STADSNIEUWS. MARKTBERIOHTE N. Uit het rapport van den eere-voorzitter, den heer van Engelenburg, nit Broek-iu-Waterland, bleek, dat bjj on in Februari te Zaandam gehouden reciteerwedstrijd alle mededingers een booger getal punten hadden behaald dan bij een vorige gelegenheid. I)e Bondscatalogus zal worden vernieuwd, terwgl voorts bg verschillende uitgevers moeite zal worden ge daan om van alle nieuw uitgekomen tooneelwerkon een exemplaar te verkrijgen. In bet komende speelseizoen zal te Alkmaar een tooneelwedstriid gehouden worden. r ®a, aflooP *an de vergadering vereenigden een oU-tal personen zich aan een maaltijd. De avond werd besloten met een zeer opgewekt bal. Kegeling der rechtspositie van de werklieden, In dienst der geneente Alknaar. Zooals wij reeds mededeelden hebben B. en W. vol daan aan een reeds meermalen door den Raad uitge sproken wensch, om het ontwerp te ontvangen van eene Verordening, regelende de rechtspositie van de werk lieden, in dienst dezer gemeente. Het daaromtrent in de gemeente Leiden vastgesteld reglement, aan het tot stand komen van hetwelk de daar bestaande werklie den-organisaties krachtig hebben medegewerkt, heeft ±5. en W. bij het opmaken daarvan tot een uitmun tende leiddraad gestrekt, met dien verstande echter, dat zij voorstellen een scheidsgerecht in te stellen, wat te Leiden niet is geschied. De Commissie van bijstand voor de publieke werken en de hoofden van de ver schillende takken van dienst zijn ter zake gehoord en van de gemaakte opmerkingen is door B. en W„ voor zoovei zij zich daarmede konden vereenigen, partij OKKGIl» De voorgestelde verordening luidt als volgt: Art. 1. Ue bepalingen van deze Verordening zijn van toepassing op de werklieden in dienst van de gemeente, gemeentelijke instellingen hieronder begrepen, met uit zondering van: a. hen, die aangenomen zijn om regelmatig slechts enkele weken per jaar of enkele dagen per week werk zaamheden te verrichten b. losse werklieden c. leerlingen. Als werklieden worden beschouwd zij, die de door Burg. en Weth. aan te wijzen betrekkingen bekleeden. Van deze betrekkingen wordt door Bur°\ en Weth een staat opgemaakt, welke in het Gemeenteblad zai worden opgenomen. A''!" 2- He werklieden worden onderscheiden in tijdelijke en vaste werklieden. Om als tijdelijk werkman te worden aangesteld, moet men den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben en het .ine levensjaar niet zijn ingetreden. Echter kunnen ook na het bereiken van den 35-jari- gen leeftijd worden aangesteld: a. zij, die reeds in dienst van de gemeente zijn ge weest, mits zij het 41ste levensjaar niet zijn ingetreden o. winterstokers aan de gasfabriek, hetzij zij al of met reeds in dienst van de gemeente zijn geweest, mits zij het 46ste levensjaar niet zijn ingetreden. Om als vast werkman te worden aangesteld moet men lo. den leeftijd van 21 jaren bereikt hebben; 2o. gedurende ten minste 52 weken als tijdelijk werkman bij eenigen tak van gemeentedienst werk zaam zijn geweest 3o. geneeskundig onderzocht en lichamelijk geschikt bevonden zijn voor de op te dragen werkzaamheden. Het onderzoek geschiedt door twee hiertoe door Bur gemeester en Wethouders aangewezen stadsgeneesheeren. Art. 3. Ieder, die als tijdelijk of als vast werkman is aangesteld, ontvangt daarvan een door de tot aan stelling bevoegde macht onderteekend bewijsstuk, ver meldende lo. zijn naam, voornamen, geboortedatum en ge boorteplaats 2o. den datum met ingang van