BINNENLAND N ieuwst ij dingen. Uit de Pers. om hem te troosten. Easprzak ontving den geestelijke met het zingen van het lied der Roode Vlag. Later verscheen een gemaskerde benl, die hem 't doodshemd aantrok en de handen boeide. Kasprzak, wiens lichaam gebroken was door een anderhalfjarig verbljjf in de gevangenis, zag er nit als iemand van 60, hoewel hp pas 46 was. Maar hp liep met opgeheven hoofde en vrymoedigen blik naar bet schavot, dat door een dicht cordon van troepen en gendarmen omringd was. Even strnikolde hp bp 't bestijgen van do galg. Toen de beol hem den zak over 't hoofd trok, riep KaBpr?ak met zachte, maar daidelpk verstaanbare stem: «Lsve de RevolutieDaarop schikte bij zich rustig in zpn lot. De gouverneur-generaal Skalon had niet willen toelaten, dat de veroordeelde in zijne laatste uren door zpn verdediger werd opgezocht. Ook werd aan Kasprzak's echtgenoote en zoon de toegang tot hem ontzegd. Een terechtstelling in China. Naar de Hongkong Daily Express bericht, werden onlangs te Canton zeven Chineozen opgehangen, terwijl een achtste, wiens misdrpf een zwaarder straf eischte, onthoofd werd. Een groote menscheumassa was bij dit schouwspel tegen woordig ook vele Europeanen, ja, zelfs dames met kiek- toestellen. Een van hen had den beul omgekocht om zpn zwaard even vóór het aanbrengen van den slag een oogenblik boven het hoofd van den misdadiger opge heven te houden, opdat do opneming des te beter kans van gelukken zou hebben. Dezelfde Europeaan kocht later den beul het zwaard af. Ook werden de stroppen, waaraan de anderen waren opgehangen, door Europeanen gekooht. De Oosterlingen moïten zoo wel een schitterend denk beeld krijgen van Westersche beschaving Een soldatenbeul. Voor den krijgsraad van de 2de garde-divisie in Daitschland heeft weer een soldaten- beul, de onderofficier Than, terecht gestaan, beschuldigd van 345 gevallen van mishandeling van ondergeschikten en 106 gevallen van machtsmisbruik in den dienst. Het is weer noodig geweest dat een rrernut een poging tot zelfmoord deed, om Than's praktijken aan het licht te brengen. De onderofficier verdedigde zich door te zeggen dat zjjue zenuwen overprikkeld waren en hp altjjd de eerzucht bad gehad, om zijn korporaalschap tot het beste van de kompagnie te maken. Het ergste geval betrof het stukslaan van een talhout op het zitvlak van een van de recruten. De krjjgsraad vonniste Than wegens voortgezette mishandeling en legde hem anderhalf jaar gevangenisstraf met degradatie op. Een dreigende staking in Amerika. Er bestaat veel kans dat op de eerst kort geleden geëindigde stakingen van Duitsche en Belgische kolen mijnarbeiders thans een reusachtige staking zal volgen van mjjnwerkers in Amerika. Een particulier telegram uit New-York aan het Berl. Tagebl. meldt althans: Da arbeiders in de kolen mijnen, die bp de groote staking in I9U2 den negec- urigen werkdag en 10 proc. loonsverhooging afdwongen eiscben thans een acht-nrigen arbeidsdag. Ze beschikken over een stakingsfonds van meer dan 2 millioen dollars. Maar de mijn-trust heeft een reserve-voorraad van 50 millioen ton en zou bp mogelijke staking door een prjjs- verhooging van een dollar per ton op gemakkelijke wijze een strpdkapitaal verkrijgen, zonder dat de leveringen ook maar eon oogenblik gestaakt behoefden te worden. Onder deze omstandigheden, nu beide partpen zoo sterk staan, zon dus een staking een buitengewone ramp zijn. Souvenirs. De heer Roosevelt is eigenaar geworden van do zetels, waarven de heeren Witte en Komoera gedurende de vredesconferentie