PERSONALIA- Gemengd Nieuws. KUNST EN LETTEREN* MARKTBERICHTEN. a.s. Zangersfeest," vereen iging." en van f 150 aan de «Harddraverjj- De rekening der gemeente Limtnen werd den Baad aangeboden, sluitende met een bedrag in ontvangst van f 8503,60 uitgaaf f 8452,20$, batig saldo f 51,89$. Predikant-Kamerlid. Aan de Algemeene Synode der Nederlandsche Her vormde Kerk, is door de heeren jhr. mr. Maurits Jacob van Lennep, oud-Baadsheor in het Gerechtshof te Amster dam, wonende te Haarlem en jhr. mr. Frank Karei van Lennep, advocaat, wonende te Amsterdam, een request gericht. Bequestranten geven te kennen dat aan de Synode zjjn ingediend ol staan ingediend te worden, verzoekschriften tot het treffen van zoodanige maatregelen, dat in de kerkeljjke reglementen een bepaling worde opgenomen, waarin het ambt van predikant in de Ned. Herv. Kerk en dat van lid der Staten-Generaal onvereenigbaar worden verklaard, zoodat de predikant die het lidmaatschap der Staten-Generaal aanvaardt, daardoor zjjn ambt als predikant verliest dat daargelaten de vraag of de Synode zich bevoegd acht dienovereenkomstig te besluiten, requestranten de Synode verzoeken, dit jaar op deze verzoekschriften niet definitief te besluiten, omdat, waar het vermoeden niet onjuist schijnt, dat de actie, welke ten grondslag ligt aan voormelde verzoekschriften, althans samenhangt met de in Juni 1905 gehouden verkiezingen, waarbjj vele predikanten in woord en geschrift hebben gejjverd voor verschillende staatkundige partijen, het ongewenscht is, dat dit college onwillekeurig den scbjjn op zich laadt, partij te kiezen in den gevoerden strijd dat dit te meer klemt, nu zelfs een gewezen en mogeljjk weer toekomstig lid van de Synode zich ook blijkens zjjn schrijven in de Stemmen voor Waarheid en Vrede, in den staatkundigen Btrjjd niet slechts ernstig heeft geweerd, maar daarenboven nauw betrokken is en belang heelt bjj een o a. tusschen hem en een predikant-Kamerlid bestaand geschil, waaruit in den verkiezingsstrijd jjverig munt is geslagen en hetwelk leden der Ned. Herv. Kerk verdeeld houdt dat een thans te nemen besluit in hooge mate vexatoir moet zijn betzij voor de duizenden kiezers, leden der Ned. Herv. Kerk, die bij de Kamerverkiezingen hun stem hebben uitgebracht op een predikant, hetzjj voor die anderen, welke dit hebben nagelaten, omdat zij dit ambt onvereenigbaar achtten met het Kamerlidmaatschap dat waar een urgente behandeling onnoodig is en een thans genomen besluit aan het prestige van het college en daarmede aan de belangen der Ned. Herv. Kerk schade kan doen, terwijl zeer vele lidmaten zich daardoor ernstig gegriefd kunnen gevoelen, requestranten eerbiedig ver zoeken do te dezer zake ingediende verzoekschriften dit jaar niet in behandeling te nemen, althans een dienaan gaande te nemen definitief besluit te verdagen. Boter oaar Dultschland. In de jongst gehouden jaarvergadering van den »Bond van Zuivelfabrieken in Gelderland en Overjjsel" werd besloten te Dllsseldorf een agent aan te stellen voor den verkoop van boter, voorzien van het Rjjks-contrólemerk. Dit besluit is tot uitvoering gekomen, en niet zonder gevolg. De consul te Düsseldorf schrjjft daarover in zjjn verslag, dat in de enkele weken van de werkzaamheid van den aangestelden agent wekelgks 20 30 ctr. ver kocht werd, een verbljjdend teeken daar de naam