Dit mier öestaal uit 3 Wales. No. 82. Honderd en zevende jaargang. 1905. ZONDAG 9 JULI. Nationale Militie. Landweer. Hinderwet. "BUITENLAND. BINNENL AN D. STADSNIEUWS. De Burgemeester der gemeente Alkmaar herinnert den verlofgangers der militie van de lichting 1897, die bestemd zijn op 1 Au gustus a.s. naar de landweer over te gaan, aan hunne verplichting om zich na 1 Au gustus a.s. doch vóór of op 30 Augustus d. a. v. ter gemeente-secretarie aan femelden onder overlegging van hun militair zak boekje. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. ALKMAARSCHE COURANT Deze Oonrant wordt Dliid» g-, Doidtrdtg- en I*terdag«TO*d uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmraers f ©,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prfls der gewone advertentlPn i Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den omferstaanden verlofganger, om zich ter bij woning der herhalings oefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te vervoegen 10e Regiment Infanterie, lichting 1900, garnizoen te Haarlem 14 Augustus 1905: CORNELIS SCHILDER. De opgeroepene heeft, zoo noodig, reeht op vrjj trans port naar zjjn korps en daggeld, dat ter gemeente-se cretarie der woonplaats tijdig kan worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 8 Juli 1905. JAN DE WIT Dz., lo. Burg. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, Juli 1905. JAN DE WIT Dz., lo Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van P. RIJNIERSCE, Rijwielhandelaar aldaar, om ver gunning tot het oprichten van een bewaarplaats van ten hoogste 400 liter benzine in een gebouwtje, mede be stemd tot. berginc van petroleum op het perceel Tweede Tuindwarsstraat Wjjk E No 11. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Vrijdag 21 Juli e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tjjd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis uemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, 1°.B. 7 Juli 1905. DONATH Secretaris. Steeds ernstiger wordt detoestandin Rusland. Een groote uittocht naar verschillende landen heeft plaats, vooral naar Zwitserland. En 't zjjn geen revolutionairen wien 't te bang wordt onder het huidige bewindneende vluchtelingen behooren tot aristocratische families, zijn vergezeld van vele bedienden en voeren met zich al hunne kostbaarheden, die ze bij de tegenwoordige toestanden in hun vaderland niet veilig meer achten. Overal kookt 't en gist 't. Ook in het leger, zoowel als op de vloot, begint de muiterp steeds bedenkeljjker afmetingen aan te nemen. Wat moeten zij doen, die den troon van den Ozar nog zooveel mogeljjk willen schragen Zjj adviseeren tot onverbiddelijkheid, tot strenge strafoefe ning. Zoo wordt uit Odessa geseind, dat Donderdagmorgen in de voorstad Peressyp 52 matrozen van de Pobjedonostsef gefusilleerd zjjn, omdat zjj den eed van trouw niet wilden afleggen, dien men van hen eischte toen zjj zich overgaven. Evenzoo is te Cherson bet doodvonnis voltrokken aan de soldaten van het straf bataljon, die hun kolonel doodge stoken hebben. Als een spookschip vaart nog steeds de .Potemkin" met haar muitende bemanning rond. Zij hondl schepen aan en berooft ze van steenkolen en leeftocht, zoodat geen schip zich meer op de Zwarte Zae durft wagen. Toen te Feodosia niet alle eischen der bemanning werden ingewilligd dreigde deze met beschieting der stad, zoodat de overheid verzoeken moest aan de bevolking om een goed heenkomen te zoeken. Nu heet 't, dat het oefenings eskader onder admiraal Krieger weder de .Potemkin" is gaan opzoeken en dat het eskader ditmaal met beter vertrouwbare soldaten is bemand. We zullen zien wat er gebeurt of inderdaad Russische matrozen zul len schieten op hunne makkersdan wel dat zjj ook aangetast zullen worden door den lust om uit den band te springen. Een lichtpunt in dit hooger stjjgen van den nood in Rusland is, dat nu met meer jjver getracht wordt naar vrede met Japan. De chauvinistische Nowoje Wremja doet nog wel alsof het president Roosevelt zjjn pogingen om den vrede tot stand te brengen, niet kan vergeven. Het blad bevatte dezer dagen een reeks van artikelen, waarin betoogd werd dat kuiperjjen van de Amerikanen eigen ljjk den oorlog hadden teweeggebracht en het voegt er bjj dat zelfs de Amerifcaansche regeering achter het zoogenaamde streven van China zit om vertegenwoordigd te worden op de conferentie te Washington. Hay's poli tieke stelregel, dat het Chineesche rijk onaangetast moet bljjven zal, zoo schreef het blad, met Hay zelf begraven worden maar de vruchten welke die gedragslijn opge leverd heeft, zjjn bljjvend. De Unie gaaf voort met, uit baatzuchtige oogmerken, China te ondersteunen en Rus land moet voortdurend op zjjn hoede zijn, want ook andere mogendheden willen tusschenbeide komen. De aanvallen van de Nowoje Wremja vinden echter geen weerklank meer in Rusland en andere bladen gaan heftig te keer tegen de voortzetting van den oorlog. Zoo schrijft de Slowo.