Dit mr Instaat alt 2 bladen. No. 69. Honderd en zevende jaargang 1905. V RIJ D A G 9 J U N I. BUITENLA ND! BINNENLAND. STADSNIEUWS. Algemeen Overzicht. N ieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Trekking van heden. Nos. 3901, 6017, 15262, 17266 en 18395 f 1000 Nos. 1473, 20307 au 20416 f 400 Nos. 1197, 2165, 5533, 5918 en 16631 f200; Nos. 360, '2991,6186,7830,7904,9276. 9689, 11900, 15621, 18695 en 19416 f 100. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Oonrant wordt Diasdag-, Doadcrdag- en Zatcrdagawomd uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,8#franco door het geheele rjjk 1 1, Namzners ff O,OS. Alzonderljjke nummers 3 ets. Velefoonnneaater 3, Prijs der gewone advertentlUa Per regel t Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij Wh. HERMs. COSTER k ZOONVoordam 0 9. Internationale telefoondienst. Te rekenen van 10 Juni a.e. kunnen door „de geabon- neerden van het plaatseljjk net, wier perceelen door dubbele geleiddraden met het centraal-bureel van het locale net zijn verbonden (in den Rijksgi is voor den telefoondienst met een achter het telefoonnummer aan geduid) telefoongesprekken worden aangevraagd met de Belgische plaatsen, welke tot de gemeenschap met Alkmaar zjjn toegelaten. Met perceelen door één draad met het centraalbureel van het locale net verbonden, wordt alleen verbinding met Belgische geabonneerden tot stand gebracht ingeval deze perceelen van uit België worden opgeroepen. 't Is toch een merkwaardig volk, dat Russische. Maanden achtereen wordt 't nu al door zware rampen getroffen en de slag in de Straat van Korea is een onheildat al moeilijk erger had kunnen zijn. Maar 't blyft kalmer is geen spoor van wanhoop bij de Russen. Over de nederlaag in de Straat van Tsoesjima maakt men zich zelfs niet druk. In de admiraliteit vertelt men aardigheden over den slag van dit genreRusland heett alles verlorenslechts de »roem is gebleven. (Roem heet nl. in het Russisch nslawa" en de kruiser vSlawa" ligt nabij Petersburg op een werf!) Slechts twee personengroepen verkeeren in een onbeschrijfelijke opwinding: de omgeving van den Czar en het intel- lectueele deel van de revolutionairen. In het uiterlijk van St. Petersburg is weinigdat erop wijstdat er iets bijzonders is voorgevallen. Zelfs toen het verpletterende bericht van de nederlaag in haar geheelen omvang bekend werd, bleven alle schouw burgen en tingeltangels open. De menschen lachten dronken en flirtten alsof er niets gebeurd was en hun aantal was niet geringer dan op andere dagen. Als nieuwe bijzonderheden aankomenhet verhaal van de vernietiging van de vloot van admiraal Rodjestwensky aanvullende, ziet men slechts kleine groepen menschen, die hier en daar een nieuwsblad staan te lezen maar de belangstellingdie wordt getoondis nietsverge leken met die welke te Londen bestaat in de Australische cricket-match. Is dat onverschilligheid Neenzeggen de Peters- burgsche dagblad-correspondenten er zit wat anders achter. Er zijn duizenden en duizendendie vast ge- looven, dat het verlies van de Russische vloot eigenlijk een zegen is. Want er heerscht de vaste overtuiging bij velen dat de regeering evenals vroeger Pharao alleen tot rede kan worden gebracht door plagen en dat admiraal Togo inderdaad een grooten slag heeft toegebracht ten voordeele van de vrijheden van het Russische volk. Dit pijnlijke verschil van gevoelen wordt door vele Russen erkend, die vol van vaderlands lievend enthousiasme zijn en gelooven in de grootheid van hun land, maar verplicht zijn toe te geven, dat de scheiding tusschen het volk en de tegenwoordige regeering volmaakt is en vermoedelijk zal voortduren. De liberalen en radicalen verkondigen met bittere vol doening wat de meer conservatieve elementen zelf ge voelen gedwongen te zijn te erkennen. En de Czar? 