Hol- landsche boter bjj Daitsche handelaren en verbruikers voldoende is een verachteljjk scbou lerophalen te veroor zaken. «Wanneer aldus het verslag ook thans in de paar weken naar verhouding nog weinig boter werd ingevoerd, zoo ben ik toch vast overtuigd, dat die invoer in afzienbarcn tjjd met energieke leiding en een goed ingericht agenten-systeem, hooge cjjfers zal aanwjjzen, wanneer alle zuivelbonden in Nederland zich gezamenlijk aansloten, om de door den Staat gecontroleerde boter in geheel Duitschland in te voeren." Daarna wordt een en ander aangehaald uit een adres van het «Verband staatlich geprüfter Chemiker der Bheinprovinz" aan den Minister van Binnenlandsohe Zaken te Berljjn, dd. 24 April 1905, waaruit bljjkt, dat do invoer uit Nederland in de laatste vijf jaar is ge klommen van 4426 tot 7671 ton, voor het grootste ge deelte vrjj zeker van twijfelachtig gehalte. De chemikers zjjn echter niet altjjd bjj machte de vermenging met dierlijke vetten aan te toonon, terwjjl ook de vervolging van buitenlanders niet gemakkeljjk gaat. Met groote instemming verklaart het adres kennis te hebben genomen van de pogingen in ons land om gecontróleerde boter in te voeren, waarom geadviseerd wordt den invoer van deze boter toe te staan en alle andere aan dezelfde con- tróle te onderwerpen als die, waaraan het vleesch onderworpen is. Uit nadere mededeelingen in het verslag bljjkt, dat de proefzendingen gecontróleerde boter over het algemeen zeer goed voldeden, wat de qualiteit betreft, doch dat de verpakking hier en daar te wenschen overliet. Wat echter vooral in den zomer den afzet zeer zal verhinderen, is de wjjze van verzending. Terwjjl de Deensche boter via Hamburg en de Siberische van de koelhuizen te Biga in koelwagens versch wordt aangevoerd, komt de Neder landsche boter halfgesmolten aan. De agent, aan wien de consul deze mededeeling ont leende, meent dat door passende inrichtingen en eenige noodige reclame het cjjfer van 20 30 ctr. gemakkeljjk vertiendubbeld kan worden, als men samenwerkt en zich in den beginne eenige opofferingen getroost. De Nederlandsche zuivelfabrieken dienen vaste con tracten af te sluiten en haar offerten daarnaar in te richten, dat zjj een voldoende hoeveelheid kunnen afleve- dooh op het einde der markten kon de verhoogde prjjs- noteering gewoonljjk geen stand houden. Naar Neder- landsch slachtvee was tameljjk veel vraagvooral vet te kalveren waren zeer gezocht en werden door Vlaara- sche kooplieden op de Hollandsche markten opgekocht. In de week van 16 tot en met 22 Juli werden langs de grenskantoren naar België gezonden 674 Nederland sche runderen, bestemd voor de slachtbank, tegen 693 in de week daaraan voorafgaande. Het grootste gedeel te was bestemd voor Antwerpen en Luik en wel 247 voor Antwerpen en 234 voor Luik. Er waren 156 os sen, 141 stieren, 27 koeien, 122 vaarzen en 228 kalve ren. Verleden Donderdag waren op de markt te Ander- lecht te koop gesteld 1566 runderen, zjjnde 379 minder dan de vorige week, en wel 403 ossen, 257 stieren en 906 koeien. Alle dieren werden verkocht tegen opgaan de prjjzen, De ossen werden genoteerd 2e soort fr, 0.74 tot fr. 0.84, le soort fr. 0.84 tot fr. 1. Enkele puike dieren van Nederlandsch ras werden 4 fr. 1.05 per kilo van de hand gedaan. Stieren waren zeer gevraagd en golden van fr. 0.68 tot fr. 0.92. Vrgdag op