BINNENLA M STADSNIEUW 5. 16 JUNI 190 5. N ieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Verkiezing van éèn lid voor de Tweede Kamer te Alkmaar, Stemdistricten. Herstemming Woensdag 28 Juni tusschen Jhr. Mr. P. VAN FOREEST en J. H. BLUM. een mogelgk ietwat verzwakte rech- terzgde met in tal van districten de be slissing aan de sociaal-democraten, die volgens hnn motie aangenomen op het congres in den Haagalleen die candidaten zullen steunendie zich voor algemeen kiesrecht verklaarden. In het overgroote meerendeel der districten waar de candidaten in herstemming komenschijnen de kansen ten gnnste der oppositiepartijen een stand van zaken die vrijwel bij elke verkiezing voorkomt. Het plan met teekening der H. IJ. S. Mij. om de halte te Blokker te vervangen door een station zal komen op een bedrag van f 42.000, waarvan de gemeente Blokker gedurende 10 jaren 6 pCt. rente zou moeten betalen. De Baad dier gemeente acht dezen eisch veel te bezwarend. Uitwijken van vaartuigen. Hot Bestuur van het Polderdistrict St. Pancras heeft in een vergadering, op verzoek van de Naamlooze Land bouw- en Handelsvereeniging »Langedjjk en Omstreken", besloten bjj de eerste wjjzlging van de polderver ordening een artikel daarin op te nemen, waarin wordt bepaald, dat bestuurders van vaartuigen steeds rechts moeten uitwjjken. Voorloopig zal door aanplakking verzocht worden hier aan te voldoen. Uitvoer van Wederlandsclie boter. Eenigeu tijd geleden is door onze tegeeringeen opgaaf verspreid in de Fransche, Daitsche en Engelsche talen, waarin meegedeeld werd welke boter-fabrikanten de groote meerderheid in ons land hunne producten gesteld hadden onder staats-contröle. In velband met deze opgaaf is van belang wat wordt meegedeeld in de Köln. Ztg., die er op wijzende dat van de 35 millioen kilogram Nederlandsche boter reeds 28 millioen zich had gesteld onder staats-contröle mede deelt dat de >Bond van geëxamineerde scheikundigen in de Rijnprovincie" tot de regeering een verzoek heeft gericht tot het tegengaan van den invoer van vervalschte Nederlandsche boter. »Het aantoonen van boter-verval- schingen uit vetten van dierlijken aard gelukt dikwgls niet, trots alle wetenschappelijke hulpmiddelen. Wel heeft de Nederlandsche regeering haar aandacht geschonken aan do boter-vervalschingen en heeft de meerderheid der producenten zich aarèèagesloten, om onder contröle van de regeering onvervalschte boter te maken, doch hier door is de invoer van vervalschte boter slechts weinig verminderd. Integendeel wordt steeds in Duitscbland vervalschte Hollandsche boter tot een lagen prijs aange boden als onvervalschte. De bond van scheikundigen wenscht daarom in over eenstemming met de Nederlandsche chemici die de Staats-contröle uitoefenen, dat wetteljjke maatregelen getroffen worden tot verhindering van den invoer van vervalschte Nederlandsche boter, zooals de Belgische regeering den 22 November reeds deed. Invoer van gecontroleerde boter moet onbeperkt wo-den toegestaan. Alle andere uit Nederland afkomstige botor mag slechts ingevoerd worden op bepaalde plaatsen en na daar gekeurd te zjjn." Uien predikant geschorst. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Oosterwolde Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft met 5 (orthodoxen) tegen 2 (modernen) stemmen dr. Bahler, predikant bij de Herv. gemeente alhier, voor onbepaalden tijd geschorst. Die schorsing zal niet eerder worden opgeheven dan wanneer de bekende intrekkingsformule waarmee hij zijn argeloos voorwoord bij »Het «Chris telijk" barbarendom in Europa" intrekt door hem zal zijn onderteekend. Dr. B. maakt van de gelegenheid, om in hooger beroep te gaan bij de Synode, binnen 14 dagen, gebruik. Wordt dit niet gedaan, dan is dr. B. feitelijk afgezet. Het is te verwachten, dat de heer B. nooit de intrekkings formule teekent, daar hij ten volle bewust is van zijn recht en van zijne onschuld. Met leedwezen en verontwaardiging wordt dit besluit bij zijne gemeente vernomen. Dat dit laatste gezegd kan worden bewijst wel het adres met 522 handteekenin- gen ten gunste van dr. B. Brand. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur brak een brand uit in een perceel onder Oudorp aan den Schermerdijk, toebehoorende aan de heeren Kloosterboer c.s. en be woond door den heer Dekker en diens zuster. Wat de eigenlijke oorzaak van den brand was, is niet bekend men vermoedt het onvoorzichtig omgaan met vuur door kinderen. De brand kwam aan in een klein houten loodsje tegen het huis, een boerenwoning, ge bouwd. In minder dan geen tijd werd het woonhuis door de vlammen aangetast en verspreidde het vuur zich. De brandspuit van Oudorp arriveerde ter plaatse, doch te laat om het voortwoekeren der vlammen te kunnen tegengaan. Eenige voorwerpen, als kleederen, beddegoed enz. als mede het geld zijn gered, verder is alles verbrand. Ook een hondje kwam in de vlammen om. In den tijd van drie kwartier lag het huis aan den grond. Eerst toen kwam de heer Dekker op het terrein der ver woesting aan, tijdens den brand was hij op de kaasmarkt te Alkmaar. Naar men ons mededeelde was het perceel verzekerd. Bupsenvangbanden. In de Bangert worden wederom proeven genomen met rnpsenvangbanden om den appelbloesem-snuitkever te dooden. Verleden jaar hebben deze pogingen niet veel gevolg gehad. tot de kiezers in het district Beverwjjk, die hadden toe gezegd voor de verkiezing te zullen thniabljjven, zjjn Woensdag toch naar zee vertrokken. Uit Schagen. Op last van den waarnemenden districtsveearts te Schagen, den heer G. Mujjs, werden Donderdag van de markt aldaar verwjjderd 10 biggen in een mand, waar van er drie verschijnselen van vlekziekte vertoonden. Voor het raadhuis werden Donderdag alhier 2 op de markt voor weken al achtergebleven melkschapen van gemeentewege verkocht. Kooper werd K. Slikker te Helder voor f 38 50. Hoe kan iemand nu toch weken achtereen onbekend bljjven met het gemis van twee zijner schapen Van accuratesse getuigt zulks zeker niet. Vrjjdag waren jeugd en ouderdom allen op het ernstigst alhier aan het werkbeiden vol hoop en verwachting, maar de eerste zeker van zijn toekomstige hoopBvervul- ling, de tweede met die zekerheid niet. Het moet hier nl. kermis worden en de kamerverkiezing had onder het opbouwen van tenten en kramen plaats. De jeugd trok aan zware wagens, sleepte met planken en balken, duwde aan karren deed in één woord al het mogelijke om stoomcarouseel, biograaf, danstent, enz. enz. ten spoedigste te doen verrijzen. Dit jaar heeft onze gemeente een door spellen en kramen druk bezette kermis. Wie er lust in heeft kan zeker iets van zjjue gading vinden en behoeft om gebrek aan kermisvermakelijkheden van de Schager kermis niet thuis te bljjven. Be vlsseliers en de Stembusstrijd. De bjjna 200 visschers te Egmond aan Zee, behoorende Be feesten te Bergen met de Tramiyn-openlng. De vergadering van de commissie tot regeling van een volksfeest te Bergen, ter gelegenheid van de opening van de tramlijn Bergen—Alkmaar, heeft voor dat feest een voorloopig program vastgesteld, dat wel in den smaak zal vallen. Het luidt ongeveer als volgt's morgens 1012 volks spelen, als tobbespel, slofloopen, zakloopen, hardloopen enz. Deze feestelijkheden zullen worden opgeluisterd door muzieknummers van het Berger Fanfarecorps. 