BUITENLAND. BERLIJNSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. STA D S N I E U W S. Gemengde Mededeelingen. Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. Particuliere Correspondentie). Berlijn, 28 Juni 1905. Nederland heeft dus weder een consul-generaal te Berlijn. Als opvolger van den zeer verdienstelijken Nederlander, Willekes Macdonald, is benoemd de geheime handelsraad Fritz Friedlander. Tegelijkertijd werd de heer George, die tot tweemalen toe gedurende geruimen tijd waarnemend-consul was, tot vice-consul benoemd. Aan twee Duitschers dus is de behartiging van heel wat Nederlandsche belangen in den vreemde toevertrouwd. We hadden het gaarne anders gezien, doch nu de keuze eenmaal op buitenlanders scheen te moeten vallen, had ze ongelukkiger uitgevallen kunnen zijn. De geheime handelsraad Fritz Friedlander, hoofd van eenen groothandel in brandstoffen, tevens eigenaar van mijnen en fabrieken en van 2 paleizen aan den Pariserplatz (no. 5a en no. 6), staat als koopman hoog aangeschreven, en geldt algemeen als een kundig, vriende lijk en hulpvaardig man. Hij heeft althans meer kijk op de Nederlandsche toestanden dan zijne meeste land- genooten, aangezien zijne vrouw, mejuffrouw Fuld uit Amsterdam, eene Nederlandsche van geboorte is. Mevrouw FriedlanderFuld is een der elegantste verschijningen van Berlijn, ontwikkelt veel kunstzin, wat zeer duidelijk bij het laatste bloemen-corso aan den dag kwam, waar haar rijtuig den verleenden eersten prijs dubbel en dwars verdiende. Hoe de heer Friedlander zijn eere-ambt denkt op te vatten, is ons tot heden nog niet bekendhet is te hopen dat hij in het voetspoor van zijnen onmiddellijken voorganger zal treden. De nieuwe vice-consul, de heer Jean George, is de zoon van den in 1903 overleden consul-generaal Albert George. Hij heeft zich doen kennen als een nauwgezet man, die de voorkomende zaken tot algemeene bevredi ging behandelde, nieuwe wegen voor den handel en de industrie van onze landgenooten echter niet wist op te sporen. Deze tweeledige benoeming doet ons echter het heen- faan van den vroegeren consul-generaal, Willekes tacdonald, niet vergeten. In hem hebben de Neder landers, speciaal zij. die te Berlijn wonen of wier be langen zich tot hier uitstrekken, veel verloren. Dat dacht ik nog toen ik de tentoonstelling van kunst werken, door de Amsterdamsche Vereeniging Sint Lucas in het Künstlerhaus alhier georganiseerd, bezocht. Wat meer inlichting van bevoegde zijde over den juisten tentoonstellingstijd, over de hier heerschende kunstrichting, de meest geschikte wijze om de aan-- dacht te wekken, ware zeer gewenscht geweest. De Nederlandsche moderne kunst is in Duitschland nog maar weinig bekend. Daarom had men met eene tentoonstelling moeten beginnen, waarvoor onze eerste meesters hun beste werk afgestaan hadden, eene ten toonstelling, die van zich deed spreken en niet met eene expositie zooals thans Sint Lucas hier tijdelijk heeft ondergebracht. Zeker, er hangt geen enkel prul, het meerendeel is goed werk, doch juweeltjes geen enkele l Mooie landschappen en stadsgezichten van Gorter, Wijsmuller, Berkemeier, Legner, Apol e. a. geven toch maar ten deele het hoogst eigenaardige van ons land weer. Van Tlrérèse Schwartze behooren de twee portretten niet tot haar beste werk. Juist op dit ge bied is het aantal zeer verdienstelijke kunstenaars hier groot. Het best bevielen ons »Chambrée» van Heyberg, een stuk vol leven, aquarellen van Krabbé, doch vooral de. etsen van Dingemans en Graadt van