binnenland: ST A D &WÏËTJ W S. De Kermis. Gemengde Mededeeliugen. Uit de Pers. N ieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. mogelijk hebben gemaakt het belangrjjke werk der conferentie tot een goed einde te brengen.'' Witte zond een telegram aan president Roosevelt, waarin hjj zegt, dat de geschiedenis hem den roem zal geven van den vrede van Portsmouth, en waarin hg de diepe erkentelijkheid van Rusland voor Roosevelt's initia tief te kennen geeft. Komoera was echter de eerste der gevolmachtigden, die den president van het tot stand komen van de overeen komst kennis gaf, doch hg bepaalde zich tot die kennis geving, «onder meer. President Roosevelt zond telegrammen met dankbe tuigingen en gelukweuschen aan beiden. Eindelijk willen wjj nog even in herinnering brengen, dat het vredes-verdrag in hoofdzaak de volgende punten zal omvatten 1. Rusland ontruimt Mantsjoerge (ook Japan trekt zjjn troepen uit dat land terug). 2. Mantsjoerjje wordt aan China teruggegev n. 3. Japan neemt Rnsland's pachtverdrag over betreffende Liao-tong. 4. Port Arthur en Dalny worden aan Japan afgestaan 5. Rusland geeft den spoorweg naar Port Arthnr prijs, maar behoudt de ljju over Kharbin naar Wladiwostock. 6. Het zuidelijke deel van bet eiland Sachalin w. rdt aan Japan afgestaan. 7. De Siberische kustwateren worden voor de Japansche viscbvangst opengesteld. 8. Rusland erkent Japan's proteotoraat over Korea. De zonsverduistering van heden. Koning Alfonso van Spanje heelt al de vreemde sterrenkundigen, die zich voor iet waarnemen van de zonsverduistering in Spanje bevinden, bjj zich genoodigd in zijn paleis Miramar, te San Sebastian. Te Burgos komen aanhoudend treinen met vreemdelingen aan. De stad is vol en het is schier onmogeljjk een onderkomen te vinden, behalve tegen bnitensporigen prjjs. De observatoriums in de stad en den omtrek ingericht worden bewaakt door militairen om de nieuwsgierigen te weren. Korte wetten. De gouverneur-generaal van Koer land heeft doen bekend maken, dat de troepen In het vervolg zonder voorafgaande waarschuwing zullen schieten op samengeschoolde personen en wielrjjders, die niet on middellijk, nadat ze bevel er toe ontvangen hebben, zullen bljjven stilstaan. De Engelsche vloot in Duitschland. Den eersten dag van het bezoek van de Engelsche vloot te Swinemünde is het daar reeds buitengewoon druk geweest. Den geheelen dag kwamen er vreemdelingen aan, die op pleizierbooten naar de Engelsche schepen voeren en daar zeer vriendelijk ontvangen werden. Nu de Dnitscbe vloot niet mokkend de Engelsche uit den weg is gegaan, ljjkt het ijs gebroken. Tegen drie uur kregen de Engelsche matrozen verlof om aan den wal te gaan, waar zjj tot 's avonds bleven. De Swinemllnders behandelden hen als gasten, die men gaarne ziet komen. Van de ontstemming, argwaan en wat al niet, die in de pers bjj de aankondi ging van het bezoek aan den dag kwamen, is bjj het Duitsche volk niets meer te bespeuren. Uit Duitsch Nienw-Guinea. Over Sydney komt bericht van het volgende voorval. Op Duitsch Nieuw- Guinea hadden inboorlingen een post aan de Markhan overvallen, de regeeringsboot »Seestern" was erheen ge zonden om de inboorlingen te straffen. De «Seestern' ging ten anker in de riviermonding, en een afdeeling, bestaande nit een rechter, den bevelhebber van het schip, twee officieren en eenige inlandsche politieagenten liet zich naar den wal roeien, en bracht in de boot, dicht bjj den oever, den nacht