BINNENLAND. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Hen arrestatie. de wapens geroepen zjjn. In den nacht van Maandag op Dinsdag moeten 2000 man infanterie naar de grens vertrokken zgn, terwijl 65 wagons met twee locomotieven uit Drontheim naar het Zniden gezonden werden. Een kanonneerboot en een flottielje torpedobooten liggen aan den ingang van de Drontheimer fjord. De scheiding van Kerk en Staat in Frankrjjk. De Fransche Kamer heeft Vrijdag de beraadslaging over het ontwerp tot scheiding van kerk en staat voortgezet. Het liep o.a. over de wijze waarop het geld zon worden besteed, dat beschikbaar zal komen door de opheffing van de begrooting van eeredienst. Er waren twee voorstellen. Het eene wilde, dat die gelden ten goede zonden komen aan de gemeenteljjke kassen, het andere, van de socialisten, strekte om het geld te besteden voor de kas der arbeiderspensioenen. De Kamer heeft het eerste voorstel aangenomen. Er is voorts eens amendement aangenomen, waarbjj de geesteljjken, leden van een vereenigicg voor den eeredienst, vrijgesteld wor den van den militairen dienstplicht. Aan den anderen kant is bjj amendement een bepaling opgenomen om den geestelgkeD voor een tgdperk van 8 jaren te verbieden gemeentelijke ambten of bedieningen waar te nemen. Slimme Japanners. Uit de volgende opgave bljjkt, dat de Japanners het verstaan hebben om nit den bloedigen oorlog met Rusland nog belangrjjke voordoelen te verwerven. Volgens een thans gopnbliceerde statistiek hebben zy van 5 Februari 1904 tot 10 Mei 1905 in het geheel 55 schepen met een inhoud van 186 489 ton op gebracht. Daarvan werden 11 met 27 589 ton weer vrijgelaten, zoodat 44 schepen met 108 900 ton in hun bezit bleven. Zjj hebben dus een aardige vloot ver worven, die hun na het sluiten van deu vrede, bg de te verwachten oplossing van het zeeverkeer in de Oost- Aziatische wateren goede diensten kan bewijzen. Rekent men bg die schepen ook nog de kostbare ladingen, dan hebben de Japanners, zonder uitgaven, bijzonder goede zaken gedaan. Het grootste contingent leverde de «bond genoot» Engeland met 16 stoomschepen, dan volgt Rusland met 15, Duitschland met 5, Zweden met 2, Noorwegen met 1, Amerika met 1, Oostenrijk met 2, Nederland met 1 en Frankrjjk met 1 stoomschip. Heel Europa en ook Amerika heeft dus zijn steentje bijge dragen om na het sluiten van den vrede Japan in de gelegenheid te stellen om te concurreeren en een basis te scheppen, waarop verder kan worden voortgebouwd. Alleen assuradeuren, die 11/2 millioen pond sterling moe ten vergoeden, zullen er minder vriendelijk over denken Louise van Ooburg. Het hofgerecht te Weenen heeft inderdaad beslist dat de Curateele over prinses Louise van Cobnrg is opgeheven. Tevens wordt gemeld dat de prins van Cobnrg nu een vordering tot echt scheiding heeft ingesteld en intusschen de uitkeering van 72.000 kronen 's jaars, die tot dusver heeft plaats gehad, heeft geschorst. Nieuwe ontevredenheid in het Ruhr- gebied. Uit het kolendistrict aan de Ruhr komen weder talrjjke klachten van mijnwerkers over al te streng en willekeurig »nullen" bg verschillende mjjnen. De arbeiders zgn vooral verontwaardigd omdat in mijnen, waar onder ongunstige omstandigheden wordt gewerkt, weinig of in het geheel niet wordt »genuld", terwijl op andere, die in voordeeliger conditie zjjn, soms 7 pree. van de opbrengst wordt afgekeurd. Voor het uitbreken van de laatste groote werkstaking werd