PERSONALIS Iwan vulpenhouders. Kruger vulpenhouders. Moore's vulpenhouders. Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. N/V Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOONAlkmaar. last van de regeering eeu onderzoek ingesteld naar den toestand van den groentenbouw en hot groentenverbruik in het aan Nederland grenzend deel van Dnitschland Nog deze maand kan omtrent dit onderzoek een voor loopig rapport verwacht worden. Op uitnoodiging van den heer Perio, redacteur van het blad »De Nederlandsche Pensioenpartij'', heeft prof. Trenb zich bereid verklaard tot een openbaar debat over de financieels mogelijkheid der invoering van een alge meen minimum-staatspensioen voor ouden van dagen. Het debat zal schriftelijk worden gehouden in voornoemd maandblad en zoo noodig mondeling worden beëindigd MlndcrhersteUlngs- en Vacantlekolonles. Te 's-Gravenhage werd Zondag de jaarvergadering ge houden van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, onder leiding van den heer H. W. Groeneveld, lid van het hoofdbestuur. Voor ons blad vooral van belang is wat de heer A. 0. Bos, lid van het hoofdbestuur, op deze vergadering mededeelde het hoofdbestuur stond een krediet van f 350 toe, waar voor een huis te Egmond word gehuurd, meubelen wer den gekocht enz,; een paar verpleegsters werden bereid bevonden de verzorging der kinderen op zich te nemen, zoodat op 1 Jnli de eerste uitzending van kinderen uit Baarn, Sappemeer en Doetinchem kon ontvangen worden De resultaten van deze eerste kolonie waren uitstekend, sommige kinderen waren 5 pond, andere wat minder aangekomen (één echter was in gewicht achteruitgegaan), maar allen hadden veel baat gevonden bij het verblijf aan zee. Thans verpleegt het Genootschap een kolonie van kinderen uit Breda en Zutphen, waaraan is toege voegd 1 kind uit Amsterdam. In September volgen nog kinderen nit Alkmaar en Naarden, alles voor den tjjd van vier weken. Do door het hoofdbestuur goedgekourde begrooting zal niet overschreden wordener zal allicht nog een klein overschot zjjn. De heer Bos deelde nog mede, dat de oprichting van een afdeeling Alkmaar verzekerd is en dat een bekend uitgever, die de kolonie bezocht, heeft aangeboden om kosteloos voor het Centraal Genootschap te drukken een brochure met plaatjes, ter wijl hg ook gedeeltelijk op eigen kosten voor de ver spreiding wil zorgen, alles ten einde het Centraal Genoot schap te helpen aan het voor het bonwen van een kolonie huis benoodigd bedrag. Dr. Stolp. Uit Oastricum wordt ons geschreven Tot ons leedwezen en zeker ook tot dat van de ingezetenen onzer naburige gemeente Limmen vernemen we dat onze zeer geachte geneesheer, de heir P. Stolp, zijne veel omvattende doch nimmer door hem te zwaar geachte praktijk nederlegt, en deze gemeente gaat ver laten, om elders de door hem zoo wel verdiende rust te genieten. Zeer hopen wij dat hem nog vele jaren van rnst en gezondheid zullen zjjn weggelegd. Zjjn naam, zjjn leven en zjjn werken zullen nog lang, zeer lang in aangename herinnering blijven bij hen, die zjjn hnlp nooit tever geefs inriepen, die in hem steeds mochten vinden den