S TA DSNIETJWS. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. zeer tot genoegen van belanghebbenden werkt. Om deze redenen drong de adressant er op aan, dat de Raad het rapport spoedig in behandeling nemen en besluiten zoude overeenkomstig de conclusies der commissie, opdat de daaruit voortvloeiende verordeningen in werking zouden kunnen treden onmiddellijk na het stille seizoen. In het N. v. d. D. van gisterenavond wordt van dit rapport een belangwekkend overzicht gegeven, Wjj out- leenen daaraan het volgende: Hoofdstuk III van het rapport zal zonder twijfel bjj eene wettelijke regeling der zaak, als het daartoe een maal komt, een belangrijke rol spelen. Het bevat het voornaamste gedeelte der enquête. De uitkomst van dit onderzoek is verrassend. Van de 34 ondergeschikten (winkelbedienden en zet bazen), door de commissie gehoord, verklaarden drie zetbazen en één winkelbediende zich tegen eene desbe treffende gemeentelijke verordening, alle andere zich er voor. Van de 245 winkeliers die hunne meening op dit pnnt te kennen hebben gegeven, waren 170 of 69 pOt. vóór de verordening, 61 of 25 pCt. er tegen, terwjjl de overige 14 of 6 pOt. geen besliste overtuiging hadden. Van de 75 winkeliers die geen besliste voor standers waren van eeae gemeenteljjke verordening, die 9 unr als sluitingsuur aanwees, bleek ongeveer de helft in ieder geval vóór wettelijke regeling te zjjc, maar zag liever 10 uur dan 9 uur als sluitingsuur aange wezen. Bovenbedoeld adres kon dus met alle recht van eene overgroots meerderheid van voorstanders onder de winkeliers gewagen. Dit is het algemeene, zeer welsprekende resultaat der ei quê'e op dit punt. De Commissie deelt vervolgens mede do meeningen van de belanghebbenden in 16 bedrjjven. Een duidelijk en leerzaam overzicht van de motieven der voor- en tegenstanders ligt aldus voor ons. Leerzaam mag dit overzicht vooral heeten, omdat er uit blijkt, hoe moei lijk eene algemeen bindende regeling zal zijn te treffen. Zoo maakten bjjv. de winkeliers in tabak en sigaren zich vooral bezorgd voor de concurrentie der café's, die ook sigaren enz. verkoopen en bjj welke het publiek na 9 uur wel terecht zou kunnen. Zjj verlangden, dat die café's zich ook aan de vervroegde sluiting zonden onderwerpen, ja, voor de meeste winkeliers was dit eene conditio sine qua non. Toch en ziehier de merkwaardige conelnsie der Commissie meent zjj zich beslist voor een algemeen verplicht sluitingsuar, en wel voor een op 9 nar, te mogen nitsprektn. Op die algemeenheid zonden echter de uoodige uit zonderingen moeten worden toegestaan. Voor de banket bakkers en de winkels in visch en frnit zon bjjv. een sluitingsuur om 10 unr kannen worden vastgesteld; ter opheffing van de bovengenoemde bezweren der sigaren handelaars zon naar bepaalde middelen moeten worden uitgezien; gedurende de acht aan St.-Nicolaas vooraf gaande dagen zon het sluitingsuur op 11 uur kunnen worden vastgesteld voor den Zaterdagavond ook altijd op 11 nur; aan eiken Joodschen winkelier zon de keuze moeten worden gelaten of hjj voor den Zaterdag-, dan wel voor den Donderdagavond eene uitzondering tot 11 nur wenscht. Onder een hoofd: Aanvallende maatregelen, geeft de oommissie nog eenige practischo wenken. Zoo kon, naar hare meening, de wensch, door vele belangheb benden genit, dat het geoorloofd zou zijn ook na het sluitingsuur die klanten te helpen, die to negen uur reeds aanwezig waren, worden ingewilligd, maar met de beperking, dat daartoe de sluiting in goen geval langer dan nnr za^ worden uitgesteld. Om licht te bevroeden redenen zou zjj na het nur, waarop de winkels gesloten moeten zjjn, den straatverkoop willen verbieden. Ten laatste zon zjj, ten einde ontduiking van een eventueele verordening tegen te gaan, naast een slnitingnnr ook een openingsuur vastgesteld wenscben te zien. Als uur waarvóór de winkels niet geopend mogen worden, zou de commissie willen