PERSONALIA. J.NGEZ0NDEN STUKKEN. De in de beide voorgaande leden van dit artikel bedoelde verplichting bestaat niet of eindigtwanneer of zoodrablijkens eene schriftelijke verklaring van een geneeskundige, van de zijde van het aan eene der genoemde ziekten ljjdende kind geen beiwaar voor be smetting wordt geleverd of alle gevaar voor besmetting is geweken. De hoofden of bestuurders van lagere scholen be waarscholen en kinderbewaarplaatsen zijn verplicht te zorgen dat kinderen lijdende aan niet besmettelijk hoofdzeer, de school niet bezoeken, tenzij voorzien van een volkomen afsluitend voldoend bevestigd en be hoorlijk rein hoofdverband. Volwassenenlijdende aan hoofdzeer mogen geene lagere scholen bewaarscholen of kinderbewaarplaatsen betreden, tenzij voorzien van eene geneeskundige ver klaring waaruit blijkt, dat door hunne aanwezigheid aldaar geen gevaar voor besmetting ontstaat. Ieder geneeskundige, die bevindtdat een door hem behandeld volwas en persoon of kind door mazelen is aangetast, is verplicht daarvan onverwijld, immers bin nen 24 uren kennis te geven aan den burgemeester. Ouders, voogden en anderen, krachtens wet of over eenkomst met de verzorging van kinderen belastzijn verplicht te zorgen, dat deze kinderen, voor zoover zij bij hen, in de inrichting onder hun beheer of met hen bij anderen inwonen en voor zoover zij niet alreeds aan de mazelen geleden hebbenzich niet in eene lagere schoolbewaarschool of kinderbewaarplaats bevinden indien die kinderen of een hunner huisgenooten door mazelen zijn aangetast. Hoofden of bestuurders van lagere scholen, bewaar scholen en kinderbewaarplaatsen zijn verplicht te zorgen dat kinderenvolwassen personen en al degenendie in de school werkzaamheden hebben te verrichten, van wie zij weten of kunnen wetendat zij zeiven of een van hunne huisgenooten door mazelen zijn aangetast zich niet in de onder hun beheer staande inrichting bevinden tenzij wordt overgelegd eene schriftelijke ver klaring van een geneeskundige, dat zij alreeds aan de mazelen geleden hebben of dat hunne aanwezigheid op de school geen gevaar voor besmetting oplevert. De in de beide voorgaande leden van dit artikel be doelde verplichting eindigt, zoodra, blijkens eene schrif telijke verklaring van een geneeskundige, van de zijde van den door mazelen aangetastealle gevaar voor besmetting is geweken. Overtreding van de bepalingen dezer verordening wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden •Vaarlljkschc Vergadering van Onderwijzers en Onderwyzeresaen ln het arrondissement Alkmaar. Donderdag 6 Juli 1905. Vervolg.) Na de verzekering dat het hem hoogst aangenaam was ook hier in zijn geboorteplaats dit onderwerp te bespreken, dat ook elders reeds door hem werd behan deld, stelde de heer Perk allereerst hen gerust, die misschien zouden zuchten: al weer wat nieuws voor de reeds overladen school, 't Was niet iets nieuws, maar iets anders. De tijd, dien wij beleven, zei spr. is een tijd van kentering in de richting van ons teekenonderwijs, eene kentering, die reeds 20 jaar geleden in Amerika plaats had. Reeds in 1885 werd daar gezegd dat het technisch teekenonderwijs niet aansloot bij den geest van het kind. De zelfwerkzaamheid van het kind moest bij alle onderwijs en ook bij het teekenen op den voorgrond treden, oefening van oog en hand, ontwikkeling van schoonheidsgevoel en verbeeldingskracht de hoofdzaak zijn. Door dat streven ontstond de zoogenaamde Prang course, waarbij in de beide eerste leerjaren de naïeve kinderteekening hoofdzaak is. Al spelende met krijt en verfdoos wordt het kind in het eigenlijk teekenen inge leid. De volgende 6 jaren wordt het teekenen met meer ernst beoefend, dan volgt het perspectivisch tee kenen, het decoratief en het lijnteekenen. Bij dit alles wordt gebruik gemaakt van potlood, penseel en pen. Op deze wijze wordt de leerling veelzijdig ontwik keld in de laatste leerjaren krijgt hij ook onderwijs in de leer der bouwstijlen, de eischen voor een goede versiering enz., zoodat aan het einde van den cursus die van 't zesde tot het veertiende jaar duurt, de leer ling eene algemeene ontwikkeling heeft gekregen, die hem in staat stelt het schoone in de kunst en de natuur te genieten. Dezelfde beweging, die