te Portsmouth gebruik hebben gemaakt. Het geheele ameublement van de ver trekken, waarin de gevolmachtigden bijeen kwamen, was gehuurd van een meubel-magazijn te Washington. Deze heeft bot na gebruik bij gedeelten verkocht aan persrnen, die een souvenir van de conferentie wilden hebber. De tafel, waaraan de gevolmachtigden zaten, bracht f 485 op, elk der stoelen f 100. Melk en roodvonk. In Cambridge kwam onlangs een kleine roodvonk epidemie voor van 78 gevallen, voor al onder studenten en de oorzaak daarvan kon in niets anders gevonden worden dan in de melk. De bron van herkomst was echter uitstekend, maar bp nader onder zoek bleek, dat men in de melkinrichting toevallig een extra-voorraad gekocht had van iemand, die weer uit allerlei andere bronnen zpn melk betrok, omdat hij zelf geen koeien had. Bp een van die leveianciers was een melker ontdekt, die pas roodvonk gehad had en nog in het ontvellings-stadium verkeerde. Toen deze melk verder van aankoop werd uitgesloten, hield de versprei ding der ziekte aanstonds op. Een idee! Lóón Bollack stelt in La Revue voor, het jaar in 73 weken van vijf dagen te verdoelen, waar van de vjjfde een rustdag zou zpn. Vier opeenvolgende dagen van onafgebroken arbeid zegt hp zpn vol doende. Het zpn alleen inferieure rassen, die steeds door bljjven werken. Ons ingespannen leven eischt meer rust dagen, en het streven van onzen tijd is om de werk uren te verkorten. We zullen nog eens den aebt-unrs- dag en de vijfdaagscho week beleven, zoo eindigt bp. De Stand., die aanneemt, dat de beide hoofdredacteuren van het Hbld. het vaderschap dezer artikelen aanvaard hebben, daar de heer Boissevain onlangs op zijn jubileum zeide, dat hij in ernstige zaken altijd met zijn mede hoofdredacteur, den heer Polak, te rade gaat, merkt naar aanleiding van het bovenstaande op, dat het schijnt alsof thans de «onwrikbare overtuiging", waarvan het Hbld. repte, op de Pijpenmarkt is zoek geraakt. Tenminste zegt zij thans is het, al of niet met een «onwrikbare" overtuiging, precies andersom als in 1902. Binnen drie jaar is heel de koers totaal omgeslagen. Zou de liberale partij nog een toekomst hebben, dan zoo bad en smeekte toen het Handelsblad, toch om niets, ter wereld afglibberen naar radicalisme en socialisme En nu in 1905 Tot welke conclusie komt ge, lezer Wellicht tot zeer vele laat ons deze eens overwegen: dat, naar de «onwrikbare overtuiging" der Handelsblad- redactie, de liberale partij geen toekomst meer heeft. En nu het antwoord van het Handelsblad. De hoofd redactie is omgeslagen, daarvan gaat niets af. Ziehier de wijze, waarop zij dien ommekeer motiveert: Wij kunnen volstaan met te verwijzen naar de redenen, door ons bij de jongste Kamerverkiezingen opgegeven, waarom wij thans, na de ervaringen om trent het Kabinet-Kuyper en zijn volgzame meerder heid opgedaan, bij herstemmingen gedwongen te kiezen tusschen candidaten van andere richting dan de onze, de afvaardiging van een sociaal-democraat minder bedenkelijk achten dan die van een clericaal. Wij herinneren enkel nog, dat de herstemming van 1902 viel in het allereerste tijdperk van Dr. Kuy- per's ministerschap, toen de mogelijkheid nog niet was uitgesloten dat geen enghartig, inhalig partijbe wind zou worden gevoerd, toen de ontbinding der Eerste Kamer nog niet had plaats gevonden en de «oude plunje" nog niet overboord was geworpen. Wat wij toen gelijk De Standaard aanhaalt als «onze diepe, onwrikbare overtuiging" schreven »Zullen de liberalen in Nederland nog een toekomst hebben en het kan zulk