zien aangenomen het vroegste unr waarop dit thans geschiedt, bjjv. 4 of 5 nnr 's morgens. Zoowel in den Haag als te Amslerdam legt men dos niet het hoofd in den schoot, maar tracht men te komen tot wat door den Dnitschen wetgever tot heil van den winkelstand want hier gaat 't om is voorge schreven. Vrjjwel gelijk aan de conelnsie van Dr. van Embden is die van den hoofdartikel-schrjjver in het N. v. d. D. Zjj toch lnidt Uit een ons hoogst welwillend ter inzage verstrekt verslag eener enquête, onder de medici ingesteld door het comité ter verkrjjging van een wettel jjk vastgesteld sluitingsuar voor winkels en magazjjnen, bljjkt, dal meest alle medici, die gehooid werden, besliste voor standers zjjn van een zoodanig slnitingsunr. De stem des volks is de stem der waarheid. Waa de groote meirderhdd der belanghebbenden zich zoo beslist ten voordeele van het ingijjpen der overheid ten deze uitsprak, kunnen wjj niet anders dan den wensoh uitspreken, dat dit rapport niet den weg ga dien reeds zoovele rapporten zijn gegaan, maar dat het de eerste stap moge bljjken in de richting eener regeling deze: hoogst gewichtige aangelegenheid, die ook de tegen standers overtuigt van haar nut. van Hnmalda van Ejjsinga, burgemeester van Wormerveer en van Hoorn, De heer A. Honttnyn Pieper, zoon van den overledene, dankte voor de eer zijnon vader bewezen. Z. K. II. Prins Hendrik bracht gisteren weder een bezoek aan 's Rijks ontginningen te Kootwijk. Z. K. H. is 's avonds voor een viertal dagen naar Dobbin vertrokken. Hij wordt vergezeld van den heer Tutein Nolthenius, inspecteur van de koninklijke houtvesterij op Het Loo, en van zijn adjudant, kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haare. Z. K. II. de Prins der Nederlanden is voornemens de manoeuvres in Limburg van 12 en 13 September bij te wonen en zal gedurende die dagen de gast zijn van den Commissaris der Koningin in Limburg. Bij Kon. Besluit is goedgekeurddat jhr. N. van Foreest, burgemeester van de gemeente Ileiloo, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Het bevorderen van een goeden geest in het leger. Door don minister van oorlog is aan de inspecteurs der wapens en chefs van diensten een circulaire gericht van den volgenden inhoud Ik heb de eer, Mijne Heeren, het navolgende te uwer kennis te brengen. De discipline eischt dat er gezag zij van boven en gehoorzaamheid van beneden. Zal bet gezag op den goeden grondslag berusten dan moet de drager er van zjjn recht op gehoorzaamheid niet uitsluitend ontleenen al kan hij het voor de wet aan zjjn ranghij moet bij zijn ondergeschikten dat vertrouwen, die toegenegenheid en die toewijding trachten op te wekken, welke bij hen, onafhankelijk van wettelijken dwang, de begeerte en den drang in het leven roepen om zijn bevelen met de uiterste inspan ning vau hun wil en van hun beste krachten ten uitvoer te brengen. Als een van de meest werkdadige middelen om daar toe te geraken is wel te beschouwendat de meerdere doe blijken van z ij n vertrouwen in, van z ij n genegen heid voor, van z ij n toewijding aan zjjn ondergeschikten. Een chef moet vertrouwen hebben in zjjn onder geschikten. Natuurlijk geen blind vertrouwen. Een tactvolle controle blijft steeds geboden. Maar een chef zal nooit tot een goede inwerking op zijn minderen en tot het vestigen van een goede disci pline geraken, als hij begint met te wantrouwen een ieder die lager in rang of jonger is dan hij. Yan wan trouwen mag eerst dan sprake zijn, wanneer de onder geschikte door zjjn handelingen zijn aanspraak op ver trouwen heeft verbeurd. De wijze, waarop een chef met zijn jongeren en onder geschikten omgaat en waarop hij hen opleidt, doet werken en laat werken, moet onderling vertrouwen wekken en voorts in den jongere een gepast zelfver trouwen kweeken, dat hij noodig heeft om komende voor de vervulling van een zelfstandige opdracht, of voor het geval dat hjj op eigen