BINNENLAND. BI NNENLAN D. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Bjjna allen aanvaarden de reis in bet kostnnm van bergbestjjger »Bergkraxler". Men ziet met bloemen getooide bergstokken, Tyroler hoeden met .Edelweiss" of »Gemsbart," kleeding van loden-stof, schoenen met ver vaarlijke spjjkers, korte lederen broeken die de knieën vrylaten en natuurljjk ook de kuitkousen. Doch dit vol doet onzen Berljjnschen »S»lontyrolers" nog niet. Ze verlaten reeds hun huis met bundels koord om het lichaam, met sneeuwbrillen op het voorhoofd en lantaarns in de hand. Dat hoort nu eenmaal tot eene uitrusting voor de Alpen en wordt door alle groote magazijnen zelfs op albetaling geleverd. Luistert men naar de ge sprekken, dan staan uitsluitend hoogst gevaarljjke berg tochten op het programma. Onze Berljjnsche dames zoudt ge bjjna niet herkennen; voorloopig misschien nog een beetje door de bieeke gelaatskleur, doch overigens ljjken ze op hare zusters van den »Alm". Het moderne kuifvulsel van kunsthaar is thuisgelaten, de haren zjjn gevlochten en om het hoofd gelegd. Men kan thans zonder gevaar er ontoonbaar uit te zien, den hoed op- en afzetten; men behoeft hierbjj niet eens den spiegel te raadplegen. Eindeljjk zet de trein zich in beweging. Een zee van wuivende Tyroler hoeden, zelfs hoort men jodelen en juch-hee roepen. Want vergeet niet dat men reeds in den afgeloopen winter les genomen heeft in jodelen, oitherspelen en vooral in het dansen van de »Schubplatterl". Geloof me, de meesten zijn veel .echter" dan de echtste .Tegernseer" of .Utlitaler", die ge ooit gezien hebt. Ik herinner me dat in een der laatste .Pliegende Blatter" de toestand zeer goed wordt weergege ven. Nathan, Levie en Sam dansen met Sarah in hun midden op den .Alm" een onvervalschte .Nationaltanz". De goede Almbewoners staan in stomme verbazing dat .nieuws" aan te staren, ja zelfs de koeien, schapen en het verdere gedierte scharen zich in den kring der toeschouwers, die deze, bij hun quasi-inheemsche dansen, voor het eerst zien uitvoeren. Een goed deel der van hier vertrekkende bergbestjjgers zien de Alpen echter slechts van verre en komen niet veel verder dan de extra-trein hen brengt. Hun bergkostuum is meer een maskaradekleed, dat des winters bjj de gekostumeerde bals dienst doet, des zomers by de gefingeerde Alpenreizen de afgunst der thuis- bljjvenden opwekt. Voor den drager heeft deze kleeding nog het groote voordeel, dat hjj zeer weinig bagage be hoeft mede te nemen. Want juist de koffer baart den reizenden de moeste zorgen. In de eerste plaats wordt men verzocht de bagage liefst eenige dagen te voren aan de stations te laten bezorgenaan het einde zjjner reis is men dan echter nog volstrekt niet zeker in het on middellijke bezit van zijne koffers te zjjn. Meestal vindt men, indien plaats van bestemming en het nadere adres goed zjjn aangegeven, ze in hotel of pension terug, doch het gebeurt ook niet zelden dat men wachten moet. De Pruisische staatsspoorwegen hebben n.l. de gewoonte z.g. koffertreinen te laten loopen. Daardoor wikkelt zich het personenverkeer veel gemakkelijker af en geschiedt het enorme verkeer zonder schokken of stooten. Natnurljjk zijn ook de vacantia-kolonies van hier ver trokken. 