STAD S NI UW S. l,0£-mW.Sdr„ familie lid t. bezoeken, had on de voorbank .laats genomen en kreeg door het slaan van het paard teviee wonden aun haar beide beenen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. W. 7214 f 25000 nr. 17807 f 5000ns. 2584 en 8276'f 1000; ns. 14054 f 400ns. 2350 5 na 244i 4747, 5220, 12071, 12432 en 14776 f 100. de armen in aanraking komen en zelfs bij menig gezin, dat lang de kerk den rug toekeerde, toch nog, als de nood aan den man is gekomen, vertrouwen genieten. Mannen, die, waar het aankomt op men- schenkennis en kennis van maatschappelijke toestanden, menigen «leek" beschamen. Zeker, niet elke geestelijke, niet elke predikant is geschikt, en allerminst zouden wij wenschen, dat met uitsluiting van anderen hun de leiding dezer zoo kiesche aangelegenheden werd toevertrouwdmaar het omgekeerde lijkt ons nóg verkeerder. In R.-Katholieke streken zal menig pastoor uit stekend kunnen medehelpen. In gemengde streken zal een Protestantsch gezin niet liet minste gevaar loopen van den Roomschen geestelijke in den Voog dijraad, indien ook anderen daarin zitting hebben. Dat «onverzettelijk bezwaar" tegen een geestelijke in de oppervoogdij bestaat alleen bij die hoog ontwikkelde mannen, die bij het gezicht van een «zwartrok" op den loop gaan of het hoofd omdraaienmaar voor dezulken zijn de voogdijraden en de tuchtscholen niet bestemd. Nog onlangs ontmoetten wij een R.-K. vrouw, een «fijne" die zich uiterst veel moeite gaf bij het bezoeken van de armste, de vuilste ge zinnen. Haar eerste werk was te zorgen voor reinheid en zindelijkheidhaar tweede aan te dringen op kerkbezoek. Ziet ge wel, zal 't Handelsblad zeggen 't gaat maar om de kerk, en dan loopen de Protestanten gevaar Roomsch «gemaakt" te worden. Intusschen, bedoelde dame, als zij bemerkte, dat het gezin Protestantsch was, zond terstond een briefje aan den dominé. Die vrouw en dat nog wel, hoewel er niemand was, die haar op de vingers keekdie menig gezin weer op den beteren weg geholpen heeft, had, o Handelsbladl nimmer een kind gehad, en is dus in den Voogdijraad niet op hare plaats, waar, volgens dit blad, slechts moeders mogen komenja, die Raad moet zelfs voor de helft uit moeders bestaan, precies de helft. Dat eischt zeker de symmetrie Zullen wij nooit wijzer worden? Terwijl men in Duitscliland, met behulp van de geestelijken, de open bare school tot een volksschool gemaakt heeft, heeft men ten onzent, uit vrees voor de geestelijken, die school in den grond bedorven. Terwijl in Denemarken, waar onlangs een wet is aangenomen, regelende de zorg voor de misdadige en verwaarloosde jeugd, de predikant van het kerspel krachtens zijn ambt zitting heeft in den Voogdijraad, zal hier ook de voortreffe lijkste volksvriend uitgesloten moeten worden om zijn ambt. 't Is droevig. Het liberalisme althans dat van het Handelsblad schijnt voor leering onvatbaar te zijn. Laat het Prof. Holwerda er nog eens op nalezen. Jeugdig scheepsvolk bij de Marine. Be Nederlander rekent verder nog af met de Amh. Ct., die zich in 't geheel niet heeft kunnen vereenigen met de, ook door ons vermelde, beschouwingen van het Rot- terdamsche anti-rev. blad in zake de aanschrijving van het Departement van Marine met betrekking tot de dientneming van jeugdig scheepsvolk bij de marine. De Amh. Ct. toch zegt, dat het verblinding is niet m te zien, dat het onzedelijk is jongens van 13 of 14 jaren te kluisteren aan eene verbintenis, welker niet-nakoming zwaar gestraft wordt. De Nederlander stelt hiertegenover, dat als zij zich niet vergist, ook voor het marine-personeel, als inder daad van totale ongeschiktheid blijkt, het losmaken van de eenmaal aangelegde kluisters nog wel mogelijk is, zij het ook niet anders dan