BINNENLAND? S T A D S NIEUWS. Hinderwet. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. zeesche schip) was volgens de laatste berichten nog al- tjjd niet boven gebracht en alle hoop op het behoud van de daarin opgesloten officieren en manschappen is natuurljjk geheel verloren. Vrjjdag was men er in ge slaagd het achterschip even boven water te brengen en den zes man, die daar zioh bevonden, versche lucht te verschaffen, toen een kraanarm brak en 't schip weer wegzonk. Men had ook eenige woorden kunnen wisselen, waaruit bleek dat bet zestal met kalmenmoed afwachtte wat er van hen worden zou. Pogingen om zich met de vier in 't voorgedcelte in gemeenschap te stellen mis lukten. Op de signalen werd geen antwoord ontvangen en men twjjfelt niet of zjj waren toen reeds dood. Dins dag was men nog altijd doende om 't schip, dat steeds verder in den modder dreigde te verzinken, op te halen. De Fransche Senaat heeft eene motie van rouwbetoon wegens de slachtoffers aangenomen, waarmee de minister president Rouvier zich in naam der Regeering vereenigd had. Als een bjjzonderheid meldt men aan de Tel., dat de audiëntie van Z.Ex. den minister van justitie gisteren onafgebroken van half twee tot half zeven duurde. Er waren 200 personen. Gasfabriek te Hoorn. In de Woensdag gehouden vergadering van den ge meenteraad van Hoorn bad een langdurige en warme discussie plaats ter zake een voorstel van B. en W. nopens de uitbreiding der gasfabriek en staakten ten slotte de stemmen over het voorstel van B. en W. tot het benoemen van eene commissie van drie deskundigen om een advies uit te brengen omtrent de al- of niet-urgentie van uit breiding. Dit voorstel wordt dus in een volgende ver gadering in stemming gebracht. Het voorstel van B. en W. tot verleening van een krediet (aan de gascommissie) groot f 26,700, voor direct noodzakelijke bijbouwing van een vijfden oven, met daar uit voortvloeiende werken, passende in de eventueel uit te voeren uitbreidingswerken, werd na een evenzeer ge animeerde discussie aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. De tegenstemmers, de heeren Kroon, de Jong, Bast, van Djjk en van Doornik steunden het voorstel van de financieele commissie, waar bp slechts f 6000 werd gevraagd voor een noodzakeljjk gebleken vjjfdeu oven, met een blanco krediet voor de daaruit voortvloeiende noodzake lijkste wijzigingen. kerkgenootschappen. Aan de »Kerkel. Ct." is de volgende statistiek van het aantal beljjders der verschillende kerkgenootschappen ontleend In 1830 telde de R. K. Kerk 390 harer leden op 1000 inwoners. In 1869 was dit getal reeds tot 367 en in 1899 tot 352 geslonken. Thans heeft men 350 R. K. op de 1000 Nederlanders, zoodat dus 35°/0 van al de be woners van ons vaderland R. K. is. Wat de Protestanten betreft: in 1849 waren er op de 1000 inwoners 549 Ned. Herv., 13 Ohr. Afg. Geref. en een half Remonstrant. In 1869, toen de Chr. Afg. Geref. met de Gereformeerden onder het Kruis zich vereenigden: 550 Herv., 30 Chr. Geref. en l£ Remonstrant. In 1899, dus na de vereeniging van de Chr. Geref. met doleeren- den, was het: 486 Herv., 82 Geref. en 4 Remonstranten. Hieruit bljjkt een gestadige achteruitgang van de Herv. Kerk in zielental en een toeneming van de Geref. eener- zjjds en