No. 113. Honderd en zevende jaargang. 1905. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VRIJDAG 1 SEPTEMBER. BUITENLAND. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele Ryk f I, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.[V. Boek- en Handelsdrukkerij v|h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Algemeen Overzicht. Er zgn ie den handel menschen allicht heeft ieder er wel eens een ontmoet die bjj elke transactie, hoe voordeelig ook op zichzelf, toch nog een gevoel van onvoldaanheid hebben. Zjj gaan van hnis om iets te verkoopen en zeggen, dat zjj met een opbrengst van b.v. duizend gnlden heel tevreden zullen zjjn. Daar komen zjj op de markt en aanstonds wordt hun b.v. twee honderd gulden meer dan deze som geboden; hun innerljjke bljjdsohap daarover weten zjj meesterlijk te verbergen, zjj vragen in plaats van de geboden 1 1200 een som van f 1300 en wanneer daarop dan grif wordt ingegaan, danhebben zjj berouw, dat zjj nog niet wat »wjjder gegaapt" hebben, vooral wanneer zjj dan ook nog de prjjzen van anderen hebben gehoord. Thuis komende hebben zij f 300 meer gekregen dan zjj ver wacht hadden en ze zjjn daarover ook wel verheugd, maar toch is in hen nog krachtiger het mokken over het laten ontglippen van nog grooter voordeel, 't Komt niet in hen op, dat, wanneer zjj nog hoogere eischen gesteld hadden en daarvan niet waren afgeweken, er misschien in 't geheel geen transactie was tot stand gekomen. Aan deze menschen doen thans vele Russen denken. De voorwaarden, waarop de vrede met Japan is tot stand gekomen, zjjn, in aan merking genomen de vele overwinningen der Japanners op het oorlogsterrein, voor Rusland zeer gunstig te noemen. Dat is het gevoelen van de pers der heele wereld. Doch in Rusland denken sommigen daarover anders. Zjj redeneeren als volgtzoo goed als Japan op stak van zaken de geëischte schadeloosstelling heeft prjjsgegeven, zoo goed zou 't, wanneer alles maar op haren en snaren was gezet, ook nog wel afstand hebben gedaan van andere voorwaarden ten nadeele van Rusland, waarin de heer Witte nu heeft toegestemd. Onze afgevaardigden hebben zich veel te veel laten intimideeren. In plaats dat er dan ook in Rusland algemeene vol doening heerscht over een gunstigen afloop, zooals kwa- Ijjk viel te hopen, maken zich sommige persorganen tot tolk van het gevoelen, dat er veel te groote concessiën zjjn gedaan. De Novo je Wremja ontziet zich zelfs niet het vredes-tractaat als een nationale ramp te karakteri- soeren. En de Swet klaagt steen en been over den afstand van het znideljjk deel van Sachalin. Gelukkig zjjn er echter in Rusland ook nog journalisten, die zich beter rekensohap weten te geven van den waren staat van zaken en den heer Witte onverholen bewonderen wegens zjjn diplomatiek beleid, dat hem een overwegenden in vloed zal verschaffen op den verderen loop van 'sjlands zaken. De Russen, die zich teleurgesteld voelen, kunnen niet beter doen dan de gemoedsstemming na te gaan van de Japanners. Immers, wanneer deze grootere voordeden hadden verkregen dan waren te ver wachten, zou er vreugde onder hen moeten zjjn. In de werkeljjkheid heerscht er echter onder hen diepe neer slachtigheid. De berichtgever van de Timee te Portsmouth deelt mede, dat baron Komoera Dinsdag in 't arsenaalgebouw aldaar in een toestand verkeerde, door een zjjner vrien den aangeduid als «nagenoeg een geheele inéénzinking". Baron Kaneko, vervolgt hjj, markies Ito's agent, heeft ten slotte bjj den Mikado de schaal doen overslaan. Baron Kaneko en baron Komoera echter zjjn geen vrien den en zoowel omtrent den vrede als andere dingen on- eenig. Een Japansch vriend van den laatste had hem Maandagavond nog een dringend protest tegen de komende overgaaf geschreven. «Treed liever af dan toe te stem- men,'' luidde zjjn advies. Maar Komoera ging ter confe rentie geheel in den geest zjjner heldhaftige