met goedvinden van de marine-overheid zelve. Maar dit nog daargelaten, zegt het blad voorts, hebben niet de nieuweren ons voortdurend geleerd, dat die vrijheid in het gewone bedrijf geen vrijheid isdat de arbeider, slechts de keus hebbende om van honger te sterven ol heen te gaan, gelijk staat met den° slaaf. En al is dit overdreven, is het toch niet waar, dat voor ontelbare bedrijven, niet alleen in de wereld van den handenarbeid, maar bijna overal, de vrijheid om heen te gaan enkel bestaat op papier Waarom dan dit misbaar als aan een jongen van 14 jaar uit den arbeidersstand, in dien stand vrij wat meer mans dan een jongen in de meer gegoede klas sen der maatschappij, de gelegenheid wordt geboden zich te verbinden voor een betrekking, die hem de zekerheid verschaft om zijn geheele leven lang in eigen onderhoud te voorzien en zijn allicht behoeftige ouders te ontlasten? Indien hij daardoor slaaf werd, dan voorzeker, ware de verbintenis onzedelijk en dus ook de raad om die aan te gaan. Maar een man in 's lands dienst is geen slaaf; zijn rechten en bevoegdheden zijn geregeld indien hij wil kan hij zonder zichzelf te vernederen zijn dienst ten einde te brengen. Mag een onder wijzer niet onderstellen dat in een jongen genoeg wilskracht zit om gedurende een bepaalden tijd zelfs datgene te volbrengen, wat hem tegen de borst stuit Ook het bezwaar van de straf-bedreigingitelt De Neder lander in het geheel niet. Het tegendeel is veeleer waar, immers het blad schrijft daaromtrent Het is voor menigeen heilzaam te weten dat hij moet, en menig man zal zich op later leeftijd er over verheugen dat er oogenblikken in zijn leven geweest zijn waarin hij niet kon, zonder zich bloot te stellen aan' straf. Maar indien dat nu zoo verschrikkelijk is voor jongens uit de minder gegoede klasse, waarom heeft men dan nooit van diezelfde zijde bezwaar ge maakt tegen de wetsbepaling dat jongelieden van 15 jaren, die wenschen opgeleid te worden tot officier, zich moeten verbinden voor den tijd van zeven jaren, eveneens onder bedreiging met de straffen op desertie? Voor jongens uit meer gegoede gezinnen mag het wel; voor hen is zulk een verbintenis niet onzedelijk, maar wel voor de jongens waaruit het scheepsvolk ge worven wordtZijn wij blind, als wij op die vragen geen antwoord kunnen geven? Kinderspel. De Standaard is nu weor gekomen in den toestand waarin het blad altgd het sterkst is geweesthet is weder oppositie-orgaan. Toen Dr. Kuyper aan het be- wind washad 't zooveel dingen, waarop in de liberale pers aanmerkingen werden gemaaktgoed te pratenen den eenen keer lukte dat beter dan den anderen maar znlk goed-praten was toch op den dunr niets voor dit militante orgaan. Thans zgn wij woer in de periode van de rake driestarren. Ziehier een daarvan, prijkende met het opschrift »Kinderspel": Het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zal op één dor volgende Zondagen ia deze maand een landdag houden. Waarvoor? Wel, om propaganda te maken voor de uitbreiding van de Ongevallenwet (zeevisscherij en landbouw) en voor de Arbeiders-pensionneering. Zonderling. Een ministerie, dat al die wetten en andere sociale wetten ernstig aan de orde had gestelddwingt men om al te treden. Rome en de doleantie moesten daar voor zelfs dienst doen. En als men dat dan klaar gespeeld heeftworden de menschcn opgeroepen om propaganda (e maken voor ietsdat ze verworpen hebben. Zóó kan men wel altijd aan het werk blgven en niets verkijjgen. Echt kinderwerk. Eerst afbreken wat na jarenlange stndie en na veel arbeid kon worden aangeboden, en dan weer van voren af beginnen met bouwen. Het conservatisme, dat kippenvel krjjgt van sociale wetten vindt zulk kinderspel wel aardig en wrgft zich in de handen. Op