STAD S NI E UW S Een buitengewoon avonturier. Gemengd Nieuws. plan te doen vervallen. Zij voeren aan, dat door B. en W. met hen onderhandelingen zijn gevoerd, dat zij hoewel willende medewerken tot geen overeenstem ming hebben kunnen komendat hun bedrijf het voortdurend en ongestoord gebruik eischt van het water, waaraan hunne inrichtingen zijn gelegen, en dat zij dit zeer zeker zullen missen gedurende den langen duur der uitvoering van het werk. Een andere oplossing zou dus te vinden zijn, als in het plan ook de onteigening hunner perceelen werd opgenomen maar dit zou een belangrijk financieël offer van de gemeente vragen. B. en W. zullen op dit adres van praeadvies dienen. Wad way. Uit Wadway wordt aan de Enkh. Ct. geschreven Niet alle plaatsen kunnen er op bogen, dat hare mannen eenmaal de republiek uitriepen en aldus hun geboortegrond een eereplaats verschaften in de oude historiebladen. Verbazing wekt het daarom, dat in den tegenwoordipen tijd nog menschen gevonden worden, die niet weten, dat Wadway gelegen is op 52° 42 l7/go' N. B. en O 0 6 O. L. van Amsterdam. Wjj bunnen ons best de ver ontwaardiging voorstellen van zeker deel der bevolking, toen het dezer dagen bleek, dat een brief uit de stede Groote broek naar de republiek Wadway verzonden eerst een deel van de reis om de wereld maakte, om vervolgens over >Urk" naar de plaats van zjjn bestemming te geraken. Ongeluk. Dat liet plukken van peren voor den ongeoefende niet altijd zonder gevaar is, ondervond dezer dagen de landman J. S. nabij de Middenbuurt te Beemster. Verlokt door het gezicht van een blinkend geeltje, waagde hij zich wat al te driest, te veel vertrouwende op een te dunnen tak en in een ondeelbaar oogen- blik lag de corpulente tegen de wereld met een ge- kneusden voet plus eene gevoelige zitvlakte. Wetende, dat tallooze waaghalzen reeds hierbij den nek hebben gebroken, liep dit betrekkelijkerwijze dus nog al vrij goed af. Koninginnedag te Ursent Uit Ursem schrijft men ons: In verschillende deelen dezer gemeente worden allerlei plannen gevormd, om 31 Augustus, Koninginnedag, feestelijk te vieren. Het programma te Rustenburg, zoowel als dat van Ursem bevat verscheidene aardige nummers, zooals fietsrijden met «kwade Trien", blindroeien, tonrijden houtjesrapen enz. Wanneer nu de onderscheidene feestcommissiën in elkanders pogen belangstellen en elkanders werk waar- deeren, belooft dit nationale feest een gezelligen dag. Circus Wllke. Onze correspondent schryft ons: Te Schapen is aangekomen en opgeslagen in één dag het circus Wilke, waarin denzelfden avond, Donderdag, eene voorstelling werd gegeven. Wie in den voor-avond verwonderd waren over het verbazend groot aantal be zoekers in de ruime tent, waren dat na afloop der voor stelling niet meer. Hier werd iets eenigs gegeven op het pebied van paardendressuur, enz. Wat de directeur, de heer P. Wilke, zelf vertoonde met zijn paarden werd nog over troffen door Herr Otto Schumann als hoogeschoolrijder met zjjne pracht-paarden en doggen. Gedresseerde beren deden allerlei wonderljjke toeren, drie fietsers deden een vaart in den bekenden doodsring als nooit werd gezien, een tand-athleet deed ongeëvenaarde kunsten, in één woord, 't was voortreffelijk. Aanbesteding. Door bet Prov. Bestuur van Noord-Holland is te Haarlem aanbesteed Het leveren van dwarsliggers en wisselhout voor de uitbreiding van den rijkswerkspoorweg, ten behoeve van de verdediging van de Noordzeekust, in de provincie Noord-Holland, benoorden