de markt te Gent werd slechts betaald fr. 0.72 tot fr. 0.82. Vaar zen le soort fr. 0.82 tot fr. 0.94, 2e soort fr. 0.70 tot fr. 0.82. Koeien fr. 0.70 tot fr. 0.88. Op de kalveren- markt waren aangevoerd 969 kalveren, die spoedig ver kocht waren voor fr. 0.75 tot fr. 1.10 naar kwaliteit. Naar wolvee was weinig vraag wegens grooten aanvoer uit Argentinië, Op de markt te Anderlecht waren aange voerd 902 schapen en lammeren, te Antwerpen nihil, te Gent één schaap. De prjjs der schapen was fr. 0.74 tot fr. 0.78, die der lammeren fr. 0.90 tot fr. 1. Op de botermjjn te Luik waren aangevoerd 10.829 kilo roomboter. Hoogste 2.90, laagste 2.48, gemiddeld 2.66. De prjjzen zjjn dalend. Gewone boter aangevoerd slechts 515 kilo, van fr. 2 tot fr. 2.30. Eieren werden verbocht tegen fr. 1.88 tot fr. 2.16 de 26 stuks. gehecht geeft. is aan het oude, vaak tot gemopper aanleiding Nederlandsch Verbond van Vakvereeni gingen. Zondag hield het Nederlandsch verbond van vak verenigingen in het gebouw van den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkersbond te Amsterdam een vergadering tot het behandelen van de ontwerp statuten. Afgevaardigden waren aanwezig van de vol gende vereenigingen en bonden A. N. D. B., Gemeentewerklieden, Zuivelbewerkers, Textielarbeiders, Meubelmakers, Timmerlieden, Sigaren makers, Spoor- en Trampersoneel, Schildersgezellen, Bond van Kleermakers en Naaisters. De Bond van zuivelbewerkers had bericht, dat zijn leden de aansluiting slechts als voorloopig beschouwen en de Bond van Ned. Onderwijzers, dat deze een af wachtende houding zal aannemen. De ontwerp-statuten, op-gemaakt door een commissie, bestaande uit de heeren Henri Polak, A. W. Jensch, en J. Oudegeest, secretaris, werden artikels-gewijze behandeld. Na breedvoerige besprekingen en nadat in verscheidene artikelen wijzigingen waren aangebracht, werden de ontwerp-statuten goedgekeurd. Het doel van het verbond wordt in artikel 2 aldus omschreven «Het verbond heeft ten doel het bijeenbrengen en bijeenhouden van vakbonden en -vereenigingen, tot be hartiging en bevordering van die industrieele en sociale belangen, welke zjj met elkander gemeen hebben en die het best door hunne bljjvende en georganiseerde samen werking bevorderd kunnen worden''. Het bestuur zal uit zooveel leden bestaan als er vakbonden en vereenigingen zjjn aangesloten. Wanneer de bond zal ontbonden worden, dan is daar voor de goedkeuring van de beide laatst overgeblevene bonden noodig. Het Verbond zal in werking treden op 1 Januari 1906. Be gestolen Frans Hals terug. De gestolen schilderjj is, zooals reeds gemeld, gaaf en goed teruggevonden te Antwerpen. Het Hbld. v. Antw. van Vrjjdagavond j.l. geeft de volgende bijzonderheden Verleden Woensdag bood een welgekleed heer zich aan ten huize van een rentenier-kunstliefhebber te Ant werpen en bood hem te koop eene oude schilderjj, in dewelke de liefhebber eene occasie zag, te meer daar hem voor het stuk maar 1000 fr. werden gevraagd. De man sloot den koop en betaalde den bezitter 1000 fr. uit. Hoe het nu gegaan is en of er iemand den kooper opmerkzaam heeft gemaakt op den in den Haag ge- pleegden diefstal, wjj weten het nietin alle geval, reeds Woensdagavond was de kooper ten huize van advocaat Koost, om hem zijn geval te vertellen. De heer Roost seinde Donderdag aan den heer Bredius, conservator van