velen hier zich dan ook meer en meer wijden aan dezen tak van bestaan. Rekening der d.d. schutterijdienst 1904. De rekening der dienstdoende schutterjj over het jaar 1904 beloopt in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 1361,48. Aan opgelegde bonten en opbrengst van buiten dienst gestelde goederen werd f 64,86 ontvangen, zoodat een toelage uit de gemeentekas van f 1296,62 voldoende was om de kosten te bestrijden. Dit bedrag bleef f 532,38 benedon de raming, doch is f 25,511/, meer dan over 1903 werd genoten. De uitgaven bleven f 582,52 beneden de raming, grooten- deels een gevolg van belangrjjk mindere uitgaven voor kleeding en bewapening, benevens voor kosten van vuur, licht, schrijfbehoeften enz. Het onderzoek der rekening, waarvan de uitgaven be hoorlijk verantwoord zjjn, heeft de commissie tot de be lastingzaken enz. tot geene bedenkingen aauleiding gegeven, waarom zij den Raad voorstelt haar goed te keuren. Rekening van het stedelijk muziekkorps, dienst 1901. Het onderzoek der rekening van het stedeljjk muziek korps, dienst 1904, door de commissie tot de belasting- zake enz., heeft der commissie geene aanleiding gegeven tot het maken van bedenkingen of opmerkingen. De ge zamenlijke uitgaven bedroegen f 3253,28, waartegenover een ontvangst staat van f 3100 wegens toelage uit de gemeentekas en f 7,50, ontvangen wegens vijf avonden verlichting van de muziektent bjj buitengewone concerten. De rekening sluit alzoo met een tekort van f 145,78, veroorzaakt door uitgaven, waarop bjj de begrooting niet was gerekend. De commissie tot de belastingzaken enz. adviseert den Raad derhalve de rekening goed te keuren. Rekening algemeene bewaarschool, dienst 1904. De rekening der algemeene bewaarschool over 1904, vermeldt in ontvang f 1905,461/2 en in uitgaaf f 1911,681/2, zoodat de dienst, welke aanving met een batig saldo van f 45,14'/2, sluit met een nadeeiig saldo van f 6,22. De uitgaven konden, behoudens bovengenoemd bedrag van f 6,22, bestreden worden door het subsidie van de gemeente Alkmaar ad f 1000, door de jaarljjksche bjj- drage ad f 358, door ontvangen school- en overbljjfgelden ad f 485,99 en door een bjjdrage van de Protestantsche Vrouwenvereeniging ad f 16,33. De commissie tot de belastingzaken enz. bevond bjj haar onderzoek de uitgaven voldoende verantwoord en daartegen geene bedenkingen gerezen zijnde, adviseert zjj den Raad de rekeningen goed te keuren. Rekening van de gezondheidscommissie, dienst I904. De cjjiers der door de gezondheidscommissie alhier ter goedkeuring ingediende rekening en verantwoording van hare inkomsten en uitgaven over het jaar 1904, in handen van de commissie tot de belastingzaken enz., gesteld ten fine van bericht en raad, werden, na vergeljjking mot de overgelegde kwitantiën, accoord bevonden en gaven geene aanleiding tot het maken van bedenkingen. De commissie stelt nu den Raad voor te besluiten de rekening en verantwoording goed te keuren in ontvang op f 800 en in uitgaaf op f 632,69 '/j, met een batig saldo van f 167,301/2, als eersten post van ontvang te verantwoorden op de rekening over 1906. Af- en overschrijvingen op de begrooting van het Burgerweeshuis, dienst 1904. Regenten van het Burgerweeshuis verzoeken den Raad machtiging tot afsohrjjving van een bedrag van f3277,25 van de volgnummers 2, 4, 7 en 9 hunner begrooting voor 1904 en overschrjjving van dat bedrag op volgnummer 6, onderhoud van gebouwen enz. De Oommissie tot de belastingzaken enz. heeft geen bezwaar tegen het verleenen der gevraagde machliging) en