Nieuw st ij dingen. Gemengd Nieuws. is dit evenzoo, en de heer Beckett heeft op het Pers congres te Luik doen uitkomen dat het waken voor de eer der courant niet alleen berust bij den hoofd redacteur of den uitgever, maar een plicht is van eiken er aan verbonden journalist. Goede, ware journalisten zullen dit ook nimmer uit het oog verliezen, maar volgens de wet is elk, die de gelegenheid krijgt of zich schept, om een blaadje te laten drukken, journalist. Als voor deze allen een wette lijk verschooningsrecht werd erkend, zou men groot gevaar loopen dat er pseudo-journalisten komen, om dat recht te gebruiken als dekmantel voor allerlei op lichterijen, bedrog, beleedigingen en afzetterijen. Dit gevaar voor bederf der Pers is veel grooter dan het gevaar dat, bij gebreke van verschooningsrecht, een redacteur eenig feit niet openbaar maakt, omdat hij niet zelf het heeft kunnen onderzoeken, en weet dat hij zijn zegsman nooit zal mogen noemen. Predikant-Kamerlid. De Algemeene Synode der Ned.-Hervormde Kerk heeft met 17 tegen 2 stemmen verklaard, dat naar haar meening het predikambt onvereenigbaar is met het lid maatschap van een der Kamers van de Staten-Generaal. Het Vaderland betuigt met deze uitspraak hare instem ming, doch zij maakt daarbij eene restrictie, die zeker velen zullen onderschrijven. Het blad zegt namelijk: Het is niet duidelijk waarom altoos, niet slechts in dit geval, het lidmaatschap van Eerste en Tweede Ramer over één kam geschoren wordt. Een Eerste- Kamerlid heeft over zeer veel meer vrijen tijd te beschikken dan een lid der Tweede Kamer, zoodat hei lidmaatschap van den Senaat feitelijk vereenigbaar is met heel wat meer betrekkingen dan dat van het bij directe stemming gekozen deel onzer Volksvertegen woordiging. Toch ziet men, waar de onvereenigbaarheid van eenig ambt met het lidmaatschap der Staten- Generaal ter sprake is, steeds Eerste en Tweede Kamer in één adem genoemd. Nu is de Synode hier in goed gezelschap. De Hooger- Onderwijswet bijv. maakt geen onderscheid tusschen professoren die in de Eerste en die in de Tweede Kamer zitting nemenin beide gevallen worden ze non-actief. Maar evengoed als dit wettelijk voorschrift voor professoren ons ten aanzien van het Senatorschap te streng is, meenen we, dat ook de Synode verstan diger zou hebben gehandeld door ten aanzien van predikanten de onvereenigbaarheid met het Eerste- Kamerlidmaatschap niet uit te spreken, althans voor die gevallen dispensatie toe te laten. De afdeeling St.-Pancras van de Naamlooze Landbonw- en Handels vereeniging »Langedijk en Omstreken'', heeft beBloten als vereeniging op de tentoonstelling van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Mpij. van Landbouw eene inzending te doen, ouder de rubriek verzameling van groenten van vereenigingen. Hiervoor is eene Oommissie van uitvoering benoemd, bestaande uit de hoeren D. Kloosterboer, P. Gootjes en P. Keizer. Tevens werd besloten tot gezamenlijk aan schaffen van pootaardappelen, tot nog meer uitbreiding van den aardappelbouw, en het aanschaffen van broeiglas, waarvoor aangifte kunnen gedaan worden bjj den voor zitter, wat de aardappelen betreft, tot en met Woensdag 23 Augustus, en voor het broeiglas tot en met Zaterdag 26 Augustus. De »Staatscourant" bevat een Kon. Besluit, houdende beschikking op het beroep van B. en W. van Zaandam tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland tot goedkeuring van eene keur voor de Wilhelminasluis te Zaandam. Met handhaving van hel bestreden besluit wordt het daartegen ingestelde beroep ongegrond verklaard. Het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zal in het begin der maand October een landdag houden te Delft. Aan de orde zullen daar o.a. worden gebracht de arbeiderspensionneering en de ongevallen-verzekering voor den landbouw. Tramcomité Wierlngen—Schagen. Men schrjjft ons uit Wieringerwaard Uw bericht