STADSNIEUWS. Kantongerecht te Alkmaar. INGEZONDEN STUKKEN. Onze stadgenoote, mej. E. H. Aghina, is te Amster dam geslaagd voor het eerste natnurknndig examen. Naar de N. R. Ct. verneemt zal de nieuwbenoemde majoor der infanterie A. Buitendijk, leeraar aan de Ca dettenschool alhier, binnenkort het leger verlaten. Ook de classicale vergadering, te Alkmaar gehouden, besloot zich te wenden tot de Synode met het verzoek in de Reglementen der Ned. Herv. Kerk een bepaling op te nemen, waarbjj het lidmaatschap van de Tweede Kamer onvereenigbaar wordt verklaard met het predikambt. Ve len willen echter daaraan toegevoegd zien «Dispensatie kan hiervan worden verleend met toestemming van de gemeente door het classicaal bestuur,» welk advies mede zou worden opgezonden. Te Zaandam is Zondag de algemeene jaarljjksche ver gadering gehouden van den Noord-Hollandschen Voetbal bond. Medegedeeld werd, dat in de 2e klasse competitie de zilveren medaille behaald werd door Alcmaria II, die dus kampioen is geworden. Tot penningmeester van den Bond werd benoemd de heer J. Bossert en tot plaatsvervangend lid van de pro test-commissie de heer P. ter Spill, beiden alhier. Werf „Nlcolaas Witaen." Ruim een jaar geleden gaven wij in dit blad een af druk van indrukken, door ons bij een bezoek aan deze werf opgedaan. Sedert is daar weer heelwat afgeleverd de scheepsbouw-industrie bloeit op deze werf. Thans is weer een vaartuig gereed gekomen, dat meer in het bijzonder vermelding verdient. Het is een motor- schoenerjacht, genaamd »Salvator". 't Ligt gemeerd aan de kade in het kanaal bij het Victoria-beeld en wordt reeds bewoond door den eigenaar en zjjne dochter, die welwillend ons in de gelegenheid stelden hun nieuwe »huis" te bezichtigen. Want dat is het schip in den eersten tjjd voor hen, 't is geheel ter bewoning ingericht en zjj stellen zich voor daarmee tal van excursies te doente beginnen langs den Rjjn. Hoe heerlijk moet dat leven zijn aan boord zoo vrjj, zoo geriefelijk en dan eiken dag weer wat anders te zien. Het jacht is geheel van staal gebouwd en voorzien van een houtentent-dek. Alles is even keurig van afwerking en practisch ingericht. Achter heeft men het logies voor den kapitein met 2 kooien en hangkast. Meer naar voren gaande komt men op een plek, waar alles voor het be sturen en in beweging brengen van het jacht in een zeer kort bestek vereenigd is daar is het stuurrad, daar is het toestel voor de voor- en achternitbeweging, daar is de hefboom voor het aan- en afkoppelen van den motor en eindelpk is daar de bel opgehangen. Nog weer eenige passen verder en men is aan den ingang tot de woonvertrekken. Zij bestaan uit een zit kamer, een slaapkamer, een logeerkamertje en een keuken. De zitkamer is 6.70 M. lang en ruim 4 M. breed, zjj is fraai betimmerd en biedt allerlei gemakken aan, waar op de huisvrouw is gesteld als een planken-kast, een provisiekast, een hangkast en een flink diepe linnenkast. Er achter is de slaapkamer mot twee bedden zeer practisch is hier gezorgd voor een nood-uitgang, zoodat men niet verplicht is altjjd door de zitkamer naar het dek te gaan. Het logeerkamertje zal zeker wel dikwijls bezet zjjn, want niet licht zal iemand een invitatie om met zoo'n jacht een reisje te maken afslaan. In de keuken staat een mooi fornuis en boven den gootsteen is een kraantje, dat door een buis verbonden is met een groot water-reservoir, zoodat