stadsnieuws! Gemengd Nienws. king van "ruim vijfhonderdduizend zielen met een weinig foeden wil of door het opdrijven der belastingen ge° wongen, in staat kan zijncijfers die aanduiden dat de Amsterdamsche bevolking een reusachtig opbrengst vermogen bezit. Maar ook de uitgavenstaat bevat getallen, die veel «zeggen. Als men daar kan wijzen op bedragen als f 710,868,63 voor salarissen, algemeene bureaukosten en verdere bijzondere verrichtingen van het gemeente bestuur voor het onderhouden etc. van openbare werken f 3,450,754,035; ongeveer f 1,830,000 voor het armwezen als men daar vindt een bedrag van f11,440,778,155 alleen voor rente en aflossingen der gemeenteschulden, dan begrijpt men dat de Amsterdamsche bevolking hetzij met goeden wil, hetzij gedwongen, ook iets op moet brengen. Deze laatste post van f 11,440,778,15s ver- eenigd uit de 3 kleinere bedragen van f 3,989,792,15J rente van schulden ten name der ge meente f '22,086 annuïteit van schulden van inrichtingen door haar beheerd f 7,428,900 aflossing der gemeente schulden wijzen op eene ontzaggelijke schuld. Totaal f 11,440,778,155. Gemeenteschuld 1) aan het eind van 1903Amster dam f 166,469,900, Haarlem f 7,594,060, Helder f 871,000 Zaandam f 1,176,100, andere gemeenten f 4,359,566,73. Totaal f 130,470,626,73. De schuld voor Amsterdam omgerekend per hoofd bedraagt dus ongeveer f 212; voor Haarlem pl.m. f110 voor Helder ruim genomen f 35voor Zaandam pl.m. f 51 per hoofd Voer de overige kleinere gemeenten zou dit op pl.m. f 12 per hoofd komen, gemiddeld, daar een 15-tal dor pen, waaronder Zijpe, Vlieland, Westwoud, Medemblik e.a. geheel zonder schuld zijn. Zeker eene groote tegen stelling met Amsterdam. Helder heeft blijkens bovenstaande tabel betrekkelijk een geringe schuldenlast, die echter sedert de aller nieuwste geldleening toch ook reeds de millioen gepas1 seerd is. -Nog blijven Haarlem, Helder en Zaandam gelukkig verre bij Amsterdam ten achter. Ook hen zal men ech ter steeds nieuwe lasten opleggen ook zij zullen steeds giooter en grooter worden en de gevolgen zullen niet achterwege blijven. 1) Bij de volgende cijfers zijn niet inbegrepen de door verschillende gemeenten aangegane schulden, waarvan de aflossing plaats heeft bij annuïteiten, die voor Amsterdam bij het uitgeven der leening (1890) een bedrag vertegen» woordigde van f 900,000, en voor de overige gemeenten te zamen van f 444,410. werden bekroond door bet uitreiken der gewonnen prjjzen en het trekken voor de tombola, zoodat elk kind, wel voldaan en wei-doorvoed, (en slotte nog met een aardig prjjsje naar huis ging. Het hoofd der school, de Heer Krjjnenburg, en het personeel met de heeren der Commissie, benevens de dames, die zoo hulpvaardig de kinderen van 't noodige voorzagen, mogen met genoegen op dit welgeslaagde feest terugzien. t an het eiland It leringen. Men schrijft uit Wieringeu aan De Tijd Tjjdens de jaarlijksche kermis is hier nog altjjd een plechtigheid in gebruik, die stellig dagteekent uit de middeleeuwen. Nadat nameljjk op den eersten kermis- middag al heel vroeg de klokken het leest hebben inge luid, begint ten 10 nnr het gebimbam opnienw en be geven vele Wieringers, behoorende tot allerlei gezindten, zich naar de oude Hypolituskerkwaar zjj onder de plechtige tonen van het orgel door eeniee notabelen worden ontvangen. Dan luistert men een weinig naar het orgelspel en verlaat het gebonw aan de rechterzijde in een lange aaneengesloten rjj. Aan den uitgang ont vangt ieder bezoeker een broodje ter groote van 7 a 8 centimeter. Het is een vierkant stokje gebak, alleen aan de bovenzijde wat afgerond