goeden, vriendelijken dokter. Tegen «lc tuaai-naclilne. Door gebrek aan werkkrachten of om eenige andere reden, hadden een paar boeren te Limmen maaimachines gedurende den hooiljjd gebruikt. De openbare meening noemt dit feit do oorzaak van het bij den heer S. op een laaghartige wijze vermoorden van een paar varkens; 's morgens vond hij de dieren met een opengesneden bnik, de ingewanden eruit, nog levende. Bij den heer M. had men, wetende dat een stuk land met de machine gemaaid zou worden, in dat land eenige jjzeren pennen geslagen waardoor de machine al zeer spoedig onbruikbaar werd, Wen paar voedergewassen. Als straks het rjjpe koren binnengehaald is, denkt men in verschillende streken al weer aan een tweede gewas, dat als groenvoer voor bet vee dienst doet en een zachte overgang moet vormen van de weide tot den stal. Als zoodanig treden vooral op de zand en veen gronden de spurrie en de stoppelknol op den voorgrond. De stoppelknol wil op onze zandgronden uitstekend groeien. Vooral houdt ze van een vochthondenden en vruchtbaren grond. Daar de penwortel nog al vrjj ver den grond indringt, is het zaak te zorgen voor een diepe bouw-voor. Da plant moet tevreden zjjn met het voedsel, dat nog in de akker overgebleven is. Hoe beter dns de voorvrncht verzorgd is, hoe grooter kans de stoppelknol heelt voor een nog voldoende voedsel-voorraad. Vooral zijn knolgewassen dankbaar voor een kali- en stikstofbe mesting. Gewoonlijk zal in de bouwvoor nog wel een voldoende voorraad phosphorzuur en kali aanwezig zjjn, doch mot eon stikstoibemesting wordt meestal spaarzaam gehandeld. Door een gift chili, als direct werkende stikstofbemesting, zal men de plant tot een krachtigen groei aansporen. Voor overbemesting per H. A. pl.m. 100 K.G. uit te strooien is aan te bevelen. Is de herfst- knol als groenvoeder niet te versmaden in voederwaarde moet ze evenwel achterstaan bjj de spurrie, daar de knol een minder gunstigen invloed schjjnt te hebben op geur en smaak van do melk. Spurrie wordt op zandgronden als groenvoer veel verbouwd, 't Is oeu zeer goed voeder voor ons melkveo. Bij gebruik geven de dieren veel en goedo melk. Men zaait per H.A. pl.m. 60 80 L. of 20 a 30 K.G. Hat kleine dunne penworteltje vertakt zich veel maar dringt nibt diep in den grond. Een opzeiteljjke bemesting wordt in den rsgel ook bjj herfstspurrie niet aangewend. Daar nu bjj de teelt van elk voedergewas een groote opbrengst hoofddoel is, is men met het oog op den kor ton tjjd van groei genoodzaakt door overbemesting het plantje tot een krachtigen groei te dwingen. Wenscheljjk is het dan ook den grond te gieren. Nog vlugger zai een gift chili worken, daar deze meststof direct door de plant wordt opgenomen. Wanneer we dan ook bjj het opkomen der plantjes een 100 K.G. chili per H.A. uit strooien zullen we goede resultaten verkrjjgon. W. Waarom de brandweer te Amsterdam soms opgescheld wordt. In 1904 o.a. 7 keer wegens vechtpartjj of twist, twee keer voor aanbranden van het eten, een keer voor een vermisten jongen, die op het dak gevlucht was, een keer voor eene opgeslotene, om hulp roepende vrouw en een keer door oen vergissing van de telefoniste. Ratten op de Belt te Amsterdam. Volgens het Gemeenteverslag te Amsterdam, is ook in 1904 op de belt voortgegaan met het vangen van ratten door middel van honden (fox-terriers), die aan beltwerk lieden behoorden, en met rattenvallen. 