Burgeravondschool Herhalingsonderwij s Anna's huwelijk. No. 94. Honderd en zevende jaargang. Zondag 6 Aug. 1905. te ALKMAAR. Landweer. FEUILLETON. Van Week tot Week. met 4-jarigen cursus De Burgemeester der gemeente Alkmaar herinnert den verlofgangers der militie van de lichting 1897, die bestemd zijn op 1 Au gustus a.s, naar de landweer over te gaan, aan hunne verplichting om zich na 1 Au gustus a s. doch vóór of op 30 Augustus d. a. v. ter gemeente-secretarie aan te melden onder overlegging van hun militair zak boekje. Jongens en Meisjes. 1LK1HMRSCHE COURANT. Inschrijving van Leerlingen aan bovengenoemde in richting voor den cursus 1905/1906 zal plaats hebben op Donderdag, 17 Augustus, voor leerlingen van den vorigen cursus en op Vrijdag, 18 Augustus, voor hen, die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, telkens des avonds van 79 nren in het gebouw der Burgeravond school. Zjj die een bewjjs kunnen overleggen, van met vrncnt het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5.per leerling, f 2.50 voor wien dit te bezwarend is en geheel vrjj voor hen die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoordeeling van Burgemeester en wethouders. Voor zoover er plaats ruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zjj die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen ver zuimen van de school kunnen worden verwjjderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, Juli 1905. JAN DE WIT Dz., lo Burg. VOOR BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter keunis van ouders of verzorgers van kinderen, die dezen tot eene der herhalingsscholen voor jongens of voor meisjes in deze gemeente wenschen toegelaten te zien, dat de gelegenheid tot aangifte daartoe zal bestaan, ook voor hen die reeds in het vorig jaar aan het onderwjjs hebben deelgenomen, van 8 tot en met ÏO Angnstnsa.s.,desavonds van 6—8 are ten stadhaize. Herhalingsonderwjjs zal omvatten o. de IWederlandsche taal b. het rekenen c. het boekhouden, het bandelsrekcnen, het in richten van eenvoudige administratie; d. indien daaraan behoefte blijkt te bestaan de begin selen der Fransche, Duftsche en Elngelsche taal e. de nattige handwerken voor meisjes. Het schoolgeld bedraagt per kwartaalvoor een kind Naar het Duitsch van IDA II O A - E D. DOOR 12) ED. VAN DEN GHEYN. «Toch mooi ik zou ook wel naar Parijs willen," zei Ursnla. Ze zwegen een oogenblik, wat voor zoover Ursnla betreft wel geheel tegen haar gewoonte was. Maar die had vandaag ook zooveel aan het hoofd. »Of ik het ooit zoo ver zal brengen zei de vriendin plotseling met een zwaren zacht. .Trouwen knn je iederen dag. Karei is er altijd nog. En het zon een geluk voor hem zijn," antwoordde Anna, terwjjl ze haar grjjzen reismantel omsloeg. Dat wist Ursnla wel. Ze had er nooit anders over gedacht. Trouwen moet men. En behalve Karei was er geen pretendent voor haar. Willem Hammers beviel haar niet, en zjj was te veel boerin voor hem, dat had zo wel gemerkt. Maar sedert luitenant Normann er was geweest, wist ze hoe de man er moest uitzien, dien ze graag zou hebben. .Anna," zei Ursula, en ze keek ietwat verlegen voor zich, .zul je me eens inviteeren?" Zoo vaak als je maar wilt. Te Berlijn of te Som- merhagen in 't voorjaar en te Ostrau in 't najaar. Je hebt maar belet te vragen." .Belet vragen dat is maar zoo zoo! Inviteer me lieverwanneer wanneer jullie bijvoorbeeld nog meer jonge logé's hebt." Aduu begreep het, maar hield zich van de domme. „Ben je soms bang, dat je alleen met graaf Leopold en mjj, je znlt vervelen?" vroeg ze glimlachend. Ursnla stak haar jnist met een gouden naald de f 1.50voor twee kinderen nit een gezin, geljjktjjdig de school bezoekende, per kind fl.voor elk kind meer, per kind f 0,50. Voor minvermogenden is slechts de helft en voor onvermogenden geen schoolgeld verschuldigd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd by de aangifte het vaccinebewjjs der leerlingen over te leggen. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd 20 Juli 1905. JAN DE WIT Dj., Voorzitter, 1°. Barg DONATH, Secretaris. Het Ontwerp-Werklieden-reglement. I. Dank zij het uitstel van de behandeling der door B. en W. van Alkmaar bij den Raad ingediende ver ordening, regelende de rechtspositie van de werklieden der gemeente ziehier de lange naam, dien men te Alkmaar geeft aan hetgeen men elders kort weg «werk - lieden-reglement" noemt zijn wij nu in staat eenigs- zins d téte reposée de diverse artikelen te bespreken en na te gaan, hoe in andere gemeenten de regeling van hetzelfde onderwerp heeft plaats gehad. In art. 1 wordt voorgeschreven dat de bepalingen van het reglement niet van toepassing zijn op a. hen, die voor korteren tijd dan 4 weken worden in dienst genomen, b. hen, die aangesteld zijn om regelmatig slechts enkele weken per jaar of enkele dagen per week werkzaamheden te verrichten en c. leerlingen. Dit is geheel de Leidsche opvatting. Elders heeft men zich aan de benaming «leerlingen" gestooten en niet geheel zonder grond. Zoo b.v. te Amsterdam, waar een grief der werklieden was, dat op verschillende werkplaatsen jongens worden aangenomen, die niet in de gelegenheid worden gesteld een vak in allen deele te leeren en om daaraan tegemoet te komen is de naam «jeugdige werk lieden" voorgesteld, opdat aan de ouders duidelijk zou blijken, dat de gemeente een opleiding in het vak niet kan waarborgen en zij, indien zij deze voor hun kinderen verlangen, hen niet op jeugdigen leeftijd in dienst der gemeente moeten laten treden. Wij kunnen dit evenwel verder in het midden laten alleen zij nog geconstateerd, dat het schrappen voor Alkmaar van de in de laatste alinea van het Leidsche art. 1 voorkomende zinsnede, die voorschrijtt dat de staat van betrekkingen minstens eenmaal 'sjaars moet worden herzien, kwalijk als een verbetering is te beschouwen. Zooals de bepaling in het Alkmaarsche ontwerp-reglement nu luidt, biedt zij niet den minsten waarborg tegen veroudering van den staat. De uitvoerige artikelen 3 en 4 zijn woordelijk uit het Leidsche reglement overgenomen, alleen met dien ver stande, dat hier het woord «eventueel" is gevoegd voor alle zinsneden, waarin over pensioenen wordt gesproken Hoe lang die artikelen ook zijn, toch wil 't ons voor komen, dat daaraan nog een bepaling zou kunnen toe gevoegd worden en wel deze, dat de werkman een verklaring onderteekent, dat hij van het reglement enz. heeft kennis genomen en zich aan de bepalingen daarvan onderwerpt. Over het nut hiervan zullen wij zeker niet behoeven uit te weiden. In art. 4 wordt gezegd, dat de werkman geen loon arbeid mag verrichten tenzij met schriftelijke vergunning ceintuur vau achteren aan den rok vast. »Och, ik geloof dat je man me zoo nietig en boerin achtig vindt." «Nonsens! Hij is zoowel een goed mensch als een man van beteeken is." «Ja o hemel zoo'n man! Jjj past ook jnist voor hem, Anna. En je hebt het toch altjjd gezegd, dat je hier niet wilde vegeteeren. Je verlangdet naar een groot- scher levenal was het ook niet een van onverdeeld gelnk. Weet je nog, hoo we Byron samen lazen? Een half jaar lang en altjjd heb je geciteerd, dat niets gaat boven een leven onzer kenze." »Och ja, toen waren we dwaze bakvischjes", zei Anna afwjjzend. «Eigenlijk kan men echt fatalistisch worden," begon Ursnla weer, terwijl ze handig en ving het handvalies van Anna inpakte, >als men zoo nagaat hoe jnllie, jjj en je man, bij elkaar zijt gekomen. Hij is toch zeker wel dnizend keer in de gelegenheid geweest om verliefd te worden. En dan zoo'n famenze partij als hjj is die znllen ze hebben nageloopen I Maar hij kon maar nooit tot een beslnit komen. En daar gaat hjj in Novem ber bjj zjjn vriend Kranmer je weet het nog wel? Hoe dikwijls verweet die hem niet, dat de vriend zijner jengd alle uitnoodigingeu voor de jacht afwees en dat het zelfs een heel knnststnk mocht heeten graaf Eberhard eens te pakken te krjjgsn. Ja, bjj gelegenheid van het zilveren feest van Kranmer komt-ie en leert jon kennen, en ontmoet je daags daarna weer op het diner bjj Hammers, waarnaar de Kranmers hem meesleepten. Ik begreep het dadeljjk, dat-ie zich alleen om jon weer te zien liet meetronen. Het was alsof het zoo had moe ten zijn alsof een inwendige stem had gewaarschuwd Wacht nog met trouwen zjj die je hebben moet, heeft het lot nog voor je bewaard in petto gehouden." »Nu, het noodlot kan voor jon ook nog iets in petto hebben," troostte Anna. »Dat willen we hopen 1" zuchtte Ursula oprecht, «maar hij most brnine oogen hebbent" Ze zon zoo graag in dit afscheidsuur haar hart hebben van B. en W. en gedurende den tijd, waarin de ge meente zijn diensten niet behoeft. Is dat niet wat erg omslachtig en wordt daardoor niet noodeloos de toch al niet zoo lichte taak van B. en W. verzwaard In dergelijke zaken zou toch de beslissing kunnen gelaten worden aan het hoofd van eiken tak van dienst, naar wiens rapport zich B. en W. toch zeker meestal zullen gedragen. Over de ietwat zonderlinge redactie van het Alkmaar sche artikel 5 schreven wij reeds in een vorig nummer. Te Leiden heeft men