BÏNNENLAND7 STADSNIEUWS. Nieuwst Ij dingen. Gemengd Kieuw s. Verkiezingskoorts. Aan Japan is da" keuze van de plaats, waar de ver tegenwoordigers der beide oorlogvoerende partgen zullen beraadslagen, overgelaten. Waarschijnlijk wordt 't geacht, dat Washington gekozen zal worden. Als vertegenwoor diger van Rusland voor het in ontvaDgst nemen der Japansche vredesvoorstellen zal waarschjjnljjk worden benoemd de vertegenwoordiger van Rusland in het rijk, waar de bijeenkomst zal plaats hebben. De Russische pers kan er blijkbaar nog niet goed bij, dat er in de laatste dagen zulk een groote ommekeer is gekomen. Sommige bladen verbergen niet hun vermoe den, dat de regeering alleen de Japansche voorstellen wil vernemen, om ze te kunnen verwerpen en dan zedelijk verantwoord te ljjken voor het voortzetten van den ellen- digen oorlog. Zoo zegt de Raswet: Wg zullen met den oorlog voortgaan, ofschoon het land een inval te verduren krjjgt en ten verderve gaat, ofschoon het volk gromt onder het juk van belasting, ofschoon de denkende Ras sen verontwaardigd zijn, ofschoon alles wat niet tot de bureaucratie behoort, tegen den oorlog is en niet begrjjpt, waarom men oorlog voert. De Roes is alleen hoopvoller. Zjj vindt het gewenscht de voorwaarden van Japan te kennen, opdat de nieuwe volksvertegenwoordiging dan dadelijk de zaak ter hand kan nemen en zich voor of tegen den oorlog kan verklaren. In de afgeloopen week Leeft H.M. de Koningin meer malen onder Eemnes geschilderd. Bij een dezer gelegen heden werd Zij door een onweer overvallen, waarom Zij in de uitspanning »Het Roode Kruis" ging schuilen. De Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbe dienden heeft zich tot do patroons gewend met het ver zoek, het kantoorpersoneel in de komende maanden eenige ontspanning te verschaffen door het toestaan van een verlof met behoud van salaris. Ter overweging door de liberalen ln het kiesdistrict Alkmaar. Zooals wij reeds hebben meegedeeld beveelt ook de Schag, Ct. de herkiezing van Jhr. mr. van Foreest aan. Duideljjk stelt de redactie van het blad in het licht, wat haar tot dit besluit heeft geleid. Zoo lezen we o.a. in het jongste nummer: »Waarom, zoo vragen we, kan een vrjjzinnig-democraat wél in Amsterdam de hand reiken aan een oud-liberaal, en waarom noemt men dat in het district Alkmaar beginsel-verzaking Waarom in Rotterdam wel een overeenkomst tusschen liberalen van allerlei schakeering, en in het district Alkmaar niet In die districten, waar men elkaar de hand heeft gereikt, is wjjze politiek betracht, want het is, zooals Goeman Borgesius het in Hoogwoud zoo duideljjk en waar heeft' gezegd: wjj liberalen staan tusschen twee andere groepen. Die twee andere groepen zijn de ver bonden kerkeljjken en de sociaal-democraten. De eene rechts van ons, de andere links. Zoowel de kerkeljjken als de sociaal-democraten hebben een leus, een leus die ons vaderland verdeelt in twee helften, in twee vijandeljjka kampen. De Kerkeljjken roepen: vóór of tegen God, Christenen tegen Heidenen 1 prediken dus een godsdienststrijd. De sociaal-democraten roepenarbeiders tegen bezitters, kapitaal tegen arbeidt prediken dus een klassenstrjjd. Bjj beiden een verderfeljjk beginsel: het verdoelen der natie, het teweeg brengen van scheuring en scheiding in ons