en draagt den naam van tnnl. Zulke tulen worden er op Wieringen tjjdens den kermistijd heel wat gegeten. Het is het luxe- of feest- brood der eilanders. Vermoedeljjk is het gebruik ontstaan tjjdens het be talen der koren tiend aan de kerk en is bekend als tnlenmarkl. De kerk ontvangt nu geen tiend meer en betaalt ook niet de tulen. Deze worden bekostigd door een particulier. De tulenmarkers loopen met hun feest gave in de hand over het kerkhof en begeven zich verder huiswaarts. De Hypolituskerk is een oorspronkelijk katholieke kerk, dateert uit bet jaar 1040 en is der bezichtiging over waard. Zij is ter halver lengte aan de koorzijde uit tuf steen opgetrokken, evenals de helft van don toren. Het bovengedeelte van den toren en het middengedeelte van de kerk is van gewonen baksteen, datrert van 1675 en is minder mooi dan het tnisteeuen deel. Eenige jaren geieden was de kerk zeer vervallen, maar zjj is toen, dank zij vooral de milde tnsschenkomst van den bekenden beer P. W. Jansen te Amsterdam, weer gerestaureerd. Een zwart marmeren steen meldt in verguld schrift: »Het is een edele zoo niet de edelste vorm van wel doen die den mensch de gelegenheid opent aan zijn ver» hevenste aspiratiën te voldoen. Door de milde schenking van den heer P. W. Jansen te Amsterdam werd dit kerkgebouw na jaren van vruchteloos pogen in het ge- heele land met een bijdrage van het Kijk c-n Algemeene Synode, in deu jare 1895 gerostaureerd en in den oor- spronkeljjken vorm teruggebracht. Heil den belangloozen gever P. W. Jansen." Schoolfeest te Kgmond aan den Hoef. Donderdag 1. 1. was het een vreugdedag voor de school jeugd van Egmond aan den Hoef. Het jaatljjksche schoolfeest werd gevierd. Bestond dit eenige jaren ach tereen in een rjjtoer met tombola, nu zou het een buiseljjk feest zjjn. Het terrein vóór de sohool was hiertoe afgezet, terwjjl in de school twee lokalen gemaakt waren tot één feestlokaal. Het derde diende tot provisiekamer, waaruit al de maagvorrassingen als grenadine, melk, krentenbrood en z. g. korstjes werden aangevoerd. Te tien uren begon de groote pret. Met gezichtjes, glimmende van blijdschap, trad de jeugd in heur Zondagscbe pakjes de school binnen. En nu ging het op een zingen, eten, drinken en prjjswodstrjjden, dat het een aard had. De laatsten, die op bet afgebakende terrein vóór de school gehouden werden, trokken vele ouders, die het was hun aan te zien innig medeleefden met de pogingen der jonge sportlui, om een p: ijs te winnen. De spelen bestonden voor de meisjes uit draadjeknippen, plankslaan en muiltjeloopenvoor de jongens uit baldragen, zak- loopen en toDnetjes-kruien. Zeer geanimeerd ging het hierbjj toe; ook ontbraken niet de komische momenten, zoodat het belaugstelbnde publiek soms in een schater- lacn uitbarstte. En al deze dingen, afgewisseld door een wanueling door het dorp en de noodige smulpaitjjer, Koninginnedag fe Schagcu. Vrijdag 4 Augustus vergaderde in het N. H. Koffie huis te Schagen de permanente commissie tot viering van den Koninginnedag aldaar. In de plaats van den heer M. Visser, die als zoodanig bedankte, werd tot secretaris der commiss e benoemd de heer H. A. Baron Oollot d' Escnry. De burgerij had voldoende geteekend, zoodat het feest op den bepaalden datum, 1 September, zal plaats hebben, »Lycurgus" verleent hare medewer king. Het slotnummer zal daarom na den parapluie- optocht zeer mooi zijn: grospen van Lycurgus op het kerk plateau en concert van de Harmonie in de onmid- deljjke nabjjhoid op de marktplaats. 