een schoone toekomst zijndan moet onze partij, in den strijd onzer dagen, noodig partijkiezen vóór geleidelijke hervorming maar even beslist tegen het radicalisme en het socia lisme" dat is riu nog onze onwrikbare overtuiging. Maar niet onze schuld is het, dat de allerlaatste jaren zonneklaar getoond hebben dat de liberale beginselen en een geleidelijke hervorming veel meer te duchten hebben van een overheerschende reactionaire coalitie der rechterzijde, dan van de aanvallen der socialisten. Het is dan ook juist de niets-ontziende partijpolitiek der rechterzijde geweest, de politiek ook door dr. Kuyper's orgaan met verloochening van vroegere democratische allures voorgestaan, die ons geleerd heeft dat ter verdediging der liberale beginselen thans in de allereerste plaats front moet worden gemaakt tegen die coalitie en hare candidaten. Wel grappig voor den lezer, in den aanhef hiervan bedoeld, om het Handelsblad op zekeren toon des verwijts te hooren spreken over het overboord werpen van de oude plunje Het Heemraadschap Wieringen heeft besloten voor de tram Wieringen—Schagen een subsidie toe te staan groot f3000, waarvan d« helft als renteloos voorschot en de andere helft als aandeelen-kapitaal. Gevraagd was f 10.000. De heer Staalman het niet-herkozen lid der Tweede Kamer voor het district Helder, heeft zich in het assu rantievak begeven. Hp zal optreden als vertegenwoor diger voor Nederland van de Maatschappij de Nederlan den van 1845, en van de Ongevallen-verzekering Fatum, beide te 's Gravenhage. De heer Staalman zal zich intnsschen niet nit de poli tiek terugtrekken en bljjft zpn beide bladen uitgeven. Omtrent het tjjdstip van invoering der Kinderwetten kan nog niets naders worden medegedeeld. Alleen schijnt het zeker dat die invoering niet te verwachten is vóór November a.s. De audiënties van den minister van landbouw, nijver heid en handel zullen worden gehouden Woensdags, des namiddags twee uur. De eerste audiëntie zal echter eerst op 4 October a.s. plaats hebben, aangezien de Minister de twee eerstvolgende weken in de vergaderingen der Staten-Generaal zal moeten tegenwoordig zpn. Naar aanleiding van een oirculaire, door de afdeeling Enkhuizen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw verspreid ter opwekking van zuivelbereiders, om hunne medewerking te verleenen aan het tot stand komen van kaas-contióle-stations, heelt zich een aantal kaasmakers bereid verklaard, hunne kaas aan contröle te onderwerpen. Als de deelname ook in de andere afdeelingen vol doende blijkt, bestaat er veel kans, dat men tot het gewensebte doel zal geraken. He consequentie van „het Handelsblad." Er zijn soms in de bladen discussies aan den gang, die voor den lezer, welke niet zit in het hoekje waar de slagen vallen, genoeglijk zijn om aan te hooren. Op het oogenblik is er zulk een discussie tusschen De Standaard en het Handelsblad. De zaak is deze. Voor de herstemming voor de Provin ciale Staten in Amsterdam II en IX beveelt het Hbl. aan de heeren Mendels (soc.-dem.) en Ketelaar (vrijz.- dem.) en het daarvoor gebezigde argument is, dat de Amsterdamsche districten zooveel doenlijk behooren te waken, dat door hun afgevaardigden het vrijzinnig element in de Staten de meerderheid behoudt, althans de rechterzijde er niet wordt versterkt, hetgeen thans alleen bereikbaar is door met vereende krachten de verkiezing te bewerken van de heeren Ketelaar en Mendels, Daaruit leidt de Stand, af, dat het Hbl. nu vindt, dat de eenige kans om de liberale partij er boven op te houden is het stemmen op radicalen en soc.