volk; een in 't leven roepen van twist en twee dracht, met de schromelijke en nadeelige gevolgen daar aan verbonden. Daartusschende liberalen, van allerlei kleur, da's waar, maar allen met het hoofdbeginsel: eendracht en vrede, harmonie bjj ons geheele volk. De liberalen aan vaarden in ons volk wel meeningsverschil, maar geen vijandschap; wél verschil van geloof, wél vrijheid van godsdienst, maar geen geloofsdwang. Waar wjj dus in het belang van ons geheele volk, voor den vrede van ons geheele land, die leer der har monie aanvaarden en omhelzen, daar had ook in gansch ons land het samengaan der liberalen daarvan getuigenis moeten afleggen. Waar ons land voorgoed ten prooi dreigt te vallen aan de heerschappij der kerkeljjken, van wier regeering wij in de afgeloopen 4 jaren een voorproefje hebben gehad, dat bitter als gal heeft gesmaakt, daar moet al wat links behoort, helpen om dat groote kwaad niet te bestendigen. Daar is het plicht, om met opoffering zelfs van datgene, wat ons lief is, ten koste van eigen dierbare wenschen, te gaan staan naast diegenen, die mede op rukken naar de vjjandelijke vesting, die mede oprukken tegen het Christelijk ministerie." Harmonie- en Fanfare-concours te Purmerend. Uit Purmerend meldt onze correspondent Begunstigd door uitstekend zomerweer werd met de beide Pinksterdagen het achttiende concours van den Provincialen Noordhollandsohen Brnd van Harmonie- en Fanfarecorpsen, uitsluitend bestaande uit dilettanten, alhier gehouden. Door aantrekking van een ruim gemeente plein waB de tuin van het Heeren-logement daarvoor ingericht. De wedstrjjden, zoowel voor Fanfare als Harmonie, slaagden uitstekend. In bet geheel hadden 34 corpsen zich doen inschrjjven. Beide dagen was zeer veel publiek van heinde en ver opgekomen om het concours bjj te wonen en te genieten van verschillende amusementen. Door den heer K. Veltkamp van Wormerveer, voor zitter van den Bond en door den heer B. H. Jurgens, President van de feestcommissie, werden allen verwelkomd. Den eersten dag werden Directeuren en Besturen van de corpsen, feestcommissie enz. op het Raadhuis ontvangen. De heer C. L. W. van IJsendjjk, Burgemeester, sprak de opgekomenen harteljjk toe. Hjj hoopte dat het 3e concours dat te Purmerend zal worden gehouden, evengoed zal slagen als zjjne voorgangers en dat in den vrede- lievenden strjjd die staat te wachten, het nuttige en aan gename mogen samengaan. De Voorzitter van den Bond en de President van de feestcommissie bedankten voor de gastvrjje ontvangst en medewerking van het Gemeente bestuur van Purmerend. Inmiddels werd de eerewjjn gepresenteerd. Onmiddelljjk hierop werd onder leiding van den heer Barend Kwast de Bondsmarsch »Pas re- doublé" van Sam Vlessing op de kaasmarkt voor het Raadhuis uitgevoerd door alle vereenigingen. Den eersten dag door de Fanfare-, den tweeden dag door de Har monie-corpsen. Vervolgens gingen de corpsen in optocht door de stad en naar het terrein van den wedstrjjd. De uitslag voor de Fanfare-corpsen is ais volgt le Afdeeling. Ie prjjs. «Euterpe," Velsen, met 65 punten, Directeur J. J. Swart. 2e prjjs. Stedeljjk Muziekkorps Purmerend, Directeur Barend Kwast, met 57 punten. 3e prjjs. «De Eendracht," den Up, Directeur Joh Schuitmaker, met 46 punten. 