BINNENLAND. Nieuwst y dingen. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. I zeggen. Wat naar aanleiding hiervan de voorzitter, de heer de Wit, zeide, pleit voor diens hooge opvatting van het vereenigings-leven onder de werklieden en zal dan ook zeker, mede in de kringen der arbeiders, met groote ingenomenheid worden gehoord. De voordracht van B. en W. toch heeft de oogen van een aantal gemeen te-werklieden geopend voor het nut en de noodzakelijkheid van organisatie, welke tot dusverre ontbrak. Dat orga- niseeren is onbegrijpelijkerwijs tegengewerkt en daarom te meer is 't van belang, dat de waarnemende burge meester Woensdag verklaarde,|mede namens den wethou der, dat voor B. en W. het ontstaan dezer organisatie reden was om de zaak aan te houden, wijl zij nu in staat waren het advies der werklieden in te winnen, wat dan ook zou geschieden, 't Is goed, dat aan een dergelijke moderne opvatting te Alkmaar is uiting gegeven en 't is tevens een lesje voor hen, die niet willen, dat de gemeente-werklieden hunne gemeenschap pelijke belangen door vereeniging beter tot hun recht brengen. Er waren nog twee adressen ingekomen van werk- lieden-vereenigingen, die de aandacht verdienen. Weinig gelukkig in het redigeeren van hunne grieven zijn geweest de Alkmaarsche timmerlieden-vereeniging «Ver betering door Eendracht en zes andere vereenigingen, die de eischen, vervat in hun vorig adres het woord «wenschen" had men blijkbaar versmaad bepleitten in een stuk, dat een doorloopende akte van beschuldiging van den gemeente-architect zou kunnen worden genoemd. Als een gevolg van de ongelukkige gewoonte om zulke adressen niet tegelijkertijd te zenden aan de couranten met verzoek ze geheel ot gedeeltelijk te publiceeren, zoodat de inhoud aan ieder belangstellende bekend kan zijn, kwam het geschrift niet geheel tot zijn recht, maar wat wij van de voorlezing door den gemeente secretaris opvingen, gaf ons den indruk, dat de inhoud hier en daar wat humoristisch was getint, maar bovenal zeer onheusch was jegens een gemeente-ambtenaar. Dat is niet de juiste methode. B. en W. zullen nu ook dit adres evenals het vorige afdoen en 't zal van hen afhangen, of zij gehoor zullen willen verleenen aan den wensch van den heer Kraakman om daarover ook eens de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken te hooren. Heel wat beter kwam voor den dag de afdeeling Alkmaar van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond, die den Raad kwam vragen bij nieuwe aanbesteding van het gemeente-drukwerk de gunning niet weder toe te wijzen aan een aannemer buiten de gemeente maar aan een drukker in de gemeente Alk maar, die behoorlijke Iconen uitbetaalt. De grieven van deze afdeeling zijn niet alleen rechtmatig, maar zij koos daarvoor ook den passenden vorm. Wel-is-waar za eerst het volgende jaar in dezen een beslissing kunnen genomen worden want het contract van den drukker buiten de stad loopt tot 31 December 1906 maar 't is nuttig en noodig, dat nu reeds de aandacht op deze zaak gevestigd wordt. Op zichzelf is 't al te be treuren, dat de gemeente de werkplaatsen met goede typografen in de eigen stad passeert en aan een werk plaats te Haarlem haar zet- en druk-arbeid geeft, maar erger is, dat zij geen enkel voorschrift heeft gegeven, omtrent loonen, arbeidsduur enz., zoodat zij niet de minste waarborgen heeft, dat zij niet met geld uit de gemeentekas ongewenschte toestanden in de wereld der typografen in de hand werkt. Zuinigheid is goed voor een gemeente, maar een zuinigheid, geheel ten koste van den arbeider, is niet meer van onzen tijd. Ook B. en W. van Alkmaar wenschen zoo iets niet en wij gelooven dan ook, dat de afdeeling Alkmaar van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, wanneer zij komt met een goed geformuleerd en aannemelijk verzoek, dat jongens-exploitatie buitensluit, bij het Dagelijksch Bestuurjop