"stadsnieuws; Kantongerecht te Alkmaar. Gemengd Nieuws. 378ste Staatsloterij. 5e klasse, le ljjst, 15 Mei 1905. Nr. 18020 f 1500; nrs. 2682, 7479, 9620, 11694 en 12572 f 1000nrs. 6518, 8290, 10635 en 19547 f 400 nrs. 4154, 14526, 17363 en 19062 f 200 nrs. 2914, 3367, 3669, 8801, 9018, 12708, 12967, 17117, 17246, 18570, 19582 en 20348 f 100. INGEZONDEN STUKKEN. Vrouwenkiesrecht. Het bestuur van de Vereeniging voor vrouwenkies- echt heeft een oproeping gericht »aan de vronwen van Nederlandjong en oud, arm en rgk", waarin dezen porden aangespoord haar invloed aan te wenden op de riezers, opdat zg alleen volksvertegenwoordigers kiezen, lie zich vóór vrouwenkiesrecht verklaren. Een tweede oproeping van hetzelfde bestuur is gericht tan de kiezers van Nederland'1, waarin dezen aange- poord wordente handelen in het belang van hunne noeders, vrouwen, dochters en zusters, maar bovenal in jet belang van de maatschappij, door hun stem uit te jrengen op die candidaten, die onomwonden verklaren te willen medewerken om in het eerste vierjarig tijdperk bij de regeering een wetsvoorstel in te dienen, waardoor de invoering van vrouwenkiesrecht mogelijk wordt. De Baud te Furaaerend. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Ge meenteraad te Purmerend kwam in behandeling een verzoek van de Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en omstreken om een terrein aantewijzen waarop ook tijdens de andere markten, afslag van groenten en vruch ten kan plaats hebben. Burg. en Weth. stelden voor de Beemsterburgwal beschikbaar te stellen op alle werkdagen uitgezonderd des Dinsdags. Dit voorstel vond veel bestrij ding. De meerderheid bleek er voor, bedoelde afslagmarkt te blgven houden op het Verredien en alleen des Dins- iags de Beemsterburgwal daarvoor te bestemmen. Een definitief besluit werd niet genomen, in een volgende vergadering kom t de zaak weder aan de orde. Naar aanleiding van een schrijven van de gezondheids commissie om een gemeente-perceel, hetwelk de laatste jaren werd gebruikt om onbehuisden tjjdeljjk onder dak te brengen onbewoonbaar te verklaren, werd besloten tot amoveering over te gaan. Besloten werd in verband met klachten van de aan voerders van varkens 60 nieuwe varkenshokken naar het Utrechtsche model te laten maken. Tot leden van het stembureau ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal werden benoemd de heeren K, v. G.ffen en J. J. Stujt, en voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad de heeren J. Uitentuis en B. H. Jurgens. Het verzoek om concessie van H. Drukker, Directeur van de Holland Amerioan Oimpagny, voor den aanleg en exploitatie van een electrische tram ook in deze ;emeente in verband met een tramlijn Amsterdam laanstreek Krommenie met zjjtak naar Purmerend, werd in geheime zitting behandeld. Feel gegadigden. Burg. en Weth. van Haarlem hebben de aangevraagde 'Cl nieuwe vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein allen geweigerd, wgl het maximum-aantal reeds overschreden is. Voorts zijn 176 aanvragen tot verkoop van andere en van anti-alcoholische dranken ingekomen. De staking te Hilversum geëindigd. In het laatst der vorige week zijn te Hilversum in verband met de timmerliedenstaking aldaar, vergaderin gen gehouden door de Roomsch Katb. en Prot. Christ, timmerlieden-vereenigingen. Door de toen genomen be- lniten is de staking gisteren als opgeheven verklaard, iet aantal stakers bedroeg thans 145. De rust in de gemeente welke trouwens niet noemenswaard is verstoord geworden is thans weer geheel teruggekeerd. Naar aanleiding van genoemde besluiten der timmer lieden-vereenigingen heelt de patroonsvereeniging voorde Jonwvakken te Hilversum besloten de leden aangesloten deze vereenigingen, zooveel als mogelgk is, weder in dienst te nemen. Voor hen, die geen lid van een der genoemde veree nigingen zijn, of voor hnn lidmaatschap bedankt hebben, is dit beslnit niet van toepassing, doch van hen zal een «chriftelgke verklaring gevraagd worden, dat zjj bniten «ene vereeniging staan. Wanneer dat geschied is znllen ook zg zooveel mogelgk weder in dienst genomen worden. Aanbesteding. Door de