het Maurilshuis, welke onmiddellijk een verzoek stuurde aan dr. Max Booses, conservator van 't Plantjjn-museum, zich te gaan vergewissen of de schilderij in kwestie de gestolen Frans Hals was en desgevallend, er de som voor te betalen, die de kooper er voor be taald had. Gisteren nu heeft de heer Max Booses, ten huize van advocaat Roost, de schilderjj onmiddellijk herkend en aan den kooper de som uitbetaald, die hjj er aan ge geven had. Men begrjjpt met welke vreugde de heer Bredius gisterenmiddag het telegram van den heer Max Rooses heeft ontvangen en het nieuws, dat het aan zoo goed- koopen prjjs terug naar Den Haag zou keeren. Het kunstwerk is nog gisterenavond door vertrouwde handen terug naar Holland gebracht. De politie was tot hedenmorgen niet eens ingelicht over het geval en het zal dus nog al moeiljjk vallen, het spoor der daders terug te vinden. Drinkwater te Schagen. Op 58 Meter werd te Schagen door den heer de Boer van Leeuwarden bij de boring water gevonden, echter zout en ijzerhoudend, dus ondrinkbaar. Er is thans door geboord tot eene diepte van 80 Meter, maar de grond veranderde tot heden niet. Het is alles blauw zand en klei, zoodat er zoo goed als geen hoop bestaat op het verkrjjgen in de gemeente Schagen van goed drinkbaar welwater. Jammer genoeg I Bedanktvoor het beroep naar de Christ. Gereformeerde Gemeente te Broek op Langendjjk ds. T. A. Bakker te Maassluis. Met ingang van 1 October werd de heer C. W. Deenik, hoofd der O. L. S. te Schagen, benoemd tot tjjdeljjk leeraar in het rekenen aan de rjjks-landbouwwinterschool aldaar. Tot onderwijzeres stemming) mej. M. J. te Beem8ter is benoemd (bjj Witte te St.-Maartensbrng. her- Te Amsterdam is voor het examen Hoofdakte geslaagd de heer J. de Vries te Oosthuizen. Bjj de postergen zjjn ontslagen met ingang van 14 Julide brievengasrster te Berkhout, M. Leegwater met ingang van 15 Julide brievengaarder te Limmen, C. Vermeulen. De nieuwe R. K. Merk te Noordscharwoude. Den 26sten Juli werd door den Zeereerw. heer H. A. Horming, Deken te Alkmaar en Pastoor van de St. Laurentiuskerk aldaar te Noord-Scharwoude de eerste steen gelegd van de in aanbouw zjjnde Roomsch Katho lieke kerk, toegewjjd aan den H. Joannes den Dooper. Tot den bouw van deze kerk hadden reeds gedurende vele jaren de parochianen en de Pastoor, de Eerw. heer Mes, op vrjjgevige wjjze hunne giften bjjgedragen. Heerljjk weer begunstigde de plechtigheid. Na afloop zeide de Zeereerw. heer Deken B. en W. van Noord-Scharwoude dank voor de welwillendheid, waarmede zjj het bouwplan hadden gesteund. Hjj ein digde met den wensch dat Gods zegen zal mogen rusten op dezen kerkbouw; dat de kerk eenmaal daar zal staan ter eere van Godtot heil der zieletot vreugde van de Parochianen en tot sieraad der gemeente. Ongelukken. Bjj het rangeeren van wagens te Uitgeest, waarin de wei wordt aangevoerd voor de Holl. Melksuikerfabriek, is de arbeider B. van deze fabriek tusschen de boffers geraakt en Zaterdag overleden. De man was 28 jaar en laat een vrouw met kind na. Aan J. Koeman, van Oostzaan, is een ongeluk over komen bjj het brengen van een stier van de boot, naar bet abattoir te Amsterdam. De stier nam hem op de horens en wierp hem omhoogtoen hij neerkwam bleek het, dat drie ribben gebroken waren. De uitspraak der jury voor de afdeeling Schoone Kunsten te Luik, is in