medewerking zal kunnen rekenen. Eindelijk nóg een ingekomen stuk, dat onze aandacht trok. Van de drie dames, die waren benoemd om zitting te nemen in de commissie van bijstand voor het handwerk-onderwijs, ter vervulling van de door het bedanken van drie andere dames nog steeds open plaatsen, had er wederom een bedankt. De reden er van is ons niet bekend, maar wij vooronderstellen, dat daaraan niet vreemd is de bekende houding der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De heeren, die daarin zitting hebben, zullen nu toch wel ontdekt hebben, dat er verscheidene Alkmaarsche dames zijn, zelf bewust g^ioeg om van een verkorting van de rechten, zooals hare zusteren die elders genieten, niet gediend te zijn. Voor die eene plaats zal nu zeker worden uitge zien naar een dame, die zal heenstappen over het be waar door de overredingskracht van haar echtgenoot, die de gemeente niet graag in den steek laat, wanneer zij vraagt te worden geholpen. De fraicheur van den zetel wordt er anders niet beter op. Over de discussiën, die verder op dezen Woensdag middag gevoerd zijn, valt weinig te vertellen, wat ook maar goed is met het oog op de plaatsruimte, die dit Overzicht reeds vraagt. Er waren verschillende voor drachten, die zonder en althans zonder belangrijke debatten werden aangenomen en nog zou alles vlugger in z'n werk zijn gegaan, wanneer niet zoo nu en dan de heer Kraakman wat vertraging had gebracht. Even als de Raadsleden daaraan langzamerhand gewoon zijn geraakt zullen wij ohs daaraan ook moeten leeren gewennen. Alleen zijn wij niet in zoo gunstige positie als de Raadsleden, die, als de heer Kraakman wat al te lang van stof wordt, maar wat gaan rondloopen door de zaal en hier en daar een buurpraatje gaan houden. Voor de vlugge afhandeling der agenda werd revanche genomen bij het laatste punt: de dading met mr. W. C. Bosman. Wat 'n zee van opmerkingen, waarvan wel de grondslag bleef te onderkennen, maar die toch op het laatst iets chaotisch kregen. Wanneer wij nagaan, hoeveel papier wij al hebben afgestaan in ons vorig nummer aan deze toch werkelijk niet zoo uiterst be- 'angrijke zaak, dan worden wij huiverig om daarover nu ook nog eens te gaan uitweiden. Bovendien komt de quaestie toch later nog weer in den Raad. Slechts één opmerking: de heer Boelmans ter Spill had zijn, als altijd, krachtige rede iets later moeten houden. De debatten hadden nog niet het hoogtepunt van verwar ring bereikt om goed te doen inslaan zijn betoog, dat er hier alle reden was, om zich over den gang van zaken te verheugen: ware het zoogenaamde «eilandje", dat de heer ter Spill gaarne voor de gemeente zou hebben willen aankoopen doch te duur bleek, in handen gevallen van een revolutie-bouwer, de Hout zou jammerlijk zijn ontsierd; aan dat gevaar was men ontkomen, er zou nu één flink huis gebouwd worden, de heer Bosman zou ter wille van zijn gezin wel zorgen voor goede hygiënische toestanden wat kon men eigenlijk meer verlangen [Hopen wij ^voor de 'opposanten, dat 't blij ken zal, dat de nieuwe onderhandelingen van B. en W. met mr. W. C. Bosman tot zoodanige uitkomsten leiden, dat eerlang met den bouw der villa kan worden be gonnen. Met de dienstregeling-interpellatie van de heeren De Groot en Vonk, nu gelukkig nog slechts hebbende historische en geen actueele waarde, was de zitting omstreeks kwart voor vijven afgeloopen. Vreemdelingen te Bergen. In de gemeente Bergen verblijven thans de volgende vreemdelingen Pension »Beaolie u." Familie Oort van Leiden enz. 30 pers. W. F. Stoel van Alkmaar 5 Pension »K ennemeroor d." Mej. L. Graue van Haarlem l per8t De heer H. Thennissen van Njjmegen 1 Mej. A. Soheltema van den Haag l Mej. J. E. Eijmer y Mej. C. Bekker y Mej. S. v. d. Schooren van Arnhem 1 Mej. E. Visser y Mej. M. Bekker van Utrecht l Mej. M. A. van der Slags van Leiden I Mej. C. Schel tema van Amsterdam 1 Pension »Boschlust." Familie