men zelfs waterleiding aan boord heeft. Verder vindt men in dit gedeelte nog een kast en iets verder een modern ingericht W. C. Vier deuren zijn hier in een betrekkelijk kleine ruimtedoor het aanbrengen van kettingen is op vernuftige wjjze gezorgd, dat ze nooit met elkaar in botsing kunnen komen. Uitmuntende maatregelen zjjn ook genomen voor luchl- verversching, die maken dat er steeds frissche lucht naar binnen stroomt zonder dat men last heeft van tocht. Aangenaam zal 't ook zjjn in gemakkelijke stoelen op het dek te dommelen een groote zonne-tent biedt daar toe voortrefieljjk gelegenheid. Zoo heeft men hier alles bij elkaar, wat men maar voor een aangename reis kan wenschen. Zaterdag heeft het jacht zjj a proefvaart gedaan en toen heeft 'took wat snelheid betreftuitmuntend voldaan. Voor de Alkmaarsehe industrie is 't zeker een ver blijdend verschijnsel, dat men tot zelfs uit het buiten land zich wendt tot den heer W. F. Stoel Jr. om booten en jachten te bouwen. Ook de »Salvator'' is voor reke ning van een buitenlander, iemand te Keulen, gebouwd. Doch nog verder strekt zich uit de renommée van de Werf »Nicolaas Witsen"nu is weder een boot op stapel gezet, die wordt gebouwd voor rekening van iemand te Züricb. Over dit succes voor een Alkmaarschen tak van industrie verheugen wij ons van harte. Ken spoortrein-ongeval. Ingezonden »Waar kom je nou vandaan?» Met dezen uitroep werd een slachtoffer van een spoortrein-ongeval, wel niet direct, maar toch indirect van dat ongeval de dupe, door zijn dierbare wederhelft hedennacht of liever heden morgen omstreeks kwartior voor vieren, na een paar maal de dag-, tevens nachtbei in beweging gebracht te hebben, ontvangen. Nu, ik kan mg best begrjjpen dat wanneer de tjjd van aankomst van den laatsten trein uit Amsterdam vertrekkende, zoo staat aangegeven, dat men klokslag twaalf binnen kan zjjn, het dan toch wel een weinig verdacht kan voorkomen, wanneer men circa vier later thuis komt. En op dat moment zelfs in geen prettige stemming. Kwaad, woedend kwaad over een Maatschappij, die veel geld verdient en zich zoo weinig aan haar clientèle, in deze de reizigers, laat gelegen liggenkwaad omdat je eonige uren als haring in een ton gepakt zat daar waar gelegen heid genoeg was om ten minste het lot van zoovelen eenigs- zins te verzachten en hen te verzoenen met dat lot, kwaad omdat je een tjjd lang moest doorbrengen met mede reizigers, die je door hun reuk, hun spraak, hun ge zicht vrijwel een walging bezorgden en je deden af vragen of het niet beter was dat dergeljjke mede passagiers maar in beestenwagens geplaatst werden en ten slotte nog het allerwoedendst kwaad om, na een dag van inspanning de heerljjke nachtrust kwijt te zjjn en die van zjjn vrouw te moeten storen. En toch, bjj alle ernstige zaken vindt men ook wel veel komisoh en die nog het meest tot uiting komen wanneer men weet dat een ongeval als Zondagnacht niets anders heeft dan eenige materieels schade, wanneer men weet dat geen persoonljjke ongevallen zjjn te betreuren. Ja, dan is 't alsof het publiek het alles maar van de gunstigste zjjde beziet. Nou, als man van ernst zou je daar eigenljjk ook nog kwaad om worden. Maar toch 1 Verbeeld u, lezer, wanneer je reeds een twintig minuten te laat met den trein vertrekt dan is aangegeven en hjj is dan hoog stens onder den kap van 't stationsgebouw vandaan, je voelt met een schok, die je zoo