- democraten. Dit echter is, naar De Stand, met het volste recht opmerktniet altijd de overtuiging van het Hbl. ge weest. Ten bewijze daarvan herinnert het blad aan het aanbevelen van den heer Bijleveld (a.-r.), toen deze in 1902 in Amsterdam IX voor het lidmaatschap der Tweede Kamer met mr. Troelstra in herstemming kwam, alsmede aan de artikelen door het Hbl. ge schreven tér verdediging van zijn houding, toen hier aanmerking op was gemaakt. In die artikelen zeide het Hbl. o.a., dat de soc.-democraat het verst van de libe ralen ai staat en dat het steeds het socialisme als het grootste kwaad bestreden heeft. Verder, dat niet de soc. democraat maar de man van geleidelijken vooruit gang onder de «Christelijken" der liberale partij het naaste staat. En eindelijk schreef het Hbld. indertijd dat het zijne diepe, onwrikbare overtuiging was, dat, indien de liberalen in Nederland nog een toekomst zullen hebben, de liberale partij, in den strijd onzer dagen, moedig partij moet kiezen vóór geleidelijke hervorming, maar even beslist tegen het radicalisme en het socialisme en zij weder, als in vroegere dagen van haar glorie, in Thorbecke's bloeitijd, allen, die den gestadigen, maar bezadigden voor uitgang in hun vaandel schrijven, onverschillig hoe die staatkundige geestverwanten op godsdienstig terrein den ken, vertrouwen in haar streven en beginselen moet weten in te boezemen. Da Frankf. Ztg. meldt, dat Domela Nieuwenhuis, van wiens arrestatie te Ehrenbreitstein wjj hebben melding gemaakt, nog gevangen gehouden wordt. De correspondent van de Tel. te Batavia seinde gis teren Op het huurland »Kenajan« in Djocja verkeert men in ernstige ongelegenheidwijl het volk sedert weken weigert te arbeiden en samenscholende bp den kraton, recht vraagt bp den Saltan van Djocjakarta. De St.- Ct. bevat het verslag omtrent het in Ned.-Indië gehouden examen ter toelating tot de Cadettenschool in Nederland in 1905. In dit rapport komt de volgende opmerking voor: Over het algemeen waren de uitkomsten van het schriftelijk en mondeling examen in aardrjjkskunde en geschiedenis zeer onbevredigend. He Hultsche toltarieven. Na hetgeen wij Maandag j.l. aan een artikel van den heer Van der Tuin in het N. v. d. D. ontleenden en na de kantteekeningen, onzerzijds daarbij gemaakt, ligt 't voor de hand, dat wij ons verbaasd hebben over hetgeen sedert ter onzer kennisse is gekomen, namelijk, dat het rapport van de eerste reis der Rijks- tuinbouwleeraren Snellen en Hazeloop aanleiding is geweest tot de ontbinding der commissie met betrek king tot de Duitsche tol-tarieven, welke zich indertijd aan den Langedijk gevormd had uit de besturen van de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging „Groen tencultuur" en „Eendracht." De Directeur-generaal van Landbouw zal er zich ongetwijfeld door gevleid voelen, dat de direct-belanghebbenden zóó volkomen op zijne zorg voor hun welzijn vertrouwen, dat zij nu elke verdere actie hunnerzijds als overbodig beschouwen. Een beleefdheid van zijn kant is, dat hij een groslijst van personen heeft gevraagd, die in aanmerking kunnen komen om de heeren Snellen en Hazeloop op hun tweede reis naar Duitschland te vergezellen, waaruit dan door hem een keuze zal worden gedaan. Zoo is de eene attentie de andere waard. Van harte hopen wij, dat men met die wisseling van beleefdheden ten slotte het groote doel beperking tot een mininum van de schade voor onze koolbouwers door de Duitsche toltarieven zal weten te bereiken. Voorshands echter hadden wij liever een