sYadsWieü w s] De uitslag der Herstemmingen voor de Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. een eigen molen, die in 1573 door Don Ferdinand de Toledo werd verwoest, toen de Spanjaarden aftrokken. De molen werd later weer opgebouwd, en in 1590 werd o. m. door de ingelanden een accoord aangegaan, waarin de niet alledaagsche bepaling voorkwam, dat de tot molenmeester gekozen ingeland zich kon doen ver vangen door den verbruiker van den grond, aan wien dan dezelfde rechten ten deel vielen als aan den molenmeester. Dat van zulke bepalingen in het nu voorgestelde re glement geen sprake is, behoeft wel geen betoog. De polder is 82 H A. groot. Voor een gemakkelijke grens bepaling is de grens genomen langs de bestaande wa teren. Daardoor zijn eenige gronden, die niet door de polders worden bemalen en die nooit polderlasten be taalden, binnen de grenzen getrokken. Maar bij art. 1 van het voorgestelde reglement is uit drukkelijk bepaald, dat die terreinen niet tot den polder behooren. Van den omslag zijn vrijgesteld de Rijksgronden.be halve die voor den Staatsspoorweg ingenomen. Het lid der Staten, de heer Zur Miihlen, deed in de najaarszitting een voorstel tot wijziging van het regle ment op de wegen, in verband met de bescherming van den trekhond, en hoewel Ged. Staten blijven bij hun gevoelen dat de Staten onbevoegd zijn een dusdanig besluit te nemen, doen zij toch een voorstel om in het reglement bepalingen op te nomen, zooals er eenige reeds in Zuid-Holland bestaan, het aan de Staten over latend of zij daarin willen treden. Hun voorstel strekt om te bepalen, dat het rijden op hondenkarren zal geoorloofd zijn, mits naam en woonplaats van den eigenaar in flinke witte letters achter op de karren zijn geplaatstdat de honden voor het voertuig zijn gespannen, bij gebruik van meer dan éen hond naast elkaar. Met meer dan drie honden mag niet gereden worden. De honden moeten gemuilkorfd zijn De geleiders mogen niet anders dan zijdelings op de kar zitten en hun honden niet harder doen loopen dan een paard in kleinen geregelden draf. In bebouwde kommen moet stapvoets gereden worden en dienen de geleiders er naast te loopen. Verboden is Met meer dan één persoon op een zich bewegende hondenkar te zittenals trekhonden te gebruikenzieke, kreupele, gewonde of drachtige honden, of honden, die een geringer schoudermaat hebben dan van 55 c.M.een hondenkar te doen ge leiden door personen beneden de 14 jaar een honden kar te gebruiken of te doen gebruiken die niet voor zien is van steunsels, zóó aangebracht, dat bet gewicht der kar op de stilstaande of liggende honden niet drukt den hond te doen trekken door middel van den halsband. Meerenberg. De rekening van Meerenberg, over 1904, heeft een totaal cijfer van f 527,206.09'/i, de tweede supplet. begrooting voor 1905 (woning voor den direc teur) een totaal van f20,125. De begrooting van Meerenberg voor 1906 heeft een totaal van f 456,l87.99'/2, die van het gesticht Zwanen burgwal te Amsterdam f 86,500. Ged. Staten stellen voor eene geldleening aan te gaan van f112,000 voor de betaling der rentelooze voorschotten aan de stoomtramwegen Egmond Alkmaar Bergen en VolendamEdamKwadijk. Ged. Staten stellen voor goed te keuren, dat de jaarwedde van den penningmeester van den Haarlem mermeerpolder (welke functie met die van den secretaris vereenigd is) worde verminderd met f 600, en dus op f1000 worde gebracht. Eindelijk worden een aantal ontwerpen voor bijzondere reglementen voor waterschappen aangeboden. Schager kermis. De laatste Zondag van Schager kermis is niet zoo druk geweest als vorige jaren. Trein en tram brachten onge veer 300 passagiers minder aan dan verleden jaar. Toch vervoerde de Holl. Spoor nog rnim 1100 menschen. De extra-trein van «Algemeen Belang" naar Alkmaar en tnsschengelegen