even je evenwicht doet verliezen dat je weer staat, altjjd de trein, als een soldaat op post of in 't gelid, alle hoofden zich rekken uit de enkele raampjes om te zien wat dat beteekent en je hoort dan dat er vooreerst geen denken aan is dat je je onvrijwillige standplaats zal verlaten, omdat de weg waarlangs je naar je «Heimat» dacht terug te keeren, versperd is hoe zou je je dan gevoelen Niet lekker hé 1 En dan als je weet dat je minstens een paar uur voor de boeg hebt eer je weer weg kan, dan overleg je wat het beste is te doen om het leven zoo drageljjk mogelijk te maken en dan is 't eerste wat je doet den trein te verlaten en zoo mogeljjk door een kwast of wat anders je van den onderganen schrik te herstellen. Maar jawel, de H. IJ. S. M. zorgt goed voor haar passagiers, ho maar, den trein in, heeren, deuren dicht, dat scheen 't parool wat werd uitgegeven. Hoog stens één minuut van 't stationsgebouw en toch geen permissie om zich zelfs maar even gedurende 3 lange uren te kunnen of mogen verfrisschen. Het was even over elf uur dat er een leege trein derailleerde, de baan naar Haarlem en Zaandam, even buiten het stations emplacement te Amsterdam, onberjjdbaar had gemaakt door ineengedrukte wagons enz. en het was ruim twee uur dat we onze reis weer konden aanvaarden. Was het nu niet welwillend geweest, ja zelfs plichq ge weest van de gezaghebbenden ter plaatse om te doen wat mogeljjk was, eenige honderden passagiers een weinig te helpen, waarvan velen, voor ze thuis waren, toch nog een paar uur mochten zitten. Maar neen, niets van dat. Dorstijjden liet men je, dorst mjjnheertje, je kondt het den menschen aanzien, neen je kondt het hooren. Zitten blijven, dat was de boodschap. En toch, een enkele waagde het aan de aandacht van onze bewakers te ont- siappen. Hot was een heer uit Zaandam met een paar dames. Hjj den trein uit, stiekem, dat is te begrjjpen eenige oogenblikken later komt hjj terug triom- fanteljjk zjjn »dop» of hoed omhoog houdend en gevuld met het heerlijk verfrisschtnde, verlangde vocht, water. Fluks een aanwezig dekseltje van een keteltje genomen hetwelk een der dames bjj zich had en daar ging het, van mond tot mond, totdat de hoed leeg was en mjjnheer met esn genoegljjk gezicht de geïmproviseerde waterkan weer als hoofddeksel bezigde, waaruit zoo nu en dan een droppeltje sjjpelde als terging voor ondergeteekende, die alles maar met zjjn steeds boozer wordend humeur had aangezien. Aan alle leed komt een einde en zoo ook aan dit. Eens weer aan den gangtoen ging het. Met hoerageroep werden we ontvaDgen te Zaandam door eenige honderden daar aanwezigen, die zoo gaarne wilden wat ook wjj reeds hadden verkregen. En met de ontboezeming van mjjn wederhelft: »waar kom je vandaan", werd ik ontvangen te Alkmaar. Een slachtoffer van een spoortrein-ongeval. Boekhouden. Onze stadgenooten de heeren F. L. de Lange, J. F. Boom, A. Hoek H. W. Pisart en mej. J. H. Rol slaag den voor het examen boekhouden vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereenigingen op 30 en 31 Mei 1.1. gehouden. Mej. Rol en de heer Pisart zjjn leerlingen van den heer I. Prins Az., alhier. Het Witte Kruis. In de week van 26 Juni tot 1 Juli zjjn in het badhuis van »het Witte Kruis* genomen: 81 kuipbaden, 113 regenbaden le klas, 232 regenbaden 2e klas, te zamen 426 baden. Alkm. Bad- en Zweminrichting. In de week van den 24 tot en met den 30 zjjn