4653 ratten werden op die wijze gevangen en onschadelijk gemaakt. Het uitkeeren van eene premie van 5 cents voor elke gedoode rat, welke door die werklieden werd aangebracht, bleef gehandhaafd. Das f 232,65 aan premie's. Ongelukken te Schevenlngen. Een 12-jarig knaapje, dat Zaterdagnamiddag met kame raadjes te Scheveningen in de dninen was gaan spelen, geraakte in een kuil onder afschuivend zand bedolven, en is daarbjj door verstikking om het leven gekomen. Een te hnlp geroepen geneesheer kon slechts den dood oonstateeren. Dinsdagmiddag is te Scheveningen in de damesbaden een jonge dame van 17 jaar, die zich, trots alle waar schuwingen en vermaningen van den badman en de bad- vrouw, te ver in zee had gewaagd, plotseling weggezonken. De badman Toet, die zich het dichtst in hare nabjjheid bevond, zwom haar onmiddelljjk na, dook, doch waar schijnlijk door zjjn zware kleeding in zjjne bewegingen gehinderd, kwam bjj ook niet meer boven. Dadelijk toog men met paard en zwemmers en ljjnen op redding uit eu men slaagde er dan ook in Toet op het strand te brengen. Dadeljjk werden door 4 doctoren en een pleegzuster alle pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten weder op te wekken, welke pogiDgen echter vergeefsoh bleken. Het ljjk der dame, een FiSulein Rotenstein uit Berljjn, is nog niet gevonden. Een premie van f 1000 is daarvoor uitgeloofd. Het V ad. deelt nog mede, dat de dame, die waar- scbjjnljjk de verdronken Dnitsche dame vergezelde, zelf ook in doodsgevaar heeft verkeerd. Zjj heeft haar redding te danken aan twee Utreclitsche dames, die ook aan hot baden waren: de dames O. A. M. en M. Wefers Bettink en aan den agent van politie Moerman, die zich gekleed in zee begaf. Toet was voor de tweede maal gehuwd en laat een vrouw met acht kinderen achter, onder wie nog zeer jeugdige. Automatische lantaarnaanstekers. Betreffende de uitvinding van een toestel tot het auto matisch ontsteken en blusEchen van straatlantaarns door den heer O. O. de Rooy, directeur der gasfabriek te Krommenie, waarover dezer dagen in ons blad bericht word, deelt men ons van andere zjjde mede, dat van der- geljjke automatische lantaarnopstekers reeds verschillende soorten bestaan. De lantaarnopsteker patent Dr. Rostin, de opsteker der Berlin Anhaltische Masohinenbau Actien- gesellschaft, de opsteker patent Handschng, om er uit vele slechts enkele te noemen, werken in den geest als het toestel van den heer De Rooy. Ook werd ongeveer drie weken geleden op de algemeene vergadering der vereeniging van gasfabrikanten in Nederland, gehonden te Amsterdam van 10 tot 14 Juli 1.1., oen automatische ontsteker in werking vertoond, uitgedacht door den voor zitter der vereeniging, den heer Bauduin. De meeBte gasdirecteureu uit ons land waren bjj deze demonstratie tegenwoordig. In hoever de uitvinding van den heer De Rooy uitmunt boven