2de Coöperatieve. Den 3en had in het N. Holl. koffiehuis te Schagen onder leiding van den heer 0. Asjes de jaarvergadering van deze vereeniging plaats, welke door bjjna 30 van de 162 leden werd bijgewoond. Bjj monde van den heer Jb. Stammes te Anna Pan- lowna bracht de firancieële commissie een lovend verslag nit over het gehouden beheer. De ontvangsten hadden bedragen f 49664,625, de uitgaven f 49034,295, saldo f 630.33. Tot commissaris werd gekozen de heer S. Spaans te Barsingerhorn en bjj acclamatie lot administrateur her benoemd de heer Jb. de Moor te Oudeslnis. Tot leden der financieële commissie werden benoemd de heeren H. Waalboer te Wieringerwaard, J. Jimmink te Zijpe en P. Zwaan te Barsingerhorn Besloten werd tot vorming van een reservefonds van f 1000 vjjf cent te heffen van elke aan de leden te leveren 100 K.G. lijnkoeken. Het overige jaar was de levering 529936 K.G. den weddenschap. Twee heeren, van wie een woonachtig te Leiden, doch uit de omstreken van Appingedam afkomstig en daar zeer goed bekeed, spraken over de kansen van de beide candidaten voor de Tweede Kamer, de heeren Schaper en Sybrandy. Beiden waien hel eens, dat de heer Schaper opnieuw zou verkozen worden. De een, een Hagenaar, was van meening, dat Schaper wel duizend stemmen meer zou behalen dan Sybrandy, maar dit verschil kwam den ander te hoog voor. En daarovor gingen de heeren wedden om f 1000. Bovendien werd de bepaling gemaakt, dat de mijnheer uit Leiden voor elke stem, die Schaper minder dan de 1000 meer kreeg dan Sybrandy f 10 zou moeten terugslaan, doch voor iedere stem, die het verschil meer zou zjjn, f 10 boven de f 1000 zou ontvangen. Men kent den uitslag. De heer Schaper verkreeg 4187, de beer Sybrandy 2818 stemmen; het verschil was alzoo 1369. De Leidenaar bad dus van zijn tegenpartij te ont vangen f 1000 en 369 maal f 10 is 1 4690 en hij beeft dit sommetje in ontvangst genomen. De andere meneer had tegen de betaling geen bezwaar 1 Onschuldig geïnterneerd. Als bewjjs hoe dringend noodig 'n voorziening is in de quaestie van schaüevergoeding aan onschuldig veroor deelden, kan weer eene bljjkcn uit het volgende, dat Anna Db Savornin Lohman in De Hollandsche Lelie" schrjjft »Voor eenige weken riep een ingezetene uit Z., een werkman, mijn hulp in, daar hij gedurende drie maanden onschuldig in hechtenis was geweest en geen schadever goeding kan verkrijgen, omdat de wet dit niet toelaat. Hij verwees mjj voor inlichtingen naar den predikant uit ziju woonplaats, en van dezen vernam ik de volgende bijzonderheden De bedoelde persoon, een zeer oppassend werkman, woonde vroeger te Amsterdam en werd flaar in preventieve hechtenis gezet wegenshet stelen van ten handkar. Zijn besliste ontkenning baatte niet. Drie maanden lang moeet hjj wachten in de gevangenis, vóór hem op zekeren dag de mededeeling gewerd, dat hjj nu wel weer kon heengaanomdat men den waren schuldige had ontdekt. In dien tUBSchentyd had ziju vrouw ten behoeve van haar en haar kleine kindje alles, zegge alles, tot het bed onder haar Ijjf, moeten verkoopen, omdat haar kostwinner in de gevangenis zat... on schuldig. Zich als werkvrouw aanmelden baatte haar niet. Haar man »zat" immers. En wie vertrouwt de vrouw van een »misdadiger'' in zijn huis? Toen nu die man, bniten eigen toedoen, door een dwaling der justitie, drie maanden lang van zjjn vryheid en zjjn eer beroofd, ein delijk onschnldig-bewezen, terugkeerde in de maatschappij wits hij broodeloos in den letteiljjken zin. Vergeefs klopte hjj aan bjj den minister van justitie om schadevergoeding. »De wet laat dat niet toe'', werd hem geantwoord. Pu blieke lieidadigheid moest zich ten slotte ontfermen over dezen man, die geeu schuld heeft aan