H. IJ. S. M. is aanbesteed: Het maken van een plaatskantoor in de vestibnle van iet Centraal-Station te Amsterdam. Raming f 2540. "ugekomen 12 biljetten. Minste inschrijver de heer P. A, de Smet, Bovenkarspel, f 2274. Het Witte Kruis te Wognum. Te Wognum kwam bg den bewaarder van het Witte iruis een lid der afdeeling om eenige verbandaitikelen. Mjjn lam het zjjn poot bioken en nou kom ik om 'n verband." De moord In de Driekoningenstraat. Het vermoeden, dat de drie verdachten de gebroe- Iers Wagenaar en hnn zwager De Haan op de een if andere wjjze tot de vermoorde weduwe Oerlijn in letrekking hebben gestaan, wordt meer en meer bevestigd. Onder de vele goederen, welke in de woning der ver- noorde gevonden zgn, was ook de helft van een rol 'itrage, waarvan de andere helft in het huis van de learresteerden is in beslag genomen. Deze twee dealen Jassen volkomen aan elkander. De justitie vermoedt, dat deze rol vitrage door de erdachten ergens is gestolen en dat zg het bg de weduwe Derlgn gevonden stuk aan deze hebben verkocht. Dit, jevoegd bij de andere aanwgzingen tegen de verdachten o.a. het in hun bezit zijn van een sleutel welke paste >p de huisdeur van de vermoorde, heeft bet vermoe ten, dat zg den moord hebben gepleegd, nieuwen steun [ogeven. Tot nog toe is het niet gelukt de hei komst van den ol vitrage op te sporen. ■'aarden-verzekering te Helloo. De vereeniging tot verzekering bg verliezen of onbruik- aar worden van paarden te Heiloo, het vorige jaar pgericht, sluit bare rekening van het afgeloopen boek aar, waarvan verantwoording werd gedaan in de ver gadering welke gehouden is 10 Mei 1.1,, ofschoon eenige verliezen werden geleden, met een batig saldo van f 23.27 Naar de duinen van Castrlcum. Men Bobrgft ons Terwgl de natuur ontwaakt, ten volle ontwaakt, ter wgl de liefeljjke zon hare stralen verwarmend over ons doet schynen, wgl de zoele wind ons tegen waait en het jonge frissche groen ons oog aangenaam aandoet en dit alles ons in verrukking doet zjjn, bg dit prachtvol aan- sohonwen en heerlijk genieten, zoeken wjj dikwerf naar plekjes, die weer eens wat anders geven te zien, te denken te ge ?oelen. Want hoe schoon ook de omgeving van Alkmaar moge zgn, hoe heerlgk thans een wandeling in den Hout en van daar uit door het bosch of langs den straat weg naar Heiloo is, verandering zoekt de mensch in alle op zichten, ook in dat, wat betreft het genieten der natuur en daarom wordt u toegeroepen>naar Castricum l'1 Want daar kan men ten volle genieten van het prachtige voorjaarsweer, tusschen duinen en in boschjes,ongekunsteld, echt natunrljjk. Daar te vertoeven, rnstig en kalm te dwalen, desnoods uren lang, do kinderen te zien spelen op dninen en in boomen en dan daarbij f® aanschouwen, wat de menschen- hand vermag bg het bonwen van het nieuwe Gesticht, dat is een groot en grootsch gezicht, aangenaam voor een ieder. Een uitstapje naar Oastricnm mag gernstelgk worden aanbevolen aan elk, die de natuur bemint, van haar wil genieten en haar wil aanschouwen in al haar vormen en genres. Benoeming van stembureaus. Op den 6 Juni a.s. zal eene verkiezing plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wegens periodieke aftreding van den heer Jhr. Mr. P. van Poreeat. Voor het geval bg deze verkiezing stemming of her stemming mocht noodig zjjn, is het volgens artt. 60 en 61 der Kieswet, noodzakeljjk, dat voor elk stemdistriot een stembureau, bestaande nil 3 leden en minstens 2 plaatsvervangende leden, worde benoemd. B. en W. stellen den Raad daarom voor te benoemen voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, tot leden van het stembureau in bet lste district, waarvan de burgemeester ambts halve voorzitter is, de heeren D. A. Luiting en Mr. J. P. Kraakman, en tot plaatsvervangende leden de heeren G. T. M. van den Bosch en J. P. Kool Pz. in het 2e district de heeren H. J. Vonk, Mr. K. A. Cjhen Stuart en C. Bosman (een dezer heeren moet door den Raad als voorzitter worden aangewezen), en tot plaatsvervangende leden de heeren M. Uitenbosch en J. M. de Sonnaville; in het 3e district de heeren J. E. Moeus, N. Glin- derman en G. de Groot Jz. (een