ST ADSNTe DfS. Gemengd Nienws. Was de uitgebreide oplage Tan den eersten drnk van dit boek reeds binnen 1jaar uitverkocht, deze tweede, veel vermeerderde drnk is waard in nog korteren tijd Tan de hand te worden gezet. Het boek is waard door ieder als practische handleiding te worden gebrnikt, zooals het door mij als practisob akkerbouwer is beoordeeld. A. N. Droevig. Eenige dagen geleden kreeg de landman D. M. in de Beemster een heTigen trap van zjjn paard tegen het hoofd. Naar wij vernemen is de man aan de gevolgen overleden. „Het Witte Krula" te St. Pancraa. Op de gehonden jaarvergadering van de afdeeling St. Pancras, van de Noord-Hollandsche vereeniging »Het Witte Krnis", waren van de 170 leden slechts 32 aan wezig. Na opening door den voorzitter, den heer F. Smit, werden de notnlen gelezen en goedgekenrd, evenals het jaarverslag van den secretaris, den heer J. ten Hoeve. Door den heer A. .Nobel werd verslag nitgebracht van de algemeens vergadering der vereeniging, gehonden 4 October 1904 te Amsterdam, ook dit verslag werd met instemming ontvangen. Door eene Commissie, benoemd voor het nazien der afdeelinge-rekening van het jaar 1904 werd verslag nit gebracht waarnit bleekdat de afdeelings-financiën gnnstig zijn te noemen. De ontvangst had bedragen f 276,43^ waar tegenover stond eene nitgaaf van f 222,34, zoodat de rekening 1904 sloot met een batig saldo van t 52,00è. 13 Nienwe leden werden door het bestnnr voorgedragen, welke allen werden aangenomen. Daarna had de verkiezing van bestuursleden plaats. Door vertrek van den heer D. Visser was eene vaca ture ontstaan in het zuideinde onder de gemeente Koe dijk, in zjjn plaats werd benoemd de heer J. Verweel. Aan de beurt van altreden waren de heeren A. Nobel, D. Kloosterboer en J. ten Hoeve. Bij eerste stemming kreeg de heer T. Engel de volstrekte meerderheid. Een herstemming moest plaats hebben tusschen de hoeren C. Kloosterboer, R. Blok, ;J. ten Hoeve en C. Groen Cz., waarvan de twea eersten bjj meerderheid gekozen werden. Er werd op voorstel van het bestuur door de ver gadering besloten tot het oprichten van een gebouw voor verplegings-materiaal, waarvoor eene post op de begrooting werd gebracht van f 650. Voor de plaatsing van dat gebouw zal gemeentegrond worden aangevraagd, hetzjj gratis of op erfpacht. De begrooting voor 1905 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 981,093. Door het niet herkiezen van den heer ten Hoeve als bestuurslid, werd door het be stuur, voor na de algemeene vergadering, benoemd als secretaris der afdeeling de heer T. Engel. Hen dierenbeul. In de Veerstraat te Haarlem is men getuige geweest van een allerschandelijkst bedrijf. Een slagersjongen van ongeveer 18 jaar moest een varken brengen uit de Veerstraat in de Berkerodesteeg. Het beest liep den jongen niet hard genoeg. Hij sloeg en trapte het dier om het tot spoed te manen. Toen zulks niet lukte deed deze slagersjongen zoo iets verschrikkelijks, dat wij ijzen het neer te schrijven. Het jonge mensch stak met den vinger het varken een oog uit. Van plan zijnde om zijn marteling voort te zettenen het arme beest het tweede oog in te drukken, werd het jongemensch daarin verhinderd door eenige menschen, die uit een winkel in de Veerstraat verontwaardigd op den slagersjongen toeliepen. Een agent werd gedwongen proces-verbaal op te maken. Naar wij vernemen moet dit jongemensch zich meer aan dergelijke afgrijselijke praktijken schuldig maken. (O. H. C.) Hen