PERSONALIA. harmonieuse kleedjj van geel en zwartvan rood en wit, met zilveren spangen geklemd om den bovenarm, met sieraden waar de oud Egyptische schoonen ze droe gen zoo stonden ze daar als een streeling voor het oogals verkondigsters van de boodschap dat alles waarover de kunst met haar milden adem strijkt, vervult met blijheid en geestdrift. En zij noodden allen tot haar te komen om te nemen de linkerhand tusschen hare teere vingeren en uit de lijnen dier hand de toe komst te voorspellen. Dan plooiden de trekken der fijne gezichtjes zich tot strakken ernst, dan gaven de meiskes zich meesterlijk den schijn van te zijn gesteld voor een moeilijk probleem, 't Was in één woord kostelijk. En hoog stegen op de amber geurennog vervolmakend de illusie. Wij zullen niet zeggen, wat Isis of Osiris of Isis II dan wel Osiris II met gewisheid zagen in de lijnen onzer hand, maar wel willen wij een woord van dank brengen aan allen, omdat zij zoo mooi en zoo kunstzinnig een aardig idee tot uitvoering wis ten te brengen. Buiten gekomen lieten wij ons voortslepen in der menschen stroom, totdat deze ons los liet en wij stonden voor een orkestsamengesteld uit musici van ongewonen aanblik, voortbrengende muziek van ongewone qualiteit. Het ongewone was hier trouwens op z'n plaatswant wat de heeren musici produceerden was bedoeld als lokstem voor een voorstelling in het „Grand Spectacle concert varié" van Knobbel-Pessiezak en Coonder directie van Allebou Babi. Niemand, die dit leest, verzuime heden avond een voorstelling in deze tent te gaan bijwonen, 't Was er zoo in-grappig. Daar is een clown aan dit specialiteiten-gezelschap verbondendie de echteleuke kermis-stemming over de bezoekers uitgiet net zoolang totdat elk vezeltje meedoet. Hem onze bijzondere hulde voor zooveel gezonde humor! Van het veel-nummerige programma hoorden wij de voordracht van het feestlied door den auteur-zelve waarvan het refrein met jolijt in de stemmen werd meegezongen en dat na elk couplet daverend werd toegejuicht, zoodat nog een extra couplet werd ten beste gegeven. Een feestlied, dat ingeslagen is en dat ons vooreerst zeker nog niet zal loslaten. Toen kwamen de acrobaten Willydie sterkere toeren aan de ringen verrichtten dan hun naamgenoot op het slappe koord van de journalistiek. Freule Li Hu Ping Pong, van wie op het programma staat geannonceerd dat zij geheel nieuw iszong in kakimono-costuum een Hol- landsch lied; een voordracht werd gehouden zoo wij wel hebben verstaan door meneer Knobbel-Pessiezak in eigen persoon de onbetaalbare clown applaudisseerde met al wat er aan zijn lichaam beweegbaar is wij moesten heengaan het Museum Wirtz was aan de beurt. Waar wij hier het terrein der leuke fopperij betreden zullen wij niet uitvoerig zijn slechts dringen wij er op aan om zich niet te bepalen tot het kijken door de kijkgaatjes maar ook eens om zich heen te zien langs de wandenwaar dingen hangendie men op een gewone kermis zeer zeker niet zal aantreffen. Trouwenshet uiterlijk van het tentje verraadt reeds dadelijk dat hier iemand de hand in heeft gehad die het^ penseel weet te hanteeren. Even geluisterd bij het Groot Internationaal Concert- Ensemble zoo internationaaldat er naast een Signora Marietta Cochinini en een Freiherr von Emdenburg zu Drachenfels een „Mijnheer Koes" aan verbonden is en een vriendelijke stem riep ons bij onzen naam waaraan wijgehoor verleenende, het te danken hebben gehad dat wij verzeild raakten „in den honingpot van Alcmaria." Aardig meisje, dat ons sigaren gaf te gelijk