voorzaten, wien zelfopoffering slechts een soort van vaderlands liefde was. En toen het resultaat van deze zitting bekend werd gemaakt moeten de Japanners bittere tranen van woede hebben gestort I Ook in do Japansche kringen te Londen is men alles behalve ingenomen met de voor waarden waarop de vrede tot stand is gekomen. Een aanzienljjk Japanner liet zich tegenover een redacteur van de Westminster Gazette daarover als volgt uit: «Een aannemelijke vrede moet duurzaam zijn. Deze vrede kan dat niet zjjn. Als de Japanners bjjv. de Chineezen zullen bjj staan in het beheer van Mantsjoerge, kan dat weder aanleiding geven tot allerlei moeiljjkheden. Ook het verdeelde Sachalin kan een bron worden van veel oneenigheid. Een vrede, bjj welken beide partgen dezelfde voor- en nadeelen hebben, kan niet bljjvend zjjn. Dit is slechts dan het geval, als de eene mogendheid een grooten voorsprong op de andere heeft verkregen." Maar vooral grieft de Japanners, dat er van een oorlogsvergoeding geen sprake zal zjjn. Daarop hadden zg hun zinnen gezet. «Het geld," zoo werd door een officieel persoon den redacteur gezegd, «zouden we hebben kunnen gebruiken om onze leeningen af te doen, voor het onder houd van onze gewonde soldaten, om onze magazjjnen weder te vullen, tot het koopen van oorlogsschepen om onze zeemacht uit te breiden en om de nog op exploitatie wachtende hulpbronnen van ons land te ontwikkelen." Japan heeft dringend geld noodig in de naaste toekomst en het volk had niet anders verwacht dan dat aan Rus land een schadeloosstelling voor de groote uitgaven, die de oorlog heeft geëischt, zou worden opgelegd. De Ja panner gaf verder te kennen, dat hjj uit een oogpunt van menschlievendheid zich in den vrede verheugdermaar dat hg met de voorwaarden zich niet kon vereenigen Jaran zou thans tot de tanden gewapend moeten blijven om zjjn bezit te allen tgde te kunnen verdedigen en zekerheid te hebben, dat de aangenomen voorwaarden ook nageleefd zouden worden. Japan heeft dus alleen te vertrouwen op zgn eigen kracht, niet op het vredesverdrag, waarop het voRtrekt niet trotsch kan zgn. Inmiddels voltooien de gevolmachtigden te Portsmouth den arbeid, die na de gevallen beslissing nog te doen overbljjft. Een telegram meldt hieromtrent: De hoeren Dennison van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken en professor De Martens van de Russische delegatie, stelden de inleiding en drie artikelen van het vredesverdrag vast en werken thans aan het artikel betreffende den afstand van den Chineesohsn Oosterspoor weg. De afkondiging van den wapenstilstand kan nog een of twee dagen op zich doen wachten, daar de generaals in Mantsjoerjje hierover moeten worden geraadpleegd. De voorwaarden, waaronder het eigendomsrecht van Japan op den Oosterspoorweg wordt erkend, bepalen, dat Rus land aan China 75 millioen dollars betalen moet, als ver goeding voor China's belang bjj dien Oosterspoorweg. In wiens bezit de spoorweg ten slotte zal komen, moet worden geregeld tusschen Japan en China. Naar gemeld wordt zal, wanneer China de ljjn wenscht te behouden, het bedrag van 75 millioen dollars aan Japan worden betaald, be nevens vergoeding voor het herstellen en onderhouden der ljjn door de Japansche spoorweg-autoriteiten. De spoorweg tusschen Kharbin en de Siberisohe grens, en van Kharbin in zuideljjke richting tot het station Koeën- chentse bljjft in het bezit van Rusland. Japan en Rus land zgn gemachtigd spoorwegtroepen te onderhouden langs de gedeelten van den spoorweg, die zjj respectieve- ljjk in eigendom hebben, en om troepen te zenden in geval van ernstige rustverstoring. Het aantal dier troepen mag niet grooter zjjn dan beslist noodig is voor het her stel der orde; zjj moeten worden teruggeroepen, wanneer hun taak is afgeloopen. De overdracht van Port-Arthur en Liaotong aan Japan wordt afhankeljjk gesteld van China's