96 groepen reisden naar de zeezoutbaden en naar de dennenwouden 1664 jongens en 2060 meisjes, tezamen dus 8724 kinderenworden hierdoor gebaat. Doch ook voor de achterblijvenden wordt ten deele ge zorgd. Met nog 1150 andere kinderen gaat men 's mor gens vroeg naar buiten, om des avonds weder naar Ber lijn terug te keeren. Deze kolonies Halbkoloniën ge- heeten voorzien eveneens in een groote behoefte. Eindeljjk wordt ook voor andere behoeftige kinderen, die niet het voorrecht genieten, bjj een der beide soorten vacantie-kolonies te behooren, gedurende de weken dat de soholen gesloten blijven, zooveel mogeljjk gezorgd. Hierover in mjjna volgende correspondentie. Engeland en Japan. Prins Arisoegawa en zjjne gemalin zjjn Dinsdagnamiddag aan boord van de Preussen, van de Noordduitsche Llovd, uit Southampton naar Japan vertrokken. De Prins heeft even voor zjjn vertrek door tusschen- komst van den Japanschen gezant Hajasji Renter's Agentschap eene .Boodschap aan Britsche en Japanscbe volkeren" ter openbaarmaking doen toekomen. Ook uit naam zjjner gemalin dank betuigende voor de hun bereide ontvangst, verklaart hjj daarin, dat de Keizer ongetwijfeld deswege ten hoogste voldaan zal zjjn. Er is, gaat de prins voort, reeds telegraphisch blijk van de uitwerking die [bedoelde ontvangst] op hunne landgenooten ten hunnent gehad heeft, en wanneer het volk van Japan ten volle weet wat er geschied is, zal het doel van het bezoek ruimschoots bereikt zjjn. De Prins is er niet zeker van, dat het mogeljjk zjj de tusschen Groot-Brittannië en Japan bestaande gevoelens van vriendschap en hoogach ting nog te vermeerderen, maar indien het mogeljjk is dan zal de tjjding van hun bezoek en hunne ontvangst die uitwerking op het gemoed van heel het Japansche volk hebben. Het kan niet anders dan vermeerdering ten gevolge hebben van de gelukkige betrekkingen, niet alleen tusschen de twee volken maar ook tusschen de twee Hoven bestaande. Wat de onderstellingen betreft, als zou het bezoek in dit land eenig bepaald politiek oogmerk gehad hebben, kan terstond worden gezegd, dat dit het geval niet is. Bjj de sterke banden tusschen de verbonden Mogendheden was geen politieke zending noodig. Prins Arisoegawa is naar Engeland gekomen om eene boodschap van vriend schap en hoogachting aan den Koning en de Koningin van Engeland en bet Britsche volk van den Keizer van Japan over te brengen en te dienen tot voertuig, waardoor het Japansche volk, door duizenden mjjlen van Engeland gescheiden, de gevoelens van hartelijkheid en genegenheid zou kunnen beantwoorden door hun Westersche bondge- nooten uitgedrukt. De tusschen de twee natiën bestaande gevoelens zjjn niet alleen de vrucht van een formeel bondgenootschap, welke hoogte dat bondgenootschap ook bereiken moge. Zjj ontspfingen aan het hart der beide volken en zullen met den groei van goede verstandhou ding en vriendschap toenemen. De Times beantwoordt de .boodschap" in een hoofd artikel in geljjken geest. De Japansche leening, waarvoor Dinsdagnamiddag te halfdrie de inschrijving gesloten werd, is volgens bericht uit Londen verscheidene malen volteekend. Zweden en Noorwegen. Tusschen Zweden en Noorwegen schjjnt een bemiddelend optreden aanstaande. Baron d'Estonrnelles de Constant, de bekende Fransche vredevriend, heeft den Eersten Minister Rouvier verzocht tusschen beide landen eene schikking te bewerkstelligen. Een verzoenend woord, meent hjj, zou door beide par tijen goed opgenomen en door andere Regeeringen nage volgd worden. Te Stockholm is eene proclamatie uitgevaardigd met 174 handteekeningen van schrjjvers, kunstenaars, leeraren, doktoren, enz. waarin de verwachting uitgesproken wordt dat de buitengewone Rjjksdag zich zal verklaren vóór een zoodanige afwikkeling van den Unie-strjjd, dat de rust en vriendechap op het Skandinavische schiereiland bewaard zullen bljjven. De katoencrisis. De katoenmarkt, zoo te New- York als te New-Orleans, is dezer dagen vol beroering. Buitensporige aankoopen, regen in Noord-Texas en in het Mississippi-dal en andere oorzaken worden genoemd. Ook doen nieuwe en oude knoeiergen veel van zich spreken, in 't bjjzonder beweerde vervalschingen van de officieele oogstberichten. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat ambtenaren van 't Statistisch Bureau drie dagen vóór de openbaarmaking der opgaven aan sommige makelaars daarvan kennis gaven. Een helper, Holmes genaamd, is daarop onmiddellijk ontslagen, die, volgens mededeelingen des ministers Wilson, in drie jaar tjjds aan twee makelaars op die wjjs een 100 000 dollars .verdiend, had, hetgeen men niet te veel zal vinden, als men weet dat één dier makelaars door 's mans wen ken bjjna twee millioen dollars winst opstreek. De warmte in Amerika. In de laatste dagen heeft de hitte de oosteljjks staten van Noord-Amerika te pakken. Te New-York sterven iederen dag een dozjjn menschen aan de gevolgen van zonnesteekde thermo meter stjjgt tot 33° C., en de groote vochtigheid maakt de plaag nog erger. Kwajongens, vereenigt U! Te Bielefeld hebben 40 a 60 ruwe knapen zich gevormd tot een ver- eeniging, welke zjj .Blutinnung" noemen, en welke zich ten doel stelt, verschillende feesten te bezoeken om die te verstoren. Zjj hebben zich in de laatste weken herhaaldeljjk dat twjjfelachtige genoegen verschaft en in een aantal uitspanningslokalen danig huisgehouden. Degenen die de jongelieden in hun .genoegen" hinder den, ontvingen dreigbrieven. Verscheidene winkeliers hebben de hulp der politie ingeroepen tegen de bende. De jongelieden handelen alleen uit zucht tot ruwheid en baldadigheid. Men verwacht, dat de politie wel spoe dig een eind zal maken aan hunne .pret". Den 12en werd te Schagen een plaatselijk comité voor eene nationale Rembrandt-hulde opgericht. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren C. L. v. d. Bergh, Dr. A. C. Melchior en M. Visser, secretaris. Ook te Schagen is de bedoeling zooveel mogelijk portefeuil les met de zes bekende Rembrandt-reproducties te plaatsen. Den 13en was het voor den heer S. de Vries te Schagen zijn laatste schooldag in de gemeente. Als blijvende herinnering werden hem uit dankbaarheid en hoogachting op dien dag vele stoffelijke bewijzen van erkentelijkheid aangeboden, zoowel door zijne mede onderwijzers als door vroegere en tegenwoordige leerlin gen en door ouders. Vervroegde Wlukelslultlng (e lonkhuizen. Wat in grootere steden op touw gezet is, wil men in Enkhuizen ook probeeren. Aan het plan om te komen tot vervroegde winkelsluiting zal blijkens een kennis geving in de Enkh. Ct. reeds door bijna honderd nering doenden gevolg worden gegeven. Te beginnen Maandag 17 dezer zullen dezen gedu rende de maanden Juli, Augustus en September hunne zaken 's avonds om 9 uur sluiten. De weinigen die aan deze lijst nog ontbreken, zullen naar men verwacht ook nog wel toetreden. De 11. H. 8. te Zaandau. Te Zaandam is aan de H. B. S. het aantal leerlingen dermate toegenomen, dat tot de invoering van een parallelklasse zal moeten besloten worden. In het daardoor ontstane gebrek van ruimte stellen B. en W. den Raad voor tijdelijk te voorzien door de ingebruikname van een lokaal van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, in afwachting van een defi nitieve oplossing door het bijbouwen van twee lokalen aan de H. B. S., waarvoor B. en W. een krediet vragen van f 6500. Tevens vragen B. en W. voor de aanstelling van een tijdelijken leeraar voor het Duitsch en het Nederlandsch, voor de toelagen aan de overige leeraren, wegens de meerdere lesuren, een extra toelage voor den concierge van school G, meer verlichting en verwarming enz. een krediet van f 1700 voor één cursus. Daar van de nieuwe leerlingen circa 