ST AD SNTeïïff S. Gemengd Nieuws. blykt tevens dat de oude directeurswoning niet gebrnikt zal worden voor de verpleging van patiënten eerste-klasse, maar ingericht zal worden tot een broederhuis, een inrichting waaraan groote behoefte is, daar er wel een zusterhuis bestaat dat goed voldoet. De commissie van rapport omtrent de aanvrage van subsidie voor de VisBcherjj- en Zeevaartschool te Enk buizen gaat mede met het advies van Gedeputeerde Staten om dit subsidie te verleenen, maar sproekt de vraag uit of het niet wenscheljjk zou zjjn eenig schoolgeld aan deze instelling te heffen. Naar aanleiding van het advies der aldeeling Noord- Holland van den Politiebond, met het verzoek verbete ring te brengen in den treurigen toestand der gemeente veldwachters in sommige gemeenten, waar niets gedaan wordt om deze ambtenaren te pensionneeren, en zoo mogeljjk maatregelen te nemen een verplichte pension neering te verkrijgen, zooals b.v. in Zuid-Holland, zegt de commissie in haar rapport dat noch Gedeputeerde, noch Provinciale Staten bjj machte zjjn, deze verplich ting op te leggen. Door het lid van Gedeputeerde Staten dat in deze commissie zitting had, werd evenwel verklaard dat Gedeputeerde Staten beslist bereid zjjn in gevallen als gemeenten onvermogend zjjn haar politiebeambten te pensionneeren, hulp te verleenen. Harddraverij te Heer Hugowaard. Aan de gewone jaarlgksche harddraverjj aan de Hengst man, den 9en gehouden, begunstigd door heerlgk weer en bezocht door een talrjjk publiek, waren 9 deelnemers. Den len prjjs van f 40 won het paard van den heer J. Nes te Twisk, berjjder C. Stadegaardden 2en van f 15, het paard van den heer A. Met te Egmond-Binnen en den 3en prjjs van f 7.50 dat van den heer J. Brak te Zjjpede beide laatste paarden werden door de eigenaars bereden. He noord ln de Sclicvealngsche Boschjes. Men seint ons uit Den Haag jj^Het Openbaar Ministerie bjj de Haagscho Rechtbank vorderde heden tegen Marins Bronwers, beschnldigd van den bekenden moord in de Scheveningeche boschjes, ont slag van rechtsvervolging en plaatsing voor een pr„eftjjd van 1 jaar in een krankzinnigen-gesticht. Verkoop van peulvruchten. De afdceling St.-Pancras van de Naamlooze Land bouw- en Handelsvereniging heeft in hare vergadering van 8 Juli, op verzoek van de handels- en tuinbouw- vereeniging »Algemeen Belang" te Alkmaar, besloten, dat de peulvruchten, beginnende op Zaterdag 15 Juli a.s. aan de afslagmarkt zullen worden verkocht per gewicht, en niet meer per getal zooals tot heden ge- bruikeljjk is. Belangstelling van de Koningin, Als een staaltje van de harteljjkheid van H. M. de Koningin verhaalt men, volgens de Ned., thans te Bre da het volgende: Toen H. M. verleden week bjj haar bezoek aar. de academie de practische oefeningen der ca detten bjjwoonde, viel aan de overzjjde van den Singel een meisje in het water. Dadeljjk riep H. M. een hoofd officier, en verzocht hem te informeeren naar den toe stand van het meisje. Een cadot in een giek roeide over, om te informeeren en bracht op last van zjjn chef H M. persoonljjk de gewenschte inlichtingen. Onze stadgenoot, de heer Dr. G. K. Nngteren, is be noemd tot lid der commissie voor het afnemen van het examen voor aspirant-commies en surnumerair bij de Posterijen en Telegrafie, voor natuur- en meetkunde. Donderdag a.s. vangt het toelatings-examen voor de Cadettenschool aan. He Stoomtram Kgmond-Alknaar - Bergen. De opening van den stoomtram EgmondAlkmaar Bergen is thans definitief