toestemming. China's toeslemmingl Dus aan China wordt toch nog niet ganscheljjk de wet voorgeschreven. Wel is er onder handeld over haar zonder haar, doch van den schjjn wordt toch nog niet afstand gedaan. China zal deze vernedering dragen, geljjk zooveel ver nederingen in de laatste jaren zgn verdragen. Doch ook daaraan zal eenmaal een einde komende harde ervarin gen hebban China terdege wakker geschud. Het Rjjk van het Midden gaat zich moderniseeren. Een stap op dien weg is ook het zenden van een aan tal Chineesohe hoogwaardigheidsbekleeders naar het buiten land om daar de bestuurs-inrichtingen en de economische stelsels te bestudeeren. Merkwaardige gebeurtenis in een land, dat vroeger niets liever wilde dan zich door een muur af te scheiden van al wat niet Chineesch was! En merkwaardig zjjn ook de bewoordingen van het edikt, waarbjj die reis bevolen wordt; zjj toch luiden: «Met het oog op den moeiljjken toestand waarin we ons op het oogenblik bevinden hebben we herhaaldelijk last gegeven de noodzakeljjkste hervormingen in te voeren, ten einde tot vooruitgang op ieder gebied te geraken. Ofschoon in de laatste paar jaren op verschillend gebied pogingen tot hervorming in het werk zgn gesteldis er geen werkeljjk resultaat bereikt. Hiervan dragen alleen de ambtenaren de schuld die de hervormingen moeten toepassenmaar niet weten wat hun te doen staat. Onder deze omstandigheden is het moeiljjk voor ons land een betere toekomst te doen aanbreken en het te redden uit den dreigenden nood. Wjj hebben derhalve besloten prins Tsai-Tseden vice-president van het ministerie van financiën Tai-Hoeng-Tseden groot-secretaris Hsu- Sji-Sjang en den gouverneur van Hoenan Toean-Fang met een aantal ambtenaren naar het buitenland te zenden; ze zullen in de eerste plaats Japan en het avondland bezoekenom de inrichtingen van bestuur en de econo mische stelsels te bestudeerende passende inrichtingen zullen dan ook in China worden ingevoerd. Zjjn de boven aangegeven stappen gedaan dan zullen in het vervolg na elkander groepen mannen naar het buitenland worden gezondenwaar ze met de grootste zorgvuldigheid vreemde instellingen moeten bestudeeren ten einde deze ook in ons land in te voeren. We hopen dat ieder zgn best zal doen om zich het vertrouwen waardig te maken, dat we in hem stellen. Wat de onkosten van de zending betreftbevelen wjj onzen ministers van het Weiwoepoe en het ministerie van financiën daarin te voorzien." Vooruitgang op ieder gebied daarnaar haakt China thans. In die bekentenis ligt verscholen de waarheid dat de dag nadertwaarop China zal gaan meetellen 1 Vrijdagmorgen. Witte gaat er nu spoed achter zetten, hg heeft aan Baron Komoera verzocht om vaststelling van den datum van het vredes-vei drag, want hjj verlangt ernaar «huis-toe" te gaan. Geen wonder: in Rusland zal nu voor Witte meor te doen zgn dan te Portsmouth. Te Tokio is geen vreugde over dezen vrede. De radi calen zgn van meening, dat het ministerie zal moeten af treden. De pers en het publiek hadden grootere voor- deelen willen bedongen zien. Het Petersburgsohe Telegraaf-agentschap verneemt uit goede bron, dat de Russische en Japansche regeeringen zoo spoedig mogeljjk na uitwisseling der gevangenen weder- keerig de rekeningen zullen overleggen over de uitgaven voor de verpleging der gevangenen van den dag der ge vangenneming tot den dag van het overigden der gevan genen of van hun uitwisseling. Rusland zal aan Japan betalen het verschil tusschen de door Rusland en door Japan voor dat doel uitgegeven bedragen. Gemengde Mededeelingen. De Paus endepolitiek. Een officieel commu niqué meldt, dat de Paus niet in 't minst van plan is, om, zooals beweerd werd, de kerkelijke grootwaardig- heidsbekleeders bijeen te roepen, om met hen te beraad slagen over de houding, door de kerk aan te nemen, ten opzichte van de buitenlandsche politiek. In den laatsten tijd wordt vaak aan het hoofd der R.