den strandpaal 9,800, behoorende tot de werken, te maken, ingevolge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad no. 187). Raming f2600. Laagste inschrijver P. J. M. Clercx te Helmond voor t 2099,99. Hollandsche glasblazers naar Italië. Een vertegenwoordiger van glasfabrieken uit Milaan en Livorno vertoefde de vorige week in het hotel St. Lucas op de Hoogstraat te Rotterdam om Hollandsche glasblazers aan te werven en werkzaam te stellen in fabrieken te Lit oruo. Verschillende glasblazers werden aangenomen en ter beschikking van ieder een voorschot van 200 mark gesteld. Als hoofd van deze werklieden stelde hij aan zekeren P.P., wien hij daarop van 17 Augustus j. 1. een bedrag van f600 overhaudigdo om te dienen als reisgeld van Keulen naar Lunio, eene ltaliaansche grensplaats. De reis van Rotterdam naar Kenlen per boot werd door den vertegenwoordiger zelf bekostigd. Ook gat hjj aan P. P. af een bedrag van 19 maal 200 mark, om de bedoelde voorschotten nit te betalen. Nadat het gezelschap glasblazers vertrokken was telegrafeerde P. P. uit Emmerik, dat men daar goed was aangekomen, doch kort daarop ontving men van P. P, uit Dusseldori een nader telegram wr* i'.* ara** meldende dat de glasblazers niet verder reizen wilden, omdat zjj vernomen hadden dat te Livorno een werk staking was uitgebroken onder de glasblazers. Da troep spatte niteen, twee kwamen er reeds te Zwjjndrecht terng, maar van P. P., die het geld onder zijne berusting had, is niets meer vernomen. De vertegenwoordiger der ltali aansche fabrieken riep de hulp der politie in om zjjn geld terug te krjjgen. Burgemeester en Wethouders hebben bepaald dit de verkiezing (Candidaatstelling) voor één lid van den Ge meenteraad in het 3e kiesdistrict alhier, ter vervulling der vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. F. Moens, zal plaats hebben op Dinsdag 12September a,s. en de stemming en herstemming, indien die noodig zullen zijn, op Dinsdagen 26 September en 10 October d.a.v. Onze Burgemeester. Den 12en September 1899 werd de heer G. Rippin" benoemd tot Burgemeester van de gemeente Alkmaar De zes-jarige termijn van bewind is derhalve dezer dagen verstreken en dus was het bericht van eene herbenoe ming te verwachten. De Staatscourant van gisterenavond heeft dat bericht gebracht. Aldus is de gebruikelijke gang van zaken. En toch gelooven wij. dat het vernemen van het bericht dier herbenoeming bij de burgerij van Alkmaar een emotie heeft gewekt, sterker dan bij menig onverwacht bericht. Zes jaren heeft de heer Ripping gearbeid in onze ge meente, heeft hij zijne krachten gewijd aan hare ont wikkeling. En al zal 't ook dezen bewindsman, zoo min als eiken burgemeester die aan het hoofd staat van een gemeente van eenige beteekenis, ontbreken aan bedillers, toch kennen wij de gezindheid van de burgerij in haar geheel te goed om niet te mogen zeggen, dat groote teleurstelling in de stad zou hebben geheerscht, wanneer omstandigheden dezen Burgemeester hadden genoopt zijn arbeid aan onze stad te onttrekken. De heer Ripping is niet de man om elk middel, dat zich voordoet ter verovering van populariteit, gretig aan te grijpen, doch wat hij niet naarstiglijk en met opzet zoekt, wordt hem toch mildelijk uit eigen beweging geschonken. Deze Burgemeester heeft door zijn daden getoond een man te zijn, aan wiens handen het bestuur van een stad als Alkmaar uitmuntend is toevertrouwd. Daarom wenschen wij den ingezetenen van Alkmaar geluk met het korte, maar