over de vergadering te Schagen, door het tramcomité WieringenSchagen gehouden, lijdt vind ik wel wat aan optimisme. Dat toch blykens de daar gedane mededeelingen en genomen besluiten de aanleg ervan zoo goed a's ver zekerd is, kan ik volstrekt niet inzien, hoe graag ik 't ook deed. Immers er ontbreken nog veertig dui zend gulden aan 't benoodigde kapitaal, door gemeenten, polders en particulieren bijeen te brengen. En die zijn er zoo gauw niet, of al de belanghebbenden zouden naar vermogen 't hunne moeten bijdragen Dan was de zaak snel beklonken 1 Doch men weet, hoe 't doorgaans gaat. Ook betreffende 't meest nuttige zijn er altijd eenigen, die er gaarne van willen profit,eeren, maar 't geld door anderen laten be talen, ook al kunnen ze schande genoeg zonder be zwaar 't noodige offeren. Fin een ander deel begrijpt zóó slecht het nut van goede verkeersmidddelen, dat het zjjn belang niet ké,n inzien, en da&rom de beurs gesloten houdt. Tot welke categorie nu de enkele belanghebbende gemeenten en polders en de vele particulieren behooren, die tot heden geweigerd hebben, iets tot die tram bjj te dragen, terwjjl zjj in anderen uit hunne omgeving znlk een goed voorbeeld zagen, willen wij niet beslissen. Maar eon feit is het, dat door die nalatigheid de nog benoodigde 40 duizend gulden nog niet in handen van 't tramcomité zijn en daardoor m. i. de aanleg der tram nog lang niet zoo goed als verzekerd is. Ik wenschte, dat deze meening slechts een uiting ware van pessimismedan toch zon de zoo geïsoleerde streek hier stellig eene goode toekomst tegemoet gaan. Me UDgelache pers over Nederland. Wie ons laatste hoofdartikel heeft gelezen over „Albions Vloot" zal zeker met dubbele belangstelling kennis nemen van het onderstaande De wijze waarop de Koningin der Nederlanden de Engelsche Kanaalvloot ontving, alzoo schrijft de Londen- sche Standard, was een vriendelijke daad van inter nationale beleefdheid. Wij hebben menigmaal hardnekkig gestreden met Nederlandsche zeelieden, maar, hetzij wij overwonnen of de nederlaag leden, wij kwamen nooit uit den strijd zonder verhoogde achting voor onze tegenstanders. Het moet voor Sir Arthur Wilson, die zoo waardiglijk de beste traditiën der Engelsche vloot handhaafteen groot genoegen zijn geweest, Admiraal Tadema te be groeten als vertegenwoordiger van de belangwekkende en geestkrachtige Vorstin, die reeds toen zij op jeugdigen leeftijd den troon beklom, blijk gaf van eenige der hoogste begaafdheden van ervaren souvereinen. Het was een der ongelukkige gevolgen van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, dat onze strijd met af stammelingen van het Hollandsche ras groote ergernis gaf aan een volk, waarmede wij om geen andere redeD eenigen twist hadden, terwijl wij er mede verbonden zijn door gemeenschappelijke afkomst en geestelijke zoowel als godsdienstige sympathieën. Onnoodig is het ook te betoogen, van hoeveel belang de onafhankelijkheid en de voorspoed van Nederland is voor Groot-Brittannië Laat ons hopen, dat de hartelijkheid der begroeting aan boord van het Admiraalsschip kan worden be schouwd als een teeken van hernieuwde en steeds toe nemende hartelijke gevoelens tusschen twee volken, welker staatkundige ontwikkeling bijzonder veel punten van overeenkomst aanbiedt. Het verminkte Regeerings-tclrgrau. Naar aanleiding van hetgeen dezer dagen de Haagsche Nieuwe Ct. schreef meegedeeld in het Pers overzicht van ons verig nummer is niet van belang ontbloot, dat thans door het Ministerie van Koloniën het volgen de wordt bericht Op 17 Augustus is vanwege het Departement van Koloniën een bericht gepubliceerd houdende mededee- ling van het sneuvelen vanEuropeesche militairen bij een overval van een bivak en aanval op een patrouille in Bo ven Bankongan (onderafdeeling Tapa Toean ter Westkust van Atjeh) Het bericht was ontleend aan een telegram van den Gouverneur van