de Rem. anderzjjds. Sedert 1899 is de toeneming van Rem. nog vergroot door velen, die van de Hervorm den tot de Rem. overgingen. In de derde plaats moet worden opgemerkt, dat het getal van hen, die tot geen kerkgenootschap behooren, zeer is toegenomen. In 1849 vond men er één op de 1000 en thans is dit getal reeds vgftien. Gcineentcraads-verkiezingen. Beverwjjk. Bjj herstemming gekozen de heer Th. J. Cornelisse (kath.) met 353 stemmen. De heer P. H. Majoor (lib.) verkreeg 327 stemmen. Thans zijn alle vier aftredende leden herkozen. Haringcarspel. Ingeleverd 371 geldige biljetten. Uitgebracht op de heeren Joh. Burger Jz. 183, G. Kui per Wz. 122, J. Slot 213, J. Swan 176 stemmen. Ge kozen alzoo do heeren Burger en Slot. Helder. District I (2 plaatsen.) Gekozen G. de Ven (lib.) met 358 stemmen. Herstemming tusschen P. de Geus (lib.) met 321 en A. P. Staalman (chr.-dem.) met 227 stemmen. District II (3 plaatsen.) Herstemming tusschen G. de Ven (lib.) met 326, A. P. Staalman (chr.-dem) 299, J. Sevenhuijsen (lib.) 297, P. de Geus (lib.) 281, I, Korver (a. r.) 203 en P. van Driel (chr.-dem.) 185 stemmen. District III (2 plaatsen.) Gekozen E. J. Bok (lib.) met 377 en A. P. Staalman (chr.-dem.) met 354 stemmen. Ruim 106 jaar. Dinsdagmorgen is overleden mevr. AbrahamsWjjnberg te Kampen, die den leeftjjd bereikte van 106 jaar en 3 maanden. De vluchtelingen. Van de 34 verpleegden, die Zondagavond uit het Rijks-Opvoedingsgesticht Veldzicht" (bij Ommen) ont snapten, zijn er acht nog denzelfden avond gevat. De overigen brachten den nacht in een bosch door, en warden Maandag door marechaussee en gemeentepolitie opgebracht. Zjj hadden het bij een ingezetene te Varsen zóó lastig gemaakt, dat de boeren hen mot een geweer te ljjf gingen Zouier- vruchten. De eerste 6000 slaboonen van den kouden grond zijn te Wjjdenes verzonden. De eerste aalbessen zjjn uit Wes terblokker naar Engeland gezonden door gebroeders Laan. Over eene week zal de eigenljjke pluk aanvangen, wjjl de bessen, indien het weder zoo blijft, veel meer in ge wicht zullen toegenomen zijn. Zwaluwen In de school. Een paar zwaluwen hebben te Oosterleek in een hoek van het schoollokaal, tot groot vermaak van de kinderen een nestje gebouwd. Thans zjjn ze dtuk bezig voor het viertal kinderen, waarmee hun echt is gezegend, voedsel te zoeken, waarvoor in de eerste plaats de vliegen en muggen uit de school in aanmerking komen. Zondag a.s. om half twaalf vergadert hier ter stede de Noderlandsche Drogistenbond (Goedgekeurd bjj Kon. Besluit van 9 Dec. 1893) in het ca'é >de Nachtegaal.'' Na afloop van deze vergadering vereenigen de leden zich aan een gemeenschappeljjk diner. Voor het practisch apothekers-examen te Utrecht is geslaagd de heer O. L, de Fouw, geboren te Alkmaar. Gymnasium te Alkmaar. Na onder toezicht van Curatoren op 10 en 11 Juli gehouden overgangs-examens zjjn bevorderd van de 5e naar de 6e klasse: L. Carsten voor A en J. Pranger voor AenB; aan één leerling werd een herexamen opgelegd. Van de 4e naar de 5e klasse: C. H. Bosman; aan één leerling werd een herexamen opgelegd; 4 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 3e naar de 4e klasse: Br. Boelmans ter Spill, S. van der Meulen en H. van Reenen. Van de 2e naar de 3e klasse: M. Bosman, J. Brinke