P E R SO"nXlTA- Hinderwet. BEURSBERICHTE Ne deze politieke groep, 't Is werkelijk een merkwaardig voorbeeld van doordrijven, ongeacht of daardoor schade wordt gedaan aan de liberale zaak. Voorzoo verre ons bekend, was het eerste teeken, dat er verzet zou komen tegen Jhr. Mr. van Foreest, een artikel in de Algemeene Gids van den 23 Februari j.l., het zocevengenoemde orgaan van «Vooruitgang". In dat artikel werd een tamelijk grove uitval gedaan tegen ons Kamerlid, van wien gezegd werd, dat hij moeilijk van iemand, welke politieke richting ook toegedaan, een vertegenwoordiger naar z'n hart zou zijn. Verried dit weinig kennis van den waren staat van zaken, nog erger werd 't gemaakt in de volgende zinnetjes«Een afgevaardigde naar 's Lands raadszaal moet, naar onze bescheiden meening, over meer capaciteiten kunnen be schikken dan het eigendom is van onzen afgevaardigde s Legt men hem nu het coalitie-program voor van liberalen en vrijzinnig-democraten, wij twijfelen er niet aan of hij zal zijn adhaesie schenken. Maar wat beteekent zulks, als het program niet kan worden verdedigd. Men mag er toch geen stem-machine van maken en allerminst afvaardigen". Dit verwijt was schandelijk onbillijk, waar juist de redevoeringen van Jhr. van Foreest, in December te voren gehouden, in de groote pers, die daarbij tegen woordig was, met zooveel lol waren besproken, 't Meest teekenend was echter wel, dat in dit artikel werd voor ondersteld, dat ons Kamerlid het coalitie-program zou onderteekenen en dat hij dan niettemin zou worden uitgeworpenDit geeft eenig inzicht in het nu geldende bestrijdings-argument» dat de heer Van Foreest tot de manifest, liberalen behoort en ook in de bewering, dat de oppositie niet tegen zijn persoon is gericht. De vlieger van de Algemeene Gids ging echter niet op. Er werd gedaan wat verstandig is men nam er geen nota van I Nu delven wij opnieuw in onze paperassen, die wij zuinig hebben bewaard, al hadden wij niet gedacht, dat ze ons nog zóó goed zouden te pas komen. Ongeveer een maand later, den 5en Maart, werd, weder op het initiatief van «Vooruitgang," te Alkmaar een vergadering gehouden van afgevaardigden van vrijzinnige kiesvereenigingen. Vertegenwoordigd waren daar «Kies recht is Kiesplicht" te Alkmaar, de vrijzinnige kiesver eenigingen te Warmenhuizen, Kolhorn, Barsingerhorn- Haringhuizen en Koedijk en de Protestantsche Kies vereniging te Heer-Hugowaard. De heer Aukes, de waarnemende voorzitter van «Vooruitgang," deed zich kennen als een voorstander van het stellen van een Unie-liberaal tegenover den heer Van Foreest. Heel veel animo bestond hiervoor niet. Zoowel de afgevaar digden van Warmenhuizen en Kolhorn als van Barsin- gerhorn-Haringhuizen en Heer-Hugowaard verwachtten daarvan weinig heil Koedgk wilde 't echter wel met een Unie-liberaal probeeren. Er werd daarop van de zijde van Alkmaar betoogd, dat men alleen een herstem ming zou krijgen en dat er dus geen gevaar was voor de liberale partij en het slot was, dat de heer Aukes als resultaat der discussies de wenschelijkheid meende te kunnen uitspreken van het stellen van een candidaat, die de beginselen der Liberale Unie was toegedaan. Men lette hier goed op van een vrijzinnig-democraat was nog geen sprake. Inmiddels vergaderden verschillende kiesvereenigingen in het district en telkens kregen wij te lezen, dat Jhr. Aan Foreest candidaat was gesteld. Voor iedereen moest daardoor duidelijk worden, dat deze de beste kansen had, dat er van eenige diepgevoelde behoefte om een vrijzinnig tegen-candidaat te hebben, geen sprake was. Men mocht dan ook hopen, dat er nu wel zou van worden afgezien om Jhr. Van Foreestwe bezigen hier een uitdrukking van de N. R. Ct. het beentje te lichten. «Vooruit gang" hield echter vol. Den 9en April werd wederom door de Vrijzinnige Kiesvereenigingen hier ter stede vergaderd. Hoeveel er toen nog waren