2e Afdeeling. le prjjs. »Diemer Fanfarecorps," Directeur Joh. Schuit maker, Diemen, met 67 punten. 2e le prjjs. «Zaandjjks Fanfarecorps," Directeur Jan Vet, Zaaudjjk, met 61 punten. 2e prjjs. »Harmonie," Assendelft, Directeur Jk. Jon- gejans, met 50 punten. 3e prjjs. «Excelsior," Zaandam, Directeur G. Brouwer, met 44 punten. 3e Afdeeling. le prjjs. »Winnubst,'' Den Helder, Directeur Jb. ter Hall, met 59 punten. 2e prjjs. »Kunst naar Kraoht," Amsterdam, Directeur A. G. Schoonderbeek. met 48 punten. 2e 2e prjjs. >Koningin Wilhelmiua," Beemster, Direc teur Joh. Schuitmaker, met 47 punten en met bjjzondere lof van de Jury voor het vrjje nummer. 3e 2e prjjs. »Oostknollendammer Kapel," Directeur G. Schaar, met 46 punten. 3e prjjs. »West Frisia," Twisk, Directeur B. Koolhaas, met 37 punten. 2e 3e prjjs. Crescendo," Westzaan, Directeur G. Brouwer, met 36 punten. 3e 3e prjjs. «Crescendo," Assendelft, Directeur G. Schaar, met 34 punten. 4e 3e prjjs. «Volharding," Velsen, Directeur H. W. Qoffmeester met 33 punten. 5e 3e prgs. »Arion," Wjjk aan Zee, Directeur G. Koog man, met 32 punten. De jury bestond uit de heeren S. Brons, Muziekleeraar, den Haag, D. Koning Jr., Directeur van Amstels Fanfare corps en J. Koning, kapelmeester der Kon. Marine te Willemsoord. Na de uitreiking van de prjjzen had bet officiöele diner plaats, terwjjl om 8 uur 's avonds in den feesteljjk ver lichten tuin een concert werd gegeven door de Dames kapel, onder leiding van Mej. Henrietta Stips, welk concert werd afgewisseld met Marmergroepen door de Gymnastiek- Vereeniging »Hollandia." Zeer velen woonden een en ander bljjkbaar met groote belangstelling bjj. De uitslag voor de Harmonie-corpsen was als volgt: le afdeeling. le prjjs. Muziekvereeniging «Harmonie", Haarlem, Directeur H. W. Hofmeester, met 69 punten en bjjzonder compliment van de Jury. 2e le prgs. Zaanlandsche Kapel, Koog a/d Zaan, Directeur G. Bakker, met 66 punten. 2e prjjs. Crescendo", Bussum, Directeur D. J. N. Gunster, met 56 pun tan. 3e prgs. Beverwgks Harmoniekapel, Directeur H. W. Hofmeester, met 49 punten. 2e afdeeling. le prgs. «Eendracht", Velsen, Directeur J. J. Zwart, mot 62 punten. 2e prjjs. «Concordia", IJmuiden, Directeur H. W. Hofmeester met 49 punten. 3e prgs. «Willen van Zujjlen", Muziekvereeniging van Post- en Telegraafbeambten Amsterdam, Directeur Alex. Hegmans, met 47 punten. 3e afdeeling. le prjjs. Helders Harmoniekapel, Directeur G. H. J. v. d. Bogaerde, met 55 punten. 2e prijs. Haarlem Muziekvereeniging «Laurens Jansz. Coster", Directeur B. Nes, met 51 punten, 3e prgs. Muziekvereeniging «Harmonie", Wieringen, Directeur P. Bruul, met 30 punten. De Jury bestond voor dezen dag uit da heeren D. Koning Jr., Directeur van Amstels Fanfarecorps, Van Dam, Muziekdirecteur Breda en Lürsen, Muziekdirecteur Wormerveer. Bjj de uitreiking van de prjjzen sprak de heer Velt kamp, voorzitter van den Bond, da verschillende ver eenigingen, zoowel prjjswinners als andere, met welge kozen woorden toe en dankte het gemeentebestuur van Purmerend, de feestcommissie en de Jury voor al hetgeen zjj voor het welslagen van dit concours hebben bijge dragen en in het bjjzonder al de Purmerenders voor de uitstekende orde welek er voordurend heerschte. Aan den eindwedstrijd om den Prix d'Excellence, een lauwerkrans, aangeboden door de feestcommissie, werd deelgenomen door de le Prjjswinners. 