door. Allen achtten zich veilig, want van een nachtelijke overrompeling had men nog nooit geboord. Maar midden in den nacht werden de Dnitschers bestormd door een bende. De rechter kreeg twee hevige slagen met een houten sabel op het hoofd kapitein Möller twee speersteken, ook de andere leden der kleine expeditie werden gekwetst, een politieagent doodeljjk. Eerst daarna konden de Duitschers gebruik maken van hnnne geweren. Vjjf leden van de bende wer den neergeschoten, ongelukkigerwijze werden in het heetst van bet gevecht ook twee inlandsche agenton door de geweerkogels gedood. De aanvoerder der wilden viel, en de overigen gingen op de vlncht. Nu moet er weer een grooter schip, de kruiser »Möwe", heen om de inboorlingen te tuchtigen. Bommen te Smyrna. Volgons berichten uit Oon- stanlinopel waien de Armenische bommenmakers van Smyrna voortemens, de halve s!ad, mat inbegrip van de gasfabrieken, in de lucht te laten vliegen. Er morten in het geheel zestien geheime werkplaatsen voor het vul len van bommen ontdekt en groote partijen octplofbare stoffen in beslag genomen zjju. Het oogmerk van den aanval op de gasfabriek was, de stad op den avond van 1 September in duisternis te dompelen en daarna ont ploffingen in verschillende wjjken te veroorzaken. In de daarna volgende verwarring zooden de Armeniërs met handgranaten den strijd geopend hebben. Do samenspan, ning werd door een bloot toeval ontdekt. Er ontplofte iu een huis een partij dynamiet. Toen de politie daarop een hniszoeking deed vond zjj een aantal revolvers met de merkteekens van hot rovolutionaire cami'é. Eerst dacht men dat ook Bnlgaren de hand in de samenzwe ring hadden, maar later bleek dat zij alleen door het Armenische comité gesmeed was. Het weer in Europa. Uit alle deelen van Europa ongeveer komen berichten over zware regens en hevig onweer. Vooral uit Zwitserland, waar veel schade werd toegebracht. In Tessin worden verschillende bruggen weggeslagen. De ernstigste klachten komen van Luzern en omstreken. Een onsmakelijkehoed. Een restaurateur te Mariënbad, wiens inrichting druk bezocht wordt door vorsteljjke badaaston, heeft zich een hoed laten maken van de rietjes, welke de Majesteiten en Hoogheden gebruikten bjj bet drinken van jjsdranken. Een ministeriëele olifant. De Pransche minister van koloniën Clémentel kreeg onlaDgs van een koloniaal ambtenaar een jonge olifant ten geschenke. Hoewel zeer vereerd met het present, wist hg toch niet goed, wat er mee aan te vangen. Hjj verkocht het dier daarom aan een circusdireoteur voor 5600 francs en verdeelde dit bedrag onder het lagere personeel. Iedere bediende en werkman van het departement kreeg zoo doende Zondag 75 francs als zjjn aandeel in deu ministe- riëelen olifant. Sociale Wetgeving. Nu de bladen zoowat uitgepraat raken over de samen stelling van het nieuwe Kabinet, wordt een schrede verder gegaan en waagt men zich aan voorspellingen over de dingen, die 't eerst ter hand zullen genomen worden door de nieuwe bewindsmannen. Mooier gele genheid om primeurs te hebben, die als een loopand vuurtje door ae geheele pers gaan, is al kwalijk te be denken. Zoo zagen we bijv. dat de N. Arnh. Ct. van de traditioneele „welingelichte zijde" vernam, dat het in de bedoeling der regeering ligt in de eerste plaats de Drankwet te herzien en de Onderwijswet aan te vullen in dien geest, dat de waarborgen voor goed volkson derwijs ook bij het bijzonder onderwijs aanwezig zullen zijn natuurlijk is dat, best mogelijk, maar te ver wonderen zou 't toch ook wel zijn, wanneer de regee ring, voor wie immers zooveel werk is te vinden in de neutrale zóne, de opgewektheid zou hebben *m haar tijd te besteden aan de verbetering van het werk van haar voorgangster, waar zulke arbeid zoo licht vervalt in peuterwerk. Wat zal er gebeuren met de ontwerpen van het ministerie-Kuyper, die nog niet in behandeling zijn ge komen? 