in '1885 in Amerika opkwam, vertoonde zich ook in Engeland, doch leidde daar tot eene andere richting, nl. het teekenen van levende voorbeelden uit de natuur, een methode, die later weer met de Amerikaansche richting samensmolt, en die het onderwijs in Londen bijv. zeer ten goede kwam. Door de Pruisische regeeiing werd enkele jaren ge leden een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar het teekenonderwijs in Londen en een gevolg daarvan is geweest, dat in Pruisen een heele omkeering in dat onderwijs plaats vond. Allereerst had dat plaats in Hamburg. Zeer veel heeft tot deze omkeering ook medegewerkt de in 1897 in Duitschland gehouden groote tentoon stelling van teekeningen, waaronder zelfs van onbe schaafde volken. Dat de Pruisische regeering ook de zijde der nieuwe methode koos was van grooten invloed. Toch is zij nog geenszins algemeen, maar meer en meer begint men in de nieuwe richting te werken. In de methode Schwartz die gevolgd wordt aan de Stitstungs- Schule te Hamburg, d.i een school als ongeveer onze scholen voor uitgebreid onderwijs, is de nieuwe richting het best uitgewerkt. Spr., die in de gelegenheid is geweest daar en in enkele andere inrichtingen van onderwijs een bezoek te brengen, geeft thans aan de hand van de tentoon gestelde teekeningen een overzicht van de methode. De teekeningen waren van leerlingen van 9 tot 15 jaar. In den aanvang wordt na de naïeve kinderteekeningen uit het geheugen, de ronddraaiende beweging, die kleine kinderen maken bij hun teekenen, als uitgangspunt genomen, dus de ellipsvorm, daarna komen de recht hoekige figuren. Deze vormen worden direct door de leerlingen zelf gecombineerd en gebruikt als grond vorm voor afbeeldingen van bladeren, dieren, men chen enz. s Een voorname eisch bij dit teekenen, dat vooral eerst bedoelt de vrije oefening van hand en arm, is dat de onderwijzer zelf kan teekenen. Na deze oefeningen, waarbij veel met kleuren wordt gewerkt, komen later de schaduwoefeningen en dan het schetsen en in de laatste jaren ook de oefeningen met passer en liniaal. Bij het geheele onderwijs zijn de voorbeelden verboden, men teekent geheel naar voor werpen en beschouwt daarvan allereerst de hoofdlijnen. Door deze methode is een leerling, die de school door- loopen heeft, in staat zelf een teekening te maken en een teekening te lezen, zooals men zegt. Een groot voordeel is, dat de leerlingen ook later blijven teekenen. Bij zijn bezoek te Hamburg heeft spr. in klassen van 50 leerlingen heel goede resultaten gezien, ook op ge wone volksscholen. Veel wordt er in Duitschland al gedaan door het oprichten van cursussen, om de onderwijzers voor deze nieuwe richting te bekwamen, en reeds vrij groot is het aantal aanhangers dei nieuwe methode. Spr. gelooft ook, dat in ons land de belangstelling voor deze nieuwe richting wel zal komen, de voorboden zijn er, het schooltoezicht en de vereeniging van tee kenonderwijzers toonen die belangstelling reeds. Spr. wanhoopt dus geenszins aan de toekomst van ons tee kenonderwijs en twijfelt niet, of binnen enkele jaren zal ook in ons onderwijs de bestaande leemte door de nieuwe richting worden aangevuld. (Applaus.) Er had na deze voordracht geen gedachtenwisseling plaats. Na een woord van dank van den voorzitter werd door een gemengd dubbel kwartet, onder leiding van den heer Schipper, een tweetal zangnummers uit gevoerd, waarna een uur pauze werd gehouden. Na de pauze werd de vergadering heropend met een woord van' welkom aan den schoolopziener in het arrondisse ment Texel en de mededeeling, dat bij de gehouden stemming voor twee bestuursleden, in plaats van de aftredende leden, de heeren J. Francken en J. Ditmars, waarvan eerstgenoemde verklaard had liever niet meer in aanmerking te willen komen, beide heeren waren herkozen, de laatste met zeer groote meerderheid, 109 stemmen, de eerste met 25 stemmen. De heer Ditmars nam de benoeming aan. De heer Francken had de vergadering verlaten. Hem zou mede deeling worden gedaan en indien hij de herbenoeming niet aannam, zou de heer Reiziger, die in stemmen- tal op hem volgde, als gekozen worden beschouwd. Nadat door den heer Van Arnhem, begeleid door den heer J. Temme, het Ave Maria van Robert Franz was