initiatief zal hebben te handelen niet te kort te schieten in zijn taak. De tegenwoordigheid en de inwerking van een chef mogen nooit verlammend, drukkend of onderdrukkend op zijn ondergeschikten werken. "Wat van hem uitgaat moet opwekken tot het hoogste en tot het beste. Over tuigingen mogen niet worden opgedrongen door een eenvoudig machtwoord van den meerderede goede vormen en de goede toon moeten ook bij meenings- verschil en bij terechtwijzing steeds worden gehand haafdkrenkende bejegening moet worden vermeden. Waar het op handelen aankomt, daar moet een kort duidelijk bevel van den meerdere voldoende zijn maar waar het om opleiding, vorming en ontwikkeling te doen is, daar kan en mag niet met een scherpe wils uiting worden volstaan, en zal er betoogd en onderwezen moeten worden. Dit alles met stipte handhaving van de tucht. Hierbjj wordt tact vereischten dat deze aanwezig hiervan moet te meer bljjken naarmate de rang dien men bekleedt hooger is. De chef moet toegenegenheid voor en toewijding aan zijn ondergeschikten aan den dag leggen. Ieder meerdere heeft steeds niet alleen in, maar ook buiten dienst van de warmste belangstelling te doen blijken, waar het geldt de behartiging der belan gen van hen, die onder zjjn bevelen zijn gesteld. Een ieder die naar innige overtuiging en te goeder trouw aanleiding meent te hebben tot het inbrengen van eenige klacht, opmerking of vraag moet bij zijn chefs stéeds een open oor vinden. Die chefs zullen hem hebben te overtuigen van ongelijk, bijaldien dat bestaat zij zullen hem, als het laatste niet het geval is, hebben te steunen; dit öf door binnen den kring hun ner bevoegdheid zelf tegemoet te komen aan rechtma tige klachten en grieven, óf door mede te werken dat deze worden gebracht ter plaatse waar daarover moet worden geoordeeld en beslist. De ondergeschikte moet in zijn chef niet in de eerste plaats zijn rechter, maar vooral zjjn vriend en zijn beschermer vinden. Ik weet en waardeer dat velen die gedragslijn volgen doch ik stel aan alle meerderen, van den hoogste tot den laagste in rang, den eisch, dat zjj met volle toe wjjding en naar hun beste krachten handelen naar de vorenvermelde beginselen, welke trouwens den grond slag vormen voor bepalingen in onze reglementen en voorschriften, welke betrekking hebben op de verhou ding van den meerdere tot den mindere. Mijnerzrids geef ik de verzekering, dat allen die naar deze beginselen handelen, te allen tijde kunnen reke nen op mijn loyalen, krachtigen steun. Aller doel moet zjjn om den goeden geest in het leger te bevorderen en om daartoe mede te werken, dat do dienst in het leger door een ieder met liefde en opgewektheid worde verricht. Van den militair, die anoniexe beschuldigingen slin gert tegen zijn chefs, of klachten en grieven uit door middel van anonieme stukken in couran'en en bladen, moet terecht kunnen worden verklaard, dat hij door den rechten weg niet te bewandelen, bewjjst óf dat hij zelf zjjn zaak niet rechtvaardig acht en dus onedele bedoelingen heeft, óf dat hij vrees toont, waar geen grond bestaat voor vrees, dat hij wantrouwt, wair gerekend mocht worden op vertrouwen en alzoo gevoelens aan den dag legt, den Hinken militair on waardig. Ik noodig u uit, Mijne Hoeren, den inhoud van dit schrjjven ter kennis te brengen of te doen brengen van de officieren, werkzaam onder uw bevelen, ook om daar mede rekening te houden bij hun besprekingen met het kader van lageren rang. De Minister van Oorlog, H. P. STAAL. De heer P. Schenk, te Wieringerwaard, ontving van Jhr. Mr. P. van Foreest te Heiloo de opdracht om voor Zuid-Afrika een twintigtal prima kwaliteit runderen in Hollands Noorderkwartier aan te koopen. De heer W. C. J. Passtoors is door Z. II. den Paus benoemd tot eere-kamerheer met kap en degen. Zooals men weet, zegt De Tijd, werd deze onderscheiding den benoemde reeds toegekend door Paus Leo XIII. Thans is die waardigheid