vooral door het personeel van de mjjn «minister Achenbach" over wille keur geklaagd en bij het eindigen van de staking be loofde de directie het nullen «zooveel mogelijk» te zullen beperken. Trots deze belofte werden in do maand April alleen bg de mijn «Minister Achenbach» weder 2395 wagens op 23 werkdagen genuld. Daardoor wordt het vertrouwen der arbeidersbevolking in de directiën geschokt en daarom ziet men met verlangen den tijd tegemoet dat het verbod van het «nullen» in werking treedt. Spoorwegen in Pruisen. De Pruisische regee ring vat haar taak als beheerder der Staatsspoorwegen zeer ernstig op. Dit blgkt weder uit twee aanschrijvin gen van den minister van openbare werken. Een daarvan stelt een commissie in, die toezicht moet houden op de inriohtingen ten nutte van het spoorwegpersoneel en haar werking, met name op de pensioen- en ziekenkassen maatregelen tegen ongelukkenzorg voor woningen gezondheid enz. Elk half jaar moet de commissie verga deren en van hare handelingen aan den minister verslag uitbrengen. Een tweede maatregel is in het belang van de reizigers. De inspecteurs zgn aangeschreven in Juli en Augustus de personenwagens nauwkeurig na te gaan, bepaaldelijk om zich te vergewissen of ze behoorlijk wor den schoongemaaktof het drink- en waschwater in bruikbaren staat is en voldoende vernieuwd wordt en ook of de wagens vóór het vertrek voldoende worden gelucht en afgekoeld, 't laatste, zoo noodig, door de zol dering met water te besproeien. Een waarschuwing voorde stemming. De Britsche Parlementsleden, die zich buiten het gebouw bevinden zullen voortaan door een groen licht op den grooten toren van Westminster worden gewaarschuwd, als er in het huis zal worden gestemd. Zjj kunnen zich dan ijlings daarheen begeven om deel te nemen aan de stemming. Hitte te Berljjn. Te Berljjn steeg Vrgdag de thermometerstand tot 43° O. De schooljeugd kreeg 's morgens reeds om 10 uur vacantie wegens de hitte. De tramrails raakten op verschillende punten der stad door de hitte onklaar, zoodat het vorkeer herhaaldelijk gestremd werd. Een drijvende schouwburg. Uit Petersburg wordt melding gemaakt van een drjjvenden schouwburg, die door Rusland zal varen en in steden en dorpen overal waar «aangelegd" kan wordende bevolking in de gelegenheid zal stellen, historische drama's te genieten. Of men het volk het heden wil doen vergeten door het verleden Het rooken van sigaretten. In de «Practi tioner" wordt opnieuw gewaarschuwd tegen het rooken van sigaretten. Verschillende inzenders zjjn het er over eens, dat het rooken van sigaretten als de gevaarljjks'e vorm van rooken moet worden beschouwd omdat 't zoo gemakkelijk is, en omdat er zooveel gelegenheden zgn waardoor men wordt verlokt tot het opsteken van een sigarette. Da Egyptische sigaretten worden als de ergste beschouwd. Eenige soorten van Turksche zgn byna even nadeelig. Russische en Amerikaanschezgn minder schadelgk Een rechterlijke uitspraak in Amerika. Een eigenaardig en merkwaardig vonnis werd dezer dagen door den rechter Higginbatham te Brooklyn geveld. Hg gebood een man, die beschuldigd was zjjn vrouw en kind te hebben verlaten, éénmaal per week zgn gezin een pleiziertochtje te laten doen zijn vrouw minstens één maal per week te kussen haar 8 dollar in de week te geven en haar wekeljjks een ruiker te brengen. Verder moest hij zijn schoonmoeder beletten zich in de huishou ding te mengen. Dit vonnis is geldend voor vier