dezer heeren aan te wjjzen als voorzitter), en tot plaatsvervangende leden de heeren Dr. J. W. Wicherink en H. J. F. Wanna. Voor de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad, welke op don laatsten Dinsdag der maand Juni moet plaats hebben, ter vervulling van de plaatsen der leden, die den lsten Dinsdag van September e.k. moeten af treden, voor het le kiesdistrict de heeren Dr. J. W. Wicherink, J. de Lange C.Jz.; voor het 2e kiesdistrict de heeren J. M. de Sonnaville, J. de Wit Dz.; voor het 3e kiesdistrict de heeren: H. J. Vonk, G. T. M. van den Bosch. Volgens art. liter der Gemeente-wet, bahooren voor elk stembureau vier leden, waarvan één voorzitter en minstens 3 plaatsvervangende leden te worden benoemd, zoodat 21 personen moeten worden aangewezen om de stemming en herstemming, indien die noodig mochten zjjn, tot een goed eind te brengen. B. en W. stellen den Raad voor te benoemen tot leden van het stembureau in het eerste district, waarvan de burgemeester ambtshalve voorzitter is, de heeren J. M. de Sonnaville, H. J. Vonk en M. Uiten bosch, terwijl bovendien moet worden nitgemaakt wie als vierde lid zal fungeeren, en tot plaatsvervangende leden voor den tijd van twaalf maanden de heeren Mr. A. Prins, Mr. A. Dorbeck en C. G. Steen; tot leden van het stembureau in het 2e district, de heeren J. de Lange C.Jz., Dr. J. W. Wioherink, Mr. K. A. Cohen Stnart en G. T. M. van den Bosch, (uit deze heeren moet door den Raad een voorzitter worden aangewezen, terwgl tevens moet worden uitgemaakt wie als vierde lid zjjne medewerking zal verleenen), en tot plaatsvervangende leden voor den tjjd van twaalf maan den, de heeren M. Prejjer, W. H. J. Helling en P. J. Boom en tót leden van het stembnrean in het 3e district, de heeren H. J. F. Wanna, D. A. Luiting, N. Glinder- man en J. P. Kool Pz. (uit deze heeren moet eeu voor zitter worden verkozen, en tevens moet worden nitge maakt wie als vierde lid zal fungeeren), en tot plaats vervangende leden voor den tijd van twaalf maanden de heeren Dr. H. E. van Gelder, S. de Lange P.Bz. en H. G. Prejjer, kiezers in het 3e kiesdistrict. Verhoogtng der bosten voor het stedelijk Muziekkorps. In verband met bet Raadsbesluit van 8 Februari 1.1, waarbij is vastgesteld eene Verordening, houdende be palingen omtrent het stedeljjk muziekkorps, beeft de commissie van toezicht over het genoemde korps zich tot den Raad gewend met het verzoek om, ten einde uitvoering te kunnen geven aan de bepalingen der be doelde verordening, te willen bevorderen, dat de kosten welke ter zake jaailjjks mogen worden gemaakt, thans op f 3100 vastgesteld, worden verhoogd met f 700 en gebracht op f 3800. Het is de bedoeling deze i 700 als volgt te besteden Voor schoonmaken enz. van de zaal in welke de repe- titiën worden gehonden, voor de meerdere repetitiën gednrende de maanden October—Maart, is f50 uitge trokken. Wegens meerder gebrnik en slgtage van in strumenten en inventaris, moet voor onderhoud eveneens f 50 meer worden uitgetrokken. De resteerende f 600 zullen geheel aan de muzikanten ten goede komen. Hier van zal aan vier élèves ieder eene toelage van f25 worden verleend, als wanneer nog f 500 overblgven om daarmede de overige toelagen te kunnen verhoogen. Het korps bestaat thans nit 40 man, welk getal niet zal worden overschreden. B. en W. stellen den Raad voor, om op het verzoek van de commissie van toezicht een gunstige beschikking te nemen. Het Witte Kruis. In de week van 8 tot 13 Mei zgn in het badhnis van het Witte Krnia genomen69 kuipbaden, 85 regen- baden le klas, 143 regenbaden 2e klas, te zamen 297 baden. Zitting 12 Mei 1905. C. B., Alkmaar, Leerplichtwet, f 1 boete of 1 dag hecht. D. D., C. D., Alkmaar, H. C. v. d. G., Noordsohar- wonde straatschenderij ieder f 1 boete of 1 dag hecht. D. G., J. H., P. M., P. H. S., C. H. T., Alkmaar, het verwekken van burengeruchtieder f 3 boete of 2 dagen hecht. P. Z. Wz., Egmond aan ZeeH. H, A. O, Oudcar- spel politie-overtredingde le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. P. P., J. T. H., Alkmaar, M. D., Egmond aan Zee, dronkenschap, de le f 2,50 