vastgesteld Op Donderdag 20 dezer. De tram zal voor het publiek verkeer worden opengesteld op Vrijdag 21 dezer. He rechtspositie der gemeente-werklieden. B. en W. hebben thans voldaan aan een reeds meer malen door den Raad uitgesproken wensch om het ontwerp te ontvangen van eene Verordening, regelende de rechtspositie van de werkliedenin dienst dezer gemeente. "Wij komen daarop nader terug. Benoeming van een leeraar in de Nederland- sche taal aan de Burgeravondschool. Ter vervulling der vacature van leeraar in de Neder- landsche taal aan de Burgeravondschooljaarwedde f 250, ontstaan door het aan den heer L. W. Russcher als zoodanig verleend eervol ontslag, hebben B. en W. de volgende voordracht den Raad aangeboden 1. A. List. onderwijzer aan de 5de Gemeenteschool te Alkmaar; 2. J. Ott, onderwijzer aan de 2de Gemeenteschool te Alkmaar; 3. J. R. van Arnhem onderwijzer aan de 1ste Ge meenteschool te Alkmaar. Toepassing Drankwet. Bij adres d. d. 21 Juui 1.1. heeft het bestuur der ai- deeling Alkmaar van de Vereeniging «Vergunning" zich tot den Raad gewend met het verzoek lo. een Verordening vast te stellen met betrekking tot het verstrekken van sterken drank in het klein op den openbaren weg; 2o. aan de Kroon voor te stellen om ontheffing te ver leenen van het bepaalde in het eerste lid van art. 43 der Drankwet, voor zooveel betreft het toelaten van personen beneden 16 jaar in vergunningslokalen. Bedoeld adres werd om bericht en raad in handen gesteld van B. en W. Daaraan voldoende brengen B. en W. in herinnering dat aan het eerste gedeelte van het adres door den Raad bereids is voldaan en dat ten aanzien van het in de tweede plaats gedaan verzoek, bedoeld art. 43 luidt als volgt «Het is verboden in eene door het publiek toeganke lijke localiteit, waarvan door burgemeester en wethou ders eene vergunning is verleend, personen beneden 16 jaar anders dan in gezelschap van een meerderjarige, en personen in kennelijken staat van dronkenschap foe te laten." «Door Ons kan ten aanzien van eene gemeente op voorstel van den gemeenteraad, Gedeputeerde Staten gehoord, ontheffing worden verleend van het bepaalde in het eerste lid, voor zoover betreft het toelaten van personen beneden 16 jaar." Raadpleegt men de geschiedenis van het aangehaalde wetsartikel, dan blijkt, dat het de bedoeling is geweest die gemeenten vrij te stellen, dus in die gemeenten de strafbepaling niet toepasselijk te maken, waar geen andere voor het publiek toegankelijke localiteiten zijn dan vergunningslokalen en waar de fietslievende en onderwijs genietende jeugd wel nu en dan eens een ververschingslokaal moet binnentreden om iets te ge bruiken of uit te rusten en dat kleine gemeenten dus meer dan groote voor vrijstelling in aanmerking komen. »Als criteriumwaarnaar hier zal moeten worden ehandeld" - aldus heeft de Minister van Binnenlandsche aken zich in de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitgelaten »zal moeten gelden het antwoord op de volgende vraagis de bepaling in een zekere gemeente onuitvoerbaaromdat er geen andere gelegenheid van onderkomen bestaat? Is dat zoo, dan zal ontheffing moeten worden verleend." In verband met bovenstaande meenen B. en W. den Raad te moeten ontraden in te gaan op het verzoek van den adressant. Werd toch aan de Kroon voorge steld de gewenschte ontheffing te verleenen, dan zou stellig aan B. en W. de bovenbedoelde vraag worden voorgelegd, waarop zou moeten geantwoord worden, dat in deze