m HOOISCHUDDERS, HOOIHARKEN V. S. OHMSTEDE J.Czn.S» Alkmaar. Stoombootdienst „Alkmaar Packet", lüp flfi ZdBIl- Een- en Tweepaards-Grasmaaimachines, PREMIE-VERDEELING Openbare Vergaderingen A1) VKKTENT IE N. Gras perk scheerders Tuin tafels. Tuin banken. Tuin stoelen enz. mmc Gras- scharen. Tuin. harken. Tuin- stokken. Tuin- gieters. Tuin- schoffels enz. LAND- en TUIN BOUW, STUIVERSZEE P. JPfP" Bewaart Uw strookjes voor de 13de premie- I verdeeling, welke 30 November a.s. sluit. J. EL BLU NA. benevens verdere Gereedschappen voor den De deelname in de 12de Premie-verdeeling is 31 Mei j.l. --—J gesloten. De uitslag der trekking wordt begin Juli eiken ~ö- deelnemer gratis toegezonden. Vereenigde Zeepfabrieken ROTTERDAM. te Schagen op Dinsdag 13 Juni, te Alkmaar op Woensdag 14 Juni, te Broek op Langendijk op Donderdag 15 Juni. Van Alkmaar 5.I 6.—, 8.—, 10.—, 12.15 2.30, 4.— 6.—, 7.30 Amsterdam 6.30, 8.15 9.30, 11.30 2.30, 4. 6. 7.30 11. I1 alleen op Zoudag en 2en Pinksterdag van 11 Juni tot 4 September. Spoedige afhaling en bezorging van goederen. bevredigd zou zien door de verwezenlijking van het idee: „Staatspensioen voor iedereen." Ik stel mij zoo voor: De hoer Netscherdenkende over de mogelijkheid en willende bespreken een wets ontwerp zooals er al reeds is ingediend, stelt zichzelven en den bond waarvan hij lid is, tal van vragen, daarop betrekking hebbende en gezamenlijk, gesteund door de heeren Treub, Gerritsen en Borgesiusdie „Staatspen sioen voor iedereen'' zeer Aantrekkelijk vindenwordt het groote werk op practische wijze ondernomen, ter wijl dan ruim 200 afdeelingen met meer dan 30.000 leden, allen ijverig bereid zijn de gegevens te verschaffen, die gevraagd worden. Hebben we eenmaal aan allerhöchste Stelle vasten voet, dan wordt het werken veel vergemakkelijkt en de kans op succes grooter. Bedenk toch eens hoever wij achteraan komen bij Duitschland en Denemarkenbij Zweden en België zelfs bij Nieuw-Zeeland! Ja, bij een landje als Dene marken staat het rijke Nederland minstens 14 jaren ten achter. Een enkel woord over de benoodigde gelden: Zou b.v. eene progressieve pensioenbelasting veel tegenkanting ondervinden We nemen daarbij in aanmerkingdat er nu reeds velen zijn, die voor arme ouden van dagen dikwijlsin de beurs tastenterwijl bjjna ieder mensch in één of anderen vorm bijdraagt aan diaconieën of burgerlijke armbesturen die door een staatspensioen aan allen" van groote uitgaven worden ontlast. Daarnaast een flink verhoogd successierecht in de zijlinie. Zou het den kinderloozen ooms en tantes zoo erg aan het hart gaanwanneer een groot deel van hun geld gebruikt zou worden om het „oud en arm" uit Nederland te doen verdwijnen Is er nog een tekort, welnu, ruim nog een onbillijkheid uit den wegnaar het voorbeeld van Duitschland Wanneer daar de gronddie om de steden ligtin waarde stijgt (zooals dat dikwijls gebeurt wanneer door subsidie van staat, provincie en gemeente nieuwe verkeerswegen worden aangelegddus met het geld van de gemeenschap), dan wordt de belastbare opbrengst hooger geschat en komt dus de daardoor ontstane meer waarde niet alleen in de zakken van den toevalligen eigenaar, maar ook voor een deel weer aan de gemeen schap ten goede. Yoor mij blijft echter het recht de hoofdzaak, en zelfs, wanneer het waar wasdat ons nationaal ver mogen door een „staatspensioen voor iedereen'' zou worden aangetastdan nog bleef ik er voor strijden omdat: wanneer wij van af ons 20ste tot ons 65stejaar, dus 45 jaren gewerkt hebben om het nationaal ver mogen te vergrooten wij dan niet te veel eischen van dat nationaal vermogen indien het ons daarna moet vrijwaren voor gebrekom