BIN NE NL AND. Uit de Pers. Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. Afrikaanschen opstand 194,975,800 mk. besteed. Alles te zamen 20,183,221,839 mk. Hoe goed die somman «belegd zjjn, bewjjst het orgaan van hot centrum met het volgende voorbeeld: Volgens de marine- bsgrooting van 1905 is de scheepsbouw waarde van de Doit.sche vloot op dit oogenblik 700 millioen mk., terwjjl er sedert 1872 meer dan 3 milliard aan ten koste gelegd is. Daarbij komt dat de geheele nu nog bruikbare vloot, op 35 millioen mk. na, gebouwd is met geleend geld. De Köln. Volksztg. besluit: »Meer willen wij voor eerst niet zeggen, om de getallen voor zichzelf te laten spreken. Zjj zullen, naar te hopen is, overal hun indruk maken.*' Uitvoer van graan uit Rusland. De Peters- burgsky Listok verneemt, dat de minister van financiën last heeft gegeven, den uitvoer van graan uit de Zuid- Russische havens te beperken. Dit staat in verband met den reeds besproken misoogst in verschillende deelen des lands, die Rusland dwingt een groot deel van den graan voorraad voor zich zelf te houden. Het Petersburgsche blad legt er overigens nadruk op, dat het besluit van den minister geen volkomen verbod van uitvoer beteekent, maar enkel een verstandige beperking er van. De hongersnood in Spanjt Eiken dag komen nieuwe berichten betreffende den hongersnood in Spanje, en het eene is al verschrikkelijker dan het andere. De bevolking is vreeseljjk opgewonden en tot alles in staat. De menschen schromen niet de ergerlijkste misdaden te begaan, want, zeggen zij, wanneer wij in de gevangenis komen, krijgen wp tenminste eten." De gevangenissen zijn dan ook overal meer dan vol. In de omstreken van Se villa worden alle schapen gevangen en naar de sfad gebracht, waar bet vleesch in de straten verkocht wordt. Te Valago zijn benden van hongeronde veldarbeiders de stad binnengedrongen. De regeering zendt weliswaar troepen naar de bedreigde steden, doch geven dezen geen strenge bevelen, uit vrees, de bevolking nog meer op te winden. Het aantal arbeiders, dat in de omstreken van Ossoena op het platteland rondtrekt, wordt op 5000 ge schat. Velen zijn met geweren gewapend. Aanslag op de keizerin van China. Uit Tientsin wordt gemeld, dat op de keizerin van China een aanslag is gepleegd, toen zij op weg was naar het zomer paleis buiten de noordoostelijke poort. Da dader was als soldaat verkleed, hij werd door soldaten met de bajonet doorstoken. De keizerin, die in een draagstoel zat, kreeg ge n letsel. Een tragische dood. Een jonge Amerikaanscbe schilderes, Miss Dnnlap Huuter, nit Philadelphia, is te Morlaix (Pr. dep. Finisterre) waar zjj vertoefde, door den opkomenden vloed overvallen op de rotsen, waar zjj zat te schilderen. Zij was een goede zwemster en sprong in zee om naar land te zwemmen, maar zjj stiet met een voet tegen een rots en verwondde zich zóózeer, dat zij zich niet meer kon bewegen. Toen er hulp kwam, was het arme meisje reeds dood. Voor reizigers in Duitschland. Een groote verbetering zal gebracht worden in de Duitsche spjjs- wagens in de spoortreinen. Ieder die ze kent zal weten dat niettegenstaande het comfort dat men er aantreft, toch van rustig dineeren weinig sprake is en menigmaal eon onverwachte schok spjjs of drank op een gansch andere plaats te land doet komen dan waar men ze graag hebben wilde. Daarom had de spoorweg-directie te Berl jjn voorgesteld de nieuwe restauratierijtuigen te voor zien van de Drio-assige draaibare onderstellen, waarvan ook de slaapwagens voorzien zijn, en waardoor een veel