welken hij is aan gesteld en, zoo hij voor een bepaalden tijd is aan genomen, voor hoe lang; 3o. de soort van arbeid, dien hij voornamelijk zal te verrichten hebben; 4o. het loon, waarvoor hij is aangenomen en, zoo hij eventueel tot betaling van bijdrage van pensioenen verplicht is, het bedrag der wekelijks verschuldigde bijdrage 5o. den werktijd. Voorts worden daarop aangeteekend wijzigingen in de den werkman opgedragen werkzaamheden, in zijn loon en eventueel in de bijdrage voor pensioenen. Bovendien wordt den werkman bij zijne aanstelling uitgereikt een boekje, bevattende de bepalingen van deze Verordening, van de bijzondere voorschriften be treffende den tak van dienst waarbij hij is aangesteld, alsmede, eventueel, die van de verordeningen betreffende het verleenen van pensioenen. Art. 4. De werkman is uitsluitend in dienst van de gemeente. Hij mag geen loonarbeid voor anderen verrichten, tenzij met schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders en gedurende den tijd, waarin de ge meente zijn diensten niet behoeft. Art. 5. De werkman moet zich van den aanvang tot het einde van de werktijden bevinden ter plaatse, waar hij zijn arbeid moet verrichten, met dien verstande evenwel, dat hij zich, indien de arbeid op het gebied eener andere gemeente moet worden verricht, op dat tijdstip slechts aan de naastbijgeiegen grens der ge meente behoeft te bevinden. Hij is gehouden de werkzaamheden, waarmede hij belastjs, met ijver en nauwgezetheid te verrichten en daarbij stiptelijk de bevelen op te volgen van hen, die boven hem geplaatst zijn. Hij is voorts verplicht tot naleving van de bijzondere voor schriften en reglementen welke gelden voor den tak van dienst, waarbij hij aangesteld is. Art. 6. De werkman moet zooveel mogelijk zorgen dat de belangen der gemeente niet worden benadeeld. liij is aansprakelijk voor de hem ter verwerking gegeven grondstollen, toevertrouwde gereedschappen en werktuigen en ter bewerking of ter bezorging gegeven goederen, en is verplicht schade te vergoeden in zoover door zijn schuld de gemeente mocht benadeeld zijn. Het bedrag der schadevergoeding wordt bepaald door het hoofd van den tak van dienst, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders. De schadevergoeding wordt gekort op het loon, met dien verstande, dat de korting in één week niet meer dan Vi o v£m het loon zal bedragen. Indien zij grooter is, wordt het meerdere verhaald op het loon der vol gende week of weken. Art. 7. De werkman is verplicht, zoo Burgemeester en Wethouders dit noodig achten, in overleg met het hoofd van den betrokken tak van dienst, gedurende ten hoogste zes achtereenvolgende weken anderen arbeid te verrichten dan waarvoor hij is aangenomen. Hij ontvangt alsdan ten minste het minimumloon, voor dien arbeid vastgesteld, indien dit hooger is dan het loon dat hij genoot. Art. 8. De werk en de rusttijden worden door het hoofd van eiken tak van dienst geregeld, onder goed keuring van Burgemeester en Wethouders. De werktijd bedraagt niet meer dan TO'/2 uur per etmaal daaronder niet begrepen de gebruikelijke rust- of schafttijden. Art. 9. Voor eiken tak van dienst en voor elke soort van arbeid wordt door den gemeenteraad het minimum bedrag van de week-, dag- en uurloonen vastgesteld. Met inachtneming hiervan wordt het loon van iederen werkman vastgesteld door het hoofd van den tak van dienst waarbij hij is aangesteld onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. Indien