gezongen, waarvoor hij luiden bijval oogstte, werd het woord gegeven aan den heer J A. Verkuyl, leeraar aan de Cadettenschool, voor zijne voordracht: «Keizer Karei en het Rijk der Nederlanden», epos van Julius de Geyter. Na een korte levensschets van dezen Zuid-Nederland- schen dichter werd de inhoud van dit meesterwerk frag mentarisch voorgedragen en toegelicht, zoo, dat de vergadering van 't begin tot 't einde met de grootste aandacht luisterde. En dat men had genoten, terwijl de voordracht al het schoone, al den rijkdom van dit litterair kunstwerk zoo duidelijk deed uitkomen, bewees het daverend applaus, toen de heer Verkuyl van het podium trad. Er volgde nu nog een solo van den heer Van Arnhem: «De blauwe Kiel», Vlaamsch volkslied, dat zeer ten genoegen der vergadering yverd ten gehoore gebracht, waarna de gewone rondvraag werd gehouden. Door den heer P. Bakker werd verlof gekregen om te collecteeren voor het Herstellingsoord van den Bond van Ned, Onderwijzers, welke collecte f 19,50 opbracht, terwijl door den heer Kooy den voorzitter dank werd gezegd voor de leiding der vergadering. Met een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden, om deze vergadering te maken tot een leer rijke en gezellige bijeenkomst, in het bijzonder aan de heeren Perk en Verkuyl, werd daarna de vergadering door den Voorzitter gesloten. De ramp te Vrlezenveen. De collecte te dezer stede gehouden tot leniging van de ramp te Vriezenveen, heeft f 235,91J opgebrachi. Xa de feesten. De verkoop van het feestlied en de feestcourant van >Alcmaria", ten voordeele der lupuslgders en de kinder- vacantie-kolonie, heeft gezamenlijk opgebracht een be drag van f 242,15. Na aftrek der gemaakte onkosten, groot f 49,82, is door de feestcommissie besloten het saldo gelijkelijk voor bovenstaande doeleinden te verdeelen, zoodat aan beiden een bedrag v*n f 96,11 zal worden uitgekeerd. De zeven dames, die met de groep: Alkmaar, B»rgen en Egmond verbonden met het Europeesch spoorwegnet, de hoop op ontwikkeling en welvaait ontwaakt, den eer sten prjjs in hare afdeeling hebben behaald, verzoeken ons mede te deelen, dat de versiering van haren rij wielen is geschied door den Heer Grootenwillink, bloemist te Heiloo. Kuite. In de Schapenstueg werd onze aandacht getrokken door oploopjes voor bet perceel, staande op don boek van de Achterstraat en genoemde steeg en tot voor korten tjjd bewoond door den heer S. Halma, winkelier. De reden van de volksverzamelingen voor de deur van dezen winkel bleek te zijn, dat daarop eenige biljetten zijn geplakt van eenigszins ongewonen inhoud. Het bljjkt dat tusscben den hnuider van bet perceel en den eigenaar, den heer J. B. H. Burgers, een geschil is ontstaan. De heer Burgers heeft den heer Halma aangezegd dat deze den winkel moest veriatin, aangezien hij zelf daarin wilde trekken, waai toe b jj het recht had volgens contract. De heer Halma heeft daaiop den winkel verlaten, ofschoon jj meent, dat de heer Buigers het huurcontract niet naar behooren is nagekomen. Het zal wel de taak van advocaten zijn om nit te maken, wie in deze de partjj is, die geljjk heeft. Alkm. Bad- en Zweminrichting. In de week van den 1 tot en met den 7 zjjn de volgende baden genomen: door heeren 708, dames 18, weezen 17 en onvermogenden 161. Drukste dag den 1 met 291 baden. Hoogste temperatuur van het water 75°, laagste 70°. Muziekuitvoeringen. Door het Stedeljjk Muziekcorps zal Zondag 9 Juli, des avonds ten 7 uur, eene uitvoering worden gegeven in den Stadshont, waarvan het programma luidt als volgt 1. »Soldatenleben", Militaire Marsch v. M. Scbmeling. 2. Ouverture »Das Nachtlager in Granada"O. Kreutzer. 3. a. «Hiawatha", Ein Sommer-Idyll Neil Moret. b. Pauline", polca de concert pour cornet a pistons J. Christophe. 4. Fantaisie de 1' opéra «Les Dragons de Villars"Maillart. 5. «Le Prince d'orange" Marche Militaire«F. Dunckler.' 6. «Les Jours de aoleil", ouverture de concertH. Kling. 7. «Nieuw Leven", Concert Walzer K. Komzak, 8. Fantaisie op motieven uit de opera «La fille de Mad. Angot. Ch. Leoocq. Op Woensdag 12 Juli a.s., des avonds te 71/2 ure, zal, van wege de Buiten-Sociëteitdoor het Stafmuziekcorps der d.d. Schutterjj te Amsterdam, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester M. Wolters, in! den Stadshout, het volgende programma ten gehoore gebracht worden 1. «Heil Europa" Marsch Militaire v. F. van Blon. 2. Ouverture «Michel Angelo'' Niels W. Gade. 3. o. «Hiawatha", A Summer Idyll Neil Moret, b. Parade Russe (Character Sttiok) A. Tosca. 