rustiger gang verkregen wordt. Volgens de Berljjnsche bladen heeft thans de minister van openbars werken Von Budde hierin toegestemd en zal dus deze verbetering geleidelijk worden aangebracht. Het nieuwe Kabinet. Meerdere bladen wijden thans artikelen aan liet nieuwe Ministerie. De bladen van vooruitstrevende richting noemen de keuzen van den heer Goeman Borgesius bij de samenstelling van het nieuwe Kabinet zeer gelukkig. Het Vaderland verwacht dat met de in werking treding van het Ministerie, een eind zal komen aan de apoli tiek", waaraan ons land in de laatste jaren nogal druk heeft gedaan. Wat betreft de personen der ministers, zij kunnen de toets der critiek zeker volkomen door staan, en op voorloopig vertrouwen hebben ze volkomen recht. Of dat voorloopig vertrouwen, zoo gaat het blad dan voort, bestendigd zal blijven,zal afhangen van hun daden. Doch men zij goedsmoeds. Het zou ons verwonderen, zoo niet het gemeenschappelijk program van vrijzinnig democraten en Unie-liberalen leidraad ook voor dit mi nisterie bleek. Van een Kabinet, door den heer Borgesius geformeerd, valt dit te verwachten. En het zal met een regeerings-program, waarop geen der essentieele punten van het Amsterdamscli verdrag ontbreekt, reeds aan stonds zich een hechten aanhang in den lande verzeke ren, terwijl van vrijzinnige zijde geen ernstige tegen kanting te verwachten is. De oud-liberale Kamerleden immers zagen een, mis schien meer dan een, hunner geestverwanten in het Kabinet opgenomen en ook van hen mag dus loyale medewerking worden verwacht, al zou ook dit Ministerie op enkele punten iets verder gaan dan een zuiver oud liberaal Kabinet noodzakelijk zou achten. Om den steun der sociaal-democratische Kamerleden zal zeker niet gebedeld worden; waarjzij principieel op treden, zal men hun principieel hebben te woord te staan. Zijzelven moeten het voor hun kiezers maar ver antwoorden, zoo over hun tegenkanting een Ministerie struikelen mocht, dat voor de ontwikkeling van ons staatswezen in democratischen en vrijzinnigenjgeest het beste is, wat voor dit oogenblik bereikbaar blijkt. Rest nog te raden naar de houding der rechterzijde. Principieele oppositie zal welkom zijneen wegbergen van overtuigingen de grootste ramp die een Parle ment kan treffen wenscht niemand. Noch behoeven de punten der degens gekurkt te worden. De eenige eisch, dien men stellen mag, is die der loyauteit. Wordt deze vervuld, dan zal ook het vrijzinnig bewind met zijn tegenstanders-in-beginsel het op menig punt van practische politiek wel eens kunnen worden. Ook de schrijver van de Haagsche Brieven in de Zaanlandsche Courant noemt de keuze van den Kabinets formateur een gelukkige. Juist het optreden van de heeren Van Tets en Van Raalte in het Ministerie, zoo schrijft hij, geeft er een ongemeene politieke beteekenis en groote kracht aan. Immers, de heer Van Tets behoort tot de oud-liberale groep en Mr. Van Raalte is een der steunpilaren van de vrijzinnig-democratische partij, waartoe ook de heer Veegens wel gerekend pleegt te worden, maar deze was sedert geruimen tijd uit het partijverband ge treden. De heeren Rink en Fock, de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Koloniën, zijn leden van de Liberale Uniefractie en de eerste is een der vaders van het kiesrecht-rapport der L. U., waarvan het blanco-artikel uitvloeisel is te achten. Mr. Rink is een der warmste strijders voor de evenredige verte genwoordiging. De heeren Cohen Stuart, De Meester, Staal en Prof. Kraus zijn allen onverdachte voorstan ders van de vrijzinnige