overgebleven hebben wij niet vermeld gevonden, 't Stond in die vergadering nu niet meer zóó vast, dat men den heer Van Foreest zou tegen werken. Een motie werd aangenomen, waarbij besloten werd «de meest ernstige pogingen aan te wenden bij de Kiesvereeniging te Deventer en daarna te Groningen om terug te komen op haar besluit tot het stellen van een candidaat tegenover de aldaar aftredende vrijzinnigen, de heeren Mr. H. P. Marchant en Prof. Mr. H. L. Drucker met de belofte harerzijds om bij eeneven- tueel gunstig antwoord van een dezer plaatsen, alsdan in dit district tegenover Jhr. Mr. Van Foreest geen candidaat te stellen." Dat was een vreemd verzoek, hierop neerkomendevolhardt gij in dingen, die wij verkeerd vinden, dangaan wij 't ook doen. Wilt gij verdeeld zijn, danzullen wij t ook wezen. Te vreemder nog was dat verzoek, daar men wel kon nagaan, dat men te Deventer of te Gronin gen niet, op aandrang uit Alkmaar, zou terugkomen op hetgeen eenmaal gebeurd was. Waarom wendde men zich niet liever tot mr. J. W. Mulder, die toch zoo dicht in de buurt was? Merkwaardig is de afloop van deze geschiedenis geweestmr. J. W. Mulder trok zich terug, zoodra hij gevaar zag voor links, hij offerde zijn eigen candidatuur op ter wille van die des heeren Marchant aldus geschiedde wat wij in de hierboven gespatieerde woorden hebben aangegeven, doch inmiddels was hier reeds de heer Netscher gesteld. Geen Unie-liberaal had «Vooruitgang" geproclameerd, zooals aanvankelijk het plan was. Zij stelde een vrij zinnig-democraat en zij deed dit te zamen met de kiesvereeniging te Koedijk, de eenige, die van het vroeger vermelde lijstje was overgebleven. «Vooruitgang" had er haar zinnen op gezet om haar wil door te drijven, ook al stonden de kansen voor een vereenigd optrekken der liberalen nog zoo gunstig. Die houding is niet te billijken, ook na de vele woorden van bovenstaand Ingezonden Stuk. Ook daarin weer dezelfde tegenstrijdigheidafkeuren wat vroeger in dit district gebeurd is en nu precies hetzelfde doen. En voorts een miskenning van het feit, dat juist bij den strijd van dit jaar de beginselen zóó scherp tegen over elkander staandat elke verbrokkeling van stem men behoorde te worden vermeden. Niet hebben wij Jhr. van Foreest aanbevolen hoeveel maal moeten wij dit wel herhalenomdat zijne richting in elk opzicht de onze ismaar omdat de feiten er zijndie bewijzen dat hij een goed volksvertegenwoordiger is gewild in dit district. Hij heeft 't niet noodig op te treden in openbare vergaderingen en aan dezen en genen lonkjes toe te werpenwij weten hier allen wat wij aan hem hebben, wij kennen zijn programma, wij weten hoe hij in de Kamer optreedt. Hij is geen nieuweling, die zich nog moet introduceeren.1) De Alk- maarsche Courant staat ten opzichte van zijn candidatuur op een volkomen onafhankelijk standpunt en zij vei- dedigt die alleen ter wille van de liberale beginselen, die haar dierbaar zijn en waaraan door verdeeldheid schade wordt gedaan. Ons daarbij dan aan te wrijven, dat 't niet anders kan, of wij moeten de candidatuur-Netscher «van harte toejuichen" is een zonderlinge manier van iemand iets toe te dichten; wat wij meenen kunnen wij gelukkig nog wel onder woorden brengen, die geen twijfel over aten. Het Bestuur van «Vooruitgang'' spreekt van een eenvoudige rekensom. Maar zoo eenvoudig is die som toch niet, of dit Bestuur vergist zich nog in de oplossing Wij zullen 't maar eens met cijfers toelichten. Men stelle zich voor, dat in een district 5000 kiezers stemmen, waarvan 2000 liberalen, 1800 van de kerkelijke coalitie en 1200 sociaal-democraten. Dan komt dus, wanneer de liberalen eendrachtig zijn, hun candidaat in herstemming met den kerkelijken candidaat en voor den afloop daar van is niet te vreezen. Maar als die 2000 liberale stem men zich splitsen in 1100 stemmen voor een oud-liberaal en 900 voor een