de volgende baden genomen: door heeren 769, dames 22, weezen 17 en onvermogenden 217. Drukste dag den 24 met 247 baden. Hoogste temperatuur van het water 72°, laagste 68°. Zitting 1 Juli 1905. N. D., A. S., Alkmaar, J. G. Sz., Egmond aan Zee, P. R., Uitgeest, dronkenschap, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f 2 boete of 2 dagen hecht. G. M. B., Alkmaar, overtreding arbeidswet, f 1 en f 5 boete of 1 en 2 dagen hecht. F. J. v. d. V,, Alkmaar, A. K. Mz., Egmond aan Zee, strooperjj, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. A. B., N. K., Alkmaar, overtreding leerplichtwet, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 1 dag heoht. J. K. Jz., Brook op LagendjjkJ. H., Oudkarspel, A. B., Heer Hugowaard, G. A. S., Alkmaar, P. H., J. P., J. H. S., NoordscharwoudeJ. H,, Zuidschar- woude, J. K., D. S., J. S., Akersloot, politie-o vertreding, de le, 2e, 3e, 5e, 6e, 7e, 8e en 10e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e en 9e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht, de 11e f 1.50 boete of 1 dag hecht. C. G. Sz., L. S. Jz., Egmond aan Zee, loopen over verboden grondde le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 0,50 boete of 1 dag hecht. ÜG. D. Hz., J. V. Ez., J S. Lz., Egmond aan Zee, T. O., K. K., Schoorl, H. W., Broek op Langedjjk, J. M., Castrioum, overtreding jachtwet, de le en 2e ieder f 2 boete of 4 dagen hecht., de 8e en 5e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 1,50 boete of 2 dagen hecht., de 6e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 7e f 1 boete of 1 dag heoht. J. D. B., BloemendaalH. S., C. L. J., Alkmaar, O. Z. W P. Z. W., Egmond aan Zee, D. H., Uitgeest P. B. Kz., Castricum, overtreding provinciaal reglement, de le f 5 boete of 1 dag hecht., de 2e f 5 boete of 2 dagen hecht., de 3e, 4e, 5e, 6e en 7e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) De V rijzinnlgc Propagandisten te Kokhuizen. Mijnheer de Redacteur, Vergun ons naar aanleiding van de beschuldiging van den heer Wolzak aan het adres der Vrijzinnige Propagandisten, nog eenige plaatsruimte in Uw geacht blad. Toen door een der leden het ingezonden stuk werd beantwoord, was de tijd te kort voor hem om een zuiver feitenrelaas te leveren. Hij heeft dan ook slechts de hoofdzaken tegengesproken. Waar de heer Wolzak ten onrechte beweerde, dat zij het bewuste liedje zongen, terwijl zij in de zaal zaten, moest hij dat beslist tegenspreken, evenzeer de bewering dat zij verzocht zouden zijn de zaal te ver laten. Het bestuur der propagandacommissie van de club van Jonge Vrijzinnigen is het met den heer Ternooy Apél eens, dat er waarheid en klaarheid moet komen in deze kwestie. Daartoe heeft het zich gewend tot den persoon, die het best met de zaik op de hoogte kon zijn, nl. den gérant van het Park-Hotel, waar zich de bewuste kwestie zou hebben voorgedaan. Hierdoor zijn wij in staat de volgende feiten mede te deelen: le. Toen de Propagandisten de voorzaal binnen tra den, was er een, die inderdaad zingend binnen kwam. Zoodra evenwel de hotelhouder hem een teeken gaf, hield hij zich onmiddellijk stil. 2e. De hotelhouder heeft verklaard, dat de spreker onmogelijk ook maar eenigen last kon gehad heb ben van dit gezang. 