beginselenmaar mannen zonder politieke antecedenten. Men vindt derhalve in het nieuwe Kabinet al de nuances van de linkerzijde de socialisten uitgesloten terug. En in dit concentratie-karakter ligt m. i. de kracht van de combinatie. Mr. Borgesius heeft op schitterende wijze zijn ideaal en dat van zijn ambt genoot, Mr. Piersen, bereiktde samenwerung van de geheele liberale partij is bekroond met 't tptreden van een Ministerie, waarin alle fractiën van dt linker zijde, voor zoover zij als liberalen worden beschouwd, zijn vertegenwoordigd. Als basis van het beheer der nieuwe bewindslieden, meent de briefschrijver zal gekozen worden het concen tratie- of coalitie-program van Amsterdam, op 21 Jtnuari aldaar door de Liberale Unie en de Vrijz.-dem. partij als richtsnoer voor de naaste toekomst aangenomen. De strijd van dezen zomer is nu wel ten einde, maar de briefschrijver meent dat de nieuwe toestand ons verre van vrijwaart voor nieuwen strijd. Zoolang de mannen, die zich, met groote opofferingen voor 't publiek belang naar het mij voorkomt, hebben laten vinden om aan de groene tafel plaats te nemen, zich buiten de neutrale zone bewegen en met hun groote talenten, die zeker door allen zullen worden erkend, voorstellen doen, waaraan geen staatkundige zijde is te ontdekken, zal 't wel gaan. Doch een Kabinet, onder omstandigheden als de tegenwoordige, als gevolg van een feilen stembusstrijd, op voordracht van een erkend partijleider, ontwerper van een beslist vrijzinnig pro gramma, opgetreden, kan zich op den duur niet geheel losmaken van de politiek. Er zullen op financieel en oeconomisch, op electoraal en onderwijs-, op defensie- en koloniaal gebied op den duur voorstellen van deze kundige mannen mceten ko men,die stellig vierkant zullen indruischen tegendatgene wat de nu aftredende ministers en de vroegere meerder heid in de Tweede en de tegenwoordige in de Eerste Kamer, wenschten en nog zullen blijven beschouwen als 't meest in het belang van ons volk. Zoodra men op dit terrein den voet zet en dat kan niet lang uitblijven komen de groote moeilijk heden. Het oordeel over het Ministerie der anti-revoluüon- naire bladen klinkt minder optimistisch dan dat der reeds door ons genoemde. De Rotterdammer (anti-rev.) komt tot het besluit dat er gevaar bestaat voor een «afzakken naar den radicalen en half-socialistisclien kant." Het blad is bovendien vm oordeel, dat al spoedig zal ontstaan een drijven naar het algemeen Kiesrecht. Van zulk een nuttelooze en dwaze kiesrecht-agitatie, zegt het blad, kan Nederland dan een paar jaren «plei- zier" hebben. Terwijl intusschen eene goede sociale wetgeving in christelijken geest zal stilstaan. Waarlijk, de belangen van ons vaderland zijn door den ruil van het christelijk kabinet tegen deze acht a negen zet-ministers van mr. Borgesius niet aan betere handen toevertrouwd, dan zij nu vier jaren achtereen waren. Laat ons hopen, dat een gezonde reactie tegen even tueels- radicalistische propaganda van het nieuwe «ministerie" nog den verstandigen, nuchteren, dege- lijken aard zal toonen van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk. Niets is voor volk en vaderland meer verderfelijk en heilloos dan het radicalisme op politiek en maat schappelijk gebied. Op politiek terrein doodt het de toepassing der eenig goede, schriftuurlijke staatsrechterlijke beginselen. Op maatschappelijk gebied vermoordt het handel en industrie, ja eigenlijk heel het sociale leven. De Nieuwe Provinc. Groninger (anti-rev.) komt tot de conclusie, dat uit de troonrede en debatten moet blijken in hoeverre het nieuwe ministerie de vrucht is van een compromis. En voorts zegt het blad Nu heeft het nog veel overeenkomst met een proef ballon. Men zal 't eens zoo probeeren. 