BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. KUNST E N LETTEREN. PER S ON ALIA. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. hertogin afkomstig waren en waarmede de oude kamer- vrouwen, aan wie deze voorwerpen ten deel waren gevallen, in het bergstadje geen weg wisten. Dit schijnt de kamenier van de groothertogin Caroline nu wel te weten, door het haar toegewezene per adver tentie te koop aan te bieden. Het gevoel van piëteit is bjj heel wat mensohen gewoonlijk niet groot. Het geval dat te Wognum een lid van het Witte Kruis (zich ten doel stellende aan zieke menschen verbandmiddelen en verplegingsartikelen te verschaffen) verbandmiddelen wenschte met een «mjjn lam het z'n poot broken en non kom ik om 'n verband" staat niet op zich zelf. Zondag j.l. kwam eene Bsrljjnsche dame de hulp van een der „Unfalls-Stationen" voor haren hond, die overreden was, inroepen. Geheel volgens de regelen der chirurgie werd door den ziekenverpleger en de pleegzuster een achterpoot gezet en een groote vleeschwonde gehecht, waarna de dame per rjjtuig de patiënt naar hare woning liet brengen. In gewone omstandigheden vervoeren Berljjnsohe droscbken geen «zieken en gewonden'', doch verwijzen u naar het «Kraukentransportwesen." Ditmaal nam de koetsier hot echter niet zoo nauw. Men ziet dus dat de inwoners van Berljjn die van Wognum toch nog vooruit xjjn, zich over weinig meer verwon deren en zelfs honden een plaatsje gnnnen op de operatie tafel, feiteljjk voor mensohen ingericht. De opstand op Kreta. De opstandelingen op Kreta, die vereeniging met Griekenland wenschen, wei geren nog steeds zich te voegen naar den wil der Mogend heden en hun tjjd af te wachten. Zij trekken steeds verder voort en een hunner leger korpsen is nu genaderd tot bij de poorten van Kanea. Van de gendarmerie zijn reeds vele manschappen over- geloopen naar de opstandelingen en men vreest, dat er nog meer dit voorbeeld zullen volgen. Prins George, de Gouverneur, heeft reeds tweemalen zijn ontslag gevraagd, maar de Mogendheden dwongen hem tot bljjven vooral Engeland, hetwelk vreest, dat bjj het aftreden van Prins George, Italië zich vasten voet op Kreta zou verschaffen, geljjk Engeland zelf op Cyprus deed. De voogdjjvoerende Mogendheden zjjn het oneens en de Kretenzer opstandelingen hopen daarmede hun voor deel te kunnen doen. Volgens een bericht uit Constantinopel verlaten de Mohammedanen in grooten getale het eiland, om den ver volgingen vanwege de Christenbevolking te ontgaan. Honderden van die uitgewekenen kwamen te Smyrna aan. Een treffen van Serviërs en Turken. Bg het dorp Kasjak in de nabjjbeid der Servische grenzen, is het tot een bloedig samentreffen tnsschen een Servische bende en een afdeeling Turksche soldaten gekomen. Aan beide kanten waren vele dooden en gewonden. De bende trok zich in 't gebergte terug, na vergeefs gepoogd te hebben over de grenzen te trekken. Gravin Montignoso. De overeenkomst, die den 5den Mei te Florence is opgemaakt door den Saksischen minister dr. Otto met gravin Montignoso, is door den Koning goedgekeurd. Volgens het verdrag laat de Ko ning tot 1 Mei 1906 aan de gravin prinses Anna Monika Pia; daarna verplicht zich de gravin het prinsesje aan den Koning terug te geven. Gedurende dezen tijd ont vangt de prinses voor onderhoudskosten 200 mark per maand. De gravin doet afstand van haar staatsburger lijke rechten in Saksen en belooft, dat zij voortaan geen staatsburgeres zal worden van eenigen Duitschen staat. De Koning belooft, dat de gravin na 1 Mei 1906 elk jaar eenmaal haar kinderen zal mogen zien, waarbjj de Koning over tjjd, plaats en duur beslist. Voor den tijd van 1 Juni 1905 af wordt de toelage der gravin ver hoogd tot 40,000 mark jaarljjks. Het Panamakanaal. Door eenige AmerikaanBche bladen werd ongunstig bericht over den stand der werk zaamheden van het Panamakanaal; de bekende Ameri- kaausche doortastendheid liet hier, volgens hun beweren, veel te wenschen. Van andere zijde verneemt men echter, dat de gele koorts den voortgang van het werk veel vertraagd hoeft, doch dat krachtige maatregelen daar tegen genomen zjjn. De voorbereidende werkzaamheden zjjn intusschen