het loon voor eenigen arbeid bij stukwerk ge regeld wordt, ontvangt de werkman voor eiken dag met minder dan het minimum van het vastgestelde dagloon, na aftrek van het door verzuim verbeurde loon. Het loon wordt wekelijks, en wel des Vrijdags, uit- betaald. Art. 10. Indien de werkman, ingevolge daartoe be komen opdracht, arbeid verricht a. buiten den vastgestelden maximum-werktijd, wordt hem daarvoor toogekend voor het eerste en tweede uur T0%, voor het derde en vierde uur 30°/0 en voor de verdere uren 50°/o boven het uurloon b. op Zondagen of algemeen erkende christelijke en op hiermede door Burgemeester en Wethouders gelijk te stellen feestdagen, wordt zijn uurloon met 100% verhoogd. Voor werk, verricht tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur s nachts, ook al wordt hierdoor de maximale werk tijd niet overschreden, wordt steeds 50% boven het uurloon betaald. Voor wachtdiensten wordt, in afwijking van het sub 6 bepaalde, op Zondagen en algemeen erkende christe lijke feestdagen en daarmede door Burgemeester en Wethouders gelijkgestelde dagen, een verhooging van het uurloon met 50% toegekend. Deze bepalingen gelden niet voor werklieden, tot wier taak het verrichten van arbeid des nachts of op Zon- en feestdagen behoort, dan voor zoover zij arbeid verrichten buiten hun gewonen werktijd. Onder arbeid, in dit artikel bedoeld, worden niet begrepen werkzaamheden voor de brandweer. De beloo ning hiervoor geschiedt volgens de daaromtrent vastge stelde bepalingen. Art. 11. Bij verzuim wordt het loon over den tijd waarm de werkman arbeid had moeten verrichten, niet uitbetaald, onverminderd de straf, die hem bovendien krachtens art. 21 kan worden opgelegd. Indien voor het verzuim gegronde reden bestaat en vooraf verlof verleend is, of het plotseling ontstaan dier reden het vooraf vragen van verlof onmogelijk maakte, een en ander ter beoordeeling van het hoofd van den tak van dienst, waarbij de werkman is aange steld, wordt het vaste loon uitbetaald, behoudens het bepaalde bij art. 13, tweede lid. Art. 12. Jaarlijks zal desverlangd aan iederen werk- man, die ten minste 6 maanden onafgebroken in ge- meentedienst is geweest, een verlof van ten hoogste 3 werkdagen en aan hem, die tenminste een jaar onaf gebroken in gemeentedienst is geweest, een verlof van ten hoogste 6 werkdagen, met behoud van het loon, verleend worden. Aan hen, tot wier taak het verrichten van arbeid op Zon- of feestdagen of des nachts behoort, zal desver langd een verlof van ten hoogste 7 werkdagen, met behoud van het loon, verleend worden. a - veH°l moet, behalve in buitengewone omstan digheden, ten minste 8 dagen te voren aan het hoofd van den tak van dienst worden aangevraagd en wordt door dezen verleend, tenzij naar zijn oordeel de werk zaamheden of de reeds aan anderen verleende verloven dit niet toelaten. Bedoeld hoofd kan, met het oog op de belangen van den dienst, een anderen tijd voor het verlof bepalen dan waarvoor dit gevraagd is. Ait. 13. Indien aan een vasten werkman, zonder dat dit door hem verzocht is, eervol ontslag wordt ver leend, wordt hem hiervan ten minste 6 weken te voren schriftelijk, met redenen omkleed, mededeeling gedaan. y niet in acht nemen van deze termijnen wordt over zooveel dagen als daaraan ontbreken het vaste loon uitbetaald. Gelijke termijnen gelden voor opzegging van de zijde dei werklieden. Bij het niet naleven van deze bepaling kan met-eervol ontslag worden verleend. Art. 