-Kath. kerk de bedoeling toegekend, invloed te willen uitoefenen op de buitenlandsche politiek en zich te willen mengen in de aangelegenheden van andere staten. Nog verleden week liep het gerucht, dat de Paus als bemiddelaar zou optreden in het Oostenrijksch-Hongaarsch conflict, dat Z.H. in diplomatieke onderhandelingen getreden was rnet China en Japan en dat Z.H. met andere mogendheden onderhandelde over de bescherming der christenen in 't Oosten. De Paus wil nu door dit officieele commu niqué te kennen geven, dat hij in geenen deelen van plan is, zich met buitenlandsche politiek in te laten, dat hij een Paus is met zuiver godsdienstige bedoelingen en dat diplomatieke intriges verre van hem zijn. De Engelse he vloot in de Duitsche wateren. In Duitsche bladen toont men zich voldaan, dat de Keizer te Stettin is geweest zonder van daar het kleine reisje naar Swinemünde te hebben gedaan tot bezichtiging der Engelsche vloot en zonder een van de Engelsche officieren te hebben gesproken. De Ham burger Nachrichten meldt nog dat het de aandacht trok, dat de Engelsche vloot zich bij het afloopen van de «Augusta Victoria" bij aanwezigheid van den Keizer en de Keizerin slechts heeft laten vertegenwoordigen door een piepjong luitenant-ter-zee. De gemeenteraad van Dantzig heeft intusschen 5000 Mk. toegestaan voor de ontvangst van de Engelschen. Voor wie de vrede een tegenvaller is Als er menschen zijn, die zich niet over den vrede verheugen, dan zullen 't de legerleveranciers zijn. Volgens de Press Association verliezen Schotsche fabrie ken eenige bestellingen van belang. Verleden week nog werd voor het Russische leger de spoedige levering gevraagd van 130.000 graanzakken, en voor het Japansche van 700.000 yard tentdoek. Daar zal nu wel niets van komen. Hoe t tegenwoordig in Rusland toe gaat. Uit Lodz wordt gemeld dat Woensdag te Pa trikan drie kozakken een jong meisje geweld wilden aandoen. Op haar hulpgeroep kwam er volk'toegesneld. De kozakken trokken de sabel, maar het volk ant woordde met revolverschoten. Een toegesnelde patrouille opende toen het vuur tegen de menigte een man werd gedood, en een man, 5 vrouwen en een kind gewond. Het gerucht loopt dat de staat van beleg binnenkort zal ingetrokken worden. De zonsverduistering. Nadere berichten van de wetenschappelijke expedities bevestigen, dat de ob servaties grootendeels door goed weer begunstigd zijn en dat er volop gelegenheid was om interessante waar nemingen te doen. De berichten uit Valencia, Portosa, Burgos en andere plaatsen van Spanje spreken alle van prachtig weer. Slechts af en toe was de lucht iets be wolkt. Overal toonde de menigte zeer veel belangstelling voor het grandiose verschijnsel. Te Algiers werd de waarneming door prachtig weer begunstigd. De hemel was volkomen helder. Volgens het programma van de Algiersche expeditie zijn drie photographische opnamen van de eclips gemaaktvóór, gedurende en na de verduistering. Het schouwspel van de corona is met een speciaal toestel gephotographeerd. De temperatuur daalde 5°, van 33° tot 28°. Op het oogenblik van de totaliteit stak een sterke wind op. Terzelfder tijd zag men op de zon bewegelijke zwarte stroken, welker beteekenis reeds lang een punt van meeningsverschil is geweest. Door den gunstigen weertoestand zijn alle opnamen uitstekend gelukt en zijn er talrijke technische waarnemingen gedaan. De Amerikaansche expeditie nam opnamen met toestellen van groote afmetingen en maakte schetsen van de protuberanzen. De Duitsche expeditie hield zich voornamelijk bezig met magnetische waarnemingen. Te Sfax gingen gedurende het eerste gedeelte der eclips lichte \volken voorbij de zon, maar op 't oogen blik der totaliteit was de hemel volkomen helder, geen wolk belette de waarnemingen. De inboorlingen barstten in gejuich los, toen de zon weer te voorschijn kwam. Ook te Tripolis waren