desniettemin veelbeteekende bericht in de Staatscourant. En voor den geachten magis traat hopen wij. dat 't hem gegeven worde nog vele jaren zijn moeilijke, maar toch niet ondankbare taak immers, Alkmaar gaat vooruit onder zijn bestuur te moaen vervullen. Toen onlangs de gezondheid van den Burgemeester reden tot bekommering gaf, gingen met hem naar het buitenland de beste wenschen van de stad zijner werk zaamheid. Gelukkig, er kwam beterschap en de heer Ripping kon weder terugkeeren naar zijn post. Juist de herinnering aan wat had kunnen zijn maar werd afge wend geeft nog grooter beteekenis aan het feit, dat onze Burgemeester zich eeneTherbenoeming heeft laten welgevallen. Schietwedstrijd. Den 23en werd door het kader der dienstdoende schut terij alhier, onder geen gunstig weder, de gewone jaarlijk- sche schietwedstrijd in het duin te Bergen gehouden, waar van de uitslag is als volgtle categorie, op 150 M., met 10 schoten, le prijs sergeant J. Essen met 97 punten 2e pr. sergeant G. W. de Munk, met 94 punten3e pr. korporaal J. P. J. Besteman, met 86 punten, allen met 10 treffers; 2de categorie, 100 meter, le pr. Fourier, J. W. van den Aakster, met 85 punten2e pr. korpo raal J. W. Teerink, met 74 punten3e pr. korporaal H. F. Buijs, met 69 punten, mede in 10 schoten, 10 treffers. De rozenprijs werd met kampschieten behaald door den sergeant S, J. Tjeertes. den drenkeling. Gisteravond geraakte omstreeks 6 uur een jongen, het zoontje van den heer Termaat. ter hoogte van de Bloematraat in de Oade Gracht. Hjj speelde op balen met lompen in een schnit toen hij nitgleed en in het water viel. De heer L. de Jong sprong in de schnit, greep den drenkeling beet, en bracht hem weer op het droge. Zoo kwam de jongen met een nat pak en den schrik vrjj. Stoel en Spree. Ter aanvulling van wat wij gisteren reeds in ons overzicht van de Kermis vermeldden omtrent het optreden van het gezelschap Stoel en Snree in de »Harmonie" en in de Schonwbnrgtenl bij de Groote Kerk, diene, dat in laatstgenoemde tent in »Rozekatehet treurspel der Smeden'' mevr. Marie Potharst-Grader de titelrol ver vult, en de heer Potbarst de rol van Everard Dirix, terwijl in het stnk »Gaston van Frankrijk, of de man met hot ijzeren masker," de voornaamste rollen zullen worden vervuld door de damesMarie Potharst-Grader Fanny van Biene, A. Fuchs-Barbiers, Betsy Cremer en Mjjtelaar-Grader, en door de heerenWillem Potharst, A. Verhagen, Joh. de Boer, Sprenger, Kattermole, La- geman en Onstee. Ia de Schouwburgzaal »Harmonie'' wordt 27 Augustus een gastvoorstelling gegeven door den heer C. P. T. voor het verzoek van de commissie toe te staan en f25 subsidie te verleenen. Na eenige oppositie werd dit voorstel aangenomen. Van eenige burgers was een verzoek ingekomen om met het oog op de nieuwe kaaimuur aan de Tuingracht, en de straat, loopende van de Kralingerbrug tot het pakhuis «Het Kalf", verbetering te brengen. De voorzitter heeft een onderzoek hiernaar laten in stellen. De toestand is verre van goedde kosten der verbetering zouden ongeveer 1130 bedragen. Besloten werd verbeteringen in de straat te brengen. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden, de heeren A. Eisma, W. J. van Vloodorp en J. Rot, werden in deze vergadering onderzocht en in orde be vonden. Cijfers met betrekking tot Hnkhalzen. In de gemeente Enkhuizen, met eene bevolking van 7318 inwoners, werd in 1904 32.063.64 gulden hoofde lijke omslag geheven. Er waren 1522 aangeslagenen, van wie 466 in de laagste klasse, met een belastbaar inkomen van f 50 (inkomen f 350, verminderd met f 300 als on belastbaar). De hoogste aanslag was f 937.50 van een inkomen van f 15000. De kosten van het lager onderwijs bedroegen f22.413.42, die van het middelbaar f 10.822.70voor het eerste werd door het rijk f 5744.58), voor het tweede f 6982.52 subsidie verleend. In 1904 liepen 8052 visschersvaartuigen en 3886 andere schepen de haven binnen. Aan haven- en kaaigelden werd f 6467.30 ontvangen. Aanvraagformulieren voor postzegels, enz. Ds directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 1 September de gelegenheid zal worden gegeven, om, bij kosteloos daartoe aan de kantoren der posterpen verkrijebaar te stellen formulieren, frankeerzegels, briefkaarten enz., bij elke hoeveelheid, doch gezamenlijk tot geen mindere waarde dan van 5, aan te vragen bij het poBt-of hulpkantoor, binnen welks bestelkring de aanvrager woont. De bezorging der postwaarden aan huis zal zoodra mogeljjk, doch in geen geval vóór den eerstvolgenden werkdagmorgen geschieden, tegen betaling van het voor de bestelde zegels, enz., verschuldigd bedrag. De ingevulde en onderteekende formulieren behooren aan de kantoren te worden afgegeven of kunnen onge- frankeerd in de plaatselijke brievenbussen worden ge worpen. Onze boter. Men schrijft aan de N. R. Ct. Eenige weken geleden kon men in tal van bladen lezen, dat Engelsche journalisten, op de hoogte van het landbouwvak, een studiereis door ons land maakten, o.a. ook met het oog op de hitr ingevoerde botercontröle. Met voldoening zal zeker menigeen teen gehoord hebben, dat die vreemdelingen met de meeste belangstelling de organisatie van dat instituut hebben bestudeerd, de wer king ervan nagegaan en ten slotte hunne ingenomenheid met het systeem hebben uitgesproken. Daarbjj is het echter niet. gebleven. Voor een paar weken maakten een drietal Fransche heeren, onder wie de voorzitter en de secretaris van het Internationaal Zuivelcongres te Parjjs, een reis door ons land, bepaald met het hoofddoel, onze botercontröle te leeren kennen, ten einde geheel op de hoogte der zaak te zjjn als deze in Ootober a.s. op het congres te Parjjs wordt besproken. Door enkele Nedetlanders vergezeld, heeft het gezelschap alle gelegenheid gehad zich geheel op de hoogte te stel len, en met de overtuiging, dat hier een stuk werk was geleverd, een dienst was in elkaar gezet, die volkomen kon vertrouwd worden en die ontegenzeggelijk een af doend middel vormde om de botervervalsching te bestrij den, zjjn de heeren weer naar Frankrijk getogen. Aan het laatste botercontrölestation, dat zjj bezochten, n.l. dat te Maastricht, was juist een bezoek van een paar Daitsche belanghebbenden uit Aken, die ook speciaal van de contröle stadie wilden maken, met het oog op don invoer van boter in Doitschland. En of die belangstelling in de zaak der contröle nog niet genoeg waskwam ook de znivelconsulent van Denemarken in Engeland de heer Faberhier om zich persoonijjk van een en anderde znivelbereiding en de beteugeling der botervervalsching betreffendeop de hoogte te stellen. Het moet ons nationaal gevoel wel een weinig streelen, dat door buitenlandsche deskundigen een specifiek Neder- landsche instelling als de botercontröle wordt, bestudeerd niet alleen doch ook geroemd vooral omdat het hier een zaak geldt, die het zniveibedrjjf betreft, juist dus bet bedrijf, waarin ons land vóór jaren verre boven andere landen uitstak, doch waarin vooral in de laatste