't Ligt wel voor de hand, dat ze, na intrekking, niet ongewijzigd opnieuw zullen ingediend worden. De anti-rev. Rotterdammer verwacht een verwerking van de stof „naar revolutionaire snit". En 't is zeker wel merk waardig daarbij de bekentenis te lezen, die het blad aflegt ten aanzien van den „pensioendwang". Nu menigeen weer vrij kan beoordeelen, zonder vrees aan van een Christelijk Kabinet onaangenaam te zijn, aldus het Rotterdamsche blad, nu verklaren wij ons niet te sterk, wanneer wij uitspreken, dat het gros van onze antirevolutionaire partij niet alleen scherp gekant is tegen een slinkschen vaccine-dwang en tegen een onhebbelijken leerdwang, maar toch eigenlijk even weinig wil weten van een staatsbe- moeizieken pensioendwang, gelijk het voorstel daartoe helaas door het ministerie-Kuyper te kwader ure van het vorige liberale Kabinet werd overgenomen. Men kan er echter vastelijk op rekenen, dat het Ka binet-De Meester, indien het zich op de sociale wetge ving toelegt, gansch en al, en dan consequent, welbe wust, en ten volle gewild, die sociale wetgeving zal opvatten in revolutionairen trant. Voor ons antirevolutionairen is het dan ook zoo dringend noodzakelijk, om tegen dien tijd tegenover de valsche ook de goede sociale beginselen te kennen. De Rotterdammer adviseert daarna om vooral het boek van mr. Fabius «Sociale Vraagstukken" te bestudeeren. Want, aldus besluit het blad, de periode die we tegengaan is gewichtig. Er is eenerzijds een streven om uit de staatskas aan de burgers van Nederland, inzonderheid aan de minderbedeelden, enkele guldens op hunnen ouden dag, of bij de treurige bezoeking van ziekte of inva liditeit aan te bieden, mits op deze voorwaarde, dat ze voor een goed deel afstand doen van hunne rechten, hunne zelfstandigheid ten deele prijsgeven, om zich te laten stellen onder de curateele van een almach- tigen Staat. Maar anderzijds is er gelukkig een antirevolutionaire richting, die tegen de revolutionaire propagandeering van de Staatsalmacht ingaateene antirevolutionaire richting, die er tegen waarschuwt, dat men zich niet door de aanbieding van enkele guldens die slechts schijnbaar baat brengen moet laten misleideneene antirevolutionaire richting, die de kracht van het burgerlijk samenleven wil verhoogen door de wetgeving te doen strekken tot wering van onrecht, tot ver meerdering van de vrije organisatie der maatschap pelijke krachten, tot verzekering van het vrije sociale leven, tot waarborging van zelfstandigheid en recht. Naar deze goede beginselen te vragen is onder het bewind van een liberaal ministerie meer dan ooit eisch van den tijd. Do groentunbouw aan den Langedjjk on Omstreken heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid, zoo ook in het Waarlaud onder de gemeente Haringcarspel. Al voor ruim zes jaar terug hebban de groententelers zich daar vereenigd en opgericht de groenten-vereeniging «Waar land en Omstreken". De vereeniging zal haar ruim zes-jarig bestaan her denken door het organiseeren van een flinke tentoonstel ling, welke volgens het uitgebreide verschenen programma zal gehouden worden op 2425 en 26 September a.s. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter algemeene kennisdat op 2 October a.s. van Rjjkswege in de gomeentelijke slachthuizen te Amsterdam en Roer mond cursussen in vee- en vleeschkenring geopend zullen worden. Het HonlnkljJk Bezoek aan Vlisslngen. H. M. de Koningin en de Prins hebben gisteren het aangekondigde bezoek aan Ylissingen gebracht. Het weer was slecht, zoodat van de voorgenomen reis met de Java-divisie naar den Hoek van Holland moest worden afgezien. Hoe 't toeging wordt aardig geschetst in de N. R. Ct., waaraan wij het volgende ontleenen Hoosregens, nijdige vlagen, die gieren door de touwen, en een bruine zee, waardoor 't vlaggeschip telkens wordt opgenomen en met zijn neus in de diepte gegooid. Maar Nederland's Koningin staat op de commandobrug; de gracieuse figuur van de jinge Vorstin, slank in een grijzen regenmantel, met de hand aan den eenvoudigen stroohoed, zien we grijs staan op het grijze pantser- dekschip, hoog tegen de grijze rafelluchten, en als op een wip zien we Haar op en neer wiegen op het zwie pende gevaarte. De barre buien slaan Ilaar het gezicht blozend de heftige duikelwinden rollen aan en schieten uit tegen Haar teöre gestalte. Maar de vorstin heeft er lust in, Zij lacht er om met jongen moed en onderhoudt zich vroolijk met Prins Hendrik, den schout-bij-nacht en de officieren, die, het goud druipende, de steken verflenst, Haar omringen. Tjonge, tjonge, zeggen opgewonden de Jantjes, die rillen van de kou na de hitte in de Roode Zee; wat een kranigheid voor een vrouw in zulk vies weer. De muziek jaagt jolige marschen door 't stormgebries heen. De Koninklijke standaard met de wimpels klep peren, of ze weg willen vliegen. Op dek waadt je met de voeten door 't regenwater, en alles glimt in de grauwigheid. Maar met echten levenslust in de oogen laat Hare Majesteit den kruitdamp van de saluutscho ten op zich aan waaien, en lachend staat Zij te buigen voor 't gejoel van de wiegende schepen der divisie aan de ree, de Jantjes in touwen en ra's, bulderend hun hoezee's over 't geklots van 't water. En in het kille regenweer, in het astrantige woeste waaiweer op het stampende schip, vergeten officieren en de bemanning te kleumen en te rillen, vergeten zij 't hunkeren naar moeder de vrouw en de kinders, die zij vier jaar lang in de tropen hebben gemist, omdat ze vervuld zijn van geestdrift door 't dappere gedrag van hun Wilhelmina, daar boven op de brug. Ook de Spanjolen, die wel eens anders hebben gekeken, zien we met verbaasde gezich ten uitzien van de „Prinsesa de Asturias." Opgewonden zwaaien zij de mutsen, terwijl 't Wilhelmus weerklinkt van hun boord. De witte sehuimwiggen schieten har aan uit zee, de loodsen schudden hun hoofd, maar onversaagd stoomt de „Utrecht" naar buiten, de Java divisie langs, zwaait dan en onder kanongebulder keert het vlaggeschip terug naar den wal. Het was te rauw, te bruin. De schout bij-nacht was erin geslaagd, Hare Majesteit te overtui gen, dat het roekeloos zou zijn, nu de kust langs te stoomen en vooral om binnen te vallen in den Hoek. Daarom wordt de lunch, die schout-bij-nacht Snethlage de Koningin en den Prins aanbiedt, in de longroom van de officieren, nu gebruikt gemeerd aan den wal. Het plan van den Hoek is opgegeven. Om drie uur vertrekt de extra-trein, weer terug naar Het Loo. Maar het scheepsvolk is er verbouwereerd