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 5 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 1 boste of 1 dag hecht. J. Z. Jz., A. S. Ez., Egmond aan Zeestrooperjj de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht. L. v. T., Akersloot, J. C. A. N., J. H. K., W. F. V., J. P. B., Amsterdam G. K. Az., W. K Az., Egmond aan Zeejachtwet-overtredingde le f3 boete of 3 dagen hecht., de 2e, 3e, 4e, 5e en 7e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 6e f 4 boete of 3 dagen hecht. {Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) „Groen van Prlnsterer" over den heer BIum en „Vooruitgang." Alkmaar, 12 Mei 1905. Geachte Redactie Wie de beide Ingezonden' Stukken van den Heer Blum en van het Bestuur van Vooruitgang", naast elkander legt en den toon er van vergelijkt, zal o. i. moeten komen tot de conclusie: dat bestuurderen van »V.' wel zeer in toorn zijn ontstoken. Endat hunne toorn niet edél uitkomt in verschillende hatelijkheden. Wij willen op hetgeen aan het adres eener club gericht werd, antwoorden. Het overige dat den Heer Blum betreft, laten wij onbesproken. Dat de naam van den Heer Blum in ons schrijven van 3 Mei 6 keeren genoemd wordt, nemen we op gezag van de heeren van »V.", die het wel nageteld zullen hebben, gaarne aan. Ook vereenige dit bestuur, als zoo gepast zijn «prachtige reclame" met ons «ongeoorloofde reclame." Die „prachtige ongeoorloofde reclame" zullen wij het niet benijden. Meerdere opmerkingen van dit gehalte, bewijzen van hun toorn, gaan we voorbij en komen tot de zaak. Door ons is gevraagd: of de bijvoeging «de Heer Blum is tot debat uitgenoodigd" geen ongeoorloofde reclame is, omdat de lezers onbekend werden gelaten met zijn be danken, toch wèl bekend aan het bestuur van vv."Nu is dit geen insinuatie, omdat wij niet anders konden denken, dan dat zijn bedanken in het bezit van genoemd bestuur was, daar de Heer B. ons Vrijdag 28 April be richtte, het reeds verzonden te hebben. De zaak zelf werd ons echter toegegeven. Immers, het antwoord luidde niet«zelfs al had ons bestuur zijn niet-aannemen geweten, dan nóg was de enkele bijvoeging der uitnoodiging bij de advertentie, zonder vermelding van het afwijzen ervan door den Heer Blum, geen ongeoorloofde reclame geweest." Maar „Eerst Zondagnamiddag ontvingen wij het bericht, dat en waarom de heer Blum onze uitnoodiging niet aan neemt; toen waren evenwel reeds advertenties en aan kondigingen van de vergadering verzonden." Dat is toch Het kwam te laat om advertentiën en aankondigingen te wijzigen en dus zijn ze nu eenmaal zóó en niet anders geplaatst. Doch nu volgt toch de vraagHad de leider der aan" gekondigde vergadering dan niet het bedanken van den Heer Blum moeten voorlezen Had de vergadering daarop niet het recht Maar waarin was ons stuk van den 2en Mei nu eigenlijk «een aanval van persoonlijken aard" Ten slotte. Het bestuur van »V.", dat zich er den 2en Mei nog niet op wilde begeven, bevindt zich nu „op de glibberige paden der ongeoorloofde politiek." Brrrr De Heer Blum bracht er hen op, door zijn gezegde «De Heer Treub, die nog al (nietwel eens) liefhebbert enz. Maar we willen de rollen omkeeren. De voorzitter van Vooruitgangde heer Aukes, doet o. i. aan ongeoorloofde politiek. Door den heer Vegtel werd hem den 17 Maart j.l. toch duidelijk gemaakt dat ten opzichte der anti-revolutionaire partij de naam „clericaal" niet mocht worden gebezigdde heer Aukes repliceerde daarop niet, En nu sprak hij den 4 Mei ter inleiding van prof. Treub wederom van „kerkelijke partijen." Dit was eene insinuatie, omdat hij dit deed tegen beter weten in. Moet ons bestuur nu in overweging nemen den heer Aukes in de gelegenheid te stellenzijne onware uit drukking tegenover den heer Vegtel te komen volhouden en verdedigen Wij willen het in ernstig beraad nemen. Echter, wij voeren een principieelen strijd. Daarom blijven wij betreuren dat wij de heeren van „V." op het tooneel daarvan nog nimmer hebben ontmoet. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend HET BESTUUR DER ANTI-REV. PROPOGANDA- CLUB „GROEN VAN PR1NSTERER."

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 7