hernieuwd door Pius X. In de Bestuursvergadering van de Schager Winke- liersvereeniging werd het bestuur als volgt samenge steld J. B. Keet, Vice-Voorzitter; J. Koster, le Secre taris; L. J. Roggeveen, 2e Secretaris; H. P. Caarls, le Penningmeester Ch. H. Th. Schmalz, 2e Penningmees ter C. Burger, J. Rotgans en C. Mantel, Commissarissen. De algemeene vergadering koos den heer P. Raat tot Voorzitter. stelde het bondsbestnnr bjj de afdeelingen een onderzoek in omtrent de wenscheljjk geachte wijzigingen in de arbeidswet en het arbeidscontract. Aangezien deze wetten nog niet in openbare behandeling zjjn gekomen, gaf het bestnnr bet resultaat van het onderzoek ook nog niet in openbare behandeling. De bond nam toe met 6 afdeelingen, spoedig zullen nog 2 volgen. ,Het ledental is 730; er zjjn nog 1300 ongeorganiseerd. In geheime bijeenkomstten vorigen jare, had men den lsten secretarisW. Inte Onsman opgedragen eene brochure te schrjjven over de eigenaardige toestanden in het kappers- en barbiersbedrjjfdezi brochure te zenden aan de meest invloedrjjke mannen in de politieke godsdien stige en vakbewegingen hnn hun oordeel te vragen of de Bond, onder de eigouaardige bedr jjfsomstandigheden. op den goeden weg is en of zij hunne geloofs- en partij- genooten het lidmaatschap kannen aanbevalenen ten slotte of zjj hunne geloofs of partjjgenooten konden aan raden zich alleen te laten bedienen bjj een kapper of barbier, waar hetbondswapen aan den gevel prjjkt. Van tal van invloedrjjke mannen, waaronder leiders van verschillende richtingen, kwamen zeer gunstige antwoorden. Een voorloopig rapport werd van de ant woorden samengesteld en toeD werd de brochure, met het voorloopig rapport, gezonden aan de politieke, godsdienstige en vakvereenigingen. Reeds vele vereeni- gingen zonden een antwoord in gunstigen zin. Het doel van deze actie is: den bond groot en sterk te maken en misverstand omtrent het »patroon"-zjjn in het barbiers- ledrjjf bij het publiek nit den weg te ruimen. Voorstellen, voortvloeiende nit die groote agitatie, als 500 voor de propaganda nit te trekken, emaille-bonds- vvapens, werden met algemeene stemmen aangenomen. Er werd een commissie benoemd om uitbreiding te geven aan het bonds-etiquet op de vakartikelen. De nieuwe omschrijving van doel en middelen van den bond werd met 36 tegen 4 en 5 blanco stemmen aangenomen, alsmede de nieuwe omschrjjving dar weikzaamheden van den secretaii8-redactenr. vljjtschool (aantal leerlingen 15), zangschool (aantal leerlingen 32; volgenden winter weer proefles) bibliotheek (60 nieuwe werken) en volksvoordrachten. Tot leden der financieöle commissie werden benoemd de heeren F. v. d. Kamp, G. Mugs en P. Buis. In het bestuur der volks voordrachten werd gekozen de heer F. v. d. Kamp, in dat der hnisvlijtschool de heeren F. v. d. Kamp en C. Visser Az. De heer C. W. Deenik bracht verslag nit als afgevaardigde ter algemeene vergadering, waarvoor hem dank werd gebracht. Besloten werd tegen medio December weer een gezelligen avond te organiseeren. De wenschelijkheid werd daarbjj uitgesproken, dat dan een langer tooneelstuk zou worden opgevoerd. IJlt „Me Ugaionden". Het Harmoniegezelschap «Lamoraal van Egtnond" hield dezer dagou zjjn halfjaarljjksche algemeene verga dering. Bjj de rekening en verantwoording bleek, dat het kassaldo tot ultimo Juni bedroeg f56.85. Tot directeur werd bjj acclamatie benoemd de heer Soomer van Alkmaar, tot nn toe haar bekwame instructeur. De tegenwoordige titularis, de heer R, J. Zoon van Eg- mond a, d. Hoef, die wegens zjjne drukke bezigheden liever ah directeur terugtrad, liet zich toch nog bet ondor-directenrschap welgevallen. Ten slotte werd besloten, pogingen aan te wenden tot oprichting van eene leerlingen-klasse, waaruit eventueel uitvallende krachten onmiddelljjk zonden aangevuld kunnen worden. Er worden hier besprekingen gehouden om te komen tot oprichting eener vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Eginond aan den Hoef. Was er hier in den Hoef iets noodig, dan zeer zeker zoo'n vereeniging, want 't is gewoonweg ellendig, zoo weinig als hier van gemeentewege tot dit doel wordt gedaan. De wegen zjjn hier, vooral bjj regenachtig weer, zeer slecht, ja op sommige plaatsen als b.v. op het Mallegat onbegaanbaar. De verlichting is middeleeawsch: vóór October mag hier geen straatlantaarn opgestoken worden, En als in 't voor- en najaar de tjjd van landbemesting is aangebroken, wordt op de losplaats aan de Hoevervaart, zijnde vlak vóór de huizenrij op het Mallegat, waaronder vele winkels, de z.g. stadsmest gelost en verspreidt daar dan een stank, zóó ondragelijk, dat men liefst een omweg maakt, om er niet langs te komen. Eischen znlke toestanden niet dringend verbetering en vooral thans, un de Egmonden een nieuwe toekomst tegemoet gaan Zooals reeds meer gemeld, is de entree van Egmond aan Zee in de laatste jaren zeer verfraaid. Jammer, dat het ook niet met het Westeind zoo is. Daar ziet het er rog niet zoo rooskleurig nit. Het zon daarom voor Eg- mond aan Zee werkelijk aanbeveling verdienen, om er een bouwvereeniging op te richten, die met de faciliteiten aan eene dergeljjke vereeniging bjj de Woningwet ge schonken, de oude krotten, daar nog staande, opruimde en er flinke nieuwe woningen voor in de plaats zette. Ook dit wordt o.i. dringend geeischt door de nieuwe toestanden, waarin ons zeedorp thans gekomen is. Vit dc 8. A, P. In Het Volk schrjjft de heer F. van der Goes in zjjn strijd met mr. Troelstra, dat hij thans slechts nog het voorstel herhaalt, de grieven van mr. Troelstra tegeu eenige van de Nieuwe TY/d-redactenrs door een commissie uit de partij te doen onderzoeken. Mr. Troelstra antwoordt hierop, dat dit z.i. onaau- nemeljjk is, omdat dan in het vervolg ieder partjjgenoot, die met een ander in debat raakt, heizelfde zon kunnen eischen. Wel zon het misschien overweging verdienen eeu commissie te benoemen, om de in het debat gebrachte punten zakelijk te formuleeren, de twee partgen er nog het hunne over te laten zeggen en desnoods nog andero partjjgenooten te hooren, om ten slotte een rapport samen te stellen en dit aan het Congres over te leggen. Tentoonstelling te Bergen. 17 September a. s. zal te Bergen een tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen van huisvlijt, die door de inzenders zijn gemaakt. In 1902 en 1903 hadden dergelijke tentoonstellingen veel succes. Verleden jaar scheen de belangstelling verflauwd te zijn. Ten minste, de inzenders waren weinigen. Nu evenwel zijn de voorteekenen alleszins gunstig te noemen, om weder een tentoonstelling te verwachten die aan het doel zal beantwoorden. Overtreding der Arbeidswet. Voor het kantongerecht te Wageningen heeft terecht gestaan H. F. v. d. P., voorzitter van de afd. Wageningen der Chr. Werkliedenvereeniging »Patrimonium" wegens overtreding der Arbeidswet. Bekl. liet door zijn 11-jarig zoontje het a. r. Wageningsch Nieuwsblad bezorgen bij abonné's. Tegen hem werd een boete van flOgeëischt. Hen droeve dood. Te Bovenkarspel is door den dokter aldaar vergifti ging geconstateerd bij een kind, dat gelikt had aan een groengekleurde prentbriefkaart. De kleine is na smar telijk lijden overieden. Hen derde pont. Een 400 M. bewesten de voetbrug te Velsen wordt nu eene inrichting gemaakt om een derde pont in ge bruik te nemen. Deze zal door menschen langs een staaldraad worden voortgetrokken. Jammer voor middelburg. Oscar Carré kan geen gevolg geven aan zijn voor nemen. om in September a.s. voorstellingen te Middel burg te geven. Er is echter door hem plaatsruimte aangevraagd voor 4906. Hen oud kerkhof. Bij de werken voor den stationsbouw te Haarlem is men blijkbaar ook tot de ontgraving gekomen van een oud kerkhof uit den tijd van het beleg. Tal van doods beenderen en doodshoofden, de laatste nog goed gaa- en sommige doorboord alsof er een kogel doorgegaan is, zijn gevonden. Hen legaat. Mej. Droog te Baemster onlangs, aldaar overleden, ver maakte f1000 aan de Ned.