van ge - raakt, een jonge Koningin, die op een oorlogsschip uit toog naar de zee en fier en onaandoenlijk stond op de brug bij zulk; kwaadaardig weer. De Koningin van Hol land gaf aan de vloot een voorbeeld ven stoutheid, met een innemend lachend gezicht en een blozende kleur op de wangen. Veehandel met België. Men sehrjjit aan de N. R. Ct.: Op da Belgische veemarkten heeraehte de vorige week een leyendige handel vooral in oasen en kalveren, waar van de prjjzen zeer vast waren, terwijl die van stieren sn koeien met een paar centiemen per kilo levend daalden. Naar Nederlandseh slachtvee was goede vraag, vooral vette ossen en kalveren waren gevraagd. In de week van 13 tot en met 19 dezer werden in de slachthuizen der vyf groote Belgische steden geslacht 819 rundereu en wel 275 ossen, 149 stieren, 28 koeien, 206 vaarzenen 161 kalveren. De ossen waren bjjna alle voor Brussel en Antwerpen, Luik vroeg de meeste stieren. Naar Ant werpen gingen 111 kalveren. Te Brugge werden slechts 23 Nederlandsche runderen geslacht. Te Anderlecht heersehte Donderdag op de veemarkt groote bedrijvigheid. Te koop gesteld waren 571 ossen, 285 stieren en 958 koeien, zijnde te zamen 1814 stuks. Ondanks dezen groeten aanvoer werd alles verkocht, vooral in vette ossen was goede handel. De beste gingen zelfs tot fr. 1.02. De gewone soorten gingen van fr. 0.76 tot fr. 0.96. Vaarzen noteeren le soort fr. 0.78 tot fr. 0.90, 2e soort fr. 0.68 tot fr. 0,78. Koeien verloren een paar centiemen. Zg noteeren fr. 0.66 tot fr. 0.83. De kalveren stijgen nog gedurig in prgs. De beste gingen al tot fr. 1.10. Te Anderlecht waren Vrgdag aangevoerd 890, te Brussel 280, te Gent 138 en te Antwerpen 61 kalveren. Zg noteeren fr. 0.75 tot fr. 0 92. Te Brussel werden de vorige week 400 Nederlandsche schapen geslacht. Slacht- vleesch le klas fr. 1.80, 2e klas fr. 1.75, 3a klas fr. 1.70. Te Anderlecht waren aangevoerd 1020 schapen, die ver kocht werden tegen fr. 0.74 tot fr. 0.80. In lammeren weinig handel. Opmerkeljjk is de stijging der prijzen van de vette varkens. De vorige week waren te Anderlecht aatgevoerd 2226 varkens, te Brussel 380, te Gent 216. Te Brussel was de markt fr. 0.80 tot fr. 0.95, te An derlecht steeg die tot fr. 0.99. Te Gent werden Vrijdag de beste verkocht tot fr. 1.10, de minste 1 franc. Op de botermijn te Luik waren aangevoerd 12645 kilogram roomboter en 585 kilo gewone Nederlandsche boter, voorzien van rijksmerk, hoogste 3.02, laagste 2.60, gemiddeld 2.77. De boterprgzen op de Belgische markten stjjgen, te Brussel werd op de roombotermjjn »De Ver- eenigde Melkergen" betaald hoogste 3,12 fr.; te Turnhout fr. 3.20 te Antwerpen fr. 3.05. Gewone boter ging van fr. 2.54 tot fr. 2.66. De eieren gingen van fr. 2.12 tot fr. 2.38 de 26 stuks. Te Antwerpen werden de Zeeuwsche aardappelen ver kocht tegen 11 a 12 franc per 100 kilo. IJlt „Uc Ggnionden". Het bericht, waarin sprake was van een op fe richten vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer in de binnen-Egmonden, is, naar ons ter oore kwam, geheel en al misverstaan. Ten eerste is er nog geen dusdanige vereeniging. Ds terloopsche besprekingen, die na afloop der genoemde vergadering gehouden zjjn, hebben alleen hiertoe geleid, dat de genoemde drie heeren zich de moeite zullen getroosten, om ter bevoegde plaatse inlichtingen in te winnen, hoe zoo'n vereeniging ingericht dient te worden. En ten tweede is hei geenszins de bedoeling de even tueel op te richten