't Schijnt wel zeker te zijn dat hij zich weder geheel onder den invloed van de reactie bevindt. De partij van den oorlog heeft hem weder feheel in haar macht. De voortzetting van den oorlog ebben de grootvorsten gewild, en de Czar is het daar mede eens. Grootvorst Nikolai Nikolajewitsj heeft het bewijs geleverd, dat het verlies van de vloot niets te beteekenen heeft, daar Rusland toch geen zeemogend heid is En hij meent, dat de nederlagen in Mantsjoerije evenmin iets te beteekenen hebben. Die kunnen weer worden goedgemaakt. De Japanners moeten naar West- Siberië worden gelokt, en daar zullen zij hun grat vinden, zooals het leger van Napoleon het vond bij Moskou. Met zulke drogredenen wordt de voortzetting van den oorlog bepleit, zonder dat iemand denkt aan de duizenden menschenlevens, die voor een waandenkbeeld worden opgeofferd. Jawel er is iemand die er aan denkt, en die den moed heeft zijn denkbeeld uit te spreken. In een lang durige conferentie heeft Witte den Czar op de gevaren van den toestand gewezenmaar de Czar heeft hem nauwelijks geantwoord, en diep verslagen, ontstemd, verliet Witte Czarskoje Selo. Alle berichten van een ministerraad in het paleis zijn onjuist. Zelfs wordende ministers, zoo zij komen, een voor een ontvangen. De plannen der regeering bestaan niet, omdat er geen regeering bestaat. Slechts de camarilla weet wat zij zou willende Japanners verslaan, en de hervormingsbe weging den kop indrukken. Maar de middelen daartoe ontbreken haar. Als een volksvertegenwoordiging wordt bijeengeroepen wat nog lang niet zeker is dan zal de camarilla met haar creaturen wel zorgen, dat slechts de personen worden aangewezen, die der Regee ring ter wille zullen zijn. Het is een concessie in den uiter sten nood, met geen ander doel dan om de parlementaire instellingen voor het geheele Rijk te blameeren. Dat is de ware toestand in Rusland en met reden mag men zich afvragenwaarop dit zal uitloopen. Naar van goeder hand vernomen wordtheeft ook de Fransche regeering haren gezant te St. Petersburg opgedragende Russische regeering aan 't verstand te brengendat Frankrijk geneigd zou zijnals bemid delaar op te treden, bijaldien gezegde regeering liet blijken, dat stappen, door Frankrijk in deze richting gedaan haar gelegen zouden komen. De regeering der republiek zou wenschen dat Frankrijk als Rusland's bondgenoot de rol van bemiddelaar werd toegedacht opdat Amerika in dit opzicht niet den voorrang zoude ontvangen, 't Schijnt dat de Fransche diplomatie te dien aanzien ook met Washington in verbinding is getreden. Men polst elkander van over en weer. Voorts wordt uit Sofia gemeld, dat de ondergang der Russische vloot overal in Bulgarije de grootste opschudding gewekt heeft. De indruk isdat de vreeselijke rampdie Rusland getroffen heeft, aan zijn staatkundig en militair aanzien op het Balkanschiereiland een geweldigen schok zal toebrengen. Donderdagmorgen. Een telegram van groote beteekenis vinden wij hedenmorgen in de ochtendbladen. Uit St. Petersburg wordt namelijk geseind Ten gevolge van de beraadslagingen gisteren gehouden in den ministerraad op Czarskoje Selo is den Russischen gezanten te Washington en iWijs hedenmiddag tele- graphisch medegedeeld dat Rusland de vredesvoor waarden van Japan wenscht te vernemen. 