-Herv. diaconie te Beemster. Gisterenmorgen kwam te Wormerveer het sfcofielijk oversohot van den heer M. F. Pieper, overleden in het sanatorium te Arnhem. Het Ijjk werd met de lijkkoets naar de woning zjjner nagelatenen vermerd en vandaar trok de stoet naar het kerkhof. Als lid van den Raad werd den overledene de laatste eer bewezen door het dageljjksch bestnnr en door de mede-raadsleden te Wor merveer. Op de begraafplaats waren vole belangstellenden bjjoon. Aan het graf spraken de heeren jhr. mr. T. A, M. A. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In de vergadering van de afdeeling Sohermeer der H. M. v. Landbouw 23 dezer te Stompetoren gehouden zjjn benoemd tot afgevaardigde en plaatsvervanger naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier de heeren P. Olij Kz. en K. Sehoone. Tot bestuursleden der afd. zjjn gekozen de heeren D. de Boer Dz. en P. Oljj Kz., terwjjl als voorzitter en 2den voorzitter werden benoemd de heeren D. de Boer Dz. en D. H. van Reenen. Besloten werd een bijdrage van f 10.te verleenen voor de a.s. Afdeelingstentoonstelling te Alkmaar. De heer W. C. Dnin, secretaris van den Provincialen Bond van fokveevereenigingen in N. H. gaf, daartoe aangezocht door de Afdeeling, eene lezing over het wozen en streven eener fokveevereeniging, waarin met staten en cjjfers werd aan etoond vau hoeveel belang een dergeljjke vereeniging is tot het verkrijgen van een niet alleen sehooneD, maar ook van een praktisch nuttigen Noord' Hollandschen hield Ook de Barbiers en Mappers. De Nederlandsche Barbiers- en Kappersbond Maandag zjjn algemeene vergadering te Delft, afdeeling Alkmaar was daar vertegenwoordigd. Aan het verslag van den Becretaris ontleenen wjj het volgende: Ingevolge een besluit der vorige algemeene vergadering, Kerkelijke goederen en fondsen. In de vergadering van de Synode der Ned.-Herv. Kerk is behandeld het reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen. Prof. Cannegieter herinnert aan de geschiedenis der behandeling van deze zaak. Hij vraagtwanneer zal in deze zaak zijn voorzien Hij raadt vaststelling van dit reglement aan, hij herinnert aan de opdracht aan drie personen in 1902 gedaan om een reglement te ontwerpen. Dezen hebben niet aan het mandaat voldaan, toch heeft de Synode het werk aan vaard. Hij wil niet de beëindiging dezer zaak tegenhou den en stapt daarom over bezwaren heen. De Synode is bevoegd deze zaak te regelen. Veel verzet blijkt tegen deze regeling te zijn. Hij wraakt het verzet van het college van toezicht, dat weten kan thans buiten zijn bevoegdheid te zijn gegaan. De in het rapport voorge stelde veranderingen hebben ten doel gebleken gebreken weg te nemen. De secr. vraagt of het geloof aan de be voegdheid der Synode in die mate wortel heeft geschoten. De rechtsgeleerde raadgevers der f ynode zijn te dezer zake niet eenstemmig. De heer Edling heeft vrees voor de gevolgen van zulk een bond tusschen beheer en be stuur. Prof. Gooszen wijst) op de noodzakelijkheid die er bestaat om deze materie te regelen. De heeren Van Dis en Van Lynden verklaren zich tegenstanders dezer regeling, terwijl de heeren Cremer, Leenmans, Adriani Tammens, Ellens en de president, benevens de rappor teur, zich als voorstanders doen kennen. "Woensdag werd de beraadslaging over het reglement op de organisatie van het beheer der kerkelijke goede ren hervat. Het eerst krijgt prof. Gooszen het woord om met nadruk te verklaren wat er in de bestrijding der bevoegdheid om het beheer te regelen in deze ver gadering heeft ontbroken. Prof. Cannegieter betoogt mede die bevoegdheid met een beroep op de geschiedenis. Sprekende over inge brachte bezwaren, wijst hij op de voorstellen, door de commissie gedaan tot verandering. Men bedenke toch dat