stations telde nog geen tachtig reizigers. Het is niet waarschjjnljjk, dat de vereeniging het volgend jaar weer een extra-trein zal doen loopen. In de verschillende lokaliteiten en spellen was het Zondag flink bezet. Onderscheidene vermakelijkheden hebben zeer zeker een goeden dag gemaakt. Er heerschte overal een prettige toon een lofwaardige vooruitgang in zeden er is niet gevochten. ■Aersen. Te Tiel wordt de aanvoer ter kersenmarkt dagelijks grooter, hoewel de vrucht nog niet geheel rjjp is. Zaterdag avond besteedde men voor mandjes en hoenderikken van ongeveer 5 kilogram inhoud f 0.70 f 0.90. De handel was vlug. Op de veilingen der veilingsvereeniging »Tiel en Om streken'' besteedde men deze week 4 a 101/1 ct. per '/a kilo; voor z.g «postpakketmandjes" f 0.90 A f 1.15. De oogst is ruim. De verzending per spoor, boot en post is reeds druk De oude voetbrug te felsen. Men meldt uit Velsen: Met het afbreken van de oude voetbrug wordt eerst daags aangevangen. Daar dit afbreken indertijd was op genomen in het bestek van den ponthavenbouw, zal de opruiming plaats hebben door den aannemer van die havens, Verblijdende vooruitgang. De aanvoer van kaas op de Alkmaarsche markt van Vrijdag j.l. heeft het record van de drie laatste jaren geslagen. Deze aanvoer toch bedroeg niet minder dan 213457 K.ti. Wjj hebben er onzen couranten-ligger eens op nage slagen en zjjn daarbij tot de corclusie gekomen, dat in bet vorige jaar de grootste aanvoer was op 17 Juni (204504 K.G.), gevolgd door een van 203815 K.G. op 24 Juni. Dat is dus voor 1905, vergeleken met het hoogste cjjfer voor 1904, een vooruitgang van 8953 K.U. In nog gunstiger licht verschijnt de ontwikkeling van onze kaasmarkt, wanneer wjj de cjjfers voor 1903 raad plegen. Toen toch werd de hoogste aanvoer verkregen op 12 Juni (190004 K.G.), gevolgd door 19 Juni (183499 K.G.) en 26 Juni (182362 K.G.). Het record ran dat jaar is dus Vijjdag j.l. overtreffen met 23453 KG. Inderdaad een statistiek, die welsprekend is. Bjj Kon. Besluit is herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Alkmaar, mr. W. F. A Verhoeff. Evenals op Yrijdag 16 Juni zal morgenavond weder op ons gebouw aan den Voordam een doek worden aangebrachtwaarop de uitslag der her stemmingen zal worden geprojecteerd. Zoo lang 't nog te licht is om op deze wijze de uitslagen be kend te maken, zullen groote strooken papier tegen de vensters worden geplakt, waarop de namen der gekozen Kamerleden. Ook nu weder zullen ter afwisseling en tot vul ling der tusschenpoozen een reeks van beziens waardige lichtbeelden op het doek worden gebracht. Voor de uitslagen der herstemming hebben wij ons ditmaal verzekerd van denzelfden telegrammen- dienst als de groote bladen te Amsterdamden Haag en Rotterdam hebben. Het aantal stemmen, dat elke candidaat op zich vereenigtzal nu ook door ons worden vermeld. Deze dienst is zóó ge regeld dat op hetzelfde oogenblikwaarop een uitslag te Amsterdam wordt aangeplaktdeze bij ons op het doek wordt geprojecteerd. Ook nu weder zullen wijzoodra de laatste uitslag is ontvangen, een extra-editie van ons blad doen verschijnenvermeldende alle resultaten der herstemming. Waarschijnlijk zal dit vroeger het licht kunnen zien dan op Vrijdag 16 Juni. Toch zal het uur van verschijning te laat zijn om het extra-nummer nog te doen bezorgen op ons bureau aan den Voordam zal 't echter voor onze abonné's verkrijgbaar worden gesteld. A rr on disponents-Recht bank te flkataar. Uitspraken van heden. O. M,, Alkmaar, gedetineerd, diefstal, 1 jaar gevan genisstraf. (De gestolen fiets zal worden teruggegeven aan den heer Jacob van der Welle, rjjwiel-handelaar te Beverwijk.) J. B., Heer-Hugowaard, mishandeling, 3 weken ge vangenisstraf. K. S., Enkhnizen, wederspannigheid, i maand gevange