anderen weg ingeslagen gezien. Alle krachten worden nu geconcen treerd op hetgeen de heer Lovink beoogt en alle andere middelen blijven thans onbeproefd. De vier heeren gaan nu met elkaar reizen en zij gaan allen in dezelfde richting ons dunkt, door verdeeling van den arbeid in verschillende richtingen zou de kans op loonende resultaten grooter ?ijn. Te Heer-Hugowaard blijkt het rapport der heeren Snellen en Hazeloop insgelijks voedsel gegeven te hebben aan de hoop, dat 't met die schade door de tol-tarieven nog zoo'n vaart niet zal loopen. Ook wanneer dit optimisme blijkt de waarheid te zijn, zal ons dat zeer verheugen. Doch wij moeten er aan toe voegen: ons bekruipt de vrees, dat de uitkomst anders zal zijn dan deze blijmoedige verwachting en dat er dan verwijten zullen worden gehoord, dat men zich al te spoedig heeft gevleid met wat op de keper be schouwd toch buiten de eigenlijke kern der quaostie omgaat. Het Koninklijk Echtpasr In Llnbarg. Zooals door ons werd aangekondigd, is H. M. do Koningin in den nacht van Dinsdag op Woensdag naar Maastricht gereisd, waar Haar gemaal zich reeds bevond, tot het bijwonen van de manoeuvres in Limburg. 0»er dat bezoek ontleonen wij het volgende aan de N. R. Ct.: Orn 8 nnr ongeveer rijdt de Koninklijke trein het station Maastricht binnen. De ontvangst is overeenkom stig den wensch van H. M. zoo renvondig mogelijk. Op het perron bevinden zich de commissaris der Koningin in de provincie Limbnrg, jhr. Rnya de Beerenbronck de burgemeester, de heer P. C. H. Bandnin de com mandant der schutterij, de heer J. Schoepkens, en ver schillende spoorwegautoriteiten. Dadelijk na de begroeting begeeft Hare Majesteit zieh in een der gereedstaande bof- rytuigen, Zij ziet er opgewekt nit en is gekleed in zwarte amazone, waarover een eenvoudige brnine mantel. Onder harteljjke hoera's, hoedgezwaai en zakdoekgewnif begeeft de stoet zich aanstonds naar het terrein aan den Akenerstraatweg. De Prins, die reeds als een echt soldaat, sedert den vroegen morgen in het. veld is. komt zjjne gemalin hal verwege tegemoet rjjden. Hy draagt de generaalsuniform, klein tenne, en is gezeten op aen fraaien vosbles. Koningin Wilhelmina stijgt, bij de tenten aangekomen, evenzoo te paard. Siorljjb teekent zich Haar slanke, don kere fignartje af op den sierljjkon roodschimmel. En dan begint de inspectie van de stellingen. Een zjjweg wordt ingeslagen, en gevolgd door een schitterend militair gevolg en groote troepen pnbliek, die echter weldra door de marechaussee op eerbiedigen afstand worden gehonden, draaft het hooge gezelschap over de akkers been in Zni- deljjke richting, naar den kant van Opfeld. Heel stil is het op de landen, de naaste groene henvelen en gele korenvelden liggen in een fijn grijs waas verborgen, waar uit af en toe scheten knallen. Soms paren de kanonnen daaraan hnn metalen gelald. Naast de Koningin rjjdt kapt. Vosmaer, van den gene- ralen staf. Hg geeft inlichtingen omtrent de positie van vriend en vjjand. Maar ook de Prins blijkt goed op de hoogte te zijn. De z.g. Keerderberg is het centrum der manoeuvres. Dat is het hoogste punt in den naasten omtrek. Langs een hollen weg met overal secties varende infanterie, ge knield in loopgraven, achter boschjes en over heuvel randen, komen we aan de hoogte. Aan den ingang van een lugubere zandsteengroeve, onder den berg, alweer een post. Bovenop staan eenige batteryen, waaronder een snelvnurbatterjj. Ook de Koninkljjke rijtuigen met de rood-blauw-eouden jockey's zyn hierheen gereden, gevolgd door vele kjjkers. Om 