reeds goed gevorderd. Een belangrijke beslissing wordt genoemd, dat het bouwmateriaal op de open wereldmarkt zal worden gekocht. De kosten worden geschat door ingewjjden op 250 mill, dollar. Zendelingen in Spanje. De Iersche Pro- testantsehe zendelingen in Spanje geven den moed niet op ondanks de bedreigingen en handtasteljjkheden, waaraan zjj bloot staan. Dinsdag beproefden zij te Murcia een bjjeenkomst te baleggen, wat aanleiding gaf tot ge vechten op straat. De burgerwacht moest ter bescherming der evangelisten optreden, hetgeen intusschen niet kon beletten, dat een man en twee vrouwen gewond werden. Ook eenige Spanjaarden kwamen er niet zonder kleer scheuren af. Verdraagzaamheid is nooit een der nationale deugden van de Spanjaarden geweest. Te Barsingerhorn, district Alkmaar is door de liberale kiesvereeniging candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer Jhr. mr. P. van Foreest, te Heiloo. Te Groenveld, district Alkmaar, is een liberale kies vereeniging opgericht. Mr. J, A. Levy. Uit Schermerhorn schrjjft men ons: Met voldoening zal men hier en in den omtrek vernemen, dat in de vergadering van de Liberale Kiesvereeniging te dezer plaseat op 28 Mei a.s. als spreker zal optreden de heer Mr. J. A. Levy uit Am sterdam. Welk liberaal in wijden omlek zal verzuimen van deze kostelooze gelegenheid gebruik te maken om een der geniaalste woordvoerdersvan zjjne partij te hooren4! Wanbetaling van schoolgeld. Wegens wanbetaling van schoolgeld werden oulaDgs eenige leerlingen van de openbare school te Zaandam verwjjderd. Thans stellen B. en W. aldaar den raad voor afwjjzend te beschikken op het verzoek van de afd. Zaandam van den Bond van Nederl. onderwijzers om weder-toelating van die leerlingen. Markt te Schoorl. De tuinbouwvereeniging te Sohoorl heeft in eene vergadering besloten, dat zij, te beginnen omstreeks half Juni a.s., een afslagmarkt van groenten zal houden op het marktplein aldaar en wel driemaal per week. Invoer van Hollandsche boter In België. Men schrjjft aan de N. R. Ct. van de Belgische grenzen De heer van Maenhout, afgevaardigde van Gent, heeft in de Belgisohe kamer van volksvertegenwoordigers aan den minister van financiën de volgende vraag gesteld «Sedert eonigen tjjd vermeerdert de invoer van Hol landsche boter en de inspectie aan de grenzen geschiedt moeiljjk. Zou men niet, om een goed onderzoek te waar borgen, het binnenkomen der Hollandsche boter kunnen voorschrjjven uitsluitend langs bepaalde grensbureaux, ten einde dit onderzoek ernstiger en meer afdoende te doen zjjn Mocht de minister aan dit verzoek voldoen, dan zal hjj daardoor velen onzer grensbewoners in groote moeilijk heden brengen. Uit al onze grensdorpen toch wordt tegenwoordig boter naar België gezonden, en mochten slechts enkele kantoren voor den invoer worden openge steld, dan zal veel boter slechts langs een grooten omweg in België kunnen komen, wat tot kosten en last aan leiding zal geven. Door dezen maatregel zal bovendien de smokkelhandel in boter sterk toenemen, waardoor nog meer Nederlandsche boter dan thans zonder keuring en zonder invoerrechten België zal binnenkomen. Onderzoek naar bet vaderschap. Te Haarlem is een comité opgericht tot bevordering van het wetsontwerp in zake onderzoek naar het vader- scgap. Het bestaat uit de heeren G. Velthuisen Sr., W. L. Schram en Mevr. A. J. de Graaf—van der Eist. Na de verkiezingen zal het eene samenkomst houden met afgevaardigden van verschillende vereenigingen. Koet water bereiding. Voor het distilleeren van zeewater aan bpord van stoomschepen is door den heer H. R. Connermann ma chinist wonende te IJmuiden eene belangrjjke uitvin ding gedaan zijne «Patent Evaporator", waarin do ver damping van het zeewater uitsluitend door afgewerkten stoom geschiedtzal zeker de reeds bestaande Evapora tors, die alle door middel van verschen stoom het zeewater distilleeren, geheel verdringen. Roeus zjjn eenige dezer Patent Evaporators op stoom- booten in gebruik. Door eene eigenaardige circulatie van het water, zet zich geen zout in de apparaten vast. Feesten te Bdam. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 Mei a.s. znllen te Edam groote gymnastiekieesten gehouden worden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de gymnastiekvereeniging «Friedrich Ludwig Jahn«. Verschillende wedstrjjden van gymnasten alsmede volksspelen en verschillende andere vermakeljjkheden staan op het feestprogramma. Ook zal eene Kermesse d'été ge houden worden op de Kaasmarkt. Aan de feestelgkheden nomen circa 50 dames- en hee- ïen gymnastiekvereenigingen deel, welke te zamen onge veer 700 leden tellen. Do toegang tot het teestterrein is voor een ieder vrij. Extra-trcln. De vereeniging Algemeen Belang te Schagen laat den laatsten Zondag van de Schager kermis, d.i. op 25 Juni a.s. ten behoeve der kermisbezoekers van het Zuideneen extra-trein tot Alkmaar loopen. Schoolfeest. Iu eene gecombineerde vergadering van schoolcommis sie en onderwjjzend personeel te Schagen werd den 17de besloten met een 60-tal der oudste kinderen tot belooning voor getrouw schoolbezoek den 7den Jnni een uitstapje te maken naar Bloemendaal en Amsterdam (Artis.) De bjjna 300 jongeren met minder dan 5 verzuimen znllen zoo de kosten het toelaten een uitstapje naar Bergen maken besloot de schoolcommissie. Dwang van neringdoenden. In een der plattelandsgemeenten van Walcheren heeft zich, naar men meldt, het volgende feit voorgedaan Een broodbakker, winkelier, behoorende tot de Ned. Hervormde kerk, voelde zelden behoefte de preeken aan te hooren van den dominee. De man heeft de leverantie van het brood aan het armenhuis, eigendom dier kerkelijke gemeente. Hij is trouwens de eenige bakker, die tot de Hervormde kerk behoort. De dominee stelde den bakker nu voor de keuze i>f naar do kerk gaan of zich de leverantie van het armenhuis te zien ontnemen. De man gaat nu trouw naar de kerk. Zoo stelt men den broodvalMiddCt.) Wolvee op Texel. Men schrijft uit Texel De wolvee boeren op dit eiland zijn weer gereed om hunne duizenden bij duizenden lammeren ten verkoop aan te bieden. De groote markten worden gehouden op 15, 22. en 29 Mei en op 5, 13 en 19 Juni. t Is wel interessant de verscheping, die hoofdzake lijk des Donderdags plaats heeft, eens gade te slaan. Het grootste gedeelte der lammeren wordt met s'oom booten en tjalken naar Leiden vervoerd. Stoomtramweg-Maatschappij Kgmond Alkmaar Bergen. Wjj ontvingen het verslag over het jaar 1904 van de Stoomtram weg-Maatschappjj EgmondAlkmaarBergen, gevestigd te Alkmaar. Het volgende is daaraan ontleend. Vele en belangrijke werkzaamheden zjjn in het iaar 1904 verricht. Aan den aanvang van het verslag vermeldt het bestuur met vreugde, dat het is mogen gelukken in den loop van dit jaar tot de uitvoering van do werken overeen komstig de goedgekeurde plannen en bestekken over te gaan. De voor den aanleg van den tramweg benoodigde gronden waren op het einde van 1904 bjjna alle in 't bezit der maatschappg. Op 25 Febrnari 1904 werd door eene commissie uit Gedeputeerde Staten zitting gehonden in de gemeenten Alkmaar, Bergen, Egmond aan Zee en Egmondbinnen tot bet aanhooren van de bezwaren tegen de voorgenomen onteigening. Verschillende bezwaren werden door eenige belanghebbenden ingebracht, waar onder die van den heer A. Maschmejjer te Bergen, die verlangde ophooging van de spoorbaan en het maken van tunnels voor de werksporen van zjjne fabriek en die van den heer J. Pot te Alkmaar, die bezwaar had tegen de wjjze van krniBing van zjjn spoor en de aansluiting aan zjjne spoorljjn. Aan het verlangen van den heer Masehmejjer is niet voldaan. Aan dat van den heer Pot wel, zoodat de aan vunkeljjk ontworpen verbinding met zjjn hnlpspoor werd opgegeven en eene tweede afzonderljjke lgn naast het spoor-Pot werd ontworpen. Bg koninkljjk besluit van 22 Juni 1904 No. 29 werden de ten name van de Stoomtramweg-Maatschappij te ont eigenen perceelen aangewezen. Van verschillende eigenaren werden de gronden tegen de getaxeerde prjjzen aange kocht. Bjj de uitvaardiging van het Koninklijk Besluit bleven nog slechts dertien eigenaars van perceelen over, met wie geen minnelijke overeenkomst had kunnen wor den aangegaan. Aan hen werd een gerechtelijk aanbod gedaanmet dit gevolg, dat met acht hunner alsnog eene minneljjke overeenkomst van