weken. Na afloop daarvan moeten man en vrouw weder voor den rechter verschjjnen en de vrouw moet dan rapport uitbrengen, of 's rechters bevelen zjjn nagekomen. H. M. de Koningin heeft aan den .lapanschen prins Arisugawa ten geschenke gegeven een tegelstuk uit de fabriek Rozenburg, voorstellende den Vijverberg. De ontslagaanvrage van het ministerie, waartoe Vrij dagavond in de gewone vergadering van den minister raad collectief is besloten, is thans in handen van de Koningin. Naar het Hbl. uit zeer goede bron verneemtis dr. A. Kuyper na zgn aftreden als Minister beslist voorne mens vier jaren zich geheel terug te trekken nit het openbaar leven en rust te nemen. «Ik ga wat reizen eu wat leeren", aldus heeft de pro mier zich uitgedrukt«en na vier jaren zullen we dan verder zien." ■Ie jacht In Noord-Holland. De jacht op waterwild in Noord-Holland zal worden geopend als volgtin den kring, begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 15 Juli 1905, met zonsopgang op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijer- land op Zaterdag 12 Augustus 1905, met zonsopgang en in de vorige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel, op Zaterdag 29 Juli 1905, met zonsopgang. Provinciale Staten van Noord-Holland. Naar aanleiding van de rijkswet van 17 Juni 1905, stellen Ged. Staten voor, te bepalen, dat de jaarwedde der leden van Ged. Staten zal bedragen f 2000 per jaar. Die van den griffier, tot nu toe f 4000, zal bepaald worden op f 4500—f 5500, van den tegenwoordigen titu laris op het maximum. Voor de hoofdcommiezen, die tot nu toe f 2400 mi nimum hadden, wordt voorgesteld f 2500f 4000voor de commiezen f2000f2500; de adjuncten le klasse f 1600— f 2000 2e klasse f 1200—f 1600; klerken le klasse f 800—f 1200 2e klasse f 500 - f 800 boden f 700f 900 bode-concierge f700f9.50 vaste knechts f 400—f 650. De leden der Staten zullen voor iedere vergadering genieten t 6 presentiegeld en bovendien .reis- en ver blijfkosten. De reis- en verblijfkosten van de leden van Ged. Sta ten, griffier, hoofdcommiezen, commiezen, adjuncten, klerken en boden, worden voorgesteld respectievelijk op f 8, f 6, f 4.50 en f 3. De leden der Staten, in commissie reizende, genieten hetzelfde als Ged. Staten. Voorgesteld wordt het subsidie der Haarlemsche huis houd- en industrieschool te brengen op f 1400 's jaars, mits het rijk minstens f 3500 en de gemeente Haarlem f 1800 bijdragen. Daar de motordienst KolhornSchagen niet is een Prov. belang, willen Ged. Staten daaraan geen Prov. subsidie toestaan. Waar het niet de schuld is van het bestuur der af- deeling Amsterdam van het Ned. werkliedenbond vPa- trimonium", dat Rijk en gemeente niet hebben voldaan aan de voorwaarden door de Staten gesteld voor het verleenen van f 500 in de kosten voor uitbreiding van den bouw, stellen Ged. Staten voor die som toch uit te betalen. Onderwijzers te Haringkarspel. Door den Raad der gemeente Haringkarspel werd in de laatste vergadering besloten om in geval van ongesteld heid aan een onderwjjzer of onderwijzeres in die gemeente gedurende de eerste drie maanden nit te keeren het volle traktementgedurende de drie volgende maanden het halve salaris en bij ziekten die nog langer aanhielden niets meer. Nauweljjks was dit besluit bekend of door het onder- wjjzend personeel is een vergadering belegd, waarin be sloten is tegen bedoeld besluit op te komen. Nog dienzelfden avond is door de gezamenlijke onder wijzers