10 nnr arriveeren Hare Majesteit en de Prins op den Keerderberg, om het eindtreffen mee te maken. Kolonel Vetter leidt de verdediging, de aanval heeft plaats onder opperste leiding van generaal-majoor Camp bell. Het varen uit de vlakte groeit nu crescendo aan en de batterjjen by ons antwoorden met felle slagen. De Koningin en Prins Hendrik zjjn inmiddels afge stapt, en aardig is het te zien, hoe Hare Majesteit ving en zeker oyer de ruwgekluite velden heenstapt, en ter- wjjl het gevecht in vollen gang is, gebruikt Zij met smaak zoo maar uit de hand een sandwich. Het weer klaart voortdurend meer op, zelfs gaat de zon schijnen en vergunt in wjjderen kring een vergezicht op de vruchtbare landouwen, waarboven voor korten tjjd de vreedzame oorlogsfakkel brandt. De mist is als een dun gazen gordijn geworden, waarachter zich in teer grys afteekenen bosch en heuvelland. Het gevecht dnurt intnsschen met onverminderde hevig heid voort. De vijand komt in een halven cirkel op ons aangerukt-. Hardnekkig ratelt het geweervuur in het dal. Onze verdedigingslinie weert zich dapper, maar de aan vallers deinzon niet af, van alle zijden komen ze aan gerukt. Het zwermt van vijanden, waarheen je ziet. Zelfs onze laatste linie opent het vuur. 't Is een gewel dige roffel van scholen, die sterk emotioceert. Daar klinken opeens de trompetsignalen houdt op met vuren 1 Het is maar flauw hoorbaar, temidden van het tumult van den veldslag. Maar er wordt toch aanstonds aan gehoorzaamd. En in de rnime vlakte, die na wordt ge kleurd door vollen, warmen zonneschjjn, is 't opeens stil en vreedzaam geworden, als op een Zondagmorgen. Hare Majesteit en de Prins stijgen weer te paard, en voor nog de toeschouwers zich hebben omgekeerd, is de Vorstelijke stoet reeds verdwenen. Trouwens, er wordt daar beneden op het Blagyeld een ander, zeer vermakoljjk tooneel afgespeeld, dat wel de moeite van het kjjken loont. Een haas is nit zijn leger opgeschikt en er wordt door honderden jacht gemaakt op het vlngge bruine dier, dat eindelyk met parapluies en wandelstokken wordt neergeveld. Veel honden zijn der hazen dood. In de Koninklijke tent aan den Akener steenweg ge bruikte het Vorsteljjk echtpaar een konden lunch. Uit ,,de Egnonden." Door de Seherpschuttersvereeniging van Egmond aan Zee zijn in de Egmonden circulaires verspreid, gericht aan jongelui van 16, 17 en 18 jaar, om deze uit te noodigen aspirant-lid dezer vereeniging te worden. De voordeelen hieraan verbonden zijn: vrij militair onder richt en gratis schieten. O Nogmaals kunnen wij eervol den naam van den luitenant-commandant onzer seherpschuttersvereeniging vermelden. De heer Snoeks behoorde n.l. tot het vijftal van de schietvereeniging «Diana" van Bergen, dat te Loosduinen op den 11e nationalen schietwedstrijd van de Koninklijke Scherpschutters-vereeniging van Nederland in den tirailleur-wedstrijd de eerste prijs-medaille en de eere-medaille van H. M. de Koningin-Moeder behaalde. In vereeniging met de heeren Dr. van Pelt, Maschmeijer, v. d. Berg en Steen van Bergen was hij mede de «primus inter pares" van de daar talloos velen te zamen gekomen schutters. Op 200 M. schoot n.l. dit vijftal in slechts 19 seconden en met slechts 15 patronen 8 bord schijven weg, welke als knielende figuren achter heu veltjes waren opgesteld. Te opmerkelijker is dit mooie resultaat, als men weet, dat deze tirailleur-wedstrijd voor 't eerst in ons land werd gehouden. Een levendig „hoera" ging dan ook op voor de kranige schutters van „Dianadie tevens den 9en prijs in den