Roggen. We dwaalden eenige malen niet geheel voldaan doof de drie tamelijk verlaten zaaltjes er kwamen toevallig in eenige zich daarbij aansluitende vertrekken, waar verscheidene schilderijen van Duitsche kunstenaars ons meer bevredigden. Behoorden wij onder de koopers, dan zou onze keuze eerder op Louis Douzette's «Maneschijn», Otto H. Engel's «Septemberavond», Langhammers «Nevel in eilburg», Hugo Korn's »Na den storm» vallen, dan op een der Nederlandsche werken, die hier thans gast zijn. Ik vermoed dat het financieele resultaat van deze tentoonstelling dan ook gering zal zijn. Wijlen Willekes Macdonald ontwikkelde kort voor zijn plotseling overlijden nog een plan, waarover hij reeds eenige malen met mij had gesproken. Eén zijner liefste wenschen was een groote tentoonstelling van Nederlandsche Kunst, niet uitgaande van een bepaalde vereeniging, doch saamgebracht door hem en een juist beeld gevende van den bloei van onze moderne scholen. Hij heeft zijn plan niet ten uitvoer mogen brengen. Zonder eene krachtige medewerking van hier-uit, is voor onze kunstenaars een groot succes moeilijk te ver wachten. Voor herhaling van pogingen, als thans door de Vereeniging St. -Lucas gedaan is ,moet men zich wachten. Bij gelegenheid van des kroonprinsen huwelijk heb ben de afgevaardigden der binnen- en buitenlandsche bladen ernstige reden tot klagen gehad. De wijze waar op de leden van de pers door de autoriteiten behandeld zijn, gaat boven elke beschrijving. De meeste aanvragen om toegang tot de hoofdplechtigheden, werden niet, zelfs niet eens in afwijzenden zin, beantwoord. Wie nog toegelaten werd, moest zich vergenoegen met plaatsen, vanwaar het onmogelijk was, een indruk van het geheel te verkrijgen. In buitenlandsche bladen, vooral in de Fransche hoofdorganen, werd hevig tegen deze geringschattende behandeling geprotesteerd. Enkele Berlijnsche organen gaven eveneens uiting aan hun misnoegen, zoo o.a. de Tiigliche Rundschau en het Berliner Tageblatt, doch de groote massa zweeg. Het meest ergerlijke was, dat enkele bevoorrechte bladen, in de eerste plaats die van August Scherl de Berliner Lokal Anzeiger en de Tag overal toegang hadden, lang vooruit de olficieele programma's mochten inzien en in staat waren de meest uitgebreide inlichtingen te geven, daar, waar de kolommen van andere, veel be langrijker couranten, niets brachten. August Scherl verheugt zich echter bijzonder in de gunst van het hof, enkelen beweren ook in die van den keizer. Het gaat echter niet aan om een enkel, niet officieel, orgaan zoo in het oogloopend den voorrang boven de anderen te geven. Scherl moet het reeds zoo ver gebracht heb ben, dat zelfs de meest onnoozele berichtjes eerst ter visie naar de Wilhelmstrasse waar de rijkskanselier en de meeste ministers resideeren gezonden worden Nu zou men denken dat de Duitsche, althans de Berlijnsche pers, stappen gedaan zou hebben om voor de toekomst tot betere toestanden te geraken. Ze wa ren dat tegenover zich-zelf en tegenover de buiten landsche collega's verplicht. Niet aldus. Van eenheid is hier geen sprake. De voornaamste vakvereeniging is de »Verein Berliner Presse». Zij omvat echter slechts een deel van de pers en schijnt te meenen genoeg te doen, wanneer ze eenmaal per jaar een bal arrangeert ter stijving van de kas. Tot heden bleef zij zwijgen over alle vernederingen, den collegaS aangedaan. Eene tweede vereeniging, die der «Berliner Journalisten und Schriftstellerverein», heeft voor eenige dagen den moed gehad een protest de wereld in te