de omstandigheden gunstig. De temperatuur daalde aanmerkelijk. De steeds dringender vleeschnoodin Duitschland. De heer von Podbielsky is niet alleen Pruisisch minister van landbouw, maar tevens een der grootste varkensfokkers in Duitschland. Maar in het groote gebrek aan varkens kan ook hij niet voorzien, ofschoon hij aan het feestmaal van de voorzitters der landbouwkamers verklaarde, dat binnen 4 of 5 weken de nood geweken en er weder overvloed van varkens- vleesch zou zijn. Dat Z.Exc. toen meer heeft beweerd, dan hij kon verantwoorden, blijkt het best uit een schrijven door zijn rentmeester te Dalmin gericht aan den worst- en vleeschwarenfabrikant Frits Dickman te Brunswijk. Deze had, ongeveer 8 dagen geleden, bij den heer Podbielsky geïnformeerd, of hij van die aangekon digde, goedkoope varkens in den loop der maand Sep tember er eenige kon overnemen. En het antwoord luidde»In antwoord op uw schrijven deel ik u mede, dat het ons niet mogelijk is u in September varkens te leveren." De minister kan geen vee leveren, andere fokkers evenmin, het vleesch wordt hoe langer hoe duurder, voor velen zelfs langzamerhand onbereikbaar en toch blijven de grenzen gesloten voor den invoer van vee, en dat alleen om de agrariërs te believen. Zweden en Noren. De Zweden zijnkitteloorig tegenwoordig. En Noorsche dame, weduwe van een Noor van Zweedsche geboorte, was dit jaar, gelijk al vele jaren vroeger, met haar dochters op de Zweedsche badplaats Strömstad. Daar gingen de dames druk om met Zweedsche officieren. En nu hebben die dames een bevel gekregen om het land te verlaten, omdat zij de Zweedsche officieren naar militaire geheimen uithoorden 1 Cholera in Hamburg. Bij de sectie van het lijk van een te Hamburg aan longontsteking overleden Russischen landverhuizer, die aldaar den 27en was aan gekomen, werd cholera geconstateerd. Andere ziekte gevallen zijn niet voorgekomen. Volgens een officieele mededeeling is er geen aanleiding tot ongerustheid. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen. S u i ke r-s peculation. Ter Beurze te Parijs is Maandag groote beroering gewekt door 't bericht van den zelfmoord des heeren Ernest Oronier, voorzitter van den Raad van bestuur der suikerraffinaderij Say, welker obligatiën dientengevolge aanmerkelijk daalden. De heer Cronier, 65 jaar oud en officier van 't Legioen van Eer, leed sedert eenigen tijd aan eene hartkwaal. De naamlooze vennootschap, aan welker hoofd hij stond, was ruim zeven jaar geleden opgericht en heeft of had een kapitaal van meer dan 38 millioen fres. Hij moet reeds vroeger een poging gedaan hebben om zich van 't leven te berooven. Men schrijft dit toe aan groote persoonlijke verliezen tengevolge van speculatiën met suiker. Er hebben geruchten geloopen van een nieuwe groote «suiker-krach", waarbij de Fransche Bank 25 millioen verloren heette te hebben. Het geheele cijfer der ver liezen werd op 200 millioen gesteld. Hamburg, Havre, Antwerpen moeten er bij betrokken zijn. Ook werd dit alles in verband gebracht met de zaak van Jaluzot. Ten slotte bleek dat alles zeer overdreven, zoo niet geheel ongegrond. De bovengenoemde raffinaderij, waaraan duizenden werklieden verbonden zgn, onder dezen 1200 vrouwen, loopt ook geen gevaar. Geen goed vaderlander. De Amerikaan Lake, uitvinder der naar hem genoemde onderzeesche booten, zal uit wrok er over, dat het Ministerie van Marine der Vereenigde Staten niet voor zijne vinding is te winnen, naar Duitschland verhuizen en zich te Berlijn gaan vestigen. Hij zou thans zijne plannen aan de Duitsche Regeering willen voorleggen. Marmer. Uit de marmergroeve Malmia te Villers heeft men een blok marmer gehaald van 100.000 kilogr. In den loop van het jaar werden nog twee blokken uitgehouwen, een van 200,000 kilogr. en een van 600,000 kilogr. Men heeft een blok ontdekt dat 4 millioen kilog. moet wegen. De waarde van dit