4. Fantaisie de 1' opéra «Carmen" G. Bizet—Coenen. 5. Ouverture «Die Felsemtlhle" G. Reissiger. 6. «Glühwürmchen'', Idyll Gavotte P. Lincke. 7. «An der Schönen blauen Donau" (Walzer)Joh. Strauss. 8. Potpourri de 1' opérette «Die Geisha"Sidney Jones. De heer G. Gons, chet aan 't station Benningbroek- Sijbekarspel, is benoemd te Oostwoud, terwijl de heer Riccard te Loenen op de Veluwe als chef te Benning- broek zal optreden, in te gaan op 15 Juli. De heer Smit, chef te Oostwoud, zal als zoodanig worden werk zaam gesteld bij den stoomtramdienst te Bergen. Den 16en October hoopt de heer Th. Roep, onder wijzer aan de O. L. S. te Schagen, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar zijne betrekking aldaar begon waar te nemen. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Oudkarspel, de heer A. Endema, te Daarle, gemeente Hellendoorn. Met den benoemde kwamen op de voordracht voor de heeren H. A. Dollekamp te Markeloo en P. A. Michaël te Sprang (N.-B.) Xa de uitspraak der stembus. Mijnheer de Redacteur, Nu de stembusstrijd achter den rug is en de toonen van het liedeke »Kuyper die moet zakkie's plakke" (bewijs van hoogere intelligentie der vrijzinnigheid ook door de straten onzer stad weerklonken, weggestorven zijn, mogen onze staatsmannen zich onledig houden met de waarlijk niet gemakkelijk te beantwoorden vraag »Wat nu?" Niet dat ik mij zou vermeten mij in dit vraagstuk te mengen, is het doel van dit mijn schrijven, maar nu de politieke wateren een weinig rustiger stroomen, zou ik u beleefdelijk iets willen vragen en opmerken naar aanleiding van uw stukje, de uitspraak der kiezers, in uw no. van 30 Juni j.l. Daarin toch stelt gij 1de meerderheid der natie heeft niet gewild een voort zetting van de verbitterende partij-politiek van den laatsten tijd 2. zij (die meerderheid n.l.) heeft ervoor gezorgd, dat ons land behoed blijft voor de heillooze gevolgen van het protectionismeen 3. Teekenend is het ook, dat de Christelijk-Historischen er niet in geslaagd zijn Dr. de Visser weder naar het Binnenhof te brengen, hetgeen zeker een waar dig antwoord is op de houding van dezen Hervormden predikant tegenover de Katholieken. Ten aanzien van deze beweringen zou ik u willen vragen Bij eerste stemming werden op de candidaten rechts, over het geheele land uitgebracht 287.966 stemmen daarbij gerekend ongeveer 80 proc. der kiezers in de districten waar de candidaten zonder stemming ge kozen zijn, ten bedrage van p.m. 32.000, maakt het totaal cijfer op de candidaten van rechts uitgebracht rond op 320.000. Daartegen werden op de candidaten links uitge bracht totaal in ronde cijfers 250.000, maakt dus voor rechts een meerderheid van 70.000 stemmen. Wat is nu de meerderheid der natie Dan heeft u het daar ook over »de verbitterende partij-politiek van den laatsten tijd". Maar waarin be stond dat «verbitterende" en waaruit bleek van die partij politiek 2. Ook hier mijn zelfde vraag omtrent die meerderheid. Maar tevens een vraag over »die heillooze gevolgen van het protectionisme". Hoe toch is het mogelijk en om welke reden schreef, nu de tariefwet van de baan zal gebracht wor den, het buitenlandsche blad «Journal des Débats Voor ons buitenlanders beteekent deze uitslag een onbepaalde verdaging van hooger tarief en het blij ven stand houden in Nederland van de Free-trade. In zooverre kunnen wij, buitenlanders, ons niet anders dan van harte over dezen uitslag verheugen 3. Misschien is het door u niet opgemerkt dat het »Centrum" geschreven heeft: »dat Dr. de Visser wel candidaat gesteld is door de R. K. Kiesvereeniging te 's Gravenhage II, maar dat de candidatuur hem aan geboden is namens de samenwerkende kievereenigingen der rechterzijde in het district 's-Gravenhage II". Ik twijfel niet of, indien dit berichtje door u opge merkt was, zoudt gij ook dit zeker wel hebben opgenomen in uw blad en daarom vestig ik daarop uw aandacht.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2