55° buiten Zaandam woonachtig zijn, stellen B. en W. voor eene verhooging van het Rijkssubsidie te vragen van f 1000. Provinciale Staten van Noord -Holland. In de Donderdag gehouden vergadering zijn de ver schillende subsidies toegestaan in overeenstemming met de voorstellen, zooals die door ons werden meegedeeld. Het voorstel om af te wijzen het verzoek van het bestuur der Naamlooze Vennootschap «Motordienst Kol hornSchagen" om een provinciaal subsidie gaf aanlei ding tot eenige discussie. De heer Feisser deelde mede dat het zeker aan hem ligt, dat hij niet scherp de lijn weet te trekken tusschen locale en provinciale belangen. Het wil spr. voorkomen, dat goede verkeersmiddelen in het belang zijn der gemeente. De motordienst Kolhorn- Schagen dient te worden gesteund. Waar de gemeenten in dit opzicht voorgaan, meent spr., dat de Staten be hooren te volgen. De heer Ferf noemde den «motor dienst KolhornSchagen" een locaal belang, omdat de verbinding niet anders dient dan tusschen de beide plaatsen. De gemeente Schagen heeft door verlaging der subsidie trouwens blijk gegeven niet meer zooveel als vroeger aan den dienst te hechten. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De begrooting voor de provincie voor 1906 werd vast gesteld op f2.111.368.29. Geheven zullen worden 9 op centen op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en 8 opcenten op die van het personeel. Gedeputeerde Staten zullen een jaarwedde van f2500 genieten. Het salaris van den griffier werd vastgesteld op f4500—f5500. De tegenwoordige griffier krijgt het maximum. Aan de onderwijzers aan land-of tuinbouw-wintercur- sussen in Noord-Holland, die van het Rijk fl per lesuur krijgen, zal door de provincie f0.25 per lesuur worden bijgepast. Ter bescherming van de trekhonden werden door Ged. Staten, op verzoek van het lid der Staten, den heer Zur Mühlen, eenige bepalingen voorgesteld, die een einde zullen maken aan de schandalen, eiken dag o. a. in Kennemerland te aanschouwen. Door den heer Kool waren verschillende amendementen ingediend, bedoe lende geen bepalingen te maken omtrent de snelheid waarmee een hond mag loopen, het rijden van slechts twee personen in de kar toe te laten en geen bepaling te maken op de grootte van de honden. Hierover werd uitvoerig gedebatteerd. Eene motie van den heer Kool, de onbevoegdheid der vergadering uitsprekende, werd verworpen met 53 tegen 15 stemmen. De heer Feisser meende met 't oog op art. 32 dat de gemeenten geen bepalingen kunnen vast stellen betreffende het 's avonds branden van licht op de hondenkarren. Hij stelde een redactiewijziging van art. 32 voor, waardoor dit z. i. werd voorkomen. Dit voorstel werd verworpen met 9 stemmen voor. Over de vraag of de naam van den eigenaar al of niet op de kar moet worden geschilderd, ontspon zich ook een vrij uit gebreide discussie. Een voorstel van den heer Kool om dit niet verplichtend te stellen werd verworpen met 54 tegen 10 stemmen. Hierop werd gedebatteerd over de vraag of deze verordening ook van toepassing moet worden geacht op onder de kar loopende honden. De heer Caroli achtte het met het oog op de omstandigheden een maatregel van wijs beleid voor te stellen de verdere behandeling uit te stellen tot de najaarsvergadering en de voorstellen inmiddels naar de commissie, waarvan hij zelf rapporteur is, terug te zenden. Hiertoe werd besloten. Op voorstel van den heer Westerwoudt werden de heeren Kool en v. d. Mersch, de voorstellers der amen dementen, nog als leden aan de commissie toegevoegd. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerden is benoemd mr. Th. Westerwoudt. De Staten machtigden Gedeputeerden tot het aangaan van een geldleening, groot f112,000, tegen hoogstens 4°j0 rente. De zomervergadering is daarop gesloten. Openingen voor den Nederlandsehen handel. In zijn verslag over 1904 (no. 28 der Cons. Versl. en Ber.), meent de consul van Nederland te Florence, bloem bollenkweekers en handelaren opmerkzaam te moeten maken, dat het gebied van Lucca, en wel de streken van Pescia, enz., voor den aanbouw van tulpen, narcis sen, hyacinten uiterst geschikt isreeds hebben zich enkele tuiniers met Nederlandsche firma's in verbinding gesteld. Het zaad der bloemen wordt uit Nederland betrokken en de na afloop van den oogst gewonnen bloembollen worden naar Nederland verzonden, die dan onder den naam van Haarlemmer bloembollen in den handel worden gebracht. Verder vinden we in het verslag nog medegedeeld dat de invoer van Nederlandsche artikelen in de pro vincie Florence gering is. De kaasinvoer, vroeger tamelijk belangrijk, is zeer verminderd door den invoer van artikelen van zeer geringe qualiteit, die de concurrentie met andere kaas soorten niet kunnen uithouden. De zoogenaamde Stolksche kaas, in Italië bekend onder den naam van Strachino Olandese, is vooral de laatste twee jaren van uiterst slechten smaak en heeft een hoogst onaangenamen talksmaak. De eenige firma, die alhier nog eene goede soort Edammer kaas invoert, is de firma de Jong uit Hoorn. Deze kaas wordt, verpakt in blikken bussen, ingevoerd doch voor Italiaanschen smaak is deze kaas veel te jong en te week. Nieuwigheden bij de telefoon te Amsterdam, Men is in het Centraul-telepboonbareau te Amsterdam thans druk bezig het tegenwoordig in gebruik zijnde stelsel om te zetten in het centraal-batterijsteleel. De moeilijkheden daaraan verbonden, terwjjl de dienst ge regeld door moet gaan, zijn buitengewoon groot. Met de grootste omzichtigheid moet elk draadje, elk klosje, elk gloeilichtje op de mnltiple-tafel gesteld worden en het aantal soldeerinkjes mi de hand dat gemaakt moet worden loopt bepaald in de bonderddnizenden. Men hoopt binnen een paar maanden het centraal-batterjj-stelsel geheel te knnnen toepassen, voor een zeer klein gedeelte is het reeds op de intercommnnale tafel in werking gebracht. Zooals wjj reeds vroeger mededeelden, zal bjj dit nieuwe stelsel opsohellen door den abonné niet meer noodig zjjnhet huisbatterjjtje bij elk toestel behoorende zal verdwjjnen en de abonné, den hoorn van bet toestel nemende, zal daardoor de jnffronw aan het bureau reeds waarschuwen, aangezien een bjj zijn nummer behoorend lichtje gaat gloeien. Een aantal abonnés zal opgemerkt hebben dat de laatste dagen aan hun toestel is aangebracht een klein metalen bakje, waarvan de inhoud met watten is afge dekt. Onder die watten bevinden zich een twaalftal kleine glazen buisjes, z. g. polarisatie-cellen. Die twaalf celletjes moeten dienen om den geljjkstroom uit de cenlraal- batterjj door het toestel tegen te honden, zoo lang de geabonneerde nog niet aan de centraal-batterjj is aan gesloten en de stroom voor zjjn tsestel nog uit zijn eigen huisbatterjjtje wordt opgewekt. Deed men dit niet dan zon de centraal-batterjj noodeloos van stroom ontlast worden. De bakjes aan de oude toestellen aangebracht doen dus tot het opschellen met of het opgescheld worden aan de oude toestellen, niemendal af. Wanneer straks geleideljjk de abonnés op de centraal-batterjj zullen worden aangesloten, krjjgen de abonnés geheel nieuwe toestellen; de oude zullen dan zooveel mogelijk in de werkplaatsen der Gemeente-telephoon omgewerkt worden, om voor het nieuwe stelsel dienst te kunnen doen. (Bbl.)

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6