't Is haast te mooi om te geloovendat Rusland, na al de berichten omtrent het tegendeelmet dezen stap beoogt tot den vrede te komen. Doch het telegram is van Reuter's Bureaudat zoo iets niet lichtvaardig in de wereld zou zenden. In een hoofdartikel van de Schager Ct. worden de kiezers in het kiesdistrict Alkmaar krachtig opgewekt hun stem bij de aanstaande verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer uit te brengen op Jhr. mr. P. van Foreest. De «lag fofl Castricum. Historici zullen zeker belang stellen in een onthulling, die M. Kramer doet in de „Vragen van den Dag.'' Onder den titel „De slag bij Castricum 6 en 7 Oct. 1799" deelt deze schrijver mee wat in het doopboek van de R. K. kerk te Castricum door den toenmaligen pastoor Bommer is opgeteekend over dien slagover de schan delijke plunderingen en gewelddaden in die dagen vooral door de Fransche soldaten in de buurt van Castricum begaan... en over een feit, dat onbekend schijnt te zijn nl. een onderhandeling op 7 October door Engelsche officieren met Hollandsphe en Fransche gevoerd in het huis van een hoefsmid te Limmen gevolgd eenige uren later door de overreiking van drie of vier gesloten kistjes of koffertjes door oen Engelschman aan de Fransche voorposten. De schrijver deelt mede, wat in verschillende werken over zulk een beweerde geheime onderhandeling voorkomt, de tegenspraak die het bericht heeft onder- vonden, de overlevering die van zoo iets vertelt, oen mededeeling in een schoolboekje van 1846. Van de lezing dat de Engelschen uit Noord-Holland aftrokken, na geheime onderhandelingen, is deze mededeeling uit het Castricumsche doopboek een tamelijke sterke bevestiging. Schoolfeest. Maandag 1.1. werd in het Hótel »De Drie Egmonden" van den heer J. A. Nienwenhuizen te Egmond a/d Hoef eene algemeene vergadering gehouden der »Vereeniging voor Schoolfeesten" aldaar. De voorzitter, de heer Knijnen burg, heette allen harteljjk welkom. Hij hoopte, dat het resultaat dezer vergadering wederom een mooi schoolfeest zon zijn. Bjj 't nazien der lijsten bleek, dat er geteekend was voor een som van f 127.15 waarlijk een mooi totaalcjjfer, als men bedenkt, dat alleen de schoolkring van Egmond a/d Hoef hiertoe had bijgedragen. De voorzitter kon dan ook dankbaar constateeren, dat hier het schoolfeest telken jare populairder werd. Het feest zelf werd door de vergadering vastgesteld als te znllen zijn eeu huiselijk feest voor de eerste vijf klassen en een reisje naar Amsterdam voor de hoogste klassen. Hoewel in de laatste jaren meer en meer ge bruikelijk was, een rijtoer te honden, was men nn meer voor een huiseljjk feest met tombola en verschillende kinderspelen, omdat dan de ouders meer aan het feest hadden. De reis naar Amsterdam zal in de eerste week van Jnli plaats hebben, terwjjl het andere feest in de laatste of voorlaatste week in die maand zal gehouden worden. Alsnu kwam aan de orde het tweede hoofdpunt der agenda: »reglementsherziening.'' Nu dit liep, in tegen stelling met de gewoonte bij znlk een wetjesmakorg, als van een leien dafcje. Zonder eenige op- of aanmer- merkingen toch passeerde het de revue. Met een hartelijk woord van dank werd de vergadering gesloten. In ons dorp is eene ietwat ongewone vereeniging op gericht. Sinds vele jaren wordt hier door de bonwers geklaagd over groote schade, welke aan de gewassen wordt toegebracht door de wond- of koolduiven. Deze fraaie dieren, zoolang het bnn behaagt wegschuilend in de hooge jjpeboomen, strijken vooral bjj het krieken van den dag op de akkers neer en vernielen daar allerlei. In het bijzonder hebben zij hot op de jonge erwtjes voorzien, en, zooals weer in deze dagen, op de jonge boonen. Zij wroeten de gepote boon uit den grond of rukken de spruiten er af. Zelfs breken zij wel bloesems van vrnehtboomen of aardbezieplanten. Er zijn akkers en moestuinen, die er deerlijk gehavend uitzien. Ongeveer 25 bouwers hebben