de maatschappij, maar jegens wien de justitie zondigde door hem onschuldig te laten zitten, drie lange maanden. Eere zy hier gebracht aan de inwoners van Z., waatheen do maa verhuisde, die dank zij bet liefdevol een beroep op hen doen van hun predikant, hot beklagenswaardig gezin met gaven en hulp overstroomden, het voorzagen van beddegoed, kleederen, geld, en den willigen en Hinken we kman blijvend arbeid in hnn midden verschaften Onze stadgenoote mej. T. Bakker, is te Leeuwarden geslaagd voor het examen hooldaote. -De Prins" van 5 Aug. j.l., bevat een foto der groep van de familie Van Foreest te Heiloo en de raadsleden, ge nomen vóór het Baad b us, na de installatie van Jhr. N. Van Foreest als Burgemeester. De foto is genomen door den heer Jonker. Voor het le gedeelto van het Notariëel Staatsexamen is geslaagd de heer H. A. T. Borgman, alhier. reeatdellngen te Alkataar en Omstreken. Sinds eenige dagen zijn in de hoofdstad saamgekomen de deelnemers en -neemsters aan de British- Danish- Dutch Summer Meeting, georganiseerd door mej. W. R. Ott de Vries te Amsterdam, in navolging van een derge lijke bjjeenkomst, het vorige jaar met zeer veel succes te Kopenhagen gehouden. De bedoeling dezer meeting is, de leden in staat te stellen in korten tijd iets meer van land en volk te zien en de nationale toestanden beter te beoordeelen dan voor gewone reizigers het geval is. Mej. Ott de Vries heeft zich de allergrootste moeite gegeven om dit doel te bereiken. En van de meest ver schillende kanten heeft zij daarbij krachtige hulp ont vangen. Eensdeels hebben vele mannen van naam, waaronder ook eenige artisten, zich bereid verklaard voordrachten te houden over speciaal-Hollandsche aan gelegenheden, anderdeels is 't haar mogelijk gemaakt allerlei leerzame uitstapjes op touw te zetten, waarvan de indrukken allicht nog langer zullen blijven dan die van het gesproken woord. In de groote bladen kan men dag aan dag van een en ander de verslagen lezen. In afwijking van andere uitstapjes, die op slechts een deel van den dag beslag leggen, was voor een excursie naar Alkmaar en Bergen de geheele Vrijdag gereserveerd. Met den sneltrein van ongeveer 11 uur arriveerde alhier het gezelschap, groot endeels bestaande uit Denen en Engelschen, bij wie eenige Hollanders, die zeer sympathiseeren met de meeting zooals Ds. Hugenholtz, het Amsterdamsche Raadslid Kamerlingh Onnes en de door haar kennis van Scandinavische literatuur bekende mej. Marg. Meyboom zich hadden aangesloten. Zij werden hier aan het station verwelkomd door enkele Alkmaarsche dames en heeren, die 't zich tot een voorrecht rekenden de vreemdelingen te begeleiden en hun zooveel mogelijk inlichtingen te verschaffen In 't geheel waren er 68 personen. Onder gezelligen kout wandelde men door de stad, steeds bewonderende allerlei oude geveltjes en ook het stadhuis, waarover juist den avond te voren door den Amsterdamschen architect Berlage een voordracht met lichtbeelden was gehouden. Op het Waagplein gekomen wachtte den dames en heeren een verrassing, waarover zij den verderen ganschen dag niet uitgepraat raakten van stadswege bewees men den buitenlanders de aller vriendelijkste attentie, op den toren hunne volks liederen te doen spelen, 't Was alleraardigst daarover de verrukking van de Denen te zien. Zoo onverwacht was deze attentie, dat zij eerst hunne ooren niet goed konden gelooven maar jawel, als zij dan nog weer even luisterden, dan herkenden zij hun geliefd Kong Christian". Midden op de kaasmarkt zijn sommige Denen het lied gaan zingen dat klonk al bijzonder aardig. Overigens had ook voor dit