14. Het hoofd van eiken tak van dienst geeft ten minste eenmaal per week aan de daarbij aange stelde werklieden gelegenheid om zaken, den dienst betredende, voor zoover hunne persoonlijke belangen daarbij betrokken zijn, met hem te bespreken. Art. '15. In geval van ziekte, waaronder begrepen wordt ongeschiktheid tot werken, ten gevolge van een ongeval, t welk hem buiten zijn schuld is overkomen, wordt, voorloopig voor zes weken, ziekengeld uitbetaald over eiken dag, waarover de werkman, indien hij niet ziek ware geweest, loon zou hebben ontvangen. Het wordt echter over den eersten dier dagen tijdens de ziekte niet uitbetaald aan tijdelijke werklieden. Het ziekengeld wordt wekelijks, en wel des Vrijdags, uitbetaald. Art. 16. Om ziekengeld te ontvangen, moet zoodra mogelijk aan het hoofd van den tak van dienst eene verklaring van een geneesheer zijn overgelegd, waaruit blijkt, dat en waarom de werkman geen arbeid kan verrichten, tenzij -^Tëdoeid hoofd zich daaromtrent op andere wijze heeft overtuigd. Art. 17. Als ziekengeld wordt uitbetaald: aan vaste werklieden het bedrag van liet vaste loon aan tijdelijke werklieden, indien zij bij den aanvang der ziekte ten minste een vol jaar in die.ust zijn, 75 °/0 en indien zij niet een vol jaar in dienst zgn 50% van het vaste loon. Indien de ziekte recht geeft op eene uitkeering krach tens de Ongevallenwet 1901, wordt het bedrag der uit keering in mindering van het ziekengeld gebracht. Art. 18. Indien de ziekte langer dan 6 weken duurt kunnen Burgemeester en Wethouders machtiging ver leenen om het ziekengeld alsnog gedurende ten hoogste drie maanden uit te betalen. Daarna kan de uitbetaling slechts met goedkeuring van den gemeenteraad plaats hebben. Art. 19. Ziekengeld wordt niet uitbetaald, indien: lo. de ziekte of de ongeschiktheid tot werken het gevolg is van drankmisbruik of van eenige andere bui- I tensporigheid van den werkman 2o. de werkman de hem gegeven geneeskundige voorschriften niet in acht neemt; 3o. de werkman weigert om, met behoud van zijn vaste loon, andere dan zijn gewone werkzaamheden hem in overleg met zijn geneesheer opgedragen te ver richten. Art, 20. Aan gehuwde en ongehuwde werklieden voor zoover deze kostwinner zijn voor anderen die ter vervulling hunner militaire plichten worden opgeroepen wordt, tijdens hun verblijf onder de wapenen. 50 °l' van het hun toegekende loon uitgekeerd. Art. 21. Wegens overtreding van de bepalingen van deze Verordening of van de bijzondere voorschriften en reglementen voor den tak van dienst, waarbij hij is aangesteld, kunnen den werkman de volgende straffen worden opgelegd a. berisping met aanteekening, al dan niet met ver lies van aanspraak op verlof; b. inhouding van loon tot een bedrag van ten hoog ste tweemaal het dagloon I e. schorsing tot ten hoogste 6 'dagen met verlies van loon; d. niet-eervol ontslag. De straffen genoemd sub a en b worden opgelegd door het hoofd van den betrokken tak van dionstdie genoemd sub c en d door Burgemeester en Wethou ders, op voordracht van dezen ambtenaar. Geen straf wordt opgelegd dan nadat de betrokkene in zijn belang is gehoord door degenen, die tot het opleggen der straf zijn bevoegd verklaard. Van het opleggen van straf wordt binnen 2 maal 24 uren daarna met opgave van redenen schriftelijk kennis gegeven aan den gestrafte. Art. 22. De werkman, wien een van de in Art. 21 genoemde straffen is opgelegd, kan daarvan in beroep komen bij het in Art. 23 genoemde