met het verlof om die in gezelschap van een dame op te rooken, dank daarvoor zij u uit deze kolommen toe gewuifd Die honingpot was ook overigens een lust voor de oogen. Van alles was er te krijgen: bloemen, limonade, thee, koffie, chocolade en daarbij een bediening om het tijdelijk karakter van dezen honingpot diep te doen betreuren. fer verdere restauratie lieten wij ons neer „in den Wijnzak", ook alweer een paradijsje. De vroeger ver melde musici brachten aan de menschen in den Wijnzak een serenade en nu hadden wij eerst goed gelegenheid om de prachtig gehelmde typen op te nemen De trom melslager met z'n sigaret in den mond heeft zich, naar wij hopen, doen vereeuwigon in de inrichting voor mo ment fotografie hij was het ten volle waard Wij zijn ook nog geweest in „Het jaar 20 0", vanwaar men een hobbelende impressie meeneemt; in het tentje met het sprekend menschenhoofd waar het hoofd inderdaad van een mensch is dat werkelijk antwoord geeft op vragen; in Papuss' cel met al de Drachenquelle en de sigarettenbij het Rad van Avontuurbij nog andere tentjes maar het is met-dat al wat laat ge worden en als wij alles wilden beschrijven dan stond de zon aan den hemel als wij de pen neerlegden. Her denken wij echter nog in het bijzonder de meisjes, die zich voor een goed doel den ganschen avond de ver moeiende taak van rondtrekkende koopvrouwen ge troostten. Hoe later het werdhoe meer de jeugd trok naar het plankier. Bij het Bal Champêtre zal het niet aan animo hebben ontbroken. En nu onze totaal-indruk van deuzen eersten avond der Kermesse. Het is een in alle opzichten uitmuntend geslaagd eest geweest, dat veel belooft voor de voortzetting op Jiedenavond. Allendie meewerktendeden het blijk- aar con amore\ allen hadden er ook veel werk van gemaakt, want het krioelde op het Doelenveld van Schilderachtige toiletjes. En wat nog wel het aardigst was: ieder maakte er pleizier op zijn manier. De jon geren luidruchtig (als van avond de voorraad „toeters" zou blijken uitverkocht te zijn ware dat geen ramp), de menschen van middelbaren leeftijd wat kalmer de ouderen heel bezadigd maar allen hadden pleizier, van de jongsten tot de oudsten Ieder voelde zich vrij; niemand leed onder de beklemming van stijve conve- nance, zonder tot uitersten over te slaan. Wij zeggen het met volle overtuiging: Alkmaar is mooie feesten waardwant het verstaat de kunst van ze te vieren. Wie er zich moeite voor hebben gegeven hebben succes geoogst: zij hebben, vreugde gebracht. Morgen is het voor ons weer een drukke dag maar het gaat zooals het gaat's avonds zullen wij weer zien ^p bet Doelenveld te zijn. Dinsdagmiddag. Het bloemencorso zal het treffen met het -weer. Blauw is de lucht en weerkenners vreezen niet voor regen. "Wat ziet onze stad er dubbel mooi uit in haren vlaggentooi. Met ingenomenheid hebben wij gezien dat zeer veel ingezetenen zoo vriendelijk zijn geweest te voldoen aan het tot hen gerichte verzoek om het dundoek te ontplooien. Tegen het middaguur begon het druk te worden in de omgeving van liet Doelenveld. Van alle kanten kwamen versierde rijtuigen, lietsen enz. die het veld opreden in afwachting van de plaatsdie daaraan in den optocht zou worden aangewezen. Een verdeeling werd gemaakt in drie categoiieën; fietsen, groepen en sportkarrenterwijl voorts eenige reclamewagens aan het geheel waren toegevoegd. Er was verbazend veel deelname wat ons bijzonder trof laten wij hier volgen: Een bijzonder mooie groep was diewelke een aan schouwelijke voorstelling gaf van de verbinding