Indische P9nkrassen. BIN NE NL AND. Nieuwst ij dingen. Een onderzoek door do politie bracht aan het licht dat Ghorakaris nog een moord op zjjn geweten heeft hjj heeft indertijd zijn vronw van het leven beroofd. Hiervoor werd hem een gevangenisstraf opgelegd van achttien jaren. Als reden voor zjjn daad gaf de moorde naar op, dat hjj wraak had willen nemen op Dely- annis, omdat deze onlangs order had gegeven alle speel huizen te sluiten. De ministerraad heeft Dinsdagavond vergaderd. Toen de koning, die op reis was, bericht van het gebeurde ontving, is hjj naar Athene teruggekeerd. De scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. De Fransche Kamer heeft bij de behan deling van art. 11 van het ontwerp tot scheiding van Kerk en Staat een amendement goedgekeurd, door de commissie zelve voorgesteld, en waarbij de Staat voor onbepaalden tijd het vrije genot der kerkelijke gebouwen aan de Kerk verzekert. Naar het schijnt is het Ministerie Rouvier voornemens verdere wijzigingen toe te staan in gematigden geest. Een geluksvogel. Vorst Bülow, de pas in rang verhoogde Duitsche Rijkskanselier, heeft, gelijk onlangs bericht werd, een aanzienlijke erfenis gekregen van den Hamburgschen millionair Godefroy. Het blijktdat Godefroy's vermogen 23'/j millioen Mark bedroeg. Daar van ontvingen andere erfgenamen 9 millioen; een bedrag van 9 millioen werd bestemd tot een fonds voor liefda dige doeleinden en de overige 5millioen zijn voor Bidow. Den 5en Juni betaalde de executeur hem zijn millioenen uit en den volgenden dag werd hij van Graaf tot Vorst verheven. Geen wonder, dat de Kanse lier in feestelijke stemming het huwelijk van den Kroon prins medevierde. Melk te Londen. In zijn jaarlijksch verslag wijst de ambtenaar voor den gezondheidsdienst van de City van Londen weer op het gevaar van onzuivere melk. De City krijgt zijn melk uit bijna alle Engelsche graafschappen. Proeven bij aankomst aan het station genomen hebben uitgebracht, dat 49.7 pet. zuivere en reine melk was en 25.5 pet. volstrekt vergiftig van aard. Bovendien werden in 7.9 pet. nog tuberkelbacillen ge vonden. Een schenking geweigerd. De Universiteit van Mississippi heeft geweigerd van Carnegie een schen ding van 25.000 dollars ten behoeve van een bibliotheek te aanvaarden. De heer Vardaman, gouverneur van dezen staat en een lid van het Universiteitsbestuur, gaven als reden voor die weigering op, dat de Universiteit geen geld kon aannemen dat verkregen was uit het zweet en de tranen der zwoegende massa's. Gevaarlijke pasteitjes. Groote ontsteltenis veroorzaakte het plotseling gelijktijdig ziek worden van 40 leerlingen van het beroemde Eton-college in Enge land. De jongens hadden op het feest, dat op 4 Juni was gehouden, lekker gegeten en gedronken en hadden zich uitstekend vermaakt. Den volgenden ochtend waren echter een 40tal ziek en deden zich verschijnselen voor van ptomaine-vergiftiging. Er werd door de genees- heeren een onderzoek ingesteld en daaruit bleek, dat duivenpasteitjes, waarvan alle jongens hadden gegeten oorzaak van de vergiftiging waren. Thans zijn nog 30 leerlingen ziek, maar men heeft hoop dat ze spoedig geheel en al hersteld zullen zijn. Muizen als waarschuwers. Men gebruikt op de Britsche onderzeesche booten een aardige manier om de ontsnapping van petroleumgas te ontdekken. Iedere boot onderhoudt een drietal witte