slingeren. Halt wat, 't was maar een protestje en alleen gericht tot de hoof den der gemeente Berlijn, die zich den 3 Juni, den dag van den intocht onhebbelijk hebben gedragen, doch tot den opper-ceremoniemeester, of den minister van het huis des Konings heeft men zich tot heden nog niet durven wenden. En die heeren hebben zich nog vrij wat onheuscher en geringschattender gedragen, dan de Berlijnsche magistraten, bij wie men een goed deel aan onhandigheid en onkunde moet toeschrijven. Niet aldus aan de mannen, wier éénig ambt het is, ieder onderdaan des keizers naar waarde te kunnen schatten en die zoo vérziend waren dat ze eene Freule von Biilow, eenvoudigweg pensionhoudster, toegang ver leenden tot de slotkapel, omdat ze misschien nog wel een nichtje in den elfden graad van den rijkskanselier kon zijn, doch aan de vertegenwoordigers van werkelijk groote bladen den toegang tot het keizerlijke slot en de slotkapel weigerden. En dat laten zich de Duitsche journalisten welgeval len 't "Was dan ook niet onnoodig dat bij het laatste perscongres te Darmstadt de groothertog van Hessen als zijne meening uitte, dat ieder journalist een gentle man moest zijn. Daaraan hapert het juist in Duitscliland anders zouden ze zich ook geene behandelingen laten welgevallen als hun thans zijn ten deel gevallen. Aan de Berlijnsche magistraten tracht men zijn misnoegen ook nog te kennen te geven door het eerstvolgende congres dat eerst hier zou plaats hebben nu te Hamburg saam te roepen. Of het wat helpen zal De feesten bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van het keizerlijk paar zullen het ons duidelijk maken of het protest niet alleen tot de hoofden van Berlijn, doch ook tot de hoofden van des keizers hofhouding is doorgedrongen. Groot vertrouwen hebben we er niet op. Behalve de Lokal Anzeiger lezen hofdignitarissen, zooals de graven Wedell, Kanitz, Eulenburg c.s. hoogstens de »Kreuz zeitung", waarin men tot heden nog geen enkel woord vond over de misstanden die thans werden bloot gelegd. Fraaie toestanden in Rusland. Daily News' berichtgever te Moskou verzekert, op gezag van een »volkomen betrouwbaren zegsman", dat in Rusland een algemeene Israëlieten-moord aanstaande ie. In twintigtallen van steden, zoo bericht hij, is een vereeniging, »de Zwarte Honderden", bezig met voor bereiden van het gruwelijk werk. Tusschen de dertig en veertig plaatsen worden reeds als »rjjp'* beschouwd. De ziel der beweging is Generaal Klingenberg, Gouverneur van Mogilor. Te Mogilor kwam eenige maanden geleden een groote Israëlieten-moord voor. Reservisten, door de overheden aangezet, deden daar het werk. De Israëlieten-moorden te Jitomir, Brest-Litowsk en Minsk in de laatste vier weken waren bljjkbaar repetities voor het treurspel dat aanstaande is. Daar hield de politie zich eerst alsof zij op de hand was der Israëlitiesche verweer-comité?. Maar zoodra die comités optraden, keerden de politie en de kozakken zich tegen hen en schoten hen neder als vee. Na vooruit wordt gewaarschuwd, zal de zaak hoogst waarschijnlijk wel zulk een loop niet meer nemen I Het kanaal door Panama. In den laatsten tijd hebben over dit kanaal allerlei ongunstige berichten geloopen en thans iB definitief bekend geworden, dat de hoofdingenieur der commissie, de heer Wallace, voor Amerika's beste civiel-ingenieur gehouden, zjjn ontslag genomen heeft, naar het schijnt tengevolge van de aan houdende tegenwerking der «trusts", die zij hem door hunne politieke werktuigen én te Washington én in de