- Alweer mobilisatie; nog meer tranen van vrouwen en kinderenweer die lijdelijke, werktui gelijke gehoorzaamheid aanbevelen die niet begrepen en niet uitgelegd worden; alweer velden die worden veria ten vlak voor den oogst, en nieuwe lasten op de verarm de zemstwo's die verhongerende gezinnen moeten voeden en zoo groeit de stomme ontevredenheid." Als een goed teeken voor het naderen van vrede wordt beschouwd, dat de Koningin-Moeder van Italië aan hare hofhouding last heeft gegeven om de toebereidselen voor een reis naar Japan te verhaasten. En een niet minder goed teeken dunkt ons, dat de Japansche pers thans zooveel beter over het sluiten van vrede te spreken is en dien in een nabij verschiet ziet. Aan de Daily Telegraph bericht men uit Tokio, dat baron Komura bjj zijn vertrek naar Washington ver- moedeljjk vergezeld zal worden door Jamaza, directeur van het bureau voor staatkundige aangelegenheden en den secretaris van legatie Adssji. Verder door den directeur van het bureau van inlichtingen Sato, den particnlieren secretaris van den Minister van Buitenland- sche Zaken Honda, den attaché Jonisji, den ambtenaar aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken Denison, en kolonel Tatsjibara van het Ministerie van Oorlog. Ook kapitein Takesjita, maritiem attaché te Washington, zal deel uitmaken van de commissie voor de vredes onderhandelingen. De Japansche bladen Fpreken hunne ingenomenheid uit over de? keuzeu. Volgens haar zjjn het de beste diplomaten die Japan bezit en verhoogt de samenstelling der commissie de kansen op een spoedig totstandkomen van den vrede. Graaf Katsura zal ge durende Komura's afwezigheid, het Ministerie van van Buitenlandsche Zaken waarnemen. Heden znllen de Japansche heeren vertrekken. Het slot van de toespraak, door den Keizer bij het afscheid tot hen gericht, luidt als volgt: «Indien, overeenkomstig den verzoenljjken geest van onzen tegenstander de vijandelijkheden ten einde ge bracht kunnen wordon, dan zou niets mij meer verheugen dan deze uitkomst. Dienovereenkomstig hebben wij dadelijk toegestemd in het voorstel van president Roosevelt, en wij geven u dus de opdraoht, te onderhandelen en vrede te sluiten. Gjj moet u met allo toewjjding aan die taak zetten, en alles in het werk stellen om een vrede op duurzamen grondslag te verkrijgen." Bij de op 7 dezer gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad van Warmenhuizen bekwamen alle candidaten (3) de volstrekte meerderheid van stemmen en daarvan 2 een gelijk aantal. Het stembureau ver klaarde ingevolge het bepaalde bij art. 10bi9 der gemeen tewet, den oudste dier 2 voor benoemd. Gekozen zijn de heer G. van Trienen, aftr., met 169 stemmen en J. Maas met 143 tegen J. Pronk met 143 stemmen. Ongelukken. Uit Ursem wordt ons geschreven Dat in het boerenbedrjjf ongelukken voorkomen, welke soms ernstige gevolgen kunnen hebben, ervaren zjj, die in de hooimaand het buitenleven van nabjj kennen. Tot tweemalen toe geraakte Donderdag een hooiwagen van den weg Liep het ongeval de eerste maal vrjj goed af, den tweeden keer liet het zich vrjj ernstig aanzien. Wagen, paard en een der passagiers lagen in een oogweek in eene ondiepe, sljjkerige slootterwjjl de voerman het voertuig over een been en den schouder kreeg. Deze laatste zal nog laDg heugenis van zijne kwetsuren hebben, vermoeden we. Geneeskundige hulp ontbrak, zoodat een medisch onderzoek niet onmiddelljjk kon ingesteld worden. Ambtswoning Hoofd der 3de Gemeenteschool. De heer D. Tjalsmahoofd der 3de Gemeenteschool wendde zich bij adres d.d. 20 Juni 1.1. tot den Raad met het verzoek hem, op grond van onvoldoende ruimte voor hem en zjjn gezin in zjjne tegenwoordige woning Ridderstraat 18een ruimere ambtswoning in gebruik te willen toewijzen of wel hem de bjj verordening vast gestelde som toe te kennen wegens gemis van vrije woning. Bedoeld adres werd om bericht en raad in handen van B. en W. gestold. Daaraan voldoendedeelen B. en W. mededat do bedoelde woning in de Ridderstraat voor het gszin van den heer Tjalsma inderdaad te weinig ruimte aanbiedt, zoodat het gedane verzoek hun alleszins gegrond voor komt en naar hunne meening kan worden ingewilligd. De gemeente hoeft echter voor 't oogenblik geen ruimer woning aan te wjjzon. Dus valt alleen te overwegen of toepassing behoort