't Valt niet te ontkennen, dat hierdoor een zeer moei lijke toestand geschapen is, en dat het nieuwe minis terie voor een zware taak komt te staan, vooral als het zelf leiding geven wil en niet afhankelijk wil worden van een of meer groepen in de Tweede Kamer. Voor het laatste gevaar staan we nog altijd bloot. De ministerieele crisis is wel opgelost. Maar men zou kunnen zeggen: de politieke crisis is gebleven. Strijd onder de socialistische voormannen. Mr. P. J. Troelstra ligt in den laatsten tijd wat overhoop met sommige voormannen in de partij, waartoe hij behoort. In Het Volk heeft hij van dien kant Frank van der Goes was hun woerdvoerder vrjj harde woorden moetan faooren, maar wie met Troelstra begint moet maar weten wat hij doet: slaat men hem, duchtig slaat hij weer. Scherpe debatten zjjn bjjna altijd een amusement voor het publiek, dat er buiten staat. Zoo wordt zeker ook het twistgeschrijf tosscheu do heeren Troelstra en van der Goes door velen met graagte gelezen. Dat ligt voor de hand mits men zien nu maar wachta voor het trekken van conclusies, die niet deugen. Er zyn al bladen geweest, die eonigszins triomfantelijk hebben uit geroepen: »Kjjk 't daar eens zonderling toegaan in de S. D. A. P. Dat zijn na je hervormers, ze zitten mekaar in 't haar!" Dat is niet zeer schrander. Juist het karak ter van de mannen der S. D. A. P. brengt mee, dat zjj maar niet blindelings voortsjokken aan een leiband eu er ee« eigen meening op nahouden, wat niet uitslnit dat zij, als 't er op aankomt, alles ter zij weten te zetten voor het beginsel, dat hen vereenigfc. Als er onder de belijders van zulk een beginsel met wat wsjjving was wel, dat zou op z'n minst al heel onnatunrljjk zijn. De beer F. van der Goes heeft nn weer den heer Troelstra in Het Volk geantwoord. Het slot van zijn betoog moge in dit Pers-overzicht plaats vinden Gjj knut uwe beschuldiging niet, meenen, eindigt Troelstra, omdat gjj miju eventueel heengaan beschouwt als de grootste ramp voor de partij. Met zijn verlof: een nog gtootero ramp noemde ik zjjn bljjveo op de voorwaarde, die der paitjj geweld aandoet. Volgens mijne opvatting was de eisch van Troelstra, dat. de party vin het gebeurde op het congres van 1905 niet zal berusten" een heersebznehtige niting. Daarom heerschzuchtig, wijl hij dreigt met het neerleggen van zijn werkzaamheid, wanneer men zijn zin niet doet. Niets ter wereld kan ongedaan maken, dat dit door Troelstra is geschreven. Evenwel getroost ik mij alle hatelijk heden der kolommen in tweeden termijn, indien blijkt dat Troalstra de onhoudbaarheid van zijn eisch heeft ingezien zoo zelfs dat hjj zich niet meer kan ver plaatsen in de heftigheid van het oogaublik dat hem aldus deed schrjjven. Ik weet wel dat 't alleen mijn vlistigheid" en «onbeschoftheid", mjjn vdnfheid", m|jn «benepenheid", mijn «kleinheid" is geweest die mij aldus deden lezen. Het was alles van mij slechts «leugen", «laster", «verdachtmaking". Het zjj zoo mits dan de groote ramp dat wij Troels6ra verliezen worde afgewend, en ook het grootere ongeluk, dat wij hem behouden op die conditie. Mjj geve de wer kelijkheid ougeljjk op deze wjjze, dat niemand van mjjn lezing een woord meer verneemt. Troelstra triomfeere door nu niet en nooit niet zich op deze manier in verdenking te brengen. Hij zal dan niet slechts ons, hjj zal zich