vereeniging alleen Egmond aan den Hoef te doen omvatten, de gebeele binnen-Egmonden zullen in een algemeene vergadering hiertoe aangezocht worden, zoodat iedereen zgn wenschen dienaangaande kan uiten. En ten slotte, eene dergelgke vereeniging mag noch zal in geen geval treden in de rechten en bevoegdheden van den gemeenteraad, maar zal trachten te zjjn een schakel tnssohen de burgerij en den gemeenteraad, om dezen zoodoende daar, waar zij door dit lichaam aan vaard wordt, bescheiden de behulpzame hand te bieden. Wij willen hopen, dat hiermede het gewekte misverstand is opgehelderd en er een betere, meer onbevooroordeelde meening omtrent eene dergelijke, inderdaad nuttige vereeniging zal komen. In bet verslag van de zitting van den gemeenteraad van Egmond aan Zee is een drukfout geslopen, die een gedeelte kan doen misverstaan. Het woord graanknilen moet n.l. zgn groomknilen. Hiermede worden bedoeld die kuilen, waarin afval van vlsch wordt geworpen. Boni. Aan het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië Voorzieningen voor het landbestuur van Boni zijn door den gouverneur van Celebes getroffen. Majoor Anten, met standplaats Watamponi, is voorloopig civiel gezaghebber. De vorst is naar Sidengening uitgeweken. Onze troepenmacht is te Pampanoea, vanwaar de aanvang der actie tegen Wadjo, Soppeng en Lamboeroe geschiedt. De bevolking is vredelievend. De bezetting van Pare- Pare is opgerukt naar Masepe. Eene troepenmacht, van Pare-Pare uitgerukt, ontmoette heftigen tegenstand en vermeesterde verschillende stellingen. De vijand heeft dertig dooden en gewonden, veel wapens en voorraden achtergelaten. Doorgerukt naar Pabarassang. Onzerzijds gewond twee officieren, een Europeesch en acht Am- boineesche mindere militairen. Blijkens een telegram van de N. R. Ct. uit Batavia werd luitenant De Groot zwaar en luitenant van Hels- dingen licht gewond. Be zaak-Toering. Op last van dea minister van Oorlog wordt omtrent het geval, dat zich te Utrecht heeft voorgedaan met het uit de ouderlijke woning naar het militair hospitaal over brengen van een zieken milicien, die kort daarna is over leden, door den inspecteur vun den geneeskundigen dienst der landmacht een ernstig onderzoek ingesteld. Naar verluidt, ligt 't zoowel in de bedoeling van dien inspecteur, als van den nieuwen minister, om op derge lijke gevallen het volle licht te laten schjjnen en, zoo noodig, krasse maatregelen te nemen, om herhalingen te voorkomen. Tram Wleringen-üchagen. Ons wordt geschreven: De correspondent te Kolhorn zegt namens Kolhorn's publiek, dank aan uwen berichtgever uit Wieringer- waard, voor zijne zakelijke mededeelingen, betreffende bovengenoemde tram. Kolhorn kan nu slechts hopen, dat de f 40.000 niet worden gevonden, dat het plan op dit sommetje blijft hangen, omdat, gaat dit plan door, alle kans voor deze plaats is verloren, tenzij eenmaal Zuiderzee-droogmaking plaats vond Op een vernieuwde poging Waardpolder-Kolhorn kon dan worden gehoopt, en blijken zou dan dat liet «nu of nooit" zich te Kolhorn zoude doen gelden. Kolhorn en Barsingerhorn, het comité bedenke zulks wel, is niet in alles een. Onweer. Tjjdens e6n hevig onweder, hetwelk in dea avond van den 283ten 07er Schagon woedde, werd een paard in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Zondagsrust voor winkelbedienden. Naar aanleiding van een verzoek der winkelbedienden te Hengelo om Zondagsrust, hebben de voornaamste winkeliers aldaar besloten hun zaak des Zondags te slui ten met ingang van 10 September. Politicus Blaauw. Men schryft aan de Asser Ct. Ontving de geleerde Boerbave destjjds een brief waarop enkel stond Aan Beerhrve in Europa, de politcus B. L. Blaauw nit Rolde streeft genoemden heer aardig op zijde. Hij toch ontving een brief met het opschriftAan den politicus B. L. Blaauw, Drenthe, welke correct in han den van den belanghebbende kwam. 