's Middags van 24 een concert, te geven door een uitstekende kapel. De dorpsweg zal versierd worden evenals de weg die loopt van het tramstation naar de Hoflaan. In de Hof- laan zelf ook, aan het einde waarvan een triumfboog met beelden-groepen, alles in wit marmer (geimiteerd), zal worden opgesteld. 's Avonds van 8—11 bal-champêtre op het feestterrein voor huize Cranenburgh, welke terrein geheel bevloerd versierd en geillumineerd zal zijn, terwijl kijkspel letjes, buffetten en meer dergelijke gelegenheden daar ook niet zullen ontbreken. Ook de genoemde wegen zullen geillumineerd worden en hier en daar zullen vreugde vuren en Bengaalsch vuur worden ontstoken. Van 1112 een groot schitterend vuurwerk met alle mogelijke donderknallen, raketten, goudregen en vuur pijlen, terwijl na het vuurwerk zoowel op het feestterrein, als in de verschillende cafe's muziek voor den dans zal zijn zoolang er maar liefhebbers zijn- De dag van het feest zal later bepaald worden degene die zich eens terdege wil amuseeren, lette hier wel op, want het feest in <lie heerlijke omgeving belooft onvergetelijk te zullen worden. De heer Job. Weyiing alhier, behaalde bjj den algemeenen Sunlight-2eep-étalage-wedstrjjd een derden prjjs. Be verkiezingsdag. Wie het niet wist zon Vrijdagmorgen en -middag het niet hebben gemerkt aan de beweging in onze stad, dat het zoo'n dag van gewicht was. Alleen 's morgens toen de stemming pas begon was er nog al wat drukte voor de ingangen tot de zalen, waar de bns der gebuhnenis zich bevond. Maar later op den dag wel een gestadig in en uit loopen van de drie stembureaux, doch alles zeer kalm. Geen druksprekende kans bedisenssieerende personen, geen volksoploopjes, slechts enkele rijtuigen, die kiezers ophaalden kalm, alles kalm op de straat. Maar toch was 't wel aardig om eens even stil te staan voor een der bureaux. Daar prjjkte, als laatste aanmaning der vereenigingen, die den vrijzinnig-democratischen candidaat stelden, op een bord de woorden »Kiest Netscher" wat wellicht geen onverstandige zet van de ijveraars voor dezen candidaat was, want er zjjn nog heel wat menschen door wie de laatste indruk, het laatst gehoorde, altjjd het beste wordt gevonden. Zoo was het dan gedurende de stemming rustig in de stad een va-et-vient naar de stembus, meer niet. Doch s avonds toen de uitslag van de stemmingen in de verschillende districten bekend werd toen was 't een drukte van belang voor de redactie-bureaux van die bla den, die den nitslag publiceerden. Voor het burean van de Nieuwe Courant en het onze was het al dadelijk een heele oploop en wat ons bureau betreft 't scheen wel dat hoe later het werd, des te meer nieuwsgierigen kwamen toestroomen. 't Was een dichte menechendrom op den Voordam, de brug over en een gedeelte van 't Waagplein. En toen later de namen der gekozen candidaten of van die, welke in herstemming zullen komen op het doek boven ons gebouw werden geprojecteerd, zoodat allen ze tegeljjk konden lezen, toen kwam er steeds meer leven in de menigte. Af en toe als candidaten van de ge- wenschte richting werden geprojecteerd ging er een gejnich op, en ook klonk een enkelen keer gefluit als er een werd vermeld van bljjkbaar minder geliefde kleur. 