tientallen jaren zóó leeljjk de klad was gekomen, dat er eigenljjk geen naam meer te verliezen was. Gelukkig is er een ommekeer te constateeren en wat meer zegt een flinke ommekeer ten goede. Kolonisatie van Hollandsche boeren In onze West. Door De Surinamer worden naar aanleiding van het voorstel van den Gouverneur om een proef te nemen met kolonisatie van Hollandsche boerengezinnen, drie vragen gesteld Ie. Is die kolonisatie mogeljjk 2e. Is zjj ge- wenscht 3e. Rechtvaardigt het resultaat de uitgaven. Heel Parijs is in opschudding, overal spreekt men over den gelukzoeker Jean Galley. Zei men eerst dat hij één millioen had meegenomen, nu mompelt de een van eenige millioenen, de ander spreekt van vijf doch allen zijn het er over eens, dat hij het knap heeft aangelegd De politie doet overal onderzoek alle Fransche havens worden bewaakt, naar alle wereldstreken zijn detectives gezonden met het portret en anthropometrisch signale ment van den voortvluchtige. De Fransche bladen geven in hun kolommen zijn portret en levensbeschrijving. De odyssee van Jean Galley begint als die van de meesten dier ongelukkige kassiers, meegesleept door een leven van weelde, genot en grootheid zij eindigen met een moord of een diefstal. Jean Franpois Galley, oud 35 jaar, had een salaris van 300 francs per maand en woonde vóór drie weken nog met zijn vrouw en kinderen, een jongetje van zes en een meisje van twee jaar, op de tweede verdieping van een huis in de Rue Gamier. De jaarlijksche huur bedroeg 600 francs. Galley, naar men zegt van zeer nette familie, is een jeugdig-uitziend man, met een aangenaam uiterlijkhij draagt een lorgnet, zonder deze kan hij geen vier meter ver zien. Altijd overdreven net gekleed met gedistin geerde manieren, droeg hij steeds donker gekleurde cos- tuums en gewoonlijk een hoed a la mode, geleverd door de beste firma's. Overdag was hij steeds op tijd op het kantoor. Steeds keurig, als 't ware om door een ringetje te halen. Het thuiskomen daarentegen was nogal ongeregeldtien uur, twaalf, drie uur 's morgens dikwijls, bij het einde der maand, kwam hij in 't geheel niet thuis. Soms bleef hij dagen lang afwezig. Zijn vrouw leed vreeselijk hieronder. Als hij thuis kwam, beneveld door de cham pagne en Koppige likeuren, beantwoordde hij haar ver wijten met gewelddadigheden. De arme vrouw trachtte dit echter zooveel mogelijk geheim te houden. Bij een dezer tooneeltjes was haar ringvinger gebroken en ze zag zich genoodzaakt de hulp in te roepen van een De eerste vraag is nog eene opene. De eerste proeven hier zjjn mislukt door slechte voorbereiding, doch zjj, die de proef te boven kwamen, zjjn zeer goed gedjjd. De tweede vraag beantwoordt het blad met een volmondig ja. Be volking is het groote noodige voor Suriname, en wie zon men dan liever hebban dan Hollandsche broeders, die onze taal, zeden en gewoonten hebben. De derde vraag noemt het blad de belangrijkste. Om 50 gezinnen in te voeren, rekent men op een bedrag van 3 ton. Zij zullen gevestigd worden in den Saramaccapolder, die ook veel geld gekost heeft en tot welk werk niet zon zjjn overge gaan, meent het blad, indien het kolonisatieplan daaraan niet verbonden was geweest. Zooals de proef wordt voor bereid moet zjj zeker slagen. Maar op dien voet geschoeid kan van eene beduidende kolonisatie nimmer sprake zjjn. Daarvoor is de proef te kostbaar. De kolonie te vermeer deren met 300 gezinnen zou 2 millioen kosten. Dat bjj welslageu der preef, vrjjwillige immigratie van boeren