zeiven hebben overwonnen, immers de moeiljjkste van alle zegepralen. Zjjn be roemde zweep als een instrument óók tot zelfkastijding aangewend: welk meer stichtelijk tafereel van eigen nitmuntendheid zou hjj ons knnnen voorhonden? Zeg ik dit om een ordenteljjk slot? Neen, het is mjjn overtuiging dat Troelstra in een duistere, booze stemming heeft verkeerd. Dat hjj, ontwakende, niet meer herkent de inderdaad foeileeljjke krabbels van zijn door hartstocht bevende hand. Houdt men hem de photographie voor van zijn door hartstocht ontdane trekken hg wijt het aan moedwil van deu opne mer Ontwakende, klopt hjj mg op den schouder en zegt: neem die malligheid toch terug. Ja Troelstra! ik neem het terug, ik verscheur de prent, de caricatnnr zegt ge terecht maar bjj don Hemel, den onze! man, zoo waart gel He hondsdagen en de politiek. De Haagsche briefschrijver van De Standaard geeft uiting aan een gedachte, die zeker al «aak bjj vele anderen is opgekomen. Hjj zon de Grondwet zoodanig gewijzigd willen zien, dat de periodieke Kamer-verkie zingen in de maand Januari vielen. De winter maent hjj is de tjjd voor de politiek. Een beetje warmte door de politiek tegenover de koude van buiten zou geen kwaad doen. In Jannarie verkiezing, in April opening der Staten-Generaal. Vóór het zomer- recéa zouden de beide Kamers kunnen geconstitueerd zjjn, om half September aan den parlementairen arbeid te kunnen beginnen. Wat zou daartegen in te brengen zjjn Naar het mjj voorkomt, heeft een dergelijke wijziging van de Grondwet meer waarde dan een blanco-artikel, dat in ruzie geboren sleohts ruzie zal voortbrengen. De beide zomermaanden Juli en Augustus konden alsdan werkelijk rust en ontspanning geven in de politek. Zooals 't thans is, gaat 't verkeerd, is hot politieke onweer nooit van de lucht en gaan «da zonen van hetzelfde vaderland" al meer als grimmige tegenstanders, die elkaar 't licht in de oogen niet gunnen, tegenover elkander staan. Bjj een regeling als hier aangegeven kon de komkommertijd ook voor onze courantenweer in volle eere hersteld worden en konden de redacteuren e6ns behoorlijk ait- blazen. Dat zou voor hun temperament, voor hnn kijk op de dingen, waarlijk niet kwaad zijn. H. M. de Koningin heeft de afgetreden Ministers en hunne echtgenooten uitgenoodigd Vrgdag 18 dezer ten paleize Het Loo te komen dejenneeren. De nieuwbenoemde ministers zyn gisteren voormiddag naar Het Loo vertrokken, ten einde in handen van H. M. de Koningin den ambtseed af to leggen. Dit g^. sohiedde ten overstaan van den Directeur van het Kabinet der Koningin. De departementshoofden waren bij deze audiëntie niet in ambtsgewaad, maar droegen rok en witte das. Alvorens de nieuwe ministers te beëedigen had H.M. de Koningin nog een onderhoud met de ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie, met wie H. M. nog jeen besprekingen had gehouden. Nn de leden der Tweede Kamer mr. D. Fock, mr. E. E, van Raalte en mr. F. Rink tot minister zijn benoemd, miet er een nieuwe verkiezing plaats hebben in de dis- tritten Rotterdam I, Rotterdam V en Arnhem; alle drie geroemde heeren wenschen geen nieuwe candidatnnr voor het Kamerlidmaatschap te aanvaarden. Vsor de betrekking van architect bjj het «Hoogheem raadschap der uitwaterende sluizen in Kennamerland en Westlriesiand," te Edam vacant geworden door het overigden van den Heer A, H. D. Rups, aldaar hebben zich neer dan dertig sollicitanten aangemeld. De iegen gisteren uitgeschreven vergadering van den gemeeattraad van Amsterdam kon wegens onvoltalligheid niet