rink, M. C. Donath, B. Gemser, A. Noordujjn, D. van Reenen en H. de Wal; één leerling werd niet bevorderd. Van de le naar de 2e klasse: C. Brinkerink, A. Fal- kenburg, K. Kostelgk, A. Lubb*e, W. Mulder, J. Otto- lander, G. Verhoeff, A. Westerman Holstjjn, G. West- mejjzen; aan één leerling werd een herexamen opgelegd; twee leerlingen werden niet bevorderd. Na het op 12 en 13 Juli gehouden toelatings-examen zjjn toegelaten tot de le klasse: J W. Donath, A. E. van Foreest, A. P. Fortuin, A. M. Mulder, J. J. van Slogteren. Eén leerling werd afgewezen. Tot de 2e klasse is toegelaten: Chr. C. Corts. Overgangs-examens R. H. B. g, Tot de 2e klasse bevoiderdP. C. Berkhouwer, P. A. Boom, S. Dekema, H. E. Hage, M. A. Hage, M. H. O. J. A. Kluit, J. Koppen, Th. E. Kempers, N. J. Medem- blik, N. J. K. M. van Middendorp, C. de Moor, G. H. G. J. van der Speck Obreen, H. Piccardt, N. Pool, D. Timmerman, D. Zyp, O. M. Clag, D. C. Hage, G. J. Harteveld, J. J. v. d. Heij, J. E. Hojjer, M, Kaan, W. J. L. de Lange, J. D. Mulder, A. Ohmstede, W. van Os, M. L. Russer, G. Scalé. A. de Vries, D, J. de Vries, G. W. de Vries, L. E. Zuidberg. Niet bevorderd 11 leerlingen. Tot de 3e klasse bevorderdP. C. Dekker, J. van Hinte, W. F. de Jong, A. W. Kalff, J. Koomen, R. M. Koppen, T. Kremer, P. J. de Lange, W. F. C. van Lidth de Jende, D. M. van Nieuwkujjk, J. Schoorl, A. Sellemans, P. C. Bakker, P. Brugman, H. M. Driebergen, A. Edel, M. Hellingman, A. van der Oord, J. D. PI. van Balen, P. van Twisk, W. H. Vermeer, O. de Geus met taak Fransch, A. Rejjne met her-examen Duitsch. Niet bevorderd 4 leerlingen. Tot de 4e klasse bevorderd G. Blokhuis, M. D. Booij, P. de Boog, M. A. Dit- mars, A E. Kampschuur, H. P. D. J. van der Speek Obreen, O. F. Paleari, A. Plaat, M. Passer, A. J. van Rossom, W. Tujjn, O, Wind, A. R. G. Aukes, D. J. de Jong, J. B. L. Kaindl, J, A. Keesom, C. W, van Lidth de Jeude, J. N. Reiziger met taak voor Duitsch, K. Braak met taak voor algebra. Niet bevorderd 9 leerlingen. Bevorderd tot de 5e klasseL. B. A. Delachaux, K. M. J. Hago, A. Klinkenberg, F. J. Langeveld, M. van Lejjdeu, R. Loman, S. de Moor, W. Nobel, P. W. van Raven, G. H. Sohenke, G. W. Slöve, P. D. de Veer. Niet bevorderd 2 leerlingen. Verkiezing voor den Gemeenteraad van Alkmaar. Eerste Kiesdistrict. Uitgebracht 603 stemmen, waarvan 598 geldig. Hiervan verkregen de heeren J. A. B. Fenijn (soc.-dem.) 91 stemmen. A. Fortuin (lib,) 322 J. de Lange O.Jz. (lib., aftr.) 404 J. F. Morra (lib.) 200 Derhalve: Herbozen de heer J. de Lange C.Jz., en gekozen de heer A. Fortnin. Tweede Kiesdistrict. Uitgebracht 527 stemmen, waarvan 525 geldig. Hiervan verkregen de heeren Mr. A. J. F. M. N. Dorbeck (r.k.) 327 stemmen. J. A. B. Fenjjn (soc. dem.) 142 J. de Wit Dz., (lib., aftr.) 413 Derhalve: Herkozen de heer J. de Wit Dz., en gekozen Mr. A. J. F. M. N. Dorbeck. Reeds bij een deel van ons vorig nummer als bulletin verspreid Concert Buitensocleteit. Er heerschte gisteravond voor een oogenblik eene feestelijke stemming in den Hout. Na de uitvoering van de Carmen-fantaisie van Coenen, en onder het weer klinken van een opgewekte marsch, bood men den heer Wolters, die met liet Amsterdamsche schutterij-orkest voor de leden der Buitensocieteit het 2e concert