die manier toch kleppert wel de molen maar gemaald wordt er niets. En dat juist wil het conservatisme; doch de werkman, misleid door valsche leuzenwordt het kind van de rekening. De 197ste afdeeling van den Bond voor Staatspen- sionneering is opgericht te Groningen met aanvankelijk 65 leden. In „de Nederlandsche Pensioenpartij", orgaan van den Bond, is een scbrifteljjk debat aangevangen tusschen de heeren Perio (G. L. Janssen), te Breda, redacteur, en Prof. Mr. M. W. F. Treub, te Amsterdam, overDe financieele mogelijkheid der invoering van een algemeen geljjk Staatspensioen voor oude mannen en vrouwen. Mocht er aanleiding voor bestaan, dan zal misschien oen mondeling debat volgen. De gemeenteraad van Zaandam heelt gisteren den heer P. Latenstein, die 14 jaar wethouder was, niet als zoo danig herkozen. De heer E. G. Yerkade verkreeg name lijk 9 en de heer Latenstein slechts 8 stemmen. Tot wethouders te Sint Maarten zjju den 5en herkozen de heeren P. de Boer en Jb. Bruin. Da Gameenteraad van Graft heeft in zjjue vergadering van 5 Sept. tot wethouders herbenoemd de heeren W. Koppeu te West-Graftdjjk en H. Bruin te Noordeind van Graft. Benoemd tot wethouders der gemeente Oudkarsptl, de heeren F. de Boar Pz. eu A. Kroon Pz. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Oterloek werden de onlangs gekozen heeren J. AkkermanJ. Glijnis en P Vader geïnstalleerd en tot wethouders benoemd de heeren J. Glijnis en D. de Jong. In de Raadsvergadering der gemeente St.-Pancras wer den de opnieuw gekozen leden beëedigd, waarop een algemeene gelukwensch volgde. Aan de beurt van af treden als wethouder was de heer S. Duif, die door den Raad met algemeene stemmen werd herbenoemd. In de vergadering van den Raad der gemeente Scher- merhorn is tot wethouder herbenoemd de heer C. Nierop. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Beverwijk werd bij de rondvraag erover geklaagd, dat de stoomtram HaarlemAlkmaar zich in den laatsten tijd in 't geheel niet stoorde aan de concessie- bepalingen ten opzichte der snelheid, en veel te hard door de gemeente reed. De voorzitter deed de toezegging, dat hij de klacht zou onderzoeken. De Raad der gemeente Oudkarspol besloot f 150 sub sidie te verleenen voor het vervoer van schoolkinderen uit den Diepsmeerpolder. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeen teraad van Hoorn werd weder gestemd over het voorstel van B. en W. om hun college te machtigen drie des kundigen in het gasbedrijf uit te noodigen om commis soriaal rapport uit te brengen nopens het door d en directeur opgemaakt en door de Commissie ingezonden uitbreidingsplan der gasfabriek met begrooting van kosten, in het bjjzonder wat de vraag betreft of die uitbreiding, in verband met de plaatseljjke toestanden en behoeften niet op andere deugdeljjke doch minder kostbare wijze kan geschieden over welk voorstel in dc vergadering van 12 Juli 1.1. de stemmen gestaakt hebben. Dit voorstel werd thans verworpen met 5 stemmen voor en 9 tegen. De schrijvende Minister van Oorlog. Zooals onlangs werd medegedeeld is door don minister van Oorlog een vertrouweljjk schrjjven gericht aan den inspecteur der infanterie. Z.Exc. behandelt daarin den minder goeden geest, welke gedurende de laatste jaren in de onderscheidene rangen van het leger heerscht. Met verwjjzing naar de noodlottige gevolgen, bjj de Kon. Ned. Marine uit eeu geljjksoortigen geest voortge vloeid, ontvouwt Z. E. de oorzaken, die hiertoe hebben geleid en welke dienen te vervallen. Rekening dient gehouden met de sociale inzichten van dezen tjjd. Wedeizjjdsch vertrouwen en waardeering van elkanders inzichten behooren te worden bevorderd van boven af. Zoodoende zal ook do antipathie verdwjjnen die een groot deel van