doorgaan; ze is verdaagd tot Vrgdag. Hollandsche Maatschappij van landbouw. Den 15en vergaderde de atd. Schagen en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Besloten werd het schrijven van het hoofdbestuur inzake Kaas- contróle-stations op eene volgende vergadering nader te behandelen. De gewone jaarljjkache rammonkeuring zal dit jaar den 4en October gehouden worden met dezelfde prjjzen on commissies als het vorige jaar. Op de algomeene vergadering te Vianen zal gevraagd worden het volgend jaar de algemeene vergadering en de tentoonstelling te Schagen te houden. De beschrijvings brief leverde geen stof tot. nadere bespreking op. Als hoofdbestuurslil voor Noord-Holland zal de heer J. Zijp Hz., te Wieringerwaat d, worden aanbevolen. Tot afgevaar digden voor dt algecneene vergadering werden gekozen de heeren G. A, J. M. de Gier enJ.de Veer: tot plaats vervanger de hetr 0. Nobel. Tot afgevaardigde voor H. N. Kwartier werd voor 1905/06 gekozen do hoer J. Buis; tot plaatsvervanger de heer K. Blauboer. In de plaats van de heeren 0. Bijpost en K. Blaauwboer (niet herkiesbaar) werden tot bestuursleden gekozen de heeren G. Nobel, te Schagen en C. Koojj, te Harenkarspel. Yoor de voorge nomen tentoonstelliug in 1906 zal een waarborgfonds worden gesticht. Met applaus werd de mededeeling aan gehoord, dat de raad der gemeente voor die teatoon- stelling f 700 subsidie had toegestaan benevens f 500 voor het waarborgfonds. Hen afscheid. In de iongste zitting van den gemeenteraad van Hoog woud werd afscheid genomen vau het Raadslid, den heer Vol. Na afhandeling der agenda stond de voorzitter op en zeide: »'t Is nn de la&tste zitting die Klaas Vel heeft bijgewoond. Zoodra de nieuwe beëedigd zijn (tot den heer Vel) is jouw werk at. 't Is al 37 jaar geleden, Vel, dat wij met elkaar begonnen de gemeentebelangen te behartigen. Of we 't goed deden? 'k weet het niet, dat moeten wij ook niet zeggen, dat moeten de burgers doen. Maar jij hebt ja bast gedaan, Klaas Vel", vervolgde de voorzitter «en goeie wjjn behoeft geen krans; ik hoop dat het in je verder leven goed mag gaan!" De andere raadsleden verklaarden ten volle met deze woorden in te stemmen. De heer Vel dankte op hartelgken toon voor do wel willende woorden hem gewjjd. Winkeliers te Schagen. Dinsdag hield de «Winkeliersvereeniging" te Schagen hare eerste algemeane vergadering in de 0érè3. De eerste twee vergaderingen toch waren slechts als voorloopige bijeenkomsten vau geooodigden te beschouwen. Van de 115 leden, die de vereeniging telt, waren er 40 aanwezig. De ontworpen statuten en het hnishoudeljjk reglement werden na een paar kleine wijzigingen goed gekeurd, Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Raat, J. Koster, Oh. H, Th. Scbmalz, J. B. Keet, C. Burger, L. J. Roggeveen, H. P. Caarls, 0. Mantel en J. Rotgans. Van dezen werd de heer P. Raat door de ver gadering tot voorzitter gekozen. Aan het bestuur is overgelaten de overige fnnotiën onderling te verdoelen. Het Hngelsche eskader te IJmulden. Onder de „Laatste Berichten" in ons vorig nummer is reeds melding gemaakt van de aankomst van het eskader te IJmniden. In afwachting van hetgeen een onzer, die heden naar IJmniden is gereisd, over het eskader morgen zal hebben mee te deelen, laten wij hier volgen, wat het Hbl. over de aankomst meldt: Tegen tien uur werd van de „Semaphore" de nadering van het eskader geseind. Een kwartier later deed een breede rookstreek in het westen iets ten zuiden de BritBche vloot vermoeden en door den kjjker waren inderdaad de masten reeds te