nessteek. Te Beverwjjk is Mej. H. door zekeren B. met een mes in de heup verwond. Zjj hadden vroeger verkeering gehad, doch deze was door B. verbroken. Na dien tjjd werd hjj voortdurend door H. achtervolgd en gesard, hetgeen ook Dinsdagavond weer geschiedde. De gewonde werd door Dr. Lynkamp verbonden en opgenomen in het Gemeente-Ziekenhuis, vanwaar zjj daarna per rijtuig naar hare oaders te Uitgeest is vervoerd. Ansjovis. Te Kolhorn werd den 9de veel ansjovis gevangen; er was een visscher die 17000 stuks ving. Den 10de was door het keeren van den wind, de vangst veel geringer. Een aantal visschers van elders maakten gebruik van de wind om te vertrekken. Keert de wind dan komen ze weer terug. In de commissie belast met het afnemen van het examen voor toelating tot de Kon. Mil. Academie te Breda hebben o.a. zitting als leden de heeren A. Bujjten- djjk, dr. D. M. Koog, W. A. Baekers, J. N. van Beek, en als plaatsvervangende leden de beeren J. A. Huisken en C. van Bujjsen, allen verbonden aan de Cadettenschool alhier. „Alcmaila." In de jonste Algemeene Vergadering is het volgende jaarverslag uitgebracht: «Alcmaria"Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer en tot verfraaiing van Alkmaar en Omstreken, ging in 1904wat ledental betreftvrij sterk achteruit. Van de 300 ledendie in 1903 waren ingeschreven, bleven slechts 274 te boek staan. Waar velen heengingentraden maar weinigen toeen nu mag men zich willen troosten met de wetenschap, dat dezelfde klacht wordt vernomen uit andereveel grootere plaatsenwaaronder Haarlem en Rotterdam het is een te schrale troost om zich daarbij neer te leggen. Nu is de klacht ons wel ter oore gekomen dat in 1903 de Vereeniging niet meer naar buiten werkte, 't welk zeker te betreuren ismaar moet worden toege schreven aan bizondere omstandighedenin 1904 is daarvan geen sprake. Aangezocht door de Afdeeling Alkmaar van de Maatschappij van landbouw om mede te werken tot verhooging van de feestelijke stemming bij gelegenheid van ae tentoonstelling in September werd door het Bestuur van «Alcmaria" besloten een étalage-wedstrijd uit te schrijven bij dag en bij avond. Zesenveertig neringdoenden meldden zien daarvoor aan en anderendie buiten mededinging blevendeden toch hun best om hun étalage zoo aantrekkelijk moge lijk te maken. Het geheel gaf een eigenaardige drukte en bizonder vertier in de stadwelke zich vooral des avonds in feestelijke stemming uitte. De Jury, bestaande uit de H.H. J. Cock, H. van der Hejj en P. N. Leguit, kende aan eenendertig mededin gers bekroningen toe en door den Secretaris werden de medailles uitgereikt aan hen(een 22-tal) die aan zijne uitnoodiging om in de «Toelast" te zamen te komen, gehoor gegeven hadden. En werd het ledental nu aanmerkelijk versterkt? hoor ik vragen. HelaasneenHet is er al mede als in Haarlemwaar onze zustervereeniging zulke groote kosten heeft gemaakt voor een informatiebureau, waar van stadgenoot en vreemdeling de goede werking roemen, maar dat, ofschoon een 600-tal circulaires ver spreid werdenwaarbij de geadresseerden uitgenoodigd werden tot het lidmaatschap toe te treden, een kleine oogst gaf. «Beschamend kleirr", zegt de verslaggever «is het aantal, die aan het verzoek gevolg gaven Hoewel deze teleurstelling niet aanmoedigend iszal het Bestuur van «Alcmaria" ook een poging wagen dit jaar door het rondzenden van circulaires het ledental te doen rijzen. Nog werd door de Vereeniging een werk van belang op het touw