vertegenwoordigingen der verschillende Staten deden gevoelen. De »trusts" echter, als men weet, zjjn ten hoogste verbolgen over 't besluit der Regeering om hst materiaal voor den aanleg van 't kanaal aan te schaffen, waar dat het best en voordeeligst te krjjgen is, des noods buiten de Vereenigde Staten. De vrienden des heeren Wallace geven van den «warwinkel" op de landengte de schuld aan den minister van Financiën Shaw, maar, scbjjnt het, zonder afdoende bewijzen. Pensioen voor werklieden. Bij de opening van het Parlement van Nienw-Zeeland is door den Gouverneur medegedeeld, dat de pensioenen voor afge leefde werklieden zouden gebracht worden tot een maximum bedrag van 10 shilling f 6per week. De Grot van Han. Werken, in de grot van Han uitgevoerd, hebben eene reeks tot nu toe onbekende galerjjen toegankelijk gemaakt. De bezoeker doorkruist ze op kleine loopbruggen, ongeveer 6 M. boven het wa ter, en zjj eindigen in eene zaal, het «kapitool", tot nu toe slechts door enkelen bezocht. Ietwat omslachtig. Een apotheker in een kleine Fransche stad heeft een middel gevonden, of ge looft het gevonden te hebben, om den menschen het innemen van allerlei geneesmiddelen gemakkelijker en aangenamer te maken. Hjj bedient zich daartoe van een eigenaardig middel. Hjj geeft kippen de medicijnen in en verkoopt den zieken de eieren niet te goedkoop natuurljjk zoodat de patiënten het drankje naar binnen krjjgen, desnoods zonder dat ze het weten. Het is nu maar de vraag, wat de doctoren van de nieuwe geneeswijze zullen zeggen. Keizer Wilhelm en Andrée. Toen keizer Wilhelm voor eenigen tijd een garde-regiment inspecteerde, sprak hjj met de manschappen, die in het eerste gelid stonden. Hjj kwam zoodoende bjj een stevigen boer, die naar den naam Andrée luisterde. Vriendeljjk vroeg de keizer hem, of hjj wel wist, wie nog meer zoo heette, waarop de soldaat antwoordde: «Jawel, uwe majesteit, de Noordpoolreiziger". Verrast vroeg de keizer, hoe hjj dit wist. «Dat heeft de kapitein gezegd". «Wat heoft de kapitein dan wel van Andrée verteld", vroeg de keizer verder. «O, niet veel Uwe Majesteit, hjj zei alleen: 'k Wou, dat-ie jou had meegenomen." De keizer, die zjjn lachen niet kon inhouden, schonk den grenadier een vjjfmarkstuk en zei nog: «Nu, zoo erg zal 't wel niet zjjn." Het Haagsche correspondentie-bureau weet met de meest besliste zekerheid dat na den uitslag der Kamer verkiezingen de ministerraad niet is bjjeen geweestook niet in buitengewone vergadering. Gisteren vergaderde de ministerraadals gewoonljjk iederen Vrjjdag. Ook wanneer het Kabinet zjjn ontslag aan H. M. indient waartoe nog niet besloten iszal het tjjdstip van in treden van den demissionairen toestand van het Mi nisterie nog van omstandigheden afhangen. Uit Batavia wordt aan het Hbl. geseind dat de Rus sische kruiser Terek die den 22sten Juni het Duit sche stoomschip Prinses Marie in den grond boorde ontwapend wordt. In het district Sneek loopt het geruchtdat mr. Okma bedanken zal om daar de verkiezing van dr. Kuyper mogeljjk te maken. Tramlijn Amsterdam—Zaandam. Een der bezwaren tegen den aanleg eener electrische trambaan van Amsterdam naar de Zaanstreek door de Holland—American Comp. is vervallen, daar de heeren Van Niftrik, die omtrent eene concessie voor zulk eene trambaan met de gemeente Zaandam in onderhandeling wareD, hunne aanvrage hebben ingetrokken, op grond, dat zjj met de Holland—American Comp. eene over eenkomst bebben gesloten. De laatste zal nu zeker wel spoedig te Zaandam eene nieuwe concessie-aanvrage