Atjeh en Ünderhoorigheden die evenals andere militaire bevelhebbers rechtstreeks aan het Departement van Koloniën telographisch be richt zendt uitsluitend om ten behoeve van mededeeling aan familiebetrekkingen zoo spoedig mogelijk de namen van gesneuvelde en gewonde Europeesche militairen hier te lande te kennen. Het telegram hield dus meer in dan gebruikelijk en werd daarom niet in zijn geheel gepubliceerd. Daar echter gebleken is dat het bericht zooals het gepubliceerd is, tot onjuiste opvatting van het gebeurde aanleiding heeft gegeven, wordt thans het telegram woordelijk medegedeeld. Het luidde //Bij eene nachtelijke overvalling van het bivouak en daarop gevolgden klewangaanval op eene patrouille in Boven-Bakongan sneuvelden luitenant J. J. Donner, sergeant Yan Soest, no. 47663, fuseliers nr. naam en stamboek nummer worden hier niet ingevuld, cmdat de naaste familiebetrekkingen nog niet zijn ge vonden. Holtjer, no. 54284 Porte, no. 55642 en Lenter- man, no. 52421 ziekenverpleger Koppenhagen, no. 54192, en zestien inlandsche minderen, en twee dwang arbeiders. Gewond werden zes inlandsche minderen, waarvan twee overleden en één dwangarbeider. Onzer zijds zijn vijftien geweren verloren de vijand liet 22 dooden en een voorlader in onze handen. Licht gewond werd de luselier Omvlee, no. 50303. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Voor de 77e algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op Woensdag 13 September te Yianen kwam nog bericht in van de afdeeling Schagen en Omstreken, dat zij zal verzoeken de algemeene ver gadering in 1906 te Schagen te houden. Voor de benoeming van een lid van het hoofdbestuur uit Zuid-Holland, in de plaats van den heer P. van Weel, wordt voorgesteld de heer Herm. A. Nebbens Sterling te Rozenburg, door de afdeelingen Vianen en Omstreken, Rotterdam, Schiedam en Omstreken en Westland. Voor de benoeming van een lid van het hoofdbestuur uit Noord-HollaDd in de plaats van den heer G. Kruse- mande heer C. L W. van IJsendijk, burgemeester van Purmerend, door de afdeeling Weesperkarspel, (de heer v. IJsendijk heeft medegedeeld, „dat hij tot zijn spijt moet afzien van de candidatuur, hoe vereerend ook; aangezien zijne werkzaamheden Diet toelaten een werkzaam lid van het hoofdbestuur te kunnen zijn'); de heer J. Zijp Hz. te Twisk, door de afdeeling Medem- blik en Omstreken; de heer Jacob Zijp Hz. te Wierin gerwaard door de afdeeling Wieringerwaard. Lezing Donels Nieuwenhuls te West-ttraftdtjk. Den 19en heelt de heer F. Domela Nieuweuhuis te West-Graftdijk een lezing gehouden over de Anti Mili taristische Vereeniging: »de Roode internationale," haai doel en hare middelen. Spreker begon met te zeggen dat, als men ieder monsch persoonljjk vroeg of hjj vóór of tegen den oorlog was, men zeker ten antwoord zou krijgen dat men er tegen was. En toch is men gezamenljjk bezield met een militairiatischen geest. Hoe komt dat 1 Voor een groot deel is de opvoeding, hoewel onbewust, biervan de oorzaak. Het speelgoed der kinderen isgroo- tendeels ontleend aan het militairisme. In bjjna iederen speelgoedwinkel is wel 3/4 der artikelen ontleend aan het soldatenleventinnon en looden soldaatjes, sabels, geweren, trommels, vaandels, enz. Verder droegen daartoe bij plaatjes en leesboeken over oorlog en krjjgsbedrjjven, Stelsolmatig wordt op allerlei wijzen een militairistische geest aangekweekt. Zelfs de opening van de Staten- Generaal, een gewone burgerljjke handeling, gaat met militair vertoon gepaard. Als oorzaken van den oorlog noemde spreker de belangen van het kapitalisme en de groot-irdustrie. Het afschaffen van den oorlog zou niet van bovenaf komen, doch moest van de arbeiders uitgaan en dat kon ook. Het denkbeeld door een havon-arbeider opgeworpen in den oorlog tusschen Engeland en Transvaal om Engeland te boycotten in al e havens, moest algemeen toegepast worden op oorlog voerende mogendheden. Als men geen schepen wilde be vrachten, geen transporten verzenden, geen wapenen wilde smeden voor oorlogvoerende staten dan zou men spoedig vrede moeten sluiten. En als dan bjj bet mobi- liseeren der legers de reservisten eenparig weigerden om onder de wapens te komen, dan zou de oorlog weldra tot het verledene behooren. l)c Zonsverduistering van 30 Augustus. 