zou volgen, gelooft het blad niet. De boer, die bet eenigs- zins dragelijk heeft, verlaat zijn land niet licht. Al komen ook de geraamde kosten hoog voor, toch meent De Surinamer instemming te moeten betuigen met de voorgeromen proef. In het oeconomisch belang der kolonie acht het echter noodig sterke immigratie, onver schillig van welke nationaliteit. Vit de >VIgnonden.'' Hedenmorgen klonk hier de mare »een schip gestrand 1" Het is te begrijpen, dat wij bij znlk een sensationeele tjjding niet stir op onzen stoel konden big ven zitten. Haastig dus er op uitgetrokken. En ja wel, drie palen bezuiden Egmond, bjj paal 41, stond een botter op 't strand, gemerkt Urk 321. Het was dus een Urker visschersschuit. Och, wat zag ze er treurig uit 1 Het roer weg, de mast, als een rietie van boven afgebroken, lag gedeeltelijk op 't strand, nog een respectabel stukje bout, met geen vier man op te tillen het voor- en achteronder en het ruim vol water, waarin planken, beddegoed, waterton, spiegel en zoo waar ook enkele botjes ronddreven en het zeil hing gedeeltelik nog bezijden het sehip in bet water. Kortom, een tragisch slachtoffer der verraderlijke zee. Mensehen waren er natnurljjk niet meer op te vinden. Trouwens, men wist reeds dat de bemanning, drie in getal, overboord was geslagen en jammerlijk den dood in de golven had gevonden. Juist stond er een Urker vissoher bjj, nu in de Prius- Hendrikstiohting. Deze vertelde, dat het treurig was, zooveel Urker volk als er in den laatsten tijd verdronken was. »'t Moest iedereen die op U(k kwam opvallen'', zei hjj, »dat er zooveel menschen in de rouw liepen." Arm eiland, dat zoo'n zwaren tri aan de zee betaalt! De aangekondigde verkoopiug der Egmondsche omni bussen met nog wat gereedschap, als assen, lantaarns, bellen, administratie trommel, koetsiersjassen en een dek kleed, had hedenmiddag onder *rjj drukken toeloop plaats in 't café van den heer Halff. De zes rjjtuigen brachten, na verschillende gecombineerde verkoopingen, gezamenlijk op de som van f 592. Zjj werden gemjjnd door den keer A. Gul alhier. Het overige besomde f 62, alles te zamen dus f 654. Als men nu weet, dat de omnibus- maatschappjj 158 aandeelhouders telt, gezamenlijk inge bracht hebbende f1580, dan zegt ons Bartjes, dat er in die 13 jaren wel wat ingeboet is, doch er is ook vol doende voor genoten. Men was tenminste mei de opbrengst van dezen verkoop wel tevreden. Weer mocht Egmond een schoolfeest gastvrjjheid ver leenen. Da jeugd van Bergen arriveerde hier met de tram. Het was voor da kinderen wel een aardig gezicht, dat de zee vrjj sterk gollde. De kleinen vermaakten zich lastig met hut dartele golvenspel. dat hen telkens met spattend schaim achteruit dreef. Strand en zee zijn toch een waar dorado voor kinderen Als vervolg op ons berichtomtrent de in den Hoef op te richten vereeniging ter bevordering van het vreemde lingenverkeer, kan gemeld worden, dat nit de feestcom missie, welke de spoorfeesten alhier organiseerde en die gisterenavond haar eindvergadering hield, een comité is gekozen, bestaande nit de heeren Straatman, Fischer en Schellekens, dat de statuten zal samenstellen, om daarna tot eene definitieve oprichting te komen. De haven-quaestle te Zaandam. Vroeger en op andere wijze dan vermoed werd, is de havenquaestie te Zaandam weder in den Raad aldaar ter tafel gekomen. Algemeen was men van oordeel, dat zij het eerst weder besproken zou worden in de zitting, waarin de nieuwgekozen Raadsleden zullen worden ge