gezet, namelijk het plan in 1905 een reclame boekje te doen verspreiden, in 4 talen gedrukt en van schoone cliché's, een doelmatig kaartje en een hoogst aantrekkelijk titelplaatje voorzien. Zij hoopt daardoor vele landgenooten en toeristen uit den vreemde hierheen te trekken. Velen toch kennen Alkmaar niet of dikwijls slechts bij naamen hebben niet de minste voorstelling van wat hier en in de schoone omstreken te genieten en te leeren valt voor den zakenmanden oudheidkenner en den bewonderaar van heerlijke na- tuurtafereelen. Het bestuur verloor twee harer ledende H.H. G. Looman en C. J. Reiziger, die door drukke werkzaam heden verhinderd waren hun krachten aan de Veree niging te wijden zooals zij dit wel wenschten. Zij werden vervangen door de H.H. W. F. Andriessen en H. van den Berg. De H.H. Jhr. Mr. P. van Foreest en J. M. de Sonna- ville, wier tijd van aftreden was aangebroken, werden als Bestuursleden herkozen en namen die taak weer op zich. Met den wensch dat het volgend jaarverslag van veel werk en gunstigen uitslag mag getuigen werd het verslag besloten. Protestanlschc vrouwen vereeniging. Uit het jaarverslag van de Protestantsche Vrouwen- vereeniging blijkt, dat de Vereeniging. die dit jaar haar vijftigjarig bestaan feestelijk herdacht, zich voort durend in de sympathie van Alkmaar's ingezetenen mocht verheugen. 49 Dames werkende leden bezochten in het afgeloopen jaar 71 gezinnon. Do vrouwen dier gezinnen kunnen, voor zoover zij daartoe in staat zijn, naaiwerk krijgen, waarmede zij iets verdienen kunnen om in de behoeften van haar gezin te voorzien Dezen winter konden zij meer krij gen dan andere, daar er eene flinke bestelling moest afgeleverd worden aan het Stedelijk Ziekenhuis. Boven dien werd er eene Kerstuitdeel.ng gehouden van ge maakte goederenen werden eenige keeren bons uitgedeeld voor kruidenierswaren en bij gelegenheid yan het gouden feest werden nog extra bons gegeven voor vleeschwaren en brandstoffen. Ook bezochten eenige kinderen de bewaarschool voor kosten der vereeniging, terwijl aanvankelijk 20, lator 17 meisjes les kregen in nuttige handwerken aan de Huishoud- en Industrieschool. Vier van de ijverigste meisjes, daartoe door' het lot aangewezen, mochten op voorstel van de directrice dier school, eens per week een c irsus volgen in het koken het toebereide mochten zij dan zelve opeten. Het naaiwerk, dat de meisjes aan het einde van den cursus mogen houden, zag er keurig netjes uit. Uit alles blijkt dat de ijverige directrice doet wat in haar vermogen is, om het onderwijs zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn Drie meisjes, die langer dan twee jaar in een dienst zijn werkzaam geweest, ontvingen een eerbewijs, be nevens een rok. Na het feest, dat gegeven werd bij de herdenking van het vijftig-jarig bostaan der vereeniging mocht het bestuur van eenige ingezetenen do volgende giften ontvangen, cm eenigszins in de extra onkosten tege moet te komentwee, groot f 25 en twee, ieder groot f 5. Voorts is besloten, dat voortaan aan alle vrouwen, die naaien kunnen, naaiwerk zal gegeven worden, ter wijl vrouwen, die 65 jaar oud zijn en niet meer naaien kunnen 6 maal per winter bons voor brandstoflen zul len uitgereikt worden ten waarde van f 0 25. Ook zal voortaan een voorjaars uitdeoling gehouden worden, eveneen uit gemaakte goederen bestaande. Bilderdjjk. De Rederijkerskamer Bilderdijk gaf Dinsdagavond baar laatste uitvoering in dit saizoun. Opgevoerd werd »Da