scheidsgerecht, mits hij dit beroep uiterlijk op den derden dag na de kennisgeving, bedoeld in art. 21 laatste lid, schriftelijk indiene bij den Voorzitter van het scheidsgerecht. Beroep op het scheidsgerecht schort de uitvoering op van de opgelegde straf, voor zoover die niet uitsluitend uit berisping bestaat. Art. 23. Het scheidsgerecht, dat in hoogste ressort over de uitgesproken straffen beslist, bestaat uit vijf leden en even zooveel plaatsvervangende leden. Zij heb ben voor een jaar zitting doch zijn herkiesbaar. Twee leden en hunne plaatsyervangers worden Ge kozen door de werklieden der gemeente en twee leaen en hunne plaatsvervangers worden door Burgemeester en Wethouders aangewezen, terwijl het vijfde lid en diens plaatsvervanger wordt benoemd door den gemeen teraad. De wijze waarop de door de werklieden te kiezen leden en hunne plaatsvervangers zullen worden o-ekozen wordt door Burgemeester en Wethouders bepaald. Ambtenaren en werklieden der gemeente zijn niet benoembaar tot leden van het scheidsgerecht. Art. 24. De leden van het scheidsgerecht kiezen een Voorzitter en een Secretaris uit hun midden. Het scheidsgerecht is bevoegd de uitgesproken straf fen zoowel te verzwaren als te verlichten, zoowel te bevestigen als op te heffen. Het is bevoegd den appellant alsook het hoofd van den tak van dienst waarbij hij werkzaam is of den ambtenaai of de ambtenaren die deze in zijn plaats aanwijst, te hooren. Het stelt zoowel den gestrafte als het hoofd van den tak van dienst, in de gelegenheid getuigen aan te wijzen en hoort voorts al diegenen van wie het meent inlichtingen over de zaak te kunnen krijgen. De wijze van behandeling der zaken, wordt door het scheidsgerecht naar eigen goedvinden geregeld. Van de uitspraken wordt onmiddellijk aan Burge meester en Wethouders en aan den appellant schrifte lijk kennis gegeven. Alkmaar, 3 Juli8 Juli. Aardappelen f 1.10 a 1.30, 2e soort f 0.25 a 1,05 per 17 halve kilo, bloemkool le soort f 12 a 14, 2e f 4 a 7, kropsla f 0.40 a 1.30, kom- komkommers f 25 a 6, alles per 100 stuks, wortelen f 1. a 2.50 rabarber f 2 a 46, selderg f 1 a 2, uien f 2 a 45, alles per 100 bos, peulen f 2 a 6, doperwten f 2.a 5. beiden per 100 pond, postelein en spinazie f 2 a 5 en f 3 a 6, aardbeien f 2.50 a 4.50. alles per 100 mand, tuinboonen f 0 40 a 0.65, spersieboonen f 10 a 14, snjjboouen f 2.— a 2.50, allen per 1000, aalbessen f 11.50 a 14,— per 100 pond, andgvie f 0.80 a 1.— per 100, 100de kool le soort f 15.— De eerste roodekool aangevoerd door den heer Troost- heide alhier gekocht door den heer A. Boersen Jr. Amsterdam 12 Juli. De prgzen der Aardappelen varen beden als rolgt Geldersche blauwen f 0,— a 0.id. gieltjes f 0.— a f a Mafta Spring f 0.03 a 0.04 per kilo, An dijker muizen f 2.— a 3.— id. kleine f 0.60 a 1,60, Westlandsche Zand f 3.— a 3.80, id. kleine f 1.40 a 2.—, Katwgker ronde f 2.— a 2.85, id. kleine f 0.70 a 1.—, Friesche muizen f 2.— a 2.50, IJpolder Jammen f 2.30 2.70. Aanvoer 5 ladingen. Purmerend. Op de heden gehouden markt van groenten door de afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Om streken werden 12 en 0 Jnli verhandeld 1759 zak tuinboonen 27 a 39 ct. per zak. 1269000 slaboonen 46 57 1000 stuks. 1309 pond doperwten 2.80 3.40100 pond. penlen 320 500 100 pond. s[a 115 125 100 krop. bloemkool 600 0 100 krop. klapbessen 1.50 a 3.dubb. mand roode aalbessen 7'/i 9%pond. Handel vlug.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6