reeds bestaande toestellen, of daarmede overeenstemt, zal moeten bljjken. (N. v. d. D.) Een tekort. Uit Assendelft schrjjft men aan de lel. Naar wij vernemen, zjjn aanzienljjke tekorten ontdekt in de kassen van den onlangs overleden heer L. alhier, secretaris-penningmeester van een viertal polders on boek houder der vereeniging »Het Begrafenisfonds". Men spreekt van duizenden I Het getob te Telsen. Men meldt nit Velsen De beide stoomponteu zijn naar Amsterdam, de Kennemerland'1 om voor de zooveelste maal nog eens te worden nagezien, de »Velsen", om als haar zuster te wordon getransformeerd. Verloting. De uitslag der verloting van het prjjsraadsel, catalogus B. van A. Kreymborg en Co. te Amsterdam is, dat de prijs ten deel gevallen is aan den heer M. Branse Jr., Schontenstraat 3, Hilversum, die telegrafisch van het feit in kennis gesteld werd. Ontvangen werden 1383 goede oplossingen, getrokken werd No. 1048. De oplossing isKreymborg's Heerenkloediugmagazjjn Amsterdam, is je adres of wordt het bjj proefneming. Veefonds te Harlngcarspcl. Den le dezer vergaderde het Bestuur van het Onderling Veefonds te Haringcarspel, voor het opmaken der rekening over de afgeloopen drie maanden. In dat tjjdv&k waren verzekerd 999 rundoren, voor 6 gestorven dieren bedroeg de schade f 744. Zoodat de omslag moest worden bepaald op 75 cent per rond. Herbenoemd tot Hoofd-Ingeland van de Banne Oud- karspel, de heer M. Rootjes Cz. aldaar. Voor hot eind-examen aan de Gerard Adriaan Van Swieten-Tuinbouwschool ts Frederiksoord is o: a, geslaagd 0. Roggeveen van Opperdoes. Op Texel is zeer plotseling overleden de heer Jb. Roe per, sinds vele jaren lid van den Gemeenteraad en laat- steljjk voorzitter der afd. Texel van de Hollandsche Maatsobappjj van Landbonw. Om zjjne welwillendheid had de heer Roeper zich op 't eiland vele vrienden ver worven. Helloo. Getrouwd, 4 JuliPieter Molenaar, te Alkmaar, en Maria Cornelia Oukes, alhier. Geboren, 29 Juli, Dirk, z. van Arie Harder en Maartje Greenw. Overleden, 5 Juli, Jan Timmer, 63 j. en bjjna 7 ui. 13 id., Simon Kabel, 25 j. 21 id., Goruelis Stam echtgen. van Jansje Bakker, 67 j. en ruim 6 m. ëbdaan Geboren, 6 Juli, Anna Maria, d. van Jacob Duin en Afra Maria Blokdjjk. Overleden, 6 Juli, Jaoob Visser, echtgenoot van Klaasje Renoojj, 37 j. 16 id., Elisabeth, d. v. Klaas Vel en Maria Geertruida Gorter, 18 j. Koedijk. Geboren, 10 Juli, Catharina Anna, d. van Jacob Visser en Grietje de Geus. Overleden, 9 Juli, Maartje Klomp, 5 j. 18 id., Dirk Kos 79 j. 18 id., Jacob Klomp, oud 6 j. 20 id., levenloos aangegeven kind van Aria de Groot en van Dieuwertje IJfs. Haringcarspel. Geboren, 5 Jnli, Aagje, d. van Jan Stroet en Jantje Bommer. 15 id., Catharina, d. van Arie Brak en Aagje Kater. 17 id., Geertruida, d. van Jacob Pankias en Catharina Maria Weel. 18 id., Pieter, z. van Pieter van der Stoop en Antje Roozendaal. 20 id., Oornelis Engel, z. van Jan Plak en Aafje van der Laan. Overleden, 1 Juli, Jan Dekker, 4 m., overleden te Heer Hugowaard. 5 id., Arie Bakker, 61 j., echtgen. van Grietje Bood. 16 id., Grietje Witlok, 59 j., echtgen. van Arie Smit. Alkmaar, 27 Jnli2 Aug. Aardappelen f 0.80 a 1.05, 2e soort f 0.a 0.