't Werd steeds later, maar de kjjkers bleven. Sommigen noteerden van het doek de namen, om zoodoende een over zicht te verkrjjgen. Om de aanwezigen op de hoogte te houden projecteer den wjj zoo nn en dan hoe het stond met ons extra nummer in wording. En toen ten slotte op het doek kwam dat dit nummer ter perse was en zon verschjjnen, toen dacht niemand meer aan heengaan een nnmmer moest mede. Voor de deur werd het een waar gedrang, zoodat ernBtige stemmen moesten manen tot kalmte. Doch toen de eerste nummers werden aangedragen viel niet aan kalmte te denken voor de deur slechts één massa van hoofden en nitgestoken armen een gewarrel voor de oogen. Sommigen waren blootshoofd de hoeden in de hand, bang als men was om die in 't gedrag te ver liezen; anderen hadden zich hoog opgebeechen op de ven sterbanken het hooid en één arm door de opening der deur oogen schitterden, halzen werden uitgerekt, men ging op de teenen staan voeten schuifelden stemmen bromden van „niet dnwen", ofschoon men zelf het hardste duwde.... Tot de eerste exemplaren werden toegestoken aan de hongerenden. Maar 't ging er mee als met brood dat aan nitgehoDgerden wordt uitgereikt. Ze werden ver slonden zóó veel handen grepen naar het arme papier, dat het soms in stukken werd gescheurd. Bjj de volgende oplage ging 't iets beter, toen waren er bandigen de langsten die snel zich meester maakten van bet toegestokene het papier ward haastig ineen gefrommeld, hoog boven nijdige grijpvingers, die 't wilden wegkapen, iu den jaszak geduwd, dan onttrok men zich snel aan 't gewoel en.... had een schat veroverd. Toen kwamen weer stemmen, die de wenscheljjkheid van kalm-zjjn bepleitten, en werkeljjk nu ging 't wat ge regelder. Zoo kreeg een ieder wat hg wenschte, de menigte begon niteen te gaan 't werd rustiger op den Voor Aam, een enkele nakomer nog en 't extra-nnmmer waB verspreid. Verspreid door de stad, in handen van mannen die hadden meegeholpen een nienwe Kamer samen te stellen, die overdag hadden gestembnst en nu in den laten avond nog even vóór den slaap der stemmannen te gaan slapen, thuis gingen lezen van de kracht, die andere stemmannen in andere districten hadden ontwikkeld, gingen wikken en wegen, beredeneeren met zich zelf in de stilte van den nacht wat wel de toekomst zou brengen om dan de nachtrust in te gaan, al droomend van candidaten die werden uitverkoren om te werken voor hun kiezer?, van distrieten, waar 't zal spannen, en van Btembnssen, die zoo veel kunnen bevatten, die als ze ge leegd worden, zooveel, maar ook zoo bitter weinig naar den smaak der strijdlustige kiezers kunnen opleveren. En weer kwam er de rust in Alkmaars veste alleen op ons redactie-bureaa krasten de pennen, om een over zicht op te maken en dit stukje te schrijven. De verkiezingsdag was ten einde. Kiezers. Uitgebr. Onwaarde. Geldige Uitgebracht op stemmen. stemmen. Blum. v. Foreest. Mendels. Netscher. Alkmaar I 889 829 9 820 336 342 52 90 II 1074 963 6 957 443 337 80 97 III 937 833 5 828 310 331 74 113 Baringerhorn 387 346 346 11 181 8 146 Bergen 337 300 1 299 171 103 1 24 Br. op Langendjjk 360 309 1 308 226 45 10 27 Haringcarspel 489 458 2 456 270 146 9 31 H. H. Waard I 123 122 122 78 85 1 8 II 305 290 290 149 105 2 34 III 163 138 138 75 53 10 IV 91 84 84 28 49 3 4 Heiloo 415 378 2 376 180 182 4 10 Koedijk 292 257 2 255 63 59 7 126 N. Niedorp 334 298 2 296 45 152 19 80 N. Scharwoude 336 300 6 294 105 115 7 67 Oterleek 172 166 1 165 27 105 1 32 0. Niedorp 231 217 1 216 109 90 4 13 Oudkarspel 363 309 309 53 173 5 78 Oudorp 147 139 1 138 94 38 6 Schagen 580 539 7 532 145 127 17 243 Schoorl 275 260 1 259 1(3 136 7 13 St. Maarten 195 166 3 163 45 61 2 55 St. Pancras 188 163 163 77 42 16 28 Warmenhnizen 331 315 3 312 183 41 4 84 Wieringerwaard 211 172 1 171 1 135 2 33 Zuidscharwonde 318 270 3 >267 93 92 25 57 Totaal 9543 8621 57 8564 3420 3275 360 1509

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2