gemeente, behalve vergunningslokalen, ook andere gelegenheden voor onderkomen, b. v. melkin richtingen, worden aangetroffen. In dien zin stellen zij den Raad voor te besluiten. Openlucht-RIeeting. Op het Doelenveld werd Zondagmiddag eene groote Openlucht-meeting gehouden door de Noord-Hollandsche afdeelingen der Internationale Anti Militairisten- Veree niging. Ie ongeveer 12 uur arriveerden per extra-boot een groot aantal meetinggangers, waaronder wij veel vrou wen en meisjes, ja zelfs heel jonge kinderen opmerkten. Met banieren en roode vlaggen trok men de stad door naar het Doelenveld, waar een beschaduwd plekje werd opgezocht, in afwachting van de dingen, die komen zouden. En 't duurde lang, 't liep tegen drieën eer de eerste spreker optrad. In dien tusschentijd werd er druk ge colporteerd met geschriften en gevent met allerlei ver snaperingen. Een muziekcorps deed zich hooren, waar door sommigen de verleiding om eens even te dansen blijkb&ar te sterk werd, kortom men kreeg eerder den indruk dat hier een gezelschap bijeen was dat eens voor een dagje uit was, dan dat er eene ernstige be tooging zou plaats hebben tegen het militairisme. Tegen drie uur dan besteeg de Voorzitter van het comité het spreekgestoelte, deelde mede, dat de thans gevoerde actie in de eerste plaats bedoelt een protest tegen de herhalingsoefeningen, maar dat toch de hoofd zaak is en moet blijven de bestrijding van het geheele militairistische stelsel, zooals de sprekers van dezen dag nader uiteen zouden zetten. Het woord werd daarvoor allereerst gegeven aan den heer Van Emmenes, die een overzicht gaf van de ge schiedenis van het militairisme, daarbij aantoonende, hoe zoodra er in de menschenmaatschappij sprake kwam van privaat-bezit, er botsingen ontstonden tusschen personen, tusschen groepen. Die botsingen vormen den oorsprong van den oorlog. In de middeleeuwen rekende men het zich tot een eer in de oorlogen mede te strijden, later, nadat men door de kruistochten gezien had, dat de slaven ook goede vechters waren, bedankte men voor die eer, men tiuurde vechters, en zoo kwamen er toen de eigenlijke soldaten. En om nu te zorgen, dat er nog altijd menschen ge noeg gevonden zullen worden, om soldaatje te spelen, wordt er reclame voor het leger gemaakt, wordt al reeds op school de zoogenaamde vaderlandsliefde aan gekweekt. Met een enkel woord schetste spr. voorts nog de hedendaagsche manier van oorlogvoeren, de gruwelen in Oost-Azië en Indië en besprak hij de gevolgen van den oorlog en het militairisme. Na een paar zangnummers van een heel goed zang koor, naar wij meenen van Krommenie, trad Samson als spreker op. Hij toonde aan hoe de discipline, de subordinatie, de onvoorwaardelijke gehoorzaamheid de hoofdzaak is in het leger, zonder dat is het onbestaanbaar. Die onvoor waardelijke gehoorzaamheid doodt den eigen wil. Daarom is het militairisme van zeer groot zedelijk nadeel voor den mensch, en moet ieder die prijs stelt op zelfstandig denken en handelen, dat militairisme mede bestrijden. Die strijd is zwaar, men staat tegenover een sterken vijand, het kapitaal, dat het leger vormt met geld der arbeiders, maar de roode internationale is, zei spr., de draad van Ariadne, die door en uit den doolhof zal voeren, om het monster te verslaan. De heer Rijnders deed in zijn toespraak vooral uitko men hoe het militairisme in vredestijd, in de kazerne zoowel als in oorlogstijd, het streven van den mensch om gelukkig te leven in den weg staat, hoe het