gaf, bloemen aan. Omdat het den heer W.'s geboortedag was? Het talrijk publiek applaudisseerde hartelijk en na den marsch volgden fanfares. Behalve een paar ouvertures, Michel Angelo van Gade en die Felsenmühle van Reis - siger, waarvan vooral de laatste zeer in den smaak viel (zij werd dan ook kranig gespeeld) was het programma in de tweede afdeeling voornamelijk samengesteld uit stukken van het vroolijke, lichte genre (Gavotte van Lincke, Wals van Strauss, Potpourri van de operette die Geisha.) De e ere te afdeeling bevatte behalve de Carmenfantaisie en een marsch, de reeds genoemde ouverture van Gade »Hia Wata", a Summer Idyll van Neil Moret, "Parade Russe" van Tosca. Parade Russe geeft weer het naderen en voorbijtrek, ken der troepen, een stukje dus als die Türkische Schaar- wache, die Wachtparade kommt enz. Het aantrekkelijke dezer uitvoeringen is, dat elk stuk met zooveel naauwkeurigheid wordt gespeeld, en de directeur het karakter der nummers zoo goed laat hooren. Na het laatste nummer gaf men nog een marsch, gevolgd door de volksliederen Wien Neerlandsch Bloed, en Wilhelmus, gewijzigde melodie. Het succes van dezen avond nam de heer W. niet alleen voor zich in ontvangst, maar bracht het met handgebaar ook op zjjn musici over. Uit het gewcentc-verslag. Wjj laten hieronder nog het een en ander uit het verslag van den toestand der gemeente Alkmaar over 1904 volgen. In het Burgerweeshuis waren op 1 Januari 1904 opge nomen 14 jongens en 13 meisjes. Hiervan verlieten 5 jongens het huis, die hun 18de jaar bereikt hadden. In 1904 zjjn geen nieuwe weezen opgenomen. De gezondheidstoestand in het weeshuis was over het algemeen goed, De feesteljjkheden bestonden dit jaar in een bezoek door de weezen, onder leiding van de sup poosten aan de gemeente Haarlem. De Zondagavonden werden gezellig doorgebracht in het bgzjju van de wees- ouders en suppoosten. In het Roomsch-Kath, weeshuis werden op 1 Januari 1904 verpleegd 18 weezen, waarvan twee wegens het be reiken van den 18-jarigen leeftjjd op kosten van regenten van het Burgerljjk weeshuis, da inrichting verlieten. Twee jongens en 1 meisje werden elders verpleegd. Aan deze stichting werd door genoemde regenten f666.66 uitbetaald. Door het college van regenten van het stadsziekenhuis, werden herhaalde besprekingen gehouden om in deze in richting verbeteringen aan te brengen. Men heeft zich met de bestaande lokalen moeten behelpen, ofschoon de toeloop van patiënten zeer groot was. Dit heeft nogal bezwaren meegebracht, vooral omdat soms lokalen voor een ander doel moesten gebruikt worden, dan waarvoor zij bestemd waren. Met 1 Januari 1905 heeft de heer A. Dorbeck het eollege van regenten verlatenin zjjn plaats is benoemd de heer A. A. J. Bosch. Drie der verpleegsters verlieten de inrichting en werden vervangen door drie andere. Het aantal verpleegden beliep in 1904 223 met 8021 verpleegdagen, tegen in 1903 219 verpleegden met 7829 verpleegdagen. In het geheel werden 60 groote en tal van kleine ope raties verricht. Van de 12 opgenomen zenuw-patiënten werden er 5 overgebracht naar het krankzinnigengesticht »Ueer-en-Berg", en 1 naar Weert. Als hersteld werden uit het Ziekenhuis ontslagen 181 patiënten, terwjjl 24 stierven. Het aantal overledenen is in