het officierskorps gevoelt voor de opporste leiding bg de infanterie. De schrijver verwacht bij zgn streven naar het scheppen van degeljjke en gezonde toestanden volle en hartelijke medewerking van den inspecteur der infanterie. Ook aan de behandeling der officieren is een deel van den inhond gewjjd. Uit den Baad van lieer Hugowaard. Vergadering van den raad der gemeonte Heer Hugo waard op 5 September. Tegenwoordig alle leden. Na lezing en goedkeuring der notulen werden de herkozen raadsleden, de heeren D. Appel en Jb. van der Oord, geïnstalleerd en beëedigd. Een suhrijven ingekomen van den heer K. Ploeger, behelzende het verzoek om met lo October als armvoogd ontslag te mogen ontvangen wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Daarna werden de beide wethouders als zoodanig herkozen de heer Jb. Zwaag periodiek aftredend, de heer D. Appel als afgetreden raadslid. De vergadering ging vervolgens over tot het vaststellen van het suppletoir kohier vau den hoofdelrjken omslag, Uit den Raad van Harlngcarspel. Door afwezigheid van den Burgemeester en aftreding van de Wethouders, wordt de vergadering geopend en geleid door den heer W. Keesom als oudste lid in jaren. Na beëediging der herkozen en gekozen raadsleden wordt overgegaan tot benoeming van wethouders. Her benoemd wordt met 6 stemthen de heer C. Groot, benoemd met 5 stemmen de heer C. Bjjpost. Nadat de benoemden verklaard hadden deze benoeming aan te nemen neemt de heer G. Groot het presidium over. Tot onderwjjzer aan de school te Waarland wordt met algemeene stemmen benoemd de heer M. Laan te Middelie, Uit den Raad van Farmerend. In de Dinsdagavond geh uden raadsvergadering werden de onlangs bg enkele candidaatst8lling gekozen leden van don Raad, de heeren K. Drost, H. C. Oud en L. Switzer beëedigd. Voor kennisgeving werden aangenomen le het bericht van Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende mededeeling dat er geen termen bestaan om te voldoen aan het verzoek van den Raad om toepassing van art. 48, 2e lid der drankwet (toelating van personen beneden 16 jaren in dranklokalen; 2e een adres van H. Drukker in zjjne hoedanigheid van Directeur der Holland American Company houdende bericht dat binnenkort een aanvrage zal worden gedaan om vergunning tot het verkoopen van electrisch lichten electrische beweegkracht in deze gemeente. Tot wethouder werd herbenoemd de heer C. de Goede Hz., tot lid van de Commissie van fabricage de heer K. Drosttot lid van de Commissie van de gasfabriek de heer L, Switzer. In de plaats van den heer K. Honigh die zgn ontslag heeft genomen werd tot Commissaris voor de veemarkten benoemd de heer D. Uitentuis Jz. De gemeente-begroo- ttng, dienst 1906, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 144238 42%, door het Dageljjksch bestuur aau den Raad aangeboden, werd gesteld in handen van da daarvoor aangewezen commissie. Uit „4e Egaonden." Openbare vergadering van den gemeenteraad van Egmond aan Zee op Dinsdag 5 September 1905's avonds te 7 uur. Voorzitter de heer P. Pranger, Burgemeester. Aanwezig de heerenGouda, van der Schinkel, Gul, v. Pel, Zwaan en Conijn. Afwezig de heer van Hall (met kennisgeving.) De Voorzitter opent de vergadering en installeert allereerst de nieuwbenoemde leden, de heeren van der Schinke1- Gul en Zwaan- 'n handen van den Voorzitter leo-sen de heeren den eed af en nemen daarop zitting, waarna de Voorzitter hun met een hartelijk woord eeluk wenscht met hunne herbenoeming. De notulen der vorige vergadering worden gelezen enTo°e Wethouder wordt met algemeene stemmen op één na herbenoemd de heer v. d. Schinkel, die de benoeming aanneemt. Ingekomen 1S een adres van den heer Beijering, in houdende het verzoek om eervol ontslag tegen