J. Wonder van Hoorn 3 pers. Dames Gerrits van Amsterdam 2 Pension «Holland.'' Familie K. Jot van Amsterdam 5 pers. Familie W. P. Groeneveld van Amsterdam 5 De heer en mevr. Dr. Jelgersma en 2 kinderen van Parmerend 4 Bjj particulieren. Familie H. Lijbrecht van Amsterdam 4 pers. Familie J. Lind van Alkmaar 7 Da heer Mr. W. C. Bosman en fam. van Alkmaar 12 Mej. M. Legers van Alkmaar 1 Dames Spruit 2 Dames FUrber 2 Mej. C. S. d'Aequeria van Kopenhagen 1 Familie P. Haverkorn van Rjjswjjk van Rotterdam 4 Familie J. C. de Wjjs van Amsterdam 4 De heer C. K. Kesler en echtg. van Amsterdam 2 Hinder her* telling- en Vacantle-Kolonle. Zordag 30 Jnli a.s., des middags 2 nren, zal te 's-Gra- venhage de algemeene vergadering gehouden worden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstelling- en Vacantie-Kolonies. Bljjkena het verslag over 1904 moet vooralsnog het getal leden voor sterke uitbreiding vatbaar blijken, wil het Genootschap zich gaan verheugen in eenigszins vol doend geldeljjk weerstandsvermogen. Het Genootschap telt thans afdeelingen te Baarn Zutphen ZwolleHoogezand—Sappemeer en Stad- Doetinchem. Door het Hoofdbestuur werd eene bouwcommissie be noemd, bostaande uit de heeren Zwartendijk, Sikkel en Roodenburg, die na herhaalde besprekingen, ook met het geheele Hoofdbestuur, kwam tot vaststelling van een bouwplan voor een Koloniehuis voor ongeveer 35 kinderen een plan, dat, door het hoofdbestuur goedgekeurd, zoo mogelijk moest worden uitgevoerd, waartoe werd aan gekocht een stuk bouwterrein te Apeldoorn, groot onge veer 10 aren en 50 centiaren, gelegen aan de Tweede Beukenlaan aldaar. Van de daartoe benoodigde som is echter nog geen vijfde bijeen. In 1904 is van uitzending van kinderen door bemid deling van het Genootschap ten slotte zoo goed als niets gekomon. Wel bestonden bij het Dagelijksch Bestuur plan nen om tot dat doel te Egmond-aan-Zee een huis te huren maar het seizoen bleek te ver gevorderd te zgn en de zaak moest tot een volgend jaar worden uitge steld. Eén kind werd nog op kosten van het Genoot schap gedurende eenigen tjjd verpleegd in de Sophia- Stichting te Scheveningen. Gemeenteraadsverkiezingen. Helder. Bjj herstemming gekozen In district I de heer P. de Geus (lib.), met 386 stemmen, tegen 301 stemmen op den heer A. P. Staalman (chr.-dem.); in District II de heeren J. Sevenhuijsen, G. de Ven en P. de Geus, allen aftr. lib., met 347, 334 en 319 stemmen. Verder werden uitgebraoht op de heeren A. P. Staalman (chr.-dem.) 308, I. Korver (a.-r.) 267 en P. van Driel (chr.-dem.) 266 stemmen. De liberalen winnen 2 zetels. ■en. Koninginnedag te LIm Uit Limmen wordt ons geschreven De pogingen door het Hoofd dezer Gemeente aange wend om ook dit jaar den a. s. verjaardag van H. M. onze Koningin waardig te vieren, zgn met zeer gunstigen uitslag bekroond. Een schoolfeest en een rgtoer voor de kinderen, volks- vermakelijkheden voor het publiek, zjj zullen, naar we hopen een waardig bewgs zgn, dat een dag als den 31 Augustus a. s. ook in deze kleine gemeente niet onopge merkt voorbjj mag gaan. Tot de oprichting eener permanente vereeniging, «Ko ninginnedag", werd in de vergadering van belangstellende ingezetenen besloten. Ken reclame-plaat. Van de Fransch-Hollandsche Oliefabriek Calvé te Delft ontvingen wjj een fraaie reclame-plaat. Deze show-card is een reproductie van een echilderjj van Breitner «de twee werkpaarden"; de uitvoering is heel mooi en fjjn. Wat deze plaat onderscheidt van zoovele andere, is de gedistingeerde indruk, dien zij geeftgeen schreeuwende kleuren en letters, alleen een bescheiden vermelding der fabriek op de gedrukt-gulden Ijjst herinnert aan het doel. Het ware te wenschen, dat meerdere fabrikanten op deze wijze reclame maakten en in plaats van zooveel bonte, kleurige prenten en platen iets degelijks verspreid den. Dat zou wellicht ook een betere, een meer doel treffende reclame