't Ban verkeeren. De molens van »De Purmer" en van andere polders in «Hollands Noorderkwartier" zijn Maandagmiddag iu werking gesteld, om het overtollige water weg te malen. En een dag of vijl vroeger zag men reikhalzend naar water uit 't Kan verkeeren. „tiienlcUstarre". Te Enschedé is met doodelijk gevolg voorgekomen een geval van meningitis cerebrospinal epidemica (Geniek- starre). De Ijjderes was een meisje, leerlinge van een der openbare scholen. De noodige ontsmettingsmaatregeleu zjjn genomen. Hlelne wandelaars. Zondag 1.1. omstreeks 2 uur, gingen 4 kinderen, te Schoorl woonachtig, aldaar de duinen in om zich te ver maken. Het oudste was ongeveer 8, het jongste 4 jaren. Zjj liepen al spelende verder de duinen in, tot zjj aan de zoogenaamde plassen kwamen. Dat was oen pret voor hen om daarin te loopen en te waden. Op voorstel van een hunner, die de zee meende te hooren, besloten ze die groote plas eens van nabjj te gaan zien. Maar, o weel zjj konden haar niet bereiken, want de regen eu de avond overvielen hen. Daarom werd besloten naar huis te keeren, doch de regen had hun voetstappen weggestroomd, zoo dat zg den weg moesten gissen. Doodmoe en doornat kwamen zjj eindeljjk langs ean grooten omweg omstreeks half negen bjj hnnne beangste ouders weder. Uit Linnen wordt ons geschreven Moge het morgen mooi weor zjjn, niet alleen voor ons maar voor zoovele gemeenten in ons Vaderland waar men den 25sten verjaardag van H. M. onze Koningin feesteljjk hoopt te vieren. Voor hier staat op het programma optocht der kin deren van de openbare schoolonthaal bjj den Burge meester tombola voor de kleinsten in de sohool (de onderen krjjgen over een paar dagen eenrjjtoer); gecos- tumeerde optocht van versierde fietsen volksvermake lijkheden en 's avonds na afloop van het diner dat de Burgemeester evenals vorige jaren den leden van den Raad, het Hoofd der school, den gemeente-ontvanger en den ambtenaar ter Secretarie aanbiedtvuurwerk. Aan de Commissie die deze feestelijkheden voorbereidde werd bjj besluit van den Raad dd. 29_' dezer een subsidie van f 25 verleend. De gemeente-rekening werd vastgesteld tot het bedrag waarmede ze den Raad werd aangeboden. Eindeljjk, na een werken daaraan van af 1898, kon de Ligger der Wegen dezer gemeente thans voorloopig door den Raad werden vastgesteld en ter definitieve goedkeu ring aan HH. Gedeputeerde Staten worden aangeboden" Bjj Ken. Besluit is benoemd, voor het tjjdvak van 1 September 1905 tot en met 31 Augustus 1906, tot leer- aar aan de Rjjks hoogere burgerschool te Den Helder, dr. H. E. van Gelder, adjunct-archivaris der gemeente Alkmaar. Reeds in een deel van ons vorig nummer opgenomen.) In de 40e Algemeene Vergadering van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar Onderwjjs, gisteren te Almelo gehouden, is o. a. besloten de volgende Algemeene Ver gadering hier ter stede te houden. Wij hebben nu van bijna alle vermakeljjkheden der kermis reeds iets gezegd. Alleen bleven nog onvermeld de waarzeggerstentjes. Voor deze is 'teen geluk dat er nog