uiterlijk 1 November, als 't kon tegen 1 October a.s., wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Stad-Hardenberg. Eervol ontslag verleend tegen I November. De commissie tot nazien der gemeente-rekening over 1904, bestaande uit de heeren Conijn, Gul en van Hall,' adviseert bij monde van den eersten de rekening o-oed' te keuren. Zij wordt vastgesteld op eene ontvangst van f 28014,58 en eene uitgave van f 28148,78', alzoo een nadeelig saldo van f 134,20®. Bij de begrooting voor 1906 besluit men, noodge drongen, tot eene verhooging der opeenten op de per- soneele belasting van 10 procent. De Raad meent, indien dit niet gebeurt, geen of veel minder subsidie te krijgen, waarbuiten de gemeente nog onmogelijk kan. Bij de rondvraag verzoekt de heer Conijn inlichtingen omtrent het lange uitblijven van de leverantie der schoolbehoeften. De Voorzitter antwoordt, dat drukke bezigheden en gebrek aan hulp hein tot nog toe verhinderd hadden hierin te voorzien. Wenschten de heeren echter geen aanbesteding, maar gewoon bestellen, dan kon het morgen reeds in orde gemaakt worden. Besloten tot het laatste. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Het bezoek van schoolfeesten aan Egmond aan Zee is nog niet ten einde. Gisteren kwam de Limmer jeugd genieten. Op een enkel buitje na trof ze het vrij goed. De Urker blazer, waarvan de aangespoelde schipper gisterenmorgen vervoerd is, ligt nog altijd op 't strand. Het ongelukkige vaartuig zit op 't oogenblik wel zoo vast, dat van loskrijgen geen sprake meer is. Trouwens, dat zal wel niet noodig zijn, want de familie laat het zitten en de strandvonderij ook. De zee heeft dus een mooi vernielingsboutje. Gisteren is hier aangespoeld eene koe, vermoedelijk van een veeboot over boord geslagen. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad van Egmond-binnen is tot wethouder herbenoemd de heer J. Groot en als herkozen lid geïnstalleerd de heer J. Apeldoorn. De andere gekozene, de heer W. Apeldoorn, bedankte wegens bijzondere omstandigheden voor zijne benoeming. Aan G. Brouwers werd tegen f 2,den Ma. een klein stukje gemeente-grond afgestaan voorts werden de stembureaus saamgesteld voor de nu noodig geworden verkiezing voor den gemeenteraad. De gemeente-rekening sloot met een nadeelig saldo van f 139,01. De heer J. Apeldoorn wees weder op het hoogst noodige van ondervanging van het gevaar bij den tramoverloop. De Voorzitter zal zien wat er aan te doen is. Landbouw- en Uandelsvereenlglng „Uangedijk en Omstreken. Maandagavond vergaderde de afdeeling St.- Pancras van de Naamlooze Landbouw- en Handels-vereeniging »Langedjjk en Omstreken''. Van de 106 leden der afdeeling waren 42 opgekomen, dit getuigt nog van weinig belangstelling, daar deze bjjesnkomst een zaak betrof welke zoo belangrjjk is voor de akkerbouwers. Aan de orde was mededeeling over de toltarieven, uitreiking aan de leden van het verslag koolreis in Duitsch- land, verder bet aanschaffen van zeesterren voor bemesting en nadere bespreking van het aanschaffen van broeiglas. De voorzitter, do heer A. Nobel, gaf aan de verga dering een resumé van de Duitsche toltarieven, van het geen in deze zaak is verhandeld met den Directeur-Gene raal van Landbouw en de Commissie van de drie ver- eenigingen aan den Langedgk en Omstreken, waaruit den leden die aanwezig waren kou bljjken, dat hunne belangen, in deze voor hen zoo gewichtige zaak flink worden behartigd, en dat de afwezigen ongelijk hebben door niet ter vergadering te komen, waar hun eens wordt kenbaar gemaakt dat de bestuursleden trouw op hun post zgn en de belangen der leden zooveel mogelijk behartigen. Met grooten ernst drukte de voorzitter den aanwezigen op het hart, om dc afwezigen op te wekken tot trouwer