1. «Eendracht", Velsen (Harmonie) met Marie Henri etta" ran Montagne. 2. «Harmonie" Haarlem (Harmonie met «Palmes et Lauriers" van Langlois. 3. «Euterpe" Velsen (Fanfare) «Ouverture Fantasti- que" van A. Govaert. 4e. «Diemer Fanfarecorps", Diemen (Fanfare) met «La reine d'étó. De jury, waaraan voor dezen wedstrjjd nog was toe gevoegd de heer S. Brons, Muziekleeraar, den Haag kende den prgs bjj uitnemendheid toe aan: «Harmonie" van Haarlem, onder bjjvoeging, dat ware een tweede jjs beschikbaar daarvoor in aanmerking zou komen het iemer Fanfarecorpsaan welk corps dan ook een extra-diploma zal worden uitgereikt. Uit den Helder wordt geschreven: De verkiezingskoorts tast hier ook de menschen meer en meer aan. Iemand deed zelfs de gelofte zich nooit meer te zullen laten scneren als zijn kandidaat niet ge kozen werd. Werk voor den winter. Door de heeren Constant c.s. te Burgervlotbrug is aan gekocht het Zweedsche driemastschip «August*, dat in den a.s. wintertjjd te Bnrgervlotbrng zal gesloopt worden. Het geschryt van Wllly. Mr. A. M. de LaDge heeft in De Telegraaf op kalme en waardige wjjze geantwoord op het door ons vermelde geschrjjf van Willy. Ziehier hoe onze stadgenoot 't voor Alkmaar opneemt Aan de redactie van «De Telegraaf." In het Zondagsblad van 3 Juni j.l. komt o.a. voor een stukje, geteekend «Willy," met het opschrift «Avond- koeienmarkt te Alkmaar"; daarin staat onder meer geschreven «Kaas en koeien hebben hun geestdoodond stempel «gedrukt op heel de stad, voor kaas en koeien moesten «kunst en kunstigs plaats maken enz., enz." In dezen onjuisten gedachtengang gaat de schrijver voort. Een enkel woord van protest mag m.i. niet uitblijven. Zeker, in Alkmaar houden wjj landbouw en veeteelt in eere, wij zjjn terecht trotsch op onze kaasmarkt, op onze veemarkten, een gedeelte van onze inwoners vindt daarin hnn bestaan, maar met Alkmaria is het niet uit, zooals uw schrjjver gelieft te stellen. Onze gemeente gaat zeer vooruit, telt tbans meer dan 20.000 inwoners, wordt meer en meer het centrum van Noord-Holland. Het sctajjnt uw berichtgever totaal onbekend te zijn, dat hier een uitnemende r jjks-hoogere burgerschool sedert jaren bestaat, een gymnasium, een cadettenschool, een ambachtschool, een huishoud- en industrieschool. Aan al deze instellingen zjjn personen verbonden, behoeft het betoog wier namen met eere in geheel ons land worden genoemd. Er bestaan verschillende letterkundige genootschappen, de arrondissements-rechtbank, een kantongerecht, ver scheidene fabrieken, scheepstimmerwerven, enz. enz. Een ziekenhuishet «Elizabeth-gesticht", is geheel volgens de eischen van den tjjd ingericht. Neemt men nu voorts in aanmerkingdat de stad omgeven is van een plantsoen een hertenkamp en een park bezit en weldra in directe verbinding door een spoorweg zal zijn met Egmond aan Zee en Bergen dan is het schier onbegrjjpeljjkdat de correspondent van nw veelgelezen blad kan neerschrijven «dat onze stad maar droomt over wat was." Neen «Alcmaria Victrix" heeft vroeger weerklonken doch thans kan men gernst zeggenAlkmaar gaat vooruit en is een der meest welvarende gemeenten van Noord-Holland. Het Leger des Hells. Gisteren hadden in Heiloo, op het landgoed «Ter Goulster", de reeds door ons aangekondigde feestelijk heden van het Leger des Heils plaats, 't Was een heele drukte in Heiloo, en hier ter stede waren ook heele stroomen kjjklustigen in de straten. 