30 Augustus a.s. zal een totale zonsverduistering plaats hebben. Velen spreken er reeds over. De regeeringen van ver schillende landen zenden wetenschappelijke mannen tot waarneming van het natuurverschijnsel, en eenige van deze expedities kosten millioenen, zoowel voor per soneel als voor het materiaal. Welk is dan toch het groote belang dat men heeft met het bestudeeren dezer eclipsen Dat is hetgeen wij zullen beproeven aan te toonen. Allereerst: wat is een zonsverduistering De eenvoudigste en oudste waarneming toont aan, dat de maan om de aarde draait in ongeveer viee wekeri de baan, die de maan aan den hemel beschrijft, snijdt den weg, dien de zon in een jaar om de aardr schijnbaar atlegtdaar maan en zon twee banen door- loopen, die elkander snijden, kan het gebeuren, dat de een zich vóór de ander bevindt en, als de maan het dichtst bij ons staat, dan zal zij, voor de zon voor bijgaande, deze geheel of gedeeltelijk voor ons verber gen, in éen woord haar zal v e r d u i s t e r e n die verduistering is totaal of gedeeltelijk. Hoewel de maanschijf veel kleiner is dan de zonne schijf is zij toch voldoende van grootte, daar de maan veel dichter bij de aarde staat. Men zou de maan het best kunnen vergelijken met den hoed van een dame in den schouwburg, de hoed verbergt het geheele tooneel voor de oogen van den vlak achter haar zittenden toe schouwer, terwijl voor verder afzittenden slechts een klein gedeelte van het tooneel onzichtbaar is. De hoed veroorzaakt voor den vlak achter de dame zittenden toeschouwer een totale verduistering voor de verderafzittenden een g e d e e 11 e 1 ij k e. Een zonsverduistering door de maan kan dus totaal zijn voor een gedeelte van de aarde en gedeeltelijk alleen voor de andere plaatsen op de aarde. De bewegingen van zon, maan en aarde zijn thans zóó bestudeerd, dat de sterrekundigen op één seconde juist vooruit kunnen zeggen op welken flag, welk uur en hoe lang een zonsverduistering zal plaats vinden. In de oudheid reeds hadden de Chaldeeuwsche priesters gemerkt, dat wanneer een éclips plaats greep, onder zekere bijzondere verschijnselenzij met dezelfde ver schijnselen achttien jaar en elf dagen daarna weer plaats zou vinden. Zij hadden aan die periode van achttien jaar den naam gegeven van Saros. Wij weten heden de oorzaak van het bestaan dezer Saros; volgens de gegevens omtrent haar bewegingen, gaan zon, maan en aarde elke achttien jaar door dezelfde vaste punten. Als dus op een gegeven oogenblik die drie hemellichamen zich in een rechte lijn bevinden en een verduistering plaats heeft zullen zij achttien jaar later ook daar zijn en op dezelfde wijze. Als de maan doorgaat tusschen onze oogen en de zon, heeft de schaduw die zij werpt op de aarde den vorm van een kegel, die met zijn punt de aarde raakt; de verduistering zal totaal zijn op de plaats waar de schaduw valt, deze schaduw schrijdt langzaam voort, zoodat over een smalle strook een totale zonsverduistering plaats heeft, in de nabijheid van deze strook is de verduiste ring gedeeltelijk. Door berekeningen en geegraphische waarnemingen weet men zeer juist te bepalen de grootte en de plaats dezer strook op aarde. Die berekeningen zijn gedaan en in verschillende landen reeds in beeld gebrachthieruit blijkt dat het verschijnsel zichtbaar is in de landen van Europain Algiers en Tunis. De plaatsen, waar men de totale verduistering het langst ziet, vormen de maximumlijndeze lijn loopt over Burgos, de Balearen, Philippeville Guelma en Sfax. In