3e.Leugen is: dat de hotelhouder hun heeft verzocht de zaal te willen verlaten. he. Leugen is: dat er gezongen is, terwijl de Propa gandisten zaten in de zaal naast die, waar gespro ken werd. 5e. Leugen is: dat het onderstaande liedje gezongen is Verkonde de stembus Ook nu weer onze glorie En kraaie op Kuyper's graf Der spaganisten" haan victorie Wat blijkt nu uit deze feiten Dat de heer Wolzak de liefelijke gewoonte heeft gevolgd, een onbeteekenend feit vergroot en verdraaid voor te stellen, terwijl hij dan nog durft vragen: Hebt gij geen lesje genomen bij uwe voormannen, die altijd verdraagzaamheid prediken? Inderdaad, indien het te wenschen ware, dat wij wat beter de lessen onzer voormannen opvolgden, dan is het zeker nog meer te hopen dat de heer Wolzak het voorbeeld van de voormannen zijner partij niet volgt. En waar grondt hij dan ten slotte zijne beschuldi ging van onverdraagzaamheid op Op een liedje, dat door geen onzer ooit gezongen is. Dan is er dunkt ons, reden te beweren, dat zijn duim goede diensten bewezen heeft. Voorwaar: heer Wolzak behoud Uwe wijze lessen voor Uwe partijgenootentoon in het vervolg, dat gij op uwe school geleerd hebt altijd waar en oprecht te zijn. Wij kunnen U de verzekering geven, dat ons op onze school steeds is voorgehouden de waarheid lief te heihen en verdraagzaam te zijn. En nu mijnheer Wolzak, wanneer U de medewer king bekend is die onze propagandisten mochten onder vinden op hunne tochten door het district Enkhuizen, waar hun zeer dikwijls het »van Alkmaar de victorie" tegenklonk, dan is er reden genoeg om aan te nemen, dat zij ook daar Alkmaar's naam hebben hoog gehouden. Tenslotte waar wij het met den heer Ternooy Apèl eens zijn, dat men tegenover een verslagen vijand edelmoedig moet zijn, daar willen wij den heer Wolzak de verzekering geven, dat wij hem zijne handelwijze niet ten kwade duidenalleen hopen wij, dat hij zich in 't vervolg zal wachten voor onjuiste voorstellingen van z i. afkeuringswaardige zaken. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij Mijnheer de Redacteur, Hoogachtend Het Bestuur der Propaganda-Comm. van de Club van Jonge Vrijzinnigen te Alkmaar. Enkhuizen, 3 Juli 1905. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd nog een bescheiden plaatsje in uw blad, teneinde mjjn eerste schrijven waar te maken en tevens den WelEerw. Heer Ds. T. te beantwoorden. Aan de heeren Visser, Pronk, de Groot, Brouwer en Blokker. Aanvankelijk had ik reeds een stukje ter be antwoording doch, daar ik het laatste stukje gelezen had van Ds. T. was ik besloten, dit niet in te zenden en dan maar direct op den man af te gaan, alzoo ben ik van morgen bij den heer F. v. d. Deure geweest, teneinde hem over 't voorgevallene te spreken. De heer v. d. Deure heeft mij verzekerd dat gij zat te zingen achter de schermen en daarop is de heer v. d. Deure naar u toegekomen om u te zeggen (ziehier zijn eigen woorden): »Ho ho dat gaat zóó niets 1 en daarop zijt gij vertrokken. Ziehier de verklaring van den kaste lein welke naar u toekwam. Verdere bewijzen hebt ge dunkt mij niet noodig, want genoemde heer is bereid, zoonoodig, dit persoonlijk te getuigen. Maakt iemand niet zoo spoedig voor leugenaar uit, want dat is allerminst aanbevelenswaardig. Verder zal ik uwe andere beweringen zoo kort mo gelijk weerleggen. 1. Werd door U beweerd, dat gij niet kwaamt om verdraagzaamheid te prediken. Door mij werd niet beweerd dat gij hiervoor kwaamt, maar dat gij moest toonen waar uwe verdraagzaamheid zat.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 7