— per 17i/1 halve kilo, blauwe aard f 1.25 a 1.60, per 35 kilo bloemkool le soort f 7 a 9.50, 2e f 2 a 6.50, roode kool f 4.50 a 6.50, andjjvie f 0.50 1.60, sla f 1.25 a 1.75, kropslaf 0.aO.komkommers f130 a 1.80, alles per 100 stuks, snjjboouen f 1.05 a 1.40, allen per 1000, tuinboonen f 0.40 a 0.60, postelein f 0.06 spinazie f 0.—. uien f 1 a 0, alles per mand spersie- boonen f 2 a 3.50, per 50 kilo wortelen f 1. a 2, por 100 bos, roode aalbessen f 7.a 9.— per 100 pond, witte aalbessen f 8 a 8.50, zwarte aalbessen- f 8.50, klapbessen f 5. a 8.50, pruimen f 7.50 a 9. Amsterdam 2 Aug. De prjjzen der Aardappelen «varen heden als volgt Andgker muizen f 2.— a 2.70, id. kleine f 1.20 a 1.60, id, blauwe f 2.30 a 3.Westlandsche Zand f 2.80 a 3.20, id. kleine f 1.a 1.10, Katwjjker ronde f 1.80 a 2.60, id. kleine f 1.a 0.—, id. muizen f 2.a 2.50, Friesche muizen f 2.10 a 2.50, id. kleine f 1.a 1-a 1.40. id. Borgers f 1.70 "a 1.90, IJpolder muizen f 1.60 a 1.90, id. blauwen f 1.60 a 1.80, Geld. Kralen f 1.50 a 1.75. Malta Spring f 0.a 0.per kilo. Aan voer 8 ladingen. Amsterdam, 2 Aug. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 217 runderen waarvan de prjjzen warenvette le kw. f 0.76 a 0.80, 2e kw. f 0.70 a 0.3e kw. f 0.62, 0.stieren f 0.a 0.0 melk- en kalfkoeien f 0a O—, 0 vette kalveren le kw. f 0.— a f 0.—, 2e kw. f 0.— a f 0.—2 graskalveren a f 60 nuchtere kalveren f 8.a f 15, 0 schapen fa a lammeren f a 504 vette varkens Hollandsche le kw. f 0.46 a 0.47, 2e en 3e kw. f 0.45, a 46, overzeesche en Geldersche le kw. f 0.46 a 0.48. 2een 3e kw. f 0.43 a 0.44, v. ossen f 0,0. 2 Aug. Groentemarkt te Broek op Langedijk. Aardappelen: gladblaadjes f 0.60 a 0.90, graafjes f 0.70 a 1.—, ronde f 0.50 a 0.70, Muizen f 0,60 a 0.80, kleine f 0,30 a 0.50, allesper 17j K.G., wortelen f 0.50 a 0.70 per 100 bos, bloemkool le soort f 8.a 14.25 per 100, 2e soort f 1.— a 6.75, roodekool f 4.a 5.50 p. 100. gele kool f 4.50 a 5.50, wittekool 4,50 a 6,—, zilver uien f 3.40 a 0.per 50 Kg. nep 2.75 a 3, Medemblik, 1 Aug. Aardappelen. Groote ronde f 0.85 a 0.90, kleine id. f 0.a 0.Groote Muizen f 1.05, a 1,10. kleine idem i 0.30 a 0.35, blauwe f 1.05 a 1.10. Aanvoer 1514 manden of zakken. Pubmebend. Op de heden gehonden markt van groenten door do afslagvereeniging Beemster, Purmerend on Om streken werden 2 en Aug. verhandeld 0zak tuinboonen 2047400 slaboonen 5800 snjjboouen aardappelen bloemkool komkommors gr. augurken roode aalbessen a 16 ct. per zak. 2238 1000 stuks. 80 >1.25» 1000. 80 1,30mand. 10 ets. per stuk. 1 a 3 ots. per stuk. 7Vi 10 ots. per dubbl. mand. 61/, a 7 ets. per pond. Handel vlug. Medemblik, 2 Aug. Aardappelen. Groote muizen f 1.05 a 1.10, kleine id. f 0.40 a 0.45, groote ronde f 0.85 a 0.90, kleine f 0.— a 0.—, blauwe f 1.a 1.05. Aan voer 1720 manden of zakken, roodekool f 0.a 0. Schiedam, 2 Aug. Ruwe spiritus f 77/8, Moutwjjn vast Distillateurs f 9,50, Beurscommissie f 9.Jenever f 13,50. Spoeling Oommissie f 0,90, Amst. proef f Voorhanden bjj: Drukkorg v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6