deze laatste plaats bevindt zich de expeditie van het Parijsche Observatoire onder leiding van Bigourdan. Verscheidene expedities uit Engeland, Amerika enz. zijn reeds in Algerië, Tunis en Spanje aangekomen. Buiten Europa zal de verduistering zichtbaar zijn in Labrador, Noord-Amerika en aan de oevers van de Roode Zee; haar duur is nauwelijks meer dan drie mi nuten. De verduistering zal voor Nederland slechts gedeeltelijk zijn. De maan zal de zon voor ongeveer twee derden bedekken, zoodat van de zon zichtbaar zal blijven een sikkel als bij eerste of laatste kwartier van de maan. Wij zullen dus een oogenblik hebben, 30 Augustus, dat wij slechts éen derde van de gewone hoeveelheid zonlicht zullen ontvangen. En nu, waarom neemt men met zooveel zorgvuldig heid de zonsverduisteringen waar? Dit is omdat de zon omringd is door een groote atmosfeer, zich uitstrekkende tot op millioenen kilo meters van de oppervlakte van het hemellichaamdeze dampkringontdekt door de Fransche sterrekundige Janssenvervolgens bestudeerd door geleerden als Deslandres, Hale enz. en zonnekroon geheeten, heeft een te zwak licht, dat men haar midden op den dag zou kunnen waarnemen; haar schijnsel wordt over troffen door de groote lichtschittering van het hemel lichaam. Maar gedurende een totale zonsverduistering bedekt de maan volkomen de zonneschijf en laat alleen den dampkring zichtbaar men kan haar dus waarnemen met het bloote oog, met de telescoop of den verrekijker. Maar men ziet dat de tijd voor deze studie zeer'kort is; er zijn ten hoogste 41 zonsverduisteringen in 18 jaar alle zijn niet totaal, on onder die, welke het wel zijn, zijn velen alleen zichtbaar op zee of op moeilijk te be reiken plaatsen. Als men met dat alles rekening houdt kan men er verzekerd van zijn, dat geen vijftig zonsver duisteringen in een eeuw de gelegenheid bieden tot waarneming gedurende een gemiddelden tijd van drie minuten per verduistering. De studie van de zon is van groot belang, daar de zon de beweging van de aarde, de warmte, de beweging van den dampkring veroorzaakt, het leven op de aard oppervlakte in stand houdt, ja, wat al niet doet I Ziedaar waarom de geleerden gebruik maken van die urie minuten om door de fotografie in beeld te brengen alles wat het verschijnsel ons kan toonen. Federatieve Nederlandsche Zulvelbond. ,,De Federatieve Nederl. Zuivelbond" zal op Woens dag 20 September, 's morgens 9 uur, in 't Zuid-Hol- landsch Koffiehuis te 's-Gravenhage zijn algemeene ver gadering houden. O.m. komt het volgende belangrijke bestuursvoorstel aan de orde: „Het bestuur verzoekt machtiging, met de fabrieken (en zoo noodig met de bestaande en op te richten Ex- portvereeniging) in verbinding te mogen treden om voor deze als bemiddelaar bij het plaatsen van boter in het buitenland op te treden (m. a. w. het werk te doen dat anders een agent of commissionair zou ver richten) en zulks op door het bestuur te bepalen voor waarden." Productie en handel komen aldus in éen hand, wat ten voordeele van de productie moet zijn; bovendien krijgt men daardoor nog meerdere zekerheid, dat de met het Rijksmerk voorziene boter als zoodanig in de handen der consumenten komt. Voor 1906 worden hiervoor f1000 gevraagd, om hieruit de kosten te bestrijden, zoo deze niet door even- tueele inkomsten gedekt worden. Verder komt in bespreking: „De controle op de boek houding van Coöperatieve Zuivelfabrieken". De secretaris zal hierbij verdedigen de meening van het bestuur »dat het meer gewenscht is de contróle op te dragen aan iemand die bekend is behalve het boekhouden, ook met de praktijk van de zuivelbereiding, dan aan een accountant". Veehandel met België. Men schrijft aan de N. R. Ct. In de vorige week was er op de Belgische veemarkten meer levendigheid op te merkon, waardoor de prjjzen van de meeste soorten 2 tot 3 centimes per kilo levend stegen. Naar Nederlandsch slachtvee