een adres verzonden aan Gedeputeerde Staten houdende verzoek om geen goedkeuring te hechten aan het besluit van den Raad van Haringkarspel. I»e kerkelijke goederen. Aan de Synode der Ned. Herv. Kerk te's-Gravenhage, werd onderstaand adres verzonden Mjjne Heeren In de vergadering van Kerkvoogdeu, gehouden te Alk maar den 3en Juni 1904, werd ten opzichte van het op 13 en 14 Augustus 1903 voorloopig aangenomen Alge meen Reglement op de Organisatie van het beheer der kerkelijke goederen in de Nederlandsche Hervormde Kerk, een motie aangenomen waar intrekking van het voorge stelde reglement werd gevraagd. Deze motie werd door honderden kerkvoogdgen onder steand. Gelukkig is dit reglement toen niet vastgesteld, maar reeds 22 Augustus 1904 werd door Uw College opnieuw een voorloopig reglement aangenomen. Ondergeteekenden die de vergadering van 3 Juni 1904 hadden belegd, achten het thans niet noodig weder een zoodanige vergadering bijeen te roepen, wijl toch de meening omtrent de bevoegdheid van Uw College in deze niet is gewijzigd, terwjjl bg alle Kerkvoogdgen die toen hun Btem en steun aan de motie gaven, het plan bljjft bestaan om zich niet te gedragen naar de voorschriften van een door Uwe Synode gecreëerd reglement op het Beheer. Krachtig dringen zjj er op aan, dat Uw College het op 22 Augustus 1904 voorloopig aangenomen reglement zal intrekken en verder, zooals ook de Kerkvoogden in Groningen vragen, de Beheerkwestie zal laten rusten. Namens de Kerkvoogdij te Nieuwe Niedorp, J. WIJN, Voorzitter. P. KOOPMAN, Secretaris. Namens de Kerkvoogdij te Winkel, J. BREEBAART Kz., VcoKitter. P. STRIJKER, Secretaris. Namens de Kerkvoogdij te Haringkarspel, Jb. SWAN, Voorzitter. H. KOOIJ, Secretaris. Dit adres werd reeds verzonden door de drie boven staande Kerkvoogdgen (die van N. Niedorp, Winkel en Haringkarspel) en werd door ongeveer 400 Kerkvoogdgen gesteund. Sluitingsuur voor winkels te Urnvenltage. In Januari 1904 werd door de Haagsche «Vereeniging voor vervroegde winkelsluiting", welker doel o.a. is het verkrijgen van een wettelijk sluitingsnur voor winkels, magazjjnen en kantoren, een onderzoek ondernomen naar de feiten en wenschen, die te dier stede op dit gebied bestonden. Te dien einde werden circulaires met vragen- ljjsten bg alle winkels afgegeven, terugzending der inge vulde ljjsten werd verzocht en voor zoover vrjjwillige inzending achterwege bleef, geschiedde de inzameling vanwege de vereeniging. Op deze wjjze werd een duizend tal ingevulde lijsten van winkeliers-patroons verkregen. Als bestuurslid der genoemde vereeniging werd de heer D. van Embden ongeveer een jaar geleden belast met de uitwerking der gegevens, in den ljjstenoogst vervat. Door het bestuur der vereeniging gemachtigd, publiceert zjj thans de bewerking in het «Sociaal Weekblad''. Een 200-tal winkeliers-patroons zond de lijsten uit eigen beweging terug aan de vereenigingmet de 800 lijsten, die een daartoe rondgaand beambte der vereeniging wist bijeen te zamelen, werd oen totaal van 999 geheel of gedeelteljjk ingevulde lijsten verkregen. Van een totaal van 3076 winkeliers-patroons heeft '/j dus gesproken. Van de 220 antwoordende bedienden verklaarden zich 181 voor sluitingsuur by wet of verordening, 35 voor een bij onderlinge overeenkomst der patroons, geen enkel tegen het invoeren van een vervroegd sluitingsuur, terwjjl van de 999 winkeliers-patroons, wier antwoord in handen der vereeniging kwam, 