vrijzinnig-democraat, dan vallen zij beiden uit en krijgt men herstemming tusschen den Kuyperiaan en den sociaal-democraat. Als zoo iets te Alkmaar gebeurde oogenschijnlijk is gelukkig de kans daarvoor niet groot, doch verkiezingen kunnen verras singen baren en 't is gevaarlijk ook maar iets te ris- keeren was «Vooruitgang" daaraan schuldom dat aanstonds te voorkomen bevelen wij aan zooveel mogelijk te stemmen op Jhr. Van Foreest, omdat deze nu een maal 't wordt eentonig dat herhalen, maar 't schijnt te moeten door de meeste kiesvereenigingen candidaat is gesteld en alleen reeds op grond daarvan de beste kansen heeft. De insinuatie, dat hier bij ons te denken valt aan beetnemerij van kiezers, gaan wij natuurlijk schouderophalend voorbij zulke dingen onteeren het meest hem die ze zegt. De aanprijzing aan het slot van den vrijzinnig democraat is blijkbaar een te mooie gelegenheid voor gratis-propaganda geweest om haar ongebruikt te laten voorbijgaan. Wij zullen daarvan niet veel zeggen vooral waar de zaak bij ons uit een ander oogpunt wordt beschouwd waar 't ons in de eerste plaats te doen is om de zekere victorie van iemand, die beslist is tegen' het huidige ministeriewat de heer van Foreest heeft getoond te zijn. Overigens is wel grappig de opmerking, dat de heer Netscher beter voor den burger en den boer zal zijn dan de heer van Foreest. Heeft de heer Netscher soms al evenveel gedaan voor onzen boeren, stand als de voorzitter der Alkmaarsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwden man die in verschillende polderbesturen zitting heeft Wat de slot-zinsnede beduidt is ons niet duidelijk. Twijfelt het bestuur van «Vooruitgang" aan onze ver zekering dat wij eventueel aan den heer Netscher onzen steun zouden kunnen verleenen een steun die, tusschen twee haakjes, door onze opposante nog niet zoo gansch onbegeerlijk in dat geval schijnt te worden geacht? Wanneer dat de bedoeling is dan gaan wijde opmerking voorbij met de hooghartigheid, die tegenover zulken twijfel gepast is. Slechts dit: een dergelijke achterdochtigheid zonder eenige motiveering wil ons voorkomen te spruiten uit het besef, dat «Vooruitgang', wel voelt, dat zij bij deze verkiezingen geen brillante rol speelt, al zal zij dit ook niet willen toegeven. Hoeveel excuses zij ook maakt voor haar optreden want dat is de grondtoon van het geheele stuk en ook van de redevoeringen des heeren Aukes bij het introduceeren van den heer Netscher in de kiezers-vergaderingen 1) Een oningewijde zou uit het stuk van Vooruitgang" kunnen opmakendat de liberale kiezers naar de «-Harmonie" stroomden als daar een hunner candi- daten optrad. Daarom is 't goed er aan te herin neren dat Vrijdagavond j.l., toen de heer Netscher zich nog wel voor het eerst hier kwam presenteeren, de zaal maar matig bezet was. Overigens zijn wij zoo vrij te betwijfelenof de heer Netscher zijn optreden alhier beeft willen opgevat zien in den zin van Vooruitgang", namelijk als een examen om te zienof hij zijn denkbeelden we behoorlijk kan voordragen. geen stroom van woorden [is machtig genoeg om dat optreden goed te praten. De meerderheid der liberale kiezers zal weten wat haar plicht is. Stemt een liberaal den heer Van Foreest, dan mag hij huiswaarts gaan met het besef, dat hij 't beste heeft gedaan wat in zijn vermogen is om nóch de kerkelijken, nóch de sociaal-democraten te helpen zegevieren; stemt hij den heer Netscher, dan bestaat de mogelijkheid, dat hij zich geleend heeft tot een spel, waarvan wij het mogelijke noodlottige gevolg bij onze berekening van zooeven hebbèn uiteengezet. REDACTIE. Beroepen naar de Ned.-Herv. Gemeente te Lippenhui zen c. a. (Fr.) J. D. Dardenne Ankringa te Aardswoud. Beroepen: bjj de Ned.-Herv. Gemeente te Callantsoog de heer P. L. L. Post, proponent te Hoorn. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoogheemraad van Waterland, A. van Keulen, te Ransdorp tot djjkgraaf van den Zeedjjk beoosten MuidenA. J. Bredinste Muiden. Tot betaalmeesters aan de markten te St.-Pancras, Broek op Langedjjk en Noordscharwoude zijn op nieuw benoemd respectievelijk de heeren G. Booy, J. Dirkmaat en KI. Kooy, de beide laatsten ook als zoodanig voor de onderhandsch verkochte prodncten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaah brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bglagen van J. OTTER Sr. fabrikant aldaar, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van vier paardekracht ter vervanging van de bestaande gasmotor van twee paardekracht, tot het in beweging brengen van werktui gen in zjjne mineraalwaterfabriek en bierbottelarij in het perceel Torenburg Wijk C. No. 12. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 20 Juni e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tjjd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz., lo. Burg., Voorzitter. 6 Juni 1905. DONATH, Secretaris Gert AMSTERDAM. pCt 7 Juni. 8 Juni Nederland, N. W. Schuld....3 ditodito3 dito, Oblig3 Oostenrijk Obl. in pap. fl. 1000 Febr.-Aug. 5 dito, dito April-Oct.. dito, Kronen 2000 bel vrije(Kronenr.)Mei-Nov. dito, dito 2000 bel.vrije(Kronenr.) Jan.-Juli Portugal le ser. 3°/0 20-100.. dito, 3e id. Amert. Schuld 3°/0 francs 500 Rnsland, lwang. Dombr. Oblig dito, Binnenlandscbe 1891 dito, 1880 gecons. Z. R. 185-68513 Mei-Nov. dito, 18891» 8e ser. 1 Jan. 1 Apr. 1 Juli lQet. dito, 1891, Donetz-Spoorw1 dito, 1867/69 80-100 Mei-Nov.1 dito, Groote Spw. Oblig. 18611 dito, dito, Z. R. 500 18981 dito, Transc. Spw. Oblig. Z. R. 125,685. 3 dito, Zuid-W. Spw. Oblig. Z. R. 6251 dito, 18893 dito, in goud 1881, 13 Jan. 13 Juli...., 5 Spanje, Obl. Ruit. Perpetuele1 Turkije, gepriv. Conv. leening 18901 Etecep. geünificeerde schuld frcs. 500-2500.1 Sigjpte, Obl. leening 18761 Mexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig5 dito dito 1899 5 /enezuela Obligatiën 18811 V. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr.. 1 V. W. 4 Pac. Hvp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch, d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen. dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Snmatra-Palembang A. dito, Aand Ned. Ind.Expl.Mij Amerika, New Orleans Railw. C. Cert v gew. Aand- United States Steel Corp. Peru. Peruvian Corporation Cert v. Aand.., v. Pref. Aand. Nederlani, Expl. St. Spw. Aand... dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. (talie, Spoorwegleening 1887 893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl..3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland,Wladik. 1885 a Z.R. 636 Oblig.,.. 4 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl4 Rock Island comp. Cert. v. gew. Aandeelen. dito, Denv. Rio Grande gew. Aand dito, Erie Spw. Mij gew. Aandeelen dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Kansas City Snuth._R.ailw. Aand... dito, Miss. Kans. Texas Cer VlTtSnd.. dito, dito, le Hyp4 Norfolk Western Cert. v. gew. Aandeelen dito, Oregon Calif, goud le byp5 dito South. Pacific, gew. Aand dito, Southern Railway gew. Aand dito, Union Pac. Hoofd. C. v. A Union Pac. Convert Gold. Bond4 dito Wabash Ct. v. pref. Aand ïederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrjjk, Staatsl. 156n6 dito, dito 1864 iusland Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije Spoorwegleening 94 94 101* 101| 101A 101 78* 94f 101* 100* 67A 64 931 82* 82* 82* 79* 87 82 84f 69* 83* 6Stb 92* 83* 94| 83* 105* 48* 103| 47* 100 100* 71 139 J 407* 65 190 20 26*1 12* 43rs 114 31 96 68| 69§ 117 IOItï 26* 26-iw 39f* 157* 24* 26 101 80 103 61 29 tJ 120* 121 42j% 109 171A 160* 299 376 289 31* 100* 67* 64* 93* 84 85 85* 89f 84§ 84* 68* 93 84* 48* 47* 100 71* 139 20 26* 12* 44* 119* 81* 26* 27* 40# 156 24* 27# 80* 61* 31* 121* 121 160*

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 3