's Morgens om goed negen nar arriveerden de afdee- lingen van Amsterdam en Zaandam met twee booten aan de Bierkade. Daar werden ze opgewacht door het Alkmaarsche borp» dat het niet aan juichkreten liet ontbreken. Hier werd vervolgens de stoet opgesteld om den marsch naar «Ter Coulster" te aanvaarden: muziek voorop en de verschillende korpsen met hun vaandels daar achter. Voor men echter kon optrekken, moest de politie wat ruimte maken, want de toeloop van nieuws gierigen was zoo groot, dat er alle kans voor een op stopping of gedrang bestond. Maar spoedig was er og 't Verdronkenoord een vrjje doorgang gemaakt en daar ging de stoet er scheen wel geen eind aan te komen wat een menigteI Om goed tien uur was Heiloo bereikt en trok men «Ter Coulster" binnen. Er wapperden hier en daar vlaggen en er waren bordjes aangeslagen, die spoedig den weg naar de spreekplaats deden vinden. Een mooi terrein voor een meeting, genoeg rnimte en heerlijk beschaduwd. Majoor De Groot had de plaats uitgezocht, en de heer B. van der Feen de Lille, de eigenaar, bad er in toegestemd, dat hier het feest gevierd zon worden - een platform was er getimmerd en banken waien daarvoor geplaatst. Kommandant Estill leidde het feest. Hij opende het met een toespraak en gebed, terwjjl hjj tevens een kort woord sprak naar aanleiding van eenige verzen uit het Evangelie van Matheus. Aangezien de kommandant uit sluitend Engelsch spreekt, was een tolk noodig, welke taak werd waargenomen door den stafkapitein Vlas. Het is een opgewekte dag geweest in Ter Coulster aan bljjdschap ontbrak het niet. Er is heel wat gesproken, gezongen en muziek gemaakt. Om ongeveer half een werd een panze gehouden en begaf men zich naar de cantine een eind verder op een grasveldje waar men zich van allerlei ververschingen kon voorzien. Na de pauze werd eerst op drie afzonderlijke plaatsen vergaderd en daarna weer een groote samenkomst gehou den. Nogmaals werd hierna gepanseerd en toen werd de slot-samenkomst gehouden. Wjj hebben het reeds gezegd er werd veel gesproken met vnur en over tuiging. Om goed vjjf uur werd de vergadering door komman dant Estill gesloten. Hg betuigde zjjn vreugde over den goeden afloop van het leest, bracht dank aan den majoor De Groot, die zich met bet in orde brengen daarvan had belast eo ook aan den heer Van der Feen de Lille, die, door zjjn terrein aftestaan, allen aanwezigen een genoegljjken dag had bezorgd. Daarna werd de terugtocht naar Alkmaar ondernomen, waar men weer van de Bierkade naar Amsterdam on Zaandam vertrok. 's Avonds bad in het gebouw «Waakt en Bidt" nog ee groote gecombineerde vergadering plaats van de officiere11 en soldaten van Alkmaar en Hoorn ook hier ontbra11 de muziek niet. Ken jubileum. Heden herdacht G. F. Glotze, sebaalbnecht bjj de H. S. M. alhier, den dag, waarop hg 25 jaar geleden bjj deze Maatscbappjj in dienst trad. Glotze mocht ruimschoots ondervinden, dat hjj zich in die kwart-eeuw veel waar deering en ook veel vriendschap heeft waardig gemaakt. Om half elf werd hjj van zjjne woning nabjj de Lin

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2