zien, een warnet van staken leek het. De pieren liepen vol menschen, toen tegen half eif de flauwe omtrekken van de schepen in de voorste linie zichtbaar werden. Uit de haven stoomen bevlagdé stoombooten met kjjklustigen. Mooi was het oogenblik toen de Britsche schepen wendden en met volle kracht recht op de kust aan- sfoomden, zich toen in de volle breedte opstelden en de reusachtige bouw daardoor op zjjn best uitkwam. De donkergrjjze gevaarten staken dof af tegen de schalks tintelende zee. Voornitgaan zag men ze niet, maar ze werden gestaag grooter, ze groeiden elke seconde totdat voor slle schepen ca een vlaggesein op hetzelfde oogenblik een schnimkopje opspatte en ze even groot bleven. De vloot was geankerd, de schepen wendden en gaven hnn flanken te zien. Zoodra de vloot geankerd was begaf luitenant Prillevitz zich naar de „Exmouth" om den admiraal te begroeten en hem de diensten der Ned. Marine aan te bieden. Te een uur ging de schout-bjj-nacht den Britschen Ad miraal een welkomstbeziek brengen. Admiraal Wilson had daartoe alle vlagofficieren van zijn eskader aan boord van de „Exmouth" vereenigd. Schout-bij nacht Sweerts de Landas Wyborgh was ver gezeld door den chef van zyn staf, overste Hoven en zyn adjudant. Later op den middag beantwoordde de Britsche admiraal het beleefheidsbezoek. IJmniden was volgeloopen. Elke trein bracht meer menschen aan; de haven stond zwart hoewel daar van het Britsche eskader niet veel meer te zien was dan de schoorsteenen der schepen eu de masten; men verge- noegde zich met het zien binnenstoomen van de zwarte torpedobootvernielers, die dadeljjk na de officieele be groeting de ankers hadden gelicht om zich te begeven naar hnn aanlegplaatsen voor de kleine sluizen. Er was aan boord van de „Evertsen" één roep vau •bewondering voor de correcte wjjze, waarop de Britsche vloot over anker ging. Toen het sein was geheschen aan boord van bet admiraalschip, kwamen tegeljjkertjjd alle schepen voor anker. 's Avonds werd het bjjzonder levendig in IJmniden, toen op de vloot de officieele bezoeken gewisseld waren. Van de Britsche schepen kwamen stoomaloepen, roei- booten en zeileloopen naar den wal en trokken veel be- kjjks in de haven. Officieren voor het meerendeel in burgerkleeding liepen IJmniden binnen, of gingen verderop het land in; de post werd naar land gebracht, er werden levensmiddelen gehaald en dit alles vond grage toeschouwers. Niet allen zagen met onverdeeld genoegen de levensmiddelen innemen. Door den Britschen vice-cocsnl was een soort aanbesteding uitgeschreven, waarnaar de IJmnidensbhe leveranciers te zamen hadden medegedongen. Naar zjj vertelden was echter behalve dat hun prjjzen te hoog waren een Amsterdamsche firma hnn voor ge* woest door een vertegenwoordiger naar Londen te zenden en daar de zaak af te handelen. Doordat de IJmnidensche leveranciers dit eerst laat vernamen en tot dien tijd iu de verwachting loefden dat ze goede kans hadden de levering te krjjgen, zoodat ze reeds bestellingen hadden gedaan, zitten ze nu vrijwel in het nauw. De groote toevloed van bezoekers zal echter voor hen ongetwijfeld veel goed maken. He tractementsverhooglng der postboden. Men scbrjjft ons: In Uw laatste driemaal 's weeks verschjjnend nummer vermeldde U de tractementsverhooging van een paar post boden. Deze verhoogingen zjjn algemeen; er zjjn over 't gansche land een aantal bigde, echter ook een aantal teleurgestelde plattelandspostboden, en ook er zyn bljjde, zeer bljjde, dat zyn zjj voor wie de verhooging een ware verrassing kan heeten, en