de afdeeling «Nederland" als volgt Eere-medaille G. H. Breitner; gouden medaille mej. Th. ScbwartzeH. J. Haverman, M. A. J. Bauer, jhr. mr. C. Storm van 's-Gravesandezilveren medaille Evert Pieters, mevrouw Tollenaar-Ermelink, J. C. Wienecke, J. M. Graadt van Roggen; bronzen medaille mevr. S. Mesdag-van Houten, J. H. van Mastenbroek, mej. R. M. van Dantzig. ren om koelwagens te iaten loopen en de verdere maat regelen te treflen, die een prompte aflevering kunnen verzekeren. Van Texel. Door het langdurige droge weer zjjn op Texel sommige veehouders genoopt hun vee in de weide hooi en kistvoer toe te dienen. De uitvoer van schapen is thans bjjzonder groot. Ge lukkig worden goede prjjzen besteed, nl. van f 16 tot f 21 per stuk. Reeds zjjn 3300 schapen naar elders uitgevoerd. Veehandel met België. Men schrjjft aan de N. R. Ct In de vorige week viel op de Belgische veemarkten wat meer bedrjjvigheid op te merken en was vooral de handel in slachtvee wat levendigerhetgeen voornameljjk den vetten ossen ten goede kwam, waarvan de prjjzen met 5 4 9 centiemen stegen. Ook de prjjzen der stieren en kalveren gingen met een paar centiemen omhoog Na de ramp te Friezenveen. In het dorp Vriezenveon, dat 16 Mei j.l. door brand werd geteisterd, zjjn thans circa 175 perceelen in herbouw. Er zjjn ongeveer 1000 arbeiders van elders werkzaam. Dezen zjjn bjj partioulieren gehuisvest, wonen in keeten of gaan eiken avond naar Almelo. De bepalingen der nieuwe bouw- en woonverordening worden streng ge handhaafd, hetgeen, waar men in Vriezenveeu nogal Alkmaar, 31 Juli. Aangevoerd 8 koeien en ossen f 200 a 260,162 vette kalveren f 40 a 106, per P. 75 a 90 ct., 85 nuchtere kalveren f 8.— a 22, 589 vette schapen f 20 a 28.-—, lammeren 1213 vette varkens, per P. 40 a 50 ct., 26 magere varkens f 16 a 18. Amsterdam 31 Juli. De prjjzen der Aardappelen ■varen heden als volgt Andjjker muizen f 2.— a 2.60, id. kleine f 1.20 a 1.60, id, blauwe f 2.30 a 2.40, Westlandsche Zand f 2.80 a 3.20, id. kleine f 1.a 1.10, Katwjjker ronde f 1.60 a 2.60, id. kleine f 1.a 0.—, id. muizen f 2.a 2.50, Friesche muizen f 2,10 a 2.50, id. kleine f 1.a 1.a 1.40. id. Borgers f 1.70 a 1.90, IJpolder muizen f 1.80 a 2.—, id. blauwen f 1.60 a 1.80, Geld. Kralen f 1.50 a 1.75. Malta Spring f 0.a 0.per kilo. Aan voer 12 ladingen. Amstbhdam, 31 Juli. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 264 runderen waarvan de prjjzen warenvette le kw. f 0.74 a 0.76, 2e kw. f 0.68 a 0.72, 3e kw. f 0.60, 0.66, stieren f 0.a 0.165 melk- en kalfkoeien f 125 a 270, 0 vette kalveren le kw. f 0.— a f 0.—, 2e kw. f 0.a f 0.— 2 graskalveren a f 73 nuchtere kalveren f 8.a f 15, 9 schapen f22 a 23, alammeren f a 582 vette varkens Hollandsche le kw. f 0.46 a 0.48, 2e en 3e kw. f 0.44 a 45, overzeesche en Geldersche le kw. f 0.46 a 0.47, 2een 3e kw. f 0.43 a 0.45, v. ossen f0,0. Kaicpbn, 31 Juli. Boter. Aangev. 846/8 v. van 20 kg., 100.16 samen ruin f25.per f 1.30. Midemblik, 29 Juli. Aardappelen. Groote ronde f 0.85 a 0.90, kleine id. f 0.a 0.Groote Muizen f 1.15, a 1,20. kleine idem f 0.35 a 0.40, blauwe f 1.a 1.05. Aanvoer 1650 manden of zakken. Druk van Herms. Coster St Zoon, Alkmaar. v. van i 8120 Kg. Ze vat f 11.75 10 kg. en 400 stukken van Kg. gold per vat f 20.50 a a 12.50, per kg. f 1.20 a

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6