hoofdcorpswedstrijd behaalden. Eenigen tijd geleden verluidde hier, dat de in vroeger eeuwen zoo beroemde Egmonder Abdijwaarvan nu geen steen meer te zien is, weer in haar oorspronkelijken vorm zou worden opgebouwd. Reeds was hiervoor een millioen aanwezig. Naar ons nu ter oore-kwam, is echter door bijzondere omstandigheden van dit plan afgezien. Dit is jammer, dubbel jammer, vooral voor 't dorp Egmond-binnen, dat dan zeker uit zijn isolement wel zou zijn opgekomen Hollandsche maatschappij van Landbouw. Te Vianen is gisteren de 77e algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden. De vergadering werd geleid door jhr. P. J. J. Repelaer en was zeer druk bezocht. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord van welkom en deelde mede, dat de heer Lovink, directenr-generaal van landbouw, bericht had gezondeu, wegens de vergadering der Nederlandsche Heidemaat schappij, waarvan hij het voorzitterschap bekleedt, ver hinderd te zpn deze vergadering bp te woüen. De heer K. de Boer Ozn., lid van het hoofdbestuur der Maat schappij, was om dezelfde reden niet tegenwoordig. Aanwezig waren afgevaardigden van 62 afdeelingen, recht hebbende op 523 stemmen. Door de zuivelconsulenten in de provinciën Zuid- en Noord-Holland werden enkele mededeelingen gedaan. Het jaarverslag werd voor kennisgeving aangenomen, waarna door den heer mr. De Kanter verslag werd uitge bracht over de onderlinge brandverzekering van leden der Maatschappij. De begrooting werd goedgekeurd, evenals de rekening van het vorige jaar. De heer mr. A. Ferf, secretaris van het Ned. Landbouw- comité, gaf het hoofdbestuur in overweging, niet het bestnnr der Nederlandsche Heidemaatschappij in overleg te treden om te voorkomen dat de algemeene vergaderingen van beide maatschappijen op dezelfde data worden go- honden. Van de bestuurstafel werd zulks toegezegd. Na de pauze werd mededeeling gedaan van den uitslag der stemming voor de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur uit Noord-Holland in de plaats van deu heer G. Kruseman (niet herkiesbaar) en van een lid van het hoofdbestuur uit Zuid-Holland, ter vervanging van den heer P. van Weel, eveneens niet herkiesbaar. Gekozen werd voor Noord-Holland de heer Jb. Zpp Hzn. te Wieringerwaard en voor Zuid-Holland de heer H. A. Nebbens Sterling te Rozenburg. Laatstgenoemde, ter vergadering tegenwoordig, verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot lid van de financieele commissie in de vacature- H. Schuurman werd gekozen de heer G. Wonder te Hoorn. Vervolgens gaf de heer A. Bos uit Den Haag eene toelichting op de reeds gepubliceerde mededeelingen in zake de werking van het boter-conttóle-station voor Zuid- Holland. Door den heer A. Neeb werden eenige mededeelingen gedaan betreffende de werking van het centraal bnrean voor het aanschaffen van lat dbonwbenoodigdheden voor geheel Nederland. De secretaris, de heer S, G. Korteweg, deelde daarna mede, dat het hoofdbestuur diligent zal zpn, wanneer de ongevallenverzekering van den landbouw weer in de Staten-Generaal aan de orde mocht komen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat voorbe reidende maatregelen zpn genomen voor de in 1907 te 's-Gravenhage te houden nationale en internationale tentoonstelling, teneinde deze zoo goed mogelpk te doen slagen. Met het oog op de groote eischen, die aan deze expositie gesteld moeten worden, acht het hoofdbestuur een kleine wjjziging van het artikel in de statuten, handelende over het houden van tentoonstellingen, noodig. De vereischte machtiging wordt