821, dns 82.1 °/o zich verklaarden vóór en 178, dus 17.8 °/o zi°h verklaarden tegen een regeling der vervroegde winkelsluiting. En van die 821 voorstanders begeerde wederom een groote meerderheid, n.l. 702 nitdrukkeljjk een regeling door wet of gemeente verordening, terwjjl 119 voorstanders der sluiting omtrent den aard der regeling óf geen voorkeur hadden, óf zich voor onderlinge overeenkomst verklaarden. Voor zoover de voorkeur voor wet-of verordening werd toegelicht, kwam dit antwoord onveranderlijk neer op: omdat alleen d&n de naleving voldoende gewaarborgd is. Voor zoover op de vraag of men het gewenscht achtte dat op sommige tjjden langer wordt gewerkt, bevestigend werd geantwoord, hetgeen door 520 personen geschiedde, werd door 483 personen genoemd de Zaterdag, door een 70-tal diverse opgaven gedaan, als: St. Nicolaastjjd, Zater dag en Woensdag, dagen aan feestdagen voorafgaande, enz. Van de 483 genoemden gaven er 3 voor den Zaterdag avond een sluitingstijd te 1 uur op, 209 een van te 12 uur, 59 een te 11 uur, de overigen een vroeger uur. Een sterk sprekend verlangen naar een vervroegd slui tingsuur wordt waargenomen in alle bedrijfsgroepenin 3 ervan is zelfs '/s of meer dergenen die geantwoord hebben voorstander. Alleen de uitspraak der genot middel-handelaars is minder beslist, doch beweegt zich over een gering getal personen. In de stadsgedeelten blgft meer dan 4/t der antwoorden zich nitspreken vóór de regeling, liefst wetteljjke regeling van het sluitingsuur. Ook bg een splitsing naar de grootte van het bedrijf big ven in bijna alle groepen de voorstandeis der sluiting in de meerderheid; alleen niet het geval is dit bg de twee groepen: vleeschwaren, klein- en middelgroot, en bakkers, middel- en groot bedrjjf, die overigens in de telling onvoldoende vertegenwoordigd zijn. Een sterke drang wordt derhalve geconstateerd naar vervroegde winkelsluiting, liefst wettelijk verzekerd. De overgroote meerderheid wenecht in staat te worden ge steld te 9 uur den dageljjkschen arbeid te eindigeneen deel zou bet einde reeds thans op 8 uur willen gesteld zien. De Haagsche vereeniging stelt zich voor, met een be roep op bovenstaand materieel, den autoriteiten te ver zoeken de bescherming van wet, of gemeente-verordening, waar noodig na nadere raadpleging der betrokken groep, ook ten onzent te verleenen. Door de recherche te Amsterdam is aangehouden een persoon zioh noemende adviseur vau eene Amerikaansche maatschappijwelke zich ten doel stelt een spoorweg onderneming te exploiteeren van Amsterdam naar de Veluwe en ook in de Zaanstreek. Bedoelde persoon hield zich te Amsterdam onder val- schen naam op en bij onderzoek bleek, dat in 1903 zijne aanhonding door den officier van justitie te Utrecht was verzocht. Hij zal naar Utrecht worden overgebracht. Zweatvereenlglng te Schagen. Den lsten vergaderde aan de Wiel de zwemvereeniging te Schagen. Door den penningmeester, den heer J. D. Keet, werd meegedeelddat het batig saldo der rekening ongeveer f 80 was. De bescheiden zullen worden nage zien door de heeren Schmalz en O. Dekker. In de plaats van den heer J. Btügeman werd tot secretaris benoemd de heer W. van Loo. Het bestuur werd gemachtigd, na dat naar verschillende prjjzen zal zjjn geïnformeerd eenige reddingsmiddelen meer voor de badtent aan te schaffen. De heer J. Merz leidde en sloot als voorzitter de openlucht-bijeenkomst.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6