toch de tevredenheid niet deelachtig werden omdat, ja, omdat zjj gevoelen dat zjj meer hebben gekregen dan anderen, die het evenzeer, ja soms meer dan zjj zelf verdienen. O, dat toch alles ter wereld teleurstelling baart, zelfs het best bedoeldeWant alreeds direct laat het zich aanzien, dat misstanden worden weggenomen, maar tevens nieuwe misstanden worden geschapen. Invoer van vee alt Nederland In Duitschland. De Köln. Ztg. komt in een artikel over de duurte van het vleesch in Duitschland tot de volgende slot som «Er bestaat altijd een zeker gevaar voor epidemie, wij zijn de laatsten, die dit zullen ontkennen; maar indien nu reeds Russische varkens in bepaalde hoeveel heid worden toegelaten, kan men toch niet inzien, waarom een verhooging van dit contingent voor juist dezelfde slachthuizen nu plotseling een bijzonder gevaar voor epidemie zou meebrengen. En wanneer tegenwoordig herkauwende dieren uit Oostenrijk-Hongarije en Dene marken onder bepaalde voorwaarden worden toegelaten, zoo is niet te begrijpen, waarom onder dezelfde voorwaarden de invoer uit Nederland niet even ongevaarlijk zou wezen. Feitelijk zijn alle deskundigen het erover eens dat de tuberculineproef in de quarantaine-stallen, gelijk zjj op het Deensche vee wordt toegepast, bijna heelemaal niets bewijstwaarop het aankomt, is op een zoo spoedig mogelijk slachten van de dieren, zoodat zij met ander vee heelemaal niet in aanraking komen. Bijna alle groote slachtstallen hebben afzonderlijke afdeelingen yoor Sperr- vieh, zoodat het ingevoerde vee met het inlandsche heelemaal niet in aanraking behoeft te komen. Voor de Rijnprovincie stellen wij voor dat een bepaald contin gent varkens uit Nederland voor de voornaamste slachthuizen, waar afzonderlijke afdeelingen aanwezig zijn, wordt toegelaten en dat weder de invoer van rund vee voor onverwijlde slachting in bepaalde slachthuizen wordt toegestaan. Deze maatregelen zijn noodig en wel zeer spoedig. Men moet den Duitschen landbouw een zekere grensbescherming toestaan, maar deze mag niet zoo ver gaan dat de volksvoeding er onder lijdt." Zou het niet tijd worden, dus vraagt naar aanleiding van dit artikel de N. R. Ct., dat men van Nederlandsche zijde, steunende op wat de openbare meening in Duitsch land zelf verlangt, bij de Pruisische regeering aandrong op toekenning van dezelfde rechten als Denemarken, Rusland en Oostenrijk reeds genieten? Brand. Te Borgerbrng is afgebrand de boerenplaats, bewoond door den heer Jn. Eriks. Hooibroei is de oorzaak van den brand. De boet naast het perceel is behouden gebleven, overigens is bijna alles verbrand. Kermis te St.-Fancras. De burgers van St.-Pancras, die er van wilden genieten, konden Maandag en Dinsdag van deze week feestvieren, het was er die twee dagen kermis. Heel druk was het niet, een paar kramen, wat stalletjes en een draaimolen, toch waren er beide middagen nogal aardig wat menschen op de been. De jeugd hield aardig en genoegeljjk beide dagen tot laat in deu nacht kermis, en de ouderen genoten met hen mede. Uit Waard en tiroel. In de polders Waard en Groet, zyn landbouwers, die al hun granen al binnen hebben, zelfs al een groot ge deelte hebben uitgedorsoht en afgeleverd. Nimmer te voren, was men half Augustas zoover gevorderd ais thans. In 1868 was het graan wel rijp, het binnenhalen hield toen echter veel langer op, en met 't dorschen was men den gaheelen winter bezig. Overal gebrek aan goed drinkwater. Er is thans te Hoofddorp en in de overige deelen

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2