vergeljjking met vorige jaren zeer hoog, wat echter te wjjten is aan het feit dat vele dier patiënten als 't ware stervende zijn binnengebracht. Het meubilair van de scholen voor het Lager Onderwjjs verkeert in het algemeen in goeden staat. In de eerste Gemeenteschool lieten de leermiddelen te wenschen over. Met de verbouwing der derde Gemeente-sehool, heeft groote verbetering plaats gevonden. In de vjjfde gemeente school is hot licht van sommige lokalen niet voldoende. De commissie van toezicht op het Lager Onderwjjs is van oordeel, dat alleen door de aanstelling van een schoolarts verbetering in den bygiënischen toestand in de scholen mogeljjk is. Dat niet voldoende voor het lichamelijk welzijn der leerlingen, gezorgd wordt, bljjft een feit, dat groote nadoelen veroorzaakt. Iu de eerste gemeenteschool komt het voor dat dikwijls de leerlingen, vooral meisjes, een schooltijd thuisbljjven, omdat zjj voorgeven ziek te zjjn. De schoolarts kon constateeren in hoeverre dergelijke ongesteldheden voorgewend zjjn of niet. Aan de meisjesschool valt een zeer hoog percentage wegens ziekte waar te nemen, n.l. 6S/S De zindeljjkheid der lokalen in de Roomsch-Kath. Jongensschool liet veel te wenschen over. De commissie tot wering van het schoolverzuim ont ving geen enkele maal van den arrondissoments-school- opziener een kennisgeving als bedoeld in 2 van artikel 20 der Leerplichtwetalle in deze gemeente in den leerplichtigen leeftjjd vallende kinderen waren dus als schoolleerlingen ingeschreven. Een kennisgeving van den arrondissements-scboolop- ziener als bedoeld in 2 van artikel 21 der Leerplicht wet ontving da commissie 66 maal. De aansprakelijke persoon werd steeds ingevolge dezelfde paragraaf door de commissie ter verschijning voor haar opgeroepen. Van de opgeroepenen verschenen 38. De anderen werden door de commissie gewezen op hunne verpliohting en gewaarschuwd tegen herhaling der overtreding. Het aantal vonnissen, waarbjj door den kantonrechter den overtreders der Leerplichtwet boeten werden opgelegd, heeft in 1904 16 bedragen, waarvan 4 togen eenzelfden persoon en tegen 3 personen elk 2. Reparatie aan de vlotbrug. Wegens reparatie aan de vlotbrug is het verkeer over die brug reeds sedert eenigen tjjd gestremd. De voetgan gers worden nu overgezet met een hulppont. Naar wij vernemen zal het nog ongeveer drie weken duren eer de v'otbrug weder begaanbaar zal zjjD. Aanbesteding. Door B. en W. van Den Helder is o.a. aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van de Gemeenteschool no. 5 aldaar, aan de Weststraat. Ingeschreven werd door 16 aannemers, waaronder onze stadgenooten, de heeren H. Balder ad f 31.200 en J. Balder ad f 30.920. Ongeluk. Zekere K. van Heil o, heeft gisteravond bij de muziek uitvoering in den Hout zjjn been bg het stoeien zoodanig gekneusd, dat hg per tram naar Heiloo moest vervoerd worden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis dat zjj bjj hun besloit van 12 dezer no. 147 aan A. HILDERING, rgwielhersteller aldaar, vergunning hebben verleend tot het opriohten van een herstelplaats voor rjjwielen met moffeloven in het perceel Baangracht, wjjk D, no. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 13 Juli 1905.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2