te worden gegeven aan de laatste alinea van art. 1 der Verordening tot regeling der jaar wedden van de onderwijzers (Gemeenteblad No. 145), bepalende datingeval aan de hoofden geene vrjje wo ning kan worden verschaftzjj eene vergoeding voor huishuur ontvangen ten bedrage van f 400 's jaars. Wordt daartoe beslotendan komt de woning in de Ridderstraat vrjj. Deze gelegen op goeden stand zal naar B. en W. meenen wel op gunstige voorwaarden te verhuren zjjn zoodat eene inwilliging van het ver zoek geene groote geldelijke offers van de gemeente zal eischen. In dien zin stellen jB. en W. den Raad voor te be sluiten. Algemeene voorschriften met betrekking tot aanbestedingen van publieke werken. Bij raadsbesluit van 25 Januari 1854 werden vast gesteld „Algemeene voorwaarden, behoorende bij de bestekken van aan of uitbesteding, ten behoeve der gemeente Alkmaar". Deze, ruim een halve eeuw oude, voorwaarden, gemaakt in een tijd, toen het uitbesteden van publieke werken allengs ingang begon te vinden, werden nimmer gewijzigd en zijn nog steeds geldende. Nu er binnenkort groote publieke werken tot uit voering zullen komen, wenschen B. en W. verandering te maken en zij stellen den Raad voor, te besluiten: a. de „Algemeene voorwaarden, behoorende bij de bestekken van aan- of uitbesteding, ten behoeve der gemeente Alkmaar", vastgesteld bij raadsbe sluit van 25 Januari 1854, in te trekken. b. te bepalen, dat de Algemeene Voorschriften" van het Departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid, voor zoover daarin voorkomende bepa lingen in de bestekken niet uitdrukkelijk worden uitgezonderd, op de publieke werken dezer ge meente van toepassing zullen zijn. Kadastrale tenaamstelling van den Heerweg Het is Dijkgraaf en Heemraden van de Egmonder- meer gebleken, dat de «.Meerweg», loopende van de Kalkovensbrug tot aan het Arissedijkie in eigendom toebehoort ten deele aan de gemeente Alkmaar en ten deele aan de gemeente Egmond-Binnen, voorkomende onder de zoogenaamde ongenummerde wegen. Eenige jaren geleden is die weg voor rekening van den polder behard, waarvoor eene geldleening is aan gegaan groot f5000.terwijl ieder jaar een betrekke lijk groot cijfer voor onderhoud in de polder-rekening voorkomt, verreweg niet in overeenstemming met de opbrengst van de jaarlijksche grasverpachting. Met de wetenschap dat de polder geen eigendoms rechten bezit, ontwikkelen zich nu moeilijkheden zoowel opzichtens het onderhoud, als wat de publieke verpach ting betreftvandaar dat het polderbestuur zien tot den Raad heeft gericht met de vraag of de gemeente Alkmaar bereid is dien weg wat haar deel betreft aan den Polder over te dragen. De gemeente Alkmaar toch heeft voor wat den weg betreft nimmer bijgedragen in de polderlasten, heeft geen belang in den weg, terwijl de Egmondermeer met de overdracht gebaat zoude zijn, vooral met het oog op het bovenvermelde. B. en W. zijn van meening, dat er geen bezwaar bestaat aan den wensch van het Polderbestuur te vol doen. Het eenvoudigste middel daartoe is de tenaamstelling als foutief te beschouwen, waarvoor inderdaad veel te zeggen is. En daar het hier geldt eene primitieve tenaamstelling kan, naar zij ten kantore van het kadas ter zijn ingelicht, de zaak in orde komen door eene eenvoudige verklaring van partijen, dat de tenaamstel ling abusief is, met verzoek aan den Bewaarder van het Kadaster en van de Hypotheken, de tenaamstelling van den Meerweg, voor zooveel die ten name van de gemeente Alkmaar staat, te willen wijzigen en te stellen ten name van het polderbestuur. Zij stellen den Raad voor, hun college te machtigen in dien geest te handelen. Beteugeling besmettelijke kinderziekten. B. en W. hebben aan den Raad overgelegd een ont werp besluit tot vaststelling eener verordening, tot wering en oeteugeling van eenige besmettelijke kinderziekten, opgemaakt in overleg met de Gezondheidscommissie. Het volgende ontleenen wij daaraan: Ouders, voogden en anderen, krachtens wet of over eenkomst met de verzorging van kinderen belastzijn verplicht te zorgen dat deze kinderen, voor zoover zij bij hen, in de inrichting ODder hun beheer of met hen bij anderen inwonen zich niet in eene lagere school, bewaarschool of kinderbowaarplaats bevindenindien die kinderen lijden aan kink- of slijmhoesthoofdzeer of anderen huiduitslag Hoofden of bestuurders van lagere scholen bewaar scholen en kinderbewaarplaatson zijn verplicht te zorgen, dat kinderen lijdende aan kink- of slijmhoest, hoofdzeer of anderen huiduitslag, zich niet in de onder hun be heer staande inrichting bevinden.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 1