nisstraf. P. M., Venhuizen, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. G.; E., Urk, mishandeling, 2 maal gepleegd, f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. W. O. en C. B., Oudkarspel, mishandeling, ieder 1 week gevangenisstraf. J. R, Dusseldorf, mishandeling, 3 weken gevangenisstraf. De ramp te friezenveen. Ingezonden De ondergeteekenden, zich vereenigd hebbende tot een Comité tot leniging van de ramp te Vriezenveen verklaren zich bereid voor dit doel vrijwillige gilten in ontvangst te nemen en stellen zich voor, eerlang eene collecte te houden langs de huizen der ingezetenen. Zij doen een beroep op de offervaardigheid hunner stadgenooten ten einde het ongedekte verlies, dat op f 180.000 wordt begroot, te helpen aanzuiveren. Velen der eigenaren van verbrande perceelen waren niet in staat deze te verzekeren, daar zij met riet gedekt waren anderen, hoewel schadeloos gesteld voor de geschatte waarde, kunnen daarvoor geen nieuwe woning oprichten, omdat zij moeten voldoen aan de eischen van de woningwet, zoodat flinke hulp onont beerlijk is. Alkmaar, Juni 1905. Mr. J. W. MULDER. W. HOLSMULLER. D. A. WISSELINK. G. LOOMAN. J. H. P. DE LILLE HOGERWAARD. S. VAN DELDEN. P. DE FRENNE. H. IJSPEERT. TEN HAVE. „Eensgezindheid." In hare gisterenavond gehonden vergadering heeft de kiesvereeniging «Eensgezindheid" besloten bjj de ver kiezing van leden van den Gemeenteraad de volgende oandidaten te stellen In district I in de plaats van den hoer Dr. J. W. Wicherink, die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld, de heer Joh. F. Morra (lib.) en het aftredende lid, de heer J. de Lange O.Jz. (lib.). In district II het aftredende lid, de heer J. de Wit Dz. (lib.), terwijl de kiesvereeniging besloten heeft zich te onthouden van het stellen van een candidaat in dit district voor de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer J. M. do Sonnaville (R. K.), die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. In district III de aftredende leden, de heeren H. J, Vonk (liben G. T. M. van den Bosch (R.-K.) „Vrilheid en Recht." De R. Kalh. Kiesvereeniging «Vrijheid en Recht» al hier stelde voor de verkiezing van leden voor den ge meenteraad candidaat: district I, den heer J. de Lange C- Jz. distriot II, de heeren J. De Wit Dz. en Mr. A.Dorbeck; district III, de heeren H. J. Vonk en G. T. M. van den Bosch. facantletyd toot Handels- en Kantoor bedienden. De afdeeling Alkmaar van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland heeft zioh dezer dagen tot ongeveer honderd patroons in Alkmaar en omstreken met de volgende circulaire gewend: De vacantietjjd nadert en daarmede voor velen een tjjdperk van genot, rast en ontpanning. Vraagt slechts hen, die er van kunnen getuigen Leeraren, Onderwijzers, Ambtenaren en allen, wier werkkring of middelen hun toestaan zich voor korter of langer tjjd aan den dage- lijkschen arbeid te onttrekken. Ziet, hoe gretig de vacantiedagen genoten worden. Hoort, hoe ze weken, maanden na dien nog dankbaar worden herdacht en bedenkt, dat nog velen van dit genot verstoken zijn. Wij hebben hier meer bijzonder het oog op de Handels- en Kantoorbedienden, Wel komt ook voor hen, voor namelijk in de grootere plaatsen en in de grootere bedrijven, hierin langzamerhand verbetering, doch, althans hier, ziet het meerendeel zich daarbij nog gepasseerd. Toch meenen wjj, dat indien één categorie van hoofd arbeiders op zoo'n jaarlijkscben rusttijd aanspraak mag maken, z|j het zjjnzij, wier onderbroken werk op Kantoor (in Winkel en Magazijn) voor ontspanning geen ruimte laat, die bjj de steeds hoogere eischen aan hunnen arbeid gesteld, ook nog hnnne weinige vrjje oogenblikken aan de stadie moeten wjjden. De vele vaak nog jeugdige invaliden, het groote aantal zennwzwakken en tuberculose-lijders onder hen zegt meer dan argumenten kunnen, hoe hun arbeid, geest en lichaam sloopt. Dat ook die arbeid daaronder lijdt, behoeft geen betoog. 