vele gemeenten vrij beheer hebben. Er is van deze zijde alles gedaan om de colleges van toezicht zich te doen aansluiten bij de voorgestelde regeling. De heer Van Dis beantwoordt beide sprekers en verdedigt zich. Ook blijft de heer Van Lynden tegen stander dezer regeling. De heer Van Oeveren zegt, dat hij steeds voorstander van die regeling was. Nadat de secretaris zijn standpunt nog nader heeft uiteengezet en de heer Edling zijn bezwaren volhield, worden de alge meene beraadslagingen gesloten en de conclusie om het reglement na verandering vast te stellen aangenomen met 41 tegen 8 stemmen. „Het Jtfut" te §chagen. Uit Schagen wordt ons geschreven: Dinsdag vergaderde alhier het departement Schagen van het Nut van 't Algemeen niet toegankelijk voor andere persmannen dan leden-verBlaggevers. Van de volgende instellingen werden verslagen uitgebracht: be waarschoot (aantsl leerlingen klom van 56 tot 73), huis- Harddraverij Aan een harddravorjj te Warmenhnizen namen 9 paarden deel. Uitslag was le prijs «Vogel» J. Zwart, Anna Pau- lowna, berijder Jb. Schilder 2e prijs «Zwaska II» Fokker, Beemster, berijder C. Bier3e prijs «Mayiks» A. de Ridder, 1 Jpolder, berijder M. Haster4e prijs «Folmina» A, Met, Egmondermeer, tevens berijder. Hen onverwachte gast. In een Amsterdamsch woonhuis ondervindt men nog wel eens last van ratten en muizen, maar niet alle- daagsch is 't wel, dat men plotseling in zijn huis tegenover een slang staat. Dat gebeurde ten huize van den tenorzanger H. Venverloo in de Spuistraat. Zijne huisjuffrouw ontdekte Zondagmorgen een vreemdsoor- tigen kop in een spleet onder den drempel in de gang. De juffrouw werd nieuwsgierigzij wilde graag weten hoe het geheele beest er wel zou uitzien. De melkboer, wiens raad gevraagd werd, achtte, geheel in zijn vak blijvende, 't het beste een schoteltje melk en wat brood op een afstandje te zetten, dan zou het dier wel, door honger gedreven, te voorschijn komen. Het boertje had 't bij het rechte eind. Maandagmorgen lag de juffrouw van halfacht tot twaalf uur op de loei en zij zag het dier steeds nader komen. Een slang van drie vingers dik en ruim een meter lang kroop op het schoteltje melk af. Toen het beest zich verkwikt had, trok de juffrouw een dikken handschoen aan en zij was zoo heldhaftig de slang beet te grijpen en in een glazen stopflesch te huisvesten. "Waar het dier vandaan komt is haar een raadsel. Het is misschien niet onmogelijk, dat het ontsnapt is uit een terrarium bij een der buren. Dat er slangen kunnen leven onder de huizen in de Spuistraat is toch haast niet te denken. (N. v- d. D.) Men verzoekt ons te melden, dat Zondag da dienst in de Doopsgezinde Kerk zal worden waargenomen door du. J. Smidts te De Rijp. Aan het groote biljart-concours in het Knrhans te Scheveningen is ook deelgenomen door onzen stadgenoot, den heer K. Willig, die, al heeft hij ook geen prjjs be haald, daar een goed figuur heeft gemaakt. De Kermis. Ik ben heusch blij dat de kermis weer in aantocht is. 't Is zoo'n leuk weekje. Je ziet zoovéél dat je aan trekt en, al ontmoet je ook nu en dan iets dat minder in staat is één of meer van je zintuigen te streelen, bij mij blijft 't prettige den boventoon houden. Wanneer men alleen let op die heerlijk blijde kindergezichten, verrukt als ze zijn door al hetgeen ze in die prachtige kramen zien ten toon gesteld en de opgetogen blijdschap die uit hunne oogen is te lezen met de mooie pop of een ander geschenk dat ze ontvingen, waarmede ze sden keizer te rijk" met den grootsten angst voor be schadigen, langs de kermis ronddwalen, dan brengt dat een blijmoedige kermisstemming in ons, en doet 't wel licht een hart opengaan voor zooveel arme kleinen. Dan, zij die de 16 hebben bereikt maar de 70 nog niet hebben kunnen halen 1 Dat is nu eigenlijk de leef tijd om kermis te houden. Vroolijkheid, die alle bezorgd-

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2