onafhankelijk van de lief dadigheid onze laatste levensdagen te slijten Wanneer dat zoo isdan heeftin verband met „Staatspensioen voor iedereendo onbekende schrijver, die in eene brochure het programma der Oud Liberale partij heeft uitgewerkt, niet het recht om te schrijven: „Het is gemakkelijk voor den politicus weldaden te bewijzen met staatsgeld en daarbij den dank te oogsten voor zich," en Gij, Mijnheer de Redacteur, hebt in dat zelfde verband met het oog op den heer Frans Netscher, evenmin het recht dien zin te spatiëeren. Met dank voor de plaatsing J. C. Alkmaar, 9 Juni 1905. Wat 'n uitvoerig stuk l De inzender doet't voorkomen, alsof de staatspensioneering gansch wat nieuws is, zoo dat een breedvoerige toelichting noodig is. De hoofdzaak wordt echter voorbijgezien. Wie zich verklaart tegen staatspensioen doet dit niet, omdat de zaak hem niet sympathiek is, doch omdat hij, als van meer op zich zelf mooie dingen, de uitvoering daarvan vooralsnog niet mogelijk acht. Nu zegt de in zender wel,dat hij 't niet erg zou vinden, wanneer ons nationaal vermogen erdoor werd aangetast maar wat baat 't nu, of meneer .1. C. dat in de Allan. Ct. beweert. Daarmee komt men toch niet verder. De heer ,T. C. verwacht, dat de heeren Treub, Gerrit sen en Goeman Borgesius den heer Netscher eventueel niet in den steek zullen laten. Maar dat isals waarheid aannemen, wat men wel graag zou willen. Inderdaad zullen zij hem echter niet helpen, want evengoed als zij tegenover de kiezers verklaren dat de zaak niet uit voerbaar is, evengoed zullen zij dat doen in de Kamer. En nu meene de inzender niet, dat deze uitspraak maar zoo in de lucht hangt geloof maar, dat wanneer mannen als Treub, Gerritsen en Goeman Borgesius zulk een positieve uitspraak doen zij eerst wel eens aan het rekenen zijn gegaan en ook wel zullen hebben overwo gen, wat de inzender aan de hand doet. Ten slotte zouden wij willen vragen, ter vermijding van de eentonigheid, om als iemand nog iets ten aan zien van het staatspensioen te berde wil brengen, dan wat te schrijven, dat nog niet in deze courant heeft gestaan. En dan hadden wij ook gaarne, dat men de stukken met zijn vollen naam onderteekent. Vooreerst is 't zooveel royaler, wanneer men ons bestrijden wil, dat met open vizier te doen, maar ten andere is 't ook voor den lezer van belang om te weten, wie er schrijft. Als J. C. 'tb.v. heeft over ons nationaal vermogen mag een lezer wel eens weten, of deze schrijver auto riteit heett en ook is 't voor den lezer interessant te weten, of de schrijver ook zal vallen onder hen, die hij het benoodigde geld wil laten opbrengen dan wel dat hij anderen wil beweldadigen zonder zelf daarvoor te be talen. Het spatieeren, waarover de inzender valt, had werkelijk alle reden van bestaan. REDACTIE. TAPIJTEN. StECBEUEN. B. KEUTER Au ACHTER DE VISCHMARKT I KE1IANGERI J. STOFFEERDERU. TUINGEREEDSCHAP. rHV?11 r W' y i-ÜRBSt Sn^nsS^sirsiSjaïö Hooibouw-W erktuigen. zjjn van s oliede kwaliteit tegen lage prijzen voorhanden in de MAGAïI JÏIEN van - ijk' 16 Juni den heer n P B K Hum Wilt ge het Kabinet sterman in zijn vruchtbaren wetcevenden arbeid, kiest dan a.s. Vrijdag den zoo gunstig bekenden candidaat der Rechterzgde, die gehael aan de zgte vau ons Ministerie staat, d H vroeger Arrondiesements Schoolopziener en Ld van den Raad »an Alkmaar, tbans Schoolupzit ne Middelburg, lid van den Raad van Vlissingen en van de S'aten van Zeeland. De Besturen der Centrale Antir. en R. Katb. Kiesvereenigingen. Sprekerde heer GEEN I» E R A T. De Besturen der Centrale Anti Revolutionaire en R. Kath. Kiesvereenigingen.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6