opkomst op de vergaderingen waar hunne belangen worden besproken, opdat de voormannen daaruit weer kracht kunnen putten, om te ijvoren dat bet verenigingsleven van de koolbouwers zal bloeien, hetgeen zoo noodig is om een sterk geheel te vormen. Staande de vergadering werden voorloopig 1200 hectoliter zeesterren besteld; er zal nu worden onderzocht hoe deze op de goedkoopste manier aan te schaffen. Voor het bestellen van kisten broeiglas, bestaat nog gelegenheid bg den voorzitter tot Zaterdag 9 September. Met eenige woorden van dank aan de opgekomenen en eene opwekking tot nanwe aaneensluiting, sloot de voor zitter de vergadering. Het lijk en de twee gewonden werden naar het gast huis vervoerdde toestand der gewonden, die thans bij den burgemeester te Purmerend zijn, is bevredigend. Voorts werden nog gewond de postconducteur R. Koff- mann, de hoofdconducteur Dillewijn, de heer Goldberg van Amsterdam en de machinist Heye zij behoefden niet in het gasthuis te worden opgenomen. De heeren dr. Jelgersma en dr. Simons verleenden de eerste geneeskundige hulp. De gederailleerde trein is zeer beschadigd. De locomo tief is niet meer te gebruiken, de ijzeren loopplank is verwrongen, de buffers zijn gebroken en ijzeren lappen hangen overal. Op de spoorbaan liggen stukken hout, deuren, glas, kussens. De banken hangen tegen de deuren, die uit haar verband zijn gerukt. De draden van de seintoestellen zijn stuk. De weg is geheel versperd. De passagiers moeten overstappen. De dienst gaat daardoor zéér ongeregeld. Men is bezig 'n hulpspoor aan te leggen, waarmede men morgen hoopt gereed te zijn. Men is bezig de ruïne op te ruimen, wat met groote moeite gepaard gaat. Duizenden komen om het tooneel van de verwoesting- te zien. Het Spoorweg-ongeluk. Wij gaven gisteren reeds een kort bericht omtrent het spoorweg-ongeluk bij het station te Purmerend. Thans worden meerdere bijzonderheden bekend. Om elf uur kwam trein no. 769, van Amsterdam aanrijden. De trein moest een wissel passeeren, die goed stond. De locomotief liep echter bij den wissel op de verkeerde rails hoe dit mogelijk was is onbekend. Een paar honderd meter verder liep de locomotief uit de rails en botste tegen een stilstaanden veetrein aan. Een bagage-wagen viel om, den dijk af en sleurde een postwagen in zijn val mee. De wagens vlak achter de locomotief schoven in elkaar. De andere wagens bleven op de rails staan, die geheel ontwricht waren. Het stationspersoneel snelde te hulp en begon bij de eerste coupé waar passagiers in waren te zagen en te hakken om binnen {te dringen. Na meer dan een uur vond men het lijk van Lourens J. Groot, medisch-student te Utrecht. Hij kwam uit Berlijn om met notaris Cramer uit Edam een familie-quaestie te regelen. Bij hem in de coupé zaten de pas benoemde gemeente ontvanger te Hoorn, de heer H. J. Clarion en diens echtgenoote, van Benningbroek, die werden gewond. Ren Kerk-dlefstal. Eenige dagen geleden is een kerkdiefstal gepleegd te Gemmenich, waar vier antieke beeldgroepen ter waarde van 20,000 francs zijn ontvreemd. Thans wordt gemeld, dat de gestolen buit door de politie te Amsterdam is aangehouden. De beelden werden Maandag door een Franschen koopman in antiquiteiten aan het Rijks-Mu seum te koop aangeboden. Daar wist men echter reeds van den diefstal, zoodat de politie gewaarschuwd werd. Deze heeft de beelden in beslag genomen en de Justitie te Luik er mede in kennis gesteld. De Franschman deelde mede, dat hij de beelden te Vaals had gekocht; hij maakte den indruk geheel te goeder trouw te zijn en niet geweten te hebben dat zij van diefstal afkom stig waren. Hei-besteding. Afloop der gehouden herbesteding van de verbouwing van het Raadhuis der gemeente Oude Niedorp, door het