was ook meer vraag; veoral nu wegens de hooge veeprjjzen in Amerika de aanvoer van slachtvee uit de Vereenigde Staten in den laatsten tyd gestaakt is. In de week van 6 tot en met 12 Augustus werden uit ons land naar België gezonden 819 runderen, bestemd voor de slachtbank tegt?n 804 in de week daaraan voorafgaande en wel 275 ossen, 149 stieren, 206 vaarzen, 28 koeien en 161 kalveren. De ossen waren voornamelijk voor Brossel en Antwerpen de vaarzen voor Gent en Antwerpen. In Luik werden eeslacht 115 Nederlandsche stieren en te Antwerpen 111 Nederlandsche kalveren. Donderdag 17 Angostns waren op de markt te Anderlecht aangevoerd 1633 randeren, zijnde 240 minder dan op de vorige markt, en wel 508 ossen, 209 stieren en 916 koe en. Er heerschte veel bedrijvigheid en alle dieren werden verkocht. Ossen waren zeer gevraagd en notoeren fr. 0.72 tot fr. 1. De pniko dieren gingen tot fr. 1.03. In stieren levendige handel. Prjjzen stijgen 3 a 4 centimes en notearen thans fr. 0 69 tot fr. 0.93. Koeien ie soort fr. 0.75 totfr. 0.86, 2e soort fr. 0.67 tot fr. 0 74. Vaarzen gevraagd, prjjzen verhoogen 2 3 centimes le soort fr. 0.82 tot fr. 0.92, 2e soort fr. 0.70 tot fr. 0.80. Te Gent waren Vrjjdag op do markt aangevoerd 117 kalveren, te Antwerpen 42, te Anderlecht 947. In vette kalveren was vlugge handel en da prijzen van de beste soorten stegen tot ir. 1.10. De schapenmarkt was ook ruim voorzien. Te Anderlecht waren aangevoerd 1013 schapen en lammeren, waaronder vele Nederlandsche. De prjjzen der schapen waren vast, die der lammeren gingen 4 a 5 centimes naar boven. Vette varkens mede rnim ter markt (te Anderlecht o.a. 2085 stnks) waren zeer gevraagd. De heston werden met 1 franc per kilo levend betaald. Op de botermjjn te Luik waren aangevoerd 11,880 kilogr. roomboter en 825 kilo gewone Nederlandsche boter, voorzien van rijksmerk, hoogste 3.02, laagste 2.54, gemiddeld 2.78; marktprijzen stjjgend. Gewone boter ging van fr. 2 tot fr. 2.30. De eieren werden verkocht tegen fr. 2.06 tot fr. 2,32 de 26 stnks. Raadsvergadering te Harlngcarspel. Den 21 dezer werd eene vergadering gehouden, waarin andermaal in behandeling kwam eene verordening tot regeling van de nitbetaling der jaarwedden van het onderwjjzend porsoreel bjj ziekte of ontstoltenis-Tegen de door den Raad in oen vorige vergadering vastgestelde verordening waren n.l. enkele bedenkingen gerezen bij Gsd. Staten. Dat college wenschte een zoodanige regeling, dat ingeval van ziekte de korting op de jaarwedde zon intreden na zes maanden en de stilstand na een jaar, en voorts dat alleen dan de jaarwedde van den militie plichtigen onderwijzer werd ingehouden, wanneer de aan stelling van een plaatsvervanger noodig was. Na eenige discussie werd, overeenkomstig het voorstel van B. en W., besloten aan de wenschen van Ged. Staten te voldoen. Een verzoek van de Groentenvereeniging Waarland en Omstreken om eene bijdrage uit de gemeentekas van f 50,in de kosten eener landbouwtentoonstelling al daar, werd van de hand gewezen daarentegen besloten om aan de afd. van het Witte Kruis een subsidie te verleenon van f 100,in de kosten van het nieuwe magazjjn. In de plaats van den heer J. Schoorl, die als zoodanig bedankte, werd met algemeene stemmen be noemd tot rendant-armvoogd de heer P. Scbermerhorn. De gemeente-begrooting voor 1906, sluitende in ont vangst en uitgaaf op f 18382,werd aangeboden, om die later te behandelen. De heer Schoorl, baden voor 't laatst ter vergadering, ontving den dank des Voorzitters, voor hetgeen deze ge durende eene reeks van jaren in verschillende betrekkin gen in 't belang dor gemeente had verricht, waarbij de heer Keesom zich geheel aansloot. Weinig gegadigden. Voor onderwijzer, plaatsvervangend hoofd met acte Fransch en bevoegdheid wiskunde aan de openbare lagere school te Schagen hebben zich slechts drie sollicitanten aangegeven. Onvoldoende deelname voornameljjk ten gevolge van het ruwe weer, heeft de door het bestuur der zwemver- eeniging te Schagen uitgeschreven zwem- en loopwedstrjjd op den 19den niet door doen gaan. Dj kamp is tot nader order uitgesteld. Vlas ln Waard en Oroet. In de polders Waard en Groet is dit jaar weler vlas verbouwd, 't Zal echter slechts eene scheepslading zjjn. 