van AlkmaarEgmond—Bergen met het Europeesche spoor wegnet. Zeven jonge dames in feestkleedij waren hier vereenigd. Voorop een meisje met een vliegend wiel als symbool van het spoorwegverkeerna haar drie meisjes met de kleuren en de wapens van Alkmaar, Bergen en Egmond en allen door linten verbonden met de drie laatste meisjes, waarvan eene droeg een boek in de hand, de tweede van een anker was voorzien en de derde van een hoorn des overvloeds, aldus willende te kennen geven, dat de spoorwegverbinding zou bren gen ontwikkeling en dat zij zou voeden de hoop op welvaart. Smaakvol waren aller fietsen met bloemen getooid overdaad was vermeden en ;uist iets heel moois was aldus verkregen. Zeer mooi kwamen ook voor den dag de leden van den cursus van «Kracht en Vlugheid" met niet minder dan 24 fietsendie met elkaar »de Vier Jaargetijden" ver aanschouwelijkten. Eerst de lente, dan de zomer, hierna de herfst en eindelijk de winter, die een vlokkenkleed had geweven om de leden van een grijsaard. Eenvoud had voorgezeten bij den groep der «drie vlinders», maar iets heel goeds werd daar bereikt 't was een drietal, dat bij zijn rondgang door de stad vriendelijke glimlachen zou tooveren op het gelaat der toeschouwers. En toen de groep der Alkrnaarsche kleuren, voorge steld door 11 jongelui. Beste jongens en meisjes zoo mag ik jelui immers wel noemen je hebt je beste beentje voorgezet. Veel wit, enkele roode strepen en voorts bloemen in milden overvloed. In het midden liep een aardige jongen met een kussen van witte bloemen, waarop door roode bloemen een burcht was voorgesteld. Alkmaar's burcht prijkte ook op aller costuum. Ook hier weer dat betrachten van den strengen eenvoud met als resultaat een oogenstreelend geheel. Gladiolussen hadden bij »het trio" het hoofdmateriaal geleverd voor de versiering, We hebben er in ons aanteekeningboekje bij gezet: loffelijk te vermelden. En dat geldt zeker niet minder voor de Tennis-club. We hebben er van behouden een visie van veel rose van veel zachte tinten en van heel veel liefelijks. Hulde ook aan de groep «GeloofHoop en Liefde waar gewoekerd was met lelies en rozen tot het ver krijgen van een bezienswaardig geheel. Na het teere het forschede brandweerwaarbij de brandspuit van «Kracht en Vlugheid" was geplaatst in een zee van planten en bloemen. Een gelukkige sym bolische gedachte was om boven-op vuurpjjlente plaatsen. Drie jongelui, op mooie paardjes gezeten, escorteerden deze groep. En (toen het keurige rijtuig, waarvoor twee sneeuw blanke paarden. Achterop een groomquite the latest fashion. Een koepelvormig dak was gevlochten van licht-getinte rozen en tulle, chic tot in alle details. Voor de vroolijkheid zorgde de club der blijgeestigen. In narren-gewaad waren zij gezeten tusschen klimop en sparregroen en een klein hitje was voor het rijtuig gespannen. De blijgeestigen wilden brengen la note gaie bij het corso en er valt niet aan te twijfelen, of dit is hun gelukt. Laat ons nu even onze aandacht schenken aan de reclame-wagens. Bijzonder gracieus was het wagentje van den bloemist, den heer P. J. van Kessel, waarin hupsche meiskes, die hier in het milieu van mooie bloemen, waaronder prachtige margueriten, prachtig op haar plaats waren. «Het District» kwam ook kranig voor den dag met een wagen, waarvoor twee witte paarden gespannen, en met een overvloed van eikenloof, lelies, palmen, te midden waarvan werd verkondigd, dat elkeen »Het District» leest. Leuk gekleede passagiers bevorderden nog meer deze aardige reclame. En dan de