Bibliothecaris'', klacht in 4 be drijven van van Moser. Het gezelschip heeft met vaal succes gewerkt. Da aller aardigste tooneelen in dit blijspel, dat als de meeste stukken van van Moser vol is van allerlei vergissingen, kwamen zeer goed tot hun recht, en lieten niet na den gewenschten indruk te maken op het publiek. Er heerschte vaak eon algeheele vroolykheid in de zaal, ja tranen zjjn er gelachen. Er was echter een groot gebrek in de uitvoering, de pauzen waren wat Jang en het scherm viel eerst voor goed, ongeveer te middernacht. Jammor ook, dat nog al eens vaak de souffleur zoo luid was. Dat is werkelijk voor het publiek hinderlijk, en noodzakelijk is hardop voorzoggen voor de leden van Bdderdjjk toch niet. Of vergissen we ons Br. «I- A- Levy. Voor een volle zaal trad gisteravond op de Heer Mr. J. A. Levy met het onderwerp: «de openbare school." Wat lang gevreesd werd, is gister gebeurd, zoo ving spreker zjjn rede aan. De wet, die in de geschiedenis zal bekend staan als party wet is aangenomen, neen door- gedreven, welke grondwettige, paedagogisohe, sociale en parlementaire bedenkingen er ook tegen zjjn aangevoerd. Die wet staat de openbare school naar het leven. In de Kamer is het gezegd, in de pers uitgewerkt. En Dr. Kuyper den Christeljjken Onderwijzers gelnkwenschende met hun feest, bond ze op 't hart niet te rusten, voor dat 't '/j der schoolbevolking, dat tegenwoordig de bjj- zondere school bezoekt, is aangegroeid tot 3/,. Wjj nu hebben te zorgen dat 't vraagstuk der openbare school aan de orde blyft, we hebben ons te overtuigen, dat de openbare school is het symbool van Neêrlands eenheid. Wat nu is gebeurt, is een symptoom van regeerings- beleid. Dr. Kuyper heeft de beminnelijke vrijmoedigheid gehad de bevolking te verdeelen in geloovigen en paganisten. Dat woord vond onmiddellijk nabootsing in versoherpten vorm bij Dr. Noordzy en Dr. Anema. Pogingen tot vergoelijking van die woorden, gedaan door »de Neder lander'' en Dr. De Visser zjjn door Dr. Kuyper zelf gelogenstraft. In zijn «Apologie" spreekt Dr. Vlaming, hoogleeraar aan bet seminari ts Warmond, het uit, dat de dagen van Nero en Diocletiaan teruggekeerd zjjn. Het eenige redmiddel isterugkeer tot de Kerk van Rome en afschaffing van de persvrjjheid. Ongelooflijk is het, •volgens Mr. Levy, dat men zoo iets in 1905 nog durft te schrijven. Toen minister Kuyper de beruchte antithese uitsprak, hadden hem voor den geest moeten staan Thorbeoke en Groen van Prinsterer. Aan die beide nobele denkers knoopt zich vast de parlementaire, de sociale antithese. «Wat een ander heilig is, is mij heilig in gijn ziel," schreef Thorbecke. Dat grondbeginsel is het richtsnoer der liberalen, waar zjj zelfstandigheid van beoordeeling nastreven, en van meening zijn, dat politiek en religie niet vermengd be- hooren te worden. Da antithese van Dr. Koyper is anderszjjds het uitgangspunt, de aanslag op 't openbaar onderwjjs het gevolg. Wat is het oogmerk, en hoe is de verhouding van de liberalen tot 't bijzonder onderwjjs Spr. bestrjjdt de conf'essioneele school, niet de bjjzoBdere. Laster is het, dat men de openbare school godsdienstloos noemt. En tegenover de staaltjes door den Voorz. aan gehaald, past ons sonvereine verachting. Het onderwjjs volgens art. 33 gegeven, is niet ongods dienstig, wat wjj niet willen evenwel, is leerstellig onder richt. Maar juist in die richting wordt het gewenscht. In Dr. Bavinck's «Paedagogische beginselen" wordt gezegd «een