zijn en ook wel een weinig bgdragen tot ontwikkeling van het kunstgevoel. Tegen brand. In riesland hebben de brandwaarborg-maatschappyen, ter voorkoming van brandgevaar door hooibroeien, kos teloos hooiboren ten gebruike beschikbaar gesteld. Stoomtram Edam—VolendamKwadjjk. Uit Volendam wordt geschreven Langzaam maar zeker 1 Zóó gaat 't met den stoom tramweg EdamVolendamKwadjjk. Gestadig kruipt de ijzeren baan, die straks het merkwaardige visschersdorp Volendam zal verbinden met de hoofdstad, voorwaarts, door Zuidpolder en Purmer. Als een breed licht lint over een groen kleed, slingert de nieuwe ljjc reeds van af de Zuiderzee tot nabij het station KwadjjkEdara. Zandwagens rjjden af en aan, en over eenige maanden zal het ijzeren stoompaard zelf volgen, om nieuw leven en nieuwe toestanden te brengen, d&ar waar tot nog een trekschuitje de meest onmisbare diensten bewees. De hoofden voor de groote brug over de nieuwe haven te Edam zgn gereedtal van bruggen in den Zuidpolder evenzeer. Men begint nu met de bruggen over de Pannerringvaart. De aannemer zet met bekwamen spoed en op flinke wjjze zgn werk door. Gemeente- werklieden. Geachte Redactie, Mag ik u beleefd eenige ruimte verzoeken, voor en kele rectificaties, van het verslag van mijn toespraak op 17 dezer, voor de gemeente-werklieden gehouden. Een verslag moet uit den aard der zaak erg beknopt zijn en dat is waarschijnlijk oorzaak, dat de volgende dingen niet naar hunne bedoeling zijn weergegeven. Bij de be handeling van art. II laat uw correspondent mij zeggen dat, lakschheid van superieuren, het »te laat komen" in de hand werkt. Dit moet zijndat er helaas immer van die laksche naturen zijn die altijd te laat komen. Daarop beweerde ondergeteekende, dat zulk een gebrek door straffen niet zou genezen, doch door een opvoedkundige behandeling, er wel van terugkomen. De straffen treffen het gezin. en niet den zondaar. Art. 13 moest bij wat uw verslaggever weergeeft, in hoofdzaal bepalen dat, ongevraagd eervol ontslag, aan het scheidsgerecht kan worden onderworpen. Art. 14 moest ook de superieuren verplichten op be doelde uren, besturen of anderen te ontvangen voor de oplossing van algemeene grieven en kennis te nemen van de wenschen van groepen of de organisatie. Art. 19. Ziekte wegens dronkenschap heb ik er op gewezen, dat men bij die bepaling met twee maten meet, omdat voor superieuren eventueel die bepaling niet geldt, en het als tuchtmiddel voor een drankzucht tige niet doeltreffend is, wat u omtrent het voorbeeld van Rotterdam weergeeft, geeft den indruk alsof ik den dronkenschap verdedigde, het is in R. geen algemeene maatregel, maar ééns met succes toegepast. Bij art. 21 heb ik er den nadruk opgelegd, dat er van eventueele straf een verbeterenden invloed moet uitgaan. Met de opname dezer regelen verplicht u zeer UEd. dw. Dn, V. H. KONIG. In den doofpot? Nu men uit verschillende plaatsen verneemt van vroegere winkelsluiting 's avonds, vraag ik mij af: waar blijft Alkmaar Nog niet zoolang geleden was de Winkeliers-vereeniging doende met een enquête. De bladen vermeldden dit, elke winkelier kreeg zijn billet met vragen, al was hg" ook geen lid van de Winkeliers-vereeniging. Er werd dus, en dat was goed, een publieke zaak van gemaakt. Maar de resultaten, mogen die niet publiek worden De niet-leden winkeliers waren zeker niet verplicht de bewuste antwoorden op de vragen in te vullen. Maar door ze wel in te vullen, is daardoor niet de verplichting ontstaan voor de Winkeliers-vereeniging om den invullers 't algemeene oordeel mee te deelen. En kan 't niet allen persoonlijk, er bestaan toch ook nog couranten Men wil, nu men toch begonnen is, de zaak toch niet weer in den doofpot stoppen Onder dankzegging voor de plaatsruimte door U, mijnheer den redacteur, mij verleend, Een winkelier, geen lid der Vereeniging. jr

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 10