mili tairisme tot niets anders dient, dan de bevordering van de welvaart der kapitalisten, en tot onderdrukking van den arbeider, die in verzet komt tegen de wanorde in de maatschappij, die men orde noemt. Spr. drukte voorts den arbeiders op het hart om zich niet te laten verleiden door de burgerklassen, die in schijn voor den vrede zijn, maar zelf de handen aan 't werk slaan, om den vrede te bevorderen, dus zich aan te sluiten bij de anti-militairisten. De laatste spreker was de heer Van Erkel die het verband tusschen de vakbeweging en het militairisme uiteenzette en daarbij vooral deed zien, hoe het militaire stelsel een goede vak-actie belemmert. Alle sprekers vonden een aandachtig gehoor. Te ongeveer vijf uur was de betooging afgeloopen en verzamelde men zich om weer per boot, tram of spoor, huiswaarts te keeren. Uit het gemeente-verslag. Wij laten hieronder nog het een en ander uit het verslag van den toestand der gemeente Alkmaar over 1904 volgen. De werkzaamheden aan de reiniging opgedragen, ge schiedden wederom vrjj geregeld. Voor het ophalen van asch, vuilnis en faecaliën met wisseltonnen is de gemeente verdeeld in 6 wjjken. Het aantal geplaatste wisseltonnen was op 31 December j.l. 5251 stuks. Bg raadsbesluit van 15 Juni 1904 werd eene belasting op de tonnen vastgesteld, nader gewijzigd bij raadsbesluit van 12 October 1904; bij het eind van het jaar was de daartoe vereischte koninklijke goedkeuring nog niet verkregen. De tonnen werden ontsmet met een oplossing van carbol; klachten kwamen weinig voor. Voor het besproeien van straten en wegen en het schrob ben der veemarkten en vischmarkt, werden verbruikt 2200 stère duinwater tegen 1645 in 1903, In de maand Juli werd het meeste water gebruikt voor besproeiïng 355 stère. Aan buitengewoon arbeidsloon voor schrobben, winterdienst, straatwieden, zandstrooien en onderhoud van slangen werd betaald f 346,15. In de kuiper jj is geregeld voor twee kuipers werk 3200 tonnen werden hersteld en 40 nieuwe gemaakt. De verzamelde vuilnis, die tot compost kon verwerkt worden, bedroeg ongeveer 4000 stère. Ook in de timmerwerk» plaats is geregeld werk. De nieuwe verbrandingsoven is in dienst gesteld en voldoet goed. De voorraad onverkochte compost bedroeg op 31 Decem ber j.l. 600 stère, tegen 1200 in 1903. Ten dienste der gemeente werd voortgegaan met het dempen van slooten aan het jaagpad. Diverse soorten vnilnis, modder, grond, beer, koemest, lompen, beenderen, pnin enz., zjjn verkocht. Het aantal werklieden in dienst der reiniging, bedraagt De puinplaats aan den Limmerhoek voldoet slecht. De ontvangsten bedragen f 14842.10, tegen f 13503.89 in 1903. De uitgaven f 31281.44'/,, tegen f 31008.51 in 1903. Gebeurtenissen van grooten invloed op den handel, de industrie en het marktwezen hebben zich in deze ge meente en de naaste omgeving in 1904 niet voorgedaan. Ook voor tïnancieele catrastrophes bleef de gemeente ge spaard. De bestaande handelszaken en fabrieken zjjn meerendeels bloeiende. Eenige niet-onbelangrjjke zaken zjjn er zelfs bjj gekomen, terwijl de winkelnering nog steeds wordt uitgebreid. Het marktverkeer is er den laatsten tjjd en het laatste jaar weinig op vooruitgegaan, doeh aan onze voornaamste markten is daardoor nog geen afbreuk ge daan. De Kamer van Koophandel is van meening dat het marktwezen vooral schade ljjdt, doordat nog altjjd de Kanaalboorden in deze gemeente in hoogst gebrekkigen toestand verkeeren. In het begin van 1904 werd door de Kamer