muizen. Deze diertjes zijn zeer gevoelig voor dat gas. En zoodra zij het ruiken beginnen zij te piepen, hetgeen voor de bemanning der sub-marines een waarschuwing is voor het gevaar der gasontsnapping. (Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden.) GVX. En nu moet ik u nog uitleggen, waarom die overdreven hnrmoit dan vooruitgang van land en volk in den weg staat. Zoolang de Javaan gewoon blijft om voor iederen superieur maar neer te hurken en te sembah, zóólang zal hij een jabroer blijven, die in alles maar toegeeft, nooit eens z'n stem verheft, die wit zwart noemt, als z'n meerdere dat beveelt I Dit nu is wel erg gemakkelijk bij 't regeeren en veroorzaakt de minste soesah, dochnu en dan springt de bom en dan loopt het mis Een mijner Javaansche vrienden vergeleek den toestand bij een stoommachine zonder veiligheidsklep, die springen gaat, wanneer de spankracht te groot wordt. Welnu de veiligheidsklep bij den mensch is de mond. Is die hermetisch gesloten, is die als dicht gesoldeerd, dan kan dit op den duur zeer gevaarlijk worden. Op 't oogenblik nog is de trapsgewijze ondergeschikt heid van desabewoner tot tjarik, van tjarik tot kepentèngan, van kepentèngan tot loerah, van fomc/i tot assistent-wedand, van assistent-wedana tot wedana, van wedana tot Patih, van Patih tot Regent, zoo streng gehandhaafd, dat 't bijna onmogelijk wordt, om iets van de stroomingen onder het eigenlijke volk te weten te komen. Er heerscht veel ontevredenheid onder de kleine luyden, maar zij kan zich niet uiten, helaas en zoo nu en dan wreekt zich dat bloedig. Hoe slecht is b.v. de inning der belasting geregeld Het volk wordt daarbij dikwijls uitgezogen, in naam van het Gouvernement! Vooral als de aanslag over alle afósalieden tegelijk wordt omgeslagen en de domme wanhopige Kromo verscheidene malen het verschuldigde bedrag betalen moet. Dat Kromo toch leere vrijuit te spreken en klagen Wordt ten believe van vreemde woekeraars de landrente niet dikwijls tijdens of onmiddellijk na den oogst geïnd Kromo is dan gedwongen om 't geld voor die belasting vlug bij elkaar te scharrelen en verkoopt daartoe een groot deel van z'n product tegen spotprijzen aan Chinee- sche, Arabische en Europeesche opkoopers leest «schurken". Dat Kromo toch leere vrijuit te spreken en klagen Indië is je land voor exploitanten, voor Chineesche, Arabische en Europeesche exploitanten bedoel ik en Kromo wordt geëxploiteerd 1 Er zijn van die hulpvaardige menschen hierdie Kromo, bij de geboorte van 'n kind, 't huwelijk van 'n dochter, 'n besnijdenisfeest of 'n sterfgeval, geld leenen b.v. twintig gulden tegen 5 gulden rente per maand Die menschenChineezenArabieren en Europeanen doen dit heel voorzichtig met 'n acte van Ken candldaat, die er geen doekjes om windt. De beer Ang. Kamps, car.didaat voor do Tweede Kamor ia 't kiosdistriet Sittard, beveelt zich bjj zij co kiezers in de volgende advertentie aan WelEdele Heeren Kiezers, Door een massa kiezers candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, deel ik UEd. mede, dat ik deze candidal uur aanvaard on beveel mij beleefd in nwe gonst. Als fatsoenljjk Sittarder burger, in 1849 oit brave eerljjke handelslieden geboren, dus geen kind of onervaren snuiter, en katholiek zoo goed als de beste, maar geen huichelaar, rondborstig en open van karakter, die voor de goede zaak en nwe goede rechten