ïnstalleerd, en dat dan een voorstel tot opschorting der werkzaamheden om een nader onderzoek te kunnen instellen, zou worden gedaan. Doch reeds Donderdag avond kwam een adres in, dat met de havenquaestie verband houdt. In meer dan een vorige correspondentie schrijft men aan de Tel., is medegedeeld, dat het havenplan ook omvatte het leggen van een nieuwen verbindingsweg door de Voorzaan, en dat daardoor tal van industriëelen schade in hun bedrijf zouden ondervinden. Deze industriëelen nu, nl. de heeren A. F. G. Avis, fabrikant van patent olie, C. Keg, grossier in koloniale waren, P. Brouwer, scheepsbouwer, allen te Zaandam, en C. Bosman, stoom bootondernemer te Alkmaar, hebben zich tot den ge meenteraad gewend met het verzoek, dien weg uit het oudsmid, die den trouwring doorsneed De dokten ie behalve haar hand ook een ernstige wond aan haar rechterheup behandelde, verwonderde zich zeer over de verwondingen. «Hoe zijt gij aan die wonden gekomen »Ik heb een val gedaan uit de automobiel", haastte Mevrouw Galley zich te antwoorden. Zij wist toen nog niets van de handelingen van haar echtgenoot. Soms kwam hij thuis en gaf zijn vrouw geld, 150 a 200 francs en als zij hem vroeg waar dat geld vandaan kwam, antwoordde hij, dat hij een automobiel verkocht had en dit het commissieloon was. En Jean Galley toonde brieven, waarin men schreef, dat de «machine" met zooveel paardekracht, uitstekend liep. Mevrouw Galley begon echter al meer en meer arg waan te koesteren. Eens op een avond wilde zij met haar echtgenoot meedaar hij deze vrouwelijke wispelturigheid niet wist te weerstaan, nam zij zijn arm en hij bracht haar naar de plaats waar hij 'savonds gewoonlijk heen ging, voor hij naar huis terugkeerde. Hij drukte ver- scheidenen de hand en zijn vrouw trok zeer de aandacht, men keek haar nieuwsgierig aan. Enkele personen groetten hem. »Hoe gaat het, waarde Baron la Guerche Mevrouw Jean Galley kon oogen noch ooren gelooven. Haar echt genoot plotseling van adelWat beteekende dit raadsel? Dien avond trachtte de arme vrouw het niet te begrijpenGalley liet haar echter ook den tijd niet. De mooie tijd van het jaar naderde en hij dacht eraan vacantie te nemen als zoovele anderen op reis te gaan tot den 15 Augustus. «Lieveling", zeide Galley tot zijn vrouw, «ik wil niet dat je met die warme dagen in Neuilly blijftje gaat naar buiten met de kinderen." En eenigen tijd daarna bracht hij zijn vrouw naar Garches, naar villa Saint-Georges, rue des Renaudières, waar zij nog steeds woont met hare arme kleinen haar echtgenoot had drie maanden vooruit betaald. Nu eindelijk vrij, verlost van de tegenwoordigheid zijner vrouw kocht hij ontelbare stukken linnengoed en luxe-voorwerpen pantalons, vesten, sokken, zijden overhemden enzhij vroeg aan zijn chef een verlof van veertien dagen, van één tot vijftien Augustus om naar zijn familie te gaan in de provincie. Intusschen kocht hij steeds meer, weelderige en dure kleeren, leeren koffers van beproefde qualiteit, die op den overtocht over den Atlantischen Oceaan zouden worden gebruikt. De concierge had Jean Galley het laatst gezien den 6en Augustus op den dag van zijn vertrek. Zijn vrouw en kinderen waren te Garches. Hij wankelde op zijn beenen en scheen zwaar ziek. «Hoe, mijnheer Galley, u bent zoo zwaar ziek en u vertrekt toch?" «Ik moet vertrekken," antwoordde hij, «ik kan niet langer wachten." De concierge hielp hem de koffers, waarin al zijne kleeren enz., o. a. zes overjassen, vijf donkere, en één