klompje wordt op een half millioen francs geschat. Wijn en het anti-alcoholisme. Op het 3de Duitsche wijnbouwcongres, dat te Neustadt vergaderd is geweest, is ook in den breede gesproken over de afschaf- fersbeweging. Dr. Schafer uit Neustadt weerlegde de volgens hem buitensporige beweringen van de anti-alco holisten. Weliswaar hadden die totnogtoe niet veel ingang gevonden in Duitschland, maar zij leverden toch een groot gevaar voor den wijnbouw op. Het vooroordeel tegen wijn werd vooral in de hand gewerkt door wijn- vervalschingen, meer nog dan door de afschaffersbeweging. Dikwijls was niet eens in apotheken zuivere wijn te vinden. Men kon onmogelijk, met een beroep op de wetenschap, het gebruik van alcohol in eiken vorm wraken. Prof. Frankel uit Halle noemde onthouding onnoodig. De zoogenaamde alcoholische vormingen in het lichaam waren meestal een gevolg van het gebruik van (sterken drank. Het was een beroepsplicht van de dokters, om vooral het gebruik van volkomen zuiveren wijn aan te bevelen, Overigens bevatten alle vruchtensappen, vruchten en njet gist bereide baksels alcohol. Spr. besloot met de verklaring dat hij den eerlijken wijnbouw als het machtigste bolwerk tegen het anti-alcoholisme be schouwde. Uit de Pers. liet eerste congres voor Handelsonderwijs. Heden en morgen wordt te Amsterdam het Eerste Congres voor Handelsonderwijs gehouden. Het initiatief daartoe werd genomen door de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs, die zich mocht verheugen in steun van vele kanten. Trouwens hetgeen door dit- Congres beoogd wordt kan niet anders dan toejuiching vindeneen wisseling van opgedane ervaringen, een behandeling van vragen, die ten goede moeten komen aan ons Handelsonderwijs. Aan de orde zullen in de algemeene vergaderingen o. a. deze vraagpunten worden gesteldlo. de organisatie van het Handelsonderwijs hier te lande in het algemeen; 2o. het onderwijs van jongelieden, die na het verlaten der lagere school als bediende werkzaam zijn3o. het onderwijs aan reeds in het bedrijf werkzame kleine burgerlieden, winkeliers en handelsbedienden. Ziedaar een reeks van onderwer pen, waarover men met belangstelling de meeningen zal vernemen van mannen als dr. A. Borgman, dr. van der Schaaf en dr. D. Bos. De beteekenis van het Congres is dezer dagen uiteen gezet in een uitvoerig hoofdartikel in het Handelsblad. Het blad heeft niets dan lof voor deze poging om, door onderlinge vergelijking, te komen tot het beste Handels onderwijs. En het betoogt daarbij dingen, die zeker wel eens mogen gehoord en overwogen worden in een stad als Alkmaar, waar nog altijd plannen tot reorganisatie van het onderwijs aan de orde zijn, die zijn gebaseerd op het breken met de sleur en het in toepassing brengen van datgene, wat tot dusverre te Alkmaar nog niet al te best tot zijn recht kwam. Het Handelsblad schrijft namelijk Het is nog maar enkele jaren geleden, dat de oprich ting der Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs den stoot gaf tot een polemiek in enkele bladen, zóó vinnig als men kwalijk zou verwacht hebben in een land, welks hoofdstad er en met eere een handels school op nahield en welks bevolking in den handel den hoofdader van zijn welvaart had hoog te houden. Inderdaad waren er toen niet weinigen, die aan den aanstaanden koopman, aan wie in den handel zijn brood hoopte te verdienen, weigerden, wat zij voor ieder ander burger grit wilden toestaanonderwijs, dat tot het beroep voorbereidt. Daar was in die bestrijding veel misverstand, en nóg zijn er menschen, die onder de leuzeeen koop man wordt men niet in de school, maar door de praktijk, smalend de schouders ophalen als men over handelsonderwijs spreekt. Alsof er één voorstander van handelsonderwijs ware, die de waarde van de praktjjk waar het de vorming van den koopman of ALKMAAR E COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 1