onbevreesd durft uit te komen, kan ik UEd. verzekeren, dat, indien u mij kiest, u er geen uil of stokvhch naar toezondt, maar een man van ervaring, die zorgen zal de eer van ons geloof en van ons dierbaar Limburg hoog te houden en voor te staan. Wij kennen immers hier niets van liberalen of socialisten en ik verzeker UEd., dat ik dan steeds de steun van al onze katholieke Kamerleden zal zijn met hart en daad. Hoogachtend groetend, AUG. KAMPS, »Alte." Provinciale Stalen van Woord Holland. Verschenen is een Statenstuk, handelende over de regeling van het beheer en onderhoud van een deel der werken van het Heemraadschap van den Amstel en Nienwer-Amstel (Aar- en Amstelkanaal.) Ged. Staten zeggen hierin dat bjj de interpellatie, door den heer H. F. R. Hubiecht in de najaarszittiug van het vorige jaar gehouden, de heer mr. W. baron Röell de verwachting uitsprak, dat in de eerstvolgende bijeen komst een voorstel zou kunnen worden behandeld het bovengenoemde punt betreffende. Ged. Staten zjjn daartoe thans inderdaad in staat. Het voorstel beoogt het sluiten eener overeenkomst tus.-chen den Staat der Nederlanden, do colleges van Ged. Staten van Zuid-Holland en Noord- Holland en het Heemraadschap. Ged. Staten verzoeken den Provincialen Staten de over eenkomst goed te keuren. Handel van Wederland met België. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Op de Belgische veemarkten was in de laatste dagen weinig vraag naar vet vee, de handel was traag en de markten waren zonder bedrijvigheid; toch ondergingen de veeprjjzen weinig verandering. Noderlandsch slacht vee was nog al gezocht, vooral vette ossen en kalveren werden tegen het Pinksterfeest op de Nederlandsche markten opgekocht en in geplombeerde wagens naar Brussel, Ant werpen, Gent en Luik gezonden. In de week van 28 Mei tot en met 8 Juni gingen uit ons land naar België 624 rundoren, bestemd voor de slaohtbank, tegen 560 in de week daaraan voorafgaande, «n wel 212 ossen, 102 vaar zen, 128 stieren, 23 koeien en 164 kalveren. De ossen waren hoofdzakelijk voor Brussel en Luik. Antwerpen vroeg de meeste kalveren. Er weiden 133 Nederlandsche kalveren geslacht. Op de markt te Anderlecht waren Vrjjdag 1027 kal veren te koop gesteld, waarvan de vette tegen fr. 0.92 tot fr. 1.10 verbocht worden. Donderdag waren op de markt te Brussel aangevoerd 563 ossen, 367 stieren en 860 koeien, te zamen 1790 verkoop op 'n huis, een span buffels, den op 't veld staanden oogst, 't erf of iets dergelijks, in alle geval op iets, dat tienmaal meer waard is dan 't geleende en als Kromo nu aan 't einde van de maand dat kapitaal plus de 25 pet. rente per maand, niet kan terug betalen, welnu dan nemen die goede menschen ook nog genoegen met de rente alleen en Kromo betaalt dan gelukkig nog, soms maanden en jaren lang die 25 pet. rente van die zoo vriendschappelijk geleende twintig gulden. Doet Kromo 't niet, dan is hij z'n woning, z'n buffels, z'n oogst of iets anders kwijt, dan is hij misschien aan den honger overgeleverd. Dat doen hem Chineezen, Hadji's, Arabieren en Europeanen aan, lezers l Dat Kromo toch leere vrijuit te spreken en klagen. Als Kromo dan later zich aansluit bij ketjoe's, ram- pokkers, krojoks en hoe die straatroovers meer mogen heeten en 's avonds dan met zwart gemaakt gezicht mede 't huis van zoo'n woekeraar binnendringt, dan wordt de verzoeking wel eens