zich na tegen hen ver bonden. Zjj hebben zich vergewist, dat het vervolgen van deze vogels door de wet niet verboden wordt, en hebben nu een contract gesloten met den jager J. P., te Ven huizen, die als een goed schatter bekend staat. Voor elke dnif zal hij f 0.25 ontvangen, na overlegging van den rechterpoot. Het geschoten dier mag bij dan behoudeD, om het al of niet als eetbaar wild te gebruiken Er bestaat dos alle mogelijkheid, dat het liefelijk gekir der duiven door ons, dierenvrienden, al minder zal wor den gehoord. Schade door duiven. Men schrjjft aan het N. v. d, D. uit Venhuizen: Afslag-vereenlglng te De Rijp. De afslag-vereeniging te De Rjjp beeft besloten, in samenwerking met «Algemeen Belang" te Alkmaar, doperwten, paaien, slaboonen enz. per gewicht te verkoopen, doch een uitzondering te maken met sngboonen, die per tal znllen worden verkocht. De eerste veiling zal plaats hebben Vrjjdag 16 Jnni, daarna verder eiken Maandag Woensdag en Vrijdag, des voorm. half elf en bij vol doenden aanvoer alle dagen. KaasfabrleK. Uit West-Graftdijk wordt ons geschreven J.l. Maandag is de nienwe kaasfabriek »de Vereeni ging", binnen den tjjd van 2 maanden gebouwd door de heeren R. K. Koppen Zoon, alhier, in gebruik genomen. Tot kaasmaker is benoemd de heer Zomerdjjk van Zydewind' 318ste Staatsloterij. Onze stadgenoot, de heer D. Bakker, is benoemd tot leeraar in het machine bank werken aan de ambachtsschool te Assen. Naar men ons meldt zal op den len Pinksterdag te Oudojp in de Hervormde Kerk onder de godsdienst oefening te 10 nur de kort geleden opgerichte zangver- eeniging Nieuw leven* eenige liederen ten gehoora brengen. In de laatste afleveringen van >De Wachter", Stemmen uit de Evang. Luth. kerk, komt o. a. een artikd voor van ds. Wempe over »De beker bij het avondmaalen een van ds Ternooij Apèl getiteld De tegenstelling,' 1) Het laatste handelt over de bekende antithese Christenen Heidenen, en is dus wel actueel. Jhr. Mr. O. van Ihpcn tot Seveuaer. In een openbare vergadering van de Centrale Anti- Revolutionaire en de Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging, Dinsdagavond in het lokaal Harmonie gehouderf' trad Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaeraftredend lid van de Tweede Kamer voor het district Nijmegen, als spreker op. De vergadering, die geleid werd door Mr. J. P. Kraakmanwas niet druk bezocht. De spreker begon met mede te deelen, dat hij goeden moed had op den uitslag der verkiezing, hier, zoowel als in t geheele land. De liberale pers zegt over 't algemeendat men rechts moedeloos wordtdoch hier in 't district zegt men dat niet, maar laten de liberalen hun vrees merkenimmers zij maken zich volgens een der liberale bladen in dit district bang voor die 1500 nieuwe kiezers. Spreker heeft dus goeden moed en hij weet dan ook niet waarom dit ministerie het vertrouwen zou hebben verbeurd. Voorts vraagt hij of de heeren van links het den kiezers zoo aanlokkelijk hebben gemaakt dat zij nu op hen moeten stemmen. Om die vraag te beant woorden gaat spr. na de houding der liberalen, in het bijzonder der vrijzinnig-democraten en Liberale Unie mannen, bespreekt met een enkel woord het bekende concentratieprogram, wijst op de ondemocratische wijze, waarop dat program is tot stand gekomen, op de mee ningen daaromtrent van de liberale persorganen, ook van de Groene en ten slotte op de woordbreuk der Liberale Unie, die de oud-liberalen niet wil bestrijden. Aan dergelijke mannen ontzegt spr. het recht tot scherpe afkeuring van wat er niet waar was in de be kende rede van Mr. Sybrandy, en wat door deze is erkend.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 1