hiervoor door de verga dering verleend. Het hoofdbestuur zal een voorstel tot statutenwijziging aan de vergadering voorleggen. Door den 2en voorzitter der maatschappij, den heer K. Breebaart Jzn., te Winkel, wordt een korte toelich ting gegeven op de mededeelingen in zake oprichting van botercontxóle-stations. Uit deze toelichting bleek, dat toetreding tot deze stations nog openstaat en dat op een vergadering deze aangelegenheid geregeld zal worden. De vergadering wees als plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal bpeenkomen, Beverwijk aan met 247 stemmen, tegen 234 op Schagen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd onder laid applaus tot lid van verdienste der Maatschappij benoemd de heer P. J. A. de Bruine, oud-vice-voorzitter, te Zwijndrecht. Ten slotte richtte de voorzitter enkolc waardeerende woorden tot de aftredende leden van het hoofdbestuur. De vergadering werd hierop gesloten. Een plechtigheid. Dinsdagmiddag half twee werd op de algemeene be graafplaats te Beverwijk in allen eenvoud do grafsteen, opgericht op het graf van wijlen ds. J. Sepp, namens de leden der Doopsgezinde gemeente aan de familie over gedragen. De heer M. Teer, voorzitter des kerkeraads, hield daarbp 0en toespraak, waarna door een der zonen een kort woord van dank werd gesproken. Een kleine schare getrouwen was bjj deze plechtigheid'tegenwoordig. Het gedenkteeken, dat door eenvoud en nette uitvoe ring uitmunt, is omtuind door een kettinghekje op 6 I laatsen verbonden met kruispaaltjas. Het maakt een treffenden indruk en bevat het volgende opschrift Ter nagedachtenis aan JAN SEPP, Eerste leeraar der Doopsge zinde gemeente te Beverwijk, vanaf 9 Mrt. 1873. Geboren te Amsterdam, 12 Sept. 1847. Overleden te Beverwjjk, 5 Mrt. 1905. Zijne waardeerende gemeenteleden. {Kenn.) „Nieuw JLeven" le Heer-Hugowaard. Maandag werd (e Heer-Hugowaard een drak bezochte vergadering gehouden door do vereeniging «Nieuw Leven." Er werd lang gediscussieerd over een ingekomen schrijven om weder als vroeger het tantal kooien vóór de veiling op te geven. Tenslotte werd besloten de bestaande bepaling in te trekken. De vereeniging zal zich in contact stellen met zuster verenigingen om het volgend jaar de bepalingen alge meen ingevoerd te krijgen. In zake pant 2 der agendabespreking vrjje reis voor schippers, werd besloten, dat op de veilingen van «Nieuw Leven" de schippers oen reiscrediet zullen hebben onder behoorlijke borgstelling en met inhouding van het ''4 °/0 korting, dat zjj tot nu toe ontvingen. Deze korting zal ten goede komen aan den marktmeester, die het geheele risico dar veiling zal dragen. Aan de orde kwam nog het puntcontante betaling voor dorsehkool. De vergadering sprak zich tenslotte in beginsel nit voor contante betaling van alle kool. Getracht zal worden ook in het Waarland deze uitspraak te ver krijgen, om dan met die vereeniging esn concept-reglement voor de contante betaling vast te stellen. „Volksonderwijs." Da algemeens vergadering van de vereeniging «Volks onderwijs" zal te Amsterdam gehouden worden op Zondag 15 October. Aan de orde komt de benoeming van een lid van het hoofdbestuur in de vacature mr. W. Dolk. In alfab. volg orde worden aanbevolen de heeren dr. E, van der Stadt te Zaandam en O. de Vries, Amsterdam. Verder vermeldt de beschrijvingsbrief 0. a. de volgende voorstellen van het hoofdbestuur De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, zich, na daartoe strekkend verzoek van de afdtelingeu

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2