te groot en plant hij z'n kris in 't lijf van den schurk. Kromo wordt soms dan gevat en opgesloten en later in naam van Hare Majesteit veroordeeld tot de straf met den strop. En als dan 't vonnis zal worden voltrokken, is Kromo geheel met zijn lot al verzoend. Allah zal hem niet straffen,' omdat hij 'n schurk in Zijn naam 1) gedood heeft. Allah zal hem tot Zich nemen in Zijn paradijs, waar geen woekeraars wonen, geen belastingen drukken, geen honger geleden wordt. En de vele Europeanen, die dan komen genieten van 't heertijk schouwspel om 'n evenmensch te zien ophan gen 2), staan voor de zooveelste maal verbaasd over de kalmte van Kromo, die met een blijden lach op de lippen en onder 't uitroepen van 't: «Ar is maar een God en Mohammed is Zijn Profeet" de trappen van 't schavot beklimt. »Zoo'n smeerlap," zeggen dan de Europeanen en «Brani betoel", roepen de Inlanders, doch de vele woekeraars en schurken onder 't publiek, worden 'n beetje wit om den neus, want die rampokkers schijnen heelemaal niet bang voor den dood te zijn en morgen of overmorgen zouden ook zij wel 'ns dupe kunnen worden. Kromo hangt intusschen en wordt straks gauw begraven. Och, had hij maar vroeger vrijuit leeren spreken en klagen. De Heer P. I. F. van Heutszoud-Assistent-Resident en broeder van den Landvoogd, zeide 15 September jl. in de vergadering van «Moederland en Koloniën o.a. «Krojok, kampok en ketjoepartijen door gewapende benden, straatroof in vereeniging door meerdere personen op zelfs klaarlichten dag bedreven brandstichtingen, moorden op dessahoofden en inlandsche ambtenaren, bedreigingen tegen het leven dier ambtenaren en hoofden, beschadiging der eigendommen van ingezetenen ze kwamen in verscheidene streken voor in de laatste jaren. «De bladen spraken van een heerschend terrorisme in stuks. Er heerschte zoo weinig levendigheid, dat een groot honderdtal runderen onverkocht bleven. Op de markt te Gent waren Vrjjdag aangevoerd 561 runderen. Pry zen vast. Ossen gingen van fr. 0.70 tot fr. 0.95, stieren van fr. 0.66 tot fr. 0.85, koeien van fr. 0.67 tot fr. 0.86 en vaarzen van fr. 0.70 tot fr. 0.92. Naar Nederlandsche schapen en lammeren was weinig vraag. Te Anderlecht waren op de schapenmarkt aange voerd 725 schapen en lammeren. Schapen van fr. 0.74 tot fr. 0.78 Nederlandsche lammeren werden verhandeld van fr. 0 92 tot fr. 1.02. Op do botermijn te Luik waren aangevoerd 13,040 K.G. roomboter en 675 K.G. gewone boter. Nederlandsche roomboter voorzien van rgksmerk hoogste fr. 2.62, laagste fr. 2.18, gemiddelde fr. 2.40; gewone boter van fr. 1.80 tot fr. 2,18. Prewlekeurlngen. Den 13den had te Schagen de jaarljjksche premie- keuring van merriën en hengsten plaats met den volgenden uitslag Drie- en vier-jarige merriën. Aangeboden 25. Geplaatst 1. Jb, Kaan, Wieringerwaard, Nolda. 2. C. Geerligs, Anna Paulowna, Eva. 3. J Breebaart Kz. Oo., Winkel, Flora. 4. P. Blom, Zijpe, Anna. 5. H. Waiboer Az. Winkel, Brunette. 6. Jb. Bakker, Anna Paulowna, Anna. 7. J. A. Kaan, Wieringerwaard, Freia. 8. P. Sohaap, Winkel, Emma. 9. J. de Geus, Heer-Hugowaard, Pietje. 10. P. Kaan Dz,, Anna Paulowna, de Bles. 11. P. Raap, Harenkarspel, Kitty. Vjjf-, zes en zeven-jarige merriën. Aangeboden 13. Geplaatst 1. J. L. T. Groneman, Wieringerwaand, Nedda. 