lichtgrijze, op een rijtuig laden. Eenige dagen na zijn vertrek kwam een vrouw van ongeveer veertig jaar, met grijs haar, zeer gedistingeerd en in 't zwart gekleed, de brieven vragen van den heer J. Galley daar deze beslist verboden had, de brieven naar Garches te sturen. En toen men de geheimzinnige bezoekster aanbood de brieven aan haar adres te laten bezorgen door den brievenbesteller, antwoordde zij levendig «Neen, neen. Dat is niet noodig. Ik kom ze zelf wel halen." En verder zeide zij «Dat is een wandeling en een afleiding voor mij Men heeft de vrouw niet teruggezien. Verleden week Zaterdag heeft Mevrouw Galley haar oude woning bezocht. Zij droeg een pakje couranten in de hand, die schreven over een grooten diefstal ten nadeele van het Comptoir ct Escompte. «Maar," kreet ze, «mijn man heeft dien diefstal ge pleegd hij is niet meer thuis gekomen de ongelukkige Hij heeft het gedaan." Toen barstte ze uit in tranen en keerde terug naar Garches, naar haar arme kleinen. Naar bleek was het verlof van Jean Galley begonnen den 31 Julihet duurde tot 16 Aug., dien morgen om acht uur moest hij op het bureau van het Comptoir d' Escompte zijn. Hij verscheen niet. Eerst meende men, dat lnj ongesteld was, ernstig ongesteld en zijn chef liet vragen hoe het met hem in Neuilly stond. Hij was nog steeds afwezig. Bij zijn bloedverwanten was hij nimmer geweest. Men kreeg argwaan. De boeken van Jean Galley werden nagezien en de misdaad werd ontdekt. Nu bleek, dat hij in verbinding stond met verschei dene vrouwen de politie doet ijverig onderzoek naar deze medeplichtigendeze namen voor een kleine som, duizend of vijftienhonderd francs, een deposito hij het Comptoireenige dagen daarna, gaf Galley kennis aan het hoofdkantoor dat een cliënt, die een zeer hoog deposito had, een schikking had gevonden ten behoeve van een der nieuwe deposantendeze order was gepas seerd bij een der talrijke kassen van de inrichting, en de medeplichtige behoefde zich slechts aan te melden bij deze kas, waar zij een som geids ontving, veel hoo- ger dan die van haar deposito. Zij overhandigde de gelden aan den ontrouwen beambte en ontving haar commissieloon. Het gebeurde ook wel, dat Galley slechts een deel nam van de fondsen, ingeschreven op een «vereffening" om deze te voegen bij het crediet van een zijner minna ressende ander ontving liet geheele bedrag. Om ten laatste al deze knoeierijen te bedekken, aarzelde hij niet de stukken te vervalschen. Wanneer men nu nagaat het leven in den laatsten tijd van dezen kassier, dan zou men haast gelooven een Fransch romannetje te lezen echt Fransch een man die een dubbel leven leidt, over dag heel correct, met 300 frs. in de maand, 's nachts onder een aangeno men naam om zich heenstrooiend het goud - ten slotte een vlucht met een jacht Men is te weten gekomen dat hij onder den naam van «graat de Grandval" een weelderig verblijf in de rue Franpois I, in het midden van Quartier Marbeuf hield, dat hij daar feesten gaf in een «décor d' amour et de feëerie." Hij stond in intieme verstandhouding met een demi-mondaine, die bekend was onder den naam van Germaine de Morelli of de Merilly, en die oorspronkelijk heette Mevrouw de Sohet. Den 12 October 1902 had zij haar echtgenoot verla ten. Zij bewoonde op de tweede verdieping 10 rue Gustave-Fiaubert in het Quartier des Ternes eenige weel derig ingerichte vertrekken van 2700 frs. Naar men zeide had Mme de Morelli, een gracieuse,

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2