den Raad steld voor bedoeld verzoek in te willigen Zitting 5 Mei 1905. J. v. A., H. A. C., Alkmaar, H. P. v. B,, 's Graven- hage, R. P. T., J. H. V., zonder bekende woonplaats dronkenschap, de le f 6 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 4 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 5e f 3 boete of 2 dagen hecht. L. K. Lz., C. S. Jz., P. K. Az., Egmond aan Zee jaebtwet-overtreding de le en 2e bekrachtiging vonnis sen respectievelijk gewezen 27 Januari en 31 Maart j.l., de 3e f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. P. G. T., Alkmaarovertreding Leerplichtwet f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. K. Pz., OastricumD. K., Oudkarspel, overtreding Spoorwegwet, de le f 1,50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht. J. M., J. de H., A. K., S. de V., Alkmaar, nacht- rustverstoring de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f3 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 2 boete of 2 dagen hecht. J. C., Alkmaar, drankwet-overtreding, f 5 boete, of 3 dagen hecht. P. R., H. J. W., P. de N,, K. S., A. J., J. S., D J B., G. W., D. J., Alkmaar, spelen met geldde le, 2e, 3e, 4e, 5o, 6e, 8e en 9e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 7e f 1,50 boete of 1 dag hecht. A. B., Broek op Latgedpk, J. W. Gz., Egmond aan Zee overtreding politie-verordoning, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 4 boete of 4 dagen hecht. A. V. Gz., J. V. Gz., J. Z. Jz., A. S. Ez., A. Z. Jz., E. G. Hz., P. G. Hz., Egmond aan Zee, loopen over ver boden grond, de le en 2e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e, 4e en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht,, de 5e en 7o ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. D. Jz., A. de G. Jz., W. de G. Jz., T. G. Tz., T. W., A. G., Egmond aan Zeestrooperjj, de le en 3e ieder f 1.50 boete of 2 dagen hecht.de 2e en 6e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 5e f 1 boete of 1 dag hecht. Door het provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland is tot de evangeliebediening o. a. toegelaten de heer H. Ort, candidaat te Hoorn. Tot lid van het polderbestuur van de banne Graft van den Eilandspolder is benoemd de heer W. Velthuis te We8t-Graftdjjk in plaats van den heer J. Oortwjjn, die tot voorzitter benoemd is. Bjj Kon. Besluit is, te rekenen vanaf 16 Februari j.l., aan den eervol ontslagen brievengaarder to Anna Paulowna, H. J. ter Hall, wachtgeld verleend ten bedrage van f 400 'sjaars. Tot lid van den Raad te Oostzaan, (vacature-Prins) is gekozen de heer P. do Boer Jbz. (lib). De heer K. Vel Kz., te Hoogwoud, oud negentig jaren, wethouder, wensoht bjj de a.s. periodieke verkiezing niet meer als raadslid in aanmerking te komen. De heer Vel is 4 Februari 1868 gekozen tot lid van den Raad en 20 December 1881 benoemd tot Wethouder van Hoogwoud, Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer A. Strooper als Hoofdingeland van de banne Hatingcarspelwerd den 5 dezer gekozen de heer J. Weel. Met ingang van 1 Mei j.l. is tot ambtenaar bjj do directe belastingen te Heer Hugowaard benoemd de heer D. Querner uit Woerden. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school No. 1 te Heer Hugowaard waren op de voordracht geplaatst de heeren D. Stieltjes te Utrecht, T. Klajj te Abbekerk en H. W. W. Willenkamp te Munnikenburen waarvan is benoemd No. 1 der voordraoht, de heer D. Stieltjes. (Buiten verantwoordelijkheid van de liedactie.) Ken Mater. Mijnheer de Redacteur Ter opheldering aan den heer A. Kooger, in zake »eeu flater" van Uw correspondent te Schagen, diene, dat deze verhinderd was het concert van „Euterpe" persoonljjk bjj te wonen en een zjjner muzikale kennissen daarom gevraagd had hem een en ander over dit concert mede te doelen. Uw correspondent wilde n.l. niet, dat de Alkmaar.iche Courant zonder verslag van Euterpe's uitvoering zou verschjjnen. Gezegde muzikale kennis noemde ais het best door mej. H. gezongen „het tweede". Op den titel-pagina vond Uw oorrespondent daarvoor >Weelde". Ziedaar de beele flater. Om nu het verslag van Euterpe vollediger te maken en daarmede misschien den ietwat bitsen toon van den heer A. Kooger, medewerker op dat con cert, te verklaren, kan uw correspondent nog mededeelen, dat gezegde muzikale kennis betreffende de gespeelde stukken van den heer A. Kooger zeide: „kan gerust ver zwegen worden." Met vriendeljjken dank voor de plaatsing. Uw Oorrespondent Schagen, 5 Mei. M. VISSER. Wij meenden het slotwoord aan den heer Kooger te moeten geven en zonden hem daarom het antwoord van onzen correspondent. Daarop ontvingen wjj het volgende schrijven Mijnheer de Redacteur Den persoon, die voor uw correspondent het concert van v Euterpe" bijwoondestaat het vrij omtrent de uitvoering der verschillende nummers mededeelingen te geven zooals hij denkt te moeten doen, ook is het aan uw correspondent zijn verslag in te richten zooals hij dat verkiest. Maar daar gaat hei niet om. Ik heb gezegddat ik de vergissing in het bericht over het concert van Euterpe" tamelijk kras vindt, en daar blijf ik bij. Uw correspondent heeft in zijn schrijven die vergissing niet weggenomen. Integendeel. Wel blijkt er uitdat hij er leelijk is ingeloopen. Alkmaar, 6 Mei. A. KOOGER. Alkmaar, 8 Mei. Aangevoerd 5 koeien en ossen f 200 a 230,218 vette kalveren f 40 a 94, per P. 70 a 80 ct., 73 nuchtere kalveren f 8.a 20, 0 magere schapen f a 0 lammeren a 150 vette varkens, per P. 42 a 51 ct., 54 magere varkens f 16 a 19. Amstrrdam 8 Mei. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt: Geldersche blauwen f 2,40 a 2.50, id. gieltjes f 2.— a 2.25, IJpolder jammen f 2.10 a 0.Friesche borgers f 1.80 id. blauwe f2.75 a 0.id. Marnum bonums f 1.60, Zeeuwsche bonten f 2.60 a 3.25, id. blauwe f 2.70 a 3. id. Eigenheimers f 1.70 a 2.—, Zand Thomassen f 3.75 a 4.50 id. eigenheimers f 0.a 0.Spruitsche jam men f 1.70 a 2.Spuische pooters f 0.80 a 1.Malta f 0.08 a 0.10, Mafta Spring f 0.16 a 0.18 per kilo. Aanv. 7 ladingen. Amsterdam, 8 Mei. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 483 runderen waarvan de prijzen warenvette le kw. f 0.71 a 0.74, 2e kw. f 0.66 a 0.70, 3e kw. f 0.62, stieren f 0.a 0.ct. per Kg., 135 melk- en kalfkoeien f 125 a 270, 0 vette kalveren le kw. f 0.— a f 0.—, 2e kw. f 0.a f 0.1 graskalveren f a125 nuchtere kalveren f 7.a f 14, 47 schapen f 22.—a 28. 749 lammeren f 10.a 13.568 vette varkensHol- landsche le kw. f 0.47 a 0.49, 2e en 3e kw. f 0.45 a a 46, overzeesche en Geldersche le kw. f 0.47 a 0.49, 2e en 3e kw. f 0.44 a 0.46, v. ossen f 0,— a 0. Kampbn, 8 Mei. Boter. Aangev. 368/8 v. van 20 kg., 125.16 v. van 10 kg. en 400 stukken van >/j Kg. samen ruim 8810 Kg. Ze gold per J/8 vat f 21.a 23.50, per */i6 ™t f 10-50 a 1175P8r k8* f L— a f 1.10. 8 Mei. Groentemarkt te Broek op Langedijk. wortelen f 1.10 a 1.15 per 50K.G. 12.— a 18.100 stuks. 8.— a 18. 9.a 7.a 3.50 a 1,50 a roode kool gele witte uien bieten koolrapen 19 7.50 4.50 >1000 stuks. 50 K.G. 2,- 100 Druk van Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6