't Is een halve eenw geledendat tachtig schepen de haven te Kolhorn vulden allen om vlas te laden. Me gestrande „Kvertscn." Men meldt nit IJmniden: De »Evertsen" is Zondag naar Amsterdam opgesleept. Het stunrstel is defect, zoo dat het schip moet dokken. Te Amsterdam werd het schip in het Koninginne-dok opgenomen. De schade is daar opgenomen en van dien aard dat het schip heden het dok weder kan verlaten. De »Evertsen" bljjtt echter voorloopig te Amsterdam en zal aan den strekdam komen te liggen. He schooljeugd te Bergen. In een vergadering te Bergen, bijeengeroepen door de heeren J. M. Natzijl, L. Top, ÏJ. Oldenburg en anderen werd de wenschelijkheid uitgesproken dit jaar nog een feestje te geven aan de kinderen der openbare school. Maar meer dan dit alleen is op die vergadering bespro ken en tot stand gebracht. Deze vergadering heeft ook geleid tot het oprichten van een Vereeniging «School bond", waarvan de volgende heeren in het bestuur zijn gekozen: J. Francken, Voorzitter, Th. A. van Pelt, vice- Voorzitter, J. M. Natzijl, Penningmeester, W.Veenhuijsen en P. van HoornSecretaris. a.s. Donderdag maken de leerlingen een reisje per tram naar Egmond aan Zee. Verlof *»et bcliond van loon. Naar aanleiding van het beslnit in eene onlangs ge- honden hnishoudeljjke vergadering van de menbelmakers- vereeniging «Rechten naast Plichten", te 's-Gravenhage heeft het bestnnr van die vereeniging thans aan de meubelfabrikanten verzocht te willen bevorderen dat ook de arbeiders in het meubelvak jaarljjks in den zomer eenige dagen verlol verkrijgen met behoud van loon. Ds afdeeling Utrecht van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland heeft zich met een alsemeen adres tot patroons in Utrecht gewend, ter verkrjjging van minstens een week vacantiemet behoud van salaris, voor Handek- en Kantoorbedienden. Be duivel en de draaimolen. In het Friesche dorp F. hadden de leerlingen der openbare school feest. Er was ook een draaimolen en een knaapjedat op de Christelijke school gingkreeg van zjjn vader een paar centen om ook eens van den draaimolen gebrnik te maken. Den volgenden dag kreeg het knaapje op school straf; hij moest verscheideno malen dezen regel schrjjven »In den draaimolen ben ik in het gezelschap des duivels''. Ken kas-tekort. Bjj nadere verificatie is het tekort in de kas van den overleden penningmeester van den polder Assendelft vastgesteld op f 8000. Het wordt slechts voor '/t door borgstelling gedekt. Arme kinderen. Een dame uit Amsterdam maakte Donderdagavond met hare vier kinderen, 3 tot 7 jaren oud, een ïjjtoer langs den Toihnisweg naar Buiksloot. Op den Hoogen- djjk werd vóór het hnis van een alleenwonend heer stil gehouden. Frnks werden de kleinen uit den wagen gezet, men belde aan bjj genoemden heer, en in vliegende vaart nam de koetsier met de dame den terugtocht aan naar Amsterdam. De man wenschte zich echter niet met de kinderen te bemoeien, en deed terstond aangifte bjj de politie, ver klarende, dat 't wel zjjne vrouw was, maar dat de kin deren hem niet toebehoorden. Terstond werd nu naar het Tolhnis getelephoneerd, om het rjjtuig niet op de Tolhnisboot toe te laten en alzoo te beletten, naar Amsterdam te gaan. Tegen wil en dank moest de dame nu naar Buiksloot teruizkeeren, waar zjj, na verhoor voor den burgemeester, genoodzaakt werd haar kroost weer in het rjjtuig te nemen. Or.der politiegeleide werd de familie thans naar hare woonplaats te Amsterdam tefuggetransporteerd. (N. v. d. D.)

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2