koop en verkoop werd gesloten. Tegen vjjf eigenaren werd een prooedure ter fine van gerechteljjke onteigening aangevangen en door gezet. Op het einde van dit jaar was in twee di«tzaken eindvonnis gewezen. In den loop van het jaar werd overeenstemming ver kregen tnsschen Z E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij en het Bestnur van onze Vennootschap omtrent de met de Regeering te sluiten overeenkomst betreffende den spoorweg EgmondAlkmaarBergen en de voor waarden waarop gebruik mag worden gemaakt, ten be hoeve van den spoorweg, van den djjk van het Noord- hollandsch Kanaal van Alkmaar naar Koedijk. Eerst genoemde overeenkomst werd geteekend aan den Minister toegezonden. Óp verzoek van de Regeering wendde het bestnur zich tot het Gemeentebestuur van Egmondbinnen, met het verzoek om in het besluit van den Raad dier gemeente, waarbjj aan de Maatschappg ten behoeve van den spoor weg een renteloos voorschot werd toegekend van f 2000, de bepaling op te nemen, dat de Staat der Nederlanden bjj eventueele naasting van den spoorweg bevoegd zou zjjn zich in de plaats van de Maatschappjj te stellen. Na eenige briefwisseling werd aan dit verzoek door den Raad der gemeente Egmondbinnen welwillend voldaan. Op 4 Jnli 1904 werden de bestekken voor het maken van de aardenbaan, van de knnstwerken van den boven bouw en van de overgangs- en andere werken, door den Minister van Waterstaat, Handel en Njjrerheid goed" gekeurd met uitzondering van het eindpunt van den spoorweg op den Kanaaldjjk te Alkmaar en de werken op het stations voorplein aldaar, waaromtrent later de beslissing van Z.E. zoude wordeu medegedeeld. Op het einde van dit jaar was die beslissing nog niet ontvangen. Wegens de uitbreiding, die verschillende werken had den ondergaan, bleek de aanvaukeljjke begrooting van kosten eene verhooging te moeten ondergaan van een bedrag van f30000,-. De Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij werd bereid gevonden de verhooging der voorgenomen obligatieleening vau f45000.— met f 30000.— goed te kenren en de jaarljjksche rente ad vier procent en de aflossing over het geheele bedrag van 1 75000.— te garandeeren. Daar de publieke uitbesteding op 30 September van de bestekken nnmmer 1het maken van de aardenbaan, de overgangs- en eenige andere werken, en nnmmer 2: het maken van de gebouwen met bjjkomende werkeu te Egmond aan Zee, Egmondbinnen, Alkmaar en Bergen geen bevredigende resultaten opleverde, werd op 10 Oc tober overgegaan tot eene herbesteding en de werken gegnnd, die van bestek No. 1 aan den heer Jan Olden burg Jbz. te Bergen voor f116000.en die van bestek No. 2 aan den heer Cornells Hartog te Alkmaar voor f48475.Deze aanbesteding werd door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid goedgekeurd. Het geheele werk moet voltooid zjjn uiterlgk op 29 Juni 1905. Uit de rekening over 1904 blijkt, dat aan aandeel houders een dividend van drie procent kan worden uit gekeerd, terwjjl het saldo der oprichtingskosten van de Maatschappg ad f 154.585 geheel kan worden afgeschreven. Deze gunstige uitkomst is verkregen, doordat op ver zoek Z.E. de Minister van WaterstaatHandel en Njjverheid heeft goedgevonden, dat gedurende deH bouw eene rente van 5 per jaar op de bouwrekeuing werd bijgeschreven over de in het debet en het credit geboek te posten. Daardoor is het bedrag der rente gestegen tot f4154.welk cjjfer is samengesteld uit gekweekte reute tot een bedrag van f2182.42 en uit geboekte rente ad f 1971.58. In de algemeene vergadering van aandeelhouders op 15 Mei is het verslag en de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd, het Bjstuur is gedéehargeerd en bet aan aandeelhouders uit te keeren dividend is be paald op drie procent, u t te betalen met f 300.tegen intrekking van het dividendbewgs No. 2 der aandeelen van f 10000.en met f30.tegen intrekking van het dividendbewijs No. 2 der onderaandeelen van f 1000. Job. Messchaert is in zooverre genezen dat hij het hospitaal te Mainz ian verlaten. Tot lid van den Raad der gemeente Assendelft is *>8 enkele candidaatstelling gekozen de heer M. Sikkes.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6