gezelschap de markt de groote aantrekkelijkheid, die zij voor alle buitenlanders bezit. Naar alle détails werd geïnformeerd, alles werd uiterst interessant gevonden, 't Kostte moeite de dames en heeren tot scheiden te bewegen, doch ook nog an dere merkwaardigheden, zooals het Koning Willems huis, het Huis met de Schopjes, de kogel, de Kooltuin, enz. enz. moesten hun worden getoond. Eigenlijk later dan 't op het programma stond aan gegeven, kwam men aan het hotel „De Nachtegaal' waar de lunch zou worden gebruikt. NeeD maar, zoo veel moeite als de heer 11. van der Sleesen zich had gegeven om aan de gasten een schitterende ontvangst te bereiden dat overtrof eenvoudig alles Uit het hotel wapperden de Deensche, Engelsche en Hollandsche vlaggen. En daar binnen waren wonderen verricht. Dank zij de hulp van den heer R Keuter Az. aan wiens talenten als decorateur hier ook hulde zij gebracht was de kolfbaan in een feestzaal herschapen, die een alleraangenaamsten indruk op de bezoekers maakte. Langs de wanden stonden prachtige planten en gewas sen en aan het einde der zaal was als het ware een geheele muur gevormd van groen en bloemen, ge flankeerd door schilden waarop 't „Valkommen" en Wel come' Ook de tafel-decoratie was brillant. Over de geheele lengte waren aangebracht de Alkmaarsche kleuren, hier en daar afgewisseld door roode en witte bloemen, terwijl overal in grooten getale Deensche, Engelsche en Hollandsche vlaggetjes prijkten. Er was maar één roep over den feestelijken, artistieken aan blik en van sommige kanten kwam men bij ons infor- meeren er waren ook journalisten bij het gezelschap naar den juisten naam van hotel en eigenaar, opdat men ook in het buitenland zou weten en er verder rekening mee zou houden, hoe de heer Van der Sleesen weet te recipieeren. 't Is een dag geweest van de allerbeste reclame voor „De Nachtegaal". Aan den lunch waarbij aan de smakelijke gerech ten alle eer werd aangedaan konden verschillendo sprekers niet hun lust betoomen om uiting te geven aan hunne dankbaarheid over de vriendelijke en luister rijke ontvangst te Alkmaar. Doch mej. Ott de Vries, die in alle opzichten een kranige leidsvrouwe bleek, zag zich met het oog op het vertrek van den extra tram naar Bergen verplicht de stroomen der wel sprekendheid te stuiten, 't Was eensdeels wel jammer, want er hoerschte een bijzonder prettige toon aan tafel. Omstreeks kwart over tweeën kwam men te Bergen aan, waar het gezelschap het groote voorrecht te beurt viel onder de hoede te worden genomen van de familie van Reenen. Aldus werd 't voor de vreemdelingen een middag van leerzaam genot. Een aantal schrifturen waren gemaakt in het Engelsch, waarin de hoofdzaken wa en aangestipt van de dingen, die men te zien zou krijgen. Het eerst werden door de in groepjes ge splitste gasten de kerk, het raadhuis en het museum bezichtigd, die hoe kon 't anders de grootste belangstelling wekten. Vervolgens werd door de familie van Reenen een rijtoer aangeboden door de Hoflaan, voorbij de ronde kom, Engs het Hof, door de eeuwige laau naar „de Franschman". Het bezoek aan deze boerderij was ook al een zeer dankbaar nummer van hetja wij mogen wel zeggen, van het feest-pro» gramma. Nadat men te Alkmaar de kaas had te koop zien aanbieden raakte men hier niet uitgeput met vragen over de bereiding enz. Een loonende wandeling werd vervolgens gemaakt langs het Decauville spoor, dat voert van „de Franschman" in de richting van de zee, naar een hoog duin, vanwaar zich een onvergete lijk panorama ontrolde. De vr emdelingen wisten niet

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2