2. D. C. Rezelman, Anna Paulowna, Nora. 3. G. J. J. Geertsema, Anna Paulowna, Jet. 4. Jn. C. Blauboer, Anna Paulowna, Snel. 5. J. Breebaart Kz. Co., Winkel, Anna. 6. P. Boontjes, Zijpe. 7. P. J. Visscher, Wieringerwaard, Emma. 8. J. Breebaart Kz. Co.. Winkel, Agnes. 9. Mina. 10. H. Kruisveld, Koegras, Nel. Achtjarige en oudere merriën met veulen. Aangeboden 8. Geplaatst 1. J. C. Blaanboer, Anna Paulowna, Marie. 2. Anna. 2. J. Breebaart Kz. Oo. Winkel, Yolanda. Twee-jarige merriën. Aangeboden 19. Geplaatst 1. J. Breebaart Kz., Co,, Winkel, Oorrie. 2. C. C. Rezelman, Anna Paulowna, Christina. 3. J. Breebaart Kz. Co., Winkel, Roza. 4. K. Breebaart Jz,, Winkel, Sophie. 5. J. Breebaart Kz. Co,, Winkel, Sientje. 6. J Breebaart Kz., 8c Co., Winkel, Tonia. Éénjarige merriën. Aangeboden 12. Geplaatst 1. J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, Dido. 2. H. Waiboer Az., Winkel, Clara. 3. Jn. 0. Blaanboer, Anna Paulowna, Mie. 4. D. C. Rezelman, Anna Paulowna, Sultan. 5. Anna. Éénjarige hengsten. Aangeboden 11. Geplaatst geen enkele bekronenswaardig. Prachtig weer begunstigde de keuringen. Midden- en Oost-Java van de Maffia in West-Java -■ van onrust overal". «Maar vroeger werd Kromo toch ook reeds gekneveld, werd er in Indië ook al gewoekerd en toch berustte Kromo daarin." Zeker, lezers, vroeger was de spanning in den ketel zoo hoog niet, nu staat hij op springen. Vroeger was er nog tjoekoep 3) voor kleeren en eten, nu heerscht er veel gebrek. Vroeger was 't vet er nog niet af, zooals de exploi tanten 't noemen, nu gaat 't om de laatste duiten. Vroeger liet Kromo zich gelaten exploiteerennu heeft hij bijna niets meer te verliezen dan het veege lijf en toch worden er nog de laatste druppeltjes uit geperst en al sila't hij nog over dag met een slaafsch sembah, 's nachts gaat hij op roof uit en molt desnoods zijn hooiden. Vroeger is nu niet 1 O, die gesloten veiligheidsklep Een controleur op tournee, d.w.z. om te «controleeren", wandelt met assistent wedana, loerah en tjarik door de desa en niemand, niemand die er vrijuit spreekt of durft te klagen. Mooie rapporten gaan dan naar Buitenzorg, waar de nieuwe Gouverneur Generaal ze waarschijnlijk woest ip elkaar frommelt en in een hoek smijt Zóo ontstond de hormatdrculaire. Een volgenden keer zullen we het z.g. fanatisme be handelen bij opstootjes, als onlangs te Gedangan, opstootjes door vele Europeanen maar dadelijk met den verschrikkelijken naam van Prang sabil (moet wezen Perang sabil oellah) betiteld, doch die feitelijk niets zijn dan door scheuren ontsnappende stoom, bij gebrek van 'n behoorlijk werkende veiligheidsklep. 't Is misschien wel leuk om over mooie Hoffeesten te lezen, doch zoo nu en dan moet ik wel wat ernstigs onder m'n artikelen mengen, men zou anders gaan denken, dat 't hier alles maar opperbest was en goed. O, neen l 't Lijkt er niet naar 1 Allesbehalve Lt. Clockener Brousson. b. d. Jogjakarta. 1) De Inlander mompelt bij 't doorsteken van z'n vijand en bij 't slachten van 'n kip of stier „Bismillahi, rohmanirrohim"wat dan zeggen wil»In naam van den almachtigen en goedertieren God I" 2) Gebeurt nog steeds in 't openbtar, in spijt van de courantengeruchten. 3) Tjoekoep beteekent voldoende. Met tjoekoep is Kromo tevreden. Zijn ideaal toch is rust en bespiegeling, geen grond of rijkdom. Maar aau hongerlijden heeft hij 'n broertje dood, al net zoo erg als 'n Europeaan.' Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6