wagen met »Albada vooraan." Wat een snoezig miniatuur-keukenprinsesje en wat een leuke miniatuur-kokvoorgesteld door het 3-jarig dochtertje en het 7-jarig zoontje van den directeur. Natuurlijk weet iedereen in Nederland, dat Albada uitmuntend de kunst verstaat van reclame-makende firma had dus een reputatie op te houden en zij deed dit hier. Met een schat van lelies prijkte in den optocht de stofzuigmachine van de N.V. Alkrnaarsche Glazen- wasscherij. En na steken wij over naar de fietsen. Wat een ver scheidenheid En wat waren er mooie bjj. Bij voorbeeld die was getooid met blauwe bloemen en een zadel had van witte rozenwaarnaast een andere met licht-rose ais hoofdkleur. En dan Amor het aardige ventje met vleugels en pjjlen en boog. Zeer mooi ook vooral van voren gezien was »de koerier". Een andere Bels gaf bloemen de kleuren der Hollandsche vlag met wimpel. Afwisseling bracht een fiets, gesierd met prachtige water lelies tusschen geprepareerde beukenbladen mooi, heel mooi 1 En weer iels bijzonders was de fiets van ouden datum met groot voorwiel en klein achterwiel, zeer ge lokkig versierd. Gedenken wij ook de fiets, waar het rood den boventoon voerde, de berijder in rood fluweelen pantalon en voorts behangen met roode kransen en bloemen. Ons blad moet ter perse. Daarom moeten wij verder slechts aanstippen. In ons boekje noteerden wij als zeer vermeldingswaard, een fiets, waarop een Zaansche molen, fraai getooid met anjers en omlijst met rozen. Dan het bloemen-fotografietoestel met het beeld van Alcmaria Victrix voorop. Ook twee locomotieven, in een waarvan twee jongens zaten op een tandem, terwjjl de ander met bloemen-letteren verkondigde, dat zjj was bestemd voor den dienst Alkmaar—Egmond. Voorts het schip »Hol- landia", rjjk gepavoiseerd nog een bootje »de Tweelingen" met dennengroen en bloemeneen jongen en een meisje zaten hier in het midden en matroosjes waakten, dat hun geen onheil zon geschieden. Daar zagen wjj op het terrein verschijnen de sportkar waarvoor het zwarte schaaptrekkende een wit bloe- menwagentjewaarin twee kinderen. En wjj noteerden nog verder een bokkenwagen met twee jongenshet driespan een bokkenwagen door drie kereltjes voortge trokken met een paar meisjes als passagiers (zeer mooi en toen gingen wjj raar ons bureauhet onmogeljjke inziende om in zoo korten tjjd voor absolute volledigheid te zorgen. De jury was samengesteld uit de heeren lemme en Groen, leeraren in het teekenen hier ter stede en den heer van den Berg uit Zaandam, 't Wachten op hun uitspraak duurde zeer lang. En toen er lang gewacht was besloot men die uitspraak nog niet werelükundig te maken, opdat niemand den tocht^zou doon met ge stoorde illusies. Dit was zeker goed gezienmaar men had 't vroeger bunnen bedenken. Nu werd er zeer veel van de kracht, vooral van meujes en kinderen, gevergd, terwjjl dit noodeloos is geweest. Deze regeling had beter kunnen zjjn. Eindeljjk stelde de optocht zich in beweging. Velen te voetanderen op het wielhot bestuur van Alcmaria" en de leden der commissies in rjjtuigen. Twee muziekcorpsen deden nu en dan lustige deuntjes hooren. Het was een zegetocht tusschen rjjon door van opgetogen menschen, Iedereen was 't er over eensook dit nummer van Alcmaria's feestprogramma is weer een succes ge weest, Wat al heel aardig was waren de oude mannetjes en vrouwtjes in het Diaconie-huisop de Nieuwesloot die met platgedrukte neuzen tegen de ramen stonden. Och jatoen zjj nog jong waren toen boorde je nog niet van een bloemen-corao. In alle straten