Gemeentebestuur, op Maandag 4 September 1905. Archi tect P. N. Legnit te Alkmaar1. Jb. Jonker, Zjjpe, f 2769 2. E. van Dijk, Alkmaar, f 2718 3. P. Oostwoude, Dirkshorn, f 2674 4. Jb. Coster, Alkmaar, f 2610, aan wien het werk is gegund. leading van suikerbieten te Kolhorn. Door de bemoeiïngen van de vereeniging »Denk en doe" te Kolhorn, zgn thans aan de polderzijde der Zniderzee- haven twee steigers gebouwd, ten behoeve van de suiker bieten-inscheping. Telken jare deed zich hieraan de behoefte gevoelenopnieuw is gebleken dat om verbetering te ver krijgen, de nooden moeten worden aangetoond. Jacbt. Door een gezelsohap met 4 geweren werden in de Pet- temer duinen Maandag en Dinsdag 91 kongnen en 17 patrijzen gelegd. De wildstand in die streek bljjkt das niet slecht te zgn. Ren sporttentoonstelllng. Vanwege de afdeeling Enkhuizen van den Noord- Hollandschen Ijsbond zal, zooals men weet, van 20 tot 27 Dec. te Enkhuizen een tentoonstelling worden ge- honden van jjs- en wintersport. Van hat Friesche genootschap van geschied-, oudbeid- en taalkunde is toezegging ontvangen, dat verschillende voorwerpen betreffende ijssport, die in het museum van 't genootschap te Leeuwarden worden bewaard, ter op luistering zullen worden ingezonden. Stoord-Hollandsch Vee. Do 2 jarige stier ♦Willem" van den beer Gr» Olay te Haringhuizen, mocht op de tentoonstelling, gehouden op 28 Aug. jl. te Roozendaal een tweeden prjjs behalen, terwjjl een kalfdragende vaars van denzelfden eigenaar een derden prjjs verwierf. He automatische lantaarn-opsteker. De heer De Rooy, directeur der gasfabriek te Krom menie, heeft dezer dagen op een groot deel der lantaarns de nieuwe branders volgens zijn vinding aangebracht. Op het bepaalde uur begonnen alle lantaarns tegelijk te branden, terwijl tegen elf uur de helft uitgaatdit geschiedt alles automatisch, dus zonder lantaarnopsteker. Uonkonniers. Men schrijft uit Loosduinen: Door het voortdurend bijbouwen van komkommer- kassen, is de productie zoo groot geworden, dat de binnenlandsche markt overvoerd is. Het buitenland heeft ons product niet meer noodig, daar de teelt ginds ook goed is geslaagd. De kooplieden geven nu nog wat ze kwijt willen zijn. Vele tuinders plukken het gewas op, werpen de vruchten op den mesthoop of in de vaart en poten nog andijvie of een andere najaars groente, maar geven tevens velen arbeiders gedaan om ook hun onkosten te verminderen. De veilingsdagen zijn reeds ingekrompen tot vier, maar nu wordt de markt weer overstroomd. Ongeluk. Toen Dinsdagmorgen het rijtuig van de schippers Gebr. Visser van Avenhorn, het dorp Schermerhoin kwam inrijden, om vrachtgoederen te brengen.m ar ie halen, schrok het paard van een op den rijweg zitt ,n Na door toeschietende buren te zijn verbonden, werd zij onder geleide van den gemeente-veldwachter per rijtuig naar haar woonplaats vervoerd. 't Geval verwekte algemeene deelneming. 379ste Staatsloterij. Trekking van heden. 4e klasse 3e ljjst. h< Naar men ons meldt, heeft de heer Johan Vestdgk, dansonderwüzei te Amsterdam, het voornemen dezen winter wederom dansonderwijs te geven en zal de ruime zaal van .Diligentia," naarhet succes het van vorig jaar te oordeelen, zeker weer vele zwevende paartjes binnen hare muren zien. Arrondlssements-Becktkank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 5 September. Ambtenaren lastig gevallen in de rechtmatige uitoefening van hun functie. Hij, die een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie belemmert, kan overeenkomstig art. 184 van hot Wetboek van Strafrecht, veroordeeld worden tot een straf van hoogstens 3 maanden gevangenis of een geldboete van ^0,viagcher )a Egmond aau Zee, maakte

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2