altijd velen zjjn, in wie de begeerte is om zich te doen inlichten over hetgeen aan de toekomst behoort. Gelukkig degenen wien voorspeld worden voorspoed en fortuin, met lichten tred verlaat hjj de tente der wjjs- heid. Maar wie gelooft daar nu aan? Wat! niet gelooven, treedt eens binnen en hoort de alwetende vrouwen, wie twjjfelt er aan de kennis dezer ernstige voor- zegsters, die de planeten kennen, die... Het Parijzer Kabinet is als alle jaren weer te vinden in zjjn hoekje op de Paardenmarkt, de astrologiste ziet even helder als vorige jaren Voorts op de Nieuwesloot een tentje van madame Le Normand, die U al even vast, zonder aarzeling, uw toekomst doet weten uit de kaart. Ook staat hier het overal bekende Nederlandsche Spiritisme theater. Hier hebben wij met bewondering gevolgd hetgeen Professor Mullens' dochter alzoo in haar slaap ziet en weet te vertellen. In weinige oogenblikken had professor Salvator haar in slaap gebracht. Op vragen van den professor geeft de dame antwoord, en 'tis geen gewone slaap waarin zjj verkeert, want met kracht spreekt zjj haar zinnen uit, daarbjj af en toe gebaren makend. Terwjjl de dame met het gelaat afgewend zat, raakte de professor verschillende voor werpen aan, die zij noemde. Zoo wist mej. Mullens o. a. te zeggen hoeveel knoopen wij aan onze jas hadden. Op de minuut af wist ze daarna te vertellen hoe laat het op ons horloge was. Wjj gaven den professor een geldstuk en de slapende dame wist dat 't een cent was, waarop het jaartal 1877. Geboortedag en-jaartal waren nauwelijks, op verzoek van den heer Salvator, door ons opgeschreven, of de dame wist ze beiden al te noe men. Zoo kan prof. Salvator de dame langen tjjd ach tereen allerlei laten verrichten. Maar de helderziendheid van Mej. Mullens' bepaalt zich niet louter tot de tent neen, zij weet meer, zjj ziet verder. De toekomst der bezoekers ziet ze duideljjk en met radde tong vertelt ze wat hun wacht. Zoo'n séance loont nog eens de moeite. 's Avonds werd in den Schouwburg bij de Groote Kerk opgevoerd «Gaston van Frankrijk, de Man met het IJzeren masker," drama in 6 bedrijven en een voorspel van Arnold en Fournier. 't Had wel wat beter bezet mogen zijn, het spel was dat over-waard geweest. Het stuk werd door het ge zelschap goed tot zijn recht gebracht. Er was toen het scherm voor de laatste maal viel medelijden in velen voor den armen tweeling-zoon Gaston, voor koning Lodewijk XIII met spanning werden de bedrijven gevolgd, het treurige leven van den verstooten zoon, verstooten om de rust in Frankrijk te bewaren. Wat waren er mooie tooneeltjes te genieten. Wat een mooi moment was het slot van 't eerste bedrijf, daar waar d' Aubigne (Antoon Verhagen) Gaston (Willem Potharst) beweegt om te ontvluchten de plaats waar hij is opge voed, ver van het hof, en waar hij een liefde heett gevonden. Het derde bedrijf was vol mooie tooneeltjes. Wat een aardige, leuke monoloog tusschen Gaston en Landry (Fenny van Biene), het kamermeisje van zijn beminde Maria d' Ostanges, (mevrouw Marie Potharst) daar waar hij zich uitgeeft voor den Koning. En wat mooi vertolkte Potharst zijn rol, daar waar hij m dat zelfde bedrijf merkt wie en van welke afkomst hij is. Voorts ook de scène tusschen Gaston en Maria, daar waar zij hoort dat haffr beminde een koningszoon is. De bedrijven in de sombere kerkerkamer, waarin Gaston met zijn ijzeren masker voor en over het hoofd

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2