oogstte de optocht bewondering 't was werkeljjke en mooie middag Tegen vier uur was men weer op hot Doelenveld terug. De uitspraak der jury werd nu bekend gemaakt. De prjjzen waren als volgt behaald Voor de versierde fietsenle prjjs de jongejuffrouw A. P. Fortuin 2e prjjs A. de Vries; 3e prjjs Jb. For tuin Jr.; 4e prjjs J. Michels en een extra-prjjs H, Stikkel Jr. Voor de versierde sportkarren: le prjjs J. Bak; 2e prjjs de groep van de jonge dames Koning en Martens en de jongeheeren Blokhuis; 3e prjjs J. Roos; 4de de tweelingen-de Haan. Voor de groepenle prjjs de groep voorstellende Alkmaar, Bergen en Egmond, verbonden aan het Euro peesche spoorwegnet2e prijs de groeptennisclubSe prjjsde groep voorstellende de Alkrnaarsche Kleuren en de extra-prjjs de groep, voorstellende LenteZomer Herfst en Winter. Voor de versierde rijtuigen was een prijs uitgeloofd die behaald werd door het rjjtuig met den groom en de witte paarden. Verspreide Berichten. De dames, die zieh het lot hebben aangetrokken van de arme lnpus-ljjders en zjj, die jjveren voor de vacantie- kolonies, hebben zich de laatste dagen geen rust gegund. Honderden exemplaren van het Feestlied en van de zoo goed geslaagde Feest-conrant van Alcmaria" hebben zjj in zilver weten om te zetten. Zaterdagavond werd daar mee reeds begonnen en Maandag werd den geheelen dag de stad in een viertal rijtuigen doorkruist om de vrjj grooto oplage van de feestcourant en het feestlied ter wille van de liefdadigheid aan de burgerjj te verkoopen. De feest-conrant is almee een aardig souvenir aan deze dagen. Zjj werd geredigeerd 1°. door den heer H. van den Berg, 2°. door den hear J. Cock, die 't in deze dagen klaar speelt om zoo ongeveer op alle plaatsen tegelijk ta zjjn en wiens naam verdient le worden genoemd als meu 't heeft over hen, aan wie het succes der feesten is te danken en 3°. door den heer J. J. Krijns, wien hier een woord van hulde en dank zjj gebracht voor de aan gename en bereidwillige wjjze, waarop hjj steeds, zooveel in zjjn vermogen was, ons gevraagde inlichtingen ver schafte. Het feestlied van »Alcmaria< werd ook afgedrukt op eenige honderden Ansichten, een indruk gevende van de Kaasmarkt deze attentie heeft het feest-comité te danken aan den uitgever, den heer Louis Frankenberg. De opbrengst dezer kaarten komt ook ten goede aan de lnpus-ljjders. Beroepen: bij de Ned.-Herv. Gemeente te Callantsoog de heer J. P. Scholte, prop. te Oostburg. Voor het examen apothekersbediende is te Breda o.a. geslaagd mej. Guurtje Ruiter, geb. te Abbekerk. Ingelanden van den polder Enge-Wormer hebben tot secretaris-penningmeester benoemd den heer D. Rezelman, te Wormer. Te Amsterdam is op 45-jarigen leeftijd overleden de heer C. Otter, hoofd eener school aldaar, vóór dien tjjd als zoodanig werkzaam te Koedijk. Van zjjne hand verschenen de bekende rekenboekjes voor de practijk en een leesboek over natuurljjke historie. De volksschool was hem dierbaar. Dit heeft hjj bewezen als secretaris der afd. Amsterdam van Volksonderwjjs". Hoewel ljjdende vond bjj nog steeds tjjd en lust om al zjjne krachten te besteden aan het verbeteren van ver keerde toestanden in 't onderwjjs. Da brochures over het bewaarschoolwezen te Amsterdam en over het onderrioht aan achterljjke kinderen, uitgegeven door Volksonderwjjs" waren boofdzakeljjk zjjn werkeveneens de politieke ge- schriftjes: »Hoe 't worden zal" en »Aan de Ouders in Nederland", waarin het goed recht der openbare school bepleit wordt.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 3