van Koop handel naar aanleiding van bjj haar ingekomen op merkingen over de onvoldoende hulp, die er op sommige tjjden aan het publiek ten postkantore alhier kan worden verleeud, doordat er te weinig loketten in gebruik zjjn, een adreB gericht aan den Minister van Waterstaat, ten einde hierin verbetering te verkrjjgen. Tot nog toe bleef de verbetering echter achterwege. Stappen werden ook gedaan om verbeteringen te verkrjjgen, wat betreft het postverkeer. Eerlang zullen de gewenschte verbeteringen waarsohjjnljjk tot stand komen. Voorts werden wederom pogingen gedaan om eene vroegere en snellere verbinding per spoor te verkrjjgen met Amsterdam, maar zonder resultaat. Nog werden dooi de Kamer verschillende adressen tot den Minister van Waterstaat en andere autoriteiten gericht. Op de Zaterdagsche en Maandigsche markten werden aangevoerd 87529 stuks paarden, runderen, kalveren enz., tegen 93495 stuks in 1903. De aanvoer op deze markten vermeerderde wat het aantal runderen, lammeren, bokken, geiten en ezels betreft met 7,85 "/j, doch verminderde wat betreft het aantal paarden, kalveren, schapen en varkens, met 9,51 °/0. Op de kaasmarkt werden aange voerd 13590 stapels haas, wegende 5,967,010 K G. tegen 13590 stapels, wegende 5,857,290 KG. in 1903. Het aantal aangevoerde stapels bleef dns hetzelfde als in 1903, doch het gewicht nam toe met 1,87 °/0. Ter stadswaag werden gewogen 12430 varkens, wegende 1,076,269 K.G. en 9425 K.G. van verschillende artikelen. De aanvoer ter graan- en zaadmarkt, bedroeg 70300 mudden. In 1903 was deze aanvoer 78916 dus was in 1904 een achternitgang van aanvoer en wel van 10,91 °/0. De grootste aanvoer was op 23 September en bedroeg 4590 mndden. Op de markt werden in 1904 gewogen 3059 en gemeten 1869, te zamen 4928 mudden graan en zaad, terwjjl in 1903 deze getallen respectieveljjk bedroegen 3924, 3896 en 7820 mudden. In de daarvoor op de markt bestaande^ inrichting werden 409 monsters erwten gekookt °P 2 Septemt)er de meeste, n.l. 36. Op de botermarht werden aangevoerd 252,526 stnkken van '/2 K.G., tegen 253,296 in 1903, terwijl de dageljjk- sche groent8nmarkt opleverde 44162 H.L. aardappelen, 1110 H.L., 1400 bos uien, 36950 stukg bloemkool, 20200 bos en 615 H-L. wortelen, 60760 stuks andere kool en 3500 bos, 960 H.L. en 8000 stuks rapen. Aan het telegraaf- en telefoonkantoor werden in 't geheel behandeld 77922 telegrammen tegen 67894 in 1903, ter wjjl door den interlokalen telefoondienst werden behandeld 10859 gesprekken, tegen 9527 in 1903. Het aantal met Alkmaar verbonden telefoon-kantoren bedraagt 27. Wordt vervolgd. Brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak een brand uit in een perceel, staande op den hoek van de Orerdie- straat en de 1ste Kanaalstraat. In dit hnis was gevestigd een bakkerjj, bewoond door den heer H. Wittenberg. Het was ongeveer half twee toen de vrouw van den heer W. wakker werd, meenende, dat een hevig onweder woedde. Zjj zag n.l. door de gorJjjntjes voor de ramen een hel scbjjnsel, wat zjj toeschreef aan weerlichten. Jnffronw W. dacht, dat het met zulk zwaar weer maar beter was om op te staan, doch toen zjj nit baar bed was gekomen en door het venster keek, zag ze, dat wat zjj als weerlicht had beschouwd, vlammen waren. Nog dacht zjj niet dat in haar woning de brand woedde, maar toen zij uit de kamer in de bakkerjj kwam, sloegen haar de vlammen en de rook tegen. Hevig ontsteld snelde

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2