't Is daarom, dal wjj met vertrouwen en met aandrang het verzoek tot U riohten «Geeft al uwe bedienden oud en jong een vacantietijd van minstens 8 achtereenvolgende dagen, met behond van salaris". Het werk behoeft daaronder niet te ljjden. Gaarne zal men door meerdere inspanning zich en anderen in de gelegenheid stellen, die week van ontspanning onver kort te genieten. Uwe zaak zal het ten goede komen, doordat uwe bedienden verfrischt, versterkt, met meerderen jjver en grootere toewjjding uwe belangen zullen behartigen. Uwe bedienden zullen er lichamelijk en geestelijk wèl bij varen en zjj zullen er U erkentelijk voor zjjn. Ons zult U door uwe welwillende medewerking ten zeerste verplichten en wij betuigen U gaarne bjj voor baat onzen dank. Hoogachtend, Namens de Afdeeling Alkmaar v. d. Nat. Bond v. Hand.- en Kant.-bed. N«W1_ A. WINKELMAN, Voorzitter. P. O. RIKK. Secretaris^. Op een daartoe gericht verzoek aaH de j^auier v»u Koophandel en Fabrieken alhier, ontving de afdeeling onderstaande adhaesiebetnigiDg ALKMAAR, Juni 1905. Bjj dezen hebben wjj het genoegen U mede te deelen, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, met de door U uitgesproken wenschelijkheid, dat aan alle handels- en kantoorbedienden een vacantietjjd van ten minste acht dagen per jaar met behoud van salaris worde toegekend, volkomen instemt. Alleen wenschen wjj daarbij de opmerking te maken, dat het maken van zoodanige bepalingen, (voor het geval de belanghebbende mocht verkiezen de acht dagen vacantietijd niet achtereen, maar bjj gedeelten te genieten), de gelegenheid daartoe dient te worden opengesteld. Onder deze bijvoeging is de Kamer dan ook bereid aan uwe pogingen om het verleenen van den bedoelden vacantietjjd voor alle handels- en kantoorbedienden te verkrjjgen, ten volle adhaesie te schenken. A. PRINS Az., Voorzitter. J. VERDAM, Secretaris. Zondagsschool Protestantenbond. Een vrooljjk troepje kinderen meisjes en jongens kon men Zaterdag j.l. te half twee aan het station al hier aantreffen. Het waren de leerlingen der hoogste klasse, die aan het eind van dit jaar de «Zondagsschool" verlaten. Onder de hoede der dames-onderwjjzeressen trokken zjj er op nit naar het heerlijke Bloemendaal, om van daar te wandelen naar het Brouwerskolkje. Een heerlijke tjjd werd daar doorgebracht mot wandelen en spelen, terwijl het wederom bleek dat kindermagen niet gauw gevuld zjjn. Broodjes en taartjes, melk en limonade lieten zich best gebruiken. Er werd volop genoten van al het moois dat zjj op dezen tocht te zien kregen en men zag wederom hoe op de scholen liefde voor de natnur gewekt en aangekweekt wordt. Telkens werd deze of die plant bewonderd en gevraagd: juffrouw, hoe heet dit?" Te 9 nur waarom gaat een prettige tjjd toch zoo ganw om? keerde men te Alkmaar terug. Dat de reis zelve werd opgevrooljjkt door het aanheffen van menig lied, spreekt wel van zelf. Hebben de kinderen genoten, de onderen al ware het slechts ter wille van dezen niet minder. Eere den dames, die allen het hare deden om ook dit feestje wederom te doen slagen 1 Dank bovenal aan hen, die alles zoo goed voorbereidden en wien geen moeite te veel was om voor alles te zorgen Ook dit feest het derde van dezen aard wekte weer op om het volgend jaar iets dergelijks te doen. Alkasaarsclie chocolade-bonbons. Eenigen tijd geleden deelden wij een en ander mede omtrent de wjjze, waarop de heer H. Ringers zjjne te Genève, Lausanne, Parjjs en Brussel opgedane kennis hier ter stede in practjjk bracht. Men zal zich herinneren, dat de heer Ringers in eenige eerste chocolade-fabrieken werkzaam was en dat wjj dit aanstonds aan zjjn product

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2