regilie zonder dogma is geen godsdienst." Die uitspraak is de ware sleutel tot ketterdwang, ze is uit gesproken met bet doel te bepleiten het aanleeren van dogma's op de school. Is een flauwe zweem van begrip van eenig dogma bjj kinderen mogeljjk Immers neen. Die abstracties behooren te liggen buiten hun gezichtskring. Van Thorbecke ontving de openbare school in 1857 haar adelbrief. De overheid, zoo sprak Thorbecke, is niet dienstbaar aan de Kerk, de Kerk niet aan de overheid. De stille werkzaamheid van het Christendom heeft al onze begrippen, onze wetten, onze instellingen doortrokken, 't is het eene licht, waarvan iedere godsdienst stralen zjjn. Wat zal 't gevolg zjjn van deze wet? Dat het peil van 't onderwg.s daalt, in verband met het mandement der bisschoppen en tengevolge van da oprichting vau tal van kleine scholen. Het gevolg zal tevens zjjn, dat de onderwijzer de oogendienaar der ouders wordt. Wat Mr. de Savornin Lohman is gebeurd bjj bet hooger onderwjjs, zal ook plaats hebben bjj het lager onderwijs. En ten slotte, de onverdraagzaamheid wordt tot stelsel verheven. Het kleine Nedeiland is steeds groot genoeg geweest als wijkplaats voor vervolgden. Laten wjj die traditie bewaren. Met den wenBch dat de liberalen bjj de aanstaande campagne de overwinning mogen behalen, eindigt spr. zijn daverend toegejuichte rede. De heer Van Lent constateert, dat er in ons land zijn verschillende levensbeschouwingen Op dien grond bepleit hij geljjke rechten voor alle. Spr. wyst op de antithese, die zich steeds meer op den voorgrond dringtwie oprecht gelooft, wil dat geloof doorvoeren. Wat de dogmatiek aangaat, een dogma moeten we gelooven, we begrijpen het nietop onze R.-Katholieke scholen evenwel is zelfs verboden waar, de practische zjjde wordt alleon ter sprake gebracht. Spr. ontkent, dat het kind vjjandig geplaatst wordt tegenover zjjn mede- mensch, de bjjzondere school kan zelfs meer voor de naastenliefde doen dan de openbare. Waar is meer ver deeldheid dan juist bjj de vryzinnigen f Mr. Levy bestrjjdt het beroep op de billykheid van den vorigen spreker. Deze wet werpt de grondwet omver. Spr. heeft, volgens Mr. Levy de zaak van de dogmatiek ontweken, hjj verdient deswege een berisping van Dr. Bavinck. De groote griet de tot stelsel verheven onver draagzaamheid, handhaaft hjj. Iedeie confessionneele schooi heeft immers, op straffe van zelfmoord de eenige waar heid te verkondigen, Spr. besluit met een parabel van Lessing, waar deze, voor de keus staande tusschen het streven naar waarheid en de waarheid het eerste verkiest onder den aanroep«Vader, de waarheid is vooi U alleen." Ongelukken. Woensdagnamiddag omstreeus 2 ure had de landman J. W. van Oude Niedorp, dia op een paard door de Langestraat reed, het ongeluk door het dier afgeworpen te worden. Het beest was geschrikt van de stof-zuig- macbine van den heer Beek albler. De man bekwam eenige verwondingen aan het hoofd en het leobterbeen en moest zich in het stedelijk ziekenhuis laten verbinden. In de Schipensteeg voor den winkel van den heer Englander waren hedenmiddag twe8 jongens met elkaar aaa 't stoeien. Een vun hen gif den ander een stoot waardoor deze tegen een jnffrouw aan viel. De juffrouw kwam door den schok met baar hoofd op de stang voor het raam van genoemden winkel te vallen. Zij werd gewond in café «Central'' binnen gebracht, waar bleek dat de verwonding niet van ernsiigen aard was.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2