indienen. Vervroegde winkelsluiting te Hoorn. Zooals wij reeds in een vorig nummer mededeelden, zou er door de voorstanders van de 9 uurs-winkelslui- ting een tweede vergadering gehouden worden. Deze heeft dan ook Dinsdagavond, wederom onder presidium van den heer B. de Vries, plaats gehad. Er waren plm. een 50 tal winkeliers aanwezig. Nadat de voorzitter nogmaals de mogelijkheid der 9 uurs-sluiting bepleit had, werd besloten een proef te nemen. Aangezien er tijden zijn, waarin het voorloopig nog niet gaat, zoo besloten de manutacturiers bijv. tusschen Paschen en Pinksteren en van 1 Nov. tot 0 Dec. eene vrijwillige sluiting toe te staan. Er waren ook branches die een 9 uurs-winkelsluiting wenschten, behalve op Zaterdagavond, dit werd dan ook goedgevonden. Zoolang niet ieder er aan meewerkt een 9 uurs-win kelsluiting te krijgen, zoolang blijven er uitzonderingen bestaan. Doch het publiek kan in deze zeer veel doen, door te trachten zooveel mogelijk .vóór 's avonds 9 uur hun inkoopen te doen. Op hun steun en welwillend heid rekenen dan ook de 22 winkeliers, die Maandag 3 Juli a.s., de 9 uurs-winkelsluiting zullen beginnen. Het besluit, geen licht te branden na 9 uur nóch in de uitstalkasten, nóch in den winkel, wordt als 't ware als een paardenmiddel gebruikt, om er meerdere win keliers toe over te halen. De voorzitter deelde ten slotte mede dat het comité voor de 9 uurs-winkelsluiting zijn taak als volbracht acht, en wekte de aanwezigen op, het voorbeeld der 22 te volgen, opdat uit deze 9 uurs-winkelsluiting ook nog eens een beperkte Zondagssluiting moge volgen. Door den heer J. Schuit wordt dank gebracht aan het comité voor het initiatief om tot een 9 uurs-win kelsluiting te geraken. Hoornsche Ct.) Kloosterman opnieuw veroordeeld. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den anarchist Kloosterman, wegens verzet tegen en beleediging van de politie te Zaandam tot 10 dagen gevangenisstraf. Hen tweede postbestelling. Op het adres van de strookbewoners, een baartje in de gemeente Winkelnabjj Kolhorn, om een tweede postbestelling, werd goedgunstig beschikt. Op 16 Juli zal met deze postbestelling worden aangevangen. IJlt Waard en Groet. Met het karwjjzaad-scheren is in de polders Waard en Groet een begin gemaakt. Dit gewas is hier in 't algemeen niet be3t en is later dan andere jaren. Van het 's nachts maaien zooals voorheen regel was hoort men thans niets meer; alleen felle zonneschjjn wordt nog vermeden. Uelabelastlng. (Ingezonden.) Evenals vorige jaren richten wjj het vriendeljjk verzoek tot allen, die, hetzjj voor genoegen, hetzjj om gezondheids redenen, van hnis gaan, en ook tot hen, die misschien dat genot reeds smaakten, één gulden of meer van het reisgeld te willeu afstaan, ten behoeve van minver mogenden (in de eerste plaats kostwinners), voor wie, vol gens voorschrift van hunnen doctor, een verblijf buiten noodig is. Voor hen, die zich de weelde van een uitstapje mogen gunnen, kan de uitgaaf van f I op het reisgeld geen verschil maken, en welke belasting is minder drukkend dan die, welke vrijwillig wordt opgebracht door wie on bezorgd genieten, ter wille van zwakken, voor wie een verblijf buiten moet meewerken tot herstel van gezond heid en herwinning der krachten, een eerste vereischte om geschikt te bljjven voor den arbeid. In het jaar 1904 was het der vereeniging «Reisbelasting" mogelijk aan 399 personen hulp te verleenen. O. MOLTZER-Boeke. M. BOSMAN—Waalewijn. J. M. COHEN STUART.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6