voor het tweede gedeelte van dit artikel het Amsterdamsche model gevolgd en derhalve is dit ook hier geschied. De Amsterdamsche Raadscom missie, die B. en W. aldaar heeft geadviseerd omtrent het door de Commissie van Hoofdambtenaren ontworpen nieuwe werklieden-reglement, heeft zich evenwel niet tevreden gesteld met de bepaling«De werkman is gehouden de hem opgedragen werkzaamheden met ijver en nauwgezetheid te volbrengen en daarbij stiptelijk de hem gegeven bevelen op te volgen", maar zij heett daaraan toegevoegd: «Wanneer hij door onvoorziene omstandigheden verplicht is van deze bevelen af te wijken, geeft hij daarvan zoo spoedig mogelijk kennis op de wijze als in de bijzondere voorschriften voor den tak van dienst, waarin hij werkzaam is, is aangegeven." Een bepaling, waarvoor wel iets te zeggen is. Dat mede-zeggenschap van de werklieden wordt te Alkmaar nog meer dan te Leiden beperkt in art. 6. Daarin wordt namelijk de werkman verplicht schade te vergoeden voor nadeel toegebracht aan hem ter verwer king gegeven grondstoffen, toevertrouwde gereedschappen enz., tenzij hij zooals het Leidsche reglement zegt aantoone dat dit nadeel buiten zijn schuld is ontstaan. Hier wijkt de Alkmaarsche redactie even af; zij luidt: «De werkman is verplicht schade te vergoeden in zoo ver door zijn schuld de gemeente mocht benadeeld zijn." Overigens is dit artikel daar eenigszins zonderling geplaatst en zou de strafbedreiging ook wel tot haar recht kunnen komen in de speciale aan straften gewijde artikelen. Van de regeling van de werk- en de rusttijden heeft men zich in het Alkmaarsche reglement wel wat heel gemakkelijk afgemaakter wordt toch in de eerste alinea van art. 8 daaromtrent niets anders gezegd dan dat deze tijden geregeld worden door het hoofd van eiken tak van dienst, onder goedkeuring van B. en W., met alleen deze reserve, dat de werktijd niet meer mag bedragen dan 10) uur per etmaal, daaronder niet be grepen de gebruikelijke rusttijden. Wij meenden, dat juist een werklieden-reglement in de eerste plaats diende om wederzijds tusschen gemeente en werklieden de rechten en verplichtingen, juist ook ten aanzien van de werktijden, te regelen. Plotseling hebben B. en W. van Alkmaar bij art. 8 het Leidsche reglement, dat zij zoo trouw volgden, in den steek gelaten de beide eerste alinea's werden alleen overgenomen en de drie anderen werden geschrapt zonder daarvoor iets in de plaats te geven, 't Zal wellicht sommigen onzer lezers interes seeren, hoe minutieus dit punt is geregeld door de zoo- even genoemde Amsterdamsche Raadscommissie, zoodat wij de door haar te dien aanzien voorgestelde bepalingen laten volgen uitgestort en haar vriendin in het volste vertrouwen hebben genomen. Maar Anna wilde op dit oogenblik evenmin van die dnideljjke toespelingen iets weten als in de vorige maanden. Het had er veel van, alsof ze met Ursnla over haar dwepen met Stephan Normann liefst niet wilde spreken. Ursula maakte er de gevolgtrekking nit, dat haar schrandere Anna deze dweperjj geheel als zonder eenig vooruitzicht beschouwde en dat was vreeseljjk ontmoedigend. Maar wie wist, boe een dubbeltje nog bon rollen, hoe alles nog zon uitvallen, nn Anna met een bloedverwant van Normann gehuwd was. Er werd aan de denr geklopt, en gravin Leonore kwam binnen. «Klaar? vroeg ze. «En onze Ursnla heeft zoo nog een laatst kwartiertje verpraat met de vriendin barer jengd. üp dit oogenblik barstte Ursnla plotseling in tranen nit, even jammerlijk als zs vöèr de voltrekking van het hnweljjk had gedaan. «Lief kind," troostte Leonore goedig, «je gaat Anna zoo spoedig mogeljjk opzoeken bij voorbeeld in 't voorjaar op Sommerhagen met je broer, niet waar? Onzen neef Stephan Normann, dien je 'Ook kent, znllen wo dan ook inviteeren niet waar?" Ursnla ging voort met weenen. Haar hart was te vol. Maar dankbaar kaste ze de band der onde dame. Hot ontging Leonore niet, dat Anna niet scheen te weten dat nn spoedig afscheid zon genomen worden. Ze begreep evenmin, wat de vreemde, verbaasde, bjjna norsche blik had te beduiden, waarmee Anna baar aanzag, toen za van do invitaties sprak. Zag de jonge vronw daarin misschien een ingrjjpen in haar rechten? Was nn het tjjdstip gekomen, dat men met zjjn woorden voorzichtig moest zjjn, teneinde zich niet onbewnst in de vingers te snjjden? Anna had er echter in 't geheel niet aan gedacht, dat het voortaan aan ha&r was om logé's te Sommerhagen te noodigen. Ze maakte zich gereed om heen te gaan. {Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 5